Alkmaar, 13 Mei Niet s? tnSL BERTELS’ ..zoo maar een sigaret maar de beste voor Uw gezondheid! CADEAU ZATERDAG 13 MEI 1939 Uit den Raad AGENDA Sport T entoonatellingen KRUISVAARTNIEUWS St. Laurentius-cohort Speeltuinlied je Bebouwing Gri Wijziging spreekuur Betonwerk gymnasium Apothrkertd ienat R.K. Lyceum OFFICIEELE MEDEDEELINGEN TE ALKMAAR OPENING ZOMERBAD Diogenes is er naast cursus ALG1 De nieuwe Rijks- kantoren Handelsschool met vierjarigen te Alkmaar Werkgroep van de R.K.S.P. NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN Programma Gom. Radio- distributie HOOG BEZOEK AAN ONZE KAASMARKT Aangifte leerlingen Alkmaar voos u urm» OF IINPIN GRATIS 4 Maandag a.s. wordt de propaganda ingezet TENTOONSTELLING MISSIE- NAAIKR1NG R.K. BEMIDDELINGSBUREAU VOOR DIENSTBODEN R.K. SPEELTUINVEREENIGING SINT AGNES ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 5 x 50 K.G. BERTELS* KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. te Een keur van fraaie gewaden LUWS Marie Antoinette." (Oeprolongj openbaarheid geschreven wordt.” de lijke gewaden. Burcht vrede van 14tl Mei 730 d Vall „nam' dat niet en wenschte MAANDAG U HBS VRJ ^^OCVOEDtRBAN Mei Je moet een belangeloos blnnen- gelschman ding der jeugd D 41. Vaandrig p WAGEMAKER. 4037 DIOGENES 4) CHIEF WHIP VIRGINIA CIGARETTES 31.40— 30 30— da* en der te ben. Het zou neer In i 4050 4313 4225 Wielerbaan: Wielerwedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. Zondagmiddag 2 uur. 7.45 uur. Victoria: Alle dagen 8 uur. 9 30—1150 1330—13 40 1530—15.40 1830—1706 wan- een H. De 2807 2839 3203 3879 3881 3903 3907 3812 3015 3965 3967 4015 4017 4036 C*ty: .Drie walsen." Alle dagen 8 uur. Rosy: .X» Jekyll en mr Hyde" Alle dagen AIJLMAAR, 6 Mei 1039. De conrector, D. BROMMER. plaats Brand tenraa De klalx» R.l Zond L. L. Tol Troir Scl strijd recht eerst< AI Eer belve een Hel pnmi RC. zelfde gels 1 Het tlüew stand daar winnt houdt temln KGB Een i sluit de pnnse&sen Lijn 4: Brussel VI.; Normandlé Stasi 7 U zijn weer te sl Ol hopt den bescl Ol land word kerel Maai een WiM thuis retei ten I Ni plaal Het betonwerk van het te bouwen gymnasium zal worden uitgevoerd door de N.V. V. O. B. I. te Vinkeveen. komen raazin «oren •and* «•’•o. aanwn Was s Ge boscl Hart en d voor In verband met het toelatingsexamen voor de eerste klas van het R. K. Lyceum te Alkmaar maken wij bekend dat leerlingen aangegeven kunnen worden by voorkeur van 15 Mei tot 15 Juni. De rector verstrekt alle gewenschte inlichtin gen en wij verwijzen verder naar de in dit blad voorkomende advertentie. Wg 1 STAD? O. hoe fijn is het te spelen In het stralend zonnelicht. Waar jc stem luid uit kan kweelen. Waar een lach siert je gezicht. Naar den speeltuin! Naar den speeltuin Jongens, komt dan toch naar hier! Nu het huis uit! Van de straat af! Stort je vrooiyk in 't plezier. Geachte Diogenes. Ik kan u openlijk bekennen, dat Ik met verbazing kennis genomen heb van uw pennevrucht van Zaterdag j.l. Ik kan me tndenken. dat u, na de bekende en „beruchte’ radiorede van den weleerw. heer Henrl de Greevn zich gedwongen voelde als bekend criticus op datzelfde onderwerp ook uw lampje te richten. Jammer vind ik het echter, dat u het te be handelen onderwerp absoluut niet voldoende bestudeerd heeft en het hopeloos generaliseert Waarom laat u eerst met het grootste gemak ..enkele vervalperloden bulten beschouwing" om even daarna te beweren dat we weer in zoo r, periode van verval verkeeren, ^ie u nu Ineens heel ernstig gaat vinden? Had u niet veel beter die vorige perioden wei kunnen beschouwen? Misschien had u ons nu wel de middelen ter bestryding aan de hanc kunnen doen. Als u duidelyk zegt te worden om trent uw gezegde „In bepaalde kringen", zegt Jk bedoel de jeugdorganisaties”. Oef, daar draal je In den molen! Hup, de wip staat ook al klaar I In de zandbak graaf je holen. Bak je poffers, versch en gaar. In den speeltuin! In den speeltuin 1 Draal je rond, of wip Je op. Graaf je als een vlug