ONS BLAD Londens van Twee kinderen vermoord De juiste inhoud voorstellen aan Moskou ST.WILLIBRORDUS r Het nieuws van heden Mgr.Toth Tihamer overleden s COMPLOT ONTDEKT IN ZUIDWESTAFRIKA DE BAROMETER W TOELICHTING VAN CHAMBERLAIN HET JOEGO-SLA VISCH BEZOEK AAN ROME POTEMKIN VERTROKKEN UIT WARSCHAU DONDERDAG 11 MEI 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Brjtsch-Turksche verdrag 4 Weduwe in arrest Diepzee-onderzoek De bond der Si In November van dit jaar Auto in botsing met een paard Duitsch vliegtuig verongelukt Engelsch Koningspaar naar België Onbloedige vervolging zet zich voort Twee per tonen werden ernstig gewond DEKEN VAN DER TU1JN BIJ DEN H. VADER DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het standpunt van Scand ina vië 1 Versterking der vloot van Italië N.V. NEDERL.VERZ.MIL CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT Ridders ontbonden De besprekingen met Turkye Duitsche maatregelen voor groote gezinnen Het Lagerhuis neemt een voorstel tot spoedbehandeling1 der dienstplichtwet aan Het Weer Na twee jaren is te Deil een af schuwelijk misdrijf aan het licht gekomen -i Zün dood beteekent een groot ver lies voor de Hongaarsche katholieken •j van Maria” De dienstplichtwet Belgrado zal geen positie kiezen vóór of tegen de as RomeBerlijn Inzake de Duitsche voorstellen voor een non-agressie-verdrag Tijdens mist te Pontarlier neer gestort en verbrand c NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Administratie verstrwkt tubrlak 10 cl- per rwpoL VOOR HET GEHEELE LAND II 'V n« nieuwste geschut deelnam 3 1 G V«rt*9»R*»ordig«rs gevraagd r Stand op Donderdag 9 «v vaa: 769 Vorig* stand: 776 van voor- lelden door denkbeelden van orde en stabiliteit. Zü hebben steeds de verdieping op het oog gehad der goede betrekkingen met de bevriende buren en de handhaving van de rust en den vrede in Europa. Op 20 Mei zal in Engeland een groote luchtvaartdag worden gehouden, waaraan alle typen vliegtuigen zullen deelnemend Dagelijks oefenen thans de eskaders in het Miegen in formatie waarbij genoodzaakt ROME, 10 Mei. (Stefani) De Joego-Slavlsche minister van Buitenlandsche Zaken Markowitsj heeft Woensdagmiddag een bezoek aan Musso lini gebracht. Verder heeft ook prins-regent Paul van Joego slavië in het Palazzo Venezia een tegenbezoek gebracht aan Mussolini. Prins Paul keerde daar op terug naar het Quirinaal, vanwaar hü zich, tezamen met het Italiaansche koningspaar en prinses Olga. naar het Kapitool begaf om aan wezig te zün op een door de stad Rome aan geboden ontvangst. begonnen met een bouwprogramma voor zware kruisers, eenlge escadrilles torpedoboot jagers, een aanzienlijke groep duik booten en hulpscne- pen De samenwerking tusschen vloot en lucht macht heeft dit Jaar aanzienlijke vorderingen gemaakt. De reserves stellen het land in staat, ook aan een conflict van langen duur het hoofd te bieden. van te Veazprem. Boedapest BESANfON, 10 Me] (Havas). Een Duitsch vliegtuig, waarop het hakenkruis was geschil derd, werd tijdens een dichten mist bij Pontar- lier (dept. Doubs) opgemerkt. Het toestel kwam in een veld terecht en ge raakte in brand. Bij de wrakstukken van bet vliegtuig werden de lijken gevonden van twee jonge Dultschers van ongeveer 25-Jarigen leef tijd. die burgerkleeding droegen, doch geen en kel identiteitsbewijs bij zich hadden. Zon o* 4.13 - onder 19.41 Ueht op 3A11 Maan op 0A4 onder 11.13 UK. IV— Onae Rom correspondent seint, dat Deken J. M. van der Tujjn uit ‘s-Oravenhage door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen. Wetsontwerp ingediend betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bq de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. BRUSSEL. 