Qjahui^ OLIJFOLIE!) den vreemdeling De dag van N Normen voor vervoers vergunningen Koningin huldigt redders Zijn moeder gedood Zware straf voor Wreszynski EM 3N 0 EEN SUCCESJE EN EEN ECHECJE t. VRIJDAG 28 APRIL 1939 11 I 1 ER? MJ Varen, rijden en eten NG VICE-ADM. C. C. KAYSER H. M. apreekt Het referendum der R.K.S.P. te Den Haag Ir. Feber toch lij at aanvoer der r Clearingkoersen OVERZICHT TWEEDE KAMER JODEN BELEEDIGD •«•a»- Het prinselijk gezin te Doorn Vluchtende Tsjech neergeschoten De vlootdagen te Rotterdam Journalisten als officieele stadsvreemdelingen Belangrijke wijzigingen worden ingevoerd Hartelijk toegejuicht door de bevolking Incident op het atation te Amerafoort BLOEIENDE BEEMSTER EN PURMER DE GROENTENCONSERVEN- PRODUCTIE VOOR ONTSPANNING DER MILITAIREN Een goede raad voor Uw vacantie I i» «a Hoepelmaker uit Schyndel tot tien jaar gevangeniaatraf veroordeeld LN Redacteur van „Volk en Vader-^ land” voor de rechtbank Internationaal financier en oplichter vier jaar gevan geniaatraf opgelegd Onvergetelyke oogenblikken voor de kloeke bemanning van de „Zeemanahoop” Minder materieel kan er aan deel nemen dan in de bedoeling lag Minister benoemt leden van algemeene comtnissie Braziliaanache onderacheiding wordt de familie overhandigd EEN VERRASSING VOOR DE KINDEREN! Uitvoercontróle op tuinbouwproducten H. M. een OP d. D te 1! was DEN HAAG. 27 April. (Van onzen parlementairen redacteur) zoek gebracht aan ex-keizer. een duurzame en gezonde regeling van het ver voer bevordert was gestrand, werd het amen- dement-Diepenhorst aanvaard. Er staat dus een norm In de wet. die, na nog een aantal veranderingen te hebben ondergaan, tenslotte z hs. werd aangenomen. deze bijzonder Op het station te Amersfoort heeft zich gister morgen een voorval afgespeeld, dat groote con sternatie heeft gewekt. Een buitenlander, vermoedeltfk uit Tsjecho- Slowakjje afkomstig, zekere E. F. G-, die door twee rüksvcldwachters werd overgebracht van Rotterdam naar de Duitsche grens, wist bü het overstappen van den trein uit Utrecht In den trein naar Apeldoorn, te ontvluchten. Hij sjwong ■d ft n beloven een de Prinses Louis Ferdinand van Pruisen voor haur huwelijk met den kleinzoon van den ex-keizer grootvorstin Kyra van Rusland. Zjj De 52-Jarige hoepelmaker P. Schljndel, tegen wien twaalf jaar gevange nisstraf was geëlscht terzake van het feit, dat hij 4 Januari van dit jaar zijn moeder te Schljndel van het leven had beroofd, is Donderdag door de Bossche rechtbank tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van voor-arrest en ter beschikking stelling der regeerlng. lend verklaarde ondeme- f^gellng van de productie De rechtbank te Amsterdam heeft ondei groote belangstelling uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den bekenden internatio nalen financier en oplichter, Wreasynski.-en hem veroordeeld .wegens oplichting en ver duistering tot een maximumstraf, n.L vier jaar met aftrek van twee maanden voor arrest. itie- era" pnj« voer Uw ‘ebt De journalisten waren door de Spoorwegen gratis van hun woonsteden naar Amsterdam vervoerd, en toen dan gistermorgen in de sta tions-restauratie de Inspecteur van t vervoer der N.S.. de heer Berdenis van Berlecum. zich verhief om begroetingswoorden uit te spreken, toen kon hl) een honderdtal journalisten ver welkomen. die voor dezen dag met groot ge noegen de rol van officieeele stadsvreemdelingen op zich genomen hadden. was een van de bruidsmeisjes bij het huwelijk van Prinses Juliana. By het vertrek