konyntje, Ben je bakker In den dop. Kruisvaarders- Zondag 8.15 uur H. Mis met algemeene Communie voor alle leden onzer K.J.C. kruisvaarders in uniform. Den wandelllefhebbers kunnen wy mededeelen. dat een wandelclub is opgericht. Reeds Zondag is de eerst tralnlngs- marsch Zondag- en nachtdienst van 1430 Mei: apotheek dr. Hartog van Arts, Langestraat 1. Het bestuur maakt den leden bekend, dat vanaf Woensdag 17 Mei de speeltuin aan de Vondelstraat weer geopend is. Aangifte voor het. lidmaatschap kan schnftelyk geschieden by het secretariaat: Nassaulaan 30. nen constateeren dat den talrijken zwemster en zwemmers een waardige ontvangst is bereid. De eerste vereischte van een zwembad ia de hygiëne en deze Is tot het uiterste verzorgd. Door een speciale electrische Installatie worden de bassins doorloopend gefiltreerd en bacterievry gemaakt. Deze installatie verwerkt 130.000 Liter per uur. Hierdoor is eventueele besmetting absoluut uit gesloten. Ten overvloede wordt het water regel matig aan een bacteriologisch onderzoek onder worpen In het laboratorium der N. V. Eksteen te Bilthoven. Voor de jeugd zyn talrijke attracties aanwe zig. o.m. glijbaan, schommels, wippen, zweefmo len. terwijl de gymnastische toestellen niet zijn vergeten. Het geheel staat onder toezicht van ervaren en deskundig personeel. Voor belanghebbenden zyn roosters van zwem- uren gratis verkrijgbaar aan de kassa van Overdekte. Tot slot van dit uiteraard korte over- zichtlge. mogen wy wel met blijdschap consta teeren. dat zonder veel fanfares de raad een grond verkoop sanctionneerde. whardoor Alk- maar-Noord aan den Frieschen weg 23 hulzen rijker zal worden. Dat de stadsuitbreiding ook die richting uit gaat. zal Iedereen verheugen, behalve misschien de volkstulnders. die door dezen verkoop een met liefde gekweekt bezit verloren zien gaan. Hopelijk echter zullen ze elders schadeloos stelling en nieuwe voldoening vinden. I wijzen die ze zelf soms niet bij hun kinderen zien of vermoeden. Hoeveel ouders zeggen soms niet tegen het onderwijzend personeel ot jeugdleiders: ,Jk begrijp het niet, thuis is hy of zij altijd zoo kalm of gewillig?" En wanneer leert men de jeugd beter ken nen, dan by het spel en als ze onder elkaar zijn? Geachte Diogenes, als u b.v. de spelregels der Verkennersbeweging eens nader bestudeert, zult u tot de ontdekking komen, dat het aantal der confectie-menschen zeker niet vergroot zal woeden door deze jeugdorganisatie en hetzelfde geldt voor de Graal en Kruisvaart e.d., daar de structuur der vereenigingen dit reeds loochen- straft. Tot slot dit: Critiek is goed, mits gezonde er goed geplaatste critiek. Heusch in deze dagen, waarin steeds gevraagd wordt om leeken-apostelen. mag men wel eens Ordening is een moot iets en wanneer onze wanhopig gedesorganiseerde wereld ooit weci op i’n pootjes terecht wil komen, zal er van de grondslagen af geordend moeten worden Of echter de Overheid daarby een zóó verre gaande taak heeft, als de heer v. d. Vall van haar verlangde, valt te betwijfelen. Deze 8. D A. P. -voorman wilde n 1. niet meer of minder dan het college laten uitmaken, hoeveel sigaren winkels. bakkeryen 'ol groentenzaakjes In eer. bepaalde straat gevestigd mogen zijn. Dezen utopischen wensch ultte hy. niyr aan leiding van een adres door een slgarenwinkeliei uit de Rem brand tst raat aan den raad gezonden Waarin deze middenstander vroeg met toe te staan, dat een concurrent eenige huizen verder óók sigaren ging verkoopen. B. en W wilden dit adres ter Afdoening In hun handen laten Stellen, wat In gewoon Hollandsch beteekent: afgewezen. De heer v. praë-advles. Deze wensch verried, dat de 6D.A.P. -leider het zaakje toch niet heelemaal ..door" had Immers er was In het geheel geen wet of ver ordening. wylke aan het college een zoo ver macht geeft. Zeker, Indirect kunnen en Klaver geschiedt dit ook van gen heeft voor enkele maanden een zetel gaan bezetten, welke zyn partljgenooten de toekomst niet voor hem bestemd