JDevotie DE BRUID IN HET WIT II t o a 4 13 i I We zitten buiten ^3! en pannen kW F' Fï 0 lotton ft I th *4 ZATERDAG 6 MEI 1939 I °P Spinazieschoteltje a MUTS 7?» NZ' DE ZILVEI HET WASSCHEN VAN EEN DONZEN DEKEN Wed. J. van Nuenen Zn. I.INNENFABRIEK ZEELST aanvulling vit g I LACHEN IS GEZOND KENT U Dr. E. Hoekstra’s Bloedzuiverende Gezondheidspillen BREIT ZEU* Uw Kinderkle^fes Nevenstaand model is een van de 48 nieuwste modellen uit NEVEDA WOLMODE No. 26, hèt modetijdschrift op het gebied van handgebrei- de baby- en kleuter- kleeding. N.V. Nederlandsche Wolspinnerif HEEBENGRACHT 4SS AMSTERDAM (O.) M. Gelieve my omgaand te zenden NEVEDA WOLMODE No. 26; 60 cent aan postzegels sluit ik hlerby in. VIII •o '1 boterham aanleiding kan worden om zij van BlllllliUliniiitllilHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiut iiiiiiiiiinih M B. 1 anders CLARA. 'j'. 'n heeten oven zeep- ;~y<» Xii■- '-■a 4 dekens kan men gemakkeiyk zelf Adres gen. mevrouw Lilly en dan avondpartijtje nieuwe auto en te met name Otto maar Voor de Vrouw i-jLi-’. aan hoorde, door A. Hruschka Zusters, wanneer uw kleine zuster trouwt. Windt om haar kruin een krans van marjolyn Laat d’ oranjebloesem huivrend zijn.... Lunchschoteltje voor 4 personen of als hoofd- maaltyd voor 2 personen om te komen tot die liefdevolle God. waarnaar elk goedwillend blijft verlangen. De groote levenskunst bestaat hierin om te begrijpen dat ook het meest gewone, als het op -UT -, eeuwighelds- geven hi getooid ;lngen of op een combi- worden tegenwoordig wOL veel onze die zaam. dacht S» kg. spinazie; 100 gram ham. Voor de saus: 75 gram geraspte oude kaas; 50 gram boter; 50 gram bloem; 1 bouillonblokje: 1 dl. room, liter melk. Post Meerveldhoven Tel. K 4995 200 Uitzetten TgiTt H jbh#- 11 Zo° inderdaad geheel het leven devotie. -eenvoudiger, op- Welke Turnwald. Donkergroen, en van binnen is ze met parelgrijs trijp bekleed. Het effect is prachtig. Vera, dat zal je moeten bekennen. En volkomen geruischloos. Mevrouw Von Myror op „Baren- klau" beeft juist dezelfde auto. Ook donker de juiste wijze wordt verricht, waarde verkrijgt. En voor God is juist dit ,xe- Purée van: 1 kg. aardappelen. 50 gram boter, '■i afgestreken eetlepel zout, ongeveer 'k liter melk en wat nootmuskaat; Pitrieten meubelen, die uit elkaar genomen kunnen worden. Roodkatoenen kussen» verzachten de zitting. Op tafel een bak met kleurige veldbloemen Bruldskappen la een kunst op zichzelf en u of uw vrouwelijke omgeving, kan dat niet zoo In één keer aanleeren. Bovendien'behoort een wer kelijk goed kapper te weten, welk model van sluier het best by uw gezicht past en hoe de sluier bevestigd moet worden, dat hij bestand is tegen de aanvallen van den wind of van minder handige bruidsmeisjes of -jonkertjes. leven van haar „Something something Maar nogmaals, oprechtheid en eenvoud vor men de noodzakeiyke voorwaarden voor zulk een levend-Christelijke ziefehouding. Wij moe ten God niet tegemoet treden met een serie aangeleerde lesjes, maar door de volledige sterke overgave van onze ziel. Zeker: het on- De lezeres zal wel eens gedacht hebben, dat de schrijver dezer beschouwingen soms tracht de dingen uit het geestelijk le tte op hun kop te zetten. Nu, het kan er een enkele maal op lijken, maar dan be denke men, dat het omverwerpen van al te banaal Inzicht soms een noodzakelijk middel is om betere opvattingen te doen geboren worden. zij mag worden genoemd. Wij treden zoo vaak tegenover God In een officieel receptie-cos- tuum teeken van al te uiterlijke belangstel ling. die te eerder vervluchtigd is naarmate zjj zich met grooter nadruk aandient. Laat ons liever zien naar de wijze waarop menschen, die elkaar werkelijk