1 Onbevredigende3 2 revanche s4'4444444444444444444444444444444444444444444444444444< België verdiende geen nederlaag 1 jgDrDushkind Belgische doelpunten werden prompt beantwoord MATIG SPEL VAN BEIDE ELFTALLEN 1 van de Oranje-ploeg ►44444444444444444444444444 4 >4 4444444 4444444444444 444444444444[ DE GASTEN VOOR RUST STERKER EEN WEDSTRIJD MET VEEL FOUTEN MAANDAG 24 APRIL 1939 V i NEDERLAND. BELGIE van maakt. Ongelyk verdeeld Ruststand 1—1 Hoe zv speelden België opent de score n Nederland antwoordt prompt! v AMERICAN CIGARETTE iff ‘Z Bonsema een groote teleurstelling Paauwe, Anderiesen, Drager Vente de beste spelers in ons team WEER TWEE DOELPUNTEN VAN VENTE DRaGER (DWS) DIJKSTRA (ZFC) DE HARDER (VUC) ANDERIESEN (Ajax) BADJOU (Daring) v. ALPHEN Beerschot) BRAINE (Beerschot) WILDERS (Blauw-Wit) CAPELLE (Standard) PAVERICK Antw. F. C. BUYLE Daring) •B CALDENHOVE (DWS) BONSEMA (GVAV) PAAUWE (Feüenoord) PAUL HENRY (Daring) VAN CALENBERG Anderlecht) STIJNEN (Olympic Charleroi) Weer twee doelpunten! België verzuimde zyn kans Drager en Vente deden, met resp. één en twee doelpunten, de schaal in 'ons voordeel overslaan VENTE SMIT (Feyenoord) (Haarlem) Degenen onder de 55.000 toeschouwers, die Zondagmiddag naar het Olympisch Stadion waren getogen, om getuige te zijn van een revanche voor de in Antwerpen tegen de Belgen geleden nederlaag, hebben hun zin gekregen. Na aanvankelijk met 10 te hebben achter gestaan, heeft het Nederlandsch elftal zijn wedstrijd tegen de Belgen met 32 gewonnen en aldus de schare doen juichen, omdat de 54 van Deurne gewroken was. Voor den waren voetballiefhebber blijft echter een gevoel van teleurstelling domineeren. Teleurstelling om het feit, dat de overwinning heele- maal niet verdiend was en zeker een gelijk spel had moeten zijn, teleurstelling vooral, omdat de wedstrijd op een zoo matig peil stond als we van beide ploegen zelden zagen en slechts af en toe werd gekenmerkt door het heilige vuur, dat de NederlandBelgië ontmoetingen tot de meest gewilde van het internationale seizoen I ft t Thompson (Engeland) Scheidsrechter Paauwe en De Belgen land Voorhoof de middenllnie ging hlk- di I Braine N v. d. Veen (Heraclea) rss- H. op weer eens een De beide elftallen opgesteld voor den aanvang van den voetbalwedstrijd NEDERLAND*—BELGIë welke gisteren in het Olym pisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld en 1 het die met Van Er heerscht enthousiasme in het stadion Er komt leven op en om het veld. Bij een volgenden aanval wordt de bal over het Belgische doel geschoten. Dan brengt de snelle Drager den bal zeer mooi op. maar zijn trekbel wordt door Vente gemist. Hier krijgt Vente een kans. Er volgt een harde, gevaarlijke schuiver, die door Badjou met moeite gehouden wordt. ft he- m- Da wn, ran De Harder heeft heel weinig werk gehad, maar wat hij deed, was meestal ook in orde. ter dan goede AAN itter m. id. id. VOORHOOF FlèVEZ (Liersche Sportkr. (Wh. S») ld. sd. in- BTS BH. ld. IU- ,JL Br. o rd ter to. ts ir 1. nog even rsau &JIT DE SPORTWERELD gen rond de beide elftallen eere-tribune, midden, waar Anderiesen den toss wint. Dat is het begin van de meest geestdriftige en spectaculaire periode in deze ontmoeting. Snel golft het spel op en neer: elk onderdeel der beide ploegen is In actie. Caldenhove moet bij een gevaarlijken aanval reddend optreden en nauwelijks een halve minuut later schiet Ca pelle juist naast het Nederlandsche doel. Smit neemt meer aan het spel deel en schept voor het Belgische doel gevaarlijke situaties. HU lost een snel en onverwacht schot, dat Badjou niet kan bereiken, maar Van Calenberg trapt den bal van de doellUn weg. Vente ontworstelt