ONS BLAD aan Britsche tegenvoorstellen Moskou overhandigd DOM!HIT Polen Nuntius Het nieuws van heden bij Beek De alliantie van Milaan aan Lagerhuis neemt dienstplicht Spanje uit den Volkenbond Rusland biedt garanties aan Vragenuurtje in het Lagerhuis TACK* Een pleidooi voor den vrede s in SIR WILLIAM SEEDS BIJ MOLOTOF DE BAROMETER PRINS-REGENT PAUL OP WEG NAAR ITALIË DIJJERS - DINSDAG 9 MEI 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 4 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 187 De status van Danzig de o. Ciano in Juni naar Berlijn De rei» van Potemkin Een interview met von Ribbentrop Vliegramp in Ecuador De indruk in Polen Een verklaring van Arita ra De Duitache miniater over zj/n ontvang at in Milaan De versterking van het anti-kominternpact Hetze tegen de Joden te Bratislava De Hertog van Windsor richt zich in een radiorede tot de Vereenigde Staten DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Ontploffing in een Japansche fabriek Ook een gezantschap in Roemenië? M O'/teSJ D w re n ir n De houding van Engeland in de Duitach-Poolache criaia Alle kleinere ataten aan de weet- grena zullen zoo noodig ateun kunnen ontvangen De beaprekingen met Rualand HOTEL - CAFE - RESTAURANT 5 5 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD B van den wet op in der Ier ache ojygrond- eén aan- mor genmiddag l MAG FR Tot gezant der Sovjet-Unle te Warschau is de vroegere gezant te Athene. Charonof, be- Op weg naar Canada. De „Empress of Australia” met aan boord het Engelsche Koningspaar op den Oceaan, gefotografeerd uit een der begeleidende vliegtuigen noemd. Hiermede is de sinds het najaar van 1937 leegstaande poet te Warschau weer beset Maandag- Warachau den Mgr. Stand op Dinsdag uur VJZ».: TM Vorige stand; 784J ax na H. een zyn en te MOSKOU. 8 Mei (Beater). De Britsche ambassadeur te Moskou. Seeds, heeft van middag een onderhond van 48 minuten met den nieuwen volkscommissaris van Buiten- landache Zaken, Molotof, gehad. Over bet resultaat te geen mededeeling gedaan. dagen op Bouvigne. O CN X I -* fM si te QUITO. 9 Mei (Havas) Boven Guayaquil te het vliegtuig van kapitein Cristobal branceud omlaag gestort Hierdoor zyn vijf huizen in vlammen opgegegaan en vijf en twintig men- schen zijn om het leven gekomen. De materieeie schade wordt op 300 000 dollar geraamd. De eerste vice-volkscommissaris van Buiten landsche Zaken der Sovjet-Unle. Potemkin, is Maandag in Roemenië aangekomen. Spoedig na zijn aankomst heeft Potemkin met den minister van Buitenlandsche Zaken Gafencoe, een bespreking gehouden over den polltieken toestand. Spanje treedt uit den Volkenbond. De apostolische nuntius in Polen brengt een bezoek aan minister Beek. HeSLagerhuis neemt de dienstplicht aan. De aanalagen terroriaten De regeering der Sovjet-Unie heeft een gezant te W arachau benoemd Vragen in het Lagerhuis over Engelands houding in de Duitech-Poolsche crisis. t lm Ida tie dus (Hoewel omtrent het doel van dit bezoek van Mgr. Cortes! officieel niets wordt mede gedeeld. te de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de apostoiische nuntius de Poolsche heeft willen polsen, dn hoeverre de van ver- Bultenlandsche LONDEN, Mei (Reuter). In het Lager huis is de wet Inzake de militaire opleiding in tweede lezing zonder hoofdelyke stem ming aangenomen, nadat het door de labourparty ingediende amendement met 387 tegen 145 stemmen was verworpen. Ofschoon het Britsche „aanbod geen aanvaar ding beteekent van het Russische voorstel, dat practise!) neerkwam