Bruckner als kerkcomponist ROND? OMSINGELINGS- POLITIEK waaro”* f r PINKSTERREIS £i MAANDAG 15 MEI 1939 V Av*- God dienen in schoonheid voor Ridders gehuldigd Bloembollencultuur èn handelspolitiek PROF. MR. E. v. d. HEYDEN Kind omgekomen TSJECHISCHE OFFICIEREN R. K. JOURNALISTEN GEVAARLIJK SPEL Geen verder gevaar voor instorting Cornelia Galesloot T DOOR TREIN OVERREDEN REISBUREAUX ■I Met de hoofden tegen elkaar gebotst Gasverstikking te Tilburg Een jongensstad wordt bedreigd Bezoek der Koningin aan België Weer een pasgeboren kind vermoord? 3 Actie tot verbetering der rechtspositie Een bekende figuur in de muziekwereld Geen dienstneming in het Indische leger Met veel hulp hoopt men de moei lijkheden te overwinnen Esschen maakt zich gereed de eerste ontvangst Jongen op boorstelling ernstig gewond DE TANTE-RUÏNE TE GRONINGEN Een man en vrouw te Barneveld NA MA Wat dankt U jran een Nieuwe fase in evolutie der kerkmuziek Jonge arbeider aan de gevolgen overleden Dragers der Militaire Willemsorde traden voor het voetlicht ■y—doch, in het Nationale Dagblad, H dat In dit verband nu eens wezen- •A-* lijk een onverdachte bron mag ge noemd worden, lezen wjj het volgende: Eere-doctor aan de universiteit te Gent Bjj voorbaat duizendmaal dank. Slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken Adres aan den Minister van Econ. Zaken Jonge vrouw om het leven gekomen Uitvoering der e-moll Mis te Nijmegen werd een openbaring L. H. Deckers behoorde tot de Bkeaea Grebbeberg groote democratieën de wereld maar Prof. mr. E. J. J. van der Heyden. hoogleeraar In het burgerlyk recht, in het handelsrecht en In de rechtsgeschiedenis aan de R K. Univer- sitett te Nijmegen, is benoemd tot eere-doctor aan de unlveralteit te Gent. De Nederlandsche R.K. Journalistenvereni ging kwam Zaterdag in jaarvergadering bijeen in hotel „Terminus” te Utrecht, onder voorzit terschap van mr. H. F. A. Getee. De bijeen komst was druk bezocht. ®p de spoorlijn HoornEnkhulzen is Zater dagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een zesjarig zoontje van de familie Broek huis te HooVn het leven heeft gekost. voor bloem- oud- eveneens Ver een waarde 36 000 oopen, imings- >oning«a wordt Zaterdagmiddag is in bet Onze Lieve Vrouwe- Gasthuis, waar hij ter verpleging was opgeno men. overleden de man. wiens beide beenen Vrijdagavond op bet statlonsemplacement te Duivendrecht werden afgereden door een toeo- motief. Zaterdagmorgen is oe 28-jarige mevrouw Van der N. levenloos in haar woning in de Van Speyckstraat te Tilburg aangetroffen. ZU bleek door gasverstikking om het leven te zijn ge komen. Bij nader onderzoek werd vastgesteld, dat in de keuken de gasslang van de muurkraan was losgeraakt. Haar man, een taxi-chauffeur, die ’s morgens vroeg tie woning had verlaten, deed de vreese- llfke ontdekking. Het echtpaar was nog pas "n half jaar getrouwd. rw FRANKRIJK, ENGELAND. BELGÉ. DUITSCHLAND of ITALIË? Frgaaw vwo ƒ1».- all VRAAGT OHZgN AAkOIGCN FOLDOtl Het jongetje had zich by het spelen by den onbewaakten overweg aan den Holeweg onder Hoorn op de spoorlijn begeven. Waarschijnlijk door de zuiging van de lucht is het kind by het passeeren van den trein uit Enkhulzen nabij de spoorbrug te water geraakt. Ijlings toege schoten personen brachten het op het droge Met inwendige kneuzingen, waarschijnlijk ten gevolge van den val. werd de jongen naar het stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij later in den middag is overleden. e In zjjn woning aan de Stationsdwarastraat te Utrecht is Zaterdagavond na een langdurige ■lekte overleden de heer Cornells Galesloot. een bekende figuur in de Nederlandsche muziek wereld. De overledene was 8? jaar oud Deze systematische Isoieeringspolitiek ten opzichte van Polen, welke door het NJB.B.