WES LAND rs van Van dag tot dag Reeds 20 jaren 9t toppunt van kwaliteit en zuiverheid KWAADS WASSCHERIJ JOH. DE HAAN ZATERDAG 6 MEI 1939 Een vereentgtng opgericht OBDAM Westfriesche agenda 6 Mei MEREND 7 Mei WOGNUM HOOGWOUD ENKHUIZEN 18 Mei Hemelvaartsdag HEM-VENHUIZEN R. K. Lagere Tuinbouwschool GROOTEBROEK Geldelyke bijzonderheden WORMER Hoorn Elk glas HOOGKARSPEL PROVINCIAAL NIEUWS MEDEMBLIK WORMERVEER Samenstelling bestuur KROMMENIE BOVENKARSPEL w est-F r lesland Schooltandverzorging in ons gewest Echtscheiding bij onderling goedvinden Vele Tweede Kamerleden juichen ingediend wetsontwerp toe Steunvergoeding Erwten ▼eldboonen OFFIC1EELE CRISIS PUBLICATIE 'n Keurige wasch, 'n heldere jas Overhemd en boord, zooals '1 behoort; Uw dekens, beddengoed en sprei Mei zorg behandeld In Dubbele Buurt 4 Telefoon 400 "T IS DE MOEITE WAARD Kerksteeg IS Tel. 2S* SCHRiFTEUJKE CURSUSSEN Ned. Taal. HEEMSKERK INSTITUUT J. KOOPMAN Centralen Hoom een vergadering belegd. ■i As Dinsdag bijeenkomst r ver ge maakt hebt. Dat doe Je niet. Je vindt het Liefdewerk OM Papier De heer C. Dege- I CHIEF WHIP VIRGINIA CIGARETTES K. J. C.-nleuws. tot 9 uur bijeenkomst in bouw. St Jozef gezellen: St. Gomarusgebouw sorteert Vervolgens gaf spr. een Indruk van de zeden en gewoonten van dit voik en weidde ver der uit over de moeilijkheden waarmede hij te kampen heeft gehad toen hU in 1926 voor het eerst voet aan land zette. Vervolgens releveerde spr. zijn belevenissen op *t terrein van het bo- keeringswerta. Hierna werd nog een collecte ge houden. waarna pater van Baar nog aller steun en gebed vroeg. voer 173000 Overzicht. men. In zooverre was men het dus eens. Over de wijje, waarop deze ontduiking behoort Mtasie-avond In het St. Leonardushuis hield pater van.Baar een lezing over het mis siewerk op Nieuw-Ouinea. Na een kort inleidingswoord van pastoor Ou- dejans was het woord aan pater van Baar. Al lereerst vertelde spr. over de ligging van het ei land. dat onder de regeering van Australië res- As Zondag van half 8 ..1 het St. Gotnarusge- bet niet Tfi—li i 'ali De Mlssieclub. onderafdeeltng van den R K Vrouwenbond, houdt as. Zondag. 1 Mei. haar Jaarljjksche tentoonstelling. Aan dese tentoonstelling is geen fancy-fair verbon den, zooals eerst werd gemeld. Dit. om de aan dacht niet van het voornaamste af te leiden. Gevraagd 'wordt aller gewaardeerde belang stelling voor het vele en mooie werk, dat door de dames van de Mlssieclub is vervaardigd, zoo wel voor de Missie als voor de eigen kerk. De tentoonstelling is geopend vanaf 8 uur. De officieele opening heeft plaats in het R.K Vereenlgingsgebouw om 13 uur. ONZE 8OBTEEUNO NIEUWE RADIO-APPARATEN TE ZIEN. ZE IS BESLIST IETS VOOR U BU PHILIPS TELEFUNKEN N.S.F. Prtfsen vanaf 89.-. Ook op tcrmjjn De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 1 tot en met 8 Mei 1939, sal bedragen f 1.80 per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedena tureerd en voldoende aan het standaardmon ster van kwaliteitsklasse C en ƒ1.10 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De Aeunvergoedlng voor veldboonen van den oogst 1938. in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwalitelteeischen, sal 1M per 100 kg. bedra gen. 