op het sluiten van een bondgenootschap, is er reden om aap te nemen, dat het gebaseerd is op samenwerking s’ag van wederkeerigheid ingeval van ral op de aan de Sovjet-Unie grenzende Mid den- of Zuid-Europeescbe staten. Het zou voorzien in overleg en uitwisseling van inlich tingen, doch op bet oogenblik schijnt er nog niet spraae te zijn van n£der omschreven voor stellen omtrent den vorm der samenwerking. Congres van den Katholieken metaalbe- werkersbond te Utrecht. Het feit echter, dat de Britsche ambassadeur den tekst der Mtsche voorstellen heeft over handigd, toont, naar de diplomatieke corres pondent van Reuter verklaart, duidelijk aan. dat de Britsche autoriteiten bevredigende ver zekeringen hebber, ontvangen, dat het aftreden van Utwinof geen verandering in de buiten landsche politiek van Rusland beteekent en vervolgens, dat zij de hoop koesteren, dat de Britsche tegenvoorstellen ate basis zullen kun nen dienen voor een overeenkomst. ^IIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIHIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII ,^en blok van de Ooatzee tot kuaten van Noord-Afrika” manskennte. doch ik heb tenminste het groote geluk gehad de wereld te bereizen en aooóoendu de menschelyke natuur te kunnen bestudeeren. Deze waardevolle ervaring heeft bij mffde diepe overtuiging gewekt, dat er geen land Is. welks volk oorlog wenscht. Ik geloof, dat dit geldt voor de Dultsche natie, zoowel als voor de Britsche natie, waartoe ik behoor, en de Fransche natie, op wier vriendelyken grond ik thans woon. De vraagstukken. die ons op dit oogenblik bezig houden, zijn slechts de weerspiegeling op grooter schaal van de afgunst en achterdocht van het alledaagsche leven. In ons persoonlijk contact streven wij er allen naar, in harmonie met onze medemenschen te leven, anders zou de moderne beschaving nooit ontstaan kunnen zijn. Gaan wij thans die beschouwing verwoesten, door internationaal niet te doen, wat wy in dividueel geleerd hebben wel te doen? Na gewezen te hebben op het ontmoedigende van alle schadelijke propaganda en zijn leed wezen te hebben uitgesproken over bet gebruik van woorden als omsingeling en agressie, ver volgde de hertog, dat In broederen geest dan van sulver persoonlijke of nationale belangen naar vrede moet worden gestreefd. De staats lieden, die zich tot taak gesteld hebben de in ternationale veiligheid en het vertrouwen te herstellen, moeten handelen als goede wereld burgers en bet nut voor hun eigen naties moet worden gevonden door bet nut van de wijdere gemeenschap, waartoe wjj alle» behooren Uit naam van hen, die In den laatsten oorlog vie len. doe ik een dringend beroep op alle poli tieke leiders, sich vastberaden van deze taak te kwjjten. Ik doe een beroep op hen uit naam van de levenden, wier bestasui en geluk in hun handen te en Ut doe In het bfjeonder een be roep op hen uit naam van de hedendaagscho jeugd, met al haar onschatbare mogelijkheden van toekomstig nut voor de menschheid Het grootere succes, dat een regeering voor haar eigen nationale politiek zou kunnen behalen zou niets zyn in vergelijking met den triomf van te hebben bijgedragen tot redding van de menschheid van het verschrikkelijke lot. dat haar thans bedreigt. TOKIO, 9 Mei iDNBI Tengevolge van ontploffing in een cellulotd-fabrlek alhle^ tachtig arbeiders om het leven gekomen tweehonderd gewond Door de ontploffing brand ontstaan in negen groote fabrieksgebou wen. terwijl veertig hulzen geheel werden ver nield In hun commentaren