van huize Doorn reden Prin ses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix door het dorp terug, hartelijk toegejuicht door de Inwoners en de vele omwonenden van Doorn, die rich bij het vernemen van de aan wezigheid van het prinselijk gezin langs den weg hadden geschaard. De V.V.V. .Amsterdam" heeft Donderdag een dag van den vreemdeling georganiseerd, waarop alle vreemdelingen, die het waar konden maken, dat zij vreemdeling zijn, gratis toegang hadden tot de eerbiedwaar dige en overschoone cultureele Instellingen, welke de hoofdstad rijk is Doch dit was nog niet de clou van den dag van den vreemdeling. Het „pièce de resistance" werd gevormd door een gezelschap journalisten, vertegenwoordigers van provinciale, in dit verband dus vreemde dagbladen, dat door de Nederlandsche Spoorwegen gistermor gen om een uur of tien in de wachtkamer van het Centraal Station bij elkaar werd gebracht. De minister van Economische Zaken heeft m verband met de bü z<fn beschikking van ^9 April algemeen _bi mersovereenkomst t van groentenconserven 'benoemd tot leden der algemeene groentenconservencommissie: H. W. Tleleman Jr., directeur van de firma TielemSn Dros te Leiden; J. P. Neljt, directeur der N.V. BeverwUksche Conservenfabrieken te Beverwijk; R. A. M. J. J. Jansen, directeur der N.V. Hero conserven te Breda; L. Aardenburg, directeur der N.V. Lucas Aardenburg's Import-export te Beverwijk; J. H Blom, directeur der N.V. Stoom fabriek van verduurzaamde levensmiddelen M. W. Blom Zn. te Doetinchem; mr. L. Nie möller, secretaris van het Centraal Bureau der tuinbouwveilingen te 's-Graverihage; J.W. Jong- mans, directeur der R. K. fearoniesche- 1 In- bouwvereenlging te Breda; J. P. Nijssen, voor zitter der Vereenigde veilingen JOnr.emerland", te Santpoort; F. Rippen. hoofdbestuurder van de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbei ders. te Amsterdam en TJ. Reltsma, secretaris van den Bond van kleinhandelaren in aardappe len. groenten en fruit, te Rotterdam. Als vertegenwoordiger van den minister Is in deze commissie aangewezen dr. C. Visser te Delft reniet volop van Uw vacantie, laar vergeet niet Uw teint te eachermen tegen den invloed an zon en buitenlucht. Houd fw huid zacht en jong door eregeld het beate nattuurljjke choonheidsmlddel te gebruiken: Palmolive, de olfjfolie-zeep. In verband met de kustbewaking, waardoor een gedeelte van het materieel der Koninklijke Marine Is gebonden, zullen aan de vloot- demonstratle op de Nieuwe Maas te Rotterdam op 29 April minder oorlogsschepen kunnen deelnemen dan oorspronkelijk In de bedoeling heeft gelegen. Bedroeg de opzet aanvankelijk een demonstratie van 19 schepen, thans is aantal teruggebracht tot 10 oorlogsvaartuigen. „Het is mij een voorrecht, zoo «prak onze Landsvrouwe, u geluk te wenscheri ,met uwe moedig* te zijn u ten volle lelken. Hét zijn niet alleen degenen, die hier aan wezig zijn, doch het is ook een leder, die een kranige daad en bereidwilligheid, zijn leven te offeren voor een ander, weet te waardeeren. die u dankbaar is voor het voorbeeld van offer vaardigheid en naastenliefde, ja, desnoods wat u het kostbaarste is te geven om uw in doodsgevaar verkeerende kameraden te redden. Nederland is trotsch op de stoere bemannin gen der reddingsbooten. Van Rottum tot Cad- zand staan zij gereed hun leven te wagen, waar wind en zee dreigen slachtoffers te maken. Ik zie in gedachten voor Mij de zeer vele heldhaftige reddingen door deze bemanningen verricht. i Ontvang thans uit Mijn