Het probleem der krotten Simplex rijwielen, verwonderlijk lichte gang, 4650 Kweekschoolontwerp van de baan s SINT FISCUS ernstig In Dele streken üan óns land is de toestand mFn dav RITMEESTERS TE VROEG SCHRAP TEGENWERKING DER GEMEENTEN •WOENSDAG 10 MEI 1939 werden in 1 jaar gerookt! Dat zegt toch wel iets over de kwaliteit! N Auto tegen een boom OVERZICHT TWEEDE KAMER Conflict in Drentsche werkverschaffing Debat over den Bijbel GEZANT GENATURALISEERD Zomerkleeding spoorwegpersoneel Geneesheeren zyn tevreden over den toestand Desbetreffend wetsontwerp op komst Regeling van de haring- visscherjj Rapport commissie-Hart verschenen Generaal Snijders weer geopereerd 6 ai Stemmen bij volmacht door militairen Eicon, samenwerking met Ned. Indië De Koningin liet naar de gewonden informeer en Het dreigt op een algemeene t staking uit te loopen ROST VAN TONNINGEN GEEN STATENLID 4 1 I De daken hebben vaak geen goten; de regen vreet de kalk uit de muren weg ►er <G ib (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 9 Mei 1939. werden verplichtte het C'était plus qu’un crime, c'était une feut; Krotten uit de verkommerde binnen stad van Nijmegen met een of ander juridisch trucje. Het kan wel zijn, dat de gemeentebesturen meenen, dat zij op deze wjjze het belang van hun gemeente die nen, maar zij geven dan blijk van een zoodanige kortzichtigheid, dat de regeering dit niet mag dulden. Deze gemeenten Immers sparen wel geld uit door de woningtoestanden te verwaarloozen en niet te verbeteren, maar daartegenover staat, dat zü ernstig nadeel toebrengen aan de volks gezondheid, die van hooger belang is dan de gemeentelijke financiën. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Naar wij ver nemen, heeft de heer mr. M. M. Rost van Ton - ningen bedankt voor zijn benoeming tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Tot zün opvolger heeft het Centraal Stem bureau benoemd verklaard den heer J. J. M. Meljers, te Leiden. H. M. de gonlngin, die per auto op weg naar Het Loo was en eenigen tijd na het ongeluk pas seerde. liet later zeer belangstellend naar den toestand der slachtoffers vragen. t De woningnood in Helmond is slechts een symptoom van den algemeenen toestand; de moeilijkheden die men daar ondervindt, zijn de moeilijkheden van allen in het land, die geplaatst worden voor het vraagstuk van den woningbouw. Overal In het land vindt men de krotten, op het platteland en in de steden. In de groote steden wordt nog het meeste gedaan aan verbetering van den toe stand; hier schijnt het sociale gevoel rijker en beter ontwikkeld De commissie is niet gekomen tot het ontwerpen van een alomvattend en sluitend stelsel van economische samenwerking Wis- schen Nederland en Nederlandsch-Indlë; zij achtte voor zulk een opeet zoo die al ooit uitvoerbaar zou zijn den tijd niet rijp en heeft volstaan met voorstellen tot een betere fundeering van de bestaande vormen van economische samenwerking en tot een doel matige organisatie van het daartoe benoo- digde overleg. De commissie is daarbij tot de algemeene conclusie gekomen, dat de in 1936 vastge stelde richtlijnen voor de economische sa menwerking tusschen Nederland en Neder- landsch-Indlè in verband met de daarmede tot nu toe opgedane ervaring hebben vol daan. In het belang van een juiste door voering van deze samenwerking is het ech ter noodig gebleken voor de regeling van verschillende punten aan die richtlijnen na dere uitwerking te geven. e> nu Dinsdagmorgen is een personenauto, bestuurd door den heer A. W. uit Amsterdam, ter hoogte van Oud-Milligen op den Amersfoortschen straatweg, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De heer A. W. kreeg slechts lichte verwondin gen. De andere inzittenden, twee dames uit Amsterdam, liepen eveneens verwondingen van niet emstigen aard op. Zij