ONS BLAD Garantie Polen niet aan strijd met vlootverdrag ST.WILLIBRORDUS i I Litwinof van zijn functie ontheven te Skandinavische conferentie van-heden in naar Jodenwetten in Hongarije Von Ribbentrop Italië - q f Het nieuws I? ALDUS CHAMBERLAIN IN LAGERHUIS I' KONINGIN WILHELMINA NAAR BRUSSEL DE BAROMETER WIJZIGT MOSKOU ZIJN HOUDING? V A <4 Geen koffie met room te Berlijn 1 I De besprekingen met Londen en Parijs Het Eucharistische Congres te Algiers De versterking der Aalandseilanden Eden juicht politiek der regeering toe Zes Engelschen door Berlijn uitgewezen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN •J N.V. NEDERLVERZ.MIL CATHARIJNESINGEL48 UTRECHT V Het Weer iHiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiw^ b!' IVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 4 MEI 1930 iX T 0 j I VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: ««n van van van .1 de het bezoek 1 o t Geen omsingeling S I- (Toejul- i til 4 - '1 k t “•—*4 o* Donderdag 1» aar VJ».: 76*4 ▼erice stand: 7594 i I Litwinof, de minister van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, die zijn ambt heeft neergelegd Molotof, de nieuwe minister van Buiten landsche Zaken der Sovjet-Unie Eere-escorte zal de nieuwe gala-tenue dragen De Hongaarsche Kamer heeft de nieuwe Jodenwetten aangenomen. De ministers der Skandinavische landen komen op 9 Mei te Stockholm bijeen. Tot Provinciaal der Paters Ongeschoeide Carmelieten is gekozen de Hoogeerw. Pater Cornelius Leussen. Ter bespoediging van gemeen- schappelijk antwoord der asgenooten aan Polen Engelschen uitgewezen soortgelijke Britsche l Zon op 4.26 onder 19.28. Licht op 19*58 Maan op 29.40 onder 4.52. L.K. 11 Mei f’l -,!g nmiddeUijk na Eucharistische een toespraak nationale een- -j van den Ei. I I Von Ribbentrop vertrekt hedenavond naar Italië. Er zyn nog geen onder handeling en over een verdrag met Duitsch- land begonnen iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiirë Om in afgesloten of .in nood verkeerende gebieden levensmiddelen te brengen kan het vliegtuig goede diensten bewijzen. In Engeland werden oefeningen gehouden met valschermen, waaraan groote bussen gevuld met levensmiddelen waren bevestigd Etalages met de Neder- landsche kleuren Litwinof beschouwd als een vriend van Engeland en voorstander van collectieve veiligheid Naar te Berlijn volgens D.N.B. officieel wordt medegedeeld, heeft de Duitsche regee ring op de desbetreffende vragen van Fin land en Zweden toegestemd in een militaire versterking van de Aalandseilanden. Als vcorwaarde wordt gesteld dat belde landen neutraal sullen blijven bij een even- tueelen oorlog in de Oostzee. De minister-president graaf Teleki en de ml. nister van Buitenlandsche Zaken graaf Csaxy zijn door den Rijksbestuurder admiraal Horthy in audiëntie ontvangen, om rapport uit te bren gen over hun besprekingen in Berlijn. Des mid dags vond een buitengewone ministerraad plaats, waarin Teleki en Csaky mededeeling van hun besprekingen hebben gedaan. Ook de bui tenlandsche kamercommissie heeft van het re sultaat kennis genomen. de te luisterrijke verwelkoming van J I ALGIERS, 3 Mei (Havas), de opening van het National Congres heeft kardinaal Verdli gehouden, waarin hij opriep to-uavioi heid ia het Franscbe rijk ten gunste VI in KtlINGI N TOT (IK BEDRAG Vertegenwoordiger* gevraagd BERLUN, 3 Mei (Havas) Een in de Duit sche staatscourant gepubliceerde verordening verbiedt 't maken of verkoopen van room, slag room of andere boomsoorten gedurende de pe riode van 15 Mei tot 15 September. BOEDAPEST. 