I I i Bellamy-beweging Acht economische oorlogswetten I I MUSEUM AMSTELKRING GEOPEND MACHTIGING IN TERMIJNEN I- 1 ZATERDAG 6 MEI 1939 De Nieuwe Gemeen- VAN WEEK TOT WEEK schap VOOR ONZE DEFENSIE OVERZICHT TWEEDE KAMER De N.S.B.: één knoop inconsequentie Nederiandsch-Duitsche reisovereenkomst D. W. BRAND’S GIDS VOOR INCOURANTE FONDSEN N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 Tweetonig signaal wordt op groota tochten als aan waardevolle hulp beschouwd bij het passeeren van andere motor- rijtuigen. De geweigerde gelden voor een gebouw o 9 >1 Eerste a Uit de getchiedenit welke van godsdienst van k Am- (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 5 Mei 1939. Museum Montfortaanache Lourdes- bedevaart van historie worden te weer gesteld en zij haren onder gang naby schijnt. Museum schuil-. Aanvrage bij suppletoirs begrooting? Een illuster gezelschap byeen in het gerestaureerde Amster- damsche schuilkerkje «r dit Een toen van wust stagnatie blijkbaar 1 I L I 1 O O H 11)01 (4 LUNIN) Bosch hoorns zijn duurzaam, abso luut betrouwbaar en gemokkelijk te monteeren. Zij geven een krachtig verdragend signaal, bij gering stroomverbruik. Naar wij vernemen, heeft het Rijk, na de ver werping door de Tweede Kamer van het door den Ihinlster van Defensie aangevraagde crediet „dat het door Bellamy eigenlijk beoogde, voor den bouw van een nieuw adminlstratie-ge- De Monfortaansche Bedevaart gaat dit jaar naar Lourdes va n3-12 Augustus en van 514 September. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door H. Riga, Monfortaan, H. Land-Stlchting, Nijmegen. Hetzij de Kerk moet afdalen onder den grond zooals in de catacomben hetzij zjj moet klimmen tot vlak onder het dak zooals hier „op zolder”, maar met Onzen lieven Heer bij Haar dan zien wy toch het wonder dat haar Innerlijk leven groeit meer misschien dan in de dagen van ulterlljken voorspoed. Is het wonder, dat dit kerkje oHt lief is? De ft.S.B.-ers wisten niet goed, wat zij met deze wetten aan moesten. In September durfden zjj zich niet tegen het verleenen van bevoegd heden aan de Regeering verzetten thans heb ben zj) moed en stemmen zij tegen twee der aanhangige ontwerpen. Zjj vertrouwen deze re geering niet met zulke wapenen l Zy"stemmen tegen .datgene, waar zU, blijkens hun eigen uit latingen, ook nü weer, herhaaldelijk om hebben gevraagd. En het mooiste van alles: zij stem men vóór een niet aangenomen amende ment van Gelderen. dat de bevoegdheid In één der door hen niet aanvaarde wetten ultbreidde! De Regeering maakte in de wet, die haar de jevoegdheid geeft onderibekingen In te stellen >y dé bedrijven, een uitzondering voor de ban- ;en. Van Gelderen wilde die uitzondering schrap pen. De heer de Marchant et d’Aosembourg vond, dat de machtiging van deze wet te ver ging én toen de vraag van Van Gelderen' wilt ge haar dan nog verder uitstrekken, óók over de banken, riep hij met zijn Dultsch ac centje „foor!" „Ocherm" zouden ze zeggen in de strpek, waar nummer van eigen orgaan verschenen bouw voor het staatsbedrijf der srtillerie-inrich- tingen te Den Haag, zich nog niet tot het ge meentebestuur gewend. Het is dus nog geheel onzeker, wat met het terrein zal gebeuren, of het bouwwerk zal wor den afgebroken of alsnog zal worden afgemaakt Dit laatste is uiteraard zonder meer volstrekt onmogeljjk. De gemeente 's-Gravenhage zal echter, naar ons werd verzekerd, In dezen voorlooplg geen stappen doen en een afwachtende houding aan nemen. Als de Romeinen wat deze wetten noemen een „toestand van oorlog of oorlogsgevaar" aanwezig achtten, benoemden zij een dictator doch voor niet langer dan een half jaar. Deze wetten