D STAD Veilig verkeer Alkmaar, 22 April Uw gezondheid! Reeds 20 jaren de beste sigaret voor J n Sint Jorisdag AGENDA Film Sport De Wildeman en Diversen de Kattenberg Feiten en mogelijkheden Een negende katholieke raadszetel SUEZ City Apothekersdienst l DE ST. JORISDAG A.F.C.’» EERSTE LUSTRUM ST. LAURENTIUS-PAROCHIE Naar den Missiewedstrijd ROXY „Het monster Frankenstein” SO jaar Witte Kruis KANTONGERECHT Uitspraken 'ri t Alkmaarsche vereenlging opgericht Mannen-Congregatie v. d. Programma Gem. Radio- distributie EEN FILM, DIE IEDER STAD GENOOT WIL ZIEN! ALKMAARSCHE VEILING EN DE TUINBOUW KRUISVAART-NIEUWS ST. DOMINICUS-COHORT R.K. STAATSPARTIJ ALKMAAR Burcht-vrede van 23 tot 30 April Luchtbeschermingsoefeningeii te Alkmaar Burcht vrede van 23 tot 30 April ZATERDAG 22 APRIL 1939 ZONDAG 23 APRIL —14.00, MAANDAG 24 APRIL enkele voorafgaande schen, om In uur, blauwe kring; r 297 ona 33,- 30,1 25,6 RKS.P. APe.: Schilder Men schrijft ons: 1 I CHIEF WHIP Si. Dominicui-kerk 'en Dinsdag a volwassenen Staten 1035 633 290 356 287 Kamer 1937 5100 3830 576 2120 1571 722 890 523 381 173 191 Staten 1939 Keulen Keulen Jb. Zwart N. Wit Brussel London Stralen Opdam Stralen Lengers Bruin Huyber» Prov. 1935 4236 3385 1145 1244 695 1158 1449 680 310 187 490 Raad 1935 4372 3620 1698 1108 722 1384 Prov. 1939 5420 3608 1163 2124 969 987 686 505 363 189 die een E. v. Stam van Zondagavond Kamer 1937 22,- 6.- 6, - 7. - 13.- 4,2 men in pet. het advies dan maakt men het vakje rood voor dien naam. Heeft men voorkeur voor een candidaat van de vrjje lijst, in afwijking dus van het advies, dan stemt men die. Doch nooit meer dan één vakje rood maken. m Unster Brussel 22.45, 24.00. Hjn ring Mi eent geert gaste tiger ieker word» Be re hoer» doon niet De kweet bewif ■fet I neme ■tett Ven kaasco Na i beer belang De 1 geven daeht Wkbed voor e pnjsen noodlo nemen vorder van di ten; w ning h op het bet bu vaar belang kaas, i vaak b Men e omdat goed v der go zijn ev gaat e 23.9 9.6 4,4 3,9 13.- 5.6 Na d dental en bote kazend» tal 07, fabriek» genoem ren uit beroep Vrij Alton: boude .Noor Alle tercor bel, h ledefl d. Sai voord Mee ledent en zei tinger Tot dens 1 De op 11 saldo De De re stuur, betaal gekeui gemoe De ƒ11.46 post voor t geraar Het voor 1 door d boter. Er we hetgee jato- Hier Ter gelegenheid van het jubileum van den Armenraad werd o.m. vertoond de smalfilm van den „autotocht voor ouden van dagen 1938.” Van vele zijden is het verzoek binnengekomen deze film ook voor het publiek en voor ben die aan dezen autotocht hebben deelgenomen, te vertoonen. Aan dit verlangen zal thans worden voldaan. Op Maandag 1 Mei as. vindt de vertoonlng der film plaats in de nieuwe zaal van .Huize Proof' (ingang Van den Boschstraat)Toegangskaar ten ad 25 ct. zijn verkrijgbaar bij den Armen raad, Langestraat 87, vanaf 24 April e.k. van v.m. 912 uur en van nm. 24 uur. Een eventueel batig saldo is bestemd voor de ..Commissie van samenwerking voor Bijzondere Nooden" te Alkmaar. Spoedige aanvrage van kaarten la gewenscht. Met kaas e kregen, k noot om voc land al weer ti zelf te De n werk d lertreui die goe in baai heid st geHjk k reel tei Volge Mén ui krach ti wel deze, dat, zooals hier. 8 stemmen meer of minder, winst of verlies van N. Klanker d. Werf Ris 22.5 4,5 7,7 7,7 8.- 9.6 percentageberekening moet lerking nemen, dat de S.D.AP. Zondag: 12.30 uur Congregatie; 7 uur Ont spanning. Dinsdag: 6 uur Handenarbeid St. Jansknapen; 7 30 St. Wlllibrordus-ban. Woensdag: 6.30 uur KJ.C. zwemmen; 730 uur Natuurkennisclub; 8 uur Roode Vendel (St. bo dewijk- en St. Aloyslus-ban). Donderdag: 7.30 uur St. Tarcislus-ban; 8 uur Herauten-ban. Vrijdag: 7.30 uur Adsplranten-bon; 730 uur Ontspanning Kruisvaart 1215 jaar; 830 uur 1517 jaar. Zaterdag: 230 uur St. Jansknapen. BAANDERHEER De eerste koudegrond-spinazie werd, ondanks het koude voorjaar, toch nog op 27 Maart aan gevoerd door den heer J. C. Schoenmakers te Alkmaar. De kwaliteit van al deze producten was van dien aard, dat zy best de concurrentie met het Westland kon doorstaan. Als bijzonderheid kan verder nog worden ver meld, dat op 19 April IJ. de eerste postelein aan de markt kwam, eveneens van den heer Potgieser. Wat dit beteekent zal In vakkringen het beste begrepen worden en is mede een be wijs van den intensleven tuinbouw in Alkmaar en omstreken, welke er toe zal bijdragen de Alkmaarsche veiling tot nog grooteren bloei te brengen. Zondag. 