werden naar het Julianazlekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Ontijdig is de levensdraad van het Kweek- school-wetje afgeknapt. Zóó maar, midden in de behandeling struikelde het over een amen dement, dat eigenlijk van veel te geringe betee kenis was om er het lot van het wetsontwerp in zjjn geheel aan op te hangen. Eén amendetnent uit de vele, die met lijsten van negen, tien en elf tegelijk tot een totaal van meer dan vijftig waren ingediend. En onder deze amendementen bij lange na niet het meest belangrijke. Het ging over de vraag of aan een onder wijzer, die moet toezien hoe in zjjn klas enkele leerlingen van de kweekschool oefenen in het practisch lesgeven en die hen daarbij met raad en daad moet bijstaan, of aan zulk een onder wijzer een toelage boven zijn salaris moet wor den toegekend ja, dan neen. De heeren Suring en Moller wilden in de wet de bepaling opgenomen zien: „Aan deze onder wijzers en vakonderwijzers wordt een toelage verleend.” Zoowel de voorstellers van dit amen dement als de minister achtten een dergelijke bepaling volkomen rechtvaardig. Msar zjj brengt kosten mee. en zoodra minister Slote- maker het woord „kosten” hoort, zet hij, naar een van zjjn eigen geliefkoosde uitdrukkingen. Dit amendement was van zeer vérstrekkende beteekenis niet zooals het struike-blok- amendement van vandaag voor hen, die reeds els onderwijzer aan de scholen Werkzaam zijn, doch voor hen, die nog geen post aan de scholen hebben, voor de jonge menschen, die het volle werk van onderwijzer moeten doen en met 25 of 30 gulden per maand genoegen moeten nemen. Het aangenomen amendement was voor de onderwijzers, met kwëekelingen op gescheept; het andere, véél belangrijkere, voor de kweekelingen, als onderwijzer af gescheept! Daar had mén zich schrap moeten zetten. De katholieke fractie heeft te vroegtijdig de - vuist op tafel geslagen. Nu heeft de Regeering wéér géén uitspraak over het lot der kweeke- lingen thuis gekregen! i Jammer eigenlijk! Eensdeels omdat het ontwerp, zooals door den heer Truyen verleden week Donderdag ,r werd uiteengezet, veel goeds bevat het uitsmeren van de leerstof der tot nu toe bestaande drie jarige opleiding over vfër jaren, zoodat het ge- Zooals wij reeds verleden week meldden, heb ben 86 werkloozen uit de gemeente Emmen, die werken in het werkverschafflngskamp te Die- ver, voornamelijk, omdat het hun onmogelijk werd gemaakt, vaker dan om de twee weken een Zondag thuis door te brengen, het kamp verlaten. De desbetreffende arbeiders daarom geschorst. De besprekingen hebben ten aanzien van vele punten van beteekenis op het gebied van de economische samenwerking zeer verhelderend ge werkt en tastbare resultaten opgeleverd. De arbeid der commissie heeft bijgedragen tot verdere consolidatie en uitbouw van t bestaande en heft den grondslag gelegd, om te geraken tot samenwerking, die uitgaat boven crisis-maat- regelen en een duurzaam karakter kan Verkrij gen. Vooral echter is van beteekenis, dat de eco nomische samenwerking zich aldus kan ontwik kelen van een complex van incldenteele crisis maatregelen tot een blijvend onderdeel van de economische politiek van het koninkrijk. De met deze commissie gevonden methode van behandeling van vraagstukken op bet ge bied van de economische samenwerking heeft derhalve geheel aan de verwachtingen voldaan, weshalve herhaling ‘daarvan, telkens wanneer daartoe aanleiding bestaat, krachtige aanbeveling verdient. „Mijifc hoorders”, zei dominee Faber (SDAPi op een gegeven oogenbllk midden in zijn rede en de heele Kamer lachte! Het dominee’s- hart sprak luidop! Het ging over den Bijbel. En dominee Faber vergat, dat hij in de Kamer stond, op het redenaarsgestoelte, waar men Hechts ..Mijnheer de Voorzitter’ mag toespre ken. De voorzitter lachte gul mee en liet het maar