NIEUWS HOORN AL AR KOM K' KERKLIJSTEN INRUDEN sschi ZATERDAG 6 MEI 1939 Krommenie WILSON-TH EATER Onderwys „De prys der misdaad” Gem. Binnenbadhui» Purmerend Sluitingsuur cofé's Bezwaren? Stemlokalen Een pistool-schietbaan ’t Veld Burgerlijke Stand Crediet Luchtbescherming W ormer Steun B. S.R.C.-nieuw» UIT SCHAGEN Gemeenteraad De agenda Gezellennieuw» W ormerveer Bouw dokterswoning Opbrengst collecte PROVINCIAAL NIEUWS Benoeming DEN BURG BURGERLIJKE STAND Een nieuwe automatiek DE NIEUWE VERK1 SBORDEN R.S.A.P.-candidaten voor den Raad Verzoeken ingewilligd Jonge middenstanders onder het mes Lekkere eerstelingen Maart 1939 K. N. A. C. te BEBOUWDE Uitgifte bon» goedkoope levensmiddelen Verbetering van de bocht aan de Noorderstraat J Andere tijden, andere „Vier dochters” Rood koper gestolen Een practisch examen Verbetering van „de Hoep” Herkeuring trekhonden en hondenkarren Afvoer van privaten NEoeee MBoew WAARLAND 1938 voor de paro- den bons van pa- Marie, dochter van F. Via groote Dirk de Jbngh en Margaratlm Ontspanningsbijeenkomst van Helder Mei 14 4e Zondag na Paschen Algemeene Reglement 20 plaatsver- ere- Rood Blauw ZBIauw /Blauw .-Santos’’ geleverd. r. Jacob Laan en J. Petrus LeDen en E. v. Adrianus ning een kans geven, die mag leggen. Reeds eenlgen tijd geleden hebben wij ge meld. dat men opmetingen verrichtte aan de Noorderstraat op de plaats waar eens de socië teit gestaan heeft. Naar we vernamen zou men de bocht hier breeder maken, wat het verkeer ten goede zou komen. Vrijdagochtend heeft men hiermede een be gin gemaakt. Langs de geheele lengte zal trot toir aangelegd worden en de bocht zal zoodanig gemaakt worden, dat het trottoir direct aan sluit op het voetpad langs den weg naar het station. Hierdoor zal de bocht Noorderstraat Spoorstraat minder gevaarlijk worden en zal het voor de voetgangers ook geriefelijker worden. privaat óf doorloopend op een beerput met over stort naar een openbaar water of poldersloot af te voeren óf indien noodig op ander” wijze in te richten. Vertrek zame zorge^. die 7.30 Inrijden paral lelweg in beide richtingen toegestaan Aanduiding weg binnen bebouwde kom waar max snel- heidsgebod niet geldt B. en W„ gelet op de omstandigheid, dat de stemlokalen In het raadhuis voor het (joel min der geschikt zjjn, daar de trap naar de raad zaal voor oude en gebrekkige kiezers een groot bezwaar moet worden geacht en het kantoor van den gemeenteontvanger als stemlokaal te klein L', stellen den raad voor ae verordening tot aan- j wor- Riel, K. te Haarlem, namens de regeering toezicht, hield. t. dochter TOE GESTAAN Boekhandelaar: „Het moet een cadeau zijn, zegt U, misschien wat lichte lectuur?” Klant „Ach. het boek mag gerust wat zwaar ziin, ik moet toch hier In de buurt programma A. P. 1. De afdeellng Hoorn van de Rev. Soc Arb. Partij komt met de as gemeenteraadsverkie zingen met de volgende candldaten uit: 1. 8. van Geelen; 2. A. Loots; 3. H. van Hinte: 4. C. H. Schotten; 5. F. Blokdijk; e. H. Moes. Sinds enkele dagen is men bezig de zaak van den heer Hendriks aan de Turfhaven te ver anderen en het gedeelte naast den winkel om te'bdbwen tot automatiek. Wanneer men trek heeft in een hartig hapje, weet men dus waar men naar toe kan gaan. Op Vrijdag. 