leg gen In oorlogstijd eveneens dictatoriale macht In handen van de Regeering doch voor hoe lang? Een termijn wordt daarvoor niet gesteld. De Regeering verklaart by Koninklijk Besluit wan neer de bevoegdheden, haar in deze wetten vef- leend, in werking treden: achteraf moet de Ka- o mer dat besluit goedkeuren, doch wanneer is dat „achteraf”? In de wet staat „onverwijld” moet een voorstel tot goedkeuring bij het Parlement worden ingediend. Maar wat beteekent dat „on verwijld", vroef de heer Albarda (S.DA.P.) zich af. In de wet Staat dat het onder de wapenen roe pen van dienstplichtigen „onverwijld” moet wor- 1 Dezer dagen nieuw wetsontwerp Naar de N. R. Crt. verneemt, zal de afgestem de post uit de begrooting van de Artlllerle-In- richtingen voor de stichting van een gebouw op het Lyceumplein te 's-Gravenhage afzonderlijk by suppletolre begrooting opnieuw bij de Kamer aanhangig worden gemaakt. Dezer dagen zal het desbetreffende wetsontwerp het departement van Defensie verlaten. In de toelichting bij den post is wijziging gebracht. Alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen, toen de hoogste vertegenwoordi gers van het Kerkelijk en wereldlijk gezag, begeleid door de Regenten van het Mu seum. het kerkje betraden: Z. H. Exc. Mgr. P. J. Hulbers, Bisschop van Haarlem. Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Commissaris der Koningin in Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, Mgr. dr. G. C. v Noort. deken van Amsterdam, wethouder drs. E. Boekman, vertegenwoordiger van het bestuur der ge meente, de garnizoenscommandant, kolonel W. A. Boswijk en de hoofdcommissaris, de heer H. J. Versteeg. oude kerkje niet „heerlijkheid der kerken” ook in vervolging, als alle machten tegen Haar ontstond electrische licht anachronistische de stoppen in het Verkrijgbaar bij allo Bosch-Dlensten, automobielhandelaren en garage houders In Nederland. Met innige blijdschap begroeten wjj thans zoovele niet-katholleken waaronder mannen van het hoogste gezag als onze oprechte vrien den en wij danken God voor diP" geheel veran derde gezindheid van zoo talloozen, die zulk een oprechte waardeering toonen voor het ge-, loof, het streven, - het werken der katholieken in ons vaderland, waardoor het ons gegeven is ook naar buiten zooveel goeds te kunnen ver spreiden. In de hoop dat dit gebouw tot in het verre nageslacht de glorie zal verkondigen van de geschiedenis van katholiek Amsterdam ver klaart Mgr. het Museum Amstelkring ander maal geopend Aan vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie is tot op heden in totaal ont vangen f 195369.61. In de spannende Septemberdagen van ver leden jaar diende de Regeering by de Staten- Generaal een aantal wetsontwerpen in, die alle strekten tot het haar verleenen van uitgebrei de bevoegdheden op economisch terrein in tijd van oorlog of oorlogsgevaar. Deze serie wets ontwerpen passeerde binnen vler-en-twintig uren de belde Kamers, waar zjj haastig bekeken en even haastig hier en daar wat bijgeschaafd werden zóó haastig alles, dat voor het afdee- lingsonderzoek In de Eerste Kamer maar één uiteindelijke, authentieke tekst ter beschikking stond en dat na afloop van de behandeling velen zich met zorg afvroegen of nu alles wel precies klopte. De Regeering heeft de suggestie, destijds uit gesproken in en bulten het Parlement, om deze wetten nog eens kalm te bekijken en ze vóór het verstrijken van den geldigheidstermijn der noodwetten opnieuw in te dienen, opdat de Ka mers ze nog eens k téte re posé kunnen bestu- deeren en ze kunnen aanvaarden als blijvend oorlogsrecht voor ons land, de Regeering heeft die suggestie ter