10 Mei. Het agentschap Belg* verneemt, dat de Koning en de Konln- gin van Engeland in November aa. een oftl- deel bezoek aan BdgU hopen te brengen. ItlIlllllllltlIlltlIllllKUIIHIlilllllllllllHHItS VERWACHTING: Half tot zwaar bewolkt, mogeltjk in den middag plaatsettjk liehie regenboi je»; zwakke, aan de kast matige, wind wit Noordelijke richtingen. Verder heeft Chamberlain In antwoord op een vraag betreffende de onderhandellngen met de Turksche regeerlng verklaard, dat hü hoopte, zeer binnenkort een verklaring te kunnen af leggen. Chamberlain antwoordde ontkennend op de vraag, of de regeering voornemens was, te wachten met het afleggen van een verklaring tot de besprekingen met dë Russische regeerlng beëindigd zouden zün. Potemkin is uit Warschau vertrokken. De bekende biaschop Mgr. Dr. Toth Tihamer, overleden. WARSCHAU. 19 Mei. (Reuter) De viee- volksconunissaris van Buitenlandlche Zaken der Sovjet-Unie, Potemkin, is Woensdag middag om kwart voor vjjf alt Warschau naar Moskou vertrokken. In z|jn antwoord zeide prins-regent Paul be wogen te zün door de hartelüke woorden en de hem ten deel gevallen ontvangst. Hü verklaar- Oe, dat de wederzijdsche gevoelens van sympa thie en hoogachting den besten grondslag vor men voor de hechtheid der overeenkomst, welke belde landen verbindt. De beide regeeringen werken samen In volkomen harmonie aan een huttlg en duurzaam werk, waarbij zü zich laten 5Hllllllllll1IHHIIIIIIItlll9llllillHI1IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIt1llllllll1lll1>llllll~ I BERLIJN, 11 Mei (A.NJ*). De rüksregeerlng heeft een decreet uitgevaardigd. waarbij de Duitsche huiseigenaren voortaan worden een aantal woningen in hun flatgebou wen beschikbaar te houden voor gerinhen met vele kinderen. Tot dusverre toonden de huis eigenaren. vooral In de duurdere wijken van de groote steden, weinig bereidwilligheid om te verhuren aan groote gezinnen uit angst voor moellükheden met de andere huurders, terwijl bovendien het argument aangevoerd werd, dat groote gezinnen meer kosten met zich brengen voor den eigenaar voor het onderhoud van het huls. De nieuwe regeling brengt hierin echter wij ziging. De toekomst is anders geweest, dan menigeen had verwacht Enkele weken geleden werd Mgr Toth Tihamer geopereerd In het St. Rochus- hcspitaal. De geneesheeren verkondigden reeds een spoedig herstel, tot plotseling een nieuwe operatie noodzakelük bleek. En de gevolgen hiervan hebben een einde gemaakt aan dit rijke priesterleven. STOCKHOLM, 10 Mei. (Havas) Uit nadere berichten, welke gepubliceerd werden vóór het communique over de conferentie der Noordsche staten, scheen te blüken, dat de conferentie van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken van de Scandinavische landen besloten had de Duit sche voorstellen inzake non-agressle-verdragen te verwerpen. Uit het communiqué blijkt evenwel, dat de conferentie besloten heeft, dat de staten eens gezind zün inzake de neutraliteit, doch dat iedere staat vrü is het aanbod van Dultschland aan te nemen of van de hand te wüsen. Na ruim twee jaren Is te Dell een af schuwelijk misdrüf aan het licht gekomen, In verband waarmede de politie te Dell is overgegaan tot de arrestatie van een 38- jarige weduwe uit die gemeente, die In middels naar de gevangenis te Utrecht is overgebracht. Afachuwelgk misdrijf ontdekt te Deil. Prinses Juliana heeft de Roode Kruis onderscheidingen uitgereikt, welke ter gelegenheid van Haar verjaardag werden verleend. nplot tegen de regeering Zuidwest Afrika. Vrüwel terzeUdertüd kwam de Sovjet-regee ring met een plan, dat