zich aan den greep van Stljnen door nu eens op den linker-, dan weer op den rechtervleugel op te duU^en. Tven lijkt het, of onze verdediging wat te ver naar voren gaat; wU zien tenminste een ge vaarlijken Belgischen aanval, waarbij de snel terugloopende Caldenhove door uittrappen erger moet voorkomen. Over het algemeen stellen de aanvallen der tegenstanders de Nederlandsche verdediging voor moeilUke problemen, en noe- wel Anderiesen en Paauwe door hun goede werk veel steun geven, ontstaan er gevaarlijke drei gingen door het zwakke spel van Bonsema. België heeft de leiding, maar aal die geen twee minsten behoeden. RU een geeatdrlf- tigen Nederlandse hen aanval schiet de Harder In, Badjow slaat den bal in het veld terug voor de voeten van Drager, die eerst tegen den doelman aan schiet en by de tweede maal via het lichaam van Badjou scoort (1—D. Maar niet op de manier, waarop de onpar tijdige toeschouwer dit zou hebben gewenscht. Want wat kregen de Belgen thans voor hun volkomen overmacht in de eerste helft, toen het heele Nederlandsche elftal liep te zoeken nazr een weg om te breken door dien muur van Roo- de Duivels, die als het ware om het Belgi sche doelgebied was gespijkerd en die niet alleen verhinderde dat de bal in Badjou's buurt kwam, maar die hem ook telkens en telkens terugkaat ste naar de Nederlandsche veste, waar onze achterhoede alle zeilen moest bUzetten om de score te verhinderen? Wat kregen de Belgen met deze nederlaag eigenlijk voor hun beter positie kiezen, hun beter samenspel? Wat kregen zij op die manier voor hun blUven vechten toen de voorsprong was genivelleerd en zelfs in een achterstand omgezet en toen de met zooveel vreugde be groete gelijkmaker weer direct door een derde Nederlandsche doelpunt was gevolgd? Wat kregen de Belgen ten slotte voor de vele kansen, die zonder dat een oranje-trul er iets aan kon doen op het nippertje geen doelpun- Een nieuwe Nederlandsche aanval. Ben snelle en scherpe throughpass van Smit. Een in eens opvangen en doorzenden van Vente: de bal suist langs den uitgeioopen Badjou in het Belgische doel. Na vjjf minuten spe- lens heeft Nederland door een fraai doel punt de leiding gekregen (31). O Scheidsrechter Thompson heeft goed geleid. De enkele malen dat de spelers weer eens bui ten hun boekje dreigden te gaan, trad hy af doende op Het is voor een niet gering deel aan zijn leiding te danken, dat dj wedstrijd een sportief verloop heeft gehad. Tenslotte werd het op die manier een vrij tamme vertoonlngs welke vooral in de eerste helft teleurstellend mocht worden genoemd. Er was toen één elftal dat speelde en één elf tal dat de kans had den wedstrijd In zijn voor deel te beslissen. Dat waren de Belgen. Maar toen zij hun kans niet waarnamen toen het nog kon, ging ook by hen de fut eruit en ze bleef eruit totdat 34 minuten na den aanvang Caldenhove over het leer heenwandelde en Braine volgens de regelen van de kunst Dijkstra met een kalm tikje kon passeeren De Harder keeren achter Badjou werd gejaagd. Dat was een aanval als van ouds. snel en open langs de vleugels en besloten door een afge meten voorzet. Helaas het was een moment, zooals wij er weinige in dezen wedstrijd zagen. twee /zyn plaats heeft ingenomen, minuutjes in 1 Een van die dreigingen leidt inderdaad tot een Belgisch doelpunt. Een fout van Bonsema brengt, 17 minuten voor het einde, de backs in moeilijke positie, er ontstaat een doelworsteling, waarbij Caldenhove ongeluk kig is: van zijn knie springt de bal on houdbaar voor Dykstra, in het Nederland sche doel <33). Een teleurstelling voor Caldenhove, voor ons elftal, voor den Nederlandschen toe schouwer. maar na het zure