harte genomen en een achttal wetsvoorstellen, houdende een permanente re geling van de bevoegdheden der Regeering In oorlogstijd, vlak voor Kerstmis bij de volksver tegenwoordiging aanhangig gemaakt. Deze wetsontwerpen verleenen achtereenvol gens de bevoegdheid: van alle personen en lichamen In den lande medewerking te vorderen aan de voorziening In de behoeften van volkshuishouding en landsver dediging In oorlogstijd, zoomede aan de voorbe reiding van de financiering dier voorziening in •VIu leven willen, moet worden 1 rechtvaardiger samen- Verschenen is het eerste nummer van het orgaan ..Naar de nieuwe gemeenschap”, dat be doeld is als een practise!) middel om het contact te onderhouden tusschen de verschillende groe- peeringen uit het katholieke volksdeel, die sa menwerken in de actie: .Haar de Nieuwe Ge meenschap". Met de redactie van het orgaan zijn belast mag. dr. S. Stokman O.F.M. en de secretaris der commissie, de heer L. M. G. A. Beumer. Aangezien het comité gaarne de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap zoowel in haar ontstaan en verdere ontwikkeling als hetgeen er van den beginne af in de pers over werd geschreven, heeft willen vastleggen, heeft de redactie be sloten één nummer te doen uitgeven, waarin de omvang van copy voor dc eerste drie maanden van dit jaar tot eén gebundeld is. Dit eerste nu verschenen nummer bevat na „een woord ter inleiding", een beschrijving van de actie in haar ontstaan en eerste ontwikkeling. In drie hoofdstukken wordt dat uiteengezet: het initiatief; de indrukwekkende bijeenkomst van geheel katholiek Nederland op 30 November 1938 te Amsterdam en de overdracht van dc leiding van dc actie aan een Algemeen comité. pNa een overzicht van de organisaties en instel lingen, welke6zitting -hebben in het algemeen comité, volgt dan een uitvoerige documentatie van wat in de katholieke en niet-katholieke pers over de aptie gezegd werd, waarbij ook enkele persstemmen- uit het buitenland worden geme moreerd. De documentatie is bovendien verrijkt met een beschrijving van den weerk'ank en be geestering welke gewekt is in alle kringen van het katholieke volksdeel, terwijl In een slot artikel enkele misvattingen en misverstanden, welke zich in de niet-katholieke pers openbaar den, aan een zakelijke beschouwing worden on derworpen. Het comité heeft de uitgave van dit contact orgaan opgedragen aan de uitgevers-maatschap- Plj „Urbi et Orbi” te Utrecht, die voor een typo grafisch goede uitvoering heeft gezorgd. i bogenbük ontstond eenige het electrische licht zich zijn anachronistische aanwezigheid be- werd, de stoppen doorsloegen en een stikkeduisternis in het reeds goeddeels ge vulde kerkje viel, de binnenkomenden op trap pen en gangen zich niet meer dorsten te be wegen, elk oogenbllk vreezende, dat de geest van den ouden Amsterdamschen kaperkapitein Heintje Hoek nu in het oude huis kwam spo ken. Het euvel was gelukkig spoedig verholpen. Het geheel gerestaureerde gebouw der stichting „Museum Amstelkring’* het voormalig huiskerkje ,,’t Haantje" aan den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam (in den volksmond beter bekend als „Onze Lieve Heer op Solder”), is Vrijdagavond plechtig heropend. Tijdens de rede van den nieuwen voorzitter van het college van regenten, den heer W. J. R. Jireesmann. Op de eerste rij zittend v.l.n.r.: Mgr. dr. G. C. van Noort. deken van Amsterdam; Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister pan Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen; Z H. Exc Mgr. J. P. 