23 April as. zal wederom door alle Verkenners’en Padvinders het naamfeest van St. Joris Patroon der Verkennersbe weging herdacht worden. Het Patroonfeest valt dit jaar op een Zon dag, waardoor verschillende plechtigheden door de Alkmaarsche groepen gezamenlijk ge houden zullen worden. De St. Jorte-Mis met zegening en ultdeeling van de St. Jorisroos zal om 7 uur worden op gedragen in de Bt. Jbsephkerk. terwijl om 12 uur gezamenlijk Vlaggenparade zal worden ge houden op het Hof. Om half vijf wordt de vlag gestreken. Voor nadere bijzonderheden zie men blad van Woensdag jl. Zoowel de voorzitter als de geestelijke adviseur hebben deze week ’t een en ander over AF.C. en haar lustrum gezegd. Wij kunnen dus vol staan met nog eens krachtig aan te sporen den Missiewedstrijd bU te wonen. Het deed ons genoegen te vernemen, dat een volledig HSV uit Heiloo den strijd tegen APO zal aanbinden. Voor belde vereenlgingen een goede gelegenheid om zich op de zware compe titiewedstrijden voor te bereiden. De opstelling der elftallen is als volgt: een aardigheidje, maar waaruit een groote les te trekken is. En O, Wildeman, o worstelaar Met ongekamde haren! O schrikbeeld met je mispelaar' Gespierde reus, geweldenaar' Wie kan jouw macht bedaren? Toch weten wij, dat Gy ons mint; Nu heb je ons voortaan tot vrind Wanneer een kind je beeld passeert, Dan word Je met een lach vereerd rtijf jij voor t Alkmaarsch kind paraat. Zoolang jouw burcht In Alkmaar staat- Den Wildeman, joeche! de toekomst van belde vereenlgingen. nJ AFC- juniorenHSV-junioren. Ook voor dezen wed strijd vragen wjj de belangstelling. En voor de Missie én voor de RK. sport, allen op naar den Westerweg. Zien wij ook u? 8t. Jorte-dag: Halt twaalf vlaggenparade het Hof. Gesellenhuia: Feestavond ter gelegenheid i het eerste lustrum van A.F.C., 7.30 uur. Wij zijn onzen lezers, tenminste hun. die po litiek genoeg zijn aangelegd, om belang te stel len in electorale problemen, nog eenlge cijfers en berekeningen schuldig over den Alkmaarschen verkiezingsuitslag van Woensdag j.l. In ons overzichtje van Donderdag hebben wy de algemeene tendenzen, welke uit de stemming naar voren kwamen, reeds aangegeven. Wij schreven die regelen In de eerste uren na het opengaap der stembussen, toen er provinciaal en landelijk nog weinig definitiefs bekend was. Nu al het cijfermateriaal voor ons ligt, blijkt evenwel dat de Alkmaarsche uitslag in groote trekken overeenkomt met wat elders te consta- teeren valt. Wij hebben er dus weinig meer aan toe te voegen, of het zou moeten zijn, dat onze stad, die nog wel een eigen Kringhuis van de N SB. bezit, den volgelingen van den heer Mussert een nog raker slag heeft toegediend dan elders het geval was. Waarbij evenwel eer lijkheidshalve opgemerkt moet worden, dat des ondanks het percentage der uitgebrachte geldige stemmen voor Alkmaar nog 4,2 is, wat 0.3 per cent hooger Is dan het algemeene percentage in het land. Nog een opmerking moet ons van het hart. Dat er van de 18.364 kiesgerechtigden precies 1250 niet ter stembus kwamen. Is nog wel be grijpelijk. Er zijn er sinds het opmaken der kie zerslijsten al heel wat overleden; anderen waren door ziekte of militairen dienstplicht wettig verhinderd. Wat evenwel te zeggen van de 783 medeburgers en -burgeressen, die wel naar de stembus kwamen, doch daarin een ongeldig bil jet deponeerden? Voor een klein deel geschiedde dit uit onkunde, maar verreweg de meesten maakten opzettelijk hun stem ongeldig. Dat Wijst op een bedenkelijke anarchistische mentaliteit, want niemand zal beweren, dat er in het politieke spectrum tusschen fel rood en diep zwart geen keuze was. Dan moeten we de Donderdag gepubliceerde cijfers hier en daar even rectlflceeren. Kleine vergissingen bij onze „turvers” waren oorzaak, dat de bulletlncijfers. en ook die uit de courant, niet geheel overeenstemden met de werkelijk heid, zooals die door de ambtenaren ter secre tarie is vastgesteld. Zjj. die deze cijfers plegen te bewaren, doen dus wijs eenlge correcties aan te brengen. WIJ geven dan nog eenmaal de uitslagen en plaatsen die naast die van verkiezingen. Zoo zinge: kinderen eh rette „De Kattenberg". Wat heeft nu de Wildeman te maken met de legende van den befaamden Kattenberg? Dat kunnen Alkmaars inwoners