beminnen, geregeld met elkaar omgaan. Daar is een enkele handdruk, een en kele blik al voldoende om. een zee van diepe ge voelens te ontsluiten. Woorden zijn dan veelal overbodig, zouden zelfs de zlele-eenheid kun nen belemmeren. Zoo ook moeten wij trachten om In den loop van den 'dag zoo nu en dan een llefdevollen blik naar boven te slaan. Tijdens onzen hulselijken arbeid, tijdens maaltijd of ontspanning, in oogenblikken van vreugde, van droefheid of lusteloosheid. „Wat gij ook doet: alles ter eere Gods!” ook met een soortement sloop-overtrekje, dat met knoopjes of met een rits dichtgaat. De keuze van de kleur ts natuurlijk indivi dueel en gebaseerd op aesthetlsche, practlsche of economische overweglr natie van de drie. Er niet anders dan smaakvolle stoffen te koop ge boden. en heusch niet alleen in het kostbare genre en tegen het frissche groen van struik en gazon staat elke tint. Al bijzonder fraai was op dit gebied wat wy eens zagen op het uitgestrekte grasperk voor een der voorname buitens aan de Vecht. Het tuinarrangement kussens, kleedje, parasol was van diep oud- rose kleur, wat prachtig harmonieerde met 't groen en als het ware versmolt met de bloe menkleuren. Maar natuuriyk zyn effen kussens altyd min of meer precair en doen we ver standiger een ruitje of streep te nemen, wat minder gauw smoezelig lykt. Het is de tendenz van dezen tyd om in alle dingen naar de hoogst mogelyke perfectie te streven. Het meest ge£erfectlonneerde op tuln- meubelgebled leek ons een soort krulwagen- bank, die wy onlangs zagen. Stelt u zich voor een gemakkeiyke houten bank van latjes, met pkettig geronde rugleuning, waarop u zich be haaglijk kunt uitstrekken. Aan het hoofdeinde rust de bank op een stevig wiel en aan het voeteneinde op twee pootjes, precies als by hi kruiwagen, terwyi aan de twee handvaten, waar het voeteinde in uitloopt, de bank opge nomen en voortgerold kan worden! Een dergelyke gemakkeiyk'verzetbare zit bank. waarmee men tevens uit rijden kan gaan, is een héél practlsch meubel voor bultenlief- hebbers die. zoodra de temperatuur het maar even toelaat, in den tuin .leven". Kook de aardappelen gaar met een bodem water en het zout. Wasch de spinazie en hak een derde gedeelte (rauw) goed fyn; kook de rest gaar met wat zout, hak ze en vermeng ze met de rauwe spinazie. Hak of snyd ook de ham fyn. r Maak, als'de aardappelen en de spinazie op het vuur staan, op de volgende wijze een kaassaus: Verwarm roerende de boter met de bloem en maak ze tot een gelykmatig mengsel. Voeg ’angzamerhand de melk toe en los het bouil- 'onblokje op in de saus. Laat deze roerende doorkoken tot ze gelijk matig gebonden is. Maak ze daarna af door toevoeging van de geraspte kaas en den room. Maak van de gaargekookte aardappelen door toevoeging van melk, boter en nootmus kaat lekkere purée. Doe deze in een vuur vasten schotel Bedek ze met de spinazie. Strooi daarover de fijngehakte ham en over giet het geheel met de kaassaus. Bestrooi den bovenkant met wat achtergehouden kaas en paneermeel, leg er enkele klontjes boter op en zet X schoteltje 10 minuten in ’n heeten oven. Dit is een inzicht van groote beteekenis. Pas hierdoor wordt men in staat gesteld om de fatale splitsing van het leven in een godsdien stig en een profaan gedeelte, waarvan boven sprake was, te vermijden De fout van velen, die inderdaad terecht bekennen moeten dat hun godsdienstig leven ernstige tekorten ver toont, kan niet worden hersteld door het me chanisch vermenigvuldigen van het aantal der gebeden. Men kan dit probeeren te doen, maar toont dan tevens nog maar zeer weinig begrip van echte devotie te bezitten. Zooals de kwezel met de zeven kerkboeken, die volgens het be kende lied een lang