ONS BLAD oningen door brand verwoest Uit Vaticaanstad „T.A.N.T.E.”te I voor Het nieuws vairheden Een driezijdige overeenkomst? Berlijn bezorgd ofn Turkije Daladier spreekt de Kamer I ■S DE BAROMETER EMPRESS OF AUSTRALIA HAD LAST VAN MIST BRITSCH-ROEMEENSCH HANDELSVERDRAG BEKEND WARENHUIS VEREENIGDE KATHOUEKE PERS VRIJDAG 12 MEI 1939 Het Weermimiiiiiiiimiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiii I Oorzaak onbekend Cassatieverzoek van Weidmann verworpen A *t Vertrek der Italianen uit Spanje Twee bekende vliegers verongelukt De besprekingen met Turkije en Rusland DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het betere merk! Het handelsverdrag met België Geruchten betreffende een encycliek oüer den vrede 2 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 190 F F-v - 'F. V- NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD «rs- RIHMK SORTEIKING IN GOEDE GOUDSMIDSZAKEN niimiiiniuimiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiü He- Met dat land zullen wy ook in zooals Groningen O O In een korte spanne tyds stond De vuurzee Avang SCHOENEN vooral de Nablussching door militairen het een rechtvaardigen vrede op den 4 HDZ wealg- Allen hebben bei geboww tfjdig en eender ongelukken kunnen verlaten. Donderdagmiddag- te Boekarest geteekend Een jeue brand verwoestte Donderdagavond te Groningen het warenhuis TANTE. Een overzicht tijdens den brand De onder handelingen der mogend heden met Ankara wekken J ontstemming Belgische katholieke landbouw- groepen willen een wijziging Groote brand te Groningen; warenhuis in de asch gelegd. Onze Romeinsche correspondent seint ons dd. 11 Mei: het »r is san torn den tau ten >ken LONDEN, 12 Mei (Reuter). Te middernacht had de ..Empress of Australia" zeventien uur vastgelegen tin den mist. Desen morgen trok de mist op, roodst de reis werd voortgezet. Gisteravond heeft het Koningspaar de beide vertegenwoordigers van de Brltsche pers, den vertegenwoordiger van Reuter Gordon Young, en den offlciee'en fotograaf Horton, aan het diner genoodigd. willen 1 i oorlog d. Putt van A I aang land* Stand op Vrijdag uur v.m.: 7M.4 Vorige stand 7«M 'elke Itge- rtig- eni- voe- Zer- Te Kiel is een groot watersport/eest gevierd, waaraan door tientallen zeiljachten werd deelgenomen zoen ly- sver- Het orta, luxo reld- Hing iroo- Ook - en ge- BRUSSEL. 11 Mei. (Belga) In tegenwoordig heid van den Belgischen minister van Lafldbouw. de Aspremont-Lynden. zijn de katholieke land- bouwgroepen van Kamer en Senaat bijeenge komen. vergiftiging in Soebang (Ned.- Tusschen Engeland, Frankrijk en Turkye -Het handelsverdrag tusachen Engeland en Roemenië geteekend. Chamberlain spreekt voor 8000 vrouwen tijdens een vergadering in de Albert Hall. De nationale verdediging is één geheel. Zy eischt in de eerste plaats' militaire maatregelen wy hebben die genomen, wy denken er niet aan die te verminderen; wy zullen ze veeleer versterken als bulten onze grenzen zekere mas sale mobilisaties gehandhaafd blijven. De na tionale verdediging eischt ook flnancleele. eco nomische en maatschappelijke maatregelen. Alleen voor het jaar 1939 moeten wij meer dan 50 milliard besteden aan de bescherming van het vaderland. van den vrede in het Oosteiyk Mldde landsche Zee, waar onze solidair zijn LONDEN, 11 Mei. De diplomatieke redac teur van Reuter verneemt, dat by de Britach-Turksche onderhandelingen algeheele overeenstemming is bereikt. De Fransche regeering streeft naar een dergeljjke over eenkomst met Turkije en het is dan ook mogelijk, dat het accoord driezijdig aal zijn. Naar verluidt heeft de Turksche regeering •verleg gepleegd met Potemkin, die de over eenkomsten volkomen goedkeurde. Reuter verneemt te Ankara, dat het Turk sche parlement heden éVrydag) jn kennis zal worden gesteld van de overeenkomst, welke is tot stand gekomen tusschen Groot-Brittannlë en Turkye inzake wederzydschen bijstand in de Mlddellandsche Zee. Om tien uur kon het gevaar voor uit breiding geweken worden geacht. Van de vfjf aangrenzende perceelen, waar