's-Gravenhage, 5 Mei 1930. I'ltgesteM De vergadering voor de luchtbe scherming. die op Maandagavond as. in het café van mevr, wed Renooy aan de Gouwe gehou den sou worden, is tot nader order uitgesteld. RK. Prop. Club. De Jaarvergadering van de Alg. Prop, club wordt niet gehouden op Dins dag 9 Mei, maar op Dinsdag 18 Mei aa. d. Ka- h er kozen, In de vacature Schaak werd gekozen de heer T. Battem en de vacature, ontstaan door het bedanken van dokter Berkel werd voorloopig niet aangevuld. „De prijs der ndwteBd” en „Wr dochters" In iet Wllson-theater te Hoorn (volwassenen). 7 uur: Raad Wognum. „Loopen. Jongens I" Gelukkig, kwamen bfj een diepe greppel van droog sand. Die sou bet vuur wel stuiten en te genhouden. Daar voorbij begon bet terrein te stijgen en toen ze boven op een helling waren gekomen sag Plet een pear stukken hout liggen, waar nog op te ontcijferen viel: Vert.A. Tagng. ..Wat is dat nu weer Katjineesch?” ..Nogal duidelijk." meende de vliegenier, _wa< anders dan „Verbotten Toegang." Met andere woorden, een ultnoodlglng om door te loopen. Ze liepen door en opeens wees Plet op een schoorsteen en een stuk dak, dat boven de Meehjes uitstek. Daar zal onze landgenoot wonen. „Piet. jongen, set niet zoon opgeblazen gezicht, de be wonen «ouden je wel voor erg verwaand kunnen houden.” „Laat ae den bijensteek krijgen," mompelde Het niet er* vrién delijk. Voorjaanpaardenmarkt. Op de hier gehou den voorjaarspaardenmarkt werden aangevoerd 181 paarden. De prijzen 0.50 per 140 tot f del stug. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot aanvulling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek en in bet wetboek van burgerlijke rechtsvordering, betreffende echtscheiding en ontbinding des huwelijks na de scheiding van tafel en bed is het volgende ontleend: waren Slachtpaarden f 0 44 tot pond slachtgewicht. Werkpaarden 170 per st. Hitten ƒ80—ƒ110. Han- concowre Naast het bondsconcours van den R K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen zal het R K. Fanfarecorps dr. Nuüens ook deelnemen aan het nationaal muziekconcours te Hoogkarspel. dat wordt gehouden oo de Zon dagen 25 Juni en 2 Juli alhier. Het corps komt uit in de afdeellng uitmuntendheid fanfare, met als verplicht nummer ..Laetitia" van Jean Preekl'cr en met als vrij nummer: ..Féerte-Bal- let” van Alyja Delhaye. Groene veiling De groene veiling ten bate van de Kerk heeft de somma opgebracht van ruim f 1900 De veiling was zeer goed bezocht en er heerschte een goede stemming. Naar de Ntezwe Gemeenschap In café Stam wa« een bijeenkomst belegd van de comltéleden van de actie ..Naar de Nieuwe Gemeenschap De heer A. Ootes opende en deelde mede dat de hoogeerw. heer deken verhinderd was de ver gadering by te wonen. Hierna werd tot verkie zing van een comité overgegaan. Tot algemeen leider werd gekozen de heer A. Ootes In be doelde commissie werden gekoaen de heeren H. Steltenpool, Th. N Ebbing en Jn. Duin. len voor ontspanning. Zondag half 3 thuiswedstrijd van K. G B. I— Zeevogels I en half één van K. G. B. 3Sparta nen 3. Om uur Congregatie voor de K. J. C. Des avonds bijeenkomst voor de gezellen. Maandag na het Meimaandlof banavond voor de H. Joannes-Bosco-ban en 6t. Bonifacius-ban. Dinsdag na het Meimaandlof banavond voor de bannen van Dr. Schaepman en St. Tarcisius. Woensdag na bet Meimaandlof ontspannlngs- bUeenkomst voor de gezellen. Vrijdag na bet Meimaandlof banuur voor de St. Martinus-ban. De Meimaand staat voor onze Jongens in het teeken van de vereering voor hunne Hemelsche en aardsche moeder. Bezoekt daarom het Mei maand-Lof en