'Huibers, Bisschop van Haarlem; mr. -*- - --der koningin in Noordholland en mevrouw nen worden geëlscht, onderzoekingen In de fa brieken en in de boekhouding kunnen worden Ingesteld, opdrachten kunnen worden verleend tot het verrichten van bepaalde werkzaamheden, het aanieggen van bepaalde voorraden In vre destijd, het voorbereiden van de overbrenging van heele bedrijven naar een ander deel van het land enzoovoort enzoovoort; alle goederen, die voor de volkshuishou ding, de landsverdediging en de veiligheid der burgerbevolking noodzakéljjk zijn, op te eischen; algemeene en bijzondere voorschriften te geven met betrekking tot de bodemproductie en de bestemming van den bodem; een doelmatige distributie van levensmid delen en andere goederen in te richten; maatregelen te treffen ter voorkoming van prijsopdrijven en hamsteren; zeeschepen op te eischen in het belang van volkshuishouding en defensie; te verbieden, dat Nederlandsche zeeschepen aan andere landen worden verkocht of op reis gaan, zoodat zjj niet ter beschikking van de Re geering kunnen worden gesteld; met Nederlandsche verzekeraars herverze keringen aan te gaan tegen het gevaar, dat zee schepen en vliegtuigen in oorlogstijd bedreigt. Al deze wetten heeft de Kamer In één langen discussie-middag aangenomen. Verschenen is de nieuwe D. W. Brand's Gids voor Incourante Fondsen, geheel bijgewerkt met de nieuwste gegevens. Van niet minder dan 2500 niet-officieel geno teerde fondsen komen in deze Gids voor de hoogste en laagste koersen vanaf 1937, de divi denden sedert 1935, nummer en datum van het laatst betaalbaar gestelde dividend, kapitalen reserves, grootte der stukken, alsmede voor de vermogens- en rijksinkomstenbelasting de koer sen per 1 Mei 1939. Van 100 Oprichters-Winstbewljzen, Bewijzen van Deelgerechtigheid en Restantbewijzen wor den behalve bovenstaande gegevens ook gepu bliceerd hoeveel van deze bewijzen uitstaan en voor welk gedeelte zij na het statutaire dividend op de aandeelen in de overwinst deelen. Van 600 Kerkelijke leeningen wordt bovendien nog de grootte der leeningen opgegeven en hoe de aflossing geregeld is. - Aan zjjn waardeering voor het initiatief en den burgerzin, welke hier zijn betoond, wil het gemeentebestuur uiting geven door den voorzitter van het College van Regen ten, den heer W. J. R. Dreesmann, te eeren met de zilveren medaille der stad sterdam. Voor een jaar verlengd De regeeringspersdienst meldt: De tusschen de Nederlandsche en Duitsche re geering bestaande reisovereenkomst werd dezer dagen voor een jaar verlengd. Opnieuw werd daarbij een bedrag beschikbaar gesteld vgor niet-zakelyke reizen van Duitsch- land naar Nederland. In de bestaande regeling werd geen andere wijziging aangebracht dan die, welke de moge lijkheid opent, reeds gedurende de Pinksterdagen daarvan gebruik te maken. duurde dat „onverwijld" ten aanzien van één groep dienstplichtigen negen, ten aanzien van een andere groep twaalf dagen. Dit jaar werden op 10 April de grensbataljons opgeroepen; het goedkeuringsvoorstel bereikte de Kamer 1 Mei, dat is 21 dagen later. De Landbouwcrisiswet vordert óók „onverwijlde” goedkeuring achteraf van sommige maatregelen. Dat duurde wel eens anderhalf jaar! Het woord „onverwijld" is dus als wetsterm versleten en daarom stelde de heer Albarda vóór aan dezen term toe te voegen: „doch ten minste binnen acht dagend Op verzoek van den minister verlengde hij dezen termijn tot 14 da gen. Dit werd in alle wetten behalve de eerste, die geen strikte oorlogswet is inge voegd. Evenals een termijn gedurende welken de re geering haar bevoegdheden krijgt toegestaan en waarna zy opnieuw goedkeuring van de Staten- Generaal behoeft. Aanvankelijk streefde de heer Albarda naar een navolging der