handen de door u verdiende medaille voor menschlievend hulp betoon." Charme en geluk gaan veelal sa men. Zorg er daarom voor, dat U een mooie, jeugdige teint bezit. Verzorg haar dagelijks met Palmolive, de zeep die bereid is met een overvloedige hoeveelheid olijfolie. Dat la het schoonheids- geheim van elke moderne vrouw. De Brazillaansche legatie te 's Gravenhage deelt het volgende mede: De gezant van Brazilië. Z. Exc. P. de Moracs- Barroë, zal aan de familie van den overleden gep. vice-admiraal C. C. Kayser de versierselen van groot-officier der orde van het Zuiderkruis overhandigen. Deze hooge onderscheiding was vice-admiraal Kayser dezer dagen door de Bra- zlliaansche regeerlng toegekend, als bewijs van sympathie en dankbaarheid voor de werkzaam heden. welke hij verricht heeft als lid van de Ned.-Brazillaansche commissie tot afbakenen der grenzen tusschen Brazilië en Suriname. In de algemeene vergadering van net Neder- landsche .Uitvoercontrólebureau op aardappelen, Poenten en fruit, zijn donderdagmiddag be- Isngrijke mededeelingwn gedaan omtrent wjjzl- lingen, die binnenkort van kracht zullen wor den, ingevolge de bepalingen der Landbouwuit- toerwet. voor den export van tuinbouwproduc ten. Deze wijzigingen houden o.m. in, dat alle vei- übgvereeniglngen in Nederland van genoemd bureau een erkenning zullen moeten ontvangen toor den tulnbouwexport, terwijl iedere expor teur bjj het bureau aangesloten moet zijn, ten einde in het bezit te komen van de noodlgc con- eenten. Toen 1 men en waren t Ott«. het openingswoord gespn Donderdag moest voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank terecht staan de 44-jarige ■TOnstschUder M. M.. redacteur van ..Volk en Va- oerland”, onder wiens verantwoordelijkheid in Het spreekt dus vanzelf, dat de stad haar vreemdelingen vertroetelde Er was een lang programma opgesteld, dat louter schoo- ne indrukken en genoegens beloofde en waaraan niets, wat behalve den geest ook het lichaam verkwikt, ontbrak. De Spoorwegen fungeerden als eerste gast- heeren. Toen men zich dus na de genoten spoorreis en de daarop volgende koffie in de stationsrestauratie, waarbij behalve door den heer Berdenis van Berlecum nog behartigens- waardige woorden gesproken werden door baron Krayenhoff, voorzitter van ’t A.M.V.V., eenlgs- zins als vreemdeling geacclimatiseerd had. stond de stad op het Stationsplein reeds gereed met haar autobussen van de Tram om de gasten zoo snel mogelijk te vervoeren naar de aula van de gemeente-universiteit. waar zij door de V.V.V. „Amsterdam" ontvangen werdenx met plattegronden en uitbreidingsplannen die moes ten duidelijk maken hoe de kindskinderen van de lezers der thans in Amsterdam gasteerende journalisten in 't Jaar 2000 de stad zullen zien, wanneer zij op hun beurt hier dan ook eens vreemdeling zijn. De bijeenkomst in de aula werd geopend door den heer D. Hudig. voorzitter van de V.V.V. ..Amsterdam".-die een hooggestemde rede hield, waaruit wy het volgende memoreeren: De studie van de middelen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, aldus de heer Hudig. begint meer en meer over te gaan van een periode van waarneming der zuiver practi- sche feiten naar een meer wetenschappelijk sta dium. Ik ga nog een stap verder, de studie van het verkeerswezen, waarvan het toeristen verkeer een onderdeel uitmaakt, is op sommige plaatsen reeds op de basis der officieele weten schap gesteld en in het buitenland zjjn aan eenige hoogescholen reeds leerstoelen voor het verkeerswezen