komen be luisteren in het Gu’den Vlies. Evenals men met zooveel belangstelling de tantasie van de „Ruitertjes” vereerde, zoo is er geen twjjfel tan, dat onze stadgenooten met vreugde deze locaal-gekleurde operette zullen begroeten. Wassen den he raad g( De e: Meld o een va •loot n reserve bestuur «mtrtbi •en bec De h ƒ51828 f 27831 laada. fsseo Pensloe hM ou, Een medisch student, die de anatomische les sen in experimenten gaat omzetten, kan ge vaarlijk worden voor de samenleving als hij te werk gaat zooals Boris Karloff het hier In zjjn hoofdrol doet. Deze man der wetenschap heeft zich in een ouden molen opgesloten, waar hy dag en nacht bezig Is uit llchaamsdeelen, welke door zijn as sistent op de kerkhoven gestolen worden, een nieuw „levend wezen" te „scheppen". De ingre diënten en de plaatsen waar deze worden ge haald, duiden er reeds op, dat wij hier te doen hebben met een griezelverhaal eerste klasse. De constructeur zou met zijn experiment in stoffeljjken zin misschien nog succes hebben kunnen boeken, ware het niet, dat zijn assistent uit een laboratorium een flesch hersens stal, welker inhoud destijds aan een abnormaal mensch had toebehoord. Door inplanting van deze hersens ontstaat er nu In plaats van den verwachten .mensch” een levend monster met zeer misdadige neigingen. Het vreeselijke monster gaat nu op zijn manier, expeiimenteeren en maakt t daarbij zoo bont, dat men alras besluit het onwezen weer zoo snel mogelijk het zwijgen op te leggen. Aldus In •t kort het sensatloneele gegeven. Degene, die deze week naar de bioscoop wil gaan, niet zooals gewoonlijk om te genieten, maar met het oogmerk om nu eens echt te grie zelen, moet zeker deze film gaan zien, maar voor nerveuze personen is het geen kost! Geschikt voor volwassenen. Fr. 15.051520, Keulen Regional 1720—1850, Straatsburg 19.35—1950.’ Boedapest, 212O—22M, De hoofdrollen worden In „Suez" door Tyrone Power als De Lesseps. Morgen (Zondag 23 April) vindt de stemming plaats bedoeld in art. 5 van ons Kiesreglement, over het door het Advlseerend College uitge brachte advies voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Aan alle leden is deze week de oproeplngs- kaart toegezonden. Indien deze Is zoek geraakt of wat ook wel eens kan gebeuren, dat die oproepingskaart niet aan het juiste adres is gekomen, kan men na legitimatie aan het stemlokaal „Gulden Vlies" een stembiljet ontvangen. Het stembureau is geopend van 9 tot 5 uur. De stemming is hoogst eenvoudig. Wil men het advies volgen dan stemt men het bovenste vakje op het stembiljet aan de linkerzijde. Heeft men voorkeur voor een candidaat van D. E. te Bllthoven, f 30,boete of twintig dagen hechtenis. Overtredingen van de politieverordeningen: A M. de W. te Alkmaar. A. J. te Alkmaar, leder f 2 boete of 1 dag hechtenis. H. B. te Beem- ster, J. de J. te Alkmaar. G. v. D. te Alkmaar, D S. te Uitgeest. J. Z. te Amsterdam, F. B. te Muntendam, leder f 3 boete of 2 dagen hech tenis. J. B. te Heiloo. f 4 boete of 4 dagen hechtenis. E. M. te den Helder, f 3 en f 8 boete of 2 en 6 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 453 van het Wet boek van Strafrecht «openbare dronkenschap): S. S. te 's Gravenhage, f 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 461 van het Wet boek van Strafrecht (loopen over verboden grond): J. S. te Amsterdam, f 750 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de Winkelsluitingswet: G. H te Alkmaar, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Vogelwet: IJ. K. te Uit geest f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 431 van het Wetboek van Strafrecht (nachtrust verstoren): P. K. te Oterleek, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Zondag- en nachtdienst van 2329 April: Mevr, de Wed. L. M. B. Wanna. Mlent 11. 