direct veelomvattender en starrer was, hetgeen evenwel zou moeten leiden tot die ernstige moellükheden. welke onze eigen voorstellen juist hadden willen om- seilen. De Britsche regeering wees derhalve de Sovjet-regeerlng op het bestaan dezer moet- lükheden en bracht terzelfdertüd bepaalde wü- zigingen In haar oorspronkelijke voorstellen. In het büzonder maakte zü het duldelük. dat haar plan niet behelsde dat de Sovjet-regeering zich zou verp lchten. tusschenbeide te komen ongeacht het feit, of Engeland en Frankrijk ter nakoming hunner verplichtingen zulks reeds hadden gedaan. De regeering deed voorts uit komen. dat. zoo de Sovjet-regeering haar eigen interventie afhankelük wilde maken van die van Engeland en Frankrük. de Britsche regee ring hiertegen van haar kant geen bezwaar zou hebben. SWAKOPMUND, 10 Mei (Reuter). Vol gens een verklaring, die Burke, een voor aanstaand lid van de wetgevende verga dering te Swakopmund heeft afgelegd, heeft de Britsche inlichtingendienst een wüdvertakt complot tot het In bezit nemen van de sleutelposities in Zuid west-Af rika ontdekt. BERLIJN, 10 Mei (Havas). Op last van den chef van politie Is de katholieke vereenlglng .Judders van Maria’* ontbonden wegens aan den staat vüandig optreden. Het doel van deze vereenlglng was een keur corps te vormen binnen de katholieke actie. De vereenlglngtelde 65 groepen in Saksen, Silezie en Westfalen. Nauwelüks enkele maanden geleden was Mgr. Toth Tihamer benoemd tot opvolger van Mgr. Nandor Rott, als blsschop van Veszprem. Zün overlüden beteekent een groot verlies, niet alleen voor Hongarüe, maar voor de ge- beele Katholieke wereld. Want tn büna alle landen zün de werken van Mgr. Toth Tihamer bekend geworden. Zün boe ken, vooral voor de rijpere jeugd en over het huwelük. zün vertaald in het Fransch, Duitsch. Engelsch, Utausch, Spaansch, Slowaaksch en Poolsch. Chamberlain gaf in het Lagerhuis een uitvoerige toelichting over den inhoud der Britsche tegenvoorstellen aan Moskou. Er zou een comj zijn ontdekt in In den Prins Alexanderpolder onder de ge meente Capelle ad. IJsel is een verkeersonge val gebeurd, waarbü twee personen ernstig rij» gewond. De heer J. Enklaar uit Utrecht was met zün auto op weg naar zün woonplaats, toen hü op den weg tusschen Rotterdam en Nleuwerkerk tegen een uit de welde losgebroken paard Is op gereden. dat plotseling voor den auto verscheen en op den motorkap sprong De bestuurder van den auto en een naast hem rittende passagier, de 29-Jarige H. v. d. Helm, wonende te Beekber gen. sloegen met het hoofd tegen de voorruit en eerden ernstig gewond. De heer Enklaar kreeg een schedel basisfrac tuur. terwijl de heer v. d. Helm een zware her senschudding en wonden aan het gelaat opliep Beide slachtoffers heeft de Rotterdamache G. O D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. waar beiden ter verpleging werden opge nomen. De toestand van den heer E. ia zorge- lük. Het paard, dat het ongeluk veroorzaakte, werd bü de botsing op slag gedood, terwül de auto zwaar beschadigd werd. De Britsche regeerlng heeft kortgeleden de finitieve verplichtingen op zich genomen, tegenover bepaalde staten in Oost-Europa En heeft dit gedaan zonder de Sovjet-Unie te verzoeken daaraan deel te nemen, daar een derge'ük verzoek ongetwüfeld verschillende moellükheden naar voren gebracht zou hebben De openbare meenlng is de belangrijkste over weging. Haar kracht is van dien aard, dat het naar de meenlng van bevoegde waarnemers onmogelük zou zün. het land te brengen tot vüandelükheden, of zelfs maar vüandlge neu traliteit jegens de West-Europeesche mogend heden. Daartegenover staat, dat de