-orgaan hier aan Duitschland wordt toegeschreven, lijkt als twee drup pels water op de omsingelingspoiitiek ten opzichte van Duitschland, waarvan de Führer en zjjn pers den grooten de mocratieën zoo’n bitter verwijt meenen te moeten maken. Veiligheids- en zelf- verdedigingspolltiek wordt dus blijkbaar direct omsingelingspolltiek, wanneer zij door de democratieën wordt gevoerd, ter wijl omsingelingspoiitiek door Duitsch land bedreven slechts vredes- en veilig heidspolitiek mag heeten. Bij zooveel potten en ketels, die elkander schelden, dat zij zwart zien, is het niet te verwon deren, dat de wereld het hooren en zien In verband met berichten betreffende dienst neming van Tsjechische officieren in het Kon. Ned. Indische leger wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat dienstneming van vreemde lingen in het Indische leger door het Indische legerbestuur niet wordt overwogen. Geboren te Jutphaas den lOen Maart 1852, verdiepte Galesloot zich op 18- jarigen leeftijd in de muziek. Reeds spoedig had hij het tot koor dirigent gebracht in de parochiekerk te Jut phaas en alom in de provincie verwierf hij be kendheid als dirigent van verscheidene zangver enigingen en koren, os. te IJsselstein. Hilver sum. Zeist en Vianen. Op advies van den musicus Richard Hol werd de thans ontslapene in 1805 aangesteld als diri gent van de Utrechtsche mannen-zangvereenl- 8ing Orpheus, met welk geselschap hij tal van lauweren heeft geoogst. dereea wil natuurlijk graag kraete- üg M> gesaad bleven - het dagel|Jk M-be kauweu vaa WBIGLEV8 FA Is hierbij op de meeat natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. r.K. kaasrea sterkt da saaawwa aaneeast dat drskkssds gareel na Soa ssaalt0d weg. Hst srkept aleawe levenslast ea rerkeogt Ss werkkraeks Woedt steeds.skele pakjes kg do kaad. B g. Vil teefnig gM: 5 rtnt. avenals by het bezoek 'an Z M. Konlnc Leopold III asn ons land Z. M. aan het grensstation Roosendaal een grootsche hul diging ter ontvangst was bereid, waartoe een delegatie van Hr. Ms hofhouding den Konlng was tegemoet gereisd, zal op 23 Mei H. M Koningin Wilhelmina aan het grensstation Esschen. in België, een harte- HJke begroeting ten deel vallen als een heropvoedingsoordvoor het kind, dat in maatschappelijke en geestelijken nood ver keert; voor den jongen, die den huiselyken band van gezag en eenheid niet meer bindt Voor al dezen Is het Internaat „Ora et labors’* geworden hun Jongensstad Ook deze Jongens stad leverde aan de maatschappij kerels, die zich door het leven weten te slaan op een eerlijke wijze door de verdiensten van het werk hunner handen en de krachten van hun talen ten. Ook deze Jongensstad heeft haar roepin gen voor Kerk en Staat. In deze stad ervaart men ook. dat van nature geen enkele jongen slecht Is en het geduld en de lankmoedigheid van den leider van Jongensstad heeft menige oningewijde wel eens doen vragen: waarom nu l nog vast houden? Hier ook hebben zich wel eens voeten bewogen naar den weg en de on- gebondenheid, maar een woord en een blik rem- den de run van een opgejaagde verbeelding De idealistische offers, de roep van de jeugd om de protectie voor hun broos maar goed willend karakter, de stoffelijke elschen van het leven, de rechten en plichten volgen ook hier de noodzakelyke wetten van oorzaken en ge volgen. Ook over deze jongensstad dreigde de nacht van leege bedden en van onoverkome lijke moeilijkheden. De politie te Barneveld heeft Zaterdag >n Koolwykerbroek gearresteerd een 61-Jarigen man en diens ongeveer 4O-jarige