Water, dat geen brood geeft meer I r4- BESOMMINGEN VAN ROND VIJF GULDEN Huisvesting der vluchtelingen Haringteelt op Wadden zee mislukt 1 OFFICIEREN DE PENSIOENEN DER SPOORWEGAMBTENAREN AANBOD. TSJECHISCHE X DONDERDAG 11 MEI 1939 B BOERDERIJ AFGEBRAND Wegwerker gedood Sigarenwinkels in ver d r ukking Prinses erf Prinsesje bij de Koningin Jaarlijksche kosten op li millioen geschat DIN AAL VAN ROSSUM- MONUMENT 4 De exploitatiekosten zijn rug ligt. van van vo.gend" en zaam plooien kelijke weerskanten De heeft leek Onthulling op 22 stond uit 0.25 >rst het vuur omgekomen. brand is niet bekend. De trein had AR Parasitaire verkoop het Br.— Minister Van Boeijen erkent, dat selectie noodig is Geleidelijke intrekking van de kor ting wordt thans voorgesteld centrale' leend: van stuk zoo’n werk 1 van Ouwe Jan Wiegman, die al 30 jaar aan den Wieringer vischafslag met zijn bel de wisseling van teelt na teelt begeleidt zag nog nimmer de toekomst zóó somber 0.00 Nieu- ondcr de minister uitsluitend zijn zorgen te strekken over de categorie vluch- 'sie reu.sar.hi.tae rouwsluiers waaien de drogende kamernetten. op Wieringen en aan dejriesche kust Als instructeurs vechtwagens en in Indische leger De minia.er acht het naodig. aan het hoofd van het kamp een directeur te plaatsen. Een commissie van toezicht en bijstand, wantin ver tegenwoordigers der verschillende comitê's zit ting zullen hebben, zal in nauw contact met den minister en den directeur zich met de be langen der vluchtelingen blijven bemoeien. Op het gebied van den sigarenverkoop bestaan merkwaardige praktijken. Oningewijden zullen waarschijnlijk meenen, dat de verkoop van siga ren, sigaretten, enz. voor het overgroote deel ge schiedt via de sigarenwinkeliers, die hiervoor zijn ingericht; die tot dit doel dure panden in de winkelstraten hebben; die zorgen voor een juiste temperatuur in hjin winkels; die advies kunnen geven over het beste sigarenmerk; die in een woord de „service" bieden, welke de con sument noodig heeft. Dit is echter onjuist. Vol gens schattingen van deskundigen is slechts 40 pct. van den verkoop in handen van den siga renwinkelier. De overige 60 pet. gaat via bios copen, café’s, stations, en voor een belangrijk deel vla particulieren. De kommen, waarmee Wieringers en Harlin- gers bij voorkeur visschen op haring en straks ook op ansjovis, zjjn van andere constructie. Zjj vormen een groote komvormige ruimte, door staand net in zee uitgezet, waaruit de haringen, eenmaal binnengeleid, voor het oveggroote deel geen uitweg meer vinden. Wanneer de visschers de vangst willen binnenhalen, visschen zjj de afgesloten kom met de zegen leeg. Drie van de V.D. 32, Klaas Tol, Corn. Font en Jan Bien, sjorren ’t leegc haringnet in de vlet Het is gewenscht niet direct het voor de be cijferde bevolking benoodigd aantal barakken ten volle te doen bouwen, doch dit aantal kleiner te nemen, om te voorkomen, dat het kamp te groot wordt opgezet. De nader nog noodig blij kende barakken zullen dan zooveel mogeltfk door de vluchtelingen zelf worden bijgebouwd Wat de ligging van het kamp met het oog op mogelijk oorlogsgevaar ba reft, wordt mede gedeeld, dat de minister op grond ven deskun dige voorlichting de overtuiging heeft, dat. ver geleken met andere terreinen, die ook als plaats van vestiging in uinmerking zouden komen, de gekozen plaats allerminst ongunstig >s. Wij kunnen in dit verband nog mededeelen, alius het blad, dat Australië gemakkelijker en vlotter op het aanbod uit Praag is ingegaan, daarbij gesteund door adviezen uit Londen, ter wijl men ook in Australië moet voorzien in een zeer snelle uitbreiding van de militaire lucht vaart, waarvoor geen beroep kan worden ge- J daan op hetgeen Engeland zou kunnen leveren. Iedere man is ginds noodig en zoo kon Austra- llë gemakkelijker beslissen, in hoeverre van de diensten der Tsjechische deskundigen zal wor den gebruik gemaakt. EN ons iT 0.20 0.20 0.40 0.20 0.18 0.18 0.15 0.16 0 14 0.15 0.14 0 30 0J4 0.30 e.u 6.