hebben, wel Immer een raadsel blijven. Ditzelfde geldt trouwens voor den heer Lake man. wiens geloofsbrieven fn orde werden be vonden. en die dus in de Junl-vergadenng zal worden toegelaten. Als ‘t meeloopt, zal hij dan 3, hoogstens 3 zittingen mee mogen maken, om vervolgens weer In de gelukkige verbor genheid van den niet-edelachtbaren burger terug te treden n van personen menschenkennls en Hoewel ook daar bezwaren aan zitten, want met groote instemming citeeren wy wat A B K dezer dagen in zijn rubriek van de Arbeiders pers over deze zaak schreef: vaak voor hen zoo moeilijk te bekomen misge waden. Op lange tafels liggen, keurig gerangschikt, kleurige kazuifels, vele alben met mooi gehaakt kantwerk afgezet, superplie», op dezelfde wijze bewerkt, alben en superplies met borduurwerk in mooie figuren, talrijke stola's, dikwijls met fyne. smaakvolle borduursels, en dergelyke. Ook zyn er tal van complete stellen, die een vaak kostbaar geschenk vormen voor een missionaris in den Congo of In een ander ver afgelegen mis siegebied. Het Is een ryk gezicht, deze tentoonstelling, weermee de naalkring veel eer inlegt en die ver dient door velen bezocht te worden. De tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, Is voor het publiek open gesteld, vandaag van vier tot tien uur en morgen. Zondag, van des mor gens tien tot des avonds tien uur. Om half drie geschiedt de officieele opening door den H. E. Deken. Naschrift. Dat de redactie de gelegen heid openstelde om over het hier behandelde vraagstuk te polemiseeren. deed my genoegen. Altjjd alleen praten Is niet leuk. Bovenstaand wederwoord neemt echter zoo veel plaats In dat my gastvrijheid Is verleend voor een «parten ,.8chynwerper" op Maandag of Dins dag voer myn antwoord. R de Vries, v. d. Woudestraat 3». C. Moto, Mient 31. J Blankmam. Nassaulaan 31. P. Kluitman, Ryksstraatweg A 318 Hem* O. Boonstra. Nlcolaas Beetskade 12. 14. On ning, heldi De Werkgroep van de RK Staatsparty zet Maandag de propaganda voor de as Gemeen teraadsverkiezingen In en wel met een byeen- komst, dfe op dien avond, aanvangende half negen, in het Gezellengebouw, Verdronkenooro, Zondag 8.15 uur: H. Mis met algemeene H Communie; 10.15 uur Tranlngsmarsch van de wandelclub; 12.30 Congregatie. Maandag 8 uur: St. Aloysiusban. Dinsdag 7.30 uur: St. Wllllbrordusban. Woensdag 6.30 uur: KJ.C. zwemmen; uur Natuurkennersclub. Vrijdag 7.30 uur: Ontspanning kruisvaart 12— 15 jaar; 8 uur St. Michielban: 8.30 uur Ontspan ning 1517 jaar Zaterdag 230 uur: 8t. Jansknapen Baanderheer Vandaag om half drie wordt in het huis Ver- dronkenoord 70. naast de St. Laurenlluskerk. de derde tentoonstelling geopend van het werk van den Mlssle-naaikring van De Oraal. Deze naal kring. bestaande uit 16 melsjes-Graalleden en 6 anderen, herdenk .evens zyn vyfjarig bestaan. Of dit een reden meer is geweest om zich voor deze tentoonstelling In te spannen, weten we niet, maar wel kunnen we «eggen, dat er veel cn fraai werk valt te bewonderen, dat In noesten ijver, met groote vaardigheid en met veel opoffe ring ten bate van de Missie is tot stand geko men. De liefde voor de Missie moet wel groot zyn, dat men zoovele uren tyds heeft willen op offeren om de missionarissen te helpen aan de zal worden gehouden. De voorzitter van de RX raadsfractie, de heer C. Venneker. houdt een Inleiding over de taak van de gemeenteraden en het belang van de as gemeenteraadsverkiezingen In Alkmaar In het bisonder De populariteit waarin de heer Venneker zich ook In jongere kringen mag ver heugen, waarborgt reecs by voorbaat een voUe zaal Natuuriyk komt tevens aan de orde hoe we straks de Intensieve propaganda zullen aan pakken, waarvoor aller medewerking noodza- Maandag a s zal het zomerbad van de ..Over dekte" zoo prachtig gelegen aan den rand van den Alkmaarschen Hout, wederom worden open gesteld Wy hebben een kykje genomen en kun- Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 18 Juni as. lederen Woensdag en Vrijdag van 