STAD BEURS VAN AMSTERDAM oud;advocaat Vert Druil >OOR Wisselkoersen POAl van S Algemeene vergadering PAARDENMARKT GEM. RADIO-DISTRIBUTIE Voorbeurs 75 jaar uitgeverij Verdeelde stemming Ov BURGERLIJKE STAND DE KAASMARKT ÊERS Beurs-Thermometer EEN GEVAARLIJKE HOND 50 et Bonte feestavond ÉÉN DAG KHALIEF Voor de leden van Covoto APRIL 1939 VRIJDAG 21 SCHOOLWEDSTRIJDEN Witte Kruisfilm Vrijw. Burgerwacht 4e ABONNEMENTS- VOORSTELLING ZEER ONGALANT AUTO RIJDER Sla$ Brtern. 1 nor klan R. D C plein 45, Frtfi VAN W'iScAc NEOERLANDSCHE EIEREN 8 Octobervereeniging „Alkmaar Ontzet” Htem 'n héél al - 'n versch tl; neem 'n Advocaat van Oud, gemaakt ver sc he Nederlandsche eieren. BUND i wer Inch pêd en TH -- Vereeniging van Priesterstudenten „St. Adelbertus” Groote waardeering voor het werk van de fa. Gebre. Kluitman - - De eerste asperges VRIJDAG 21 APRIL 1939 FILM OVER SUEZKANAAL ti den Scène uit de füm „Suez" ZATERDAG 22 APRIL Partfs Radio ®20— Amsterdam, 31 April 103» 0amM Borrel klad* Dijk vast de 109 109 onder dankzegging ongewijzigd werd overgegaan tot behandeling Voorts ....tater de de waarbij twee Vorige i Slotkoersen Brussel VI. 21.20— Keulen 22 J0 3937 V, ♦5.42% 44.32% 1 88% 39.37 45 22% 44 32% 1.88% s.81% 7555 4 99 31 65 42.25 39-37% 45.45 44.32% 1.88% 39.37% 45.45 44.32% 1.88% «1% 75.45 4.98% 31,64 42.24 84 9% 0—3 is: Bank Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-MU. Industrieën Unilever Opening i Heden Vorige Slotkoersen welke one slis strekt vo< *e <r< neme 86 98% 73% 91% 96 93% 93% 18% Opening Heden 85% 98% 73% 91A 06 93, ”34 16% Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen.... Kopenhagen Stockholm Oslo N.-Y. (cable) Rome. Praag. Madrid 185% 120 124% 78% 64 132 55 2% 8% 94 de sou Prieeengr, aa kaï haar on- Op hi J»»k m. Oenaagd Nederl. StaatsleerpiHah—dwid Gemeenteleenprijshoudend Youngleentng orHehoudend Phütps zwak Onüever .....vast AkU prijshoudend Koninklijke ...tater B V A Amsterd. Rubber Tabak Amerfk. waarden «wak Van heden af wordt in het City Theater de film ..Sues" vertoond, welke een beeld geeft van den aanleg van dat geweldige kanaal door Ferdinand de Lesseps. De hoofdrollen in deze interessante film, waarin een relaas wordt ge geven van het leven van de Lesseps. zijn falen en overwinnen, zijn liefde en strijd, worden ver vuld door Annabella, Tyrone Power en Loretta Young. De regie is van Allan Dwan. Vor. slotk. heden 20 April r.81% 75 43 4.99 31.66% 42.25 Staatsleeningen 3% Ned. Oblig 3% Nederl. 1936 2% Nederl. Gert. 3% Ree. 1937 3—3% Oblig 1938 Indie 1937 3% IndiB 1937 A 6%% Youngi. (MK.-verkl.) Banken Shell Union OU Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau v. i. o. a Allied Intercontln Rubber 134 119 124 78 63% 131* 52 2* Gisterenmiddag reed de 21-jarige wlelrtfdster K. over het Verdronkenoord met de bedoeling den hoek Limmerhoek te passeeren. Op deze plaats werd zjj aangereden door een personen auto, komende uit de richting Laat en gaande naar de Bierkade. Volgens de wielrijdster reed de chauffeur geheel links van den weg. Haar fiets werd zwaar beschadigd, terwijl de aan- geredene over pijn klaagde. De autobestuurder is. zonder zich bekend te hebben gemaakt, door gereden. Hij is echter bekend. De politie heeft proces-verbaal van deze aanrijding opgemaakt. Men verzoekt ons mede te deelen. dat plaatsbespreking voor de vertooning van Witte Kruis-film niet Zaterdag, doch Maandag is. GEBOREN: H. F., d. van Jacobus C. v. en M. de Jong. ONDERTROUWD: Theodorus Thesing en Margaretha Veldkamp: Jan van Dok en Johan na E. H. van der Putten; Jacob Boots en Bri- gitta W. C. van Riet; Nicolaas Morsch en Ca tharina M Louter; Joseph OpdAm en Johanna Mors. Woensdagavond voerde de Tooneelgroep ,.Het Masker" (dir. Ko Arnold!) in de Harmonie voor een uitverkochte zaal „De onbekende Vrouw” op, een tooneelspel in 4 bedr. (5 taf.), van Ales Bisson, een Fansch auteur, zooais er in het be gin van de 20e eeuw bij tientallen gevonden werden; geroutineerde vakmenschen. wonderwel vertrouwd met aUe grepen en knepen van hun métier-van-stukken-maken, die 't doen! 