4: Brussel VI. 8.00820, Parijs Radio 3.30—8.30. Radio PTT Nord 830—830. Luxem burg 8.50—935, London Regional 935—12.05, Droitwich 12061235, London Regional 1235 —14.00, Droitwich 14.00—23.20. Damnarks Radio 23 20—24.00. Lijn 5: Diversen. Vrijdagavond werd In de Dancing van Har monie een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een Alkmaarsche afdeeling van de Ver. Veilig Verkeer. Deze bijeenkomst was tamelijk goed bezocht. Burgemeester jhf. mr. F. H. v. Kinschot opende de vergadering en heette allen "welkom namens het voorloopig comité. Veilig verkeer, aldus spr.. zs voor allen. Ieder kan en moet er aan mede werken. Alkmaar kan niet achterblijven, zeker niet nu wij door den afsluitdijk er midden In zjjn opgenomen. Na deze inleiding was het woord aan den heer C. J. v. Wjjngaarde van Rees. Deze begon zijn voordracht met er cp te wijzen, dat het ver- keersvraagstuk Is geworden een vraagstuk van ‘algemeen belang. Spr. gaf ’n overzicht van de hedetjdaagsche vervoermiddelen en wees er op. dat er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek op 1 Augustus 1938 waren: 94000 personenauto’s. 55.140 motorrijwielen. 5161 mo- tordriewielers. 50.998 vrachtauto's en 4088 auto bussen. makende al zoo een totaal van 209 387 In 1928 bedroeg dit aantal 111.600, zoodat er in 10 jaar tijds ruim 97.500 motorvoertuigen zjjn bjjgekomen. Het aantal rijwielen bedroeg op 1 Augustus 1938 ruim 3.6 millioën, De heer Van Wjjr.gnarde van Rees besprak vervolgens de historische ontwikkeling van de vervoermiddelen. Spr. wees er op. dat wjj, die thans leven in de eeuw van de techniek en van uitvindingen, niet meer zullen terug kunnen haar oude idyllische toestanden. Het verkeer neemt thans in de moderne sa menleving een allesbeheerschende plaats 'n Niemand kan den invloed van het verkeer meer «ntloopen. Uitvoerig behandelde spr. de vraag hoe het komt, dat het verkeer niet veilig is en kwam daarbij tot de slotsom, dat de fout grootendeels schuilt bij de weggebruikers zelf. Wjj hebben intusschen te aanvaarden het nuchtere feit, dat het hedendaagsche verkeer vel.t slacht offers vraagt. Aan de courantenberichten daarover zijn wu gewoon geraakt, maar er komt een moment, dat ontwaakt het bewustzijn, dat gezoeht moet worden naar middelen, om al die verkeersonge vallen te doen verjpinderen. Van groot belang voor de verkeersveiligheid zjjn behoorlijke wegen Goede wegen met afzonderlijke banen, ook voor wielrijders, en vooral ook voor voetgangers, zijn in onzen modernen tijd niet alleen gewenscht, maar een absolute eisch voor een veilig verkeer Spr. ging vervolgens na de talrijke hulpmid delen, die ter bevordering van een veilig verkeei worden aangewend, al blijft intusschen nog veel te wenschen over. De heer Van Wijngaarden van Rees schetste het ontstaan van het Verbond van Vereenlgin gen voor Veilig Verkeer en wees er op. dat het initiatief daartoe was uitgegaan van de groote verkeersbonden. t. w. Kon. Ned. Toeristenbond A, N. W. B., Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club, Bond van Bedrjjfsautohouders in Nederland, Kon. Nederl. Motorwielrijders Vêteenlging, Nederlandsche Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel. Bond van Vrij willige Verkeersinspecties in Nederland en Het ■Nederlaridsche Wegencongres. Spr. merkte op. dat het Verbond van Vercenl- gingen voor Veilig Verkeer een centraal bureau In het leven heeft geroepen. Voorts besprak spr. uitvoerig de vraag wat een vereenlging voor veilig verkeer kan doen en noemde o. a. het orgnniseeren van jeugdver- keersexamens, het houden van algemeene ver- keersdagen, van remmen- en lichtweken voor wielrijders, van propaganda-avenden waarop verkeersfilms. waarover het Verbond de be schikking heeft, worden gedraald, en van lezin gen over de wetteljjk.e regelen Inzake het ver keer en de Juiste toepassing daarvan, hét ver spreiden van verkeersplaten, enz. En tenslotte behandelde spr. de vraag: Waar om is deze actie voor veilig verkeer noodig? Het antwoord op» deze vraag was, dat de weg gebruikers de regelen voor den weg wel weten, maar dit weten niet in de praktijk brengen. Spr. vond het daarom een heug'ijk verschijn sel, dat In verschillende plaatsen In ons land plaatselijke vereenlgingen voor veilig verkeer ontstaan De wettelijke bepalingen mogen nog zoo goed gemaakt zijn, indien niet wordt mede gewerkt om ze te willen naleven, zal geen heilig verkeer mogelijk zjjn. En daarom is een dank bare taak voor de vereenlgingen voor veilig verkeer weggelegd: den weggebruikers telkens «en telkens weer voor te houden: denkt aan de veiligheid van den weg! Hierna werd het voorloopig comité als be stuur geïnstalleerd, en medegedeeld werd, dat de burgemeester het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Nadat enkele heeren vragen hadden gesteld •ver verkeerskwesties in Alkmaar, werd de ver gadering door den voorzitter, den heer Wolf Peerenboom, gesloten. in