1130— 12.15 uur In het Murmelllus-Gymnasium. of schrtfteiyk met opgave van naam, voornamen en roepnaam van de(n) candidaat(date), datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school en klasse, en naam, beroep en adres van ouders of verzorgers. De rooster voor het examen, dat op 13 en 14 Juli as. wordt gehoucten, zal aan de candidates worden toegezonden. De school omvat een litterair-hlstorische eo een wis- en natuurkundige afdeeling; de split sing valt na het 4e leerjaar. De conrector verstrekt gaarne nadere Inlich tingen en advies. De belangstelling en vooral de buitenland/ sche voor onze Alkmaarsehe kaasmarkt is reeds neer merkbaar Zoo werd gisteren de kaasmarkt met een bezoek vereerd van den Franschen kroonpretendent Jean Due de Guise Des midnags gebruikte dene bultenlandsc'ne gast met rn secretaris de luneh In hotel Proot Dan die opmerking van u over den .Jeugd- lelders" vind Ik nlet fyn. God, laat een jeugdleider eens totaal onge schikt zyn. wie verdient er dan critiek? De jeugdleider? Neen! Maar wel diegenen, die hem gevraagd en aangesteld hebben. Het is misschien ook wel eens goe<|,te weten, dat de jeugdleidersistersl er heusch NIETS mee verdienen, doch er vele vrye avonden en Zondagen geheel belangeloos voor opofteren. om niet te praten over de kosten, die ze voor eigen rekening te betalen krygen, b.v. uniform, cursusgeld, contributie, etc. Hoe komen deze leiders(stërsi aan de jeugdbeweging? Een groep, de kleinste, meldde zich zelf aan en de tweede groep wordt aangezocht. De geestelyke, die als oprichter ot als direc teur of aalmoezenier is aangesteld. gaat op zoek om personen t^ vinden die hy geschljtt acht De eerste gang Is doorgaans naar Het onder- wyzend personeel en als er wel eens fouten ge maakt worden, dan zitten ze veelal hier. Iedere onderwyzer(es). al Is hy <zy> voor het onderwys nog zoo geschikt, is nog lang geen goede jeugdleider ster Welnu, ik weet uit persoonlyke ervaring in de beweging, dat er verschillenden de functie tegen hun zin in geaccepteerd hebben, uit angst soms tegenwerking te ondervinden by het ver krijgen van een vaste benoeming. Dit Is werke- lyk een fout, die conservatieve geesteiyken nog wel eens plegen te begaan. Maar waar zit dan de fout? By den leider alleen? Nu nog eens iets over dat diplomaatje. ..What is in a name" moet de beroemde En- Shakespeare reeds gezegd of ge schreven hebber. Hy zou echter deze historische woorden nooit hebben gebezigd, ware hy Alk- maarder geweest. Dan immers had hy by ieder voorstel tot naamgeving van straten door B en W. kunnen constateeren de critiek en oppo sitie in den raad. Nu eens waren de voorgestelde namen te lang dan weer te kort; soms te nuch ter, een andere maal te bloemrijk. Kwamen te vee! dezelfde soort namen byeen. dan vreesde men verwtarring, terwijl anderzyds een straat nooit een soortverwanten naamgenoot mocht hebben in een ander stadsgedeelte Ja. het is wel moeilyk. het In deze materie ieder naar der. Mn te maken. Wy zyn gelukkig niet zoo gezegend als de bewoners van een seker land dat. om oude en historische straatnamen te vervangen, de beschikaing heeft over eene on beperkt arsenaal groote en kleine partybonzer.. die bij hun leven reeds vereeuwigd moeten wor- En er is ook nog een giybaan. Schommel slingert aan den kant. Trap je graag tegen een bal aan: Doelen staan ginds ver In 't land. In den speeltuin! In den speeltuinI Kyk. daar heb ik nooit verdriet. Moeder ziet soms eens het raam uit, Lacht dan bly, daar ik geniet. (Uit: Spelende met het Lam) Dit alles wil evenwel nog niet zeggen, wy de keuze van de Nassausche prinsen voor het nieuwe Overdlekwartler, by ster gelukkig vinden. Niet om de verdiensten van deze Oranjetelgen voor ons land, de ap preciatie daarvan blyve hier bulten beschou wing Doch wel. omdat wy meenen. dat een straatnaam gemakkelyk tot het publiek moet spreken, en. zooals men dat noemt. In den mond moet liggen. Dat kan b.v. van Louise de Co- Ugnystraat en Charlotte de Bourbonstraat nu niet bepaald gezegd worden. Zouden hier. In de buurt van het burgemees- terskwarties. de goede Alkmaarsche namen \an andere verdienstelyke burgers, b.v. overleden raadsleden of charitatieve werkers, zoo slecht op hun plaats zijn geweest? een verkorten cursus Voor dat je het installatiediploma ’“■- kennerslelder ster le. 3 1 groep. 