ingericht. Wie weet, of ook niet de wetenschappelijke bestudeering van het ver- keersonderwerp. dat ons nu bezig houdt, op den duur van zooveel belang zal blijken te zijn, dat ook deze studie bestemd zal zijn een onder deel te worden van ons Hooger Onderwijs! Na den heer Hudig gaf dan ir. L. S P. Schef fer. hoofd van de afdeeling Stadsontwikkeling van P. W een uiteenzetting over het Amster dam van het laar 2000 Uitvoerig ging de heer Scheffer alle elementen van het uitbreidingsplan na, waarbij hij er op wees, hoe „in de toekomst de Hembrug verdwe nen zal zijn en vervangen door een tunnel voor spoorweg- en voor autoverkeer, zoodat de haven na het schutten te IJmuiden dan zonder verdere obstakels door de zeeschepen kan worden be reikt O.a werd de aandacht gevestigd op de ha- venplannen-West. op de in aanbouw zijnde woningcomplexen in „Bosch- en Lommer", op de ontworpen tuinstad in West van 17 000 wo ningen. waarvan 45 pCt. in laagbouw, in de onmlddelljjke nabijheid van den Sloterdjjker- meerpolder. waar nadat deze polder opnieuw tot een meer is geworden een strandbad zal worden aangelegd. De nieuwe Schinkelsluizen, de wooncomplexen in het Zuiden der stad, het ontworpen ten toonstellingsterrein „Amstelrust”. het nieuwe Amstel- en Muiderpoortstation werden verder genoemd, evenals het 900 HA groote boschpark van een omvang als het Bols de Boulogne van Parijs Spr. gaf aan. welke werken gereed gekomen, in voorbereiding of in uitvoering zijn (Rjjnver- blnding. Spoorweg werken, enz), waarna hü tenslotte ook de groote werken in de binnen stad (aanleg „binnenring”, rioleeringen. e.a.) aanstipte. „Amsterdam”, aldus besloot Ir. Scheffer, ..be leeft opnieuw een periode, waarin de stad der traditie getrouw doelbewust werkt aan een weloverwogen uitleg, niet allen in project, maar dank zjj de krachtige medewerking der regeerlng ook metterdaad!" Hiermee was de bijeenkomst in de aula ge ëindigd en begaven allen zich naar het Rokln, waar booten gereed lagen van de reederjjen Naar we vernemen, is Donderdag de beslis sing gevallen inzake de candidatenlljst der R.K. S P te Den Haag, voorde gemeenteraadsver kiezingen. Het kringbestuur heeft, alhoewel het partij bestuur aanvankelijk meende, dat iii de volg orde, door het referendum aangegeven, geen verandering kon worden aangebracht, toch Ir. L. Feber als lijstaanvoerder aangewezen en den heer J. H. v. d. Akker als tweede op de can- cldatenljjst geplaatst. In verband hiermede ia het volgende com muniqué uitgegeven: „Gezien het verzoek van Dh. J. W. van den Akker en in aanmerking nemende het feit, dat de actie der Kiescomlté’s is gevoerd in strijd met de desbetreffende voorschriften, heeft het Kringbestuur vrijheid gevonden, gebruik ma kende van de. bevoegdheden welke het krach tens het Kiesreglement bezit. Dh. Feber als no. 1 en Dh. v. d. Akker als no. 2 op de definitieve candidatenlljst te plaatsen." De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat ge baseerd was op de getuigenverklaringen en aan de tegenstrijdige verklaringen van verdachte zelf, dat een zware straf diende te worden opgelegd, I Kemeer daar deze mankeert zwaar beproefde Weensche familie van haar laatste penningen had beroofd. De rechtbank bracht bjj het opleg gen van de maxamumstraf twee maanden in mindering, omdat de instructie indertijd tegen Wreszynski is verlengd, om nog een onderzoek in te stellen naar zijn rol, die hij gespeeld heeft tegenover de Amsterdamsche Bank. Deze zaak is hem echter niet ten laste gelegd, zoodat