't Type van den commis-voyageur in de.... kunst, die buitengewoon goed weet en' aanvoelt, waar de Ewakke plek van zijn cliënt, het Publiek zit. Enfin, u kent 't genre: dat mélange van tragiek en romantiek, vantcoups de theatre en beklemmende momenten.En omdat we allen welbeschouwd, n'en deplaise a la familie „Blasé”, gróóte kinderen zijn, die zoo graag nog naar een sprookje, naar een stukje Irreali teit luisteren, weet dit soort stukken nog ter dege te boeien. Ondanks psychologische tekort komingen, ondanks de niets-ontziende wijze waarop de schrijver ons sentiment geweld aan doet. Ik meen niet beter te kunnen doen dan punt- puntsgewijze de verschillende incidenten aan te geven, die tot de ontknooping voeren. Dan heeft de lezer meteen een idee van de structuur van het stuk en van de ontstellend rijke fantasle^van Bisson. ié. De onbezonnen Jacqueline, zoo onbezon nen, dat ze den bijnaam van „linotte” had, is gehuwd met den zeer ernstigen substituut-offi- cier Lucien Fleuriot. Met als gevolg, dat zij 2e: er na een paar jaar met een charmeur van door gaat, 3e: 't Zoontje uit haar huwelijk wordt zwaar ziek (longontsteking). Gevolg: 4e: Jacqueline wil hem zien. Lucien is onverbid delijk en zet haar letterlijk aan de deur. 5e: Beider vriend Noël. een medicus, is toevallig (dit woord Is 't panacée voor de meest gecom pliceerde situatie) bij Luclen. Hij is doodelijk verliefd geweest op Jacqueline en verwijt Luclen zijn wreede onverzettelijkheid. Deze ziet den toe stand in en stelt alles in 't werk om zijn vrouw terug te vinden. Maar tevergeefs. Want: 6e: deze is den breeden weg opgegaan, en komt ten slotte in Buenos Aijps terecht. Ze komt bjj het uitvaagsel van de samenleving; 7e: zu ont- gearil jgertk Werke Rosenl van de De H Zaterd de ge’ 11 uur Vandaag is aan de Alkmaarsche Exportveiling door den heer Jac. Mooy uit Schoorl de eerste asperge van het jaar aangevoerd. Jongens: H.B.S. Lyceum II a Donderdag 20 April: MeisjesGymnasium IHB.S. I Korfbal Bergen II aKweekschool II Het programma voor Zaterdag 22 April Hockey Jongens: 1.30 Lyceum IGymn. I. Korfbal: 2 uur Centr. 7e G IUlo Alkm. III. Er zijn van die operettes, welke b(j het pu bliek hun aantrekkelijkheid nooit verliezen, en dit zal wel het motief zijn geweest waarom Job. Kuiper met zijn zangklassen weer eens den „Khalief van stal heeft gehaald. Het doet er tenslotte weinig toe. welke operette Kuiper ter hand neemt, want steeds valt er te genieten van „voortreffelijke kinderzang”. Dit is de muzikale waarde van een koorklasse: beschaafd laten zin gen. En dit is wel het belangrijke punt van de zen avond, waarmede de dirigent een welver diend en groot succes heeft behaald. „Oude wjjn” behoeft geen krans, maar de ko len waren weer, zooais we dat gewend zijn, su bliem. Met volkomen aandacht Is verder de ge schiedenis gevolgd van Hassan”, die voor één dag zjjn droom in vervulling zag gaan. Hij was dus dezen avond collega van den hoofdpersoon uit Adam’s „s'i j’étais Rol.” Jac Verhagen zorgde voor een waardlgen Kha lief. Jan Hulskamp had als „Hassan” vooral in het derde bedrijf zeer goede momenten. Jean Robert, een verdienstelijke „Habib”. De overige personages in het bijzonder te bespreken zou te ver voeren, ook de personen van het tweede plan leverden een lofwaardige prestatie. Decors en costumeering, resp. van Th- en J Groothuizen, waren gqed verzorgd. Memoreeren we vooral het kostelijk tafereeltje van de „koks" dat een groeten bijval had. evenals de dans der Hofdames, o.l.v. Mevr. JonkerJonker, en laten we ook niet vergeten de keurige audiëntie bij den pseudo-Khallef van de Chineesjes. Jean Robert Jr. had meerdere malen «en te waardeeren regie, maar wanneer er veel perso nen. soms té veel, op het podium stonden, kon er toch wel een beetje meer actie zijn, men loopt dan het gevaar den indruk te