vagevuur tegemoet moest gaan. Wanneer men niet leeren kan om de sfeer van toewijding aan God te doen leven óók in ons gewone werken van allen dag, zullen alle novenen, gebedenboeken, rozenkransen of welke hulpmiddelen dan ook ons weinig baten overgave aan hart steeds derhouden van goede gewoonten, het verrich ten van bepaalde gebeden kan een. machtig hulpmiddel vormen om in ons de juiste stem ming te doen groeien. Maar toch slechts een middel dat nooit als het ware mag gaan be- heerschen mag gaan tyrannlseeren. zoodat ons devotieleven in ziellooze sleur dreigt ten on der te gaan. „Vragen wy ons niet vaak af,” zoo zegt de Engelsche Oratoriaan Faber „waarom zoo weinig zielen tot hoogere volmaaktheid ko men? Zeker ligt het antwoord hierin, dat zy worden teruggehouden door vele zaken, maar door weinig toch‘zoozeer als door het te groo te aantal van hun gebeden en geesteiyke oefe ningen. Zij ondernemen te veel om het nog goed te kunnen doen. Hun leven trapt als het ware den geheelen dag door zichzelf op de hielen, zy worden zoo gehaast door alles wat zy op zich namen, dat zy in verwarring raken en op hun weg een stofwolk opjagen, en juist deze verhindert hen om God te zien”. Er komen echter voor alle waariyk goed willende zielen gelukkig ook oogenblikken. waarop zy de betrekkelijke waarde der ge bruikte hulpmiddelen helder inzien, zoodra de geheime diepten van woordelooze liefdesver voering voor hen opengaan. Dit is het werk van genade, maar van een genade die God niet weigert aan die er oprecht om vragen. En de ze is als de zon, die met haar stralen ons,de schoonheid ontsluit eener nieuwe wereld: van een wereld waarin ook de meest gewone daden uit devotie worden verricht. toewijding worden. En hoe c- rechter en ongekunstelder zulk een instelling van geest en hart tot stand komt, hoe beter het zag er toch zoo uit. In leder geval moet het een prachtstuk geweest zijn. Och, de menschen. die de fameuze auto gezien hebben, hadden te diep in X glaasje ge keken en hielden een lichte kleur met wat nikkel voor zilver. Wat mjj betreft, ik geloof er geen zier van. Waar heb Je het eigenlyk over, kinderen? vroeg mevrouw Von Turnwald, die tot dan toe het gesprek niet had gevolgd en voor de eerste maal over de „zilveren auto” hoorde spreken (Hempel had het niet de moeite waard geacht haar de historie te vertellen). Men haastte zich, haar op de hoogte te bren- Vera die beweerde, alles van een oogge tuige te hebben, deed nog meer dan de anderen haar best en stoorde zich niet aan spotlachjes en uitroepen van bewondering. En wanneer moet dat geweest zyn? vroeg mevrouw Von Turnwald. Zy was nog een weinig wooniyk geworden, opgerr.erkt. Den 29sten Maart 's avonds om negen uur, antwoordde iemand. Mevrouw Von Turnwald keerde langzaam het hoofd naar Hempel, die naast haar zat, en keek hem ontsteld aan. Juist wilde hy haar een paar geruststellende woorden toefluisteren en zeggen, dat er tus- schen het gehoorde en de beaamde geschiedenis geen verband kon bestaan, toen een der aan wezigen nogmaals over de „zilveren auto” begon te praten. t Was een jong advocaat. Er zat in de auto niemand anders dan de dame en deze was niet uitgestapt; erf Je chauf feur had zich niet verwyderd van den auto dus kon geen van beiden iets met de op Sperber- Eck gepleegde misdaad uit te staan hebben. Hempel had de zaak byna vergeten, toen den negenden dag van zyn verblyf op'het kasteel by een door mevrouw Von Turnwald gegeven de historie van den auto ter sprake kwam. De Lansbergs hadden zich een aangeschaft en Erich Lansberg schilderde met geestdrift de voortreffeiyke hoe danigheden van den wagen. kleur heeft ze? vroeg Vera Von een boterham aanleiding kan worden om zy het