Romeinen, door de dictatoriale macht voor telkens een half jaar toe te kennen; op verzoek van den minister ver dubbelde hij ook dezen termijn. In oorlogstijd zullen de Staten-Generaal dus ieder Jaar opnieuw moeten uitmaken óf de om standigheden het nog langer noodzakelijk ma ken, dat de Regeering over de bevoegdheid der oorlogswetten beschikt. Zij allen werden welkom geheeten door den voorzitter van het College van Regenten, den heer W. J. R. Dreesmann. Minister Slotemaker betrad vervolgens het spreekgestoelte, en wees er op. hoe hier in dit monument katholieke godsdienst- en kunstzin van vóór en na de Hervorming in innerlijk verband zijn samengebonden. Hier wordt be waard hetgeen vroegere geslachten in reli gieuzen kunstzin en kunstzinnige rellgiebeset hebben voortgebrapht. Het is volstrekt niet onmogelijk dat in deze wereld de dag aanbreekt, dat men niet vragen zal welke religie men belijdt, maar of men een religie bezit. Daarom is het tjjd elkander de hand te reiken en te sterken. Wethouder Boekman gaf uiting aan de belang stelling en waardeering der gemeente voor wat met deze restauratie werd tot stand gebracht. De heropening van het Museum werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. P. J. Hul bers, Bisschop van Haarlem en Bescherm heer der Stichting. Getuigt, aldus Mgr., dit van de haar Op initiatief van wijlen Mgr. B. H. Klönne vormde zich in de pastorie van het Amster- damsche Bagjjnhof December 1883 een „club” vrienden van oud-Amsterdam, die zich 9 Ja nuari T884 constitueerden als .Amstelkring” met het doel „op te sporen en te verzamelen alles wat betref het Katholieke leven van Amsterdam voor en na de Hervorming”. Uit dezen kring ontstond in 1887 de stich ting RK. Museum Amstelkring, toen het voormalige schuil-, later huiskerkje „Het Hart”, gelijk het in de koopakte van 1887 heet, ofwel „Haantje" ook in den volksmond vroeger ..Ons' Lieve Heer op Solder" genaamd aan den eeredlenst moest worden onttrok ken door den bouw der nieuwe Sint Nicolaas- kerk tegenover het Centraal-Station. Teneinde dit monument voor het nageslacht te behouden, werden de huizen O. Z. Voor burgwal 40 alsmede Heintje Hoeksteeg 28 van het kerkbestuur aangekocht door bestuurderen van den Amstelkring. 1 Juni 1887 werd by no-’ tarieele acte de Stichting R.K. Museum Am stelkring opgericht. Het doel dezer stichting is: het verzamelen en bewaren van alles wat betrekking heeft op het katholiek leven van Amsterdam, teneinde door het tentoonstellen daarvan godsdienst en kunstzin te bevorde ren. 24 April 1888 werd dit museum plechtig geopend. Een klein half jaar is het Museum gesloten geweest om het noodige herstel te ondergaan. BU deze restauratie is nauwlettend zorg gedra gen alles in den oorspronkeiyken toestand van vijftig jaar geleden te behouden. Als kost baarst museumbezit werd het intieme kerkje zoodanig in orde gebracht, dat ieder oogen bllk de priester weer aan het altaar kan ver- schjjgen. De gewijde stemming mocht niet aan het interieur worden ontnomen door een opeentasting van curiosa, maar het kerkje zelf diende zoodanig met de voorhanden zijnde voorwerpen te worden gestoffeerd, dat heel het karakter van bedehuis tot zijn volle recht komt. Van deze gedachte is bij de herinrichting de conservator, de heer C. W.' H. Baard, uitge gaan. Want deze huizlnge met haar unieke zaal, haar prachtige roedenramen aan burgwal en steeg vooral, ontleent haar wezenlijke belang rijkheid niet aan het Museum maar aan het oude kerléfe met pastorie zelf. is zóóveel eerbiedwaardige historie aan allermerkwaardigste monument van Roomsch verleden en Amsterdamsch Stede- schoon. dat we ons er over