op het vuur vat had, zijn ,de bovenverdie pingen gedeeltelijk uitgebrand, of wel zij kregen aanzienlijke waterschade. Ook bet aan bet warenhuis' grenzende café Blerling in de Soephulsstraat bekwam veel schade. Dank s|) bet ontbreken 'van wind heeft deze brand geen catastrophale afmetingen aangenomen. VERWACHTING: VOOR HET OEHEELE LAND: koel en buiig weer, aanvankelijk betrok ken tot zwaar bewolkt, later opklarend, nog enkele regenbuien, onweer niet uit gesloten. matige wind uit Noord tot Noordoost. Zon ep «.11 - onder 19.42 - Licht op gg.lt Maan op 1.17 onder 12.20 19 Mel N. M. Wy onderhandelen met Turkye over een garantie-overeenkomst voor de handhaving deel der belangen het ruim twintig meter hooge. vierkante gebouw, waarin een geweldige zuiging stood, in lichter laaie De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte energiek de vuurzee aan. Zoowel aan de voorzijde aan de Vlschmarkt als aan de achterzijde in de Soephulsstéaat, werd gwt vele stralen de strijd tegen de vlammen, die meters hoog boven het brandende gebouw uitsloegen aangebonden. Ds schade, welke nog niet ia te schatten, wordt slechte gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Er zou een driezijdige Fransch-Britech- Turksche overeenkomst te verwachten zijn. Volgens een bericht Van de Uniteo Press uit Berlijn zou de H. Vader binnenkort een encycliek over den vrede uitvaardigen. Wy konden nlervan geen bevestiging krygen in bevoegd? Vr.tlcaan- sche kringen. Men kon daarom ook niet de juistheid van het bericht met stelligheid ontken nen. Men wees er ons voorts op. dat het bericht niet nieuw is Reeds twee weken geleden dook een dergelyk bericht op. BERLIJN, 11 Mei. Het Duiteche Nieuwsbureau publiceert een uittreksel uit een artikel in de Deutsche Dtplomatisch- politische Kbrrespondenz, dat zich keert tegen de pogingen van ..zekere groote mogendheden. Turkye in haar merkwaar- digen „vredesbond" te betrekken." Na de vergadering is een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat de groepen ten aanzien van het Belglsch-Nederlandsche handelsverdrag hun standpunt handhaven, nJ. dat de Belgische regeering zelf moet kunnen beslissen over productie, markten en het hand haven van pryzen. Dit houdt in, dat de groepen oen algeheele wyziglng verlangen van de begin selen, welke tot nu toe hebben gediend als basis voor de verdragen van de laatste jaren. PARIJS, 11 Mel (Havas). Het cassatiever zoek van Weidmann en Million, die ter dood veroordeeld waren, to afgewezen. Om acht uur tasttte het vuur ook de rechts Van het warenhuis gelegen panden, het fotogra fisch atelier „Clne-photo” en het ..London House", een zaak in regenkleednig. aan. Tegen half negen sloeg het vuur over naar het rechts van het warenhuis, op twee hulzen afstand gelegen perceel van de firma Ferwerda. een handel in datnesstoffen. De brandweer hield dit gebouw voortdurend nat. zoodat de vlammen hler wellicht tot staan zullen kunnen worden gebracht. Behalve het vat benzine, dat zich in het gebouw bevond en tot ontploffing kwam, waren nog enkele vaten butagas op de geiykvloersche verdieping aanwezig, doch deze kon men tijdig uit het gebouw verwyderen. Op het •ogenblik, dat de braad Hj T.AN.T.K uitbrak, was bet bedrijf in vollen gang. Behalve het bijna honderd man groots peraaasu.1, waren ook vrff veel bezoekers tn hot op de eerste etage gelegen oafé aan- De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp betreffende recht van vereeniging en ver gadering met 25 tegen 17 stemmen aan vaard. Moet ik hier nog aan toevoegen, dat deze diplomatieke arbeid geen ander doel heeft dan de bescherming van de vryheld en de orud- hankeiykheld van alle volken? Wy trillen den vrede met eerbiediging van alle rechten. De vrede wordt behouden of veroverd door volhardenden dagelykschen arbeid, door den standvastlgen wil van een geheel volk, dat be reid is tot het brengen van ieder offer voor het behoud van zyn vryheld. In de openbare audiëntie van Woensdag ont ving de H. Vader een groot aantal