Hooge gast op de Tromp We luisteren naar 4650 Simplex rijwielen, reeds I kl voor Missiewedstrijd Haarlem-Breda H. M. DE KONINGIN AAN BOORD is voor de RITMEESTER Rookers! ZATERDAG 29 APRIL 1939 VOETBAL Verwachtin. Auto met militairen verongelukt DAMMEN VAN HET KATHOLIEKE KAMP Voortzetting der wedttryden Wijziging L. O.-wet Jeugdgevangenis is vol FAILLISSEMENTEN UIT DE STAATSCOURANT Raad van Beroep Zondag 30 April Maandag 1 Mei 4 I R. K. Landskampioen schap Groote belangstelling van het publiek Onregelmatigheden in het Oosten? MEINEED MET 8 MAANDEN GESTRAFT - OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE 5 r 4 Steunvergoeding erwten en veldboonen De gastheeren zijn favoriet Aantrekkelijke wedstrijd te wach ten op het V.V.Z.-terrein te Zaandam Tocht van oorlogsschepen van IJmuiden naar Rotterdam De gastheeren in het voordeel De Kamerleden Suring en Moller dienen amendementen in IJ --ANp - 4 niemand Eertté maanden kan er worden geplaatst 's-Gravenhage, 28 April 1939. bemanning ander amendement beoogt, de een Miff Ferric’» en ANP. gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. DEUTSCIILANDSEN'DER, 1571 M. 7.35 Ital. HILVEKSl M I. 1875 en 415.5 M. orkest en Philharm. HILVERSUM 1. 1875 en 415.5 M. programma. RADIO-FAR18, 1648 M. NCRV-Ultzending RADIO-PAUS, 1648 M. solisten. en solist. KEULEN. 456 M. Amsterdam- maar de ondei- halfuur. 0 00 VARA concert. BRUSSEL, 324 en 484 M. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen programma Scheidsrechter: Gramofoonmuziek Sportnieuws ANP. 484 ML 484 M. v. solist en Breda h 6e R. I. DEUT8CHLANDSENDEK. 1571 M. DROITWICH. 1500 M. f Om één uur lag het eskader voor Scheve- ningen, kenbaar aan de hooge radlomasten. Een deel der officieren en de gasten waren bezig met het middagmaal in de longroom. Plotseling werd alarm geblazen, de officie ren lieten alles in den steek en Ijlden naar boven Eenzaam bleven de enkele burgers aan tafel over, maar plicht ging voor. De onder zeeër was onbemerkt tusschen 'n Z -boot en de Tromp gekomen en verscheen keurig front makend voor H.M. aan de oppervlakte om even later weer te verdwijnen. ■i 8.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Herm. Hageatedt’s orkest. 1.20 Populair concert. 3 20 Gramofoonmuziek. 4 45 Orkest en solist. 6.50 Orkest. 9 50 Leo Eysoldt’s orkest. 1120 Blaasorkest. 11.50 Gevarieerd concert. 8 00 Berjfhten ANP. 8 20 Concertgebouw-orkest en solist. 9.25 Radiotooneel. 10.15 Gramofoonmuziek. meditatie. gramofoonmuziek. 2 2 2 3 3 11 30 Apache-orkeet. 11 50 Martell's orkest. 13.40 Oramotoonmuzlek. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5 00 NCRV. 745—11.15 KRO De Asser rechtbank veroordeelde Vrijdag W uit Holthe, gemeente Bellen, wegens meineed, afgelegd op 6 Januari in de zaak tegen G. L. en C. W. te Hijken, die veroordeeld zijn wegens het dronken voeren van een minderjarig meisje, tot een gevangenisstraf van acht maanden. De eisch luidde een jaar. 8.20 Gramofoonmuziek: 9 20 Gevarieerd concert. 10 20 Gramofoonmuziek. 10 50 Cellovoordrgcht. 11 05 Gramofoonmuziek. 11 35 Orkest 12 55 Gramofoonmuziek. 1.50 Accordeonmuzlek. 1 10 Gramofoonmuziek. 4 20 L. Hlr-ch’ dansorkest. 6.15 en 8 30 Gramofoonmuziek. 8.00 en 9 00 Gramofoonmuziek. 10.20 William Cantrelle-orkest. 11.30 Zang. 12 25 Loyon-orkeat 1.35 Planovoordracht. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 Planovoordracht. 3.40 Zang 3 55 Gramofoonmuziek. 4 05 Zang. 4.40 Planovoordracht. 4 55 Gramofoonmuziek. 