1—--- 1 Is alleen maar jammer, dat het grondbe drijf niet gratis kan verhuren, en dat die huur dus via een subsidie uit de gewone middelen betaald zou moeten worden. Dat zou nog wel gaan, wanneer de potlood- hanteerders In Haarlem en Den Haag er niet waren. Th M de Rover, Westerweg 50. fa. Y. Kops en Zonen. Stationsweg Bert v. Kampen, Mient 2. Nic. Ruiter. Dyk 20. F. A. Legdeur, Bayershoffweg J. Ennlk, Middellaan 203. Jac Walter, Appelsteeg 5. G van Veen, Dr. Schaepmankade 4. Gem Alkmaar, G. J. Jansen, Kennemer- straatweg 197. H. D. Lindner. Kennemerstraatweg A o" Heiloo. „„.uw, K Mledema. Frederikalaan 110 Heuoo. H Voorman. Jan v. Scorelkade 51. Handels- Adm. en CorrespondenüekanU*» .Zuurbier", Langestraat 53. Het was voor de raadsleden en niet minder voor de trouwe historieschryvers van het raadsgebeuren. een prettige verrassing, dat Don derdag ons eenig vrouwelyk lid der vroedschap mejuffr. Nlerop. weer ter vergadering verscheen. Frisch en monter ziet ze er weer uit. en het applaus, waarmee de raad den burgemeester- iyken wensch voor een blyvend herstel var haar gezondheid onderstreepte, was meer dan een formeele plechtigheid Het sympathieke jon ge meisje geniet immers aller achting en nu de vrees, dat zij. die haar mandaat niet vernieuwd wenschte te zien, in 't geheel niet meer ter ver gadering zou verschynen. geen werkelijkheid is geworden, gaf men gaarne uiting aan zyn biyd- achap daarover. De burgemeester schonk haar rozen, maar wy zyn ervan overtuigd, dat raad en journalis ten in den geest aan deze bloemenhulde deel genomen hebben Er' was in het begin dezer zitting nog een andere plechtiglieid en wel dc installatie van het nieuwe raadslid F. Zeegcrs. Het Is moeilyk de roerselen van een menschenziel te pellen Maar wat ter «Vreld dezen S.D A P -er bewo voor zaï Dat laatste is voor my reeds een door slaand bewys. dat onze jeugdbewegingen ge lukkig nog een spontaan karakter hebben en nog lang geen door u reeds gezien en ge vreesd, toetje noodig zullen hebben. *n Jeugdleider die heel bescheiden de H Kerk een klein beetje tracht te steunen by de opvos- Het RK Bemiddelingsbureau voor dienst boden. Nieuwlandersingel E 70. alhier, deelt mede, dat het spreekuur voor dienstboden op Woensdagavonden van 89 is verzet op Don derdagavonden van 8 tot 9 uur. Op het terrein naby de van Houtenkade wor den van de maatschppU N.V. ..Nooit Gedcht” de eerste huizen gebouwd. De heer J. Brouwer, alhier zal er in eigen beheer drie middenstands^ woningen bouwen. Het schilder-, glas- en be- hangwerk van deze woningen zal door den heer Rozendaal en het lood-, zink- en sanltalrwerk door den heer Erfcamp, beiden alhier, worden uitgevoerd. kelyk is willen wy de acht, ja misschien zelfs de negen zetels bereiken Het bestuur van de Werkgroep houdt zich overtuigd dak alle leden van de club aanwezig zullen zyn. doch n.aakt tevens van oeze gele genheid nog gebruik om alle jongeren, die daar nog buiten staan, op te roepen met haar mee te strijden in de komende verkiezingscampag ne. Ook de ouderen, die In vroegere verkie- zlngs-velaslagen zooveel lauweren hebben ge oogst. moeten niet denken, dat door de vorming van oe Werkgroep hun activiteit overbodig zou zyn geworden! We verwachten ze graag Maan dagavond. Oud en jong vechten dapper samen den goeden stryd! De Werkgroep geeft dus dft parool uit Maandagavond, half negen, aantreden In het Gezellengebouw voor de Inzet van de verkie zingscampagne 11 Aangifte van nieuwe leerlingen kan vóór 18 Juni az. plaat» hebben by den directeur bet schoolgebouw aan de Doelenstraat en des Maandags en Donderdags van 3—4 en ces Dinsdags en Vrijdags