Ï5 0.14 0.30 0.12 0.25 0.10 0.20 Onder Zoetermeer door een diesel- trein gegrepen De dleseltrcin. wqHt^Voensdag 10 15 tan Den Haag naar Oouda was vertrokken, heeft onder de gemeente Zoetermeer een wegwerker aan gereden. die met zijn rug naar den aankomen den trein werkzaamheden verrichtte aan een signaal. De man werd op slag gedood, tw^lf minuten vertraging. Nader worn' gemeld, dat de wegwerker, die door den dieseltrein is aangereden, de 48-Jarigé J Bouma, uit Zoetermeer was. De man is niet op slag gedood, doch kort na aankomst overleden in het ziekenhuis St.t Antoniushove te Voorburg, waarheen h(j met een afgereden linkerbeen ver voerd was. Vier gulden, vier Daarvoor werkten vier een halve week. Daarvoor maakten zij kosten, daarvoor leden zjj koude. 7jj vingen jen honderd haringen, welgeteld. voor gebruik van pantserauto's De minister erkent dat selectie noodig is. Bij den opbouw van het kamp wordt met dezen eisch ten volle rekening gehouden, roomsch-katholieke en protestantsche vluchtelingen zullen in een afzonderlijk gelegen gedeelte worden ondergebracht. Voor de kinderen, voor zoover zij niet in gezinsverband zullen kunnen leven, wordt een, van.de andere onderdeden volkomen af te schelden, gedeelte gereserveerd. De jeugdige vrouwen en de jeugdige mannen krijgen afzonderlijke verblijfplaatsen. De ge zinnen krijgen een eigen woning. Zooals uit het vorenstaande blijkt, denkt de zich het kamp als een klein dorp, de verschijlende categorieën van be- aan elkaar dienstbaar Al dadelijk kon worden geconstateerd, dat voor wat betreft de wapens der infan terie en artillerie aan dienstneming door v buitenlandsche officieren geen behoefte bestaat. haring langs den dijk natuurlijk van Naar wij vernemen zal het monument voor Kardinaal vai^fbssum te Wlttem op 22 Mei a.s. des middags nalf drie worden onthuld. Het monument is hedenmorgen uit Rome ter plaat se aangekomen Ook prof. Quatrinl, de ontwer per. is in ons land gearriveerd. ongeveer 15.000 sigarenwinkels* zjjn, en de totale waarde van de per Jaar geplengde rookoffers ca. 135.000.000 bedraagt, kan men nagaan hoe wei nig er in deze branche nog verdiend kan wor den. Als de geheele verkoop via den sigaren handel zou gaan (zooals reeds werd bpgetnerkt, is dit nog (niet voor de helft het geval) zou de gemiddelde' jaaromzet nog maar 9000 zijn, en de bruto winst ongeveer 1500. Daar moeten dan nog alle onkosten, als verwarming, verlich ting, huur, enz. af. Een gevolg van een en ander is, dat het sfëarenwinkelierschap meer en meer wordt opgevat als nevenbetrekking. Slechts 20 pct. van de sigarenwinkeliers in Amsterdam zien hierin hun geheele beroep! 1. De machtiging tot invioering van verdere korting bij Koninklijk Besluit aanstonds wordt Ingetrokken 2. De korting op de pensioenen beneden 500 met ingang van 1 Juli 1939 wordt ingetrokken. 3. Voor de overige kortingen, te beginnen met 1 Januari 1940, het maximum van 10 percent telkenjare met 2 wordt verminderd, zoodat deze kortingen dus op 1 Januari 1944 geheel zullen zijn afgeloopen. er twee dubbeltjes Naar wij vernemen is Prinses Juliana met Prinses Beatrix Woensdag voor een verblijf van eenige dagen te 's-Gravenhage aangekomen. Gedurende Haar* verblijf aldaar heeft de Prinses Haar intrek genomen op den •„Ruigen- hoek”. Hoewel heeft -uit telingen, die zijn toegelten onder de ultdruk- voorwaarde van opname in een kamp, is uit doelmatigheidsoverwegingen tegelijk het onder het departement van Justitie ressortee- rende kamp voor illegale vluchtelingen nabij het centrale kamp ontworpen, terwijl uit dien hoofde tevens de voor het Inzichten van het kamp