latere Jaren zfjn het dan de heeren H. W. Fre.se en dr. J. H. Pamejjer, onze beide eere- leden, die hun ganschen persoon en werkkracht aan den uitbouw en de bevestiging van onze afdeeling gaven. Is het nog noodig het Witte Kruis in uw aandacht aan te bevelen? Hoe talloos velen zijn in den loop der jaren niet met ons werk in aanraking geweest! Wie onzer kent niet ons magazijn aan de Gasthuisstraat, ons Badhuis aan het Kweerenpad, is niet op de hoogte met de uitzending naar de herstellingsoorden van het Witte Kruis, heeft niet eens in al die lange jaren den dienst genoten van het Witte Kruis en zjjn zuster- en dochtervereenlgingen? Welnu, op Dinsdag 25 April as. hoopt het bestuur van de afdeeling Alkmaar in Hotel Proot van 3.30 tot 5 uur een receptie te hou den om al diegenen te ontvangen, die hun medeleven en waardeering voor een halve eeuw Witte Kruiswerk willen uiten. Op Dinsdagavond 25 April as. heeft het be stuur een feestavond georganiseerd in de Schouwburg Harmonie. Ieder heeft op vertoon van zijn lidmaat schapskaart recht op 2 kaarten a 025 voor de voorstelling; plaatsbespreken Zaterdag a.s. van 2 tot 4 uur aan de Harmonie Het pro gramma zal gevarieerd zijn. De Witte Kruis film zal worden vertoond, terwjjl de avond zal worden opgeluisterd door muziek en attracties met als slot de vertooning van de film „Met Geheime Opdracht." Wij verwijzen u naar de advertenties In de plaatselijke bladen. Komt allen op om samen de herdenking van onze 50sten stichtingsdag te vieren. Door de welwillende medewerking van de N.V. Heuseveldt hebben wjj de beschikking ge kregen over de fraaie étalagerulmte op den hoek Langestraat-van den Boschstraat, waarin onder de artistieke leiding van den heer J. N. Balder, van 25 April tot 1 Mei as. een jubi leumtentoonstelling zal wórden Ingericht van ons modern verplegingsmaterlaal. 1 Moge in deze dagen ons Witte Kruis uw bij zondere óelapgstejling wekken en mogen wij verzekerd. blljvenAran uw aller steun voor het schoone doel: leniging van het leed der zieken bevordering van de volksgezondheid in den ruimsten gin. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lun 3: Luxemburg 8.308.50, Keulen 850— 1020, Brus&l Fr. 1020—11.30. Brussel VI. 1120 —1320, Keulen 132013.35, Brussel VI. 1335 21", Brussel Fr. 14.00—14 20. Parijs Radio 14 20—15 05, - - - 15.20—17.20. 1850—1935, 1950—2120, Keulen 22 00—24 00. Lijn 4: Brussel Fr. 8309.20, Brussel VI. 930 Parijs Radio 1020—11.15, Brussel Fr minder, winst of verlies van een zetel kunnen beteekenen, en zelfs het al of niet „omgaan van den Raad. Moge dit een aansporing zijn voor onze men- schen, om niet te rusten. Reeds nu aan den arbeid voor den grooten dag van 21 Juni, opdat dan de Katholieke kiezers en kiezeressen tot den laatsten man of vrouw hun plicht doen. Een grootsche overwinning ligt dan voor het grijpen. R. K.SP. S. D.A.P. Liberalen Vrijz. Dem. AR. CH. NJS.B. REAP. Comm. C.D.U. K D P. Troelstrab. Cijfers op zich zelf vertellen nog niet zoo veel, wij hebben daarom voor enkele grootere partijen ook de percentages uitgerekend en vergelijken die met de Provinciale Statenverkiezing 1935 en Kamer 1937: en as. Woensdag de in de nieuwe Ope- S.D.AJ. AR. C H. VB. V.D. NSB. Bjj deze aanmerking nemen, dat de S.DA P. 1H heeft moeten afstaan aan de heeren Bakker cs. van de Troelstrabeweging. terwijl de R.K.SP.. naar we hopen en vertrouwen, bij haar aantal stemmen gevoegd zag de 3 pet. kiezers, die in 1935 hun stem nog uitbrachten op de K.D.P. Zoo gauw op een verkiezingsavond als deze >nze bulletins verschijnen, worden door tien tallen wachtenden de potloodjes uit den zak ge nomen en slaat men aan het rekenen, om te zien, hoe het bjj de raadsverkiezingen zal loo pen. Op den voorgrond moeten wjj zeggen, dat de vergelijking nooit opgaat, want plaatselijk sjoe len zoo heel andere factoren een rol, terwijl heelemaal niet vast staat, dat alle partijen, die nu medededen. ook dan lijsten Indienen. Toch is het een aardige sport en wjj willen er wel even aan meedoen. Men zij echter gewaarschuwd, dat tegenwoor dig een dergelijke berekening geen sinecurg is. Laten we dan eens aannemen, dat op 21 Juni as. evenveel stemmen worden uitgebracht. Dit is niet zoo onmogelijk, want het aantal kies gerechtigden voor den raad is sinds Januari J.l. hetzelfde als voor Kamer en Staten. Hoe zouden dan de 21 zetels verdeeld moeten worden? Volgens de gewijzigde kieswet voor gemeenten met 19 of meer raadsleden zooals dus Alk maar op dezelfde wjjze als voor Kamer of Staten, met dien verstande, dat bij de raadsver kiezingen partijen, die den vollen kiesdeeler niet halen, niet bij voorbaat uitgesloten zjjn van een zetel. De kiesdeeler zou zijn 16331 20 777.