26 Mei 1939. des namiddags tus- schen 4 en 5 uur. zal aan het openbaar slacht huis een herkeuring werden gehouden van alle trekhonden en hondenkarren in deze gemeente, van de de Geboren: Cornells M. z. Kunst; Hendrika P. "d. v C. Schavemaker; Wilhelmus S. O de Wit en M. C. de Wit. Ondertrouwd: Teunls Helnls en Gerarda A. J. Stappers; Ijsbrand Best en Marie van Zon neveld; Gerrit W. de Jong en Cornelia J. Kag- man; Jacob N. Prins en Trijntje Sas: Wilhel mus J. Stoop en Trijntje Peereboom; Cornells Droog en Adriana W. Bakkum; Pieter Peere boom en Jannetje van Lienen. In de week van 23 tot en met 29 April 1939 zl’ii in het gemeentelijk blnnenbadhuis 80 kuipbaden en 190 sproeibaden genomen. Westwoud van West- B en W. verzoeken den Raad een crediet van f 642.60. voor het aanschaffen van materieel voor den luchtbeschermingsdienst. Op den betrokken post is reeds een bedrag van f 73 uitgegeven voor aansluiting aan het elec- trisch net en montage van een sirene, in ver band waarmede wordt voorgesteld de post in totaal uit te trekken op f 642.60 en f 73 is f715.60. Naar aanleiding van de circulaire van den minister van Sociale Zaken betreffende extra hulp aan werkloozen voor 1939 stellen B en W. den raad voor ook over genoemd jaar de extra hulp aan werkloozen te verstrekken. Het gemiddeld aantal werkloozen bedroeg 67. Door de gemeente zal overeenkomstig genoem de circulaire moeten worden beschikbaar gesteld f 5.78 per werklooze of totaal f 387 26. Hiervan wordt door het Rijk terugbetaald f 3.78 per werk looze of totaa] f 25326. Eveneens jtèllen B. en W. voor, overeenkomstig meergenoemde circulaire de extra steun aan de kleine boeren en tuinders van groep B te ver- leenen. Op 25 Februari 1939 waren in deze gemeente 5 B boeren en 2 tuinders. Hiervoor stelt de ge meente beschikbaar 7 x f 2.89 is f 20.23. Hiervan wordt van het Rijk terugontvangen 7 x f 1.89 is f 1323. Voorgesteld wordt de uitvoering der regeling op te dragen aan het Comité voor B-steun. De tijdens den Hanze-Federatiedag in De Roode Leeuw” gehouden collecte ten bate van heeft de mooie som van f 23.46 op- inderlijk tafeltje gezeten, kan herbergen, iK^plitsIng volgen en kreeg ook Hoorn landi z’n deel. let gereduceerde aantal kon niet in één zaal ondergebracht worden en zoo waren niet enkel alle lokaliteiten van de Harmonie, doch ook de nieuwe zaal van Hotel Proost tot het laatste plaatsje bezet. --f LM.. Wil.) moet plaats vinden, dienen uiterlijk Donderdags te worden ingeleverd. Nadien ingekomen aan vragen kunnen niet meer worden behandeld. ZONDAG geen Euchar. Zondag. De HU. Mis sen om 7, 8.30 en 10 uur met plechtige Geloofs belijdenis. Om 2.30 Lof en vernieuwing der Doop beloften. Des avonds om 7 uur Meimaandluf voor de zieken. In de week zijn de H.H. Missen 7.30 en 8.15 WOENSDAG 7 uur jongenscongregatie en om 8 uur voor de dames. DONDERDAG 7 uur Lof. ZATERDAG blechthooren als gewoonlijk. ZONDAG alg. Vredesdag en Klndercommunle voor de Russische kinderen. Ger. Poiesz C. Berkvens S. Plukker KI. Brantenaar. Stopverbod voor den rechter helft van den weg nijn en )Maria Koning. B. en W. bieden den raad het in de vorige vergadering ter tafel gebrachte plan andermaal ter vaststelling aan. Blijkens mededeeling van den heer Nanninga aan den gemeente-architcct kan het plan niet worden verkleind, in verband waarmede bezui- i igingen niet kunnen worden aangebracht. De heer Nanninga heeft zich echter bereid verklaard, de kosten van de centrale verwarming en van het sanitair, ten bedrag van f 2000 voor zijn rekening te nemen en de aflossing der geld- ieening te stellen op uiterljjk 25 jaar. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor tot uitvoering dienovereenkomstig te be sluiten, onder" mededeeling. dat de heer Nan ninga verklaard heeft, niet tot aankoop van het bestaande perceel te willen overgaan. A eischen Elk geheel of gedeeltelijk tot verblijf van menschen bestemd gebouw «bestaande gebou wen inbegrepen), naar de aard of bestemming van het gebouw zulks vordert, moet voorzien zijn van één of meer behoorlijke privaten met waterspoeling, waarvan de afvoerleiding is aan gesloten aan het gemeenterlool. Ter plaatse waar een gemeenterlool voor af voer van een closet niet of moeilijk te bereiken is en voor tijdelijke privaten bij bouwwerken en dergelijke, kunnen B. en W. onder nader te