Meenirtg der Eerste Kamer over Indische begrooting Na de besprekingen te Venetië een katholieke Mr. J. A. Jonkman Simplex rijwielen, loopen lichter. 4650 i Bestrijding der werkloosheid „yOLKS”PARTIJ? WAARDEERING VOOR MINISTER EN G.G. BON DAT KAN HIJ DOEN DINSDAG 25 APRIL 1939 ritii Kon. besluit tot stand gekomen Radio Vaticana over het nieuw-heidendom Werkloozen onder gde wapenen Mgr. Francis Spellman EEN BELANGRIJK LEGAAT De O. 16 NAAR INDIË u n M VIERJARIG MEISJE GEDOOD 1 De verdediging van onze Oost Milicien doodelijk getroffen Verklaring van het Britsche Episcopaat Pauselijke gelukwensch voor Luxemburg Joego>Slavië en de anti-komintern u 3M lë' De regeerlngspersdfcnst meldt: mogelyk 4 4 Het vertrek van Den Helder Groothertogin Oliewinning 4 Financieele toestand De zedenschandalen J. A. Dominicus overleden Slagschepen gevraagd at deze gelukkige gang niet alle oud-KX>J’.'ers By K. B. benoemd tot voorzitter van den Volksraad Lichting 1924 of jonger wordt opgeroepen Waarschynlyk is zyn revolver per ongeluk afgegaan overzeesche gewesten als een eenheid te be schouwen. Of sulks geschiedt ten aanzien van de aluminlum-fabricage, meenden deae leden in twijfel te moeten trekken Onze Rotneinsche correspondent seint ons d.d 24 April: «ener van het Donau- i den Balkan Eenige leden waren van oordeel, dat. nu de internationale toestand met den dag meer reden Afzonderlijke werkverruiming»- dienst is thans ingesteld Onze Romeinache correspondent seint d.d. 34 April: HAAM vraagstuk van de verdeellng dér kosten, bonden aan de maritieme verdediging Nederlandsch-Indië. in het algemeen tot bezorgdheid geeft, onze vloot moet worden aangevuld met twee of drie slagschepen. Andere leden stemden met dit betoog in. Uiterlyk binnen vyf jaren moeten huns inziens de bedoelde schepen gereed zijn. Enkele andere leden achtten een belangrijke uitbreiding van het aantal onderzeebooten een primairen eisch. Voorts werd er op gewezen, dat de vlootbasis te Soerabaja onvoldoende is. Andere leden ontrieden den aanleg van een nieuwe vlootbasis. mede gelet op hetgeen reeds aan die te Soerabaja ten koste was gelegd. ankonut hij »w. or Lord ts) Benoemd tot aartsbisschop van New-York Zy doen overigens uitkomen, dat Joego-S a vië na deae besprekingen geen enkele verande ring heeft ondergaan. In feite neemt Joego slavië door zijn geographische ligging in aeker opeicht tegenover de as-mogendheden een po sitie in van toegang tot den Balkan. Volgens deae zelfde kringen zijn dan ook zjjn strikte neutraliteit in conflicten tusschen de groote mogendheden, zyn samenwerking met zyn groo'e buurstaten, zijn loyaliteit jegens zyn bond ge nooien op den Balkan waarborgen vqor den vrede op den Balkan en daarom voor Europa De geest van haat en geweld wordt veroordeeld Naar we vernemen, zullen worden opgeroepen werklooze dienstplichtigen van de lichting 1924 of van een jongere lichting. De burgemeesters zyn reeds uitgenoodlgd net noodlge te verrichten ten einde een vlotte be handeling mogelyk te maften. Wat betreft het beleid van den gouver- neur-generaal, zoo werd van verschillende syden waard re ring geuit voor de kalmte en de kunde, waarmede deze zich van zyn ongemeen zware taak kwyt. Ettelijke leden verklaarden, zich met het beleid der regeering inzake de oliewinning ■iet te kunnen vereenigen. Met klem werd aangedrongen op samenwer king van alle deelen der weermacht, daar al leen zulk een samenwerking een behoorlijke verdediging van Nederlandsch-Indië waarborgt. Die samenwerking zal haar punt van uitgang moeten vinden aan het departement van Kolo niën Naar aanleiding nu hiervan sprak men zyn' afkeuring er over uit, dat dit departement ieder officieel contact met het ministerie van Defensie mist, soodra zulks bet leger betreft. Nog werd getreden in een bespreking van het ver- var» BELGRADO. 