- Bjj eerste verdeeling kregen R.K. 6 zetels. S.D.AP. 4. Liberalen 1, A R. 1. CH. 1, V.D. 2. Samen 15 zetels. Blevqp aan overschotzetels 6. Als tweede verdeeling geldt het stelsel der grootste gemiddelden. Men geve, om dat te be rekenen. allen partijen 1 zetel erbij en zie dan, hoeveel stemmen er per zetel zijn. Het zal blij ken. dat de R.K. bij 7 zetels een gemiddelde heb ben van 774. S.D.AP. bij 5 van 721. Lib. bij 2 van 580. N.S.B. bjj 1 van 686. Comra. bij 1 van 363, AR. bjj 2 van 485, CH. bjj 2 van 493, D.V. bjj 3 van 708, R.S.A.P. bij 1 van 505. De rest komt niet in aanmerking. De eerste overschotzetel is voor de R.K., 2de voor S.D.A P.. 3de voor V.D., 4e voor N SB Nu moet men voorzichtig zjjn en niet aan de Com munisten den 5en zetel toekennen. Eerst kijke men, vooral bij de groote partijen, hoe hun gemid delde wordt, als zjj nóg een zetel er bü krijgen. Dan blijkt, dat dit voor de RK. bij den achtsten zetel is 677 en voor de S.D.A P. bij den zesden 601 1/3. De R.K. krijgen dus hun achtsten zetel. Nog één zetel is toe te kennen. Voor we dien inder haast aan de SD.A.P. met 6012/3 gemiddelde gaan geven, kijken wij veiligheidshalve eerst hoe groot het Katholieke gemiddelde zou zjjn bU 9 zetels. En wat zien wjj dan? Dat het gemid delde der R.K.S P. zou zijn 602 2/9. dus bijna 1 stem méér dan de S.D A P Met het gevolg, dat de 9de zetel voor de Katholieken is en de 5. D A P. op 5 blijft. Nogmaals, het is slechts Zondag: 12 uur, mondorgelclub; 6 uur. con gregatie; 7 uur. ontspanning voor niet-kruls- vaarders. Dinsdag: 6 uur, Sint Willibrordbap6.15 uur, adsplranten; 7 uur, St. TTiomasban; 8.15 uur, natuurkenners. Woensdag: 230 uur, groene kring; 630 uur, KJ.C. zwemmen; 830 uur, P. van Amiënsban. Donderdag: 7.15 uur, Sint Louisban; 7.15 uur, Don Boscoban. Vrijdag: 830 uur, Bern, van Clatrvauxban. Zaterdag: 3 uur, blauwe kring; 2.30 uur, roode kring. P.S. Kruisvaarders, die graag wandelen, worden Zondag, morgen dus, om 2 uur in den Burcht verwacht. Natuurlijk in uniform. Op Dinsdag 25 April a.s. herdenkt de afdee ling Alkmaar van het Witte Kruis den dag, dat 50 jaar geleden het initiatief werd geno men tot de oprichting van de afdeeling Alk maar en omliggende gemeenten van de Noord- hollandsche Vereenlging „Het Witte Kruis.” Bladerend in de archiefstukken van onze jubileerende afdeeling vinden we vele namen van Alkmaarders uit die dagen, die wjj hier met eere willen noemen en gedenken, omdat door hun burgerzin en inzicht de grondslag werd gelegd voor de vereenlging, die zoo spoe dig reeds een zoo belangrijke en onmisbare plaats in onze gemeente zou innemen. Hen al len te noemen zou ondoenlljk zijn, maar toch mogen hier enkele namen volgen, die bij velen onzer prettige herinneringen aan dien tijd van opbouwend Witte Kruiswerk in het leven roe pen. Zoo vinden we in de oprichtingsvergadering op 25 April 1889 bijeen de heeren mr. F. F Karseboom. A. Siebert Coster. H. G. Beekhuis. O. E. Kempers, D. A. Wisse link. G. Looman, P. de Lange, dr. J. Broers, H. J. Vonk, dr. J. D. Boeke, Th van Spall, A. Goede. S. Kenens, C. J. Canters en A. B. Mulder, waarvan de heeren Siebert Coster, Broers en Vonk teza men met de heeren P. H. M. Ibink Meienbrink, E. M. van Soest en A. H. Teljer het eerste be stuur vormden. Voort gaan de Jaren we vinden achtereen volgens de namen van H. J. F. Wanna, A. J. P. Oort. dr. J. Dirken. A. M. Conyn, dr. J. C. Overduin, P. Kluitman, dr. H. W. Waalewyn, mr. J Bruyn, J. G. Potgieser, C. Bosman G«., J. H. Oushoom. L. L^ydersdorff, P. J. Glasz, mevrouw BrunnerBrouwer, J. J. Kryns, C. E. Slinger, mejuffrouw M. W. Arbeiter. om slechts diegenen te noemen, die achtereenvol gens in de eerste 25 jaar bestuursfuncties ver vulden. waarbij dan in het by zonder dienen te worden gememoreerd de namen van de heeren H. J. Vonk, en G. Looman, die van de oprich ting af meer dan 25 Jaar de functie van pen ningmeester en secretaris hebben waargenomen; —1020. Parys Radio 10.20—11.15, Brussel Fr 11.15—1150, Droitwich 