voor illegalen benoodigde gelden door den minister zijn aangevraagd. Die gelden zul len te zijner tijd tusschen de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie worden verrekend. Aan boord van de V. D. 32 van Dirk Tol hebben wjj de laatste haringkamer ge licht en binnen gehaald. Op een huiverkop- den jachtend met stormige leigrauwe buien hebben wij mee in de dansende vlet de hand aan de netten geslagen, getrokken aan den zwaren vischzak, dig^eóeizaam omhoog kwam uit het ruwe waterde telkens weer Overspoelende golven. Een zwaar werk, dat mooi is als heel het tiet vol springende, glinsterende haring zit, een zilveren oogst, het honingzoet brood van het zoute water. Echter niet, wanneer de leege, donkere ma zen boven komen met wat magere onder- maatsche bot, een enkele levenlooze, uit het Zy logeeren op» den ,',Ruigenhoek” Ingediend is een ontwerp van wet tot wij ziging van de Pensioenwet voor de Spoorweg ambtenaren 1925. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. cntleend: Bij Koninklijke Boodschap van 13 April <938 werd aan de Kamer een ontwerp van wet aan geboden tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Bij de behandeling in de Tweede Kamer bleek, dat de Kamer, behalve de in t ontwerp neergelegde legelingen, nog een andere voorziening me< be trekking tot de pensioenen der spoorwegambte- ren wenschte en wel intrekking van de bjj de wet van 22 Februari 1936 Ingevoerde korting cp die pensioenen. Op 19 October 1938 noemde de minister van Waterstaat in de Tweede Kamer als door de korting verkregen jaarlijksche bezuiniging een bedrag van 1.450.000 a 1.500.000. Het verlangen van de regeering om ten aan zien van deze materie met de Kamer een op lossing te vinden, heeft haar doen zoeken naar een regeling, waarbij zoover mogeljjk wordt ’ë- gaan in de richting van opheffing van de kor ting, terwijl anderzijds de financieele gevolgen worden getemperd. Zjj meent deze regeling gevonden te hebben in het hierbij gedane voorstel, de intrekking van de korting geleidelijk te doen plaats hebben, roodat zij met 1 Januari 1944 geheel zal zijn afgeloopen. Voor zoover het thans Ingediende wetsontwerp betrekking heeft op de kortingen der pensioe nen. komt het, in het kort samengevat, hierop neer, dat; minister waarin woners zooveel mogelijk gemaakt zullen wordart. De barakken zullen, met vermijding van elke luxe, een bewoning in zomer en winter waar borgen, die aan redelijk te stellen eischen vol doet. De sfeer in het kamp zal een moeten zijn van werk en ophouw.. De plaats voor het centrale kamp gedacht, ligt in de naaste nabij heid van de bebouwde kommen Westerbork, Elp en Hooghalen, en op slechts 11 kilometer van de Drentsche hoofdstad. Intusschen ontveinst de minister zich niet, dat het kamp geen speciaal-opleldlngen, waar bij ingewikkelde machinerieën en laboratoria te pas komen, zal kunnen bieden. Daarom heeft hij reeds de wenschelijkheid overwogen, voor dit soort opleiding een apart tehuis in stand te houden of in te richten. In het centrale kamp zal overigens voor landbouwschollng on der deskundige leiding ruimschoots gelegenheid bestaan. Op korten afstand van het kamp ligt een boerderij met 30 i 40 hectare reeds goed deels ontgonnen grond, eigendom van Staats- boschbeheer. waarover de beschikking zal kun nen worden verkregen. Verwacht mag worden, dat ^geleidelijk eigen land-, tuinbouw- en veeteeltvoortbreng- selen in een goed deel van de behoeften van het kamp kart worden voorzien. In het kamp zal ook een contingent jonge kinderen worden opgenomen. Voor dezen zullen scholen worden Plaatsing van vliegofficieren? Een ander punt van overweging is de plaatsing van Tsjechische vliegofficieren. Aan de memorie van antwoord op het voor- looplg verslag van de Tweede Kamer inzake het vluchtelingenkapip wordt