5 35 Pelt* Raugel-koor. 8 30 Derveaux-orkest. 7.50 ..Genoveva", opera. 10.20 Gramofoonmuziek. Jos. Martens (R.AC.) Lambregts (N.-Borgvliet) J. Houkes (D.8.S.) HILVERSCM II, 301.5 M. 12 00 AVRO. 5 006.30 VARA «00—12 00 AVRO j' de' is en dat er de eerste maanden niemand kan worden geplaatst. Een droevig verschijnsel, dat tot ernstig nadenken stemt. Zooals men weet, werd de jeugdgevangenis gesticht, om bijzondere zorg te kunnen besteden aan de reclasseering van jeugdige delinquenten, waarvoor de moge lijkheden tot een nuttig leven in de maatschap pij nog talrijk zijn. veraum-; A. berg. 2 2 1 1 0 5- 6; 5- 8- 8- 8- 8- ■rlo W. 8- 8- 8- 8- 8- 9- 8- 8- 8- 8- 8- 9- f 8- 8- 8- 8- 8- 8- 8- 8- 9- -t Vrijdagmiddag kort na 12 uur is op den weg tusschen Balkbrug en Dedemsvaart een mili taire auto, welke een snelheid had van 70 KM. en waarin vijf onder officieren en een dienst plichtig soldaat, die de auto bestuurde, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. Na den zoo bijzonder geslaagden missie wedstrijd HaarlemDen Bosch, welke het vorig Jaar in de hoofdstad werd gespeeld, gaat katholiek Nederland en in het bijzon der het sportpubliek van het Haarlemsche diocees zich andermaal opmaken voor een bijzondere ontmoeting in het kader van het missie-tournool. 11 00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek 11.30 AVRO-Da nee-Ba nd. Nat. Univeralteltsorkest listen. 9.50 Planovoordracht. 10 30 Klelnorkest en solisten. BRI SSE&. 3* «n 464 M. 323 M. 8.30. 8 45 eh 11.20 Gramofoonmuziek. 11 50 Dansorkest. 12.50. 4.20 en 5.50 6 20 Gramofoonplaten. 7.20 Symphonle-orkest en koor. 9.30 Gramofoonmuziek. Loos v. d. Veeken v. d. Velden (Roosend.) (Dongen) (Cosama) Haarlem Limburg Utrecht Den Bosch Breda 1 40 BBC-orkest. 3 40 Orgelspel. 3 40 Schotsch orkest. 5 20 Berichten. 5 50 Theater-orkeet, 6 50 Zang. 8 10 Berichten 8.25 Boedapester solist. 9.30 Mannenkoor en solist. De strafcommissle van den KN VB heef een commissie van onderzoek samengesteld welke na zal gaan of er onregelmatigheden heb ben plaats gehad met betrekking tot den com petitiewedstrijd K H. C.Enschedesche Boys, welke op 26 Maart te Kampen werd gespeeld. Er gaan beschuldigingen uit naar leden van P.E.C, die geld aan spelers van K.H.C. zouden hebben geboden, opdat Enschedesche Boys de ontmoeting zou verliezen. Dezer dagen vond te Zwolle een zitting plaats Beleir (Cosama) Jos. v. Dongen (Dongen) Voeten (Roosendaal) 10 30 AVRO-dansorkest Jakdauz. 11.00 Berichten 11.40 Orgelspel. hovl 12—8. Merkwa! Onmiddellijk daarop zetten de schepen koers naar het Noorden: Op de Tromp zouden daar oefeningen worden gehouden, in het bijzijn der halve van H. M. de Koningin en van den com mandant der Marine te Willemsoord. Schout bij Nacht H. Jolles, die ook aan boord van den flottieljelelder was. Om half elf ten van de Kc 7 20 Cabaret. 8 05 Gramofoonmuziek. 8 20 Orkest en solisten. 9 30 Jean Omer’s orkest. 10 20 Gramofoonmuziek. mogelijkheid open te laten, dat ook aan leer lingen van een aangewezen kweekschool, die niet voor vergoeding der kosten in aanmerking komt, een z.g. studietoelage wordt verleend. Nog een ander amendement bedoelt, aan de gemeentebesturen ten aanzien van het bepalen van de taak van het hoofd der school dezelfde vrijheid te laten, die de besturen van bijzondere scholen hebben. Tenslotte beoogt een van de ingediende amen dementen de mogelijkheid van het zelfstandig werkzaam zijn van den zg. kweekeling-met-akte aan een termijn te