geloovigen. waaronder 400 jonggehuwde paren, een honderd tal Italiaansche officieren en vele pelgrims uit Zwitserland en Engeland. De H. Vader sprak in bet Dultsch, Engelsch en Itahaansch. Na zyn toespraak, waarin de H. Vader o.m. tot een groote Maria vereering aanspoorde, gaf hy den pelgrims gelegenheid zyn ring te kussen De H. Vader heeft tot Apostolisch Nuntius in Bolivia benoemd Z. Exc. Mgr. E. Larl. Ut. bis schep van Tiro. De prefect der ceremoniën heeft een zooge naamde tntimatlo uitgevaardigd voor dc plech tigheden op 18 Mei as. by de inbezitneming van den St. Jan van Lateranen door den Paus. Da Maestro dl Camera laat mcdcdeelen, dat de toe gang tot den St. Jan van Lateranen geheel vry zal zyn. nog ge- waarop Frankryk voelt groote sympathie met alle volken. Het weet, dat door oorlog geen van de huidige vraagstukken kan worden opgelost. Frankryk verlangt naar samenwerking met al- len en wil niemand overheerschan. Frankrijk denkt niet aan een aanval. Het zal niet toe staan, dat de solidariteit tusschen Frankryk en Engeland zal worden verzwakt door intrigue» of door leugenpropaganda. LONDEN. 11 Mei De speciale correspondent van Reuter aan boord van de Empress of Austra lia seint, dat het schip in verband met den mist ruim acht uur stil heeft gelegen, om, toen het zicht iets beter werd, met een verminderde snel heid van tien krtoopen op te stoomen. De tyd is evenwel zoo ruim gemeten, dat het schip desondanks nog op tyd kan aankomen Om vyf minuten over half acht startte aset donderend geraas het achterste ge deelte van het groote gebouw in. waarby mot een enormen knal een val benzine ont plofte. Kort daarop werd ook de aangren zende meubelzaak van de firma Martinns gevaariyk door de vlammen aangetast, even-, als aan de andere zijde de boekhandel der firma Noording en de ijzerhandel van do firma WlgboMus. Duizenden Groningers Joegen het Mna- ■ehlngswerk gade, doch werden door do politie op gepasten afstand gehouden. De militairen van het garnizoen te Gro ningen werden ontboden om de politie te MOSKOU, 12 Mei. (Tass). De ..helden der Sovjet-Unle’majoor Polina Ossipenko en bri gade commandant Anatoli Serof, zyn Donder dag by een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. Hitler heeft den staatssecretaris voor economische zaken Brinkmann op wacht geld geplaatst. - ersoneel en bezoekers konde tijdig en zonder ongelukken het gebouw verlaten BOEKAREST. 11 Mei. (Reuter) Donder dagmiddag is het handelsverdrag tusschen Engeland en Roemenië geteekend. De overeenkomst vóórziet in de organisa tie van een wederkeerlgen handel, wyziglng in het betalingsverkeer, een crediet van vyf mlllloen pond sterling voor het aankoopen van Brltsche goederen, terwyi de Brltsche regeering zich verbindt 200.000 ton te koopen van den komenden tarweoogst van Roe menië, tegen de pryzen van de wereldmarkt. De tekst van het verdrag zal Vrijdag in Roe menië en Engeland worden gepubliceerd. De leider van de Brltsche missie, Leith Ross, Is Donderdag om vier uur uit Boekarest ver trokken om vla Constanza en Istanboel naar Athene te gaan. De overige leden van de missie «uilen Vrijdag naar Londen terugkesren. BUREAUX: ALKMAAR, Hof E, Telefoon 4330 an 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Groote Noord 54, rood. Telefoon 4*2 SCHAGEN, Molenstraat 57, Telefoon BI. A8ONNEMENTSPR IJS Met tibegrip van gratis ongeveHenveriefce- ring: «oor Alkmaar 2.per kwartaal of *5 cents per week, voor bulten Alkmaar 250 per kwartaal of 20 cents per week. Uiig. N. V- Drokk. De Speemested - lieerism. Omtrent den warenhuisbrand aan de Vlsch markt te Groningen vernemen wy nog, dat een lid van het personeel In het gelykstraateche gedeelte het vuur het eerst ontdekte. Hy riep dadeiyk „brand, brand", welke kreet door anderen werd overgenomen, zoodat iedereen, ook degenen, die zich op de verdiepingen be vonden, zich bytyds In veiligheid kon stellen. e T. A. N. T. E., een afkorting van „Tweede Alpemeene Nederlandache Tentoonstelllngs- Kxposltle was ondergebracht In een gebouw, dat