o.m. ont- De haringteen op de Waddenzee is mislukt. De kwade voorspellingen, dat zich de voor- jaarsharing niet meer zou vertoonen, zijn be waarheid. En de visscherman, die tegen allé deskundige verzekering in toch bleef hopen, zjjn schip uitrustte, zjjn netten plaatste, om dat, ja omdat dit moeilijk anders kon, wan neer het nu eenmaal je bestaan is, staat voor een catastrophe. Op Wieringen. te Harlingen, de groote ultloophavens, de voornaamste aan- voerplaatsen van de vangst, heerscht versla genheid. Honderden en honderden visschers hebben vergeefs gewerkt, gewacht, gehoopt. De kostbare i^-jaarsweken, die vroeger ruime, vaak practice verdienste brachten, zjjn voor bijgegaan. In Februari begon men met goeden moed de kamers en kommen uit te zetten. Maart kwam, de traditioneele tijd, dat zilve ren haringscholen de zeegaten binnen vielen, maar de netten bleven zoo goed als leeg. Men hoopte op April, misschien was de haring laat. Doch ook April verliep met de trieste regel maat van telkens en telkens weer de vergeef- sché vaart naar de netten, die uit het ruwe koude water werden getrokken: een enkele ha ring soms, maar meestal leeg. Vier blanke guldens telt Jan Thijs- sen, directeur van den Vischafslag te den Oever, uit in de hand van Dirk den motorbotter Ten tijde van dj indiening van het wets ontwerp stelde de regeenng zich voor dat het centrale kamp zou komen ts liggen óp de Veluwe. De minister heeft de overtuiging dat indien het kamp aldaar zou zjjn gebouwd, een bedrag van 1 millioen voor de inrichting van het kamp voor 2500 personen voldoende sou zijn geweest. De ramingen van den rjjksgebou- wendienst voor het thans in Drenthe te stich ten kamp, bevestigen deze verwachting. Op het departement van Oorlog men dan oök nog niet een duidelijk beeld van het gebruik, dat men van dit aanbod zal kunnen maken. Nader kwam ook vast te staan, dat bij de genie voer deze officieren geen p aats zal zjjn. aangezien dit wapen voor eventueele dra se werkzaamheden steeds een beroep kan doen op burgerlijk technisch, meest bouwkundig perso neel. Wat het aanbod betreft van officieren voor technische wapens, kunnen wij het melden, vertelt het Alg. Indisch Dagblad. Deze laatste vorm van verkoop, die meeren- deels plaats vindt op kantoren, in fabrieken, enz., néémt vooral den Igatsten tijd hand over hand toe. Meestal belast de Concierge of een van de jongste bedienden zich met dit bedrijf: hij neemt de bestellingen op, geeft deze door aan den grossier, die dan de sigaren (met sigaretten en tabak wordt deze methode minder toegepast) levert. Natuurlijk vindt deze verkoop steeds plaats onder den winkelprijs, en artikel 45, van de Tabakswet, dat verkoop beneden banderolle- prijs strafbaar stelt, wordt daarbij grif over treden. De overtredingen zjjn echter moeilijk te bewijzen en daardoor komen deze praktijken een enkele maal slechts aan het licht. Dat dit in hooge, mate onbehoorlijke zaken praktijken zijn, spreekt vanzelf. Men parasiteert op de winkeliers, die de aldus gekochte artikelen eerst etaleerden en anderszins geïntroduceerd hebben, en ontneemt daarenboven dezen men- schen een deel van hun toch reeds niet rijk be staan. De toestand in het sigarenwinkeliersbedrift tengevolge van een en ander is verre van roos kleurig. AU men bedenkt, dat er in Nederland ■en en Woensdag is in het gehucht Deelshurk, on der VOlkenswaard, de boerderij van de familie Willems, bewoond door den landbouwer wenhuis, afgebrand. De landbouwer is militairen dienst. De hoeve, die met riet gedekt was, spoedig in lichter laaie. De brandweer kon niet voorkomen, dat het perceel tot den grond af brandde. Eenige kalveren en varkens zijn in De oorzaak van den Hoe hecht de constructie haringkamer is en welk een moet worden verzet om het samenstel netten zoo te plaatsen