passeeren. Op deze wijze worden du mogelijkheden, die de regeering biedt op het platteland, vaak ge saboteerd. Het zou daarom noodig zijn, dat na latige gemeentebesturen gedwongen kunnen wor den de woningtoestanden te verbeteren en dat zjj zich niet meer van de zaak kunnen afmaken ■w -w y ij zijn het met St. Fiscus eens. dat in veruit de meeste gevallen motorrijtuigen niet meer als luxe maar als een min of meer noodzakelijke levensbehoefte moeten worden be schouwd. Het afschaffen van de perso- neele belasting op motorrijtuigen kan dan ook heel wat sterker geargumenteerd worden dan dat van de personeele be lasting op pleiziervaartuigen, biljarten en rijpaarden. Als het bezit van een zeil- of motorjacht, van een prlvé-biljart of van een Arabischen volbloed geen luxe meer is, zouden wij hier in ons land op een levenspeil zijn gekomen als dat van vermaarde Hollywoodsche filmsterren en dat kan zelfs St. Fiscus toch niet ern stig meenen. Verstandiger en redelijker verantwoord is dan ook zijn plan om de heffing voor den grondslag huurwaarde en meubilair af te schaffen voor hotels, café's, restaurants, winkels en show rooms. Het in moeilijkheden verkeerende hotel-, café- en restaurantbedrijf heeft deze tegemoetkoming wel noodig, voor al nu eindelijk de vreemdelingen-in- dustrie wat meer als bron van nationale welvaart de aandacht heeft. Sint Fiscus speelt dus Zwarte Plet en Sinterklaas tegelijk, en den grootsten koek krijgt Va dertje Staat, en die heeft het noodig, zoolang het geen koek en ei is in de po litieke en economische wereld. Naar wij ven bevoegde zijde vernemen, is de uitvaarregeling van de vroege drjjfwantharing- visscherjj thans als volgt vastgesteld. Op 10 Mei mogen 16 schepen ter haringvis- scherjj uitvaren, op 30 Mei nog eens 13 en op 30 Mei weer 12, zoodat op laatstgenoemden da tum 38 haringschepen in zee kunnen zfjn. Hier van zullen 16 schepen behooren tot de Sche- veningsche vloot, 13 schepen tot de vloten van Umulden en Katwijk en 9 schepen tot die van Vlaardingen en Maassluis. Op 10 Juni zal even tueel een andere regeling van kracht worden. De tijdsruimte tusschen 3 reizen ter zoute aal ten minste 48 uur moeten bedragen. Tot nadere aankondiging ZM het geoorloofd zjjn te jagen. Medio 1938 hebben de minister van Koloniën en van Economische Zaken aan de heeren mr. G. H. c. Hart, hoofd van de 8e afdeeling van het departement van Koloniën, professor H. A. Kaag, hoogleeraar aan de katholieke economi sche hoogeschool te Tilburg en J. de Waard, re- 1 eren darts bjj de afdeeling handelsaccoorden van de directie van handel en nijverheid van het departement van Economische Zaken te 's-Gra venhagê\ opgedragen zich naar Neder- landsch-Indië te begeven, ten einde daar met de daartoe door den landvoogd aan te wijzen personen besprekingen te voeren nopens de economische samenwerking tusschen Neder- landsch-Indlë en het moederland. Voor het voeren van deze besprekingen had de Indische regeering aangewezen de heeren H. J. van Mook. directeur van Economische Za ken. mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van het kantoor voor den handel van het departement van Economische Zaken en P. H. W. Sitsen, hoofd van de afdeeling nijverheid van dit de partement. véél belangrijker beslissing, die óók door een I kweekschool tenminste eenlge kennis worden amendement van de heeren Suring en Moller bijgebracht van de Bübelsche geschiedenis? Mag zou worden uitgelokt. Bjj het wetsartikel name lijk, dat de figuur van den „kweekellng-met- acte" vastlegt, stelden deze heeren een wijziging voor, waardoor de mogelijkheid van het zelf standig werkzaam zijn der kweekelingen-met- acte aan een termijn werd gebonden. Na 31 Dec. 1940 zouden. Indien hun amendement werd aan genomen, géén kweekelingen met acte meer zelfstandig in de scholen mogen