gedenkt 14 Mei (Zondag) uwe aardsche moeder door dankbaar tegenover haar te zijn voor al hetgeen zij voor u heeft gedaan en nog doet. Geeft haar die dankbaarheid door uwe plicht van eerbied én liefde én gehoorzaam heid! K. J. C. De bijeenkomsten zijn deze Sreek als volgt: Zondag na de Hoogmis contributle-afdracht in het Parochiehuis. Des middags van 5—6 uur Retraiteclub. In verband met de Pinkster re traite worden de leden van de retraiteclub al len op de vergadering van Dinsdag 9 Met ver wacht. Coop, zuivelfabriek „Aurora” De Coöp zuivelfabriek ..Aurora" betaalde over het tijd vak van 19 Maart tot en met 1 April 1939 de volgende prijzen uit: Prijs per K G. vet 150. Prijs per K.G. melk 495. Prijs per L. melk 5.10. Gemiddelde vetgehalte 330. Serenade Donderdagavond bracht het R.K fanfarecorps ..Muzieklust" een serenade bij het echtpaar Klerk, die op dien dag hun 40-jarige echtvereenlging vierden. Een en ander deed veel publiek op de been brengen. Directeur R. K. Zangkoor Tot directeur van het R. K Zangkoor is benoemd de heer Derriks, onderwijzer alhier. Katholieke demonstratie op tl Mei aa. Door het comité ..Naar de Nieuwe Gemeen schap" wordt op 21 Mei as. een demonstratie belegd, welke bestaat in het houden van een optocht en een openluchtmeeting in de Nieuwe Tuinbouw, ter gelegenheid van de herdenking van de uitvaardiging van de Encycliek Re rum Novarum. Verschillende sprekers zullen bij die gelegen heid het woord voeren. Aangifte aardappelkeuring De Keurings commissie laat bekend maken, dat aangifte voor de aardappelkeuring kan geschieden op Zater dag 6 Mei en Woensdag 10 Mei van 8 tot 9 uur in café het Roode Hert". Men wordt er op at tent gemaakt, dat men de certificaten moet meebrengen. De leerlingen der vierde klasse der R. K Lagere Tuinbouwschool gaan Donderdag 11 Mei op excursie onder leiding van den heer L. Ver- beem en wel naar Santpoort en Egmond a. d Hoef, ter bezichtiging van het bollenbedrijf der Fa. Nüssen aldaar. geneeskunde De schooltandverzorging moet helpen om het tandbederf te weren en om de groote geldelijke lasten, die dit tandbederf van de gemeenschap vordert, te verminderen of geheel op ie heffen Hierdoor worden de kinderen opgevoed tot menschen, die weten, hoe tandonderhoud moet geschieden. Noodig zijn hiervoor de hulp en steun van de ouders en kruisvrienden en niet op de laat ste plaats die van de onderwijsers. Doch ook de overheid kan veel doen om de schooltandverzorging te bevorderen. Kan zij geen geld beschikbaar stellen, zU kan toch wel op andere wijze medehelpen. Wanneer de overheid met haar moreelen steun achter ons staat, aldus spr.. heeft dit veel invloed op de ouders. De overheid sou ertoe kunnen mede werken om de contributie van de schooltand verzorging te innen. ling, voorzitter van de Propagandaclub .Thus X" verzoekt ons het volgende te melden: Door de Propagandaclub wordt voorloopig geen oud-papier meer opgehaald De prijzen zijn zoo laag, dat de club er geld bij zou moeten leggen Zoo gauw de prijzen stijgen, zal het papier weer orden opgehaald. Men gelieve het tot naderen datum te bewaren. CandidatenlUst A. R- en C. H. Door de Anti Rev. Partij en de Christ. Hist. Partij alhier is gezamenlijk een lijst ingediend, welke luidt als volgt: 1. J. P. Kooi. 2. J. J. Logger. 3. W Pet. 4. B. J. v Voorst. 5. Th. Koopman. 6. P. Voet. 7. J. P. Debets. 