kunnen verheugen, dat de piëteit der stichters het gebouw voor het nageslacht bewaarde. Dit huis heeft de vervolging gekend, het komt voor niet op de eerste lijst van paapsche vergaderplaatsen, die predikanten in 1656 aanbrachten bij het ge meentebestuur. doch wel op de tweede van 1683. Zoo heeft dit huis den tjjd der verdruk king en heropworsteling van de katholieke levens- en eeuwigheidsgedachte gekend, den tijd van Ijjden, strijden en overwinnen en het blijft aldus voor ons van eigene historische waarde. Er is veel merkwaardigs in dit oude koop manshuis, waarvan het enorme hjjschblok in de steeg u nog herinnert aan zijn oorspronke lijke bestemming. U vindt een prachtigen stoepopgang aan den burgwal; u vindt twee kerkingangen in de steeg, alsmede een derde deur van .het oude kostershuis. welke woning nog afzonderlijk verhuurd wordt. Wanneer u het huis verlaat, bewondert dan afzonderlijk heb voorportaal en den voor gevel en niet minder den unleken zijgevel in de steeg met zjjn oude roedenramen. Deze roedenranltn zijti oorspronkelijk en verleenen 1 aan heel de architectuur een bekorend «aspect. socialistische volkspartij, hetgeen zeker niet met zijn bedoeling overeenkwam. „Waarschijnlijk” aldus prof. Niekel ,xou alleen de herinnering aan hem zijn overgeble ven als aan één der vele schrijvers van zooge naamde staatsromans, ware niet de groote crisis over de wereld gekomen, die de belangstelling voor zijn ideeën weer deed herleven.” Maar de economische crisis kwam en bracht een andere crisis voort, die leidde tot de over tuiging, dat de hedendaagsche samenleving rot is en dat er gezocht moet worden naar een maatschappelijke oplossing. Hieruit ontstond de Internationale Vereenl- glng Bellamy. Haar oorsprong ligt betrekkelijk in het duis ter. De Vereeniging werd in 1932 gesticht, in Den Haag, door een vijftal menschen van chris telijke gezindheid. Zjj streeft nfear het collec tief bezit van de productiemiddelen en wil de gemeenschap de leiding geven over net produc tieproces, maar dit maatschappelijke streven, zoo oordeelt zij, moet afgescheiden blijven van de wereld- of levensbeschouwing der medestan ders. Hierin verschilt de Bellamy-beweging dus van de socialisten of de communisten, die den maatschappeljjken strjjd ten nauwste verbin den aan een algemeene theorie over wereld en leven. Zuiver economische hervormingen, zoo oordeelt deze Vereeniging, hebben met politiek of godsdienst niets te maken en van haar kant stelt deze beweging dus haar gelederen open voor alle gezindten. Z|j heeft er allerminst be zwaar tegen, dat een katholiek toetreedt tot de Vereeniging en voert dus ook, op bescheiden wijze, propaganda onder de katholieke bevol king. Een bestuurslid der Vereeniging mag geen lid zjjn van eenige politieke partij, op de ver gaderingen mag ook niet over godsdienst of over politiek worden gesproken Wat hebben wjj hiervan te denken? Zeker is er geen reden om Bellamy te houden voor een bedrieger of een ignobel mensch. Ook zijn vol gelingen zijn eerlijk. Ook hebben wij geen reden om het bestaande economische stelsel als het juiste te beschouwen. Zelfs oordeelt prof. Nie kel door allen, die christelijk, of alleen natuurlijk behoorlijk denken ds li nagestreefd”, nJ.yeen leving. Maar hjj voegt hier dadelijk aan toe: „dat hetgeen door Bellamy als middel daartoe ge propageerd werd, diezelfde Instemming niet kan hebben, en ons zelfs onaanvaardbaar toe schijnt.” De schrijver ziet als uitgangspunt van deze beweging een „valsch verlosslngsbegrip” en dit is een onoverkomelijk bezwaar. „Voor katholie ken moet het daarom duidelijk zijn, dat zij in de Internationale Vereeniging