krijgen van een groep etalagepoppetjes. Dit is slechts een goed bedoelde opmerking voor een eventueel volgende gelegenheid. Het orkest met piano-begeleiding van Han Wanna was zeer volgzaam en had de groote verdien ste, waar dit noodig was bescheidenheid in klank in acht te nemen. Alzoo hadden de orkestleden een goed aan deel in het slagen van dezen avond. De zaal van de Harmonie was goed bezet en we hopen dat deze belangstelling in de toekomst nog zal crexendeeren. He# publiek liet het aan hartelijk applaus niet ontbreken. Dirigent en regisseur vonden ook van de medewerkenden waardeering door een keurige bloemenhulde. - De ber Op Maandag 9 October is de feestdag, welke begint met reveille, mantffnzang en klokgelui. De kinderoptocht. die altijd zoo in den smaak valt, blijft natuurlijk, evenals de gebruikelijke bijeenkomst bij het beeld. Hier zal de regeling zoo zijn, dat voor de leden een beter gedeelte wordt gereserveerd. Van 1 tot 2 uur zal men een attractie be denken voor de Jeugd op het Hofplein. De groote optocht over het onderwerp heeft men nog geep vaste meenlng. trekt uit van 2 tot 4 uur. Tusschen 4 en 5 uur zal een moderne attractie worden gehouden. Er konit ook een kerkëoncert. evenwel niet door de vereeniging zelf te organiseeren. Om den avond te vullen wordt overwogen dan een geco^umeerden optocht, b.v. van buurt- vereenlglngen, te houden. De heer M. Grondsma dankte voor den lof aan de propaganda-commissie gegeven en be loofde nog verder alle activiteit, waarna vergadering gesloten werd. l u x«» *?•- van plan zou zijn de lont in het krult te ste ken, of agressieve plannen koesterde, tot organisatie van deze tentoonstelling niet worden overgegaan. Door alle landen aan <k deelname van de tentoonstelling uit te noodi- gen, heeft Mussolini een groote mobilisatie op het oog, als zijnde een vreedzame, burgerlijk» mobilisatie zonder wapens. Mussolini legde e den nadruk op, dat Italië niemand zal aanval len en dat de .as" slechts streeft naar vréét en samenwerking. 0 Uiteraard hebben deze verklaringen een goe de ontvangst, men ziet hierin een nieuw vre- desteeken. maar cijfert toch ook niet weg, dat hiermede het pleit niet gewonnen is en de be staande moeilijkheden niet uit den weg zijn geruimd. De toekomst zal leeren of deze belof ten bevestigd worden en niet zullen worden ge schonden, zooais ditdte de verzekering te Mün chen van nooit meeï oorlogvoeren, het geval is geweest. Wallstreet reageerde gisteren op Mussolini’s rede slechts matig. Na een afwisselend ver loop sloot de markt op slechts weinig boogere koersen. Aangezien men ten onzent gisteren blijkbaar op belangrijk hoogere New-Yorksehe slotkoersen was vooruitgeloopen en deze thans mln of meer teleurstelden, ondergingen heden ochtend Amerlkaansche shares eenige reactie. hl. Steel moest Anaconda Cop- De uitslagen van Woensdag 19 April zjjn: Hockey Meisjes: Handelssch. IMeisjessch. Bergen I Zaterdag 22 April. 10 uur vm„ ledenvergade ring in de St. Francisca-Romanakapel, Laat. Ondanks herhaalde oproepingen blijven nog steeds leden van de vergaderingen weg. Het lid maatschap van de vereeniging is natuurlijk geen vereischte voor onze priesterstudenten: zjj zjjn daarin volkomen vrij. Maar daar zij zich als lid opgegeven hebben, behooren zij. indien zij con sequent zijn, tot den bloei van de vereeniging mede te werken, ofwel door hun steun te geven," ofwel door hun critiek. Doch daar zjj zich hier aan onttrokken hebben, acht de vereeniging van haar kant zich van haar plichten ontheven, zoodat. na dezen laatsten oproep aan alle leden, het ledenaantal zal gevormd worden door hen. die in het bezit zjjn van lidmaatschaps kaart. die morgen op de vergadering verstrekt zal worden, of kan worden af gehaald bij den secretaris, Fr. Heijnis, Stationsstraat 35. Toch mogen wij. ondanks dezen gedwongen maatregel, van bloei spreken, nu de vereeniging haar hedChaantal ziet uitgebreid dow dé opnalrtë van de priesterstudenten van