lesgeven. Dat zou de Regeering dwingen om vóór dien tijd een subamendement van de socialisten pro beerde den termijn nog met een jaar te ver korten met een herziening van de leerlingen- schaal te komen. toelichting daarop eenlge aanduiding gaven van de hoogte der bedoelde toelage, wist de minis-' ter precies te vertellen, dat de kosten van dit amendement 225.000 zouden bedragen. Dat zou om en bjj de 100 per in aanmerking komend leerling van de Kweekschool beteekenen. Een onderwijzer, die, zooals de heer van Lien- den (SB^J>.) in een voorbeeld noemde, met zes kweekelingen wordt „opgescheept”, krijgt dan een toelage van 500 4 600. Dat mocht de minister als uitgangspunt van zjjn bereke ning nemen, doch daartoe amendement hem geenszins. Hij had aan het amendement evenzeer recht gedaan, indien hij zjjn berekeningen op 10 per kweekeling had gebaseerd en tot een tienmaal lager bedrag was gekomen. Het was zuiver speculatie! Maar niettemin: de heer Slotemaker de Bruine ..zette het been stijf’ en verklaarde: Indien dit amendement wordt aangenomen, stel ik op ver dere behandeling van het heele Kweekschool ontwerp geen prijs meer. Wilde hij de Kamer intlmldeeren? De Kamer zette zich óók schrap de Katho lieke fractie althans. Het amendement werd niet ingetrokken en met den steun van socialisten, liberalen en vrijzinnig-democraten aangenomen. Waarop de minister schorsing- van de beraad slagingen vroeg. - r woningbouw, bestemd voor den normalen aan was der bevolking en voor de normale behoeften. Thans immers doet zich het verschijnsel voor, dat jongelui eerder voor een woning in aanmer king komen, als zij eerst trouwen en bjj de ouders intrekken. Willen zij daarentegen wach ten op een woning, omdat zij hun gezinsleven op de beste en eenig juiste wijze willen inrich ten, dan heftben zü minder kans op een woning, en als zij deze hebben kunnen bemachtigen, moeten zjj haar vaak duurder betalen. Men moet echter niet meenen, dat het ver wijt inzake den woningbouw alleen de regeering treft. Zeker, er kan veel meer geschieden, maar daar staat tegenover, dat de gemeenten in een aantal gevallen te weinig gebruik maken van de mogelijkheden, die de wet biedt. Wat moet men bijv, denken van een burgemeester, die zoo wel bij zijn collega's als bij de autoriteiten staat aangeschreven als een der besten uit de pro vincie, waar zijn gemeente ligt, en die nog nooit had gehoord van de krotopruimingscirculaires, de officieele circulaire uit Den Haag, waarin uiteengezet wordt op welke wijze men subsidie kan verkrijgen voor het opruimen van krotten. Of van een burgemeester, wiens gemeenteraad reeds zeven jaren geleden heeft besloten tot het doen bouwen van een aantal woningen, en die nu reeds zeven jaren lang op alle moge- HJke wijzen dit bouwen heeft verhinderd met alle mogelijke chicanes. Het zijn niet alleen de burgemeesters, ook de raad weigert soms alle medewerking. Toen een bepaalde gemeente door hoogere instanties was gedwongen een aantal woningen onbewoonbaar te verklaren, ging de raad hiertoe over, maar bepaalde meteen dat de ontrulmlngstermljn eeuwigdurend zou zijn, een chicane, waartegen wettelijk niets te doen was. Als een loopend vuurtje verspreidde dit succes zich door de omgeving, met het gevolg dat In die streek verschillende gemeenten het zelfde trucje toepasten, om zich aan hun ver plichtingen te onttrekken. Een ander verschijn sel is. dat de gemeente weigert de woningtoe standen te verbeteren, omdat de buurgemeenten dit eveneens nalaten, en dat men daarom bang is de minst draagkrachtige bevolking uit naburige plaatsen aan te trekken. De spoorwegen hebben een aanvang gemaakt met het verstrekken van zomerkleeding aan het treinpersoneel. Men wordt vrijgelaten deze uit wollen serge vervaardigde uniformen te gebruiken wanneer men wil, zoodat sommigen