Bellamy niet thuis hooren.” Deze conclusie is duidelijk. Wij wilden haar echter, nu men herhaalde lijk over de Bellamy-beweging hoort spreken, en nu deze beweging zich ook onder katholie ken bekendheid verwerft, met nadruk onder strepen. Temeer, omdat er een commissie van Roomsch Katholieke Bellamyanen bestaat, kort weg de RK.C. genaamd, die de Vereeniging onder geloofsgenooten propageert. De economische deskundige, drs. E. A. V. Vermaas onderzoekt uitsluitend de economische denkbeelden der beweging en wijst die af als onwetenschappelijk. Daar hjj een gebied be treedt, dat voor beschouwingen in deze rubriek weinig vruchten oplevert, verwijzen wjj belang stellenden gaarne naar de genoemde brochure. Zjj is ernstig, waardig en interessant. Door nauwe gangen, langs bochtige trapjes, over smalle overloopen is Vrijdagavond een illuster gezelschap, autoriteiten en vooraanstaanden uit stad en land, vanaf den avondduiste- ren VqprJjurgwal of de nauwe Heintje Hoeksteeg omhoog geklommen naar O. L. Heer op Solder, naar het huis kerkje in 't herboren Museum Amstel kring te Amsterdam. Daar vulden zich het schip, de dubbele galerijen met het voorname zwart der heeren, de lichte toiletten der dames, een uit gelezen schare genoodigden, de stemmingsvolle heropening dit gerestaureerde monument Katholieke Amsterdamsche wilde bjjwonen. Zooals prof. Th. Piket 8J. in de vlugschrif- ten-reeks „Waarheid en Leven” een bondige en overzichtelijke beschouwing wijdde aan de „Oxford-Groep”, en rector A. Roozen aan de „Christian Science”, zoo gaf thans, in het nieuwste deeltje van deze aanbevelenswaardige reeks prof. dr. J. H. Niekel, in samenwerking met drs. E. A. V. Vermaas een beknopte uit eenzetting over de zoogenaamde Bellamy-be weging of I.V.B. (Internationale Vereeniging Bellamy), waarover men vooral den laatsten tjjd nog al eens hoort spreken. De reeks „Waarheid en Leven", die tot onder titel draagt .J’sychosophlsche Verhandelin gen” hetgeen niet vrooljjk klinkt behoe ven wij aan onze lezers niet meer voor te stel len. Het is een serie handige, niet dure boek jes, opgericht en geredigeerd door den bekenden apologeet, prof. J. P. Verhaar, hoofdredacteur van het apologetische maandblad „Het Schild” De uitgever is Paul Brand te Hilversum. Ieder deeltje behandelt een afgerond onderwerp; er zijn slechts enkele vervolg-deeltjes, die te zamen aan eenzelfde stof gewijd zijn. De medewerkers zijn grootendeels eminente deskundigen. Hun doel is: de katholieke opvatting weer te geven over verscheidene vraagstukken van den dag. Hoewel door vaklieden geschreven, richten de werkjes zich tot het groote publiek, zoodat een normale ontwikkeling voldoende is om ^e uit eenzetting te volgep. Alles te zamen versche nen er reeds 29 deeltjes, waaronder enkele meesterwerkjes, zooals b.v. de verhandeling van H. Reljnen over Erasmus en Luther, en de korte samenvatting van prof. C. Friethoff over „De Goddelijke Praedestinatie”. De Internationale Vereeniging Bellamy, waar aan dus het nieuwste deeltje gewijd werd, is eigenlijk geen strikt-religieuze beweging. Wel kan men zeggen, dat zij een beroep doet op dia vermogens van de menschenziel, die ook door den godsdienst in beweging worden gebracht. Maar de grondslag van deze beweging is meer ■oclaal-economisch dan religieus. Zij ontleent haar naam aan den persoon van Edward Bellamy, een Amerikaanschen denker der vorige eeuw, die 4n 1898 op 48-jarigen leef tijd overleed aan de tering. Hij is dus de peter, maar hij is niet de stichter van de eigenlijke Bellamy-beweging. Deze Bellamy werd, op een reis door Europa, die hjj maakte toen hy acht tien jaar was, diep