stailan voorwaarden tn—temming verleenen het Verboden Einde Keateeken voor voorrang r‘lden me’ voetgangers - aanhangwagen Belanghebbenden moeten voorzien zijn het aan hen uitgereikte nummerbewijs en honden moeten zijn aangespannen voor voertuigen, waarvoor zij bestemd zijn. De uitgifte van de bons voor goedkoope le vensmiddelen heeft uitsluitend plaats lederen Woensdagmiddag van 34.30 uur. Voor tewerkgestelde:! in een centrale wcrK- verschtfffing is dit lederen Donderdagmorgen van 99.45 uur Daarna vindt geen afgifte van bons meer plaats. De zakjes, waarop de aanvrage Meer dan ooit is in onze dagen het oude ge zegde wéér, dat in de mooie zomermaanden de eene helft van Nederland de andere examineert. Voorheen was enkel voor middelbare scholieren, studenten en onderwijzers het „voorrecht” weg gelegd. om door gewichtig uitziende examina toren aan de tand te worden gevoeld, tegen woordig moet ook de eerzame middenstanders- zoon, of dochter, die bij het verlaten der school banken meende ook alle schoolsche wijsheid te hebben vaarwel gezegd, zich onderwerpen aan een vuurproef willen zij ooit de bevoegdheid be zitten vader in het bedrijf op te volgen. Zoo hebben deze week in ons land bijna 14000 jongelieden gevolg gegeven aan den oproep, om hun bekwaamheden in boekhouden, handelsreke- i.en en Ned. taal te demonstreren Valt deze „test" gunstig uit. dan volgt oegin Juni het tweede en mondelinge gedeelte. Ook Alkmaar heeft hiervan zijn deel: 46* can- didaten nemen deel aan het normaal en 192 aan het speciaal examen. Waar onze goede stad nog steeds jeen gebouw bezit, dat een vijfhonderd menschen, ieder aan eeir-wf moest met 170 exaH Doch zelfs De droogmaking van de Wieringermeer heeft met zich meegebracht dat naast de inpoldering en bedijking van het nieuw gewonnen land het land cultuurrjjp is gemaakt. De nieuwe ideeën omtrent verkaveling en bebouwing van bedoel den polder hebben hiervan een model landbouw gebied gemaakt. Dat in de kringen der landlie den de nieuwe wijze van werken ten zeerste op prjjs gesteld wordt, blijkt wel uit het feit, dat de aanvrage naar landbouwbedrijven in „De Meer" zoo groot is, dat velen afgewezen moeten worden. In verschillende streken van Noord- Holland wordt dan ook de wensch geuit. deze werkmethode meer toe te passen. De verkave ling in de Wierlngermeer. waar kavels, zoo groot als voor een rationeele bedrijfsvoering gewenscht is. een geheel uitmaken, terwijl bovendien het land zoowel per schip als voertuig te bereiken is, is een ideaal voor den bouwer. Velen wenschen in dit gewest ook een dergelijke grondverdee- ling. Nu wonen in vele plaatsen van ons gewest de tuinders in het dorp, terwijl hun landerijen kilometers ver van hun haardsteden liggen. Zou evenwel een dergeljjke landverdeellng hier in West-Friesland kunnen komen, dan zouden vele slooten gedempt en nieuwe wegen aangelegd worden en andere bemalingsmethode gewenscht zijn. Zooals men reeds in ons blad heeft kunnen le zen. hebben de besturen der tuinbouwvereeni- glngen te Ond&rdijk en Wervershoof na velerlei besprekingen en langdurige beraadslagingen bij de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een aanvraag ingediend om tot herverkaveling en verbeterde bemaling van het tuindersgebied tus- schen Wervershoof en Medemblik over te gaan. Ook in den polder Het Grootslag waar de ak kers van de Streeker. And ijker en Enkhuizer tuinders liggen, voelt men thans veel meer dan vroeger de groote bezwaren, dat het grondbezit te zeer versplinterd is en dat de tuinders veel te ver van hun land afwenen. Dat ook hier het verlangen tot herverkaveling is behoeft geen betoog; naar wij vernemen zal er zoodra de tijd daar is van een actie tot herveka\ eling gespro ken kunnen worden Zco zou er voor de werk verruiming een prachtige gelegenheid