de rechtbank aanleiding vond om twee maanden in mindering te brengen. Wreszynski hoorde het vonnis rustig aan. om dc vreemdelingen mee te voeren rondvaart door havens en grachten. In het Apollo-restaurant werd het gezelschap de koffiemaaltijd aangeboden door de K. v. K. en daarna stond de afdeeling Amsterdam van de Ned. Vereen, van Reisbureaux al met haar autobussen gereed om de bezoekers rond te toe ren door de nieuwe woonwijken, een rit. die eindigde op Schiphol, dat uitvoerig bezichtigd werd en waar de Gemeentelijke Handelslnrich- tingen en de KLM de thee aanboden. Daarmee was de dag nog niet ten einde, want nu stond er in „Krasnapolsky” nog een apéritlf op het programma, verzorgd door de afdeeling „Amsterdam" van Horecaf gevolgd door het diner, waarmee de gemeente zelf haar vreemdelingen restaureerde na een dap van groote vermoeienissen, die ook met het avond maal nog op geen stukken na ten einde was. het hooge gezelschap had plaats geno- n de overige bestuursleden aan H. M. vriorgesteld, heeft de voorzitter, de heer M--’okën, waarin hjj de Koningin dank zegde voor de groote eer, welke Zij de vereeniging bewees. De heer Ottes vermeldde daarbij, dat schip per Bruin de groote gouden medaille van de H en Z. Hbllandsche Reddingsmaatschapplj had gekregen, een onderscheiding welke tot nu toe slechts vier maal is ullgereikt. Spr. ge dacht een oogenblik de: leden der bemanning die by deze ramp zijn omgekomen. Burgemeester L< Monchy heeft vervolgens het woord gevoerd. Spr. zeide, namens geheel gchevenlngen den dank uit te spreken voor de aanwezigheid van H. M„ dat Z(j, ondanks Haar drukke staatszaken, nog tijd heeft gevonden dezen avond luister bjj te zetten. Aan het slot van zijn rede deelde spr. mede, dat niet h}j. zooals aanvankelijk gemeld is, de onderscheidingen zou uitreiken, doch dat H M. de Koningin den wensch had te kennen gege ven. dit persoonlijk te doen. Hierna was het groote oogenblik aangebro ken. Allen verhieven zich van hun zetels en in enkele woorden heeft onze Koningin de dap pere redders toegesproken. Dit zelfde geldt voor het aantal vliegtuigen van de Marlne-luchtvaartdienst. Ook de sterk te van de marinetroeiien, welke 1 Mei In Rot terdam een parade houden, Is. In verband met de kustbewaking, verminderd moeten worden. Maar al Is het aantal der aan de demonstratie deelnemende zeekrachten kleiner dan de op zet was. het programma zal hieronder niet lijden. Wanneer het weer medewekt, marinedagen voor Rotterdam evenement te zullen worden. Hedenmiddag arriveeren in Rotterdam de vojgende oorlogsbodems: Hr. Ms. „Tromp" (vlaggeschip). Hr. Ms. kruiser „Su matra”. Hr. Ms. divisie mijnenvegers, bestaan de uit de „Abraham van der Hulst”, „Willem van Ewljck", „Pieter Florisz" en „Jan van Gel der”, Hr. Ms. onderzeeboot „O 12”, Hr. Ms. kanonneerboot „Brlnlo” en Hr. Ms. groep tor- pedobooten. bestaande uit de ,.Z 6" en de „Z 8.” De groote schepen, zoomede de mijnenvegers, blijven tot 2 Mei te Rotterdam liggen, terwijl de onderzeeboot, 5de kanonneerboot en de twee torpedobooten na afloop der demonstratie weer naar zee vertrekken. Koersen voor stortingen op 28 April tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken ƒ75.40 en Lires f 990. redding en tevens in de gelegenheid ^rsoonlijk deze bijzondere, door u zoo erdiende onderscheiding, uit te De voorzitter, ir. W. A. v. d. Plasche, wees ér °P- dat de overtuiging, dat kwaliteitscontrole op te exporteeren tuinbouwproducten een nood- tkkeljjke eisch is, steeds meer veld wint. De