even maar dankbaar den Gever van alle goed te gedenken. Maar daarom ook zyn zulke uitingen des te aangenamer aan het hart God. bleeker dan ge- wat door Hempel werd bestond een mans wlen een vermogen in den schoot viel, omdat niemand zich aan den invloed van zyn lachen kon onttrekken, n.l. mr Nelson Koy. Hy werd een kleine veertig jaren terug ontdekt by de première van een zeer mid delmatig biyspel, toen hem een heel onbelang rijke, flauwe opmerking in het stuk, die alle overige toeschouwers volkomen koud liet, plot seling tot lachen dwong. Zyn lach schalde zoo hartelyk, breed en goed hartig door de volle zaal, dat een ieder mis prijzend naar den man keek, die zich met den onzin van het genoemde blyspel zoo onverholen scheen te amuseeren. Toen hy echter by de volgende mop, die niet beter was dan alle vo rige, het opnieuw uitproestte, klnderiyk monter en geheel onbekommerd, toen zyn lachen over ging in een hikken en klokken om een toppunt in rochelen te bereiken, toen was het met de overigen in de zaal gedaan. Ze begonnen met zyn vroolykheid fn te stemmen, niet om het stuk, maar om dezen komischen man en al spoedig dreunde de zaal van een bulderenden lach. Is het nog noodig te zeggen, dat de direc teur van het theater de onschatbare waarde van zoon reclamemaken onmiddellyk inzag en dat het den volgenden dag tot een overeenkomst kwam, waarop al spoedig contracten met an dere theaters volgden? Dat men hem 'ater met een reuzen honorarium naar Amerika lokte? Toen mr. Nelson Koy in het Jaar 1910 stierf, zullen er ook onder zyn erfgenamen zeer veel lachende gezichten geweest zyn. Het is bekend, dat naast het geeuwen, het lachen de meest besmetteiyke „ziekte" is. ten minste, wanneer de gangmaker van harte lacht. De manier waarop men lacht, leert ons ver schillende dingen omtrent het karakter. Een Franschman meent zelfs, dat het mogeiykis. de verschillende temperamenten aan den klank van het lachen te herkennen en ontwierp hier op de volgende indeeling: Hahaha-laehers: cholerici (heetbloedigen). Hehehe-lachers: phlegmaticL Hihihi-lachersmelancholici. Hohoho-lacherssangulnicl menschen. die gauw opgewonden zyn, magr wier zenuwen spoedig uitgeput zyn) By hartelyk lachen worden niet adeen de gezichtsspieren in werking gesteld, maar ook de bronchiën, tenslotte ook de schouders, de rug en de heupspieren. Wie vaak en krachtig lacht, heeft dus een lichaamsoefening vol uit werking. Het gezegde „lachen is gezond” is dan ook niet voor niets ontstaan. Te meer, daar ook andere hygiënische voordeelen met deze handeling gepaard gaan. Lachen bevordert n.l. ook de spysverterlng en doet tevens dc schild klier, welker beteekenis voor het algemeen nut der menschheld men eerst in den laatsten tyd heeft ontdekt, functlonneeren. Lacht daarom gerust zooveel mogelyk. nooit extravagant modem zyn. Men kan op een afstand de mode volgen en daarby toch de tra- ditioneele coupe van de bruldsdracht behouden. Den flatteuzen sluier zal geen enkele bruid, die in het wit trouwt, willen missen. In X model en de wyze van dragen is op het oogenblik variatie en mogelykheid, in verband met Ingewikkelde kapsels. En ik zou een leder, het maar even doen kan, willen aanraden; roep voor dezen eenen keer de hulp in van den besten kapper, die er in uw omgeving te vinden is. Deze pillen zuiveren het bloed van alle onreinheden, regelen de spysverterlng, wek ken de eetlust op en bevorderen de natuur lyke verrichtingen des lichaams. 90 ct.-of 1.56 per doos met gebruiksaanwy- zing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogiste rijen Vraagt gratis toezending brochure aan MIJ. HOEKSTRA, Heerengr. 