huishoudster, die er van worden verdacht een pasgeboren kind te hebben vermoord De vrouw heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, doch zij weigert mee te deelen. waar het lijkje is geborgen. De burgemeester van Barneveld heeft beiden op. transport gesteld naar Utrecht om voor den officier van Justitie aldaar geleld te worden Het bestaan van deze Jongensstad Is be dreigd. En deze nacht van bedreiging hoopt ook deze Jongensstad te boven te komen door de kracht van het gebed, door de macht van de waardeenng voor dit werk van heropbouw aan den burcht van elk jongenskarakter, door den wal van de beschermende sympathie van Katholiek Nederland Eens hoopt ook deze Jongensstad op een glorievol slot: de bestendl- Xel ging van het werk op hechte basis, op funda- menten die als God het wil het werk zullen dragen de tijden door. Helpt dit zoo bij uitstek sociale werk In stand houden door het zenden van een gift op Giro 23653 Kruisvaarders van St. Jan, Ryswyk (ZB.). In verband hiermede worden reeds zeer bij zondere voorbereidingen getroffen. waarbij rekening moet worden gehouden met verrui ming van het perron, daar het station Esschen geen enkel perron bezit, feroot en breed genoeg voor een dergeljjke plechtigheid Zooals bekend, zal H, M met den Nederland- schen koninklijken trein, bestaande uit vjjf voer tuigen. de reis tot Esschen maken, om aldaar over te stappen In den pas kort geleden gereed gekomen Belgischen koninklijken trein, welke daar zal zijn opgeste.d. Op het perron van aankomst en vertrek zal een militaire eerewacht staan opgesteld, welke zal worden gevormd door vier detachementen van het zesde linie-regiment, met vaandels en muziek. Bij het binnenkomen van den konink lijken trein zal de muziek het ..Wilhelmus" doen hooren en zullen de troepen de militairs eer bewijzen brengen. Verder zal de schooljeugd van Esschen. vertegenwoordigd door 1350 school kinderen. H. M toeslngen. Heg oponthoud te Esschen zal ongeveer Uen minuten duren. Zooals hierboven reeds opgemerkt, beschikt *t Esschensche station niet over een perron, ruim aenoeg voor sulke uitgebeelde plechtigheden en om zulk een groot aantal menschen plaats te bieden Om hierin te voorzien is besloten eenige spoorlijnen tydeiyk op te breken en het middenperron over de geheele lengte met on geveer vijf meter te verbtyeden tot op ‘n breed te van ongeveer 11% meter. Reeds sedert eenige dagen wordt aan deze voorbereidingen gewerkt. Voorts zal het geheele station worden opgeschilderd en schoongemaakt, om vervolgens feestelijk te worden versierd met groen, bloemen en vlaggedoek. De nieuwe Belgische koninklijke trein, welks H. M de Koningin naar de Belgische hoofd stad, Brussel, zal voeren. zal bestaan uit zes rijtuigen. 1. Omdat U aan de typische hart vorm onmiddellijk kunt zien, dat U werkelijk de geneeskrachtige Mijnhardt cachets krijgt 2. Omdet deze vorm voorkomt, dat het cachet op de long blijft lig-, gen en het Inslikken dus gemak- kelijker is. HARTJES verdrijven alle pijnl Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 50 ct van den heer Konlng een passend geschenk en bo vendien nog een kist sigaren De naaste fa milieleden werden met bloemen gehuldigd. Vele hooge militaire autoriteiten en officieren woonden de bijeenkomst bij. Ook oud-minister belangstellenden Na de rede van den heer Konlng werden de jubilarissen nog op zeer hartelijke wjjse toege sproken door den lultenant-kolonel J. Slagter, den gep. generaal-majoor K. E. Oudendijk en door den oud-resldent C. Poortman. De huldiging der jubileerende ridders werd voorafgegaan door een koffiemaaltijd, waaraan een groot aantal ridders en genoodlgden