8. P. v. Mourik. Dokter en apotheker. As Zondag heeft dr Keiler dienst en is de apotheek van den heer de Wit geopend. 3.M UUR OP HET TERREIN BUITEN- LU1ENDIJK (JULIANASPORTFARK) TE HOORN. 35e KATHOLIEKE WEST-FRIE- 8CBE LANDDAG. SPREKER PATER PETERS O.E.8.A.; OPVOERING VAN HIS TORISCH SPEL. de wij je, waarop deze ontduiking behoort te worden tegengegaan, bleek een diepgaand mee- nlngsverschll te bestaan. Verscheidene leden verklaarden tegen wetsontwerp ernstig bezwaar te hebben, zoozeer om hetgeen het inhoudt dan wel om hetgeen er niet in staat. Zij zouden met het wetsontwerp op zich zelf wel kunnen meegaan, tndien de daarin voorgestelde bepalingen wer den uitgebreid met een verruiming van de gronden, waarop echtscheiding kan worden verkregen, al zou naar hun overtuiging het ontwerp, zooals het thans luidt, bij tot stand komlng van zulk een verruiming weinig ncöd- zakelijk zijn, omdat aan de ontduiking van ar tikel 263 B^W. dan, zoo niet geheel, dan toch grootendeels; van zelf een einde zou komen Zou evenwel een verruiming van echtschei dingsgronden achterwege blijven, dan ®>u. naar deze leden meenden, het middel, hetwelk de regeering wil toepassen, om deze ontdui king tegen te gaan, erger kunnen blijken dan de kwaal de ontduiking In den vorm, waar in zü thans geschiedt zelf. Deae leden stelden voorop, dat ook zij het huwelijk In beginsel beschouwden als een band voor het leven. Slechts in zeer bljsoodere ge vallen mag deze band worden verbroken. Er kan dan ook geen sprake van zijn, de beslis sing over het al dan niet In stand houden van bet huwelijk over te laten aan de willekeur van partijen. Aan bet voorschrift van artikel 263 B. W. zouden zij dus niet getornd willen zien. Alleen de rechter sal echtscheiding mo gen toestaan en alleen op bepaalde, in de wet omschreven of nog te omschrüven gronden Onder deae gronden zou echter in leder geval behooren te worden opgenomen bet geval, dat' het huwelijk een volslagen mislukking is ge-, worden. Zou een soodanige echtscheidingsgrond In de wet worden opgenomen, dan verwachtten de hier aan het woord zijnde leden, dat aan de tegenwoordige prooespractijk .stellen en er kennen van gefingeerd oveispel vrijwel da delijk een einde aal komen. Daarnaast behoort, naar de meening van deae leden, ook de ongeneeslüke krankalnnlg- heid als echtscheidingsgrond te worden erkend Men kan daarbü allerlei voorwaarden stellen om overülde ontbinding van bet huwelijk te voorkomen. Liefde welk Oud Papier. De heer C Dege- llng. voorzitter van de Propaganda^club Plus X. verzoekt ons het volgende te melden: De Propagandaclub haalt deze maand geen oud pepier op De prüs Is zoo laag, dat de club er geld bü moet leggen Wanneer de omstandig heden gunstiger zün. komen wü het oua papier weer bij u weghalen. deae leden komt neer op een beperking van de mogelijkheid tot echtscheiding. Het gevolg daarvan zal echter niet zün vermeerdering van het aantal gelukkige huwelijken doch veel meer een toeneming van het aantal onwettige ver houdingen. Daarmee kan de publieke morali teit niet gediend zün. Sommige leden waren het gevoelen toege daan. dat de minister met behulp van dit wetsontwerp de op den godsdienst van een gedeelte van ons volk gebaseerde opvatting, dat het huwelük onverbreekbaar is. zooveel mogelük aan de re< van ons volk wil opdrin gen. Daartegen hadden zü bezwaar. Juist in deze tijden, waarin eendracht meer dan ooit noodlg is, moet men er voor waken de ver schillen in