binden. Eindelijk hebben zij een serie amendementen ingediend, welke de strekking hebben aan de Kroon vrijheid te laten, de wet met Ingang van 1 September 1939 of van een later jaar in wer king te doen treden, met het oog op de moge lijkheid. dat de tijdsruimte tot 1 September 1939 onvoldoende zou blijken voor de verdere be handeling van het wetsontwerp en voor het tot stand brengen van de vereischte Algemeene Maatregelen van Bestuur. De heeren Moller en Suring hebben voorts een amendement voorgesteld, dat beoogt, niet dwin gend voor te schrijven, dat de examens voor de akten Fransch, Duitsch, Engelsch. wiskunde en handelskennis zullen worden afgelegd voor de examencommissies voor de overeenkomstige middelbare akten, doch op dit punt vrijheid in de wet te laten. De strekking van een volgend amendement van deze leden is o.a.: geen bevoegdheid te ge- i die doctoraal examen hebben afgelegd met paeda- gogiek als bijpak en om den bezitter van ten minste één bevoegdheid om aan een handels- school met drie-jarlgen cursus onderwijs te ge ven en van de akte van bekwaamheid als hoofd- onderwijzer, bevoegdheid te verleenen tot het onderwijzen aan een kweekschool ook van an- dere vakken, waarvoor hij de wettelijke bevoegd- heid bezit. ,*Taanw(«l Aan mr. H. Th. A. van der Loos is op zijn verzoek, gerekend van 9 Februari 1939, eervol ontslag verleend als (eersten) secretaris van den Raad van Beroep (D. B.) te Alkmaar. Aan boord van de Sumatra hebben wij dezen tocht kunnen meemaken en zoo waren wij voor een enkelen dag opgenomen in die eigenaardige Wij voor ons gelooven, dat hier een redelijke kans op bestaat. De gasten zullen vechten, en thousiast vechten om tenslotte de hatelijke nul van hun puntental te doen verdwijnen, maar desniettemin zijn de Haarlemmers ontegenzeg lijk in het voordeel. In zekeren zin immers spe len zij „thuis", terwijl zij over een ploeg beschik ken, waar zeker niet mee te spotten valt. On zekerheid zou er misschien nog eenlgermate kunnen bestaan over het achtertrlo. waarin we Gigengack en Alsemgeest missen, maar ook van der Meer, Huysman en Wijfjes hebben het ver trouwen van hun supporters. In de halfllnie zal het voornamelijk moeten komen van spil Hooger- vorst, die voor enkele maanden in het voor» loopige Nederlandsche elftal zulk een uitsteken den wedstrijd speelde tegen de Rotterdammers. De voorhoede, welke voor het grootste deel uit oude bekenden bestaat, is in ieder geval rijp voor eenige doelpunten. De Bradanaren hebben hun team na de neder laag tegen Den Bosch op verschillende plaatsen gewijzigd, maar de goede kern is gebleven en daarvan noemen wij keeper Voeten van Roosen daal, Jos. v. Dongen en Beerenschot. Ook an dere spelers hebben in hun rayon reeds naam gemaakt en zullen zeker alles op alles zetten om mét hun kansen om verder in vertegenwoordi gende elftallen te worden gekozen, ook de eer van hun district te verdedigen. De opstelling der beide teams is als volgt: D.H.V.B. Tijdens een rechtszaak tegen een aantal 'pak- jesdieven, welke voor de Amsterdamsche recht bank werd behandeld, deelde de officier van justitie, mr. A. L. F van Dullemen, mede, dat dtF^eugdgevangenis op het oogenblik geheel vol Een opwekking tot de katholieke sportsmen, om zoovel mogelijk dezen wedstrijd te gaan be zoeken, woest eigenlijk overbodig «ijn. Toch wil len wij deze enkele woorden niet besluiten, zon der een beroep op onze lezers te hebben gedaan. Want meer nog dan het sportieve doel van