34 April (Havas). Officieel.- kringen in Joego-SlavM verklaren niets toe te voegen te hebben aan het gisteren na st- loop der besprekingen van Ciano en Mar- kowltaj ie Venetië gepubliceerde eomm.nl De toedracht van het ongeluk Is uiteraard niet bekend, doch men denkt, dat zyn revolver per ongeluk is afgegaan. De militaire politie heeft het stoffelyk over schot naar de woonplaats van het slachtoffer vervoerd. Gelet op de in den laatsten tyd aan den dag getreden zedenachandalen, ook in ambtenaars kringen. zouden enkele leden de vraag willen stellen, of by de selectie van gegadigden voor bet Indische ambtenaarschap wel steeds met de noodlge zorg te werk wordt gegaan. Deaelfde leden hadden zich afgevraagd, of het *pr de bevordering van het Nederlaodsch gezag in Indlë niet beter ware geweest, indien de onderscheidene delinquenten ..gerulschloos" waren verwyderd. hetgeen, naar verluidt, eer tijds placht te geschieden. Hiertegen werd van andere zijde aangevoerd, dat terecht te dier zake geen andere maat regelen waren Benomen dan die. welke ten aanzien van gewone delinquenten toepassing plegen te vinden. De Italiaansche avondbladen geven breed voerige commentaren over de positieve resultaten der besprekingen te Venetië De Tribuna ziet in deze samenkomst den eer sten stap in de richting van de verweaen- lyklng van het grootsch opgezette plan van pacificatie der volken van het Donaubekken en den Balkan, dat door de as wordt nag* streefd. Men moet Europa redden en. Indien noodlg ook tegen zyn wil. De weerspannlgen moeten by zlctiself goed U rade gaan of zy voor of tegen de samenwerking zyn, daar het dynamisme van het nieuwe Euro pa niet kan worden opgehouden Evenals de be trekkingen tusschen Hongarije en Joego-Slavië schynen ook die tusschen Hongarye en Roe menië op den juisten weg te geraken. De oude dreigende uitdagende constructies hebben thans geen zin meer. Een tegen Bulgarije gerichte Balkan-entente is evenzeer uit den tyd als in dertijd de functie van Tsjecho-Slowakye en de Kleine Entente, daar Europa aanstuurt op een op uniforme basis berustende nieuwe orde. De Lavoro Fascists wijst er op. dat de as Midden-Europa opnieuw zal orcanlseeren. De volken van het Donaubekken hebben de posities herkregen, welke in overeenstemming zyn met hun felteiyke macht en zy zyn tot hun histo rische functie teruggekeerd zy hebben afge zien van de door de vredesverdragen geschapen kunstmatige posities. Het Hongaarse he blad, de ..Pester Lloyd', schrijft onder meer, dat Hongarfje den wensch koestert, dat de Joego-Slarische staat naar bin nen en naar buiten steeds sterker wordt. HAigarye is bereid gedurende dit verster- •inYsproces begrip te hebben voor het werk der Joego-Slavische leiders en de houding aan te nemen, die in de bestaande situatie mogelyk is en welke voor Belgrado aanleiding sa! kunnen zyn te streven naar een oprechten geest van overeenstemming tusschen beide staten siiddelen ontbraken om met eigen kracht •en redelijk en practlsch resultaat te boe- dat haar actie tot betrekkelyke nutte loosheid was gedoemd, dat door haar moei- sssm voortbestaan slechts de eenheid der katholieken op, staatkundig gebied, welke vsn hoogerhand als een noodzakelykheid werd aanbevolen, sou worden geschaad, en dat de RK Staatsparty vóór alles een partij van katholieken uit alle rangen en standen WH syn, waarin uit den democratlschen schok