dus nog een oogen bllk kunnen wachten totdat de zon zich behoor lijk doet gelden, tetwijl anderen zich haasten, zich In de luchtiger kleed!) te hullen. Deze „individueele behandeling" is mogelijk. Het wetsontwerp tot naturalisatie van F. A. Beek en 26 anderen, onder wie zich de voor malige Oostenryksche gezant in Den Haag, de heer G. Alexich, bevindt, heeft de Tweede Ka mer Dinsdagmiddag zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De antl-revolutionnairen verklaarden zich bij monde van den heer Zjjlstra lijnrecht tegen het voorstel van Dr. Vos. Wij willei^eons volk niet verstoken houden van den Bijbel, doch als wij het den Bijbel leeren, dan willen wjj hem zóó onderwezen zien als hij In waarheid is; als Gods woord, als gewijde geschiedenis, als iets, dat het innerlijk van den man, die doceert, heilig is. En daartoe ontbreelt de garantie bij het openbaar onderwijs^ ergo zijn wjj tegen. De heer Thijssen (SQAP) „bekeek het weer van een héél anderen kant. Bijbe'.sche gëSchle- denls, best, maar dan net, als algemeene ge-' schiedenis of mythologie van Grieken en Ro meinen. De Bijbel speelt een voorname rol In onze geschiedenis en onze literatuur; ons volk heeft leeren lezen door de Statenvertaling. En daarom moeten de toekomstige onderwijzers weten, wat de Bijbel Inhoudt. De minister" tenslotte bekeek de kwestie van den practischen kant; indien op de openbare school Bjjbelsche geschiedenis moet worden ge doceerd, rust op mij de taak een bevoegd leeraar aan te wijzen en krijg ik de puale op te lossen of ik een katholiek, een rechtzinnigen of een vrijzinnigen dominee zal nemen. Het amendement-Vos werd vei worpen Na Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp, strekkende om aan de militai ren bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zün. gelegen heid te geven bü de komende gemeenteraads verkiezingen te stemmen bü volmacht, in een vergevorderd stadium van voorbereiding ver keert. Het ligt in de bedoeling het wetsontwerp, in dien mogelük. nog deze week bü de Tweede Ka mer in te dienen. Dinsdagochtend is generaal Snyders in t Dia conessenhuis te Hilversum voor de tweede maal geopereerd. De operatie is vlot verloopen. De geneesheeren zün tevreden over den toestand 'an den bejaarden patiënt. Niet minder erg dan in de steden, is de toe stand op het platteland, waar men soms de vreemdste ontdekkingen doet. De Brabantsche keuterboeren wonen vaak in boerderijtjes, die nauwelüks den naam van woning verdienen. De hulzen langs den Maasdük in Brabant zün zeer schilderachtig. Langs deze schoone en kalme rivier liggen deze huisjes zoo vreedzaam. Maar het wonen hier biedt weinig genoegen buiten het schoone uitzicht, want deze huizen zün zoo onderkomen en oud. De woningen langs den Waaldük in het Gel- dersche, de huizen van de arbeiders in de steen fabrieken, getuigen van weinig welvaart. Zoo zün er vele streken in Nederland. De toestand op het platteland van Holland is op vele plaat sen niet veel beter. Uiterst merkwaardig is, wat men in Wieringen zien kan. Daar zün nog on geveer 130 keten bewoond, welke dateeren uit den tüd der Zuiderzeewerken. Ook staan hier nog een veertig spoorwagons, welke eveneens als woning dienst doen, maar waarvan het onbe- grüpelük js, hoe ze daar gekomen zün. In geen velden of wegen immers zün daar rails te be kennen en daar, in het vlakke land staan de wagons, een raadselachtig verschünsel. Armoede heerscht in de venen in het Noor den. in Groningen en Drente, waar de armelüke woningen bewüzen, hoe weinig welvaart men hier gewend is. Vooral in Drente vindt men een Jammerlük beeld. Een eenzaam spoorlüntje voert naar het verlaten, diepe hart van deze provincie. Het is een reis van drie of vier uur van Amsterdam hier heen, maar de sfeer van dit land is zoo, als men slechts denkt aan te treffen