zijn om deze zaak als werkobject onder de oogen te zien. Het zou velen handen werk geven en de Regeering. die heden ten dage zooveel zorgen heeft met arbeidsverruimi ze niet achteloos op zij rr school en een lokaal der openbare lagere school. Hierbij wordt opgemerkt, dat de nader aan gewezen lokalen daarvoor zeer geschikt moeten worden geacht, niet alleen met het oog op hun ligging, maar ook in verband met het feit, dat het éénrichtingsverkeer aldaar kan werden toe gepast. De verzoeken van J. Stam om vergunning tot feet oprichten van opslagplaatsen voor oude metalen in de perceelen Gravenstraat 5 en Wisselstraat 12 rood en 15 zijn door B. en W. ingewilligd. Gesloten voor wagens, rij- en trekdieren en vee en voet gangers Blauw Bord autoweg gesloten Voor wagens, njwielen enz Stopverbod op hoofdrijbaan) ZONDAG 7 Mei: 4e Zondag na Paschen. Onder de H.H. Missen collecte voor de Eerste Communicantjes uit behoeftige gezinnen om hen op passende wijze te kleeden. Tevens eer ste Zondag van de maand. o Des avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd met predikatie. Ingelijks ook op de andere Zondagen gedurende de maand Mei. Van Maandag tot Zaterdag lederen avond Meimaandlof om 7 uur. De congreganlsten van de Mariacongregatie worden verzocht dit Lof als hun oefening bij te wonen. WOENSDAG: Om half 10 gez. Huwelijksmis met Veni Creator voor het bruidspaar Taanman Siemer. ZATERDAG: Blechthooren van 5 tot 8 uur. Door de N V. Baiaafsche Import Mij. Ver koopkantoor van „Koninklijke Shell" Producten, gevestigd te 's-Gravenhage, is vergunning ge- vraagt tot 't veranderen van de ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting bij het perceel Veemarkt 6. kadastraal bekend gemeen te Hoorn, sectie B no. 3491, in dier\vcege, dat de bestaande handpomp wordt vervangen' door een electrische pomp. Op 15 Mei 1939. des middags 12 lulr. zal ter secretarie gelegenheid worden gegeven bezwaren tegen het oprichten der Inrichting in te bren gen. M. Vlaar. Gerardina. C. M. Vlaar bereid ver- Zondagavond De film „Vier dochters" is geïnspireerd door het gelijknamige boek van Fannie Hurst en ty peert een brok levensgeschiedenis uit het gezin van den musicus Lemp. Lemp is er nog een van den ouden stempel, die zweert bij klassiek en die voor alle moderne klankvertolking slechts één woord over heeft: bah I Zijn vier dochters Emma, Thea, Kay en Ann huldigen weliswaar andere muzikale principen. doch tot ernstige wrijvingen komt T niet in het prettige gezin. Daarvoor zorgt ook tante Etta, die op gulle wijze de plaats der moeder vervult en de wijze raadgeefster is in tal van moeilijk heden. Ongestoord gaan allen hun weg in dezen be haaglijken gezelligeh kring, totdato, die liefde! Thea. de intellectueele zuster, werpt zich met genoegen th de armen van den rijken Crowley. Erg veel bewondering kan men voor dien niet meer jeugdigen, harkerigen bruidegom moeilijk hebben. T Is hier dus nog niet de goudenlief de, die blinkt. Emma schijnt T beter te treffen met den Hinken bloemist Talbot, al heeft deze het onge luk, dat hjj zijn goedbedoelde zinnen, waarin hij een huwelijksaanzoek tracht te formuleeren. nimmer afmaakt. Naar den afloop van deze ver houding trachten we dus maar te raden. Doch alles kleurt op in huls, als Ann zich gaat verloven met den jongen musicus Felix Deitz. Helaas tot een huwelijk tusschen hen komt 1 niet, omdat Ann’s gevoeligheid en haar sympa thie voor den armen, werkloozen Mickey Borden haar op t laatste moment doen afzien van het tot in de puntjes geregelde huwelijk. De figuur van Mickey Borden nu. met wien Ann de huwelijksbanden aanknoopt, maakt 1 ons moeilijk ons neer te leggen bij het oordeel der filmkeuringscommissie, die deze film toe laatbaar acht voor alle leeftijden. Ware de prettige ongekunstelde