der verschillende opinies in een geest van rechtvaardigheid en liefde en onder ling vertrouwen en begrUpen het grootst sabgeiyke nut overeenkomstig zuiver katho lieke criteria moet worden geboren. De IPT heeft zichzelf vrijwillig en in goed vertrouwen op den partner opgeheven en de RJC. Staatsparty heeft door het treffen van een overeenkomst met haar den plicht op Rch genomen om dit goede vertrouwen Biet te beschamen. Over en weer zyn con cessies gedaan, en het heeft geen zin te trachten uit te wegen, wie zich de zwaar ste concessies heeft getroost. Het is een zeer menscheiyke eigenschap de eigen con cessies zwaarder te achten dan die van de tegenpartij. Dat de noodlge, natuuriyk niet principieel? concessies gedaan zyn, is vol doende en practlsch alleen van belang. marine-autoritelten sloeg van fort Wierhoofd het vertrek gade. Een driewerf hoera werd uit gebracht voor de O. 16, dat de bemanning van den onderzeeër beantwoordde. Onder gejuich van de vele belangstellenden aan de kade ver trok de duikboot uit de haven. Aanvankeiyk zou dr. W. Nieuwenkamp uit Utrecht de reis met de O. IS meemaken voor het doen van zwaartekrachtmetingen in den Stillen Oceaan. Door verandering van het reisplan, dat aanvankeiyk de reis om Kaap de Goede Hoop tnhleld. Is hier echter wyzlglng in gekomen Het schip gaat nu rechtstreeks vla de Mlddellandsche Zee naar Oost-Indië en dr. Nieuwenkamp maakt de reis daarom niet mee. De Pauselyke oproip tot gebed voor den vrede Te Wageningen. waar hij tydelyk vertoefde, is op zestig-jarigen leeftyd plotseling over leden de heer J. A Dominicus. wethouder van Wemeldinge en lid der Provinciale Staten van Zeeland. De heer Dominicus was hoofdbestuurslid van den christelyken boeren- en tuindersbond. BUITENZORG, 24 April. (Aneta). By K. B. van 21 April is benoemd tot voorzitter, tevens lid, van den Volksraad, voor den verderen duur van de loopende zitting en voor een volgend tydperk van vier jaren. mr. J. A Jonkman, thans officier van justitie te Semarang. De heer Jonkman zal in den loop van deze week naar Buitenzorg vertrekken, teneinde daar be- eedlgd te worden door den gouvemeur-gene- raal en voor het einde van deze maand reeds zyn functie aanvaarden. Zooals gemeld was een regeling In voorbe reiding ter vervanging van dienstplichtigen in werkelyteen dienst, die In hun werkkring noo- de gemist kunnen worden, door werkjpoze dienstplichtigen. De aartsbisschoppen en bisschoppen van En geland hebben in hun jaarvergadering het vol gende schryven opgesteld, dat in alle kerken zal worden voorgelezen: „Tezamen met onzen Heiligen Vader Paus Pius XII veroordeelen wy den geest van geweld, die bezit heeft genomen van de wereld. Wy veroordeelen dqn haat, die encessen tengevolge Verscheidene leden gaven als hun meenlng te kennen, dat. hoewel een betere financieele positie van Nederlandsch-Indië ongetwyfeld gewenscht ware, er toch geen reden voor pes simisme bestaat. Wel duidelijk spreekt huns inziens dit plaatste uit de omstandigheid, dat de schuldenlast, ondanks de tnoeilyke jaren. sedert 1934 met f 160 millloen is verminderd. heeft, en veroordeelen het gebruik van geweld in plaats van verstand, gerechtigheid en naas- tenliefde. Wy bepalen daarom, dat in alle kerken en kapellen van het land by Iedere H. Mis het ge bed voor den vrede gebeden wordt, dat voor T uitgestelde H. Sacrament byzondere gebeden verricht worden en dat de geloovlgen moeten worden aangespoord, om onophoudelyk te bid den voor den christelyken vrede. Het lot van millioenen mannen, vrouwen en kinderen hangt af van den wil der heerschers en staats lieden. Bidden