heeft deelgenomen. Zaterdagmiddag is het tienjarig zoontje van de familie Bakker uit de Mydrechtatraat te Rot terdam het slachtoffer geworden van een teel gevaarlijk spel Omstreeks half een was de jon gen op den Coursandscheweg aan het spelen op een boorstelling Hij was In een der touwen, waarmede de palen van de stelling getuid wor den, geklommen en bracht dit touw aan bet slingeren Een tweede touw brak, met het ge volg. dat de stelling Insraakte en de jongen een zware katrol op het hoofd kreeg. Hjj tuimelde omlaag en bleef ernstig aan het hoofd gewond liggen Met een auto van den GGD. is hij naar het ziekenhuis aan den Coplslngel overgebracht, waar hij is opgenomen. HU klaagde ook over ernstige pijnen In den rug. roelens, die een christelijke gemeenschap tijdens de viering hater heiligste geheimen bedelen. Het is de taak van de muziek, dit te doen op haar eigen wijze, die volstrekt onverwoord- baar en dus is iedere poging om de werking van deze Mis in de kerk te omschrljven Udei Men kan er slechts van zeggen, dat deze melo die. deze klank van mannen- en knapenstem men en hqut en koper, deze majestueuze wel ving van climax tot anti-climax als de open baring Is geweest van een wonder, een mysterie -“van schoonheid, bezield door den hoogst en geest, een geest van vrome aanbidding, die in het sou- vereine bezit van alle menschelijke vermogens vrijelijk putte uit de aardsche heerlijkheid om er den Heer een lofzang van te componeeren. waarbij de mensch als bij ingeving de Goddelijke Majesteit, de schoonheid van de Eeuwige Waar heid begint te vermoeden. Meer valt er van de werking van deze Mis niet te zeggen. Men moet het gehoord hebben om hel te begrupen En men begrijpt dan ook hoe zij ontsproten is aan den superben geest der barok; die in Bruckner bewaard bleef. Zy klonk zeer goed in deze kerk, dank sU vooral de meesterlijke uitvoering door het prachtige Aachener Domchor onder leiding van zyn kapel meester Th. B Rehmann. Maar zy kan pas in haar vollen luister klinken in een kathedraal, liefst onder het weidsche barokgewelf. En hetzelfde geldt uit den aard der zaak voor de andere Bruckner-stukken. waarmede deze Mis werd opgelulsterd. het stralende ..Ecce Sa- cerdos” met orgel en bazuinen, het extatische „Salvum fac populum door Rehmann bewerkt naar een pas onlangs gevonden manuscript Verdienstelijk maar in dit verband toch wat teleurstellend, was de uitvoering der wisselende Gregonaansche gezangen door de Schola Can- torum van het Nymeegsch Studentencorps on der leiding van Remi Schelstraete. Den avond tevoren in het Lof hoorden wfj uit de,Akenaars een solo-stem opstijgen, die enkele‘Gregoriaan- sche inzetten Intoneerde op een wijze, die ons voorbeeldig leek. Maar in hoofdzaak is dit deel van nel, lustrum-programma wel uitzonderlijk geslaagd Die hoofdzaak was de Mis met wat men de Bruckner-Uturgie zou kunnen noemen. Na deze eerste uitvoering zal men Bruckner, en speciaal de e-moll Mis wel eens vaker bü feestelUke ge legenheden hooren. Het is zeer te hopen, want van deze Mis kan opnieuw een stimuleerende werking uitgaan: zU kan ons leeren. hoe wy God met muziek kunnen verheerlUken. een mu ziek. die niet kerkehjker wordt naarmate zy armoediger wordt In middelen en vorm, maar Integendeel, naarmate zy rijker en beter mu ziek is. Het hoofdbestuur van de Algemeene eeniging voor Bloembollencultuur heeft adres tot Z. Rxc den Minister van Economi sche Zaken gericht, waarin wordt uiteengezet, dat in het byzonder het artikel bloembollen getroffen wordt door de tarief concessies, die aan Duitschland moesten worden gedaan ten gevolge van de verhooging der Nederlandsche Invoerrechten