dezen wedstrijd moet het sociale doel hun be langstelling kunnen opwekken. En dat is: steun aan het werk der missionarissen in de verre ge westen. afgesloten gemeenschap, welke gevormd wordt door de bemanning van een oorlogsschip, dat zijn eigen leven heeft, en dat voor een buiten staander altfjd de bekoring van het onbekende draagt. Het binnenkomen In deze gemeenschap ging niet zonder moeite, want na in den vroegen morgen een reis naar IJmuiden gemaakt te hebben, moesten we per sleepboot naar de Sumatra worden gebracht: een sleepboot, die zelfs bij de vrij kalme zee van Vrijdag nog kans zag, de passagiers door elkaar te schudden. Eenmaal aan boord van de Sumatra, was het leed echter geleden. Het weer was zoo kalm en zoo mooi, dat we ons zelfs het air van bevaren- held konden aanmatigen, al ging het van tijd tot tijd wel eens mis. als het achlp en onver wachte beweging méakte. KIE LEN. 456 M. 10.20 Orkest en koor. 12.20 Folkloristisch concert. 8.20 Zie Deutschlandsender. spanning opgewekt. WU hadden koers naar het Zuiden, achter de Trompmaan ei slotte in kiellinie de beide ranke Z-bcH Er was een aanval van onderzeeërs K doch 8.00 Gramofoonmuziek. orgelspeL 8 15 Berichten. Gramofoonmuziek. 9.00 Omroeporkest, soliste en kinderkoor. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 30 Voor de vrouw. 10 35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Voor de vrouw. 12.15 Berichten. 12.30 AVRO-Amusementsorkest. 1 15 Gramofoonmuziek. 1 30 AVRO-Meisjeskoor met orgel. 2.00 AVRO-Muset te-orkest en solist. 2.30 Omroeporkest. 3.1ö en 3.55 Planovoordracht. 4.30 Disco-causerie. 5 30 Stafmuziek 6.25 Berichten 6.45 De Twlllght-Serenaders. 7 30 Causerie ..Juliana, Gravin van Stol berg”. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938. gedenatureerd van 24 t/m. 29 April 1939, zal bedragen f 1.60 per 100 K.O. voor groene erwten, door handelaren gedena tureerd en voldoende aan het standaardmon ster van kwaliteitsklasse C en f 1.10 per 100 K.O. voor voéderdrwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitselschen, zal f 1.50 per 100 K.O. be dragen. 10 20 Zang. 11 10 Orgelspel 11.35 Poli tie-orkest. 12.55 Orgelspel. 2.20 Gramofoonplaten. 3.15 Jack Hardy’s kleinorkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.50 Clarilyn-sextet. 5.20 Berichten. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Gevarieerd 8 05 Orgelspel. 8.20 Berichten. 9.35 BBC-Theater-orkest. 10 20 Johnny Rosen’s Band. 10.50T Gramofoonmuziek. 11 10 Berichten. Vrijdag la voor de Nederlandsche Marine een eeredag geweest, daar zU H M de Koningin heeft mogen ontvangen op den florn»ljelelder Tromp, op welk schip H. M een tocht heeft gemaakt van IJmuiden naar Hoek van Holland. Op dezen tocht werd de Tromp vergezeld van de Sumatra en eenige Z-booten, die naar Rotterdam voeren, waar heden, in verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, en vlootrevue zal plaats hebben. •dig is dat in de tot heden gespeelde wedstrijden' steeds de bezoekende club de winst wist te bemachtigen. Het is te verwachten dat de krachten elkaar a s. Zondag niet veel zullen ontloopen, maar toch achten wij thans de beide thuisclubs in staat om de winst aan zich zelf te houden, hoewel verrassingen stellig niet uitgesloten zijn. In belde wedstrijden kan de beslissing vallen wie de finale zal bereiken. De wedstrijd te Heerhugowaard vindt plaats in café Westen, aanvang 3 uur; te Utrecht wordt gespeeld in huize 8t. Jan. alwaar om 3 