op het pact van Milaan schrijven de Romeinsche bladen, dat deze alliantie de permanente vorming beteekent van een blok van volkeren, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot de kusten van Noord-Afrlka, be staande uit 130 mil Hoen menschen, waarbij men nog kan voegen de tien millioen burgers van Hongarije en de tien millioen van het Ita- llaansche koloniale rijk, tezamen dus 150 mll- lioen menschen. Met dit formidabele blok moe ten de mogendheden, die het hebben uitgelokt, rekening houden, zoowel In vredes- a's in oor logstijd. Weer staat men. schrijft Oayda. voor een politiek van verdragen, maar de verant woording hiervoor komt neer op Engeland en Frankrijk, die er mede begonnen zijn. Rusland biedt aan alle kléinere staten aan zijn westgrens defensieve garanties aan. VERDUN. 8 Mei i Reuter) De Hertog van Windsor heeft Maandagavond van Verdun uit een radiorede gehouden tot de Vereenigde Rtaten. Nu Ik. zoo zode hy o m., van deze histori sche plaats tot u spreek, ben ik mij diep bewust van de tegenwoordigheid van het groote geselschap der dooden en Ik ben er van overtuigd, dat xy. »oo zij hun stem kon den laten hoeren. met my zouden z|jii ir. wat Ut thags ga zeggen. Ik spreek voor niemand dan mijzelf en zonder voorkennis van eenige regeering Ik spreek al leen maar ate soldaat uit den laatsten oorlog, wiens vurigste bede het te. dat zulk een wreede en vernietigende waanzin zich nooit meei van de menschheid meester zal maken. Ik verbreek mijn vrywtlltg stilzwijgen thans alleen in ver band met het duidelijk aanwezige gevaste, dat wij allen nader kunnen komen tot een herhaling van de gruwelijke gebeurtenissen, die zich een kwart eeuw geleden hebben voorgedaan. De ernstige spanning in den tijd, waarin wjj leven dwingt mij. mijn stem te verheffen oir. uiting te geven aan het algemeen verlangen, verlost te worden van de vrees waarin wy leven en terug te keeren tot normale omstandigheden Ik kan mij niet beroepen op bijzondere staata- De arbeldersafgevaardigde Johnston vroeg, of de Britsche regeering by het verleenen van haar garantie aan de Poolsche regeering eenig advies heeft gegeven omtrent de wenscheiyk- heid van onmlddeUijke onderhandelingen met Duitschland over een minnelijke schikking voor den status van Danzig en redelijke verbindin gen tusschen Duitschland en Oost-Pruisen Johnston vroeg verder, of de minlster-prealdent met het oog op mogelyk oorlogsgevaar de Poolsche regeering er van kon overtuigen, dat de Britsche openbare meenlng tevreden gesteld moet worden door het vertrouwen, dat leder redelijk voorstel voor een regeling gunstig ont vangen zou worden. Chamberlain antwoordde: ..De afgevaardigde heeft ongetwijfeld kennis genomen van de rede van Beek, waaruit te gebleken, dat deae kwes ties reeds door de regeerlngsn van Duitschland en Polen besproken zijn, alvorens Engeland zijn garantie gaf. De Poolsche regeering beseft natuurlijk, dat de Fritsche regeering een minnelijke schikking zou toejuichen en Ik heb geen reden om te betwijfelen dat zy zich bewust is van het be lang der overweging, vervat in het tweede ge deelte van deae vraag ToMi Morgan vroeg- ot Chamberlain bereid te zyn bemiddeling aan te bieden voor bet ge val dat onderhandelingen mislukken, verwees Chamberlain naar de verklaring van Butler Tenslotte verklaarde de minister dat de regee ring voldaan Is over den krachtlgen en tegelijk ertsenenden toon van de rede van Beek en kenBte heeft genomen van de daarin gedane voorstellen. Voor die juridische