ten bate van onze industrie. In het licht wordt gesteld, dat dit toch wel een zeer onblliyk, en ook uit een oogpunt van onze voltehuishoudlng bezien zeer oneconomisch gevolg is van de beschermende handelspolitiek, die ten bate van onze Industrie gevoerd wordt Het bloembollenbedrUf. dat niet, zooals zooveel andere agrarische bedryven. financieel wordt gesteund door de Regeering. en dat niet eerst de grondstoffen uit het buitenland behoeft te importeeren, geeft aan vele handen werk en brood. Moet nu door het scheppen van werk gelegenheid in de Industrie, waarvan het ren dement problematisch is. de werkgelegenheid sier nog verder ingekrompen Worden? En is dit het voordeel voor Nederland? Dat de nadeellge gevolgen by de afsluiting Negen stoere bejaarde Nederlanders stom. Zaterdagmiddag aangetreden in de Konings zaal van Artls te Amsterdam, negen oud-mlll- talren van het Konlnkiyk Nederlandsch-In- dische leger, negen dragers van het ridderkruis vierde klasse der Militaire Willemsorde, de hoogste militaire onderscheidingdie wy ken nen en die hun 40 of 25 jaar geleden werd toe gekend voor moed, beleid en trouw tydens de bekende expedities tegen de opstandige hoofder. in Atjeh. ZU waren vergezeld van hun. familieleden en droegen zware metalen ordeteekenen op de borat Een stuk Indische krijgsgeschiedenis werd in vogelvlucht doorloopen en het was bU deze Jaarlyksche ridderhuldiging wederom de voor zitter van den raad van beheer der stichting ..Fonds Rldderdagen.” de heer M. C. Konlng. door wiens boeienden verteltrant de aanwezigen voor de zooveelste maal met trots en eerbied kennis namen van het moeiiyke. mooie en suc cesvolle werk, dat ons klein, maar dapper In dische leger waar noodlg geholpen door de Nederlandsche Marine eerst onder het krachtige bewind van generaal Van Heutsz en vyftlen jaar later onder leiding van een even energleken militair, generaal Swart, heeft we ten tot stand te brengen. Spr verhaalde in welgekoaen woorden van de heldendaden van het expeditleleger en ui het byzonder van het aandeel, dat de negen ridders, die vlak voor het spreekgestoelte zaten, daarin hebben gehad Hun namen? J. H Dem- mlnk. A Stam. H. F. F. Uitje, O. W M. Deet- man. S. van der Meulen. H Brulnsma. G. C. G. Sluyk en W. Mensen, die allen veertig jaar ge leden vochten onder commando van generaal Van Heutsz. en J Hanff. die thans zyn 25-jarig jubileum viert en die deel heeft genomen aan de expeditie onder commando van generaal Behrens, die in die jaren luitenant was. De Jubilarissen ontvingen uit handen In zyn openingswoord memoreerde de voor zitter de In het afgeloopen vereenlglngzjaar overleden leden. Spreker wees op de actie, welke werd geroerd inzake het verkrygen van een betere rechtspositie van den Journalist. In verband met de maatregelen van den minister van Justitie ten opzichte van de pers en publi citeit gaf spreker een uiteenzetting van zyn standpunt. Mr. Geise waarschuwde tegen bet streven van enkelen om het begrip ..persvry- held” als een heilig huisje te beschouwen, waaraan niet geraakt mag worden In de kascommissie werden benoemd de hee- ren I. Agasi en Verhuist. De secretaris de heer Fr Schneiders, werd herkoeen als redacteur van het vereenlgingsorgaan. Mr. H. F. A. Geise werd met algemeene stemmen als voorzitter vgn de vereenlging herkoaen. •Tenslotte werd een langdurige gedachtenwis- •Ung gevoerd naar aanleiding van een door de groep Noord-Holland Ingediende motie over de wyae. waarop de vereenlging voor de verbete ring van de rechtspositie der journalisten moet opkomen. Na ampele bespreking werd besloten nadere behandeling van deze motie uit te stellen tot de volgende