wy den geest van waarheid en liefde, dat hy de harten van alle leiders der naties moge doordringen met de gevoelens van het christendom en van gedachten van een dracht. In de eerste plaats heeft de Tt»’ia«n«che it- geering de vraag zeer aeker niet in deze be woordingen gesteld. Voorts bevindt zich Joego slavië sinds langen tyd door de noodzaken van zyn blnnenlandsche politiek op een lyn met de staten van dit pact in zooverre dat er sprake Is van bestrijding der communistische propa ganda. Tenslotte zou het besluit inzake de toetreding tot een verdrag, dat een blok van mogendheden groepeert, in geen geval kunnen worden ge nomen dan na een langdurig onderzoek en ern stig overleg met de andere staten der Balkan entente. Ganieten vos yssputwd gold - dat kunt U ook Sluit aan spaarwarsakaring b«l da VICTORIA Voor aan weakpramia van 25 cents (thuis aigehaald) krijgt U later drie honderd gulden uitbetaald Zend deze bon voor nadere inlichtingen nog vandaag aan ons in Mil Zag de regeering. dus spraken zy. zich niet gesteld voor de bittere noodzakelijkheid, be langrijk grootere bedragen, dan daarvoor vroe ger werden uitgetrokken, aan de defensie te be steden. dan was, in stede van een tekort, eer een batig sa do te verwachten geweest. By deze leden vond bestrydlng het herstel van de crisisheffingen en niet het minst het brengen van de loonbelasting van 3 op 4 pCt waardoor zelfs de laagste inkomens, waarop anders de inkomstenbelasting geen betrekking zou hebben, omdat ze liggen beneden het tnl- nimum-bedrag. noodlg voor het meest een voudige bestaan, opnieuw worden getroffen. Zooals men weet zendt de Vaticaansche len der lederen Maandagavond een kort programma uit voor de Nederlandsche luisteraars. Heden avond werd gesproken over den Pauselyken op roep tot een gebedsactie voor den vrede, welke, daar de gebedskrulstocht in de Meimaand ge schiedt. in verband gebracht wordt met de in tentie van het Apostolaat des GebeSs voor die maand: ..Dat Maria, hulp der Christenen, ons bescherme Als hootdoorsaak voor den huldigen toestand werd op het niéuw-heidendom gewezen. Let terlijk werd daarvan gezegd: Er zyn menschen. zoo waanzinnig, dat zy d* Godsgedachte uit de zielen willen rukken, dat zy den godsdienst willen doen doorgaan voor een hersenschim en een sprookje, voor opium voor het volk. Er zyn nog ketters tegenwoordig, menschen, die het begrip God vervalscfien en schryven en zeggen. dat God niets anders Is dan het menschdom self dat zich ontwikkelt en dat God zich openbaart in bloed en ras. In volk en staat en leider Er zyn nog ketters tegenwoordig, menschen die Jezus verachten omdat hy Jood is. die d* Kerk willen vernietigen en haar zien als een vyandlge macht vol politieke doeleinden. Ook nu nog zyn er ketters en vervolgingen In sommige landen ging het bloedig toe. zie Spanje en Mexico. In andere landen is de leuze de kerk kapot, maar geen martelaren maken Zal de Kerk ten onder gaan? Neen. Maria waakt over Haar volk. Zy alleen' is machtig genoeg om den arm van alle vervolgers te breken. Weï door Mood Het lykje Is door ce politie m beslag geno- Den chauffeur treft geen schuld. Verscheidene leden souden gaarne van den minister vernemen, hoe het naar zyn oordeel is te verklaren, dat de officieele publicaties betreffende de voedselvoorzie ning niet het minste vermoeden konden geven van den onverwacht gebleken hon gersnood in Bodjonegoro. Maandagmiddag is te Susteren <L.) de negen tienjarige milicien Kerkhof uit Oss, die tot de trensbewakingstroepen behoort, door een kogel doodeiyk getroffen. Hy had kort tevoren met eenige andere mili