1150—1320. Luxemburg 1320—1340, Droitwich 13 40—1520, London Regional 1520—15.40, Droitwich 15.40—1620, Parys Radio 16.20—17.20. Droitwich 1720—’ 3025, Brussel VI. 202521.30, Brussel Fr 21.30 —2150. Droitwich 2150—22.00, Brussel Fr. 22.00—22 20. Boedapest 22 20—23 20, Parys Ra dio 2320—24.00' Ujn 8: Diversen. Overtredingen van de Motor- en Ry wiel wet: P. L. te Nieuwe Niedorp, H. van B. te Purmer- end. J. J. M. te Ursem. J. K. te Oterleek, J. H. 8. te Haarlem, D. B. te Heiloo, H. V. te Alkmaar, ieder 2,boete of één dag hechte nis. W. J. H. te Hensbroek, C. M. te Den Hel der, J. P. te Ulthuizenneden. ieder 2.boete, of twee dagen hechtenis. E. M. te Alkmaar, J. d. M. te Warmenhuizen. A. J. K. te Bever- wyk. D. A. L. te Alkmaar. J. v. d. M. te War menhuizen. A. J. K. te Beverwijk, D. A. L. te Alkmaar, ieder 250 boete of twee dagen hech tenis. J A. te Juiianadorp, W. L. te Zjjpe, M. O. te Barslngerhom, P. K. te Zype, I. H. Ch. S. te Bergen. H. J. van E. te Lelden, C. J. A. K. te Amsterdam. D. T. te Schagen, ieder 3,— boete of twee dagen hechtenis. J. B. te Callantsoog, J. K. te Zype. H. D. te Alkmaar, J. B. te Nieuwe Niedorp, A. B. te Schagen, J. O. L. te Den Helder, S. K. S. te Schagen, F. N. S. te Amsterdam. S. G. te Alkmaar, P. S. te Alkmaar, leder 3,boete of drie dagen hechtenis. H. J. de R. te Groningen, N. S. te Alkmaar, ieder f 4,boete of vier dagen hech tenis. H. R. te Alkmaar, 6,boete of zes dagen hechtenis. K. A. van S. te Amsterdam, 750 boete of vyf dagen hechtenis. L. L. te Heiloo, 10.boete of acht dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad f 25.65 aan A. S. H.; J. de R. te Groningen, 10, boete of tien dagen hechtenis. J. de G. te Ber gen, 12,boete of acht dagen hechtenis. H. 3. K. te Jutphaas, 15,boete of tien da gen hechtenis. M 8. 3. 8. te Llmmen. f 15, boete of tien dagen hechtenis. M. S. 3. S. te Limmen. f 15.— boete of tien dagen hechtenis. Het hoofd van den luchtbeal;herTinf^fm te Alkmsar verzoekt ons bet volgende mew deelen: „rrfnr- Bestuurders van motorrytuigen en rijwielen en van andere ry- en voertu^ge rywtelen, welke in den avond van 24 Apru zonsondergang Alkmaar binnenkomen. attent gemaakt op de luchtteschenningsoete- nlngen. welke daar dien avond worden gen den. Het te verboden eenlg licht te vo« Stagnatie aan den Ingang van ae staa uitgesloten. Men rijdt voor eigen risico. By na alle groote scheppingen der mensch- held zyn met bloed en tranen tot stand geko men. Het groote en wereldberoemde kanaal dat de landengte' van Suez doorsnydt en een onschatbaar waardevolle verbinding te tus schen de Mlddellandsche Zee en de Roede Zee, maakt daarop geen uitzondering De Suez-tra- gedie, die tenslotte toch nog in een overwin ning door het menscheiyk vernuft eindigde, biedt stof te over voor een filmverhaal en daarqm behoeft het geen verwondering te ba- van het Wanneer wy Zondag 23 April in Alkmaar en in heel veel andere plaatsen van ons vaderland en van geheel de wereld tal van jongeren en ouderen den ganschen dag het Verkennersunl- form zullen zien dragen, dan is dit. omdat het dien dag de feestdag is van St. Joris, den Pa- troöfi van alle Verkenners. St. Jorisdag! Dat is een beteekenlsvolle dag niet enkel voor ons. Katholieke Verkenners, maar ook voor alle broederpadvinders over de geheele wereld. St. Joris is de patroon van alle Verkenners: Hem ter eere en Hem ter gedachtenis is deze dag gewyd. Het is een feestdag, maar een feest, zooals de Kerk dit van haar Heiligen viert. Het is niet de uitbundigheid van Paschen of Plnk- steren; er te misschien iets van den ernst van het Oudejaar en iets van de dankbaarheid en de smeeking van Nieuwjaarsdag. Het is geen Jamboree of Troepfeest of jaardagvlerlnghet is geen dag van een jubileumontbyt of van een groot kampvuur met grappen maar het is St. Jorisdag, d.wz. de dag van bezinning. Het is een biyde dag. omdat wy ons gelukkig voelen met het schoone spel van verkennen! Het is een fiere dag. omdat wy sterk zyn als leden van de groote Wereldbroederschap van Verkenners! Het is een dag van .goodwill” en vriendschap, omdat wy een vriend zijn voor allen en een broeder van alle Verkenners! Het is een dag Van in ons diep bewustzUn te streven naar een nieuwe gemeenschap en mede te werken aan swerelds geestelijke en moreele herbewapening Het is een ernstige dag, omdat wy ons gewe ten