3 Mei HavasDe Kamer heeft vanochtend met groote meerderheid de Jodenwetten aangenomen, welke 28 April door den Senaat waren goedgekeurd, met d« wijzigingen, welke door de arbitrage commissie waren aangebracht. Schikkingen in België voor van Koningin Wilhelmina-. LONDEN, 3 Mei. (Reuter) In het Lager huis heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering de recente mededeeling van de Duitsche regeering betreffende de Britech- Duitsche vloot overeenkomst bestudeert. Verder leide de premier ht antwoord op een desbetreffende vraag: „De Britsche re geering beschouwt de kortelings door haar gegeven verzekeringen aan Poten niet als cp eenigerlei wjjze in strj/1 met dg bepalin gen van de Britsch-Duitsche vtootaccoor- den. Ook zjjn er geen bepalingen In deze acooorden opgenomen, welke een der beide regeeringen veroorloven de geldigheid op te zeggen." Onder groote belangstelling werd Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van dr. Mia van der Kallen, een der oprichtsters van de „Graal”, van het St. Elizabeth-ziekenhuis te Leiden overgebracht naar -de „Tutenberg” bij Vogelenzang kjje. de bijeenroeping voorstelde van een con ferentie van alle vredRlevende staten, die vast besloten zouden zijn een einde te maken aan agressie, in de meenlng, dat het eenige middel om daartoe te geraken zou zijn haar overal te bestrijden, waar zjj zich zou voordoen. Toch heeft de Sovjetregeering. de moeilijke positie begrijpend der kleine staten en de voornaam ste oorzaak van hun terughoudendheid ziende in het aarzelen der groote westelijke mogend heden, steeds gedacht dat de ruggegraat voor een nieuw stelsel van collectieve veiligheid vooral zou moeten liggen in een nauwe samen werking tusschen Frankrijk, Engeland en Sov jet Rusland. Het inltiatlefcocmlté van Brussel heeft Brusselsche winkeliers uitgenoodlgd mede werken aan een 1 de hooge gaste, door speciale etalages in te richten, waarin de Nederlandsche kleuren de overheerschende versiering vormen. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 183 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct- p regel; Ingezonden Mededee'-ngen 40 Cl p BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarlel voor adverteeren bl] stoor nement wordt op aanvrage gaarne door onr- Administratie verstrekt Men weet ook, dat Engeland en Frankrijk hun waarborg aan Polen, Roemenië en Grie kenland hebben verleend zonder de Sovjet Unie te raadplegen en zonder van deze staten een tegendaad te vragen. Men meent, dat op deze wijze een averecht- sche wijze van onderhandelen werd gevolgd, daar men zich, naar men zegt, heeëftegmpf^ van middelen van actie ten aanzien van Po len en Roemenië, die bleven weigereh de mo gelijkheid onder oogen te zien van hulp van Sovjet Rusland, terwijl het Westen zich reken schap gaf van de noodzakelijkheid van Rus sische medewerking bij de handhaving van de collectieve veiligheid in West Europa. Aldus zijn de overwegingen, die te Moskou het tame lijk langzame beloop der Engelsch-Fransch- Russische onderhandelingen schijnen te ver klaren. Hiertoe moet nog worden gezegd, dat vol gens in diplomatieke kringen te Moskou in omloop zijnde geruchten, Turkije zich even eens zou kunnen aansluiten bij een eventueel Engelsch-Fransch-Russisch blok. Admiraal Horthy ontvangt Teleki en Csaky na hun terugkeer uit Rome mtssanssen. MOSKOU, 4 Mel (Havas) Men kent nog niet de redenen die hebben geleid tot het aftreden van Litwinof, dat bevestigd wordt door een officieel communiqué. Daarin wordt gepreciseerd, dat Molotof benoemd Is tot volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken, terwijl het tevoren ver spreide bericht vermeldde, dat Molotof de functies van volkscommissaris van Buiten landsche Zaken slechts tijdelijk zou waar nemen. - Het antwoord aan Hitler is nog in overweging by de Britsche regeering NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Op de vraag of de Britsche regiering be reid zou zijn een waarborg te geven aan Duitschland gelijk aan die, welke Polen ver leend is, op den grondslag