begintoon van dit gegeven gebleven, we zouden ons van gan- scher harte er bij hebben aangesloten. Mickey Borden echter, de man. die de theorie van net noodlot wat al te suggestief belijdt; Mickey, die zichzelf door een auto-ongeluk te forceeren van het ieven berooft, maakt het gewenscht voorbe houd te maken voor volwassenen. Hieruit neeft men dus al begrepen dat dit huwelijk van Ann niet van langen duur is ge weest. Doch er komt verandering en verbetering. Ook de andere drie vinden hun bestemming in het leven. Trotsch is papa Lemp b.v„ als zijn dochter Kay na harde studie voor de radio zingt en succes oogst. Een meerendeels vrooljjke film met nu en dan een tikje sentimentaliteit, die zooals boven opgemerkt is voorbehouden voor volwasse nen. In onze stad hebben inbrekers weer hun slag geslagen. Doordat zij de deur Indrukten hebben zich toegang verschaft tot een voddenpak huis van den heer G. aan het Gerrltsland. Twee A drie zakken rood koper worden vermist. Vit de omstandigheid, dat het gele koper on aangeroerd bleef, mag men opmaken met des kundigen te doen hebben gehad. As. Zondag 2.30 uur: L. 6-rV. V.S. R. C. Opstelling 8. R. C.: Fr. Kootnen Jb. van Stralen P. Stikkelman Jb. Stam 8. Voorstel tot wijziging der Verordening tot aanwijzing van stemlokalen. 9. Voorstel met betrekking tot den bouw van een dokterswoning. 10 Voorstel tot verbetering van de aanslui ting van den weg „de Hoep” aan den ontwor pen Provincialen weg. 11. Vaststelling begrootingswijzigingen en 1939 BrinkmanRijser) ZATERDAG n.m. van 39 uur blechthooren. In den ondertrouw opgenomen: Cornells Ko- ZONDAG: 6.15 en 8.45 Communie-uitreiken 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 7 uur Mei maandlof met gebeden voor den vrede ’s Mid dags te 4 uur worden de moeders met haar kinderen in de kerk verwacht om te bidden bij Maria voor den vrede. MAANDAG: 7.30 Jongenscongregatie. DINSDAG7.30 Meisjes-congregatie, afdeeling. WOENSDAG: 7.30 Meimaandlof met Rozen hoedje. DONDERDAG: 7.30 Meimaandoefening. VRIJDAG: Eerste van de vjjf Vrijdagen, het feest van het H. Hart voorafgaan; Meimaandlof en Rozenhoedje. ZATERDAG: van 4 tot 6 en van 7 tot 8 u. 7.30 Meimaandlof met Rozen- biechthooren; hoedje. K. J. C. ZONDAG: Ontspanningsbijeenkomst van 4 tot 5.30 uur voor jongens beneden 15 jaar; des avonds na het Lof tot 9.30 uur voor jongens boven 15 jaar. DINSDAG: 7 uur St. Gerardus- en St. Pau- lusban. DONDERDAG: 7 uur St. Don Bosco-ban. vrouwen. hoedje. DONDERDAG 10 uur gezongen Huwelijksmis De eerste film van het aantrekkelijke pro gramma brengt den toeschouwer in de sinistere wereld van gangsters en bandieten, wien het te doen is om een wapenarsenaal te plunderen Dank zjj de groote activiteit en slimheid van een jongen politieman weet hü zijn collega's van den overval op de hoogte te brengen en aldus het recht te laten zegevieren. Het Bestuur van de Vereeniglng voor Chris telijk Nationaal schoolonderwijs alhier verzoekt onder dagteekenlng van Maart 1939 aan den Raad de medewerking bedoeld In artikel 72 der Lager Onderwijswet voor de aanschaffing van Door het overlijden van den heer J. de Vries zal moeten worden voorzien in de vacaturen Geboren: Marie, dochter van F. Vis en L. Schezmer; Margaretha Agatha, dochter van J. de; Lange Johanna J. de Lange ZONDAG: half 8 «gezongen!: voor de paro chie. Inzonderheid voor de kinderen, die hunne plechtige H. Communie doen; half 11 (stil): Jacobus Bijwaard en overleden Kinderen.- MAANDAG half 7: Petrus Broersen; 8 uur Maanddienst Joannes Baars. DINSDAG: half 7 Hendrik Keesom en hsvr. Catharina Kuilboer. 