kwallteitsfactor wordt bij den uitvoer der tuin- oouwproducten voortdurend belangrljker. Hij sprak den wcnsch uit, dat niet alleen het kwan tum der producten? doch vooral ook het prijspeil verbeteren. Het jaarverslag over 1938 noemt den toestand Ic het tuinoouwbedrjjf en in den exporthandel °*et bevredigend, al vertoonen enkele veilingen *el wat hoogere omzetcijfers. Omdaf bndaran xoo «rMff P»/mo#vw gwbrvlten, w« «X* prwcfcög» ud4n/péaariwo van Snaavwwl^a. dan Prim an da 7 dwarpan (in toUnl 32 figumn). tpneinal gnU^nnd door Waft Disney voor Pa/moftvw vMgepevan. Zij vrordon franco toogoaondon togon Intending van 3 awarla Palmollre-bandloi on 2 poataagoh van 5 cent aan Palmolhre. Afdeeling 1 3 Poatbo* 635. Am.ierdam-C. Mar toear. Wak Diaaey L *4 I 1 Mickey Mouae S. A denkbeeld niet los dat doet deze afgevaar digde maar hoogst zelden en belichaamde het in een amendement, dat bü de rechterzijde en de liberalen steun, bfj de SD A.P. daarentegen vinnige bestrijding vond. De socialistische woordvoerder, de heer Van Braambeek, ging zelfs zoo ver. dit amendement destructief te noemen en ondennünend voor den heelen opzet der nagestreefde coördinatie Immers, het gaat van de gedachte uit, dat een vergunning normaliter moet worden verleend en dat de commissie haar alleen mag weigeren, wanneer zü kan aantoonen, dat die vergunning de Coördinatie schaadt. En ga dat eens aantoonen! De heer van Düken (A.R.) nam het voor zün partügenoot op en verklaarde, dat de toe passing van de norm, die de heer Diepenhorst in de wet wilde brengen, in het verleden bü de toepassing van de wet op de openbare vervoer middelen nooit tot moeilükheden aanleiding had gegeven. De minister voelde ook, dat er zoo let! als een norm in de wet moest liggen. Hü gaf alleen in overweging niet te zeggen, dat de com missie .moet verleenen", doch dat zü „niet mag weigeren" tenzü enz. Het was niemand recht duidelük. waarom minister van Buuren zooveel waarde hechtte aan deze fonnuleering. maar de heer Diepenhorst kwam den bewindsman tegemoet en nam diens wijzigingsvoorstel over. En nadat nog een poging van de sociaal-democraten om nog weer een an dere redactle'aan de norm te geven een posl tleve redactie, inhoudende, dat de commissie de vergunning moet verleenen, Indien zü daarmee De vruchtboomen in de Beemster en in de Purmer komen de volgende week in vollen bloei. In de komende dagen verdient een bezoek «an deze schoone bloeipracht alle aanbeveling. De mooiste weg uit de richting Amsterdam is bü Ilpendam de Purmer door tot Kerkbuurt monument Leeghwater) of driesprong en dan links af over Purmerend naar de Beemter. In den Beemster staan op Zaterdagmiddag en Zondag jongelui ten dienste omebezoekers rond te leiden. In verband met de aanwezigheid van prinses Louis Ferdinand van Pruisen en haar baby op Huize Doom, heeft het prin- selük paar met prinses Beatrix Donder dagmiddag van vier tot zes uur een be- het verblüf van den Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Weer beheerscht deze door en door Hol- landsche wüsheid de debatten over het wets ontwerp tot regeling voor het Autovervoer Per sonen en weer was het de heer Diepenhorst (AJt.), die haar vorm had gegeven in een amendement het meest belangrijke van de büna 20 amendementen, die in totaal op dit wetsontwerp werden Ingediend. Beter een vogel in de hand dan tien in de lucht. Beter een norm in de wet, dan tien ministerieele toezeggingen of verklaringen van Kamerleden, die als het erop aan komt, geen rechtskracht