WES LAND Er wordt recht gesproken p Van dag tot dag E a WOENSDAG 10 MEI 1939 Westfriesche agenda ENKHUIZEN 10 Mei i IJ Mei IS Mei 18 Mei Hemelvaartsdag MEDEMBLIK R.K. DAMES-HOCKEYDAG Uitstekend geslaagd OPMEER SPANBROEK GROOTEBROEK het HOOGKARSPEL PROVINCIAAL NIEUWS KROMMENIE D.H.V.B. Ie klasse HOOGWOUD LUTJEBROEK WORMER D< Retraitehuis te Bergen VAN HET KATHOLIEKE KAMP OBDAM In het Haarlemsche diocees MARKTEN Nog zooiets Centrum-wedstrijden voor aspiranten VEIL1NGOVERZ1CHT LANGENDIJK d< A F'T1" 1 Kwakzalver constateerde kanker, was echter een niersteen Geen sprake van kanker K^b**'* 5-.. 7JO uur: Raad Venhuizen. I 10 uur: Raad Berkhout. voor de i den Vormreis. Mgr Huibers zal Dinsdag 16 Mei Van J. Straten. ver- In 5 JUNI die 11 maanden Z 0 hl ni anderszins ’t Bilau-systeem Ook in hooter beroep stond terecht de on- 1 14 Aan in 'i.,' aan wie het Engelsche koningspaar is toe vertrouwd Collecte-opbrengst De opbrengst van de Zaterdag 6 en Maandag 8 Mei in deze gemeente gehouden collecte ten bate van de Reclassee- ringslnstellingen bedroeg 10.50. - De speldjesdag ten heeft hier opgebracht de na- 5 5 5 5 Warmenl. r 43<J. 1 1 2 2 2 4 8 8 5 5 3 1 t r t van dit Br. door DEN koelen 1 Do 3 me pla I var woi hel 1 no do en Zij vo tjt vo hij me eei g» go 1 va cit vet E< tei ge he de s I t 2 e d r h< Uc Dl Opbrengst collecte, bate der reclasseering 39,63. 1 1 1 va pr rei wi kei da nit «U V a; a Vi n ir tl z< e< ni ei wi h< ee kt ni nc n« O werd een Kanton- J tijdens zijn reis over Oceaan naar Canada. Kapitein Meikle met eenige van zijn officieren Speeltuinvereenighif „Krommenie” Zater dag 20 Mei opent de Speeltuinvereeniging weer haar poorten. Alles is opnieuw in orde gebracht en heeft een frisch en fleurig aanzien gekre gen. Het belooft dus weer een gezellige dag te' worden, telkens wanneer de jongens en meis jes zich er komen vermaken. Het bestuur heeft een voor ieder zéér gemakkelyke contributie- regeling getroffen. Opgaven voor deze nuttige instelling worden nog steeds gaarne aange nomen. n Grave onder Nijmegen aan het werk. Allen zjjn in Ballast het circuit Nederland Burgerlijke Stand Geboren: Hendrjka. d. van Cornells Kak en avn Hendrika Dekker Guur- tje. d. van Johan Bak en Maria Broerse. Eveneens in hooger beroep kwam de Hoora- sche slager R. G„ die op 13 Juni van het vorig Jaar in den vroegen morgen te Hoorn van den (Am- Westerdijk af kwam rijden en op het Groote Spanbroek en A C. Konijn. Spanbroek. Overleden: K. Konijn, oud 60 Jaren. echtge noot van A. Koenls; P. de Groen, 57 Jaren, wed. van - - In de markthallen van Leipzig heeft een groote brand gewoed. Vele levensmid delen leerden vernietigd. De Leipziger brandwecr kon slechts met groote moeite het vuur bedwingen 2 uur: In „De Poort van Cleve" te Enkhui- zen. vergadering van Hoofdingelanden van den polder „Het Grootslag”. 8’A uur: In het Gezellenhuis te Hoorn, ver gadering van den R. K. Volksbond. Spreker de heer J. W. v. d. Akker over: ,X»e noodzakelijk heid van een R. K. Ziekenfonds”. Quick, Haarlem Thor, Amsterdam N.VA., Amsterdam Wilskracht, A’dam The Unity. Amsterdam 5 Keep fit, Den Haag Zondag 14 Propagandadag. Maandag 2225 Mannen (Amsterdam); ge reserveerd. Zaterdag 2730 (Pinksterdagen) Mannen en jongemannen; (Zaanstreek) 650. „<~^eestelij.ke meerwaardigheid is ten- f slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding b« de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onsen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot Instand houding en voltooiing onser Universttelt. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes G J z. van G P. Visser en A. M Stet; Simon, z. van S. van der Deure en G M. Kossen. Ondertrouwd en Getrouwd: A. van der Fluit. Oude Niedorp en W Boots. Opmeer R.K.V.V. Wit Rood IJft programma voor ss. Zondag 14 Mei luidt als volgt: Wit Rood I Zouaven I 230 uur. Voor de na-competitie Wou- dia I—Wit Rood 2 2.30 uur. 238 UUR OF HET TERREIN BUITEN- LUIENDIJK (JULIANASPOBTPARK) TE HOORN, 25e KATHOLIEKE WEST-FRIE- SCHE LANDDAG. SPREKER PATER PETERS O.E.S.A.; OPVOERING VAN HIS TORISCH SPEL. Voor Dinsdag Barsingerhorn, die door den kantonrechter tot 10.of 5 dagen hechtenis was veroordeeld, omdat hij op 3 October van het vorig Jaar op den^Rutgeweg te Zype aan het van rechts ko mend verkeer geen voorrang had verleend. G. móest ergens bij een damhek melk laden op eerk^vrachtauto De auto stond op den dam met Collecte De opbrengst van de collecte, op Zaterdag jJ. ten bate van de Reclasseerlng ge houden, is alhier f 63 97 geweest. Op de velderuaan het A J4.VJ -terrein te Am sterdam werd Zondag 7 Mei een goed geslaagde hockeydag gehouden. Op de drie velden werd door de deelnemen de vereenigingen bijna voortdurend gespeeld. Om 1 uur begon de eerste wedstrijd. Al dadelijk was de fanning er in. die tot het eind toe bleef. Op dezen hockeydag werd voor den eersten keer een halve competitie gespeeld; daardoor waren de speeltijden vanzelfsprekend kort, het geen echter niet belette, dat meerdere doel punten werden gemaakt. Quick uit Haarlem wist met een kleinen voorsprong op Thor (Amsterdam) beslag op den wisselbeker te leggen, die hiervoor het vo rig Jaar door den zeereerw. heer A. M. A. Vol- laerts, directeur van de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie, te beschikking is gesteld en door den zeereerw. heer P. J. Aarts, districtscommissaris te Anftterdam werd ultge- reklt. De distrlcts-commissarls maakte van deze gelegenheid gebruik om een kort Woord tot de deelneemsters te richten, waarin ZE. zoowel de winnende als de niet-winnende vereenigingen feliciteerde. schommelden wel een gevolg van de aanvoer RETRAITEHUI VAN NO^ RD POLI. AND „ST. PETRUS CANISIUS” BERGEN (N.H.) i MEI Nieuwbouw Aan den heer J. Th. Groot, timmerman-aannemer alhier, is opgedragen de bouw van een nieuw pakhuis voor rekening van den heer W. Hoffman, levensmiddelenbedrijf; te Hoogkarspel. Hyt metselwerk is opgedragen aan den heer G. Bruin, metselaar-aannemer te Hoog karspel. Onvoorzichtig De tuinder P. Zwart Jb.z. had de onvoorzichtigheid bij het grlndafkruien zich met een greep zoodanig zijn voet te ver wonden, dat hij. na ingeroepen medische hulp, eenige weken rust zal moeten houden. des middags 2 uur het H. Vormsel kernen toe dienen in de parochiekerk. avond een cabaret programma worden verwerkt. De Jubilarissen krijgen tjjc.ig hun uitnoodiging en de continu-arbeiders onder hen zullen wel willen trachten te ruilen, voorzoover dit nood g is. Ook de echtgenooten zullen bij deze huldiging aanwezig zjjn. Verder is er plaats voor leden met hun dames. Gouden echtpaar. Op 16 Mei herdenkt het echtpaar Swier—Locyse zjjn 50-jarlg huwelijks feest. Zondag JJ. zijn in de verschillende sportcentra van ons Diocees de jaarlljksche tumwedstrijden voor meisjes van 12 tot 16 Jaar gehouden. In Amsterdam vonden deze wedstrijden plaast in de St. Josephs-Gezellcn-Vereeniglng. waar de verschillende deelnemende vereenigingen om precies half twee aanwezig waren om onder lei ding van den heer C. Richters het wedstrijd- 1 program af te werken. Er werd begonnen met de voorgeschreven oefeningen, waarvoor ieder zich wekenlang ge traind had. De oefening aan de venwichtslat was evenwel een verrassing. Deze werd op den dag van den wedstrijd zelf door de Technische Commissie van den Sportraad bekend gemaakt, en hier konden dus de turnsters toonen of zij ook zonder bijzondere training tot de niet gemakke- lyke oefening in staat waren. Na de voorgeschreven oefeningen kwam het eigen gekozen werk aan de beurt, waarvoor de vereeniging X>.O£." uit Hoorn den eersten prijs behaalde met een keurig uitgevoerde stokoefe- ning. „O.D.O.” te Amsterdam legde beslag op den 2en