een lengte .md van circa 60 meter, een breedte van ongeveer 25 meter en een hoogte van ongeveer 20 meter en dat thans in enkel, uren door het alle» vernietigende vuur is ver nield. Vroeger was tn dit groote pand, dat toe behoorde aan een naamlocee vennootschap, de Fransche t bazar ndergebracht. Reeds in het begin der crisisjaren had dese Instelling met zoo groote verliezen te kampen, dat zy uit het gebouw verdween Sinds onge veer vyf jaren zetelde „T. A N. T E." in .et gebouwencomplex. Een groot aantal firma’s had er verkoopstand gehuurd, er was een lunchroom In gevestigd en een automatiek. Het gebouw zelf was verzekerd, daar entegen vele standhouders niet en uit den aard der zaak hebben velen seer groote schade geleden. Een der standhouders, die zich in den loop van den avond naar het gebouw begaf, en onderweg hoorde, dat het gebouw in brand stond, raakte hierdoor zoo onder den Indruk, dat hy bewusteloos op straat viel. Al bestaat er nog eenlg verschil van meening over de byzonderheden van dit accoord tusschen de regeerlngen van Engeland, Rusland en Frankryk, men heeft toch reeds In het begin der besprekingen den nadruk erop gelegd, dst oe groote belangen van den vrede door ge- meenschappelyke actie gered moeten worden. Zoo ziet men in Mldden-Europa en het Na burige Oosten voor het eerst een der voor waarden vervuld, die wy altyd onmisbaar heb ben geacht voor de handhaving van den vrede: gemeenschappeiyke verplichtingen van Enge land en Frankryk. Het artikel besluit aldus: Duitschland en Italië hebben geen ander streven dan In de geografische en economische ruimte, waann zy nu eenmaal geplaatst zyn, met de andere volken harmonisch samen te werken en wei In een vorm, die de belangen en de zelfstandig heid van allen waarborgt. Aan den anderen kant spreekt het echter van zelf, dat zy Iedere poging, een deel van deze ruimte als uitgangs punt voor een aanva: op hun belangen te ge- tailken, als een teeken van vyandlge gezind- Heid tegenover hen moeten beschouwen en daaruit hun gevolgtrekkingen moeten maken. De Engelech-Turkzche overeenkomst of trouw Uw verlovta| MoOie modeüen» vo^ gQud| s m e e a DE PRIJS DER ADVERTENUEN bedraagt 20 et P regel; Ingezonden Mededeeüngen 40 et p. r. BIJ CONTRACT. AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt BURGOS. 11 Mel (Havas) In national^ tlsche kringen te Burgos geeft men te kennen, dat. aangezien de overwinningsparade zeer naby is. de Italiaansche vrywilligers nog slechte zeer korten tyd In Spanje zullen vertoeven. Het gros der Italiaansche strydkrachten zal zich na het groote militaire feest Inschepen. Parade nu op 19 Mei? Naar Reuter nog uit Burgos verneemt Is de datum voor de overwinnlrwsparade te Maarto vastgesteld op 19 Mei Alleen voor het jaar 1939 eischt de Fransche defensie meer dan 50 milliard Een brand, zooals Groningen in geen jaren heeft gekend, heeft Don derdagavond in de oude stad gewoed. Om zeven uur ontstond het het warenhuis ..T.A.N.T.E.” Vischmarkt. PARIJS. 11 Mei (Reuter) Nadat een boodschap van president Lebrun was voor gelezen. heeft hedenmiddag In de Fran sche Kamer Daladier een rede uitgesproken over den toestand in Europa. De premier seide hierin o.m. dat Frankryk vast besloten is zoo lang mogeiyk weerstand te Meden aan alle pogingen »Un morrelen weerstand te verzwakken. den meest vriendschappelyken geest 'een regeling treffen voor het vraagstuk, dat sedert lang tusschen ons bestaat. Het bezoqk. dat generaal Weygand juist aan Turkye heeft gebracht, heeft itoond. hoe groot de achting is. die belde k verbindt. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende het stemmen by volmacht door militairen. Het R.K. Tweede Kamerlid K. is benoemd tot burgemeester Geldrop. Poging tot Indië). De brandweerlieden waren laat In den avond zoo vermoeid, dat hun taak werd overgenomen door militairen, die zich met het nablusschlngs- werk betog hielden, hetgeen nog vele uren zal moeten duren. Het verkeer in de binnenstad moest den ge- heelen avond en den geheelen nacht worden omgelegd. Tydens den brand heeft men ook brulk gemaakt van het springzell, eenlge personen uit het brandende gebouw en van het daaraan grenzende „London-house” zyn gesprongen, waarby de heer A. Drenth, standhouder In de T.AJ4.TX., licht gewond werd en bewusteloos ia weggedragen. Overi gens hebben zich geen persooniyke ongelukken voorgedaan. Van het 200 man sterke detachement mi litairen kon omstreeks middernacht de helft weer Inrukken. Tegen drie uur In den nacht zyn de overige manschappen naar de kazerne teruggekeerd. Het gedeelte da» voor de afzetting zorg droeg, stond met de bajonet op het geweer. De heer Noording. wiens woning aan de ach terzijde afbrandde en verder veel waterschade bekwam, is niet verzekerd. Omtrent de oorzaak van dezen grooten brand wordt de mogeiykheid Verondersteld, dat tydens het vtechbakken door het personeel op een bute- gastoestei er een ontploffing zou hebben plaats gehad. De Oromngache orandweer verdient een woord van hulde voor de wijze, waarop zy deze bij zondere krachtproef heeft doorstaan. De schade en vooral de waterschade, welke aan aangrenzende perceelen is toegebracht, biykt zeer groot te zyn. In al deze perceelen zyn winkelbedrijven gevestigd en hier opgeslagen goederen hebben door het vuur en het water zeer geleden. Hoe zwaar deze offers ook zyn. wy kunnen tenminste zeggen, dat het levenspeil van onze arbeidende klasse aanzleniyk hooger Is dan het peil, dat den arbeiders van aangrenzende groote staten wordt opgelegd. Frankryk biyft een schuilplaats voor geld. Het goud biyft naar Frankryk terugstroomen. De schatkist kan aan iedere noodzakeiykheid het hoofd bieden De heilloose vooruitzichten van bankroet en inflatie zyn voortaan verdwenen. Bewijst dat niet de doeltreffendheid van het plan, dat wy biyven uitvoeren? Terwyi zekere personen spieden naar onze tekortkomingen, behoef Ik slechts te zeggen, dat er op het oogenbllk in Frankryk één onderneming is. waar gestaakt wordt: 13 arbeiders hebben het werk neerge legd I Ik wil hulde brengen aan de vaderlands liefde der Fransche arbeiders, aan hen, die on der de wapenen zyn geroepen en die er trou wens van verzeker-» kunnen zyn dat zy krach tens onze decreten hun betrekking terug zul len krygen. wanneer de internationale toestand het mogr'yk maakt, dat zy naar hun haard steden terugkeeren Dit is de menscheiyka nationale politiek van Frankryk. Zy geldt niet alleen voor het ryk in Europa, maar ook voor Noord-Afrlka en voor het geheele ryk welks zonen dagelijks betuigen dat zy de groote Fransche gemeenschap tot de laatste krachtsinspanning zullen verdedigen. Men scheen Frankryk te willen uitputten flixir een nieuwen vorm van oorlog zonder veldslagen, een oorlog van onzekerheid, van be zorgdheid om vervlogen hoop. Maar onze vast beradenheid is niet verzwakt en zal niet ver zwakken. Als men een rechtvaardigen vrede op den voM van gelykheld wü. zyn wy daartoe be reid Wie een aanslag op den vrede doet, sal ie kracht van onze wapenen leeren kennen Al» men er naar streeft, ons uit te putten door de weifeling tusschen oorlog en vrede, zullen wy stand houden zoolang het noodtg la Noch het geweld noch de list zal legen Frankryk iets vermogen." Te\ statte achten «rij het aeer wenschelyk, dat de Sovjet-Unle deelneemt aan dezen gemeenschappeiyken arbeid van wederzjjd- ■chen bijstand. Het Franach-Russische ver drag getuigt, dat het streven naar en het handhaven van dese deelneming op den voet van gelykheld en wederkeerigheid tot de constante elementen van onse diploma tieke actie beboeren. r ^X\\\\\\UUIIII WlUUW/ff/^ DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct. per regeL De brand, welke in de Noordelijke hoofdstad heeft gewoed, heeft een omvang gehad, zooals het tegenwoordig geslacht dien In bet Noorden des lands nog nimmer heeft gekend. Mr^i sou de vuurzee kunnen vergeiyken met die van den brand in de Galeries Modernes onlangs te Utrecht r vuur in aan de A>- it. I.. rim 94 'jfes, M, kJ .W-. tou I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1