33. Amsterdam Sorel, die sinds eenige weken tot herstel van zyn gezondheid by familie op het kleine land goed „Heimdeele” verbleef. De eigenaar van Heimdeele", de heer Von Gratwohl was zyn oom en had geen anderen erfgenaam dan den Jongen Jurist. Mr. Sorel zei: Aangaande de historie van de „zilveren auto”, die hier zoo weinig geloof vindt echter niet by u, freule yera moet ik zeggen, dat hier geen praatjes van dronken menschen in X spel zyn. Dien avond is hier werkelijk een vreemde auto geweest, en die zag er wel dege- lyk uit zooals ooggetuigen haar beschryven X Was natuuriyk geen zilveren, maar X leek zilver. Ik zelf heb de auto van heel naby ge zien: zy overreed me byna.... Nu wordt het interessant! riep men yan verschillende zyden. Vera klapte in de handen. Wie had er gelyk? Vertel nu maar gauw, meneer Sorel. Hoe kwam u in gevaar, overreden te worden? De auto, zegt men had een defect aan den motor en stond stik Een tyd lang, ja; maar ik ontmoette ze buiten het dorp, toen ze weer in volle vaart was. En zoo werd ik getuige van iets, dat my sterk Interesseerde. De gansche historie komt neer op een liefdesavontuur, en zulks doet ook een verklaring aan de hand voor het feit, dat de fameuze auto niet den grooten rijksweg volgde, maar een omweg over Sichelfeld maakte. Vertellen! vertellen! Dat doe ik al.... Ik had dien avond een De seizoenen willen ons wel eens parten spelen de laatste Jaren, maar al de zomersche dagen by elkaar opgeteld, gunnen ze ons toch nog wel het genot misschien een twaalfde deel van het jaar buiten te hulzen en op groen ga zon of op een rustiek terras onder den blau wen hemel van onze mlddagthee te genieten, er met leesboek of breiwerk te zitten en waarom niet als de familie niet al te groot is er de maal rijden te doen serveeren. Het „zitje” in den tuin komt als een duvel uit een doosje in onze belangstelling gespron gen zoodra ons de gave van den eersten war men zomerdag wordt geschonken met geurend voorjaarsloof en verheugd fluitende vogels We willen buiten zyn, ons één voelen met den zomer en we laten alles in den steek om ons buiten te gaan instelleeren. Houten of ijzeren tuinmeubelen hebben we, als we verstandige huismoeders zyn (want een verstandige huisvrouw is een vooruitziende huisvrouw) al weken geleden door den vakman of door onze handige zoons een beurt met den verfkwast laten geven; rieten stoelen en tafel, die op zolder waren geborgen en daar geen grondige reiniging konden ondergaan, geven we in de zon een frisch bad, door ze stevig af te nemen met ’n borstel, gedoopt in warm zeepsop. Zyn ze met schoon water terdege nagespoeld, dan zorgen de zon en de wind, die in ons lag» land nooit ontbreekt, wel voor opdrogen. Mocht 't riet door den tand des tyds wat vergeeld zyn en wenschen we het op te witten dan doen we een scheut van een of ander bleekmiddel, byvoorbeeld waterstofperoxyde; in het water. Of pitrieten dan wel houten of yzeren tuin meubelen verklesiyker zyn, is heel persooniyk Ijzeren meubelen kunnen tegen een stootje, maar zyn wat zwaar om ze te verzetten; hou ten en rieten stoelen zitten over het algemeen prettiger; maar zeker de laatste mogen niet buiten biyven staan voor regengevaar en het telkens binnen brengen vergalt aan het einde van eiken .buitendag" een deel van de pret. Tuinkussens zyn onafscheidelyk aan de tuin meubelen verbonden wegens de hardheid van derzelver zitting. En zulke buitenkussens moe ten nog aan heel wat eischen voldoen. Ze moe ten onverscyfetbaar zyn, maar toch van een frissche kleur; ze moeten tegen een stootje kunnen, tegen grasvlekkén, zwarte kinderhand jes, een enkel regenspatje, en ze moeten wasch- baar zyn. De verstandige maakt haar tuinkussens dan groen met parelgryze bekleedlng. Zy heeft my geholpen bij het kiezen. Dat Juist van