Helloo. die, wij verwachten het, het kleine verlies dubbel nullen herstellen. De vergadering van morgen zal dan ook voor namelijk deze zaken regelen, terwijl ook de jaar- Itiksche bestuursverkiezing op de agenda staat. U ziet, aller opkomst is dringend gewenscht, waartoe wij u nogmaals aansporen. HET BESTUUR Vor. Slotk. heden 21 April 4-81% 75.55 4.99 31 65% 42.25 Donderdag heeft de uitgeverij Gebroeders Kluitman te Alkmaar op feestelijke wijze haar 75-jarig bestaan herdacht. Zooais bekend is de ilrma Kluitman een in kinderboeke i gespeciali seerde uitgeverij, die zelf haar producten drukt en die tot in alle hoeken van het land bjj jong en oud bekend is. Des morgens werden op het graf van den stichter der zaak, wijlen den heer Pieter Kluit man, eenige kransen gelegd. Te half elf had in de van T^ijlingenzaal in de v. d. Boschstraat de offlcleele huldiging plaats, waarbij aanwezig waren de familieleden der twee firmanten, eenige schrijvers en schrijfsters, genoodlgden, waaronder de burgemeester van Alkmaar, jhr. F H. van Kinschot en echtgenoote en voorts het uitgebreide personeel Toen de firmanten de zaal betraden, die door de zeer vele prachtige bloemstukken het aan schijn had van een schoonen tuin, zongen de aanwezigen een welkomstlied, vervaardigd door Guus Betlem Jr. De eerste die hierna het woord voerde was de burgemeester, die het voor de firma een bijzon deren dag noemde. De firma, die thans twee geslachten lang bestaat, kan met voldoening op het verleden terug zien en tevreden zijn over hetgeen is gedaan. Van kleine zaak is het ge worden tot een groote uitgeverij, bekend in heel het land en daar buiten en zulks reeds vele jaren lang, want toen spr. als kleine jongen in heel andere deelen van het land woonde, kocht zjjn moeder reeds boeken van Kluitman voor hem. Het Is gemakkelijk echter om renommée te zün maar minder om het te blijven, maar de firma Kluitman is ook daar in geslaagd; zij begreep haar taak voortreffelijk. Alkmaar is trotsch op zoo n zaak binnen zijn veste. Met de beste wenschen bood spr. den heeren Kluitman een fraai groot bloemstuk aan in de Alkmaar sche kleuren. De heer H. P. Kluitman dankte narteljjk voor de woorden van den burgemeester, die door hem en zijn broer zeer werden gewaardeerd. Mr. C. A. de Groot, voorzitter van het feest comité, bood eveneens zjjn hartehjke gelukwen- schfcn aan. Het speet spr. te oud te zjjn om nog de boeken van Kluitman te lezen; zij zjjn im mers van inhoud ais van uitvoering keurig ver zorgd. De Gebroeders Kluitman hebben uitste kend jverk gedaan met hun jongens- en meisjes boeken, waarmee ze de jeugd leeren lezen en de taal leeren kennen, hetgeen wel noodig is, want men .gelooft”: het daarmee soms wel eeps. Spr stelde ook in het licht de uitstekende eigen schappen der firmanten als werkgevers. Vervolgens werd door den heer R. Langenberg, procuratiehouder der firma, een uitvoerige her denkingsrede gehouden, waarin hjj de uitste kende en beminnelijke eigenschappen schetste van den oprichter der zaak, Pieter Kluitman, wiens voornaamste deugden voorzeker waren werkkracht, talent en rechtschapenheid, bemin nelijk in den omgang en zorg voor zijn groeiend personeel. Zoo groot was zijn werklust, dat hij op 62-jarlgeri leeftijd nog zelf de hanbiedings- relzen maakte en dat in een tijd, toen het rei zen heel wat minder gerieflijk was dan nu. Op 66-jarigen leeftijd gaf hij de zaak over aan zijn zoons, Pieter en Willem, die beiden op uitste kende wijze het door den vader begonnen werk voortzetten in de groote drukkerij in de Tessel- schadestraat. Hulde bracht spr. ook nog aan eenige mede werkers der firma, om met het uiten van de beste wenschen zijn met een hartelijk applaus beloonde rede te eindigen. Nadat de heer H. P. Kluitman beide laatste sprekers had bedankt, werd nog het woord ge voerd door den heer Blauw, schrijver, die mede sprak namens zijn echtgenoote. Henriette Blauw; nogmaals door den heer Langenberg, die namens het personeel den firmanten eenige fraaie Per zische tapijten aanbood en een oorkonde, door Hans Borrebach geteekend; door mevrouw KluitmanKoster, die mede namens haar schoonzuster een Perzisch tafelkleed aanbood: door den heer Kluitman Jr., die namens de kin deren twee armstoelen en een tafeltje als ge schenk aanbood en door mej. Mr. Maria Kluit man, die eenige Jeugdherinneringen ophaalde. De heer Willem Kluitman sprak aan het slot een hartelljk woord van dank, zeggende diep ge troffen te zijn door de hulde. Hiermee was het officiecle deel van de plech tigheid ten einde. 