uitbreiding van de Italiaansche grens tot Macedonië als gevolg van de bezetting van Albanië en de aan wezigheid van Dultschland aan de Noordelüke grens de strategische positie van Joego-Slavië verzwakt heeft. Ook wat den buttenlandschen handel betreft, valt Joego-Slavië steeds meer In de handen van Dultschland en Italië, die thans aanzlenlüke goederencredieten aanbie den. Naar de meening van politieke kringen te Belgrado zal Joego-Slavië naar aanleiding van het bezoek, dat Prins Paul op het oogenbük aan Rome brengt, geen positie kiezen voor of tegen de as RomeBerlün. Men wijst er op. dat de openbare politieke meening in Joego- Slavië niet gedoogt, dat het limd zich bü de as aansluit, terwül strategische en commer- cieele overwegingen niet toelaten, dat het rich tegen de as verklaart. ROME. 11 Mei (Stefani). De Koning en de Koningin van Italië hebben Woensdag in het Quirinaal ter eere van prins-regent Paul en Prinses Olga van Joego-Slavië een galamaaltüd aangeboden. De Osservatore Romano" publiceerde een serie maatregelen, door de Duitsche regeering tegen de Kerk genomen. Het blad noemt om de sluiting van oe theologische faculteit van Graz en de sluiting van het 8t Ludwigs col lege te Godesberg. dat door de Jezuïeten werd geleid en meer dan 500 leerlingen telde Verder meldt het Vaticaansche orgaan, dat ambtena ren van de geheime politie op 15 April in de bureaux van de bisschoppelijke Curie van Lim burg zün gekomen, om de archieven op te efachen betreffende eenlge fondatles aooals die van ..Peter Joseph”, van het klein seminorie en van het Huis van de Voorzienigheid. Al die archieven zün des nachts meegenomen. Later hebben de politle-ambtenaren zich opnieuw bü de Curie aangemeld, om alle waarden waar over dfe fondatles beschikken. In beslag te ne men De overdracht van die fondsen moest wel uitgevoerd worden, toen de politiechef hsd doen weten, dat hü. ingeval' van tegenstand van de macht gebruik zou maken. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 189 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN budraagi 20 cl- p regul; Inflorondeo Mwdedaelinoun 40 cl p BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tdrief voor sdvwrteerun bl) sbon nemeni wordt op aanvrage gaarne door onze Te Sofia is voor koning Boris III een groote troepenparade gehouden, waaraan het nieuwste geschut deelnam regeering Is landen te steunen, welke het slachtoffer zouden zün van een agressie en die bereid zün hun eigen onafhankelükheid te verdedigen. Tüdens het verdere verloop der zitting van net Lagerhuis beeft Chamberlain een tijd schema voorgesteld. met het doel, de behan deling van de dienstplichtwetten in het la- gtrhuls zoo kort mogelük te doen duren. De minister-president verklaarde hierbü. dat de redenen voor zulk een spoedbehandeling duldelük waren. Het is algemeen bekend, dat alles, wat wü In deze aangelegenheid doen elders met de grootste aandacht wordt gadege slagen en alles, wat zweemt naar talmen, sou ongetwüfeld zeer ontmoedigend werken op onze vrienden tn Europa. Ieder of hü net met de wet eens Is of niet, zal er van overtuigd zün, aldus Chamberlain, Cal als wO tot een maatregel van dezen aard besluiten, W>e eerder wü tot toepassing er van overgaan, noe beter. Nadat de oppositie do bezwaren had uit eengezet. beeft het Lagerhuis de motie, waarin spoedbehandeling voor de dienst plichtwetten wordt gevraagd, met 283 tegen 133 stemmen aangenomen. In den loop van den middag was Potemkin door minister Beek ontvangen. VermoedeHjk heeft hü ook tezamen met minister Beek de lunch gebruikt. - Het onderhoud tusschen Beek en Potemkin duurde büna twee uur. In politieke