tairen op wacht gestaan en begaf zich alleen naar een groep kameraden, die in de nabyheld aan het werk waren. Op een gegeven oogea- blik hoorden da wachtdoende soldaten een schot. By onderzoek vonden zij K. dood op den weg liggen. Hy was door een kogel in het hoofd getroffen. Verscheidene leden volgden met belangstel ling het streven, gericht op de industriali satie van Indlë. Intusschen dient men. huns inziens, ook daarby het Ruk ia Europa en de Zy handhaafden hun meenlng, dat de vast stelling van de winst, waarin de Indische re geering participeert, aan de contröle van zelfs den best uitgerusten gou vernemen ts-accSun- tants.dlenst moet ontsnappen. Het belang van land en volk brengt, huns Inziens, mede, dat de Indische regeering selve allengs de oliewin ning ter hand neemt. Andere leden waren van meenlng. dat deze zaak niet principieel doch incidenteel moet worden bezien, geiyk ook geschiedt. Wel waren ook deze leden van oordeel, dat de Indische regeering te geringe voordeelen geniet van de oliewinning in het algemeen. Verscheidene leden spraken hun waardeerlng er over uit dat. onlangs de ongevallenverzeke ring is tot stand gekomen. Onbegrijpelyk echter achtten zy. dat wette- lyke verzekering tegen de geldelyke gevolgen van de werkloosheid, waarvan de regeling nu al welhaast 20 jaren in uitzicht is gesteld, nog steeds niet verder schynt te syn gekomen dan *ot het stadium van bestudeering. In de memorie van toelichting tot het onlangs Ingediende wetsontwerp tot verhoo- ging van het Werkfondscredlet met t 30 millloen, is medegedeeld, dat een gewijzigde organisatie van de werkverruUnlngsaange- legenheden in het leven sou worden geroe pen. Het ligt in de bedoeling, voor de taak die tot nog toe door -het Werkfonds en de departementale werkvenchafflngsafdeeling is verricht, een meer zelfstandig bedryt In bet leven te roepen onder de verantwoorde- lykheid van den minister van Sociale Zaken. Onder deze omstandigheden schynt bet u' stryd met de waarschyniykheld te spreken van een toetreding van Joego-Slavlë tot het anti komlntemverdrag Tot de oorzaken van de huidige onrust be floeren ook de werken van zekere geheime ge nootschappen. De H. Kerk veroordeelt ten zeerste alle genootschappen, die samenzweren tegen de Kerk of tegen den Staat. Dese ge nootschappen maken zich schuldig aan een misdaad tegenover de menachelyke gemeen schap. De leden van dergeiyke geheime ge nootschappen komen in den kerkeiyken ben.* De H. Vader heeft tot aartsbisschop van New York benoemd Mgr Francis Spellman, titulair aartsbisschop van Sila, die reeds eerder hulpbisschop was van Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston. Verscheidene leden verklaarden zich niet te kunnen vereenigen met s ministers stelling, dat een verbod voor ambtenaren, lid te zyn van de N^g, in Nederlandsch-Indië niet noo dlg is. asMteien de machtsmiddelen, welks Maandag is onder groote belangstelling, van de zyde van de marine zoowel als van de bur gerbevolking. H. M.’s O. 16 uit Den Helder naar Ned. Oost-Indië vertrokken. Om half tien hield de marine-commandant, schout by nacht H. Jolles, de laatste Inspectie aan boord, waarna om half elf het vertrek bij de Atjeh-loods geschiedde. Aan boord van de verschillende schepen, die in de Buitenhaven la gen, stond de bemanning aangetreden voor een laatste vaarwel. By het havenhoofd deed de stafmuzlek van de Koninklijke Marine de O. 16 voor zyn lange reis uitgeleide met het Wilhel mus. Schout by nacht H. Jolles met enkele andere 100.000 voor Natuurhistorisch Museum te Leiden Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Indische