komt het zoete: no* is geen minuut na den gelijkmaker verstreken, of de bal ligt achter Badjou. Vente en De Harder hebben dit doelpunt tot stand gebracht: de Hagenaar zette goed voor en Vente schoot den bal, die nog door Badjou werd aangeraakt, in (3—3). De Belgen trappen af en de bal wordt naar den linkervleugel gezonden, waar Buyle de te harde pass niet kan bereiken. In de Neder landsche Verdediging wordt een vrije schop ver oorzaakt, die goed genomen wordt, zoodat Dyk stra den bal hoog uit de lucht moet wegvan gen. Een nieuwe Belgische aanval. waarbij Caldenhove redding brengt, maar slechts even later moet Dykstra den bal opnieuw voor het doel grypen. Dat zyn dus alles ^Belgische aanvallen en eeist na drie minuten komt de Nederlandsche voorhoede in actie. Er wordt evenwel te ver naar voren geplaatst, zoodat de bal over de achteriyn verrfWiJnt. Een misverstand tusschen Badjou en een der backs lykt een kans te scheppen, maar Vente en de Harder, die toe stormen. kunnen daarvan geen gebruik maken. By een Belgischen aanval veroorzaakt Wilders een corner. Dykstra grypt naast den Ingescho ten bal en het Is Caldenhove, die dan redding moet brengen. Na 18 minuten kan onze voorhoede het ein- deiyk ook tot een hoekschop brengen. De Har der neemt dien—goed en Drager kopt juist on der de lat. doch Badjou staat op de juiste plaats en heeft den bal veilig in zyn handen. Wat later krygt Drüger na een snellen, door tastenden aanval een kans: hy schiet echter te zacht. Aan den anderen kant heeft de ver dediging ook heel wat te verzetten. Het trio Voorhoof-Capelle-Bralne dient voortdurend bewaakt te worden en bovendien dreigt gevaar van den kant van Piévez, die door Bonsema niet altyd genoeg bewaakt wordt. De tweede helft begint, zooals dat ook voor de rust het geval was. met een overwicht der Bel gen. Drie opeenvolgende hoekschoppen op het Nederlandsche doel zyn het resultaat, maar daar blyft bet dan ook by. Plotseling een flitsende aanval der onzen, een schot van de Harder. Badjou is gepasseerd, maar Van Alphen, staande op de doellijn, voor komt een-zeker schynend doelpunt. goed mbgeiyk te spelen. Maar ziet men ze soms over het veld wandelen, dan kan men er wel eens toe komen zich af te vragen, of er wel voldoende vinnigheid in die spelers zit en vol doende energie om - de kansen die er zyn te benutten en zoo niet om zich die te scheppen. In leder geval waren het hier twee pyisnelle reacties van onze geprikkelde spelers die ons aan een tweetal doelpunten hielpen, doelpun ten, welke tenslotte den wedstryd hebben be slist. De andere goal-getter was Vente. die zelfs twee doelpunten voor zyn rekening nam. Over het algemeen hebben we den Rotter dammer niet zoon goeden wedstryd zien spelen als tegen Hongarye en in België, maar we hebben weermet pleizler kunnen genieten van zyn hard en onvermoeid sjou wen envan zyn productiviteit, welke ons ten slotte de zege bracht. Na rust was hy er het beste in. Toen scoorde hy trou wens ook zyn beide doelpunten. De Belgen antwoorden met een offensief, dat verre van ongevaariyk is. Voorhoof krygt een kans: de bal vliegt naast ons doei uit. *Een nieuwe vergissing van Bonsema leidt tot een doelworsteling. waarby Dykstra den bal slechts kan wegslaan. Intusschen is Dykstra in botsing gekomen met Capelle, hy is geblesseerd, doch blyft in het veld. Meer kleine verwondingen zyn van het snelle, ietwat harde spel het gevolg. Nog drie minuten te sjoelen. Van der Veen kopt in de lichting van het Belgische doel. Vente krygt geen kwade kans. Aan den anderen kant nemen de Belgen nog een hoekschop. Het heeft alles geen resultaat: de wedstryd, die, wat het laatste kwartier