prijs. „Spirit” Amsterdam veroverde den derden prijs met een frissche oefening met het springriet. De middag had dank zij de correcte leiding en het onvermoeid werken van de jury-leden een vlot verloop, zoodat reeds om ca. 5 uur de prijs uitreiking kon plaats hebben. Met een „proficiat” aan de prijswinnaars en een aansporing voor allen om weer friqph en sportief aan den slag te gaan werd deze wed- strijdmiddag gesloten: De uitslagen zijn: Wedstrijd A minder geoefenden: 2e prijs (groene wimpel) „Achilles-Barleus) 569 >4 pnt.; „Clto” 90414 pnt; DO.8. (Hoorn) 592)4 pnt; O.D.O. 683 pnt. Wedstrijd B geoefenden: le prijs (roode wimpel) O.D.O. 578 pnt. 2e prijs: Clto 494(4 pnt; Spirit 370^ pnt. Wedstrijd C eigengekozen werk; No. 1 D.O.S. met 29 punten. No. 2 O.D.O. met 26 punten. No. 3 Spirit met 23 punten. werd voor een zelfde ver- Poldervergadering Het polderbestuur ver gaderde Maandagmiddag ten gemeentehuize onder voorzitterschap van den heer J. Bakker Sz. De heer Smit was wegens ziekte afwezig. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer N. Blauw hoe het stond met de huizen en boomen die den wind voor iden watermolen „wegnemen”. Voorzitter zei. dat per 18 Januari IJ. over dit punt een schrijven tot Ged. Staten was gericht, waarop tot heden echter nog geen antwoord was binnen gekomen. De rekening gaf aan ontvangsten 17246 05 en aan uitgaven 16439.79, batig saldo 806.26 Bij deze rekening is Inbegrepen <*n aflossing bestaande schuld A 5750.alzofe is er een 4000— meer atgelost dan verplichtend was gesteld' Als bijzonderheid vermelden we uit de rekening dat er een minimum bedrag voor Opbrengst collecte. De op Zaterdag gehou den collecte ten bate der Reclasseeringslnste:- iingen heeft alhier opgebracht f 206 58. Candidaatstelling Bij de gehouder^ candl- daatstelling voor den gemeenteraad zijn 6 can- dldatenlljsten ingediend, t.w.: A. R. Partij: 1 A Sluis; C. H. Unie: 1. J. Kofman:‘R. K. Staats partij: 1. G. J. Stavenuiter; Vrijzinnigen (V.D. en Lib): 1. Chr Roosendaal: S.D.A.P.: 1. p Rodenburg; Staatk Ger. Partij: 1 G J. Wol- bers. Groene Veiling Kerkebollen - In café ..De Paus” had Maandagavond de groene veiling van de kerkebollen plaats. De partijen brach ten dé volgende prijzen op: 2355 regels William Copland f 172.25 435 regels Rose Copland f 6J35; 655 regels Clara Buth f 33; 610 regels .Yellow f 34; 280 Tegels Inglesc. Pink f 15; 32 regels Baron de la Tón na ye f 5; 80 regels Vieta d’Oliveira f 6.25; 6 regels Golden Harvest f 7.60; 35 regels Sonja f 7; 43 regels Gele Prins f 4.50; 45 regels Ibis f 6.25; 50 regels Moore f 5; 34 regels Scarlet Royal f 535; 17 regels Theeroos f 6.50; 400 re gels Due de Berlin f 31; 160 regels Prosperity f 6; 130 regels Cram. Brlllant f 7.50; 125 re gels Zenober f 11; 240 regels Radium f 15; 100 regels Artus f 535; 65 regels Allard Pier son f 7; 4350 regels Bartigon f 345; 680 regels William Pitt f 75; 625 regels Pride of Haarlem f 34 50. De verkooplng, welke geschiedde ten over- ■taan van notaris Th. Janssen te Grootebroek. had een zeer genoeglijk verloop. Zilveren feest vakvereeniging De feest- en vaandelcommissie voor de viering van het 25- Jarig bestaan van de Fabrieksarbeidersvereem- ging „St. Willibrordus” is goeddeels met de vaststelling van het programma gertred en meldt ons, dat eerstdaags een commissielid oe vastgestelde bijdrage ad 0.25 zal komen innen. Men kan het ook persoonlijk aan den bode ter hand stellen. Zondag 25 Juni wordt de plechtigecHoogmis opgedragen door den zeereerw. heer pastoor P. Verwer met assistentie van de zeereerw. heeren Th. Winkelman en W. Koofj, beiden oud-pistoor van Wormer. Onder de H. Mis algemeene H Communie der leden met echtgenooten. Daarna vaandelwijding. Des middags om drie uur heeft de overdracht van het nieuwe vaandel plaats. Voor deze ge legenheid is een speciaal vaandellied