vergadering. Tot besluit vereenlgden de leden zich in den raadskelder, waar de Inwendige mensch werd versterkt. „Dat Hitler systematisch de regeling der Duitsch-Poolsche betrekkingen voorbereidt, blijkt uit de reeks van non- agressie-verdragen, die dezer dagen zul len worden afgesloten, met Finland. Letland en Estland. Met Litauen Is reeds een verdrag afgesloten en zoo heeft Polen uit de Baltische staten aan de Oostzee geenerlel hulp te wachten. Met de Scandinavische staten loopen de on- derhandelingen nog voort. Zij schijnen, wat Denemarken betreft, te zullen sla gen. Zweden en Noorwegen schijnen, evenals Nederland, geheel vrij te willen blyven In het Zuiden wordt Roemenië meer en meer van Polen afgetrokken. Hulp uit Rusland wil en kan Polen niet aanvaarden. Ieder, die met Polen spreekt, die weet hoe beestachtig de Sovjets, bh hun inval in Polen in 1920, hebben huisgehouden, zal begrüpen, dat Polen geen Russische hulp wenscht. Polen staat dus tegenover de geheele vastelandsmacht van Duitschland. De wetenschap van Polens isoleerlng ver klaart dan ook den kalmen toon van Beck’s rede.” De pontificale Hoogmis, welke Z. H. Exc. Mgr A. F. Diepen Zaterdagmorgen als Inzet van den voomaamsten dag der lustrumviering van het NUmeegsch Studentencorps .Carolus Magnus" In de St. Canlsluskerk te NUmegen opdroeg, valt uit een oogpunt van liturgie-beoefening te vergelijken met een andere pontificale Hoogmis, welke zy. die haar vele jaren geleden by woon den. zich nog altyd herinneren: de Mis in de Bossche St. Jan. waarby Diepenbrock’s .Missa in Die festo” voor het eerst haar liturgische bestemming bereikte. Toen was *t het kerkeiyke meesterstuk van den baanbreker van de Neder landsche muziek van den nieuwen tyd, dat in den dienst van het altaar werd opgenomen, de zen keer was het een der belangrykste com posities van een der grootste kerkcomponisten. Anton Bruckner, waarmee althans het Neder landsche kerkmuziekrepertoire verrykt werd Zooals de Intrede van Diepenbrock’s Mis in de kerk een nieuwe fase heeft ingeluid, een stlmu- leerend voorbeeld heeft gegeven, dat nog altyd de kracht van zyn werking handhaaft zoo vaak deze Mis klinkt, zoo is men ook nu geneigd zich af te vragen, of voor Bruckner ’s Mis een soort- gelyke functie is weggelegd. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Na de zeldzame onZ'r>ering, die de film Boys- Town door zün scho^Tineid en diepte weet op te wekken. Is het goed je eens in werkeiykheld in te denken de godsdienstige, de maatschap- pelyke waarden, die vertegenwoordigd worden in de vestiging van een jeugdbeweging en de uitwerking van jeugd-apostelgedachten. Velen, die deze film bezagen en herzagen, hebben onwillekeurig de Jongensstad gezien als een dichteriyk vers, schoon van klank, diep van beeld maar vluchtig als het waaien van een wind. En toch Jongensstad is Iets meer als de zeldzame ontroering van .Die avond en die roze", is meer dan de sprankelende gedachte van „Niemandsvrlendv en de tooverende schoon heid van het naïeve sprookje. Jongensstad is felteiyk een levens-program van eiken opvoeder, van eiken opbouwer en medewerker aan Zielestad van lederen hem toevertrouwden jongen. Jongensstad is niet enkel Amerlkaansch. Jongensstad is mondiaal. Elke natie, elke ko lonie. elk protectoraat, elke provincie, ja elke landstreek bezit zyn Jongensstad In de inter naten en jeugdbewegingen, die zich wijden aan de opvoeding, aan de opbouw en het herstel van bet jongens-karakter Maar met een heel treffende geiykheid van deze Amerïkaanache Jongensstad komt naar vo ren het op het oogenblik zoo beproefde maat- schappelyk jongenswerk van de Hollandsche