van 10—1130 uur. of schrifteiyk met vermelding van volledigen naam en geboorte datum van den(e) candldaat(date), naam en adres van de ouders ot venorten, laatstbezochte school, en klawe, waarin plaat sing wordt gewenscht. Voor leerlingen, bulten Alkmaar wonen*!, moet ook aangifte worden gedaan by het ge meentebestuur van hun woonplaats. Alkmaar, 6 Met 1939. De directeur, G- A M SNIJDERS. gaande B. en W. Iets in de goede richting doen, volgens wethouder geregeld. Het grondbedryt kan. by verkc gemeentegrond de bepaling maken, dat enkel woonhuizen en geen winkels gebouwd mogen worden. Er wordt dan ook gewuakt. dat in de nieuwe wijken een bepaalde en redeiyke verhouding bestaat tusschen het aantal won en winkelhuizen. Verder gaan en bepalen, welke branche» inzoo’n winkel uitgeoefend mogen worden, is echter onmogelyk. Hoogstens i«n.' men in de bouwverordening aan de hand van z.g. welstandseischen bepaalde ontsierende be- dryven kunnen voorkomen. Trouwens is het niet allereerst de taak middenstandsorganisaties hier initiatieven nemen? Uw eerbiedwaardige voorganger slaagde er heel slecht In één goed mensch te vinden, laat staan van een goed gezin. Gelukkig zult u wel meer succes hebben dan uw naamgenoot wiens origlneele naam Diogenes was. maar of alle gezinnen Ideaal zullen zyn, betwyfel ik heel sterk. Hoeveel totaal ontwrichte gezinnen, ook helaas In onze katholieke kringen, zyn er niet? Heeft u wel eens een statistiek gezien over de misdadige jeugd In Nederland? Ruim de helft zyn kinderen uit zulkege zinnen Onze Moeder de H Kerk heeft steeds in Haar groote wijsheid geleerd, dat het gezin de kern is van den staat, juist, maar ze heeft ook steeds, gebruik makend van die zelfde groote wysheld haar deel van de opvoeding der kinderen voor zich opgeëlscht en ze is zeer bedroefd, als men probeert haar die bevoegdheid en de uitoefening daarvan te ontnemen of te belemmeren. Hoe voedt de H. Kerk die kinderen nu op? Wie stichtte de Graal, de Kruisvaart, de Kath. Verkenners-beweglng? Wie wil op lederen tak van sport een eigen katholieke organisatie? u: ,Jk bedoel de jeugdorganisaties”. Neen, mynheer, daar is u hopeloos naast. Die bepaalde kringen zijn niet in de jeugdorgani saties. want dat zyn maar Instrumenten In de handen van die bepaalde kringen en wel de Parcchlegeestclykheid. en deze handelt weer op gezag der Bisschoppen en dus op bevel van de H. Kerk. Als eeriyk criticus moet u recht op den man afgaan, maar niet langs een omweg. Maar hoe verklaart u het dan, dat de H. Kerk juist op dit „symptoom van die gevaariyke ziekte", n.i. de organisatie, steeds gehamerd heeft en het nog steeds biyft doen? Wat wordt ons door de geestelykheid, dus door het gezag der H. Kerk, steeds voorge houden? Organiseert u! Wat miste men in Mexico. Rusland, Spanje e. a Hechte solidaire katholieke organisaties! Wat geeft u het recht om alle organisaties „ziekeiyk" te noemen en alle gezinnen als ideaal te beschouwen? zyn alle gezinnen wel zoo ideaal? Geachte Diogenes, ga eens op verkenning uit. I niet In den „schyn" van een lantaarntje, doch in het volle licht der werkelykheid. i voor diegenen, die zich daarvoor beschikbaar stellen. Wat meer medewerking, het is jammer ge noeg het te moeten zeggen, van den kant der oprichters der vereenigingen zou gerust geen kwaad kunnen. Het kan je gebeuren, dat je na een jaar on zekerheid of je de huisvesting zult behouden, onverwachts bericht krijgt, dat het gebouw binnen 5 dagen moet verlaten zyn. Het werk van jaren, een stuk van de jon gens zelf, moet je in alle haast afbreken en zl<- maar dat je ineens een geschikt onderdak krijgt voor je bloeiende vereenlglng met plm. 70 leden. Diogenes, gezonde critiek leveren en op zyr plaats. En als wy dan, ondanks tegenslag e.d., door gaan met ons ..ziekeiyk symptoom" de organi satie, is het niet „om het organlseeren" maar Onlangs hebben wy het adres gepubliceerd, dat door V V V. was gezonden over de plaats waar de nieuwe rijkskantoren gevestigd