gecom poneerd. Daarna heeft de receptie plaats in de benedenzaal van Ons Huis, die in haar geheel ter beschikking van de commissie staat. Op de Zondagen 25 Juni en 2 Juli worden de feestavonden gehouden. De continu-arbeiders die 2 Juli in de nachtploeg komen, hebben voorrang, doch dienen dit even op te geven. Ver volgens zullen de leden alphabetisch worden aangewezen voor 25 Juni of 2 Juli. Medewerking zal worden verleend door een trio humoristen en een Band van zes personen. Als spreker zal op 25 Juni optreden het oud- lid J. M. Moolj en op 2 Juli B. Waterlander. Op Woensdag 28 Juni, den oprichtingsdatum, wordt een H. Mis opgedragen voor dc levende en overleden leden en heeft des avonds te half acht in Ons Huis de huldiging plaats van 57 leden, waaronder vijf bestuursleden, die hun zilveren feest vieren. Bij deze gelegenheid zal de heer Brussel spreken. Verder zal er dien Eer,te prijs Onze plaatsgenoot, de heer Jacob Winnubst Pzn behaalde bjj een door het ..Christiaan Huygens" uitgeschreven prijsvraag voor Ned. Horlogemakers van max 21 jaar. den eersten prijs met 87'.. uit 100 punten De opgave bestond uitHet vervaardigen en mon- teeren van een Penclule-Echappement. alsmede van de bijbehoorende teekeningen. WARMENHUIZEN 9 Mei Veiling Warme zen Oele Uien 3.50, groote 3.50. Rabarber Witte kool 3.502 80 4 aanvoerders. BEVERWIJK. 9 Mei Bloemenveiling ’t Oen tnun. Clara Buth 1315. Baron de1* Tonnaye 14—18. William Copland 10—13. William Pltt 11 —14, Bartigon 10—16, Xe Nötre 15—19. Mad Krelage 1420. Princes Elizabeth 1530, King of the Yellow 1014. Inglescombe 1318. Bouton d’ Or 14—19. div. Narcissen 3--6. Wedgewood 10 17. Imperator 1118. Yellow Queen 915. Trolllera 816. dl. volle Orond Tulpen 0.503, Idem idem Narcissen 0.402. Seringen 1316. Anemonen 814. Pioenrozen 1933. Lathyrus in diverse kleuren 1330. Ranoncel romano 9 12. Pythrum 20. MEDEMBLIK. 9 Mei. Velllngsver. „St. Jozef”. Witlof: I 23.50—23.80. II 30 70—3120. Hl 10 50 10.80, Spinazie 3.703.90. Deensche kool 1.30. -BURG. 9 Mei 3 paarden 250.00 325. 180.00—210. 6 graakalveren 35.0060. 96 nuchtere kalveren 7.0015. 3 rammen 18.0034. 27 schapen 16.0022, 7 lammeren 4.755. DEN BURG. 9 Mei. ElervèlHng Aanvoer 88000 stuks: 50-56 3.10—3 25. 58-62 3 353.40. 63-64 335—3 50. 66-70 3.75335. ENKHUIZEN, 9 Mei. Vlsch. Aan den Getneen- tevlachafslag werd aangevoerd door 9 vaartuigen 750 pond Koraal 30.532 cent per pond. DEN HELDER. 9 Mel. Gem. Vlschafslag. Aan gebracht door Korders: Tongen 6373 cent. Slips 5458 cent per kg Schol I 5.006, II 2303.40. Schar 11.60 per kist. Door garnalenvlsochers: levende garnalen 1351.40. gekookte garnalen 1617 cent per kg. Boor harlngvlsschersHaring per tal 4.80—520. Geep per tal 32.50. E. S. V. I—L. 8. V. V. 1: 1—V*n de match ESV—LSW hing voor belde partijéri veel af."' zoodat er de noodige spanning wet:was. L8W1I won den toss en koos met den wind in den rug te spelen. In den beginne was het een gelijk opgaande strijd, waaruit niets te voorspellen was. We zagen een paar vlugge aanvallen van ESV, waaruit ook wel vinnige schoten kwa men, maar de L.-keeper wist den bal op su blieme wijze uit het doe! te houden. Even daarna kreeg de E-doelman een paar moei lijke schuivers te verwerken. Kort voor de lust wist de Is-keeper een vliegend schot van den E.-mldvoor nog net over het doel te slaan. Hierna trokken beide ploegen om de beurt ten aanval, doch zonder succes, zodat <Je rust met een 00-stand aanbrak. Na hervatting had ESV het wind voordeel en speelde ook nu het meest in den aanval. Men vleide, dat er voor E een doelpunt in de lucht hing, maar de stevige L.-verdediging wist het eerste kwartier nog stand te houden. Steeds weer zette E. mooie aanvallen op. Ook krijgt de E.