8 uur: Joannes Boerscn. WOENSDAG: half 7: Joannes Jong en hsvr. Grietje Veldman en overleden kinderen. DONDERDAG: half 7 overleden familie Tak ken en Kok; 8 uur Gerardus Veldman. VRIJDAG: half I Cornelia Takken geb Kok; 8 uur Maanddienst Arte Bakker en hsvr. Ca tharina Kuilboer. ZATERDAG: 7 uur (kerk): plechtig gezon gen Jaargetijde Joannes Dekker en overleden Echtgenoote; 7 uur (E.E.Z.Z.): leden van den Eucharistischen Bond. ZONDAG half 8: uit dankbaarheid bij ge legenheid eener eener 50-jarige achtver.; 10 uur voor het geestelijk en ttfdeUjk welzijn der rochie. Het Communlceeren begint vandaag .Achter aan". «ontstaan in stembureau I. in het hoofdstem bureau en in de commissie voor de eierveiling. Door B. en W. wordt voor een benoeming tot lid van stembureau I en tot plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau voorgedragen de heer A. C. Roggeveen en tot lid van de commis sie voor de Eierveiling de heer M. Wissckerke. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus, z. van Hendrik Kikkert en Trijntje Johanna Dob Simon Cornells, z. van Cornells Willem Goeman en Marla Elisa de Porto Hendrika Margare tha. d. van Simon Zjjm en Jannette v. d. Poll Cornells, z. van Pieter Schagen en Neeltje Koom Jacobus Cornells, z. van Cornells Pie ter Boersen en Cornelia Kulp Pieter Blem. z. van Pieter Antonie van der Vis en Cornelia Wilhelmina van Houte. Ondertrouwd: Klaas Mantje en Lena Cornelia Bruynzeel Gerrit Betsema en Trijntje Silk. Getrouwd: Hendericus Leegte en Johanna Bonte Boys-avond Het was een zeer ge slaagde avond, die de Boys Donderdag hebben georganiseerd. In tegenstelling met de gewoon te werd de avond niet door de leden zelf gevuld maar door den heer Larette uit Amsterdam. Voorzitter Graaf opende met een welkomst woord. Hierna zong men gezamenlijk het club lied. waarna Larette met zijn goocheltoeren aanving. In de pauze werd door pastoor Brinkman met een toepasselijk woord de medaille uitgereikt, die de Boys met den laatsten veteranenwedstrijd hebben gewonnen. Hierna ging de heer Larette weer verder. Na een gezellig bal kwam ’t ein de van dezen feestavond. Uitslag verkooping Vrijdag werd door no taris Mulder geveild voor de Kokstlchting het perceel bouwland „Konijnenburg" op de Hoogte groot 1.04.40 HA., kooper S. C. Eelman Szn voor f 905. Twee kleinere stukjes, waaronder een per ceeltje bouwland met bosch achter den Oranje- singel. groot 5 A. 10 c.A.. werden door denzelf- den persoon gekocht voor f 415. Reeds meermalen is ter sprake gebracht, de verbetering van de aansluiting van De Hoep aan den Prov. weg doch steeds is de uitvoering daar van afgestuit op de hooge kosten. Uit de hieromtrent met den hoofdingenicur- dlrecteur van den Provincialen Waterstaat ^ge voerde correspondentie blijkt, dat zoowel de heer C. Schenk als de heer A. Sleutet bereid zijn mede te werken tot het tot stand komen van dc ver beterde aansluiting. Uit de stukken blijkt, dat de kosten voor de gemeente in totaal zullen bedragen rond f 2800. Gelet op het groote belang aan de tot stand koming van de betere aansluiting verbonden, stellen B. en W. den raad voor, daartoe te be sluiten en de kosten te dekken uit de opbrengst van een geldlcenlng. waartoe den raad te gele gener tijd met nog andere te dekken kapitaals uitgaven een voorstel zal worden gedaan. een schrijfmachine ten behoeve van het onder- wjjs, uitgaande van bovengenoemde vereeniglng. Op de openbare, zoowel als op de bijzon dere lagere scholen in de gemeente wordt tot heden geen onderwijs In machineschrljven ge geven. De behoefte aan dit onderwijs is al hier nooit gevoeld. B. en W. stellen den Raad voor de gevraag de medewerking te weigeren. Het Alkmaarsch examen wordt afgenomen door de onderwijs-centrale van den R.K. Mid denstandsbond en werd geleid door den secreta ris der Examen-commissie, den heer C. terwijl jhr. dr. J. C. Mollerus, seer. K. Wü hebben het «üiriftelijk gedeelte van dit derde middenstandsexamen „Algemeene Han- delskennis” bijgewoond en kunnen