mevrouw Von Myror gewag ge maakt werd, scheen Vera in een slecht humeui te brengen. Mevrouw von Myror, een jonge weduwe met tallooze aanbidders, woonde sinds èenigen tyd weer bij haar vader op het land goed Barenklau. Ik moet je ronduit zeggen, s{x>tte Vera, dat ik die kleurencombinatie eenvoudig af- scliuweiyk vind. Donkergroen kan ik neclemaal niet uitstaan. Ik dacht, dat je by den eankcop van een nieuwen auto ten minste iets cyznnders zou kiezen. Iets, dat aan je eigen srcatfk be antwoordde. en niet een auto zooals de eerste de beste er een kan hebben. Je zult zien. O. ik ben niet in het minst nieuwsgierig naar Je donkergroen vehikeldat Von Myror voor je gekozen heeft! Maar wat had ik dan moeten koopen? X Was het beste model. In Weenen of in Graz misschien! In jouw plaats had ik uit Parijs Af Amerika eer. auto laten komen zooals hier niemand anders er een heeft. Byvoorbeeld iets in het genre van de zilveren auto, die onlangs hier is gepasseerd. Dat zou tenminste iets byzonders zyn ge weest. O, die zilveren auto! (De jonge Lansberg lachte). Jy gelooft daar dus aan, Vera? Wie weet, wat de menschen zich verbeelden, toen gezien te hebben! Er bestaan geen zilveren auto's. 't Was misschien geen echt zilver. Een Engelsch rijmpje zegt, dat de bruid, wil zij een gelukkig beginnen, op den dag huwelijk, moet dragen: old and something new, borrowed and something blue,” het geen beteekent: „Iets nieuws en iets ouds, iets geleends en iets blauws.” none” vaak het aangenaamst. Er zyn velen die lange gebeden opzeggen en de devotie voor de rest van den dag geheel vergeten; maar wei nigen zullen een enkel oogenblik. al is het nog zoo kort, den Schepper danken als de lentezon hun kamer binnenvalt. Velen volgen in het Missaal de gebeden der offerande, en weten daar na korten tyd maar weinig meer van; maar weinigen doen de offersfeer der Mis voortleven door den dag, als zelfs het eten van Deze regels zyn van den dichter Nyhoff en (eel juist de sfeer weer, waarin een bruid dient te worden. Het witte kleed en de sluier zyn als het ware de uiteriyke bewyzen van de stemming van ernst en wyding waarin de bruid zich moet bevinden. Daarom moet by een bruidsjagon alles, wat aan opschik doet denken, vermeden worden. Geen halsuitsnydin- gen en liefst lange mouwen. Wat de stoffen be treft, hoe zwaarder de zyde, hoe imposanter de japon. Atlas, moiré en dergelyke stoffen zyn het aangewezen materiaal voor de bruidskleedlng. Geen crêpe de chine of pongé of een andere dunne zijde. Kant echter is zeer goed bruik baar, mits van een werkeiyk mooie kwaliteit. De hedendaagsche mode leent zich by uitstek voor het verwerken van die stoffen. Echter, hoe mo dieus ook, het model van een trouwjapon moet Zeker geldt dit ten opzichte van het onder werp „devotie.” Onlangs ontmoette ik iemand die er over klaagde, dat zyn werkzaamheden zoo weinig tyd overlieten om aan devotie te besteden. Na eenig praten over en weer moest hy bekennen, dat er eigenlyk geen reden tot klagen bestond, omdat goed beschouwd het ge wone dageiyksche werk een uitstekende vorm van devotie mag worden genoemd. Maar toch: hoevelen zyn er, die dit even eenvoudige als bevrijdende Inzicht niet kennen, met het ge volg: dat zy zich volstrekt overbodige moel- lykheden in het hoofd halen? De grondfout in hun denken is. dan wel, dat zy het leven als het ware verknippen in twee scherpgescheiden deelen: het ééne gewyd aan den godsdienst, het andere aan plichten van gezin, beroep en wat dies meer zij. Deze twee belangensferen komen eigenlyk naar hun oor deel vaak met elkaar in botsing, en het is nu maar de kunst om een zeker evenwicht daar- tusschen te kunnen doen optreden. Of echter zulk een streven naar