van wederkeerlg- heid. antwoordde de premier: „Wat door Roosevelt is voorgesteld en wat, naar ik begrijp. Hitler aanbiedt, is eer een uit- iets zachter dan giéteren, droog weer, ge deeltelijk bewolkt, zwakke veranderlijke wind. De definitief door de Kamer van Afgevaar digden aangenomen Jodenwet beperkt de deel neming der joden aan het nationale leven: in beginsel tot zes procent in de vrije beroepen en 12 procent in nijverheid en handel. Bovendien verbiedt zij volstrekt sommige beroepen voor de joden, o. m. alle functies van staatsambte naren of in openbare diensten. In de journalistiek mogen voor het oogenblik slechts 12 tot 15 procent joden werken, en dit percentage kan dalen tot zes tot 1 Januari 1940. Ten slotte kunnen joden geen grondbe zitters meer zijn en de joodsche grondbezitters die er zijn, kunnen door den Staat onteigend worden. Men raamt, dat de wet betrekking heeft op ongeveer 500.000 personen. Dit getal kan ech ter varieeren, al naar de toepassing van de wet, waarvan de uitvoeringsbepalingen nog niet vastgesteld zijn Litwinof is afgetreden als Volkscom missaris van, Buitenlandsche Zaken. Omtrent de besprekingen tusschen Londen, Parijs en Moskou verneemt Havas nog, dat de in het buitenland gepubliceerde berichten, dat de voorstellen der Sovjetregeering, welke thans door het Britsche kabinet worden bestudeerd in feite zouden neerkomen op een Engelsch- Fransch-Russisch bondgenootschap, gesteund door een militaire conventie, te Moskou niet worden bevestigd. Men wenscht daar slechts te zeggen, dat de Sovjetregeering nog geen antwoord van Enge land heeft ontvangen. Tsjoenking en Foetsjau werden door de Japanners zwaar gebombardeerd. wisseling van niet-aanvals-verzekeringën dan een garantie op basis van wederkeerigheld, zoo- als die kortelings aan Polen is gegeven. De Britsche regeering is zeker bereid voorstellen in overweging te nemen betreffende uitwisseling van wederzjjdsche verzekeringen met de Duit sche regeering." De oud-mlnlster van Buitenlandsche Zaken Eden heeft te Leamington een redevoering uit gesproken. waarin hij de buitenlandsche poli tiek der regeering de politiek noemde, die de beste kansen bood op een duurzameren vrede. Hij legde tevens den nadruk op de waarde van overeenstemming tusschen Groot-Brittannlë. Frankrijk en de Sovjët-Unle. De omstandigheden, aldus Eden, hebben ge dwongen tot een terugkeer tot de politiek van collectieve veiligheid. De eenige overgebleven weg. waarlangs vrede behouden kan worden, is het voeren van die politiek met moed, inzicht en vertrouwen. Het moet een winst zijn voor den vrede, wan néér overeenstemming tot stand kan worden gebracht tusschen Groot Rrittannië, Frankrijk en Rusland. Het is duidelijk het algemeene oor deel van het Britsche volk, dat de redevoering van Hitler van de vorige week niets veran derd heeft in den internationalen toestand. Terwijl het Britsche volk bereid is te ant woorden op iedere actie, die er op berekend is het vertrouwen te herstellen, heeft het geen belangstelling meer in beloften met woorden, verzekeringen, vleierij of scheldwoorden Het vertrouwen is te vaak verbroken dan dat phra ses thans meetellen. Een ons daden tot herstel van het goede vertrouwen zou meer waard zijn dan vele ponden protest. In antwoord op in het Lagerhuis tot hem gerichte vragen heeft Chamberlain verder ver klaard; „In mijn recente verklaringen heb ik het volstrekt duidelijk gemaakt, dat er geen enkele reden is om te gelooven, dat de Brit sche regeering een politiek van omsingeling van Duitschland heeft aanvaard chingen). Chamberlain achtte het met noodig den Brlt- schen ambassadeur te ontbieden om rapport uit te brengen over de opzegging der verdragen. Op de vraag, of meiy zich voorstelt Hitler’s uitnoodlging tot onderhandelen over een verdei vlootaccoord te