niet anders zeggeft. dan dat de organisatie in ieder ópzicht ai was. In verzegelde pakken welke in het bijzijn van eenige examinandi werden geopend komen de opgaven uit Den Haag, zoodat kennis vooraf door opleiders uitgesloten is. Het ingeleverde werk, zonder naam, enkel maar met examenplaats en nutnmer. wordt even eens in het bijzijn van eenige jongelui Ingepakt en verzegeld. Het wordt door bevoegde deskun digen in Den Haag nagezien en beoordeeld. Wanneer ook maar één onderdeel voldoende is, volgt reeds oproeping voor het mondeling ge deelte. Wat <161 opgegeveri werk betreft, het leek ons a! weer moeilijker, vergeleken bij de eerste exa mens. maar had het voordeel, ontleend te zijn aan de praktijk van het middenstandsleven. Ter illustratie hiervan is het niet onaardig, kennis te nemen van een der opgaven handels- rekenen, welke aldus luidde: „Een winkelier heeft een jaaromzet van f 35.000. De bruto winst van zijn onc.err.eming bedraagt 20 pct. van den,omzet. Teneinde de verkoopen van den middenstand ter plaatse zoo mogelijk te vergrooten, besluiten de mldden- standsvereenlglngen om een kortlngssysteem in te voeren. De deelnemende winkeliers zullen aan hun afnemers spaarzegels verstrekken bjj hun inkoopen ter waarde van 2 pct. van het bestede bedrag. De winkeliers koopen deze uit te geven spaarzegels bij hun organisatie en betalen daar voor een bedrag, dat pet. hooger ligt dan de te geven korting, omdat zij ook in de administra- tiekosten, de reclame, e.d. moeten bijdragen. Bereken voor den winkelier, die overweegt dit syteem te gaan toepassen, tot «elk bedrag zijn omzet moet stijgen, om te bereiken dat zijn bruto winstbedrag hetzelfde blijft.” WU mogen er misschien aan tierinneren, dat onze redactie zich bij de eerste Midza-actie een zelfde vraag heeft gesteld en... laten wij hopen, voldoende heeft opgelost. Vermeldenswaardig is ook nog. dat de Spoor wegen aan de candldaten die. wat Alkmaar be- EEN ENKLE SIGAGET KAN MAKEN DAT BOSCH EN HEI IN BQAND Ab. Ploeger P. van Stralen G. de Ruyter Reserve: G. Schilder. op eigen gelegenheid. Bij genoeg- deelname wil de secretaris voor auto’s Jongens dit is een wedstrijd die ge wonnen kan worden, mits er met élan wordt gespeeld en niet zooals tegen Helder met lauwheid. Zorgt er voor, dat wij nog een be hoorlijke plaats op de ranglijst krijgen. De kans is er nog voor. Wij rekenen derhalve op twee puntjes. Junioren: S. R. C. aHugo Boys Voorloopig programmaZondag S R C. 1—Z. A. P. 1. Hemelvaartsdag Donderdag 18 Mel Con Zelo S R. C. 1. Zijn er spelers die bezwaren hebben om op Hemelvaartsdag te voetballen? Zoo gelieve men dit den secretaris mede te deelen. waarna om uitstel zal worden verzocht. Bezwaren vroeg tijdig! De Raad dezer gemeente vergadert op Vrij dag den 12en Mei as. namiddags te kwart over 7 uur. Op de agenda staat o.m.: 1. Onderzoek geloofsbrief gekozen raadslid. 2. Ingekomen stukken en adressen. Dankbetuiging van het Bestuur v. Schagens Harmonlekapel voor subsidie. Verzoek va^ het Bestuur der Vereeniglng voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaf fing van een schrijfmachine. Verzoek van de Afd. Schagen van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthou ders en slijters tot wijziging der Politieverordening. 3. Vaststelling besluit art. Autovervoer personen 1939. 4. Benoeming lid Stembureau I. vangend lid van het Hoofdstembüreau en een lid van de Commissie voor de Eierveiling. 5; Voorste! tot stichting van een pistool- poortbaan. 6. Voorstel tot het verleenen van een diet voor materieel Luchtbescherming. 