evenwicht van krachten er toe leidt, dat de godsvrucht in de verdruk king geraakt, hetzy dat overdreven aandacht voor godsdienstoefeningen huiseiyke en andere plichten in het rftang brengt in beide ge vallen biykt juiste begrip omtrent de echte devotie min of meer zoek te zyn ge raakt. Het woord devotie beteekent niets anders dan „toewydlng", en hier kan de taalkundige beteekenis ons tot Juister inzicht brengen. De- votie beoefent leder, die zyn gedachten en gevoelens, woorden en werken bewust stelt in den dienst van God. Natuuriyk geldt dit in de eerste plaats voor gebeden en. liturgische handelingen, waarmee wy onmiddellyk onze onderwerping eb liefde tegenover God tot uiting brengen. Maar ook kan men met veel recht als „devotie” betitelen alle denken en verlan gen, alle doen en spreken in het gewone le ven mits dit slechts in de juiste stemming wordt verricht. Donzen wasschen. Gebruik hiervoor 't veiligste waschmiddel Lux Maak de deken eerst goed nat in lauwwarm water, desnoods een kwartier hierin laten staan daar het lang duurt eer de deken door en door nat is. zy ziet er dan zoo dun uit als een laken, maar daarvoor hoeft men geen vrees te hebben. Maak vervolgens een ruim Lux-sop (een flinke eetlepel voor eiken Liter water) en wasch daarin de deken door het sop er met de handen goed dóórheen te persen. Wring niet, daar de veeren dan in elkaar gaan zitten. Spoel de deken en kele malen grondig in lauwwarm water uit en knyp het overtollige water er luchtig uit. Rol dan de deken in een laken of enkele badhanddoelten en kneed de rol flink met de handen om lboveel mogelijk water er uit te ver wij deren. Verder de deken zoo snel mogelyk laten drogen, liefst buiten in den wind, maar niet in de zon of te sterk daglicht, daar zij dan kan verschieten. Het verdient aanbeveling de deken tydens het drogen nu en dan te schud den om de veeren los te maken. Wanneer de deken droog is, kan men haar voorzichtig met een matig warm yzer strijken. Een groote moeliykheld is ook, dat de bruid gewooniyk terecht of ten onrechte vreest er op haar huwelyksdag minder goed uit te zien. De dagen, die aan een huweiyk vooraf gaan, zijn dikwijls druk en gevuld met allerlei besognes zoodat de bruid rust te kort komt. Wel zou zy er heel wys aan doen er voor te zorgen, dat zy ondanks alles voldoende uitrust en kunnen vasthouden aan een behooriyke nachtrüst. maar de opwinding is ook 'n ding. Wel zy^de tyden, waarin de bruid snikkend van de armen van haar moeder naar die van den echtgenoot verhuis de. voorby. maar stellig ondergaan de meeste meisjes, die in het huweiyk treden, nog we! een zoodanige emotie, dat die zich op haar ge zicht afspiegelt, al hebben wy dan ook geleerd ons te beheerschen en de tranen achterwege te laten. En ook in dit geval zou ik zeggen, vraag raad aan een goed kapper. Zonder ook maar een oogenblik aan een make-up te willen den ken. zal hy toch in staat zyn uw gezicht die kleine hulp te verleenen. die noodig is voor het frissere en stralende ulteriyk, dat een bruid betaamt. Bovendien, wit flatteert lang niet iedereen en ik g^poL/dat het geen oogenblik aan de waardigheid van een bruid behoeft af te doen, wanneer zy ook by deze gelegenheid ge bruik maakt van de hulpmiddelen die wy nu eenmaal altyd te hulp roepen, mits dat uiterst bescheiden wyze gebeurt. De bloemen van de bruid? Men ziet tegen woordig alle witte bloemen gebruikt voor bruidsbouquet, maar ik voor my vtnd, dat de oranjebloesem nog steeds de bloem is, die by het huweiyk past. Zyn die niet te krygen dan zou ik eenvoudige bloemen als lelletjes van dalen en dergelyke willen aanrbden. liever dan de meer somptueuze soorten als rozen, anjers en zelfs orchideeën, zooals ik laatst zag. Hieronder plaatsen wy het bretpatroon van het mutsje, hetwelk gebreid la met Neveda Babywol. waarvan wy vorige week melding gemaakt hebben. Op»tten 40 steken wit. Ie en 3e toer; recht heen recht terug. Verder recht heen averecht terug breien. 