betreft, in een lichten regen gespeeld wordt, eindigt in een 32-over- wlnnlng voor het Nederlandsche elftal. Reden te over voor een brallende horde „sportliefhebbers** om zich met een waar dronkemansgehuil te -stor ten op de Amsterdamsche amuse- mentsgelegenheden en tenslotte de laatste treinen, 'die weinig vleiende weerspiegeling wa ren van de wyze. waarop de „Hollan der zyn overwinning viert. Tot zoo ver heeft de wed stryd «en rustig, zelfs iet of wat onbelangryk karak ter gehad. Na 34 minuten komt daarin verandering Op het middenterrein loopt Braine ruw in op Paauwe, die een stevige tuimeling maakt. De Belg krygt als belooning een fluit- en Joelconcert van het pu bliek en een waarschuwing van den scheidsrechter. Dit schynt hem te in- splreeren, want na den vryen schop komt de tal via Piévez toch in het Nederlandsche doel gebied, Caldenhove mist en van vry dicht by schiet Braine in (01). Onmiddellyk hierop volgde een der twee mo- kienten, die hoog boven zoovele andere in de zen wedstryd uitstaken. Het was nameiyk by deze gelegenheid en by het tweede Belgische dbelpunt, hetwelk na rust werd gescoord, dat de Oranje-ploeg plotseling werd bezield door een razerny. welke voor de Belgen onhoudbaar bleek Beide Belgische doe'punten werden door een ongelooflyk snellen aanval gevolgd en beide malen moest Badjou in zyn kooi krulpen t <zn den bal naar het middenveld te trappen. fti waarom niet? Dit zal altyd een raadsel “liven. Men behoeft waariyk niet te denken, de spelers er op een goeden keer eens geen in hebben, of dat zy niet hun beste been- U» zullen voorzetten otn den wedstrijd «no- karakteristieke van dezen wedstrijd is geweest, dat er zoo ontzaglijk veel fouten in zyn gemaakt. Bijna He spelers, of zij nu goed voldeden of tegenvielen, hebben hun blunders ge maakt en sommigen zelfs zoo erg, dat de doelpunten als gevolg daarvan niet uitbleven. Voor ons een bewf> dat het Neder- •andseh elftal toch wel de macht In de b“»cu had doelpunten te maken, maar het ••hvondlgweg niet deed. De Belgen hebben lang niet zoo goed gespeeld als in Antwerpen. Toqp zaten zy er veel vinni ger op en bultten zy de kansen meer uit dan nu. Er werd toen ook doelma tiger gespeeld en beter volgehouden, hoewel toen ook het geluk meer aan hun zyde was. Badjou is voor ons nog steeds niet de oude. Zoo nu en dati lykt hy wat onzeker in het beoordeelen van een bal. Aan de doelpunten heeft hy echter geen schuld. Van de backs von den we Paverick iets be- Calenberg, momenten zwakke afwisselde. niet zooveel uit als gewoonlyk. Van Alphen was er de beste. Ctynen de minst opvallende. De voorhoede is tegengevallen. Piévez en Voorhoof vormden samen nog het gevaariykste gedeelte van deze linie, maar Braine heeft geen groot- schen indruk gemaakt, evenmin als Capelle. Buyle was hier beslist de minste. stond weer op zyn post en vuurde met woord en voorbeeld zyn zoo nu en dan wat stugge schare aan. De Ajaxied schynt te zyn begonnen aan zyn tweede voetbaljeugd en gezegd dient, dat hy zich tusschen al die dartele knapen uit stekend houdt en ook nu .weer tot het einde toe een van de hardste werkers is geweest. De terugkeer van Bas Paauwe is een heele verbetering. Stam mag hem dan verdienstelyk heb ben vervangen, maar Basje liet ons tocli weer eens zien, dat hy nog altyd een haartje beter is dan zyn concur renten. Hy heeft er weer lustig op los gesjouwd en door zyn onver- moeiden ijver en hardnekkig vol houden zyn par- tytje cum laude geblazen. Wy vonden hem den besten speler van het veld. ten werden? Niets kregen ze ervoor, want het Nederlandsche elftal scoorde éénmaal meer en nam daardoor revanche voor de nederlaag van Deurne. in een