ons volk te vergrooten. Enkele leden achtten het wetsontwerp over bodig. Vele andere leden konden de bezwaren, te gen het wetsontwerp, of meer nog tegen de omstandigheid, dat het wetsontwerp bepaalde dingen niet Inhoudt, niet deelen Zü Juichten integendeel de indiening van het ontwerp toe en hadden van den inhoud met groote instem ming kennis genomen. Het zal aan de „groote leugen” Inderdaad een einde maken. Dat daar door nieuwe vormen van ontduiking in de hand gewerkt zouden worden, konden deze leden niet Inzien Mocht dit toch geschieden, dan zal het tot weinige gevallen beperkt blijven. Huns in- ziens zal de rechter spoedig genoeg zulke po gingen doorzién, waarna men niet licht meer iets dergelüks zal ondernemen. ..De prüs der misdaad” en „Vier dochters" in het Wilson-theater te Hoorn (volwassenen). 1 uur in ,JDe Landbouw” te Hoogkarspel jaar- lüksche rbndenwedstrüd van den R. K. West- frleechen Schaakbond. zelf vervelend, maar Je doet het niet, omdat Je bang bent door de andere Jongens uitge lachen te worden. Als Je zoo iets denkt, ben Je geen goede kruis vaarder. want een goed kruisvaarder leeft vol gens zün wet In die wet staat: „Wü kruisvaar ders zjjn eerlük en trouw". Eerlijk óók in Je fouten en gebreken, trouw aan Je eens gegeven woord Als je een fout be gaat, moet Je het weer goed maken, óók al kost het moeite. En als je het in orde gemaakt hebt kan Je trotsch zün op Je overwinning over Je self, want je maakt fouten, maar je bent eerlük genoeg om het te bekennen en het weer goed te maken! En dan weten Je leiders, dat ze niet alleen kruisvaarders In naam hebben maar ook kruis vaarders in daad. Ik geloof, dat de Jongens van de Tarcisius Ban mü iets té vertellen hebben. Ik ben van avond (Zaterdag) van 8—9 uur te spreken in den Burcht. Die jongens wil ik allen één voor één spreken, dus niet allemaal te gelük Christo Regl. DE BALJUW Wat betreft het voorstel, otn ongeneeslüke krankzinnigheid als echtscheidingsgrond te erkennen, merkten deae leden op. dat de on geneeslijkheid wel zeer moeilijk vast te stel len is. Het zou ontzettend zün voor den echt genoot, die krankzinnig was. doch later ge neest. indien tüdens zün geestesziekte zün hu- welük ontbonden zou zün. Verscheidene van deze leden wezen er bovendien op. dat de H. Schrift niet veroorlooft krankzinnigheid als grond voor echtscheiding te erkennen. De beschouwing, dat men niet een bepaalde opvatting van het huwelük met behulp van de wet moet opdringen aan gedeelten van de be volking. die deae opvatting niet deelen, be antwoordden de hier aan het woord zijnde le den met de opmerking, dat het mogelük is. aan alle opvattingen over het huwelük gelüke rech ten toe te kennen. Deed men dat, dan ware een wettelijke regeling nauwelijks denkbaar en indien er één onderwerp is, dat een wet te lijke regeling niet kan ontberen, is het toch eeker wel het huwelük, althans voor zoover het de burgerrechtelüke gevolgen betreft De eenlge voor ons land aanvaardbare regeling nu Is .haar het oordeel van deze leden een zoodanige, welke op christelijke beginselen berust. Spr zou het bestuur samengesteld willen zien Uit twee vertegenwoordigers van de openbare scholen, één vertegenwoordiger van het katho liek onderwijs, één vertegenwoordiger van het Witte Kruis of van de ziekenfondsen en één vertegenwoordiger van de ouderraden. Daar er geen katholieke onderwijzers aanwe zig waren, werd besloten een