zullen worden. Julianastraat hoek Bleekerslaan). Het bestuur ontving dezer dagen het volgend antwoord op zyn schrijven: Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 5 April J.l. heb Ik de eer u mede te deelen. dat Inderdaad plannen bestaan een belastlnggebouw te Alkmaar te stichten op de aangekochte perceelen tuin grond achter het pand Kennemerstraat no. 21. Ik ben niet de meening toegedaan, dat een belastlnggebouw aan een hoqjdstraat gelegen moet zyn. daar een doelmatige uitoefening van den dienst zulks niet eischt en bovendien het zuinige beheer van de overheidsgelden hiermede niet gediend zou zyn Het door u geopperde plan tot afbraak van het perceel Kennemerstraat 21 en het aanleggen van een parkeerterrein ter plaatse kan Ik dan ook niet In gunstige overweging nemen. De Minister van Financiën. Voor den Minister. De Secretaris-Generaal. (get.) Van Asch van Wyck. ..Vroeger gold het als een vaste wet. dat men ook by het namen geven aan straten zich beperkte tot overledenen Een wyze methode! Want men kent geen enkelen levensgang vóór die te afgesloten, en moet daarom aan openbare huldiging van blyven- <!en aard niet beginnen dan nadat men zeker te van zyn zaak, doordien het beslissend slot te voorafgegaan Gnw tyd heeft met deze beschaafde over weging. gelyk met zoo menige andere, afge rekend. Eeuwenoude namen verdwynen van de hoeken der pleinen, om door die van plot selinge flikkerlichten, voor zonsopgangen ver sleten. te worden vervangen. Al zullen wy het niet beleven, de verdwijning van deze namen zal met even grillige onverwachtheid geschie den als waarmede zy verschenen zyn. Persoon-svereering heeft langdurige benn- king noodig. alvorens zy aan de gevels der ontvangt moet je eerst. 3 maanden in opleiding by een andere De leiding brengt dan over je rapport uit dat uiteindelyk in het Hoofdkwartier terecht komt, 2e. Je moet een cursus volgen van 3 ends, gegeven door een groep flinke doste tr.r Hoofd Verkennersgeestèiy- altyd persoonlijk onderricht op die over een kennis beschikken. Dr. Rauwelaar. de ke, geeft ook C‘_”_ de cursussen. 3e Men moet ook nog der K J. C. volgen. Nu moet u niet denken, dat ze allemaal door dik en dun slagen en hun diplomaatje kragen. Neen, als u zich de moeite getroost. De Ver- kennerslelder eens door te„^laagd. **n beetje meer respect en waardeerlng hebben dat de verhouding veelal is. pc g 10 pet. voorwaardelyk en 20 pet. »f«ewe""1 Uit den aard der zaak heb Ik het behande.d zooals het by de Verkennersbeweging geregeld Is. omdat ik daar het best van op de hoogte sa misschien wel gewenscht zijn. sommige andere jeugdvereenlglngen even strenge selectie werd toegepast. Maar ja. als er fouten gemaakt worden, zit de directe oorzaak niet by den leider, niet waar? Die vermeende pressie, die er op de ouders uitgeoefend schynt te worden, zou. als ze be staat, misschien van den preekstoel af kunnen komen, maar niet van den kant der leiding. Heeft u wel eens by de ouders geïnformeerd of er pressie op hen uitgeoefend te geworden? Ik kan u mededeelen, dat wy van onzen kant nog nooit pressie op de ouders uitgeoefend-- hebben, doch dat wy van de ouders zelf, geheel de jongenj5" uit eigen beweging dus, aanvragen tinnen- - - - krygen. Helaas, moeten wy ze vaak afwyzen of uit stellen daar wy op bevel van de hoogere lei ding niet meer dan een bepaald aantal leden mogen hebben. Het komt wel voor, dat een jon gen soms een jaar gewacht heeft omdat ne vereenlglng „vol" Zeker, wy komen op gezette tyden by de ouders der leden, niet om pressie uit te oefe nen. maar om te Informeeren. of zy bepaalde wenschen hebben betreffende de jeugdbeweging, of wy soms In hun oogen fouten gemaakt heb ben. om dan te trachten deze resp. te verwe zenlijken of te herstellen. Dit doen wy om te zorgen, dat juist dat ge deelte der opvoeding, dat wy zoo goed moge- lyk trachten te verzorgen, geheel sluit by de opvoeding die de ouders hun kinderen gevet’ Het gebeurt wel eens. dat wy de ouders op