uur wordt begonnen. F. van ’t Bolscher, Tiel. Beerenschot (D-K*K> M. Martens (R.A.CJ Comens (RA.C.) Thans is het Zaandam, dat in het middelpunt der belangstelling staat. In het door V.V.Z. be woonde sportpark immers, zullen ditmaal de elf- 'tallen van Haarlem en Breda tegen elkaar In het veld treden, Haarlem, dat in dit tournool nog niet verloor en Breda, dat zijn eerste winst punten nog moet behalen. En juist daarom zal het een spannende kamp zijn, want eenerzjjds zal Haarlem alles in het werk stellen om zijn ongeslagen record te handhaven en vervolgens zal Breda er alles op zetten, om tenminste de competitie niet geheel zonder winst te beëin digen. Dat de gasten daarvoor van goeden huize moeten komen, zal eenieder met ons eens zijn. De Haarlemmers Immers hebben in het missie- toumool steeds een uitstekenden Indruk kunnen maken én zich daardoor een reputatie gevestigd, welke hen met recht tot een der meest gevrees de deelnemers aan het interessante bondentour- nooi heeft gemaakt. Uit het onderstaande staatje blijkt duidelijker dan uit vele woorden, welke belangen er voor belde ploegen en voor de Haarlemmers in het bijzonder op het spel staan. De heeren Suring en Moller hebben op het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onder- wljswet en der wet van 11 Juni 1921 eenige amendementen voorgesteld. Een der amendementen heeft de strekking om mogelük te maken, dat de onderwijzers en vakonderwijzers van de zHL leerscholen een toelage krijgen voor de leiding van het toe zicht op de zich, practisch oefenende kweeke- lingen. Een ander amendement beoogt de schoolgeld regeling voor de kweekscholen los te maken van die voor de rijks höogere-burgerscholen. Een volgend amendement heeft de strekking te bepalen dat, indien een bijzondere kweek school aan de gestelde voorwaarden voldoet, de bevoegdheid tot het af nemen van het school- eindexamen ook zal worden verkend. De strekking van een ander amendement is drleerlei. Eenerzjjds om de bekostiging zelf standig aan de voor aanwijzing gestelde eischen te binden, opdat intrekking wegens gebleken misbruik (art. 1J55, eerste lid), niet bemoeilijkt worde door het daaraan verbonden mogelljke gevolg van het verlies der rijksvergoeding. Anderzijds is de strekking de bekostiging van een kweekschool, die nog niet voor rljksvér- goeding in aanmerking kwam, uitsluitend te laten afhangen van de behoefte en niet mede van de daaraan verbonden verhooging van d» rljksultgaven. Tenslotte beoogt dit amendement niet dwin gend voor te schrijven het hooren van alle onderwijsorganisaties. welke geacht zouden kunnen worden bij een kweekschool belang te hebben. Weder 322 M. 8 20 Gramofoonmuziek. 9.20 Orgelspel en zang. 10.20 Vioolvoordracht. 10 50 Carlllonbespellng 11 20 Gramofoonmuziek 11.50-en 12.30 Dansorkest. 12 50 en 1 35 Gramofoonmuziek. 2.20 Symphonle-orkest. 4 50. ft 55 en 6 20 Gramofoonmuziek 7 20 Gevarieerd programma. 9 30 Dansorkest. 10 20 Gramofoonmuziek. en so- H. M. de Koningin zou van de Tromp af de Sumatra inspecteeren. Tevoren werd op de Sumatra een vlaggenparade gehou den en tegen negen uur tuurden alle oogen in de richting van de IJmuldensche haven hoofden om te rien, of de Tromp nog niet in zicht was. Het duurde niet lang of de Tromp heesch den koninklijken standaard ten teeken. dat Hare Majesteit aan boord was gegaan. Snel kwam de flottieleleider naar buiten en in een wijden boog voer het schip achter de Sumatra om, waar aan stuurboordzijde de