in streken, welke dagreizen ver van de groote stad verwüderd zün. Hier zün de wo ningen zoo laag, dat men er slechts gebukt kan binnengaan. De zümuren zün vaak van plaggen, gestoken uit dit woeste en ruige land. Hierin wonen de menschen, die op hun gezicht en in hun houding de sporen en trekken dragen van dienstbaarheid; dienstbaarheid aan de har de en wreede aarde, die dezen menschen slechts noode een bestaan gunt. Een vrouw is bezig met de wasch, kinderen loopen er rond In vormlooze kleeren; kinderen van zes, zeven of acht jaar, die in hun jonge leven nog nooit vreugde heb ben gehad aan het schoone, die geen voldaan heid kennen en alleen maar genieten van zon en lente en van het leven, dat voor hen toch wel erg hard zal zün; hard en weinig troostvol en weinig barmhartig. Hier ervaart men hoe de armoede een streek kan beheerschen. Deze woningtoestanden zün funest voor de volksgezondheid en voor het moreele leven, en men vraagt zich af waarom de regeering wel groote sommen uitgeeft voor de bestrijding van tal van ziekten, maar waarom zü zoo er tegen opziet de voorwaarden te scheppen voor het voorkomen daarvan, door het bouwen van ge zonde woningen. Ook voor het moreele leven hebben deze toe standen ernstige gevolgen, vooral door het vrü veel voorkomend verschünsel van samen wonen. Jongelui, die gaan trouwen, trekken bü de ouders in, die vaak toch al niet erg ruim behuisd zün, soms zelfs een éénkamerswoning hebben. In ver schillende streken is het zelfs niet ongewoon, dat beide partüen na het huwelük bü de eigen ouders blüven. Meestal zün het dan wel gedwon gen huwelüken geweest, maar dat neemt niet weg dat deze verhouding voor het gezinsleven zeer ongewenscht is. Sinds eenigen tüd bestaat de mogelükheid subsidie te' verkrijgen voor krotopruiming en om de gevallen van samenwonen tegen te gaan Een loffelük streven, maar het is daarnaast noodig eveneens geld beschikbaar te stellen voor int Fiscus Is geen Sinterklaas, al zorgt ook hij voor surprises. In de nieuwe t>elastingontwerpen wijkt St.' Fiscus van zijn onaangename gewoonte af om enkel maar te nemen. Hij weet nu tenminste van geven en nemen, al blijft het geven meer dan bescheiden achter bü het nemen. Wij kunnen hem dat ech ter niet erg euvel duiden. Er moet nu eenmaal veel geld in het laatje van Va dertje Staat komen, want de Interna tionale en de nationale toestand komen Nederland nu eenmaal duur te staan. De politieke en economische spanningen en verwarringen in geheel de wereld worden ook Nederland te betalen gezet. Naast de plarinen tot verzwaring van den reeds zwaren belastingdruk heeft Sint Fiscus ook eenlge verlichting van dien druk op bepaalde punten beraamd. Als een echte heilige heeft hij het eerst gedacht aan de groote gezinnen, die het juist in tijden als deze bijzonder zwaar te verantwoorden hebben. Veel is het niet, dat hij voor deze meent te kunnen doen, maar weinig, zelfs te weinig, is altijd nog beter en meer dan heelemaal niet». In bepaalde gevallen zal zijn rech terhand moeten weten, wat zijn linker doet, want wat met de eene zal worden genomen zal met de andere gedeeltelijk weer moeten worden teruggegeven. Een ietwat omslachtige methode mis schien, maar voor een goochelaar-als Bint Fiscus een koud kunstje. Dat de heffingen op vleesch en visch zullen wor den verlaagd, zal alleen ontstemming wekken bij de runderen en de gladde waterbewoners, maar het zal hun consu menten welkom zijn en kan het aantal dier consumenten doen toenemen. De slagers en de visschers, die die consu menten moeten bedienen, zullen daar ook profijt van hebben, en een beetje profijt zal een leder gaarne aan deze zeer onfortuinlljken gunnen, vooral daar een grooter vleesch- en vischgebruik ook de doorvoedheid van ons volk ten goede zal komen. Ontaardt het profijt van vis schers en