bezitten. Zooals het ontwerp werd ingediend, bevatte het geen enkele norm waaraan de commissie, die de vergunningen moet uitgeven, houvast heeft. Bü de algemeene beschouwingen opperde de heer Diepenhorst het denkbeeld in de wet de bepaling op te nemen, dat een vergunning in alle gevallen wordt verleend „tenzü daardoor de duurzame en redelüke voorziening in de ver- keersbehoeften wordt geschaad". De minister voelde er meer voor deze norm in de considerans te verwerken en de heer Diepen horst repliceerde niet nxqgrr-Hj| lle.t echter bet De nationale bond .Het Mobilisatlekruis" doet een beroep op ons volk om giften, groote en kleine, spelen, boeken enz. te zender, aan het hoofdbestuur van den bond J. P. Coenstraat 49, Den Haag, gironummer 25424. Deze actie is er op gericht den militairen na het verrichten van hun zware dag- en nacht- taak eenlee ontspanning te bezorgen, eenige ver bet nummer van 30 December 1938 van genoemd blad een artikel verscheen, getiteld: „Oorlog dreigt”, waarin beleedigende uitlatingen over de Joden voorkwamen. De Joden worden in dit artikel parasieten op den arbeid van anderen genoemd, terwül sü el ders als oorlogsophltsers worden gekwalificeerd. Verdachte gaf zün verantwoorde!ükheld voor het genoemde artikel toe. Het is geschreven door mr. van L., die het oorspronkelük voor .Arbeids front" heëft bestemd, doch „Volk en Vaderland” kon voor het gereedliggende nummer juist nog een artikel gebruiken. De Officier van Justitie achtte de voorwaarden voor de strafbaarheid ex art. 137 d. W van 8. aanwezig. Weliswaar wordt van het internatio nale Jodendom gesproken, doch daardoor kun- ren ook de Nederlandsche Joden zich beleedigd voelen. Het woord „parasiet" achtte spr. belee- dlgend. Het beteekent zooals het woordenboek fxgt klaplooper. tafelschuimer, woekerdier of woekerplant. Ook het ophitsen tot oorlog achtte spr. een beleediging en eischte een geldboete van f 200 subs. 100 dagen hechtenis. Mr. A. J. van Vessem concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 9 Mei. De Officier van Justitie had vier jaar gevan genisstraf geëlscht. In zün requisitoir had hu - uitvoerig de handelingen van verdachte geschil derd en ook diens aandeel besproken in de be- nadeeling van de Amsterdamsche Bank voor veie millioenen. een benadeellng. die verdachte samen met den Engelschman Norris zou hebben ge pleegd, doch die hem niet ten laste was gelegd. Hü heeft veertien dagen geleden terecht ge staan voor twee misdrüven. Ten eerste zou hü een Oostenrijksch meisje, dat reeds geruimen tüd in Nederland vertoeft, f 4.000.hebben af handig gemaakt, waarvoor hü zou zorgen, dat de familie van het meisje, die nog te Weenen vertoeft, visa zou krügen voor het emigreeren naar Amerika. Deze oplichting achtte de recht bank bewezen. Het tweede geval betrof de benadeellng van een Nederlandschen koopman uit Goes, die Wreszynski als zün particulier-secretaris had aangesteld en die hem f 8000.had gegeven, omdat Wreszynski hem had voorgespiegeld, dat hü groote zaken in Scandinavië kon doen, waar mede 150 procent winst zou worden behaald. In belde gevallen kwam van visa of zaken niets terecht en zoowel de Goezenaar als het Ween sche meisje waren hun geld kwijt. Voor de Amsterdamsche Bank zou hü geblok keerde credleten in landen met beperkt beta lingsverkeer, zooals Duitschland, Oostenrük en Italië innen. Hü had met Norris de vorderingen gekocht van de Amsterdamsche Bank en zou 85 procent van de waarde storten. Dit is echter nooit gebeurd. Na dit succes