bemanning keurig stond aangetreden. De hoeraweerklonken toen H. M. van de brug van de Tromp af den kruiser inspec teerde. kregen zoo rustig gelegenheid de schepen te zien passeer en Hoog in de lucht bromden dne vliegtuigen van de marine uit De Kooy. In ve nijnige duikvluchten schoten zij naar beneden om daverend rond de opvarende schepen te dar telen. Van Hoek van Holland tot aan Rotterdam hadden de menschen de vlaggen uitgestoken. Bij Maassluis, in Vlaardingen en in Schiedam ston den duizenden op de oevers, op steigers en zelfs onder steigers klitten zij tegen de bazaltblokken om toch maar niets van dit schouwspel te mis sen. Het was een „blijde incomste" voor de Ko ninklijke Marine in de Rotterdamsche haven. Alle passeerende schepen streken de vlag als groet aan het eskader en vele kleine bootjes zwiervend zoemend over het wijde water. Er was publiek op sleepbooten, op motorbooten. In roel- booten en alles, wat maar varen wilde, dobber de ergens op den Nieuwen Waterweg. Voor de Boompjes lagen bereids de mijnen vegers. de torfiedobooten en de kanonneerboot. De onderzeeërs meerden aan de Parkkade en de Tromp en de Sumatra werden aan de boeien voor de Wlllemskade gemeerd Dit kostte evenwel langen tijd manoeuvreeren, ven -voor het vak opvoedkunde aan hen De auto schoof vervolgens door, waardoor het voertuig In het langs den weg loopende water, de Lange Wijk, terecht kwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle Inzit tenden, behalve de chauffeur, den auto te ver laten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adjudant-onderofficier David liepeu hierbij verwondingen op. Kousbroek was er het ernstigst aan toe. Hij kreeg Inwendige kneu zingen terwijl zijn kameraad door glasscherven was gewond. Een der niet geblesseerde onder- oflicieren begaf zich onmiddellijk te water, om den bestuurder uit de cabine te bevrijden, waar in hij mocht slagen. De chauffeur, de dienst plichtige Bachers, had slechts enkele snjjwonden opgeloopen en werd met de beide andere ge wenden naar het Sophiaziekenhuis te ZwMle* overgebracht en aldaar ter verpleging opgeno men. Alle militairen waren afkomstig van jhet garnizoen te Zwolle. De auto, welke zwaar Be was. is later met behulp van een ;en opgehaald. Na een oponthoud van enkele weken worden de wedstrijden as. Zondag voortgezet met twee •zeer belangrijke matches. nJ. in de Noord, groep speelt S.N.A. te Heerhugowaard tegen G S. uit IJmuiden. terwijl m groep Zuid DOS j^£t Naaldwijk te Utrecht den strijd gaat aan- m tegen U.D.V.. dat intusschen te Elnd- kvan E.D.G. heeft weten te winnen met 8.30 Morgenwijding 9.30 Gramofoonmuziek. 10 15 Hoogmis 11 30 Gramofoonmuziek 12 15 Religieuze causerie 12.30 Carlllouconcert 12 45 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. 1.20 Gramofoonmuziek 2 00 Vragenbeantwoordlng. 2.45 Gramofoonmuziek. 3 00 Hollandsen Trio. 4 00 Bportreportage. Gramofoonmuziek. 5.05 Kerkkoor en orgel. 5.50 Gerei Kerkdleut. 7 45 Berichten ANP. 8 00 Maria-Hulde. 9.15 Gramofoonmuziek. 9 30 KRO-Orl|»st f J 9.55 KRO-Kamerora&t 10 30 Berichten ANP7 1040 Epiloog. 11.00 Esperantoberlchten. 0 0 0 2 0 3 8 00 Gramofoonmuziek. 9 00 Ellis-orkest 9 25 en 10 20 Gramofoonmuziek 11.30 Orgelconcert. 11.50 Zat g. 12 30 Gramofoonrnuziek. 12 35 Eddie Foy s orkest. 2 20 en 2 S0 Chansons 4 20 Gramofoonmuziek. 4.35 Duetten. 5.05 Gramofoonmuziek. 6 20 Vlsclano-orkest. 7 50 Symphonle-concert m. m. 9 50 Gramofoonmuziek. 