slagers echter in winst, dan wordt daarvan minstens weer twee pro cent door St. Fiscus teruggenomen. De verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd, hoezeer ook een gruwel in de oogen van geheelonthouders, zal de opbrengst van die accijnzen waarschijn lijk eerder doen toe- dan afnemen, want deze accijnzen hadden een hoogte be reikt, welke het verbruik tijden lang heeft doen Inkrimpen, zeer ten nadeele van bierbrouwers en distillateurs en de werkgelegenheid in hun bedrijven. zün veelal de smalle huizen, gebouwd In een tüd, toen de grond duur was, omdat velen in deze plaatsen de. welvaart kwamen zoeken. Het heeft weinig zin de woningtoestanden van het gansche land te gaan beschrüven. Iedereen kan voorbeelden van krotwoningen zien, veelal niet zoo ver van zün eigen omgeving verwüderd. De slechte woningen van Maastricht vormen thans een veranderd probleem, omdat daarover den laatsten tüd een en andér is gepubliceerd. De oude binnenstad van NIMnegen is volkomen verkommerd. Er bestaat diar een comité tot saneering der oude stad, -flat werkt naar zün vermogen, om den toestand te verbeteren. Al hoort men minder van andere steden, de toe stand is daar vaak niet minder erg. Alleen in de allerjongste steden, die aan den opbloel der in dustrie hun opkomst en uitbreiding te danken hebben, is dit probleem minder urgent. Hier is veelal gebouwd in den tüd van hoogconjunc tuur, toen voldoende geld beschikbaar was om behoorlüke woningen te bouwen. Maar jammer lük is vaak de toestand in de oude stadjes, waar alles getuigt van vergane grootheid, van glorie in het verleden. Typeerend voor deze stadjes kweekschool tenminste' eenlge kennis op de openbare school de kennis van de Bübelsche geschiedenis verplichtend worden gesteld en zoo ja, in welken vorm en onder welke garanties? De meenlngen hierover liepen sterk uiteen. Dr. Vos <Lib.) had een amendement ingediend, dat de Bübelsche geschiedenis als verplicht leervak Invoegde in den lesrooster. De heer De Geer (CJI.) was daar grif vóór. Wü zouden het op ons geweten nemen, dat vele leerlingen der kweekscholen ,4n de uiterste duisternis” verder leven, wanneer wü daartoe niet meewerkten, meende hü. En voor het ge val, dat' de kamer het voorstel van Dr. Vos zou aanvaarden, had hü een ander voorstel, dat bevoegde theologisch geschoolde krachten voor dat onderwüs zou aanwüzen. In de kringen der werkloozen is dit feit aan leiding geworden tot een uitbarsting van al gemeene ontevredenheid, welke thans een scherpen v<wm gaat aannemen en op ’n alge meene staking dreigt uit te loopen. Thans is nu niet meer de vrüe Zondag, maar zün ook de loonen en arbeidsvoorwaarden in het geding gebracht. Toen Maandag een nieuwe ploeg van 86 ar beiders voor Diever was aangewezen, vertrok ken slechts 47. Men verwacht, dat een groot deel van hen heden zal terugkeeren. Bovendien hebben reeds 87 arbeiders uit de gemeente Em- men, die te Hoogeveen bü de ontginning Krem- bong te werk gesteld waren, Maandag het werk neergelegd. Gistermorgen weigerde voorts een groep arbeiders uit Nieuw-Weerdinge naar het ontginningswerk te Westerbork te vertrekken. De stakers voeren een actie voor het algemeen stilleggen der werkverse haf flngswerken Van de züde der directie van de Arbeids beurs te Emmen kon men ons nog geen alge meen overzicht van den om vang van het con flict en de voornaamste grieven verstrekkep. De arbeidersorganisaties hebben hun leden ge adviseerd. niet deel te nemen aan de staking, omdat op deze wüze geen verbetering zal worden i. Voor een groot deel schlinen even- Moller noch in hun- amendement, noch in de wel de bestuurders voor het oogenbllk weinig vat op hun leden te hebben. omdat de nieuwe zomer- en wtnterkleeding uiterlük niet van elkaar sullen verschillen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13