1 Des middags werd een receptie /gehouden, welke zeer druk werd bezocht. Vermelden we nog, dat een zeer groot aantal schriftelijke gelukwenschen werd ontvangen. Lijn 1: Hilversum L Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8920; 9.40; Radio PTT Nord 9.40—10.50; London Re gional 10.50—12.05; Brussel VI. 12.05—1320; 13.20—14.50; D.-Sender 1450—15201 Brussel VI. Keulen 132014.50; D.-Sender Keulen 1520—1720; Ned. Brussel 17.20—1725; Brussel Fr. 17.351820; Londen Regional 1820 —18.40; Keulen 18.40—19.35; Bussel Fr. 19 35— 19.50; Keulen 1950—2120; 2130; Brussel Fr. 21.30—22.20; 24.00. Lijn 4: Brussel VI. 8.(XP-820; 8208.30; «Luxemburg 8.309.35; gional 935—10.50; Droitwlch 1050—1305; Lon don Regional 13.0516.20; Droitwlch 1620 18.45; Straatsburg 18.4521.50; Droitwlch 2150 —2320; Parijs Radio 2320—24.00. Lijn 5: Diversen. In de Lyceumstraat is gisterenmiddag een dertienjarige jongen door een hond zoodanig gebeten, dat hjj zwaar aan het oog werd ver wond. Door een paar doktoren is hij in het Centraal Ziekenhuis behandeld. Steels boekten een lichten achteruitgang 1/8—3/8 tot 36%— 36J4, Bef” 7/8 prijsgeven op 42'44 per, beïnvloed door de verdere verlaging van den binnenlandschen koperprljs in Amerika, onderging een reactie van op 18—18%, Republic Steel was op 11%117/8 vrijwel prijshoudend, Shell Union op 8% en Tidewa ter op 99% eveneens prijshoudend. Toonaangevende locale aandeelen waren ver-, ■deeld Koninklijke Olie werd lager getaxeerd'# pp 290. H. V. A. zette de,stijging met voort tot 400, In verband met de verdere verhooglng 1 van de suikerprijzen door de Nivas. Philtpslam-" pen ondergingen een reactie van 34 tot A dam Rubber moest op 184 1 prijkgëVC’. Unilever was vaster en monteerde 1% totmg in verband met de handhaving van het slotdi vidend van 41/2 pet. Aku bleef op 33 vrijwel onveranderd. Er werd overal weinig omgezet. De aanvoer op de kaasmarkt was vandaag 85.000 kg., wat rond 6000 kg. hooger is dan op denzelfden marktdag van het vorige jaar. De prijzen waren weinjg veranderd bij vorige week. Nog steeds werd als hoogste noteering f 17.50 gemaakt en. zooais gewoonlijk nog maar voor 4e kav. %anjééi) aanvoerder. De Overigen moesten met 11.of f 150 min- rier genoegen nemën.'Zdb langzamerhand is net verschil tusschen de hoogste en laagste no teering van goede consumptiekaas heel klein geworden. Dat kan niet voornamelijk veroor zaakt worden door de gelijke kwaliteit van de aangevoerde kaas. Al gaat het bij de meeste producenten wetenschappelijk en fabriekmatig toe, tenslotte blijft de zuivel een natuurproduct met de daaraan noodzakelijk verbonden kwali teitsverschillen. Eerder gelooven wij. dat de steeds ernstiger wordende handelsbelemmerin- gen de koopers verhinderen, voor de betere kwaliteiten meer te betalen dan voor het ge wone product. moet daar een schurk Laroque, die weer toe vallig een ex-bedlende is van een ingemeenen zaakwaarnemer Périssard. die vooral z’n neus steekt in geheime en delicate geschiedenissen van vooraanstaande families; 8e: Laroque neemt Jaqueline mee naar Bordeaux; ze ver langt er n.l. hartstochtelijk naar haar vaderland terug te zien; 9e: Daar is haar zoon, de nu 24-jarige Raymond Fleuriot, een Jong en ver liefd advocaat, die op z’n eerste pleidooi zit te wachten 10e: Laroque en Périssard ontmoeten elkaar Het duo begrijpt, dat er aan Jaqueline's geschiedenis