10.20 Jo Bouillon’s orkest. Vol verwachting heelt heel de steld. anderen werden er door ot>ae schrikt. De meesten hadden toch' anders verwacht. Wat dan wel? massa denkt zeer simplistisch altmï A. v. d. Meer (Zwaluwen) A. Huysman H. Wyfjes (V.VZ.I (N.E.A.) C. Ruygrok Th. Hoogervorst (Blauw-Zwart) (8J.C.) P. v. Berkel J. v. d. Linden A. Martin (T.YKJB.) (H.B.C.) iH.BC.) C. Alsemgeest H. Peter» (DHL) (GD-A.) iets --Dg massa denkt zeer simplistisch alsof het wereldgebeuren een druk 'ov den knopjes: oorlog ol vrede.' De men schen hebben noch een beslissing over oorlog noch over vrede vernomen. We worden meestal in onze verwachtin gen teleurgesteld omdat we ons geen klaar beeld vormen van de mogeliik-- heden en altijd te veel verwachten- een oplossing of een remedie. tn 't algemeen is het gevaarlijk zim verwachtingen te hoog te stellen, tien komt dan meest bedrogen uit. We moeten niet méér verwachten dan de realiteit ons geven kan. We moeten veel verhopen doch niet te veel ver wachten want anders worden we steeds diep teleurgesteld in het leven Stel uw verwachtingen niet te hoog! 9 00 Berichten. Tulnbouwpraatje. 9 30 Gramofoonmuziek. 10.00 Fluit en orgel. 10 40 Declamatie. 11.00 Esmeralda en dubbelmannenkwartet. 12.00 Cyclus ..Weg met de staketselen”. 12 20 Berichten, gramofoonmuziek. 12 50 AVRO-muzlek 1.30 Causerie ,,Bij de Marine In Indië”. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.30 Orkest en solist. 2.00 Boekenhalfuur 3 45 Gramofoonmuziek. 4.40 Sportreportagc. 5 00 De Ramblers. 6 00 Sportpraatje Sportnieuws ANP. 8 00 Berichten ANP. Radiojournaal. 8 20 Concertgebouw-orkest en solist. 9 15 Radiotooneel. 9 35 Gramofoonmuziek. 10.00 Miff Ferrle’s Jakdauz. 10.20 Mannenkoorzang m. m. Omroeporkest. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handels!nformatles) Failliet verklaard: 27 April: H. Bmnsveld. meubelmaker. Dlnxpei R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. D. J. H. Spanjaard. Doetlnchem. G. H. J. dfe Groot, meubelfabrikant. Wtf- chen. Stationsweg A. 19- R c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. E. H. Engelkens. Nijmegen. H Kuypers, Weurt. Schatsestraat. R.c. mr. H. R. d^e Zaayer. Cur. mr. E. M. Hekking, Ny- megen Gerrit Jan Mulder, landbouwer. Schaarsber- gen. gem. Arnhem. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. mr. H. J. W. van der Poel. Arnhem, de la Rey- straat. P. Reselman, zandrijder en expediteur. Oen- kerk. R.c. mr. N. van Opstall. Cur. mr. J. Th Buiël, Leeuwarden. Petrus Marie Weemaes. smid. Hu lat R.c mr. C. E. Muller. Cur. mr. H. B. L. de Rechter, HuUt. -j- G. van den BoschNicolai, schoen handelaar. Venray. Kerkpad no. 1. R.c. mr. J. Jurgens. Cur. mr. J. NoVermans. Venlo. B. B. Schimmel, voorheen kruidenier, thans ronder beroep, Zutfen. R.c. mr. H Siuyterman. Cur. mr. R. Bichon van IJseelmonde, Zuftexi, Marsch poortstraat 1. Opgeheven wegens gebrek aan actief: E. Dre- wienka. Amsterdam; H. G. Ct Kloosterman. Hil- d Wee, Vught; A. Meyers. Wouden- van de commissie van ondensoek. 