-keeper nog wel eens een lastig schot te houden, doch het lukte telkens, en onze doel man maakte, dezen middag weer een zeer be trouwbaren indruk. Even later heeft de ESV- rechtsbulten succes; handig omspeelde hü Leek en met een schitterend effectvol schot vlocg den bal via den keeper het net in. De laatste minuten verstrijken onder groote spanning. ESV kreeg nog enkele vrije schoppen te nemen, maar ook zonder resultaat. Een tweede doel punt kwam wegens buitenspel niet in aanmer king. Daarna klinkt het fluitje van scheids rechter Hoogenwooninck voor de laatste maal. De leiding was goed geweest. Na de rust was het spel aantrekkelijk, al was het ook voor dien sportlef. ADO 4ESV 2 ging niet door wegens bet niet opkomen van den scheidsrechter. Zaterdag 36 Meisjes boven 17 Jaar 6 50 Dinsdag 69 Gehuwde dames; (gereserveerd) 10,—. Zaterdag 1013 St. Josephsgezellen sterdam IV. Haarlem III) 6.50. Dinsdag 13—16 Politiebond St. Michael 6.50. Dinsdag 2023 Gehuwde dames; (Den Hel der,. Amsterdam. St. Rita) 10. Dinsdag 2730 Gehuwde dames. (Amsterdam alg. Hulpkerk O. L. Vr. v. d. Vrede, Zaandam e.a.) 6.50. te Zandvoort, waar op 3 Juni de eerste automobielwedstrljd om den prijs van Zandvoort zal worden gehouden, wordt thans druk gewerkt Verloting „Concordia” In de bijeenkomst van de concourscommissie van de plaatselljke muziekverecniglng Concordia alhier, werd be sloten een verloting te houden voor dekking van het waarborgfonds voor t te houden concours. it ergens bij een damhek melk laden vrachtauto. De auto stond op den d^Voorwielen nog op den weg. Toen G. klaar was liep hi), omdat het uitzicht ter plaatse slecht was. even den weg op om te kij ken, of er nog Iets aan kwam. Hij zag niets en stapte toen in zijn auto om voorzichtig weg te rijden. Op den weg gekomen reed echter de Wlerlnger koopman P. met een vaart tegen hem op. met het gevolg, dat de auto van P. zwaar werd beschadigd. G. achtte zich aan het ongeval niet schul dig, omdat hij alle voorzorgsmaatregelen had genomen, die hij maar kon nemen. Bovendien had P. niet geheel rechts van den weg ge reden. P.. die als getuige werd gehoord, erkende niet geheel rechts te hebben gereden, omdat de weg rond was. Signaal had hij niet gege ven toen hij den melkauto van den dam af zag komen, omdat hem dat niet noodlg leek. Toen hij tegen den melkwagen botste, stond die geheel (Jwars op den weg. De president. Mr. Lede boer, vohd dat P. niet die voorzorgsmaatregelen had geffofféh, die hij als autorijder had moeten nertien. De getuige A 'décharge H. verklaarde, dat de melkauto nog niet over de weghelft was geko men, toen het ongeluk gebeurde, zoodat P. met zijn auto nog ruimte had gehad om te passee- ren. indien hl) dat had gewild. Een andere getuige A décharge vertelde, dat na het ongeluk P. hem had gezegd met een snelheid van ongeveer 90 K.M. te hebben ge reden en eerst op het laatste oogenblik den melkauto te hebben gezien en toen pas te hebben geremd. De weg was nat en glibberig. P. zei hierop, dat dit een groote leugen was. maar de getuige A décharge hield voet bjj stuk. De officier, Mr. v. d. Peen" de Lllle, zet, dat dit kleine zaakje met de voetpomp was op geblazen tot groote proporties. Verdachte maakte de Kcpote fout door alle schuld op P. te werpen, terwijl in werkelijkheid de schuld zeer zeker ook bij verdachte lag. Dat P. In het midden van den weg had gereden was logisch; dat moet men op zulke wegen gewoonlijk. Verdachte had gewoonweg verzuimd uit te kjjken. P. behoefde geen signaal te geven. Om dat verdachte geen besef had van zijn schuld vorderde spr. bevestiging van het vonnis, met uitzondering van de straf, die hij verhoogd wilde zien tot f 25,of 15 dagen De verdediger. Mr. Sanders uit Beverwijk, betoogde, dat verdachte, in tegenstelling met wat de officier zei, wel degelijk alle voorzorgs maatregelen had getroffen. HIJ was eerst op >den weg gaan kijken en daarna had hij voor zichtig zijn auto op gang gebracht, signaal ge geven