woordbrekers, penne lik kers en de steeds weer orakelende ophitsers hebben de almogendheden nu ook een punt ge zet. ten einde het de wereld definitief duidelu* te maken van welken aard hun betrekkingen zijn en dat niets de solidariteit der beide naties kan beïnvloeden. De democratische wereld, aldus de minister moge er kennis van nemen, dat de vriendschap tusschen Mussolini en Hitler niet te verstoren is en dat bun beide volken in gelijke gevoelens gesloten achter hen staan. Sir William Seeds heeft Britsche tegenvoorstellen overhandigd. De Engelsch-Fransche omsingelingspolitiek wil het evenwicht der Europeesche krachten verbreken en een superioriteit vestigen tegen Duitschland en Italië. De Italiaansch-Duitsche alliantie herstelt dat evenwicht en verhoogt tevens de waarschijnlijkheid van den vrede, aangezien een initiatief voor een offensief hier door wordt afgeschrikt. Voor alle in Milaan bestudeerde vraagstukken en vooral voor de netelige kwesties der Dultsche en Itallaansche eischen Is een handelwijze overeengekomen, welke geïnspireerd wordt door een sterken wil naar vrede en samenwerking Daarom is behalve de alliantie van Milaan, geen enkel nieuw ult- zonderyk feit aangekondigd dat de rust in Europa zou kunnen verstoren Echter zouden de verschillende verantwoordelijke regeeringen zich sterk vergissen, wanneer zij die politieke rust van Italië en Duitschland uitlegden ate een ultnoodiging om de vraagstukken, welke een oplossing veretechen. In het archief te ber gen, of ate een aanmoediging tot provocaties Echter te herhaaldelyk uiteengezet, dat d« Fritsche regeering voorstandster te van rege ling van Internationale geschillen door middel van vriendschappelijke onderhandelingen. arbi trage of andere vreedzame middelen en dat zij tc allen tijde bereid te haar goede diensten te verleenen op verzoek van een belanghebbende party Indien wy een dergeiyk verzoek zouden krygen. zouden wy hebben na te gaan, op wel ke wyze wy onze bemiddeling het beat zouden kunnen verleenen. ROME, 8 Mei (Siefani). De Itallaansche minister van Buitenlandsche Zaken. graaf .Ciano, is vanmiddag uit Milaan te Rome teruggekeerd. Toen bü bet station verliet, viel hem een haririyke begroeting namens een groote menigte ten deeL Minister Ciano zal zk-% de volgende maand naar Berlijn begeven om het nieuwe militaire bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland te onderieekenen. BURGOS, 8 Mei (Havas). Offi cieel wordt medegedeeld, dat Jor- dana den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende tele gram heeft gezonden: Ik heb namens de Spaansche regeering de eer u mede te deelen, dat Spanje door dit telegram mede deelt uit den Volkenbond te treden, overeenkomstig par. 3 van het eer ste artikel van het pact. w.g. Jordana. De geheele brandweer van Tokio geholpen door een regiment genietroepen heeft het vuur bestreden en volgens de laatste berichten is men er in geslaagd verdere Uitbreiding van het vuur te voorkomen. Voorgezette Interdiocesane Jeugdstudie- BRATISLAVA, f Mei (Havas) Manschappen oer SS. en van de Hhnka-garde hebben Maandagavond het bureau voor Joodsche emi gratie geheel verwoest. Later trokken Slowaaksche en Dultsche jongelui langs de café'a ZU dgongen Joden eze inrichtingen te verlaten. De politie heeft verscheidene Joden gearres teerd. o. m. leden van het emigratiebureau. zy worden er van beschuldigd een provocatie te hebben georganiseerd. Om kwart voor negen avond is Potemkin naar vertrokken. Welingelichte kringen meenen te weten, dat