11e toer; en verder in elke 4e toer t/m Men toer aan het begin 1 st. meerderen. 73e toer: en verder in elke 4e toer t/m 117en toer aan het begin 3 st. samenbrelen. 135 t/m 137en toer; recht heen recht terug. 128e toer: afkanten. Langs de recht gebreide zykant 68 lusaen opne men voor de rand en hierop met blauw 14 toeren recht heen recht terug breien 15e toer afkan ten. Op de muts met blauw ruiten ophaken op 33 st. afstand van elkaar en in de ruiten met rose een bloempje borduren. De muts luchtig oppersen en dichtnaaien. De onderkant van de'muts met wit styf omhaken met 1 toer vasten. Het lint aan de muts naaien. Instinctmatig, zonder nog volkomen te be grijpen, welk gevaar my dreigde, sprong ik ter zyde, viel en kwam tegen de glooiing van den weg terecht. De chauffeur schreeuwde ik schreeuwde tegen hem in, dreigde met een aanklacht tegen de politie. wegens buiten sporig snel ryden, maar bekeek (en bewon derde) helmeiyk de prachtige auto. Nooit tevo ren had ik een wagen van dien aard ge zien. Het portier aan den anderen kant van den auto werd toegeslagen, en byna op hetzelfde oogenblik zette 1 gevaarte zich weer in bewe ging en verdween in de duisternis.... Eerst later, toen ik in het dorp vernam, dat er een schoone dame in de auto Jiad «gezeten, werd my alles duidelyk. X Lydt voor my geen twyfel, dat er een rendez-vous van een ver liefd paar, dat om de een of andere reden niet in het oog wilde vallen, in ,X snel was geweest. Wat romantisch! riepen Vera Lansberg als uit één mond. Silas Hempel was bleek geworden. Somber peinzend staarde hy voor zich uit. De vertel ling van den Jongen advocaat had hem als een bliksemstraal getroffen. Dus toch de zilveren auto? Doch niet een minnaar, maar de moorde naar van Gottfried Kluge, was door den auto afgehaald. Hy keek mevrouw Von Turnwald aan en ver schrok. Haar gezicht was vaalbleek gewordéh; zy lag achterover in haar stoel eA scheen op het punt, het bewustzyn te verliezen. (Wordt vervolgd.) bezoek gebracht aan den onderwyzer te Oberort, met wlen ik bevriend ben en keerde te voet terug naar Sichelfeld langs den straatweg. U zeker allen de plaats beneden het park Sperber-Eck, waar de weg een scherpe maakt om een vooruitspringende Naam kent van kromming rots? Natuuriyk! Ga maar voort.... Welnu, ik was niet ver meer van de bocht, toen ik het woud, dat op die plaats tot den straatweg reikt, een schero gefluit een gefluit als dat van opgeschoten jongens of van kerels die niets goeds in hun schild voeren, elkander als sein geven. X Was dien avond zeer donker en de plaats was een- Een en ander kwam me natuuriyk ver- voor en ik bereidde my voor oo een aanval. Trouwens, ik hoorde reeds stappen uit het woud komen. Ik had weliswaar geen ander wapen dan myn stok, maar op dien helper en op myn lichaamskracht en lenigheid kon ik my verlaten, zoodat ik my niet zeer ongerust ge voelde. In defensieve positie hield Ik my te mid den van den straatweg gereed Maargeen aanval. O neenEen man. biykbaar degene, wiens stappen ik had gehoord die gefloten moest hebben, kwam op zyn gemak aangeslenterd en bleef roerloos staan aan den zoom van het woud, in de schaduw van zware boomen. Zag hy my heelemaal niet? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Juist wilde ik nu veel geruster myn weg voortzetten, toen ik plotseling In scherp licht stond. Een auto, de „zilveren auto”, kéram de bocht van den weg omgesuisd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 25