beschouwen en onze belofte vernieuwen, ons af vragend: „Wat hebben wy bereikt" en „Waarnaar zullen wy streven"! Op St. Joris draagt een Verkenner zyn uni form niet om er mee te defHeeren en te stap- r»en achter een vaandel en een trom; maar om er stilweg en doodgewoon zyn dageiyksche werk in te dcen. Op St. Joris draagt hy een roode bloem: niet om er uitbundig mee te zyn en in de kykerd te loopen; maar om uit te dragen het symbool van de vriendschap en het ideaal, dat alle broederverkenners over heel de wereld bindt. Op St. Joris doet een Verkenner een speciale goede daad voor zyn moeder of verzorgster: dit is de opdracht van onzen Chief. En daar maak je geen kabaal van en dat gaat niemand verder aan. En de roode bloem zet je in een glas vdor ’t beeld van Maria, de Moeder der Verkenners. Broeder en Zuster Verkenner uit ons Ad- iunctenaat Alkmaar: overweegt het bovenstaan de morgen by uw gemeenschappeiyke H. Mis, by uw H. Communie, by uw vlaggeparade en uw kampvuur! St. Jorisdag zy voor ons allen een dag van nieuw en vruchtbaar Verkennersjaar! JOH. J. BOON. Maandag 24 April, dus komenden Maandag, wordt er in onze stad een luchtbeschermings- avond gehouden. We zyn daardoor gedwongen cm de H. Familie op dien avond uit te laten vallen. Jammer en jammeriykü Maar. laten den moed niet zakken, en we vertrouw», dat op Maandag 1 Mei de kerk toch vol te. t»*1 rekenen we op!! Pater M. HOENSELAARS OP- Dir. v .d. H. Familie voor de mannen Dat het bestaan der Alkmaarsche Veiling in beteekente steeds toeneemt, moge biyken uit de regelmatig grooter wordende aanvoeren. Vooral de tuinbouw wordt hier in Alkmaar en omstreken meer en meer Intensiever en ultge- breider toegepast en dit moge wederom biy- ken, als men nagaat op welke data de sg. ..eerstelingen” alhier worden aangevoerd, waar mede in vele gevallen met het Weetland ge concurreerd kan worden. Op 16 Januari 1939 werd reeds de eerste ra barber aangevoerd door den heer P. Vogelaar te Wannenhuizen. Kasspinazie van den heer C. Bierman te Alkmaar volgde op 24 Februari De heer P. 3. Potgieser te Oudorp zorgde voor de eerste sla op 17 Maart en voor de eer ste andyvie cp 24 Maart. Lyn 1: Hilversum I. LAjn 2: Hilversum II. LJjn 3. Keulen 8 00—930. Radio PTT Nord 9.20— 1130, Brussel VI. 1120—13.20. Keulen 13.2014.20, London Regional 1430—1520, Keulen 15 20—16 20, Brussel VI. 1620—17.06’ Radio PIT' Nord 17.051720, London Regio-’ nal 1730—18.20. Brussel VI. 1830—1850, Keu len 185019.35, Brussel VI. 193530.00. Bero- 20.0020.47, Brussel Fr. 20.47—2130, VI. 2120—22.05. Parijs -PTT 22 05-^ Boedapest 22.452320, Keulen 2320— r' A.F.C.-terrein: Missievoetbalwedstryd: APe IHS V. I. Zondagmiddag 2.30 uur. City: „Suez". Alle dagen, 8 uur. Roxy: ..Het monster van Frankenstein" aiu dagen, 8 uur. J.Wlt, Th. Koppee, W.v/d Berg. Karskens Bosnia Ko Keeman J. Bol ten P. Keeman H.S.V. 3. Dekker Scheidsrechter te de heer B. B. v. d. Berg. De wedstryd begint om half drie en wordt gespeeld op het terrein aan den Westerweg. Om half twee begint de voorwedstryd tusschen ren. dat een film over het ontstaan Suezkanaal is gemaakt. Allan Dwan, de Fox-regisseur, maakte film, die echter, ondanks den naam, meer relaas is geworden over den schepper van het kanaal. Ferdinand de Lesseps. dan over het ontzagiyk werk zelf, welks voltooiing duizen den het leven heeft gekost. Niettemin biedt ook het veelbewogen leven van de Lesseps heel wat Interessante aspecten. De Lesseps begon, in de voetsporen van zyn vader, als jong en veelbe lovend diplomaat, trouwde byna met de latere keizerin Eugénle van Frankryk, vocht tegen den politleken koehandel, welke de kanaal- plannen in de waagschaal stelde, tegen de natuur, die telkens zyn werk met vernietiging bedreigde, werd trouw en roerend gediend door een frisch Jong meisje, dat hem in zyn plan nen steunde en overwon tenslotte. Maar by zyn overwinning moest hy zeggen, dat de roem hem alls, wat hem Hef was geweest, had ge kost. Authentiek heeft men de film niet willen doen zyn, maar in het algemeen geeft zy toch een goed beeld van dén jxHltieken en ideëelen achtergrond van het grootsche werk, waarbij nog komt, dat ze in deze dagen van poUtieke spanningen een byzondere actualiteit heeft. vervuld Anna bella als Keizerin Eugénie en Loretta Young als het meisje Toni Pélérin.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2