en te bevestigen, dat stormwind, zeegang en stroom er geen vat op hebben, is ons duidelijk geworden bjj de uren en uren arbeid, twee dagen weer, om Meter lang en in den zeebodem gedreven, en iden hecht verankerd, weer los (Van onzen speclalen verslaggever) Tol, schipner van V. D. 32. Hü legt op en dan nog vier centen. Evep valt er stilte in het kantoortje. Tol houdt zijn hand nog open, als verwachtte hij meer. Diq^^bij staan kijken naar het zilver en-koper, mat glimmend op de eeltige vingers, tegen den ruwen palm. Vier gulden, vier en twintig cent. Zoo is het, schipper, zegt Thjjs- de yolendammer steekt lang- het geld weg tusschen ,,de van zjjn ruige pijbroek. IJsclmcer gespuide snoekbaars, een ver dwaalde rog, krabben enéén haring. en twintig cent. man tien en Eén haring. Hjj ligt daar in de vlet, dansend en springend, metaalglanzend-blauw zjjn rug, paars en groen zijn flanken met zilveren en gouden weerschijn a's op een ooek van Rem brandt. Een prachtig vischje, een lust voor het Oog, maar waarvan er 220 pas één tal vormen en een paar maal honderdduizend keer een tal een goede teelt. Deze eene haring in ons net is als een terging van het lot en de rog, die ernaast rustig op zjjn rug ligt, kjjkt ons met zjjn vreemd menschengezlcht spottend aan, om de dunne lippen een trek, hautain en blasé als een rococo-markies. Dezen ochtend en den volgenden hebben wij de haringltamtr binnengehaald, een ingenieus samenstel van netten, pelen, stokken en ankers. ter waarde van bijna duizend gulden dat zóó, twee, drievoudig een visschermans- tkapltaaltje uitmaakt. Deze kamers zet men uit langs de dijken. Een aanzwemmende haring school wordt hier in zjjn vaart gestuit en zwenkt naar links of rechts. Haaksch op den dijk staat nu het z.g. schut wand van de haringkamer ge spannen. 12 netten van in totaal een 60 meter lengte. De haring, langs den dijk opzwemmend, komt voor deze nieuwe versperriifg en moet andermaal van koers veranderen met nu nog slechts één mogelijkheidweg van den dijk, dus terug in de richting, waaruit de visch aanvan kelijk was gekomen. Maar deze koers voert ten verderve. De haringen zwemmen nu recht in de uitnoodigend openslaande poort van een der binnenkamers van het haringnet, door groote stukken staand want, z.g. rugstukken, In zee uitgezet. In enkele ©ogenblikken vult de opzwemmende school de binnenkamer, die behalve den breed- uitnoodigenden ingang maar één uitgang heeft, een smal toeloopenden uitgang, enkel genaamd, die naar het eigenlijke vangnet voert, den z.g. vischzak. Naar dien vischzak stuwen de haringen elkaar op en als zij daar eenmaal binnen a^jn, is hun vonnis geveld. Den nauwen uitgang kan geen haring meer terugvinden. Was nu de bin nenkamer, eigenlijk juister gezegd de anti chambre. een kamer met wanden van net, het watervlak als plafond en den zeebodem als vloer, in den vischzak, 12 by 7 en 6 meter diep„« verschilt de situatie zeer belangrijk, doordat ook de vloer van dit harlng-gevang een net is, dat straks aan de vier einden door de visschers wordt opgehaald, daarmee den spartelenden in houd. aan zjjn element onttrekkend. Daar de links of van rechts tegen het schutwand kan opzwem men, wordt het samenstel van poort, binnen kamer en vischzak aan weerskanten aange bracht. Het zou lachwekkend zjjn geweest, wanneer het niet zoo sinister-verdrietig was, toen wij met botter en vletten vol netten, ankers, palen en stokken, bij het metaalharde, uitdagend ge puf van den motor, onzen kapitalen buit van één haring huistoe brachten. Wij hebben hem zelf maar opgegeten, evenals de tpg. die met bijl, mes en nijptang bewerkt, een dosis smakelijk vleesch verschafte, dat vreedzaam solderde op het kacheltje in het vooronder. Toen de afslager van den Oever, de 75-jarige Jan Wiegman, mét zijn trouw van dertig jaren