voorloopig werk comité te vormen, dat zichzelf zal aanvullen Gehoopt werd nog. dat er haast achter de zaken gezet sou worden, zoodat de kinderen vóór de groote vacantle reeds éénmaal behan deld zouden zün. Tot afgevaardigden voor een büzondere school uit Westfriesland werden aangewezen de heeren Zwarebout, Westwoud en Keeft. Zwaag- dük; tot vertegenwoordiger van het Witte Kruis de heer Bakker, Westwoud en tot afge vaardigde van den ouderraad mevr Van Ton geren. De vertegenwoordigers van de Hoomsche Kath. school en gemeentescholen zullen nog aangewezen worden. Mevr. Van Tongeren hoopte, dat er intensief gewerkt zou worden en dat de drie scholen te Hoorn de handen ineen zouden slaan. De con tributie moet zóó geheven worden, dat ook de armlastigen van den schoolartsendienst kunnen proflteeren. Zonder onderscheid moeten alle kinderen geholpen worden. Dr. Heringa onderstreepte dit nog eens en wees er op, dat schooltandverzorging sociale veraorging is. Het geheelê volk moet opgevoed worden. BU een goede regeling moeten alle kinderen daarin deelen. ook degenen, wier ouders geen contri butie kunnen betalen. Nadat eenlge woorden van dank geult waren. In het bijzonder ten opzichte van het gemeente bestuur van Hoorn, dat de zaal beschikbaar ge steld had, volgde sluiting. Centraal Genootschap. Donderdag hield de afd Wormer van het Centraal Genootschap de jaarvergadering in café Landzicht. Behalve het bestuur waren van de 468 leden er slechts 5 ter vergadering gekomen. In 1938 werden 21 kinderen uitgezonden met 885 verpleegdagen. De uitgaven bedroegen 1.008 06. De subsidie van de gemeente zal voortaan 75 pCt. voor iedere uitzending zün, met een totaal maximum van 850. De flnancleele toestwid van de vereenlging is alleszins bevredigend. De netto-winst van de Weldadlgheidszesels en prentbriefkaarten bedroeg ƒ88.09. Bü uitzending worden de kleeren, met uit zondering van schoeisel en bovenkleeren, ver strekt door de verpleeginrichtingen. De aftredende voorzitter de heer W. pelle werd Men verklaarde vrijwel algemeen den tegen- woordigen toestand met betrekking tot de mo gelijkheid van echtscheiding bü onderling goedvinden onbevredigend te achten. De eer bied voor de wet eischt, dat ontduiking van haar uitdrukkelük voorschrift, hetwelk zoo danige echtscheiding verbiedt, worde voorko- SUlle Omgang- De deelnemers aan den Stillen Omgang naar Alkmaar ^ertrekken he denavond precies om 1030 varaff het Stations plein. Bü aankomst om 12 uur plechtig Lof met predikatie, warana omgang en gezongen H. Mis. R. K. Kteevereeniging Het bestuur van de R. K. Klesvereeniglng had Donderdag een bü- eenkotnst belegd van afgevaardigden yan de drie standsorganisatles. zoomede de candldaten voor den gemeenteraad. Een en ander geschiedde volgens den wensch van de R K. Arbeiders organisatie, welke het betreurde, dat geen van Ce arbelderscandldaten een verkiesbare plaats had verworven. Het verzoek was nu om te trachten in onderling overleg en met goedvinden van het Kringbestuur, te komen tot een verkiesbare plaats voor den R. K. arbeiderscandidaat. Spontaan werd medegewerkt en de heer W. Meüer (middenstand), no. 9 van de lijst, was bereid te wisselen met no. 10. den heer Ant Zuurbier (arbeider). Wanneer de R. K kiezers goed stemmen is no. 9 vrü zeker een verkiesbare plaats en hier mede kan worden voorkomen het streven voor een vrije lijst en verbrokkeling van de eenheid.. Mocht onverhoopt no. 9 niet voldoende stemmen halen en als alle groepen hebben medegewerkt om splitsing met alle gevolgen van dien tegen te gaan, dan kan nog een van de hoogere nummers op de Hjst een plaats afstaan, terwllle van den arbeiderscandidaat. zoodat de verkies baarheid van deze plaats vaststaat. AMSTERDAM. 