7. Voorstel tot het verleenen van extra steun aan werkloozen in 1939. Pieter, zoon van Zondag as. Algemeene H. Communie voor alle Gezellen. Daar ook wij gevolg willen geven aan den oproep van Z. H. den Paus, zal de Intentie wezen: „Het behoud van een kost baren en langen vrede". B. en w deelen den Raad mede, dat de op het sportterrein bestaande schietbaan door Commandant der Infanterie-Schietschool is afgekeurd. Wanneer de Raad de schietoefeningen al- wijzing der stemlokalen te wijzigen, waarbij hier za! willen behouden, hetgeen door Burge- een aangewezen twee lokalen der voorbereidende meester en Wethouders van groot belang wordt geacht, dan zal een nieuwe pistool-poortbaan moeten worden aangelegd. Het plan tot het aanleggen van een schietbaan op de oude trambaan werd door den comman dant bovenvermeld afgek»urd. In verband waar mede burgemeester en wethouders voorstellen, de schietbaan te stichten ter plaatse van de thans bestaande. Het aanleggen van een dergelijke baan zal een uitgave vortieren van f 725, overeenkomstig de hiervoor door den gemeente-architect opge maakte begroeting. B. en W. stellen den raad voor tot het stich ten van eer. pistool-poortbaan te besluiten ter plaatse van de thans bestaande. Aan de Alkmaarsche exportveiling zijn van daag de eerste aardbeien van het laar aange voerd door P. van Leijen, Alkmaar; P. A. Kop- pes, Helloo. P. Henneman en D. van Vende- luiden te Schoort. De eerste druiven werden aangevoerd door J. Kloosterboer 8t. Pancras. en C. Cornelia en woud; Petronella Catharina, dochter van O. H J. van Os en P. Kuiper; Cornells Dorothea Maria, dochter van S. de Grceuw en C. G. M. Hendriks; Pieter, zoon van J. Haring en P. Ur.sem. Overleden: Catharina Maria Bosmafs, echtg van P. Doodeman te Blokker; Jurjen Schuur man. 34 Jaar, te Andjjk. Herman Houter, 65 jaar, echtg. van I. var. der Zei. Ondertrouwd: 1 Manshande: Cornells Lambertus Machlelse en’ Maria Antonia Zweet; Pieter Ursem en Lutske Post. ZONDAG 7 Mei de H.H. Missen te 730. 9 en 1030 uur. In alle H.H. Missen de schaal- collecte voor de armen en weezen der parochie. N.m. 2.30 Uur Vespers met Rozenhoedje vooi de maandlntenties van het Apostolaat des Ge- beds MAANDAG 9 uur gexpngen H. Mis van dank baarheid ter gelegenheid van een gouden hu welijksfeest. Hedenavond en verder alle avonden dezer week (behalve Woensdagte 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAO-avond 7 uur Lof ter eere van den H. Nicolaas met Rozenhoedje voor het geestelijk en ttjdelijk welzijn der parochie WOENSDAG 7 uur korte H. Familie afd 's Avonds 7.30 uur Lof met Rozen- Naar aanleiding van het verzoek van de Af deellng Schagen van den Ned} Bond van Ho tel-. Koffiehuis-, Restauranthouders en slijters, tot wijziging van de Algemeene Politieveror dening. stellen B. en W. den Raad voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De Burgemeester heeft zich klaard. „het, sluitingsuur vcor vopr vergunninghouders en houders van Verlof Ai gedurende den geheelen zomertijd te stellen op it uur des avonds. 'Ten aanzien van den Zaterdagavond, ach ten B. en W het gewenscht. dat de Burge meester. zooals tot heden, elk geval afzonder lijk zal beoordeelen. Noorderkwartier. Zaanstreek, Amsterdam en Haarlem, een belangrijke reductie op de reiskos ten verleenden. Ten slotte, een woord van lof voor den heer v. Riel en zijn medewerkers voor de prettige en rustige wijze, waarop zit dit examen leidden. Daardoor was er een prettige sfeer, zonder da zenuwachtige onrust, welke zoo vaak de besta candldaten van streek brengt. Dat er vóór het examen gelegenheid werd gegeven tot een kort gebed voor hen die dat wenschten. is een voor beeld. hetwelk wü anderen examencommissie» gaarne ter navolging aanbieden. GEQAKEN. Klaassen Gerrit Westeriaken en Marijtje Maat Jan Gieles en Johanna Adriana Lena Boter en vet Voor liet tüdvak van 4 Mei tot 30 Mei is de verkoop van genoemde levens middelen toegewezen aan de wed. G. Stoop. Kèrkweg D 34.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 16