wat te verdienen valt. He: Laroque wij meer van. haar weten; zü weigert iedere inlichting en als Laroque dan zelf naar Parijs zal gaan om te informeeren. schiet zij hem neer. Zij wil n.l. met haar onverwoestbare moeder liefde haar zoon voor schande bewaren en ..dood” voor hem blijven. Gevolg van haar moordaanslag is 12e: dat Raymond een slacht offer heeft voor zijn eerste pleidooi en nog wel kling^hoeder (al weet hij dat ook zelf niet). De rest isde resultante van deren men gelmoes. ’t tableau vivant, waarbij alle per sonae dramatis weer ten tooneele verschijnen waarbij de ondeugd «.Périssard en zijn com pagnon. de ex-leeraar Mérival) gestraft en de deugd beloond wordt. Dat laafste zou ook t geval geweest zijn met Jacqueline, als zij niet, physiek uitgeput als ze is. sterft. U ziet: een staaltje van: la pure comédie lar moyante Vooral tijdens de scène in de rechts zaal, als de van moord beschuldigde vrouw eerst haar man en dan in haar pleiter haar zoon herkent. En dan. als zfj heroïek en afgebeuld als een martelares den geest geeft, met in haar armen, snikkend en kapot van émotle. den Jongen advocaat. Nu moet u niet van me vergen, de situaties, de problemen en de conflicten aan de werke lijkheid te toetsen. Dan bleef er geen spaan van den bouw over. Wat vast staat is. dat het ..Mas ker" op een zeer geslaagden avond kan te- rugz.ien Daarmee dus ook Covoto Een avond van heel hoog peil op t gebied van tooneel- spelen. zoo hoog, dat de acteurs) trices) ’t stuk uit zijn rammelende onbeduidendheid omhoog hebben getrokken, er ’n siddering van 1 evens- tragiek doorheen lieten varen..,. Kunstenaars van minder gehalte zouden het in al zijn schljn- gedoe en valschheld aan de goégemeente ge toond en er zóó iets ridicuuls van gemaakt heb ben. Dat dit voorkomen is. danken wij dus aan het sublieme spel. Van allen! Vanaf de groote kunstenares Else Mauhs, die de zware rol van Jacqueline in al haar schakeeringen met ont roerende beleving vertolkte: Fel van ontroering vooral in „de finale”, als ze door het leven verpletterd is; rauw van sombere onverschillig heid als de amante van Laroque; en dat was alles zoo aangrijpend, dat we het ietwat te zwakke spel in het eerste bedrijf graag ver geven. Ko Amoldi beeldde den strengen onver- biddelijken Jurist uit. vol wrok tegen het ver raad van zijn vfouw en toch weer even daarna zwak en vergevingsgezind. Als deze rol indruk maakte, is het alleen aan den acteur te dan ken. Wat- de schrijver creëerde, is tamelijk kleur- en passieloos. Reeds in het begin zeiden we. dat allen mee werkten om tot een ongeëvenaarde harmonie te komen. We hebben b.v. bijzonder gelet op het stil spel tijdens de rechtsscène: toen bleef een ieder in houding en gebaar en gelaatsuitdruk king degene, dien wij in den loop van het stuk leerden kennen. Dat was voortreffelijk. We mogen hiermee volstaan. Slechts, willen we nog memoreeren niet, omdat zij het zooveel beter deden, maar omdat hun rol zich er zoo bijzon der toe leende. M. v Warmelo als Périssard. John Gobau als Laroque en Jan Retél als Ray mond Fleuriot. Die gaven creaties in den bes ten zin van het woord. De Jonge Retél vaagde door zjjn spel met een soort zwier al wat er melodramatisch dreigde te worden, weg. Na elk bedrijf werd er dankbaar geapplaudis seerd. In dat applaus zat climax: na het slot bedrijf, toen aan Else Mauhs en Jan Retél bloemen waren aangeboden, kwam er schier geen eind aan en dat werd een ovatie zooais we zeldgn meemaakten, toen Else Mauhs in haar hulpelooze zwakheid en haar namelooze ellende alleen achterbleef. Tot den zoo gunstigen indruk werkten in niet geringe mate mise-en-scène, kleeding en décor mee. Voor den aanvang herdacht Ko Arnoldi in enkele treffende woorden van hulde en bewon dering en droefheid de groote figuur van Mevr. Theo MannBouwmeester, in wie weer een van onze grootste actrices is heengegaan. Alkmaar alle 21 cursisten en wel de heeren- - G Biskanter, Alkmaar; J. A. Brink. Hciloo