getroffen door de maat schappelijke ellende, speciaal van den werken den stand. Hy vónd de toestanden ergeriyk en onbiliyk. Hy kwam tot de gevolgtrekking, dat de samenleving veranderen moest. Deze gedachte liet hem niet meer los, en al spoedig begon hy haar uit te werken. Hy hield een rede over „De barbaarschheid van de sa menleving” en veroordeelde daarin met groote scherpte de maatschappeiyke toestanden. Dit was echter makkelyker dan het aanwijzen van middelen, die de maatschappy verbeteren zou den. Hiervoor schrok Bellamy aanvankelyk te rug. Hy kon zich niet voorstellen, dat hy de geroepene zou zyn om de menschheid nieuwe wijsheden te leeren en hy wydde zich gedu rende eenigen tyd aan de letterkunde en de journalistiek. Inmiddels was hy getrouwd en had een gezin gekregen. Doch wanneer hy met zyn kinderen speelde, kwam by hem weer die pynigende gedachte op aan de maatschappe iyke onrechtvaardigheid in deze wereld, en hy maakte zich bezorgd, dat ook zyn kinderen hieronder zouden moeten lyden, als zy volwas sen waren. Hy begon hierover te tobben en be vrijdde zich -tenslotte door het boek te schry- ven, dat zyn beroemdste weak is gebleven. In het Engelsch heet dit werk .Looking Back ward". De 'Nederlandsche vertaling draagt ten titel ,Jn het Jaar 2000’ Het is geschreven in verbalenden vorm. Het speelt inderdaad in het Jaar 2000 en volgens de fantasie van den schryver vormt dan de heele wereld één groote gemeenschap met Bos ton als hoofdstad. Eerst had hy hiervoor ge dacht aan Bern in Zwitserland en het verhaal zou dan in het Jaar 3000 spelen, maar onder het schryven kwam het hem voor, dat de ont wikkeling. die hy droomde, zich sneller zou voltrekken. Het boek verscheen in 1888 en werd een wereldsucces. In het Nederlandse!) v^rci het vertaald door den bekenden socialis- tischen schryver Frank van der Goes. Ook in ons land had het werk succes. Een tweede druk verscheen in 1891, de negende druk zag het licht in 1937. In het kort komt de inhoud hierop neer. Een Amerikaan. Julius West, die in 1887 leeft, wordt in een onderaardsche kamer te Boston op kunstmatige wyze in slaap gebracht en blyft daar, slapende, leven. In het jaar 2000 wordt hy gevonden en gewekt. Hy vindt om zich heen een totaal veranderde wereld, zyn ge heugen, dat niet is aangetast, stelt hem in staat, deze nieuwe maatschappy te vergeiyken met de oude. Wat is alles veel verbeterd! De menschheid heeft geprofiteerd van allerlei nieuwe vindingen op technisch gebied. De zes- urige arbeidsdag laat volop tyd voor rust en ontspanning; niemand werkt langer dan 25 jaar van zyn leven. Er is geen tegenstelling of stryd meer tusschen de klassen. De goederenverdee- ling is geregeld op grondslag van geiykheid. Het geld als ruilmiddel is overbodig geworden. Iedereen krijgt alles in natura, volgens vaste regeling. Ieder heeft recht op evenveel. Sparen heeft dus geen zin meer. Erven is onmogeiyk. De gemeenschapszin overwint alle egoïstische neigingen. Zulk een wereld is een onbereikbare utopie, zal men zeggen, en de schryver kan dit alles niet ernstig hebben gemeend. Toch wel. De wereld, die hy in zyn roman schilderde, be schouwde hy als het Ideaal, dat de menschheid moet bereiken, en hjj begon aldra de streving naar dit Ideaal te organlseeren. De beweging, die dit ideaal moest bevorderen, noemde hy „Nationalisme", nog onkundig van’ den klank, dien dit woord in later jaren krygen zou. Hy wilde zelfs in de practlsche politiek gaan. Maar de tering sleepte hem weg. voordat hy vyftig vredestijd;, dat houdt in, dat Inlichtingen kun- het „Graöfke" vandaan komt. Dreesmann

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 37