begrooting voor 1939 prezen vele leden wederom het beleid van dezen minister, die, naar zij verklaarden, met groote kennis en toewijding de belangen van Nederlandsch-Indië behartigt en op gelukkige wijze de samenwerking tusschen dit gebieds deel en het rijk in Europa bevordert. Daar echter voor het oprichten van zulk een bedrijf een wettelyke voor ziening wordt vereischt en het ge wichtige belang der werkloosheidsbe strijding. door middel van de uitvoe ring van werken, het overgaan tot het centraliseereo der desbetreffende be moeiingen onder een uitsluitend daar mee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, in afwachting van de tot stand brenging der bedoelde wettelijke re geling, deze taak inmiddels toever trouwd aan een dienst voor de werk verruiming door het bevorderen van werken- Het Koninklijke Besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand ge komen. M aeze gviuuige gang van zaken 1 niet alle oud-KX>J».'ers bevredigd heeft, is niet te verwonderen. Im- ■sn in de vroegere KDr. waren sommigen sóó van wantrouwen tegen de R K Staats party en van politieke halsstarrigheid en eigenzinnigheid vervuld, dat zy zichzelf en kun spriorlstiache oordeelen en veroordee- Üngen niet konden overwinnen. Zy heb ben het advies en de uitspraak van hun boofdbestuur niet opgevolgd en hebben reeds tydens de verkiezingscampagne ge tracht zieltjes voor hun by voorbaat reeds verioren zaak te winnen. Aanvankeiyk on der den naam ..Katholiek Democratisch Verbondhebben zy willen snortzetten, wat het Hoofdbestuur der K.DP op grond vsn de opgedane ervaring als vergeefsche moeite had opgegeven, en nu hebben zy hun nieuwe groepeerlng den naam gegeven van katholieke Volksparty Deze naam typeert de volstrekte overbodigheid en uitzicht loosheid van het onbegonnen werk, dat zy tóch syn begonnen Immers, de RK Staats party is. moois wy reeds zeiden erti ka tholieke volksparty. omvattend katholieken t vsn allen rang en stand. Alleen wanneer men aan .volk" de enge beteekenls van 4én bepaalde klasse en wel de zgn. volks- klasse toekent, zou dese benaming van de nieuwe groepeerlng mln of meer gemoti- werd kunnen schynen. Doch het klassebe- (rlp, dat door de marxisten is uitgebuit voor "n allesbehalve christelyken, laat staan katholieken, zuiver materiallstischen klas senstrijd. past niet in ‘n katholieke politieke Party De katholieke politiek moet juist de klassen-tegenstelllngen overbruggen en vusuenen. zy moet streven naar een wel geordende maatschappij, waar sociale recht vaardigheid en liefde de bezittenden en be- öUoosen gelykelyk bezielen, zoodat in een vrijwillige ordening en samenwerking de rechten van alle groepen worden erkend *D geëerbiedigd en hun plichten jegens elkander nauwgezet worden vervuld. Niet een machteloos kleine vech tgroep van niet te overtuigen dissidenten, maar een groote, goed-georganiseerde alle katho lieken zonder uitzondering omvattende po litieke party, waarvan de leden, ondanks alle Baatachappeiyke en andere verschillen. In eenheid van geloof en godsdienst gemeen- •Chappelyk streven naar een nieuwe ge meenschap overeenkomstig de richtlynen vsn ..Quadrageslmo Anno", kan te midden 4er nlet-katholieke partyen met het grootst ■ogeiyke effect haar nationale taak en taping naar behooren vervullen Wie daar- *»n niet wil medewerken en zelfs bereid klykt tegen te werken, bestempelt zich- *11 tot een element, dat in een waariyk katholieke volksparty in den goeden en r'dnien sin van het woord niet thuis be- •toort en dus gaarne gemist zal worden. De H Vader heeft de Groothertogin van Luxemburg een