j Eeken. Hoorn; K. J. de Goede, Ilpendam- c’ k Hoogvorst. Bergen; O. Hottentot. Avenhóm L Ingelse, Den Helder; C. Jacobse. Den Helder J. H. Jansen. H.H.Waard; J. N. Kerssens Aft maar; D. Koopman. Alkmaar; J. c. Kuilboer Oudcarspel; P. J. Kuil boer. Oudcarspel; w v. d. Meer. Oudorp; J. Noom, Alkmaar; A.'m' Ploeger. Schagen; K. Ris. Wormerveer; G per, Beemster; P. T. L. Rijper. Beemstêr- x Schipper. Alkmaar .en W. A. G. Ch. Wit, Aft.' maar. Parijs Radio London Re- Gisterenavond werd door de Vrijwillige Burgerwacht een ledenvergadering gehouden in Paviljoen Klnheim. Na een welkomstwoord van den voorzitter, mr. C. A. de Groot, deelde spreker mede, dat deze ledenvergadering was belegd in vreband met de invoering van de „Wet op de Weerkorpsen”. Ingevolge hiervan moeten de statuten van de V. B. Alkmaar wor den gewijzigd. De notulen der vorige vergadering werden na lezing door den secretaris, den heer A. J. A. Genefaas, goedgekeurd. Vervolgens van de voorgestelde wijziging der statuten. Nadat over verschillende artikelen van gedach ten was gewisseld, werd met algemeene stem men tot wijziging besloten. werd het conccpt-hulsh. reglement De directeur van het marktwezen te Alkmaar brengt hierbij ter algemeene kennis, dat ter ge legenheid van de paardenmarkt op Woensdag 26 April 1939, de aan te voeren dieren alléén naar de markt mogen worden gebracht over de Frieschebrug en over de Korte Nleuwesloot, vanaf de Handelskade. De paarden die over de Boombrug, bij het Zeglls. naar de markt gebracht moeten worden, volgen den weg langs de Voormeer en de Bier kade over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Frieschebrug. Alle dieren die niet over de Frleschetfrug de stad binnenkomen, moeten zoodanig worden ver voerd. dat zij over de Korte Nleuwesloot, van de Handelskade af. ter markt komen; de overige toegangen tot de markt zullen worden afgezet. By de Frieschebrug en de Korte Nleuwesloot zullen de aan te voeren dieren deskundig wor den onderzocht en zal het verschuldigd? markt- geld moeten worden voldaan. Vóór des morgens 7 uur mogen geen dieren op het marktterrein geplaatst worden, terwijl na des voormiddags 10 uur geen paarden meer ter markt zullen worden toegelaten. De markt duurt tot des middags 4 uur. Voor het plaatsen der paarden worden aan gewezen: de Dijk, Marktstraat, Waagpleln en Korte Nleuwesloot; voor het plaatsen van veu lens een gedeelte van het Waagpleln. Alkmaar, den 20sten April 1939. De directeur voornoemd, VOORTHUIJSEN. Tijdens Hitler’s verjaardag werden twte be langrijke verklaringen af gelegd. Men nam gisteren nota van de verklaring van lord Hali fax in het Britsche Hoogerhuis, waarin men een vredesgebaar zag van de democratische te- genover de totalitaire landen (Engeland ft niet voornemens Duitschland te omsingelen) kort hierna nam Mussolini het woord bij legenheid van de voorbereiding voor de reldtentoonstelllng in 1942 te Rome. Onder meer gaf de duce te kennen, dat Indien Italië I ZAADTE WARME In aansluiting op de advertentie in dit blad, deelt de 8 October Vereeniging mede, dat allen leden een gratis feestavond wordt aangeboden. Aan deze avonden zullen vele bekende Alkmaar- ders hun medewerking verleencn aan een pro gramma, dat zeer afwisselend zal zijn en elk wat wils zal brengen. De leden kunnen kaarten verkrijgen op den zittingsdag as. Maandag van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur in de Harmonie, waar tevens gelegenheid is voor alle avonden plaatsen te be spreken. De data zijn als volgt: 26 April in de Harmonie. 27 April en 3 Mei in het Gulden Vlies, 4 Mei in de Harmonie. De aanvang is voor alle avonden 8 uur precies. Komt allen dus uw kaarten halen op Maan dag 24 April in de Harmonie. Op de avonden zeil worden geen kaartA verstrekt. Alle inlichtingen worden verstrekt door den algemeenen leider der avonden: M. G. Gronds ma, Bierkade 10, tel. 2888, na half zes 2859. De 8 Octobervereeniging „Alkmaar Ontzet" hield Donderdagavond in café Centraal jaarvergadering, waarvan het bezoek niet bevredigend was. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, Mr. C. J. de Lange, aan het schitterend werk der propaganda-commlssie. Als een der gelijke actie een paar honderd nieuwe leden geeft, moet men al ruim tevreden zijn. Deze commissie echter zag kans het ledental van rond 900 meer dan te verdubbelen. Daarom zal de vereeniging de heeren immer dankbaar blijven. (Applaus). De feestviering kan men nu Biet meer ge rustheid tegemoet gaan, omdat de vereeniging nu uit de geheele burgerij is samengesteld. De secretaris, de heer P Termaat, bracht het Jaarverslag uit. Hierin werd herinnerd aan de blijde gebeurtenis in het Vorstelijk gezin uit het afgeloopen jaar en het in September J.l. gevierde regeeringsjubileum van H M. de Ko ningin. De voorbereiding voor de 8 Octoberviering van 1938 werd ernstig geschaad door de donkere internationale toestanden van eind September. Een oogenblik werd overwogen om de feesten niet door te laten gaan, doch gelukkig klaarde bijtijds de internationale hemel op. Leelijker hield zich het weer. Vele versie ringen werden vernield, doch op den feestdag viel het mee. Uitvoerig releveerde de secretaris de verschillende onderdeelen der feestviering. Eind December waren er 947 leden, wat nu ver dubbeld is. dank zij de propaganda-commlssie. Het verslag werd onder dank goedgekeurd. Vorig jaar is geen jaarvergadering gehouden kunnen worden. Alsnog werd machtiging ge vraagd en verkregen, de toen aftredende be stuursleden als gekozen te beschouwen. De penningmeester, de heer H. Stikkel, bracht het financieel verslag uit. ©e ontvang sten hadden bedragen 194993 (waaronder een spaarbankboekje van ƒ96.88). De uitgaven be droegen 1851.03. zoodat er eind December een batig saldo was van 98.90. De kascommissie bracht bij monde van den heer Jan Jonker een dichterlijk kasverslag uit, dat op rijm aanbeval den penningmeester te dechargeeren. Dit geschiedde met dank van den voorzitter en instemmend applaus der vergadering. De bestuursleden mr. C. de Lange, G Grondsma en M. Lutterot moesten periodiek «dtreden Zij werden alle drie met vrijwel alge meene stemmen herkozen. De heer F. Ringers feliciteerde den heer De Lange met zijn verkiezing, maar vooral de vereeniging met de keuze van zoo n deugdelij- ken voorzitter. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren Krom en De Haas. Door het bestuur werd de aandacht gevestigd op de komende bonte feestavonden, welke ge heel door stadgenooten zullen verzorgd wor- denMEr wortjm vier van zulke avonden ge- gev<6 op reeds bekendigemaakte data. De voor zitter hoopt daar in genoeglijk samenzijn vele leden aanwezig te zien. Men is nu reeds begonnen met de opstelling van een programma voor de feestviering van dit Jaar. Er zullen enkele vernieuwingen worden aangebracht. lampionoptocht is-op Zaterdag 7 Octo- De heer Genefaas wenschte den voorzitter ge luk met zijn herstel. Nadat nog eenige zaken van huishoudelüken aard waren besproken, sloot de voorzitter de vergadering. 67% 61 122 146 180 105 168 61 127 lil 117 147% 179% 107’ 169% 18% 23% 43% 36% 11% 2% 34% 4% 79 98 98% 102 100 100 148% 110% 116 122 76 33 44 182% 345 18% 23fc 42% 36 11% 2% 34% 4% 398% 186 <09 79 121% 76 33% 44 188% 340 396'A 186% 207% 79% 1% 4% 10% e 290% 14% 62% 6% 17% 67% 1 1% 4% 10% 289% 14% 60 o’A 17% 77% 96% 98'4 98% 95 95% Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Kennecott Bethlehem Steel U. 8. Steel Rep. Steel U. S Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon Olie Gaboes Perlak Peudawa Continental OU Scheepvaart Java Ch Japan Holl Am. Lijn Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott. Lloyd St. Nederland Suiker H. V A Java Cultuur N. I. 8. U Vorstenlanden Tabak Deh Batavia Oude Dell Oostkust Senefnbah Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Railway Chic. Mllw

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2