wedstryd, welke de ontmoeting van de vorige maand in matigheid nog over trof. Maar de doelpunten tellen ten slotte en daardoor kreeg Nederland de eer van de zege en België den schralen troost, dat zyn aloude tegenstander in feite meer kreeg dan hem toe kwam. In de tweede helft heeft het Nederlandsch elftal zyn kans gekregen en benut. Toen hadden de Belgen nog maar niet één. twee, drie hun tempo van voor rust teruggevonden en vooral eer zy gelegenheid kregen weer een druk op het Nederlandsche doel te gaan uitoefenen, had Vente kans gezien, Badjou met een schitterend schot uit een niet minder fraaie pass van Smit te passeeren. Dit hebben de Roode Duivels echter niet op zich laten zitten. Met een vaart en een energie, die hun naam eer aandeed, hebben zy onmiddel lyk een serie aanvallen opgebouwd, welke voor onze defensie een voortdurend gevaar betee- kenden. Maar de voorhoedespelers waren zoo weinig productie!, dat Nederland zonder verder te scoren toch had kunnen winnen, ware het niet, dat de blundercombinatie BonsemaCal denhove den Belgen een tweede doelpunt had opgeleverd. En weer bewees toen het Nederlandsch elftal op onnavolgbare en typisch Ne derlandsche wijze, dat het den weg naar het viiande- hjk doel nog steeds niet vergeten was en dat het ook nog zeer goed wist, hoe dien weg het best te be wandelen. Er was nauweiyks een halve minuut voor noodig om de Belgische de-1 fensie uiteen te ruk ken. want een snelle de Harder, die een van zyn prachtige staaltjes ten beste gaf, suisde langs zyn bewakers en gaf een voorzet, welke door Vente zonder man- Een ongelukkig voorbeeld hiervan was Cal denhove. De populaire DWS-er die overigens weer een pulken wedstryd heeft gespeeld, moet beide Belgische doelpunten op zyn rekening zetten. Het eerste omdat hy een voorzet van Piévez totaal miste en aldus Braine een niet te missen kans gaf en het tweede meer direct, toen hy by een worsteling voor het Neder landsche doel den bal op zyn knie kreeg en onhoudbaar voor Dykstra den gelijkmaker voor de Belgen in het net werkte. Trouwens aan deze fout van Caldenhove was weer een blunder en wel een zeer grove van Bonsema voorafgegaan, toen deze een bal liet uitloopen, dien Piévez gemakkelyk kon bereiken en voorzetten. Als gevolg hiervan ontstond boven genoemde situatie, welke ons elftal zyn door hard werken en stug verdedigen veroverden voorsprong kostte. En zoo hadden allen wat, Individueel zoowel als onderling. De Nederlanders by voorbeeld waren voor al in den beginne lang niet zuiver op el kaar afgestemd en menige combinatie liep dood op een onderling misverstand. Dit onderdeel »as by de Belgen veel en veel beter verzorgd, maar onze Zuiderburen maakten weer de fout het spel te kort te houden, zoodat de gevaar lijke momenten, welke vooral in de eerste helft voor het doel van Dykstra legio waren, tenslotte toch niet het resultaaat sorteerden, dat men er aan Nederlandsche zoowel als aan Belgische Hide van verwachtte In de voorhoede heeft de jubileerende Smit niet den wedstrijd gespeeld dien wy hem voor deze gelegenheid zoo gaarne hadden gegund. De Haarlemmer Was geen schaduw van wat hy vroeger kon zyn en hield zich ook veel rustiger. Slechts eenmaal toen hy Vente de pass gaf waaruit deze kon doelpunten en vlak daarop toen hy een vryen schop van Anderiesen fraai door kopte. zagen we hem iets byzonders doen, maar daar bleef het by. Van der Veen vonden we maar weer heel ma tig. De Heraclled heeft nuttige dingen gedaan, maar opgevallen is hy ook in dezen wedstryd niet. Verdienstelyk was echter zyn combinatie met Drager, die echter beter was dan zyn buurman en het genoegen smaakte Nederlands eerste doel punt te scoren. De D.W.S.