wachtte minister Van Buuren een klein echec Je. Ter uitvoering van de Elec- triciteitswet, die hü verleden Jaar glansrijk door de beide Kamers voerde en ter contróle van het daarin voorgeschrevene. heeft hü behoefte aan een uitbreiding van zün ambtenarenstaf. En de daartoe benoodigde gelden wilde hü halen uit het potje, gevormd door büdragen der eige naren van electriciteitswerken. Op die manier zou het den Staat niets kosten en zou de bud- gets-positie door deze ambtelüke uitbreiding niet ongunstig worden beïnvloed. Voor deze figuur voelde de meerderheid van de Kamer niets. Stel je voor, meende de heer Van den Heuvel (A.R.), dat de minister van Onderwüs de kosten van de inspectie op de schoolbesturen verhaalde En de heer Ebels (V.D.) wees op de verkeers- inspectie. de arbeidsinspectie en den luchtvaart dienst, die toch óók niet drukken op de ge- inspecteerden. De minister mocht daar al andere voorbeelden het statlstiekr^cht, de Bioscoop wet en de Warenwet tegenover stellen, de Kamer bleef ongevoelig en verwierp ondanks den steun der Katholieken, het wetje. Zelfs de anti-revoiutionnairen werkten ertoe mee den minister door de verwerping van dit wetje te dwingen de benoodigde gelden op zün gewone begrooting, ten laste dus van het Rüks- budget. aan te vragen. En dan zullen zü te ge legener tüd wel weer ketteren tegen de vele uit gaven! op het perron en rende over het uitgestrekte emplacement van de Spoorwegen in de richting >an de wagen werkplaats. Toen een drietal schoten in öe luent niet het gewenschte resultaat opleverde, loste een der politiemannen een schot op den vluchteling, die aan het dübeen getroffen werd. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar de Rüktkllnleken te Utrecht overgebracht. De door twee rüksveldwachters begeleide vreemdeling, die bü het overstappen in een an deren trein op het station Amersfoort een po ging .tot ontvluchting heeft gedaan. bUjkt een ongeveer 30-jarige Tsjech te zün. wiens aan houding en uitlevering door de Duitsche regee- rlng was verzocht, in verband met diefstal en braak. Hü is een berucht inbreker. H. M. speldde daarop de onderscheidingen op de revers der begiftigden, daarbü hen per- soonlük nog toesprekend Verscheidene van hen konden door hun ontroering geen woorden van dank vinden. De bemanning bestond uit: M. Bruin, schip per, die den gouden eerepenning voor mensch lievend hulpbetoon, alsmede een loffelük ge tuigschrift ontving, A. Kamp, monteur, A Tbet en J. Dükhuizen, havenbedienden en de vrijwilligers G. Groen en C. Grootveld, die den ‘zilveren eerepenning en getuigschrift kregen en O. Klaassen. opstapper, die de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, kreeg. Hierna werd het Wilhelmus gespeeld, dat door allen staande werd meegezongen. Na het eerste nummer van het feestprogram vertrok H.M. met Haar gevolg. De andere aan- *ezlgen bleven nog langen tüd onder een vroolük nroeramma büeen. haven van Aan den feestavond van de vereeniging „De Beddingsmedaille” ter gelegenheid van haar jj-jarig bestaan in den foyer van „Seinpost” te Schevenlngen gehouden, is büzondere luister bijgezet door het feit, dat H. M de Koningin eigenhandig de ■konlnklüke onderscheiding beeft uitgereikt aan den schipper en de be manning van de reddingsboot „Zeemans- boop" die op 9 October van het vorig jaar op too dappere wüze hulp heeft verleend bü de fcldpbreuk van de Sch. 102, die in het zicht van de Scheveningsche haven is vergaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5