en voorovergebogen over het stuur uitkij kend. den weg opgereden. Toen P. aankwam stopte hij onmiddellijk én Het voldoende ruim te over voor den ander. P. bestreed dit wel al lemaal. maar spreekt alleen P. de waarheid, vroeg pleiter. Men kon van verdachte ónmoge lijk meer vergen dan hij heeft gedaan en daar om mocht men hem geen schuld aan het onge val toeschrijven. Bovendien heeft getuige P. her haaldelijk ongelukken. Pleiter vroeg tenqjptte vrijspraak. daal eens. nog te meer daar de heer BI. toezei voor het plaatsen van eeen hek bjj eventueel dempen te willen zorg dragen! Ook de sloot bij slager Konijn ondergaat een zelfde behandeling, voor zoover het afval be treft. Geprobeerd zal worden een en ander bjj door gang met behulp van werkverschaffing in orde te krijgen. De heer N. Blauw kwam met het voorstel het Molendjjkspad tot Smit vanaf den dorps weg met klinker te bestraten. Tot nu geschiedt bet onderhoud met sintels. Voorzitter zal een en ander onder oogen zien en overleg plegen met het polderbestuur van Hensbroek. om 200 moge’tfk samen de kosten te dragen. Het onderhoud van het pad wordt ook door beide polders gemeenschappelijk ge dragen. Ook het Kerkepaj betering genoemdr Hierna volgde sluiting onder dank aangename besprekingen. Het zandroigen stopgezet. Nu het werk aan den nieuwen weg bij Berkhout Is afgeloopen. Is ook het zandzuigen en het varen met bakken in het Krabbersgat gestaakt. De groote zand zuiger te voorlooplg in de haven gebracht In afwachting van de aanbesteding van een aan sluitend weggedeelte. De arbeiders, waaronder ongeveer 25 Enkhulzers.- zijn voor een deel by Grave onder Nijmegen aan het werk. De rest Is aan het werk by Makkum. dienst gebleven by de Amsterdamsche memoriam Zondagavond, toen hy by een van zyn vele bekenden op bezoek was, werd de heer H. D Seisener. in leven directeur van het Gasbedrijf alhier, door een beroerte ge troffen. Na per brancard thuisgebracht te zijn,, te hy zonder by kennis te zijn gekomen. Maan dagavond om half elf overleden. De overledene bereikte den leeftyd van 59 jaar en was sinds - 1906 als directeur aan genoemd bedrijf werk zaam. De begrafenis zal plaats hebben op oude begraafplaats cp Donderdag a.s.. des middags 2 uur de Alkmaarsche rechtbank stond In hooger beroep teraeht C. G. uit Onder een auto. Dinsdagmiddag geraakte op de Melkmarkt de 6-jarige L. J. v. d Sprayt onder een passeerenden auto. Dc auto ging ge heel over het ventje heen. Nadat onmiddellijk geneeskundige hulp was gehaald, bleek het kind alleen eenige schaafwonden bekomen te heb ben De bestuurder, afkomstig uit Amsterdam, treft geen schuld. geveer 50-jarige landbouwer Petrus Br. uit Opmeer, die wegens kwakzalverij door den Hoornschen kantonrechter tot 300,of 100 dagen hechtenis was veroordeeld. Br. had den 65-Jartgen veehouder S. uit zyn omgeving, „be handeld". 8. meende aan kanker te lijden en men had hem aangeraden naar den .Jcanker- genezer” te gaan, wiens moeder een bekend „kankerjuffrouw” was. De kwakzalver bekeek, bevoelde en beklopte den ouden boer van on der tot boven en constateerde tenslotte, dat de boer „rot-knobbelkanker in den bulk” had, waartegen kankerkussentjes niet meer konden helpen. Nog een ding kon den boer redden en dat was: doeken, gedrenkt in uiensap en azijn op den buik leggen. De patiënt deed aldus, maar reeds spoedig kon hjj het niet meer uithouden van de pijn. De compressen hadden zyn huid deeriyk aan getast en een zwaar verbrand aanzien gege ven. Ten einde raad ging de boer wat hij al veel eerder had moeten doen naar een echten kanker-specialtet in Amsterdam en die stelde vast, dat de man heclemaal geen kan ker had en alleen maar een vrij onschuldig nlersteentje. Op raad van den specialist heeft de boer toen den kwakzalver bij de justitie aangebracht. Br. trachtte zich thans eenlgszins te weren maar