kringen te Warschau wordt be vestigd. dat de Poolsche regeerlng van gedach ten wisselt met de regeeringen. welke zitting hebben IrTde copuntssie van drie inzake Danzig In verband hiermede behoeft men tüdens de zitting van den Volkenbondsraad geen bespre king over Danzig te verwachten, aangezien een dergeUjke bespreking niet wordt gerechtvaardigd door nieuwe feiten. De Poolsche bladen melden, dat kolonel Adam Koe zich binnenkort naar Londen zal begeven aan het hoofd van een delegatie, die onderhan dellngen zal voeren over een Britsche leenlng aan Polen. Bijzonderheden betreffende het aanbod van Tsjechiache officieren in het Kon. Ned. Indische leger. O O ROME, 10 Mei (Stefani). De onderstaats secretaris van Marine. Cavagnari. gaf in de Kamer van Fasces en corporaties een uiteen zetting over de vlootverstcrking. Hü zeide. dat Italië weldra zal beschikken over een vloot, be staande uit 4 slagschepen van 35.000 ton. 4 ge moderniseerde slagschepen van 26 000 ton. 18 zware kruisers, 12 snelle lichte kruisers, ongeveer zestig groote torpedoboot Jagers ongeveer zeventig torpedobooten. meer dan 100 duikbooten en eenlge flottieljes motortorpedo- booten. De Duce heeft echter reeds besloten tot een nieuwe uitbreiding en nog dit jaar zal worden Wijziging en verhooging van de begroo- ting van Sociale Zaken voor 1939; gel den aangevraagd voor uitbreiding kamp werk enz. naar Moskou LONDEN. 10 Mei (Reuter). Chamberlain beeft hedenmiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het Russische communiqué betreffende Ehgelsche tegen voorstellen. Dit was. zoo zeide de premier, blijkbaar gebaseerd op een foutieve uitlegging datgene wat In werkelükheid was gesteld. Ten aanzien van de ontdekking verklaarde Burke nog. dat de Zuid-Afrikaansche politie, die kort geleden naar Zuldwest-Afrika was ge zonden, nog net op tijd was aangekomen om .het gebied te behoeden voor vechten en bloed vergieten. Dit was geheel en al te danken aan Smuts, die op het bericht uit Londen, omtrent de ont dekking van het complot, met de grootste voortvarendheid was opgetreden. De beweging zou. naar Burke nog verklaarde, het gebied verrast hebben, omdat men den omvang van het gevaar niet zag. De regeering heeft daarom aan de Sovjet-regeering voorgesteld, dat deze zelf een verklaring zou afleggen van dezelfde strekking als die welke reeds door de Britsche regeering is afgelegd, in dien zin dat, zoo Engeland en Frankrijk bij het nakomen der eigen verplichtingen in vijandelijkheden mochten geraken, de Sovjet-regeering zich bereid zou verklaren, eveneens bijstand te verleenen. Bü deze gelegenheid heeft Koning Victor Emmanuel een toespraak gehouden, waarin hü ■elde. dat de banden, welke Joego-Slavië en Italië verbinden In de harten der belde vol ken zün verankerd. Met bet pact van Belgrado zün veilige grondslagen gevestigd voor een duurzamen vrede en vruchtbare samenwerking. Het gemeenschappelük doel de orde en stabi liteit te bewaren en te verdedigen zün onont- beerlük voor den vooruitgang der naties. De Koning bracht vervolgens heildronken uit. Zulk een verklaring zou, indien de Sovjet- regeering rich In staat zou achten baar af te leggen. Z-M.'s regeering toeschünen in over eenstemming te zün met de recente uitspraak van Stalin, dat het de politiek der Sovjet- Van het grootste deel züner werken verscheen ook een Nederlandsche vertaling. Als de meest belangrijke vermelden wü rijn boeken voor de jeugd, os. ..Reine Jeugdrüp- heid”, .De jongen met karakter”. -Met open cogen door Gods natuur" en zün werk over „Het Chnstelük huwelük". Verder verschenen van rijn hand o.m. „Eu- genetiek en Katholicisme”. „Credo”, „De