de Sovjet-regeering bin nenkort een gezant te Boekarest zal benoemen. Sinds een jaar worden de zaken der Sovjet-Unie te Boekarest door een zaakgelastigde geleid. BOEKAREST, Mei (Rewter). Naar vernomen wordt biedt de Sovjet-Unie allen kleineren staten aan haar westgrens defen sieve garanties aan. gelijk aan de garan ties van Engeland en Frankrijk aan Roe menië en Griekenland. Algemeen is men van meening, dat Indien dese op een kal me wijze geregeld kunnen worden en op dusdanige wijze, dat hierin geen beleedi- ging van de as-mogend beden wordt gezien, landen als Turkije, Bulgarije. Roemenië en Finland gaarne dergelijke garanties aouden aanvaarden. WARSCHAU. 8 Mel (Havas). De Pool sche minister van Fultenlandsche Zaken, kolonel Beek, beeft Vrydagmlddag Apostolischen Nuntius in Polen, Cortest, ontvangen. [Amsterdam» Tdl. 36948 - Mamixztr 425^ [Deven>y^el4292^Diepen^weg265 Molotof de aan Moskou ROME. 8 Mei (Stefanl). De regent Joego-Slavië, Prins Paul en zyn gemalin, gezeld van den minister van Zaken Markowltsj en den Italiaanschen ge zant te Belgrado, zullen morgenmiddag in Italië aankomen. Zij zullen de gasten zijn van het Quirinaal. De regent zal tn het Palazzo Venezia een onder houd hebben met Mussolini. Zaterdag keeren de Joego-Slavische gasten naar Belgrado terug LONDEN. 8 Mei (Bonter). Tijdens het vrsgenuurtje In het Britsche Lagerhuis heef» de ondentaataaeerrtarte van BuHenland- «che Zaken. Butler, verklaard. dat het vraagstuk van eenigr verandering In den status van Danstg in sarlis instantie een aangelegenheid van de direct betrokken partijen is en dat die partijen overeen stemming moeten bereiken omtrent de methode. Alvorens uit Boekarest naar Warschau te vertrekken verklaarde de vice-volkscommlsaa- ris voor buitenlandsche zaken Potemkin, dat hij zeer tevreden was over de gevoerde besprekin gen. Hy bevestigde, dat binnenkort een nieu we gezant van de Sovjet-Unle naar Boekarest zal worden gezonden. De vorige gezant Is In het begin van het vorig jaar teruggeroepen, aangezien men te Moskou ontevreden was over de toenmalige regeering Goga. MILAAN, 8 Mei. De Dultsche ryksxmnlster van Buitenlandsche Zaken, van Plbbentrop. heeft In een onderhoud met den vertegenwoor diger van het Dultsche Nieuwsbureau uitdruk king gegeven aan zijn groote voldoening over de enthousiaste ontvangst, welke hem in Milaan te deelachtig geworden. Graaf Ciano heeft hem mededeeling gedaan van de belachelijke uitlatingen van eenige Fransche bladen over een z.g. vyandlge houaing der bevolking van Milaan tegenover de Duitech- Itallaansche vriendschap. Toen hij vervolgens door Milaan reen en met eigen oogen gezien heeft hoe de geheele bevolking hem met ju bei heeft ontvangen, heeft hij. von Ribbentrop, ge voeld hoe treurig en fnuikend het is. dat onver- beteriyke ophitsers steeds weer probeeren de volken met leugens te vergiftigen. Deze leugens zyn te betreuren, doch de as mogendheden hebben er de les uit getrokken. In het byzonder is von Ribbentrop de nartelyk- heid opgevallen, waarmede de arbeiders van Mi laan hem hebben ontvangen. Hy heeft een overzicht gekregen van de productiekracht der bevolking van Milaan, dat hy als een bloeiend modern centrum van Noord-Itallë heeft aan schouwd. TOKIO. 8 Mei (DJ4-B.) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken. Arita. heeft verklaard, dat hy van de noodzakelykbeld van verdere versterking van bet anti-kominternpact met bet oog op de vroegere ervaringen van Japan en den tegenwoordigen toestand "over tuigd la. Een dergeiyke verdere versterking was vol gens Arita ook noodig om ..van Japans eigen standpunt uit" aan den intemauomlen toestand het hoofd te kunnen bieden. Buitenlandsche kringen te Warschau achten de benoeming van een nieuwen Russischen am bassadeur van groote beteekenls. omdat het de eerste daad van Molotof in zijn nieuwe func tie Is. Bovendien wijst men er op. dat de am bassade langer dan anderhalf jaar door eeo zaakgelastigde te bestuurd. Men gelooft, dat Moskou een levendiger contact met Warschau wil en dat dit denkbeeld een gunstlgen weer klank bij de Poolsche regeerders zal vinden. De nieuwe ambassadeur. Charonef. komt binnen enkele dagen te Warschau aan. Verder dee:de de onderstaatssecretaris vgn Blnnenlandsche Zaken mede, dat thans 'meer dan 100 aanslagen of pogingen tot aanslagen zUn gepleegd, welke men toeschryrt aan het lersche republlkeinsche leger Achtendertig per sonen zyn veroordeeld. regeering H Vader ate politiek onpartydig persoon, sou kunnen bemiddelen voor de zaak van den vrede. Red.) ff et vlootverdrag Verder heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering den toestand bestudeert, die te ont staan door de opzegging van het vlootverdrag door Duitschland. De Dultsche regeering zal een mededeeling worden gedaan Duitschland. aldus de premier, heeft de Britsche regeering lóór de opzegging niet geraadpleegd. Henderson stelde de vraag, of men kan aan nemen. dat de Fritsche regeering er naar streeft den grootst mogeiyken graad van samenwerking met de Sovjet-Unle te verkrygen door een stelsel, dat gebaseerd is op wederkeertge ga rantie en dat verzet tegen welke agressie ook ten doel heeft. Chamberlain antwoordde, dat het doel der regeering te tot de grootst moge- lyke samenwerking met Rusland te komen in de politiek, die zy volgt. KV. */k TBCKN. BCK 8r. r. BUBBBLMAK AMKBSFOOBT - ToL ttM Ciano zal zich in Juni naar Berlijn be geven om het militaire pact tusachen Rome en Berljjn te onderteekenen. Deze twee mannen en hun beider volken wil len den vrede ZU zijn evenwel precies zoo bereic dezen vrede en hun onafhankeiykheld gemeen- achappelUk te verdedigen. Duitschland en Italië aldus besloot von Ribbentrop, zyn tegen lederen aanval gewapend en onoverwinnelijk. Het Poolsche regeeringsorgaan „Dobry Wlec- zor" schrijft: Duitschland had het accoord met Italië noodig om zich op een nieuw succes te kunnen beroepen, gezien de vele nederlagen welke het den laatsten tyd geleden heeft Ber lijn wilde den Dultschers bewijzen, dat men op Italië kan rekenen Het lijdt geen twyfel. dat Italië geen oorlog wil en om Danzig geen cata strophe wil rtekeeren De socla’Lstische ..Dzien- nlk Lidove" ziet in het pact een poging tot In- en bedreiging jegens de wereld, jegens Polen. Het terdrag van bondgenootschap la slechts net logische besluit voor een toe stand, welke reeds sinds jaren werkelijk heid is. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNii_ 1 VERWACHTING: VOOR HET NOOKD-WESTEN 5 In den middag iet» warmer dan gisteren. gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke lot matige. Noordelijke tot OostelUke wind. VOOR HET ZUID-OO8TEN: I Meest zwaar bewolkt, droog weer, zelfde s temperatuur als gisteren, zwakke tot ma- H tige. Noord westelijke tot Noordoostelijke H wind. f Zon op 4.17 onder 18J7 - Licht op W.87 Maan op - onder 1.11 11 Mei L. K. Buitenhof Telefoon 117 .75 n ll.i.t, Uu lunch uordt ook op het terras geserveerd )P M> Wf N SPFCIALF SCHOTFI f WO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9