bepaalde eigenschappen der kinderen kunnen Lyn 1: Hilversum I. Lyn 2: Hilversum n. Lyn 3: 8.00-^-10 20 Keulen; 1030—1050 Parijs Radio; 1050—12.30 Radio P T T. Nord; 12 30— 1430 Brussel VI.; 1430—1530 Keulen; 1530— 1555 Droitwich; 15.55—1630 Radio PTT. Nord; 16.30—17.20 Keulen; 1730—18 20 Brussel FT.; 1830—1850 London Regional; 1850—19.50 Brus sel VI; 19.50—20.35 Keulen; 20.35—30 50 Brus sel VI.; 30.5031.40 London Regional; 21.55 Straatsburg; 2155—2230 Keulen; 2330 Brussel VI.; 2330—24.00 Parijs Radio. Lyn 4 8 00—9 30 Brussel VI 9.20—0 30 Parys Radio; 930—9.50 Radio PTT. Nord; 9 50— 10 35 Normandie: 10 3512.45 Ixindon Regional" 12 45—13 35 Droitwich; 13 35—14 20 Parijs Ra dio; 1430—15.05 London Regional; 15.06—1535 Normandlë; 1535—1730 London Regional; 17 30—2460 Droitwich. Lijn 5: Diversen. Een der aardigste puntjes uit deze korte en <X>k nog saaie zitting was het speeltuin-debat „Goed Wonen” had van de gemeente gehuurd een hal ven bunder grond vóór de Vondelschool, op welk terrein de Speeltuinvereenlging „8t. Agnes” haar nuttige, ja noodzakelyke werk zaamheden verricht. De termyn was nu om en B en W. stelden voor een overeenkomst met „Goed Wonen" aan te gaan. Men had van den raad, die meermalen o.a by de laatste begrootlngsdebatten geklaagd had dat er In Alkmaar te wtelnlg speeltuinen zijn, mogen verwachten, dat hy dit voorstel met belde handen had aangegrepen. Eilacie, het gaat by ons gewoonlyk precies anders danmen verwacht. Van twee zyden kwam oppositie. Eerst de heer v. d. Vall. die vond. dat deze speeltuin het architectonisch schoon der Vondelschool bedierf en daarom maar ergens anders neergepoot moest worden Dat kwam dan net mooi uit, want het uitbrei dingsplan brengt In de toekomst hier een gracht. De geachte arbeidersafgevaardlgde vergat hlerby echter, dat aan het bestaande terrein honderden guldens meest met arbeidersdub- beltjes byeengebracht ten koste zyn gelegd Verhuizen kost altijd geld, en zeker hier, waar een geheele omrastering verplaatst zou moeten worden. Bovendien, hoe kan het aspect van een school geschaad worden, als op den voorgrond het meest natuuriyke complement daarvan, een gelende kinderschaar, te aanschouwen Is? Erger naar onzen smaak maakte het nog de Vryzinnig-Dcmtjcraat. die den moed had te vragen, waarom de huurprys niet, zooals de commissie verordonneerd had van 35 op 4o is gebracht. Weet deze eenige vertegenwoordi ger van een party, die zich altyd «oo beroemt op haar liefde voor onderwijs en ontwikkeling, dan niet dat dit onnoozele tientje meer of Hin der kan beteekenen het stopzetten der werk zaamheden van zoon vereenlglng? Stuiken sympathieker Was het geluid van den R.S.A.P.-er v. d. Wall, die radicaal een eind wilde maken aan alle huurbetaling door speel tuin vereenigingen. De sociale taak, welke deze op zich hebben genomen, is zoo nauw verbonden met de overheidstaak, dat bet in leder opzicht verantwoord zou zyn, wanneer de grond gratis ter beschikking werd gesteld. Er blyven dan voor de besturen der speeltuinorganlsaties nog genoeg kosten te betalen over. ZONDAG 14 MEI. Lyn 1: Hilversum I. Lyn 2: Hilversum II. Lyn 3: 8 35—10 20 Keulen; 1030—1230 Brus sel Fr.; 1230—1230 Brussel VI.; 12.30—1336 Parys Radio; 13351530 Brussel VI 1530— 17 30 Keulen; 1730—1830 München; 1830— 18.50 Brussel VI.; 18.50—1935 Keulen; 1935— 21.55 Brussel VI.; 31.5634.00 Keulen 8.30—930 Brussel Fr.; 1130—13.20 Droitwich; 13.40—15 20 Droitwich; Normandlë; 15.40—1630 Droitwich; London Regional; 17.05—1730 Parijs Radio; 1730—20 25 Droitwich; 3035—2150 London Re gional; 21.50—32.00 Droitwich; 32 00—2350 Brussel Fr.; 22.5034.00 Parijs Radio. Lyn 5: Diversen. Langestraat 87: Schilderijen, vervaardigd dooi leden *»n .Doorwerken", 10—20 Mei. dagelijks van 25 uur Zondags van 10—1 uur en vin 25 uur. 9 Verdronfcenoord: Tentoonstelling van kerke, vervaardigd door den Mlssle- naaikring van De Graal. Heden van 4—10 uur en Zondag van 1018 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 16