aanvaarden, antwoordde Cham berlain: „Ik ben er niet zeker van, dat Hitler’s voorstel betrekking heeft op een tweede ver drag. De Britsche regeering overweegt echter, welk antwoord zij moet geven.” STOCKHOLM, 3 MeL (Reuter). De mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Zwe den, Denemarken, Noorwegen en Finland zullen waarschijnlijk op 9 Mei bijeenkomen in Stockholm. Men meent dat zfj beeprefcingen zullen voeren over de recente Duitsche sondee- ringen betreffende het sluiten van nlet- aanvalsovereenkomsten. MOSKOU, 3 Mei. (Reuter). Het Russische telegrarfagentschap Teas meldt hedenavond, dat Litwinof op zijn eigen verzoek ontheven is van functie van Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. De taak van Litwinof wordt over genomen door Molotof, den voorzit ter van den Raad van Volkscom- DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroepe rubriek 10 cl- per reoel. Kbnlng Leopold .heeft beschikt, dat tijdens het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Hare Majesteit zullen worden toegevoegd lui- tenant-generaal Deffontalne, commandant van de divisie der Ardensche jagers en generaal- majoor Beernaert van den staf der eerste ca valeriedivisie en honorair onder-gouvemeur- generaal van den Kongo. Bij de aankomst van Koningin Wilhelmina te Brussel zal de koninklijke calèche worden geëscorteerd door een eere-escadron. De ruiters zullen het nieuwe gala-tenue dra gen, dat veel gelijkenis toont met dat der gen darmerie van voor 1914. Het bestaat uit: be renmuts met roode pluim, tuniek van konings blauw laken, kraag met wit galon, zilveren knoopen met de koningskroon, roode epaulet ten met witte franje, witte kuitbroek, rulter- 1 aarzen, handschoenen met manchetten Het was niet mogelijk, aldus Havas, de juiste veelbeteekenende redenen van het ontslag uit offlcieele bron te vernemen. Men verzekert, dat de gezondheid van Litwinof veel te wenschen overlaat, hetgeen mogelijk is. Litwinof is 63 Jaar. Toch scheen hij altijd stoer en krachtig. Men probeerde te weten te komen of het aftreden van den volkscommissaris een wijzi ging van de buitenlandsche politiek der Sovjet- Unie Inhhfld. Hierop werd geantwoord, dat de Sovjet-Unie geen land was van politiek van personen, doch dat iedereen hier slechts één politiek op het oog heeft, die van regeering en partij. Toch werd Litwinof, althans in het buiten land, beschouwd als voorstander eener politiek van collectieve veiligheid en van samenwerking JVestersche democratieën. Gezien het aanhoudende zwijgen der Russische pers over de ontwikkeling der Engelsch-Russische onder- bandelingen, kan men niet nalaten te denken tot in de best ingelichte kringen, dat de loop der onderhandelingen in verband zou kunnen ■taan met het vertrek van Litwinof, te meer daar volgens zekere kringen het verdwijnen van het Journal de Moscou reeds een aan Litwinof toegebrachte slag was. Overigens wiset men, dat de laatste redevoe ring van Stalin op het partijcongres niet juist in de lijn lag der collectieve veiligheid. De Westelijke mogendheden werden er zeer duidelijk in beschuldigd te hebben geprobeerd Sovjet-Rusland en Duitschland tegen elkander op te zetten om hun moeilijkheden op te lossen. Voorts is het mogelijk, dat de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannlë dé door de Rus sische regeering voor een gemeenschappelijke samenwerking Legen den aanvaller gestelde voor- waarden niet aanvaardbaar hebben geacht. Deze voorwaarden, kwamen, volgens de Britsche pers, neer op een bondgenootschap, steunende op een militaire overeenkomst. Na München zou Litwinof gemachtigd zijn geweest een nieuwe poging te doen ten aanzien van de politiek van collectieve veiligheid, doch aangezien deze poging geen voldoening heeft gegeven, zou hij zijn afgetreden. Het zijn alles echter slechts