-er Is. een goede spe ler, waarvan wy nog veel plezier kunnen bele ven. Al heeft Vente niet zulk een goeden wed strijd gespeeld gelijk in Rotterdam en Ant werpen, toch heeft hij in de overwinning, welke gisteren op de Belgen werd behaald, weer een groot aan teel gehad. Tweemaal immers slaagde hij er in den Belgischen doel wachter, Badjou, te passeeren. Vooral zijn eerste doelpunt, waar mede hij kort na rust ons land uit een fraaie oass van Anderiesen de 'eiding gaf, was een beauty. Maar even nut tig was toch zijn tweede voltreffer, waardoor hij precies een halve minuut na den onfor- tuinljjken .Belgischen” gelijkmaker van Caldenhove, het Nederlandsch elftal ten tweeden male een voorsprong en daarmede tevens de overwinning bezorgde. Voldaan kujtnen we ons ook over.den wedstrijd van Vente niet oonen, maar tevreden in ieder geval. Als Prins Bernhard omstreeks kwart over in de koninklyke loge hebben velen al heel wat het Stadion doorgebracht. Spoedig is nu echter het oogenbllk daar, dat de belde elftallen naast elkaar het veld betreden en de volksliederen worden gespeeld. De fotografen, die zich verdron- en voor de haastten zich dan naar het voor ons Wanneer wy komen tot een beoordeellng van de wyze, waarop de spelers in het succes van hun elftal al dan niet hebben bygedragen. wil len we beginnen met doelman Dijkstra, die in zekeren zin een merkwaardigen wedstryd heeft gespeeld. De Z.F.C -er kreeg het al gauw druk en dat ging hem zoo goed en zoo kalm af. dat wy na tien minuten al dachten, dat het pleit ge wonnen was Trouwens ook de beide doelpunten warén voor hem niet te houdefi In de tweede helft echter begon Dykstra ineens sare spron gen te maken. Tot tweemaal achtereen zagen wy hem uitloopen op een wyze zoo gevaariyk. dat men zich afvroeg hoe het toch mogeiyk was. dat zulks niet met een doelpunt was afgestraft. En men was nog niet over zyn verwondering heen, of een schitterende safe van den klemvai- ten Zaankanter, welke het applaus gul deed oplaaien, gunde ons wederom een kyk op zyn prachtige talenten. Een behooriyke dosis inter nationale routine zal onzes inziens den ZP.C - doelman. die overigens niet onverdienstelyk heeft gedebuteerd, goed doen. Caldenhove heeft wy hebben er al op ge wezen een zeer onfortulnlyken wedstryd ge speeld. Beide doelpunten immers waren directe gevolgen van zyn optreden, waarbij het tweede meer een ongeluk was dan het eerste, en dat juist in een wedstryd, waarin hy overigens weer zoovele van zyn prachtige trucjes en staaltjes met succes toepaste en te hooi en te gras ook vóór zich, by Bonsema. en naast zich, by Wllders, nog assistentie kon verleenen. Want Wildere, al heeft deze ook een behooriyken wedstryd gespeeld, kon zoo af en toe raar uit den hoek komen om nog maar niet eens te spreken van de vele „vuurpijlen" door hem om hoog gezonden. Dat is natuurlijk steeds een kolfje naar de hand van den tegenstander en een gevaar voor de eigen verdediging. In der- geiyke momenten waren we werkeiyk biy. wan neer we den beproefden Caldenttbve op zyn post vonden. Trouwens ook het werk van Bonsedja heeft de Amsterdammer voor een groot gedeelte moe ten doen. Deze speler heeft wel zeer slecht ge debuteerd. op geen enkel punt kon hy ons ten volle bevredigen, al deed hy verdedigend zoo nu en dan nog wel iets goeds. Vooral in de tweede helft stapelde hy fout op fout en het is zeker niet aan den Groninger te danken, dat slechts één van-deze fouten een Belgisch doelpunt op leverde. Anderiesen heeft weer als vanouds zijn nut tigen wedstryd gespeeld. De zwoeger van altyd Een der meest eigenschappen dezen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9