de reden van zyn appél bleek te zyn. dat hy de boete van 300,veel te hoog vond. De officier zag geen termen om die te ver minderen en vorderde bevestiging. In alle zaken zal de rechtbank de volgende week Dinsdag uitspraak doen. Noord gekomen den motorryder C. T. aanreed, die van rechts kwam. Door de botsing aanmerkeiyke schade aangericht. De rechter te Hoorn veroordeelde den slager tot 40,of 20 dagen en .4 maanden intrekking van het rybewys. De slager verklaarde ook nu aan het ongeval onschuldig te zjjn, omdat hy wel op den hoek had gestopt voor den motorrijder. Deze, die ook stil stond, maakte den indruk aan verdachte den voorrang te willen geven. Verdachte reed toen weer door, maar de motorryder ook en toen kwam de botsing. De motorryder beweerde echter heelemaal niet van plan te zijn geweest om aan verdachte den voorrang te geven. Na verhoor van eenige getuigen A decharge, die weinig bijzonders wisten te vertellen, vor derde de officier bevestiging van het vonnis. Dat T„ zooals In het midden was gebracht, na het ongeluk had gezegd: „Het te mijn eigen schuld, was Ik maar niet doorgereden”, deed volgens den officier aan de wettelijke schuld van den slager niets af. De verdediger, Mr. Dr. Buiskool uit Scha- gen. zei, dat rechts Inderdaad den voorrang heeft-, maar dat het in de practijk wel eens an- ders uit komt. Men kan on<Jer bepaalde om standigheden wel eens den indruk krygen, dat Iemand geen gebruik wil maken van zijn recht op voorrang. Pleiter meende, dat verdachte door het Intrekken van het rijbewijs, te zwaar I was getroffen, omdat 's mans bestaan er van af hangt. Pleiter vroeg derhalve verandering van het vonnis in dat opzicht. Het seizoen begint voor de verschillende kool soorten al aardig op het einde te loopen. De nanvoenen aan de veilingen worden heel wat minder. Roodekooi te practtech uitverkocht. De laatste dagen was er heelemaal geen roodekooi aangevoerd. Tegen de pryzen. welke dit artikel hééft opgebracht, was het ook wel wat riskant om te speculeeren en de kool nog langer te be waren. Misschien dat er nog wat In het een of andere koelhuis ligt, maar dit zal niet vee) meer te beteckenen hebben. De overhouders hebben het met de gelekool en met de Deensche witten nog even langei aangedurfd, doodat de prijzen van deze belde soorten nu niet zoo direct hoog konden wor den genoemd. Wat het product betreft, te het wel verwonderiyk. dat daarvan nog vrij be langrijke hoeveelheden worden gepresenteerd. In het begin van het seizoen verluidde het al. dat de kwaliteit» van de gelekool over het alge meen genomen heel slecht was. zoodat de ver wachting was, dat er niet veel van over zou biyven. dat lang bewaard kon worden. De ioodekool is echter al zoo goed als opgeruimd en nog steeds komen er gelen ter veiling. De pryzen welke besteed worden, zyn in vergeiy- king met die van eenige weken geleden, en yok nog in het begin van de afgeloopen week, vrij behooriyk. al beteekent dit niet, dat er geen groote verliezen worden geleden door de kooi- overhouders. De kleine gelekool heeft op het laatst van de weck byna steeds boven 3 per 100 KG. kunnen opbrengen. Te Noord- scharwoude liepen ze zelfs tot ruim 7.—. Als hoogste prys konden wy 830 per 100 K.G. noteeren. De groote kool wil nog maar niet mee omhoog. De pryzen hiervan zyn wel eenigszins verbeterd, doch het verschil tusschen dc kleine en de groote sorteering is nog groot. Anders maakt men doorgaans niet zooveel ver schil met de pryzen. De Deensche wittekool. waarvan nog wel ae grootste hoeveelheden by de tuinders liggen opgeslagen, is goedkooper geworden. Het aan bod overtreft de vraag, hetgeen niet bevorder lik Is voor den afzet. Het land, waarheen deze koolsoort in dezen tyd van het jaar nogal eens geëxporteerd wordt, neemt tegenover de Ne- derlandschc tuinbouw nu Jutet geen vrjend- schappeiyke houding