tien geboden". .Mariale Sermoenen". ..Het eeuwige leven". Mgr. Toth Tihamer was niet alleen auteur, bü stond evenzeer bekend als een van de groot st* kanselredenaars van Hongarüe. In 1925 ontving hü zün benoeming als professor In de gewijde welsprekendheid aan het Seminarie te Boedapest, en als zoodanig was het zün taak oir. de predikaties te houden In de beroemde Universitett. waar reeds zooveel beroemde kanselredenaars uit het verleden het woord Gods hebben verkondigd. In 1931 werd Mgr. Toth Tihamer benoemd tot rector van bet seminarie te Boedapest. In 1934 werd Mgr. Toth Tihamer benoemd tot professor in de pastoraal-theologle aan de unlversitelt van Boedapest. In Juni 1938 enkele dagen na het Intern. Eucharistisch Congres van Boedapest, waar bü Mgr Toth Tihamer een groote rol gespeeld heeft, werd hü door den H. Vader benoemd tot Coadjutor van den ouden en zlekelüken bis- schop van Veszprem, Mgr. Nandor Rott. Er orende zich voor hem een nieuw arbeidsveld Veszprem is een van de grootste Hongaarsche diocesen met 700.000 katholieken. Zün actie door de radio en zün predikaties in de Uni- versiteltsketk wilde hü echter niet geheel op geven. Het was zün plan om regelmatig eens in de maand naar Boedapest te komen v «r een predikatie, en om tevens een keer per maand een toespraak te houden voor de radio. Slechts enkele maanden was hü werkzaam als Coadjutor. Kort nadat hü als wü-bisschop van Veszprem zün eerste herderlijke schrijven had gepubliceerd, in het begin van dit jaar overleed Mgr. Nandor Rott, en nu kwam hü zelf alleen aan het hoofd te staan van het groote diocees, dat onder de vurige toewüdlng van den nieuwen blsschop een periode van bloei scheen in te gaan. DIENST-AANBIEDINGEN. Gevraagd oi Aan geboden, geplaatst onder de Ontroepo' Op vüftigjarigen leeftüd b In het Si. Rocheshospitaal te Boedapest, waar hü eenigen tüd geleden ter verpleging werd opgenomen, overleden de bekende Hon gaarsche schrijver en kanselredenaar Z, H. Exc. Mgr. dr. Toth Tihamer. WASHINGTON. 10 Mei. Het hydrografische bureau van het vlootdepartement te Washing ton maakt er in zijn laatste verslag melding van. dat de Amerikaansche kruiser Milwaukee op den Atlantlschen Oceaan een plek heeft gevonden, waar een diepte gemeten is van büna 8.000 meter. Dit is ongeveer 60 mülen ten Noorden van kaap Engano ten Oosten van het Caraiblsche eiland Hispaniola. Dit is de grootste diepte, welke tot dusverre geregistreerd Is, zulks door middel van een echo-diepvinder. die een meting aangaf van 28 680 voet. In 1873 slaagde de Britsche ad miraal Nares, bevelvoerder over het slagschip Challenger, erin een diepte te meten van 23J50 voet. Dinsdagmorgen vervoegde zich bü den bur gemeester van Dell een zwager van de weduwe W. B. aldaar, die mededeelde In 1936 een pas geboren buitenechtelük kind van deze vrouw achter zün woning in den grond te hebben be graven en een jaar later een tweede pasge boren buitenechtelük kind van de wed. B., na dat het gedood was, in zün schuur in een kist te hebten gestopt. Na deze ontstellende mededeeling waar schuwde de burgemeester terstond het parket te Utrecht en nog denzelfden middag ste de men een onderzoek in de schuur van den man in. Inderdaad vond men daar het lük van het kind. Bij bet uitgraven van den grond achter de woning van den zwager heeft men niets meer kunnen ontdekken van het kind, dat drie jaar geleden moet zün begraven. Onmiddellük werd overgegaan tot de arres tatie van de weduwe, die Dinsdagavond naar Utrecht werd overgebracht. Het onderzoek In zake dezen afschuwelüken kindermoord Is nog gaande.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1