'Verschillende personen zijn gehoord, doch tot een conclusie is de commissie nog niet gekomen. Het onderzoek wordt voortgezet ten einde te trachten klaar heid in deze zaak te brengen. De Tromp draalde hierna in de richting van den Nieuwen Waterweg. De loods kwam aan boord in volle zee. De overige schepen bleven in de buurt van het vuurschip kruisen. Te Hoek van Holland ging HJd. de Knoingin van booro De Sumatra demonstreerde de af doende w^ze waarop een nevelscherm gelegd kan worden en tenslotte wachtte de commandant totdat het sein werd gegeven, dat hU naar Rotterdam kon opstoomen. Maar toen ging het ook full speed. Na een kwartier waren wtf binnen de havenhoof den. Vandaar begon een ware zegetocht voor deze schepen van de Koninklijke Marine. Uit den aard der zaak konden de Tromp en de Sumatra niet op volle kracht varen. Duizenden menschen de beide oevers van den Nieuwen Waterweg 8.00 Schriftlezing en 8.15 Berichten, g* 10 30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur 11.30 Gramofoonmuziek. 12 00 Berichten. Gramofoonmuziek. 12.30 Carillonconcert. 1 CO NCRV-orkest 2 35 Vervolg concert. 3 00 Huishoudelijke wenken. 3 45 Bijbellezing 4 45 Gramofoonmuziek. 6 15 Gramofoonmuziek. 6.25 Berichten. Vragenuurtje. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuurtje. 7.45 Christ. Oranjc-Ver. Oost” met orgel. 8 00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Christ. Orat Ver. ..Excelsior", toespraken en declamatie. 9.30 Kon Militaire Kapel. 10 00 Berichten ANP. actueel 10.30 Gramofoonmuziek. 10 45 Gymnastiek. 11.00 Vervolg 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. Blijkens dit staatje zou Haarlem dus door een overwinning zijn positie aan den kop niet weinig verbeteren en zijn laatsten wedstrijd tegen Lim burg. waarin dan de beslissing zou moe^n val len, met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Drie der zet inzittenden gewond r ongeveer schoten drie vllegtjoo- ;oninklljke Marine laag achter de duinen te voorschijn. ZIJ ondernamen een flit senden aanval op de Tromp. Wij op de Su matra konden duidelijk hooren. dat lucht- afweermitrailleurs van 40 m.M. in werking kwa men. Daartusschen door klonken de zwaardere slagen van het 5 c.M. geschut, dat reeds 35 maal zijn stem had doen hooren ter verwelko ming van de Koningin. Toen wjj vertoefden in de longroom werden de machtige machines tot grootere krachtsin- zezet ^ten en. ver wachten. doch niemand wist waar deze on zichtbare vijanden zich konden ophouden. Op de verschillende uitkijkposten stonden de matrozen om iedere verdachte beweging, aan de oppervlakte van de zee te signaleeren. Ongestoord vervolgden de vier schepen hun weg. Noordwijk werd gepasseerd, in de verte zagen we de duintoppen van Katwijk en op dat oogenblik nam het smaldeel een nieuwe formatie aan: de Z-booten stoomden op tot schuin naast de Tromp of. zooals de zeeman zegt, ^es streken voorltfker dan dwars" en twee vliegtuigen speurden van de lucht uit de zee af. De wind ging wat feller waaien, er kwamen hier en daar witte kopjes op see. zoodat het moei lijker werd de onderzeeërs te ontdekken, welke men slechts kan herkennen aan de „bel- lenbaan”, welke de periscopen aan de oppervlak te van het water achterlaat. Vele schepen passeerden, seeërs bleven uit den weg 11 20 Gramofoonmuziek. 11.50 Orkest. 12 50 Gramofoonmuziek. 4.20 Cabaret. 5 20 Reportage. 6.35 Gramofoonmuziek. 7 20 Vandervelde- herdenking. 8.20 Nationaal orkest en koor. 9.30 Vocaal concert. vocaal octet. 6.20 Gevarieerd concert. 8.20 Carl Woitachach’s Blaasorkest en Otto Dobrindt's orkest. 10.20 Gramofoonmuziek. voordat de schepen hun plaatsen hadden tnge- nomen. In de Rotterdamsche haven liggen thans tien een heden van de Koninklijke Marine met de Tromp en de Sumatra als pronkstukken. De vlootdagen in.Rotterdam, wélke duren tot Maandag a.s., zijn begonnen. 004 8—1 0 4 6—3 1 2 5—5 2 8—10 0 7—11

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18