aan. Eenlgen tyd geleden werd de invoer van verschillende artikelen verboden wegens het vermeende gevaar voor mond- en klauwzeer, thans weer te een nieuwe maatregel afgekondlgd, waardoor de Invoer van verschillende bolgewassen, waaronder de uien, zeer wordt bemoeiiykt. De Deensche wittekool heeft hiervan niet te lyden. maar het werkt toch wel belemmerend. Er wordt onzekerheid geschapen, waardoor de handel niet bevorderd wordt. De pryzen van de Deensche wittekool waren zeer afwisselend. Er werd te Broek op Langendyk, waar de minste aanvoer was; van 3.50 tot 4.30 per 100 K.G. besteed. Te Noordscharwoude kwamen deze pryzcp ook voor, maar Zaterdag was de laagste noteering f 2.20 per 100 K.G. Het ziet er voor de Deen- eche wittekool-verbouwers niet gunstig uit. De enkele party roodekooi noteerde 12.40 per 100 K G. Te Broek op Langendyk tjegint het nieuwe seizoen zich al weenomet meerdere producten aan te kondigen. Maandag wanen de eerste bloem kooien aan de markt. De heer P. Kool bedrilfsleirter van het Demonstratiebedryf te Hcerhugowaard bracht deze eerstelingen aan óe veiling. Ze brachten 28 per 100 stuks op Later werd zelfs 38 besteed. Het aanbod heeft echter nog niets te beteekenen. Het gaat maar om een paar stuks. Als er aanstonds wat meer komen, zuilen de prijzen wel weer spoedig dalen De pryzen van de rabarber nogal eens; dit was ongeregelde aanvoeren. Als er weinig was. noteerden wij meestal tot boven 5.per 100 bos Waren er eens een paar schuiten meer dan daalden de pryzen. soms tot ƒ3.60 A ƒ3 90 De aanvoer van tomaten heeft nog weinig te beteekenen In totaal is 16 kilogram geveild De prijzen liepen echter reeds terug. Begon men met 63— A 69.—. de prys van Vrij dag was voor A 52.—. voor C 46 per 100 K.G. Voor uien werden, sterk afwisselende pryzen betaald. Sommige partijen noteerden tot ruim 4.per 100 K G. Andere werden met even 1 3.per 100 K.G. betaald. In de prijzen der cetaardappclen is nog weinig verandering te constateeren. Ze blijven laag. Meestal werd be neden 2per 100 K G. betaald Een enkel mooi partijtje noteerde tot 2.20 per 100 K.G. Burgerlijke Stand. Geboren: Marianne, d van J. J. Bonenkamp en F Bassen; Cornelia, d. van A. E. Klein en C. van Nieuwenhoven; Petrus, z. van H. Kok en S. Jong; Petrus Ja cobus. z van A. Appel en E Jong. Ondertrouwd en Getrouwd: T. Mes. Berkhout, en W. M. Oud. Spanbroek; O. N. Stam. Zaan dam en G. Karsten. Spanbroek; 3. P. Roosje De uitslag van de competitie te als volgt: 4 4 2 1 2 1 - 3 - 1 rekening dat er een minimum bedrag brandstof is uitgegeven, n.l. 77.63 Voorstel tot wyziging van het ambtenaren reglement, om. in verband met de verlenging van den diensttyd van 5*z op 11 maanden h. st. aangenomen. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste ‘2000.en tegen een rente van ten hoogste 3% pet Het bestuur nam dit besluit hoewel niet vast staat of men het geld geheel of gedeeltelijk noodig zal hebben. Goedgevonden werd dat het restant van de kosten der naar het Bilau-systeem veranderde watermolen betaald werd, gezien deze con structie voor de volle honderd procent voldoet. De heer N. B auw ultte ook zyn groote te vredenheid over dit systeem, hoewel spr. van warm voorstander door de tegenslagen met de molen destyds tegenstander was geworden Besloten werd den constructeur van dit systeem, den heer Wynveld. erkenteiykheld uit te spreken over de Blauconstructie en door mid del van pers en anderszins ’t Bilau-systeem aan te bevelen. By de rond vraag uitte de heer C Blanken- daal een klacht over de sloot by z'n huls langs den dorpsweg, waarin veel afval geworpen wordt. Spr. zag graag dat de sloot gedicht kon worden. Gezien de sloot eigendom van het Hoogheemraadschap is moet dit aan dit col lege verzocht worden. Het bestuur was het met den heer Blanken-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2