gelukwensch-telegram doen toe komen. waarin Hy Gods zegen afsmeekt voor de Hertogeiyke familie en het volk van Luxem burg. De Groothertogin heeft den H. Vader hierop een danktelegram gezonden, waarin Zy de hechte verbondenheid van het Hertogeiyk Huls en het volk met den H. Stoel tot uitdrukking brengt. Dit lichaam sal de verschillende onderdee- len in onderling verband regelen, terwyi de lei ding zich uitsluitend zal bezighouden met de zen tak van overheidszorg, welke uit de werk- loosheidsafeer zooveel mogelyk wordt losge- maakt. Rome acht dit het begin „pacificatie" i bekken en gegrepen Maandagmiddag om half vyf U het vierjarig ■Mtertje van de familie W. te Groningen naby ouder>yke woning by het oversteken van den een vrachtauto overreden en op slag de regeering aldaar ten dienste staan, zooveel grooter zyn dan die, waarover de regeering in het moederland beschikt. Andere leden konden zich met die ziens wijze in het geheel niet vereenigen. evenmin als zy de huidige politiek van het kabinet ten aanzien van de NSP in Nederland goedkeurden De instelling van dezen dienst met de daar aan toegekende taak heeft ten gevolge, dat de afdeellng werkverschaffing en steunverleemng ten departemente, zooals zy thans bestaat, zaï worden opgeheven en het in die afdeellng ge legen organisatorisch verband van de werkver schaffing met de steunverleenlng wordt losge maakt. Tevens vervalt hiermede, uiteraard, de func tie van het hoofd dezer afdeellng. den direc- teur-generaal van de werkverschaffing en steunverleenlng Voorts wordt door deze reor ganisatie de directeur-generaal van den arbeid, die tot nog toe tevens was belast met de lei ding van het Werkfonds, ontheven van den tydroovenden arbeid dezer lëidlng en aan syn eigeniyke functie wederom geheel teruggegeven Bij het oversteken door een vrachtauto Wylen de heer F. E. Blaauw, de vroegere be woner van Gooilust te ’s-Graveland. heeft den Staat der Nederlanden een aanzienlyk bedrag, aldus het pVad.” vermaakt ten behoeve van het Ryksmuseum voor Natuuriyke Historie te Lel den. Daar er tusschen de legatarissen eenige regelingen moesten worden getroffen, is eerst dezer dagen de definitieve aanvaarding van het legaat geschied. Het is de bedoeling van den heer Blauw ge weest. uitbreiding van het museum met een ge bouw mogelyk te maken. Het bedrag beloopt een som van f 100.000. de t'ransche jonge boeren organisatie, heeft in het Sportpaleis te Parijs een meeting gehouden. Zij werd toegesproken door Z. Sm. Kardinaal Verdier. Links van den Aartsbisschop van Parijs Z. Sm. Kardinaal Baudrillard, rechts Z. Sm. Kardinaal Gerlier e kort voor de Statenverkiezingen I A tot stand gekomen fusie van de J J y d. P. met de R. K. Staatsparty jt op den uitslag van het stembusplelt niet •onder invloed gebleven. De aanzieniyke nn het aantal stemmen uitge- trschl op de lysten der R. K Staatsparty k niet alleen aan de toename der katho lieke bevolking en aan een succesrijke vol- tfvaige campagne, maar voor een deel se- - ker ook te danken aan de overgroote meer derheid der K D. P.*rs. die loyaal het ad- eM van hun hoofdbestuur hebben opge- eolgd en als actieve leden ,n de R. K. staatsparty syn teruggekeerd. Nu zou men kunnen meenen, dat het voordeel van de fusie van K. D. P. en R K. Staatsparty •Deen aan de zyde van deze laatste ge mekt moet worden, doch dat is niet juist. Dg KDP was geen Tsjecho-Slowakye en de RK Staatsparty geen Duitschland De KD.P 1» niet gezwicht voor overmacht en beeft haar zelfstandige organisatie niet prijsgegeven onder dwang. Zy heeft zichzelf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15