5 Mei. Aardappelmarkt. Aan- kg Prijzen onveranderd. Handel alle soorten slachtvee iets beter met oetere prijzen Melk, en kalf vee rede lijke handel, vooral de beste soorten, vetvee even eens iets vaster, schapen kalm. vergadering L.T.B. De L.T.B vergaderde dezer dagen. De voorzitter, J. Wlebering, ver heugt zich over de goede opkomst. Allereerst komt In bespreking het collectief contract met de arbeiders. Dit punt trekt vele sprekers, maar na duidelijke uiteenzetlng en de mededeeling dat in naburige gemeenten op contract zal wor den gewerkt, wordt besloten toe te treden. Den komt aan de orde het Inrichten van een poo- tersbewaarplaats. Dit brengt nog al flnancleele bezwaren mee, maar gezien het groote nut voelt men er algemeen toch veel voor. BU 4000 bakken poolers zou de prüs ongeveer 10 cent per bak zün. De bewaarplaats sou ook benut kunnen worden voor bloembollen. Ter vergade ring wordt reeds de bewaring toegezegd van 2400 bakken. Het bestuur zal de niet aanwezige leden en anderen bezoeken, om alsnog het be- noodlgde aantal te verkrijgen. Na uitvoerige besprekingen wordt het bestuur gemachtigd een aanvraag tot aansluiting bü de ruilverkaveling in te dienen, waarvoor dan tn het najaar een speciale vergadering wordt be legd. Volgt nog mededeeling, dat de kunstmest stoffen onder garantie worden geleverd. Gelegenheid wordt gegeven om zich op te ge ven voor deelname aan de bedevaart naar Helloo op 11 Mei. Van het zelflossen aan de aardappelmarkt wordt niet veel goeds verwacht, terwül de han del hiertegen ook noga] bezwaren heeft. Waar de veilingver. ,Bt. Joeef" over dit punt binnen kort een speciale vergadering zal uitschrüven. stelt het bestuur voor, om op die vergadering tegen zelflossen te stemmen. Nadat de voor zitter in de rondvraag nog vele vragen naar genoegen beantwoordt, brengt hü alvorens te sluiten nog dank voor de aangename bespre kingen. Tarcislusban. van 7—8 uur Aloysiusban. Dinsdagavond 7 uur handarbeid. Woensdagavond 7 uur Adspi ran tenban. Donderdag na de Melmaandoefenlng Dr. Ariénsban. eenlgtng is gesticht, die het tandheelkundig onderzoek van de kinderen op sch.—■i ter hand aal nemen. Aanwezig waren naast den burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, tal van onderwü- sers uit Westfriesland, verschillende leden van ouderoommlssies en enkele vertegenwoordig sters van den Bond van Boerinnen en Platte landsvrouwen. Dr Heringa hield een inleidmg. waarin hü wees op het noodzakelüke van schooltandver- «orging; het is 'n essentieel deel van sociale OiMteiwvond Woensdag 10 Mei wordt na het Lof de tweede ouderavond gegeven door de Graal. Opgevoerd wordt een spel: „Wat is de Graal?” Verder wordt de avond afgewisseld met declamatie en zang. Door de nieuwe richting, die de Graalwacht wil Inslaan, In deze zomer, is de opkomst van alle ouders gewenscht. Groene veUtag kerkebollen. Dezer degen werd in lokaal Schipper de groene veiling ge houden van de tulpenbollen van de R. K. Bloembollenvereeniging St. Lucas, ten bate van de nieuwe kerk alhier De zeereerw. heer pastoor Boonekamp sprak de aanwezigen toe