veronderstellingen, aldus besluit Havas. -a Tal van leden zijn getreden uit het Co mité voor cultureelen bijstand van werk- loozen. Verscheidene Zweedsche bladen leveren com mentaar op de geruchten, dat Duitschland aan de Scandinavische landen zou hebben voorge steld een non-agressle-verdrag te sluiten. De .Stockholm Tldningen”, welk blad de algemeene meenlng dienaangaande in Zweden schijnt weer te geven, schrijft dat dergelijke verdragen nauwelijks noodig zijn, aangezien Zweden reeds heeft verklaard zich niet door Duitschland bedreigd te .voelen. Anderzijds is het verlangen naar neutraliteit in Zweden zou sterk, dat het belachelijk is te meenen, dat Zweden zich ooit sou aansluiten bij een bond tegen Duitschland. Berlijn heeft zes als vergelding voor maatregelen. BERLIJN, 3 Mei (Reuter) De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Rib bentrop zal morgenavond vertrekken om een bezoek van eenige dagen aan Italië te brengen. Omtrent het bezoek van von Ribbentrop wordt nader gemeld, dat hij nabij het Corno- meer een ontmoeting zal hebben met zijn Ita- liaanschen collega, graaf Ciano. Men veronderstelt, dat het voornaamste on derwerp van gesprek Danzig en Polen zal zijn. Misschien zullen von Ribbentrop en Ciano te zamen te Rome.zijn, wanneer de Pnolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Beek Vrij dag as. zal antwoorden op de rede van Hitler, zoodat weinig tijd verloren zal gaan voor de as om een besluit te nemen. Zonder twijfel zal iedere eisch van Polen inzake Danzig met kracht worden verworpen en rekent Duitsch land hierbij op zijn asgenoot. De correspondent van Havas heeft verder vernemen, dat nog geen onderhandelingen aan gaande een dergelijk verdrag zijn begonnen. Er is nog slechts sprake van de eerste peilingen. BERLUN, 3 Mei (Reuter). Zes Britsche. Duitschland woonachtige onderdanen, hebben bevel gekregen van de Duitsche regeering, Duitschland tegen 24 Mei as. te verlaten. Deze uitwijzingen vormen rechtstreeksche repre saillemaatregelen voor de uitwijzing van see Dultschers uit Groot Brlttannlë. Onder de uit gewezenen bevindt zich Greene, de Berljjnsche chef-correspondent van de „Daily Telegraph’ Er is duidelijk gemaakt, dat verdere .JUet rechtvaardige" uitwijzingen door Groot Brit tannlë gevolgd zullen worden door verder» Duitsche represailles. De andere uitgewezen Engelschen zijn drl< zakenmenschen, een ingenieur en een taal- leeraar. Toch weet men, dat Sovjet-Rusland sinds de ineenstorting van het stelsel der collectieve vei ligheid,niet donder gevaar voor zich zelf, buiten Europeesche geschillen zou kunnen blijven, te meer daar de avances, welke Sovjet-Rusland door Duitschland werden gedaan, onder den vorm van handelsvoorstellen, gevolgd door de regularisatie van zijn economische betrekkin gen met Italië, het er van hebben overtuigd, dat het over meer dan één middel beschikte om uit het isolement te komen, waarin men zou probeeren het te brengen. De crisis van 15 Maart heeft Engeland er toe gebracht actief de Russische medewerking te zoeken met het doel het stelsel van collectieven tegenstand tegen agressie weer in het leven te roepen. Te Moskou doet men uitkomen, dat de Sovjetregeering geheel vrij in haar besluiten was en dat het haar vrij stond haar voorwaarden te stellen. Indien de in het buitenland gepubli ceerde berichten juist zijn, bevestigen zij slechts den indruk, welken men hier steeds heeft gekre gen, dat wil zeggen, dat de Sovjet-Unie zich tot een nieuwe samenwerking met de Westelijke mogendheden slechts mu verplichten bij gelijke rechten, gelijke verplichtingen en tegen hechte waarborgen. Overigens Weet men, dat Sovjet Rusland, in antwoord op de eerste Engelsche stappen di rect na de vernietiging van TBjecho-fliowa- I -- .1 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1