dienst de bel van den afslag luidde voor een paar Wieringer hoekers, die aal hadden aan gevoerd, hebben wij daar in de zilte koelte van den Wieringer buitenkant, nog eens heel die visschermansmisére aangehoord, dat de zee, ook buiten den dijk, zoo dood als een pier is geworden: geen wier (zeegras) meer, geen kruikels (alikruiken) en geen wulken en mos selen, die nauweljjkj meer groeien willen. Alleen aal van binnen den djjk en wat bot. En straks misschien voor enkelen ’n bescheiden ansjovis vangst. Doch dit laatste beteekent niets als de haring niet meer komt. Wat is de toekomst voor Wieringen zonder haring? Somber turen de viKchers naar btuten, naar den valen rug van de zee, luisterend naar het loome smakken van het water langs de schoeling en om hun schepen. Zilt water, levend water, maar als ook dat geen brood meer geeft? de zware palen, 9 tot 11 2 meter d' naar alle te werkenjjbeschledt het meeste werk u> vletten, Tffërby komt de botter met^fljn motorkracht te hulp. Maar vpadtf- doet alles de visschermanshand: het bergen der reusachtige, zware netten, het lichten der ankers, het los maken van honderden be vestigingen en sluitingen, het binnenhalen der ringstekken en touwen. Een werk, dat zwijgend wordt verricht door de vier man nen met een verbeten trek om den mond van teleurstelling en zorg, omdat het alles vergeetsch is geweest. Langs den afsluitdijk, van Den Oever tot Breezand stonden de kamers en kom men van Wieringers'' en Volendammera, wachtende op de haring. Voor den een aantal palen en stokken, een reep net, die boven het water steken, voor den vis scherman een stuk weijf en een stuk 'ka pitaal. Het grootste deel is al weer afgebro ken en binnen gehaald. Geen winst, zooals voorheen, geen baat van gemaakte kosten, slechts verlies, intering en armoe. En voor de toekomst de aan zekerheid grenzende - waarschijnlijkheid, dat het nooit meer iets worden zal. Is hiertegen nu van regeeringswege iets te doen? Naar onze meenlng zeer zeker. Op de eerste plaats kan de verbindendverklaring van een ondernemersovereenkomst tusschen sigaren fabrikanten, grossiers en winkeliers worden ge stimuleerd. waarin wordt overeengekomen, dat fabrikanten slechts aan grossiers en winkeliers, en grossiers slechts aan winkeliers zullen leve ren. Maar een nog veel eenvoudiger middel staat ten dienste: •Sinds Jaar en dag is voor den verkoop van tabaksfabrikaten een zgn. tabaksvergunning vereischt. Wanneer nu alleen volwaardige ta- bakswarenverkoopers in het bezit van zulk een vergunning konden zijn, was hiermee de zaak opgelost. Iedere verkoop door particulieren (die vrij eenvoudig te bewijzen is) zou daardoor im mers strafbaar worden. Nu is het merkwaardige van de houding der regeering dit, dat inderdaad bij de verleening 'van vergunningen als norm wordt aangehouden het uitoefenen de facto van het beroep van sigarenwinkelier. Ten aanzien van de reeds verleende vergunningen, waarvan er slechts -15 pet. in handen van bona fide win keliers zjjn. geldt dit standpunt echter blijkbaar niet! Wie eenmaal in het bezit van een vergun ning is, of hij nu schoenmaker of boekhouder is, blijft rustig in het bezit daarvan. Een conse quente houding ten aantien van de tabaksver gunningen moet leiden tot een ‘ntrekklng van vergunningen, die momenteel in handen van particulieren zjjn. Moge de regeering deze con sequentie trekken en daardoor meewerken aan het scheppen van gezonder verhoudingen in het soclaal-economisch verkeer. Er is zekere behoefte aan instructeurs voor het gebruik van vechtwagens en ge- patserde auto's. Thans wordt de mogelijk heid overwogen aan deze behoefte tegemoet te komen door plaatsing, uiteraard in los verbifhd. van Tsjechische officieren, die in hun land buitengewone ervaring hebben opgedaan met deze wapens. Een gelukkige