met een woord van welkom en sprak den wensch uit, dat de toestand van geen invloed mocht sün op de te houden vei ling. Notaris J. J. Luickx zag niet zulk een groote opkomst als het vorig Jaar, maar meende dat de kwaliteit hetzelfde was, spoorde de aanwe* zigen aan om zich toch vooral van de goedé zijde te laten zien en te zorgen, dat het fonds voor de nieuwe kerk er goed bü vakrde. Hierna werd door den heer J. Burger begon nen met het veilen van de bollen. Er waren 157 koopjes De bedden waren 100 regels lang. De totale opbrengst was 1093een resultaat, dat naar omstandigheden niet tegen viel, al was de opbrenast minder dan het vorig Jaar. Na afloop werd onder de aanwezigen een ver loting gehouden van roestvrü landbouwgereed schap. afkomstig van den heer Ui. Vrollng. Pastoor dankte degenen, die de bollen hadden gekocht en spoorde de nlet-koopers aan, een volgenden keer ook eens een bod te doen; ook dankte pastoor de gevers der bollen. Na afloop werd het kwartje strijkgeld, dat op ieder koopje stond, aan de hiervoor In aanmer king komende personen uitgereikt. Jeugdnleuws Graalwacht Weekagenda: Zondagmorgen na de Hoogmis afdracht der contributie. Maandagavond om half 8 zang. Dinsdagavond van 7 tot 8 uur aspiranten. (Bintenspel wordt tüdig bekend gemaakt). Woensdagmorgen algemeene H. Communie. Donderdagavond tweede groep aspiranten. Vrüdagavond half acht volksdansen Mevr. Van Tongeren, die de bijeenkomst leid de. wees er op, dat men te werk moet gaan naar het gezegde: Draagt elkanders lasten. Van de openbare scholen, die willen mede werken. bedraagt het aantal ingeschreven leer lingen van de twee laagste klassen 478. Van de bijzondere scholen beloopt ditzelfde aantal 308 leerlingen. Doordat zich later nog verschil lenden hebben opgegeven, wordt het getal 800 overschreden. Ons gewest is van dezelfde sterk te als Mtddenbeemster, waar de schoolartsen dienst met succes werkt. De maximum bijdrage zal sün ƒ1.80 per kind. In den aanvang zal de vergoeding voor den tandarts per kind ƒ0 75 bedragen. Later kan dit wellicht verhoogd worden. De helpster, die noodzakelük is, moet een ver goeding hebben ad ƒ0.25 per kind. Een auto met verplaatsbaar Instrumentarium is noodzakelük. In Bovenkarspel is voorloopse tandverzorging geweest. Het instrumentarium was -goed, wellicht kan men dit nu gebruiken. Nadat spr. nog enkele onkosten had becUferd. deelde zü mede, dat er reeds ƒ50.onkosten was gemaakt, wat men als beginschuld kan be- achoUwen. Spr. hoopte, dat meerdere vereenigingen het streven zouden steunen en subsidie zouden ge ven. sWaarschünlük sal men niet vergeefs bü het Wl^e-Kruis aankloppen. Spr hoopte, dat de aanwezigen deae geldkwestie in hun vereenlging ter sprake eouden brengen. St. Laurentius-cohort Kruisvaarders! Als Jongen heb je wel eens een vervelend oogen- blik Je doet iets wat niet mag. Je vindt het zelf vervelend, dat je het doet, maar toch doe je het Waarom? Och misschien wei, omdat Je vriendjes het ook doen en als Je niet meedoet word Je voor een heilig boontje .uitgemaakt, enz., bv.: Je bent op de Ban ontzettend velend geweest, want de andere jongens waren het ook. Nu zegt de heraut, dat Je niet eerdar op de Ban mag komen voordat Je je excuus Uitgaande van den Hoomschen 18 YrUd«:a''on<l in het stadhuis te waarop een ver- Feraoontokheld. Rekenen. Bedrüfsieider. Ens. INL. GRATIS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18