omstandigheid is daarbij, dat ook de be wapening van onze pantserafdeeling gehee. door Skoda is verzorgd, zoodat dit onderdeel door de aanstelling, van Tsjechische mili tairen in belangrijke mate kan worden ge diend. ingericht. In overleg met den minister van Justitie wordt nagegaan, in hoeverre jeugdige kinderen, wier oudëxs* niet in Nederland zijn in gezinnen kunnen worden ondergebracht Onder de in kampen (tehuizen) onderge brachte vluchtelingen bevinden zich in totaal 129 protestanten en 258 R K. waarvan 8 protestanten en 28 R. K in het kamp voor illegalen zullen worden ondergebracht z Uit Praag wen, zooals gemelc, eeagi.i tijd geleden het verzoek gedaan te willen mede deelen. of voor Tsjechische officieren toe’atlng kon worden verkregen in Nederlancsch-Indië. De betrokken instantier hebben toen dit ver zoek doorgegeven aan het departement van Oorlog, en sedertdien heeft het een punt van studie uitgemaakt voor de inspecteurs der ver- schilende wapens, of zij van de aangeboden diensten gebruik zouden kunnen maken. Enkele Wieringers hebben hun netten nog Ir. zee. Zij hopen, tegen beter weten in, op nog wat Meiharing. die ook vroeger op een ruime teelt nog wel placht over te schieten. Maar de Volendammers zijn al de een na den ander wegge^okken. De V. D. 28 van Jan de Boer (Kornj gaf het reeds na een week op. De an deren bleven langer, tot de V. D. 1 van Jan Zwarthoed (Bqt) met een „verdienste’’ van 5.93 de Waddenzee verliet, de V. D. 10 van Klaas de Poer met 7.13 en de V. D. 128 van Willem Kwakman (Ballap) met 3.88. De gebroeders Tol, A'-bert en Dirk (van Jop) ble ven met de V. D. 112 en V. D. 32 het langs^ Tot ook zjj de hoop lieten varen, om nog met een laatsten trek iets van hun kosten en ver lies goed te maken. Het mag bekend heeten, dat het met de wer ving van aanstaande vliegers voor de militaire luchtvaart niet buitengewoon vlot gaat. Het zou dus van belang kunnen zijn, wanneer de In- ©ische weermacht dadelijk kan beschikken.over zeer geroutineerde piloten, maar de mate, waar in kan worden voorzien in bet tekort aan materiaal, laat voorshands niet toe. dat men zich aan dit experiment waagt. Wel zal het mogelijk blijken, het instruc tiepersoneel aa nzienljjk uit te breiden door door aanstelling in los verband van Tsjechische piloten-instructeurs. Zooals de toestand thans bij 41e nfilltaire luchtvaart is, worden nog te veel officieren, die eventueel met een comman do zouden kunnen worden belast, in beslag genomen door de instructie op de vl.egschoo. te Andlr. Een verdere ooorvoenng van de dis locatie van de militaire luchtvaart eischt. dat ook deze officieren de plaats krijgen, waar zjj straks voor noodig zijn. Zooals wij hierboven schreven, de materie is veelomvattend en eischt een zeer zorgvuldge overweging. De Jaarlijksche exploitatiekosten worden door den minister voor een kampbevolkinx van Ï500 personen geschat op ongeveer 1’/, millioen. Uiteraard is dit bedrag slechts een ruwe schatting. ■O De minister heeft goede gronden voor de ver wachting. dat de joodsche gemeenschap, ge steund door particuliere liefdadigheid in bree der kring, dit bedrag althans gedurende 'n groot aantal jaren zal kunnen opbrengen. Zoolang mogclijk zal de eigen gemeenschap de koeten voor haar ras- en geloofsgenooten moeten dra gen. Alle kosten, door het depar ement van Binnenlandsche Zaken voor de vluchte'ingen gemaakt, zijn tot nog toe gefinancierd uit bankgaranties, door de verschillende comité's aan de regeering verstrekt. Van een terugbetaling van reeds gemaakt» kosten is derhalve geen sprake. I ast# De werkzaamheden aan de toegangswegen tot het in aanbouw zijnde Amstel- Station te Amsterdam zijn in vollen gang. Het leggen van rails en wissels in het verlengde van de Amsteïlaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 19