Jongensstad, gelegen in de omgeving van de luxueuae Grootstad Den Haag Met idealisme en jeugdliefde bouwden de Kruisvaarders van St Jan aan den Van Vreden- burchweg te Rijswijk (ZBJ een Jongensstad Zaterdagmorgen gebeurde er by de stoomzui- velfabrlek van de firma Van den Ende te Vlaardlngen een oogenschynlük niet ernstig ongeluk. In den middag echter is een der oe- trokkenen aan de gevolgen overleden. Twee jonge arbeiders waren bezig aan t laden van kisten flesachenmelk op *n vrachtauto, toen op een gegeven moment hun hoofden tegen el kaar botsten. Aanvankelyk voelde geen van beiden pUn. doch later werd de 15-jarlge Tn G J. Kloosterman onwel en kreeg hy hevige pUnen in het hoofd. De jongeman werd op ad vies van een dokter naar huls gebracht, wasr hy eenige uren daarna is overleden. van het Nederlandsch-Dultsche handelsverdrag in hoofdzaak op het bloembollenbedrUf neer komen. is In het adres reeds omschreven. WU willen dit nader voor onze leners aantoonen rmet gegevens, die ook by Regeeringslnstantles bekend zyn en zelfs van die instanties afkom stig. om te bewyzen. dat de in het adres ge- uite bezwaren allerminst denkbeeldig zün. Fgj het nagaan van de exportwaarde van de producten, waarvoor de tarlefconsolldatles ver vallen zyn. blykt dat de exportwaarde der in dustrieproducten. die hierdoor getroffen wer den in 1938 beliep 121.000 RM. (volgens de Dultsche Invoerstatistlekl. Van de tuinbouwproducten, die over een be paalde periode hierdoor getroffen zyn. was deze over de periodes, waarover dit geldt. <Ned. statistiek). De tuinbouwpro ducten. waarvoor het Invoerrecht over het ge heele jaar is verhoogd, boekten vorig jaar een uitvoerwaarde naar Duitschland van 3.600 000 waarvan alleen de bloembollen 2.424.000 uit maakten De offers, die by dit verdrag ten bate onzer Industrie gebracht moesten worden, worden dus voor haast 98 pCt. door den toch reeds zoo zwaar getroffen tuinbouw gedragen en ruim 65 pCt. door het zoo kwetsbare bollenbedryf. Waar moet het héén, als deze handelspolitiek ons bedryf. dat reeds zoo zwaar getroffen is. ook verder onze afzetmogeiykheden nog gaat benadeelen? vraagt de redactie van het ver eenlgingsorgaan. Na een Ingespannen nacht var. hard werken was men Zaterdag zoover gevorderd, dat het laatste gedeelte van den voorgevel van het warenhuis TANTE te Groningen naar beneden kon worden gehaald, waardoor thans geen ver der gevaar voor instorting bestaat, zoodat by het openen van de kermis *s middags om, twaalf uur. het verkeer via de Vischmarkt langs het afgebrande gebouw weer een nor maal verloop kon hebben. Ook de groote achtermuur in de Soephuls- straat is zonder incidenten geheel omver ge haald. De ruïne en de aangrenzende. door enorme waterschade geteisterde perceelen aan de Viachmarkt trekken uiteraard veel belang stelling y-at doen jagers, die een wild en AA gevaarlijk everzwün, dat zij v ieder voor zich en op eigen gele genheid niet aandurven, willen vangen? ZU sluiten het in «Rn steeds nauwer wordenden kring in en drijven het zoo In het nauw om het tenslotte gemeen- •chappelük aAh te vallen. Deze jacht- methode kan ook in de Internationale politiek worden toegepast en dan noemt men haar omsingelingspolltiek. Duitsch land beklaagt zich er nu bitter over, dat het als een wilde ever bedreigd wordt door een Britsch-Fransche omsinge- Ungsjjolitlek. terwijl het toch zoo on- ■chuldig is als een vreedzame egel, die slechts zijn stekels opzet- om zich even- tueele vijanden van het veege üjf te houden. Engeland en Frankrük ontken nen echter ten eenenmale, dat aan de nieuwe collectieve veiligheidspolitiek, welke zU nastreven, offensieve bedoelin gen tegen het zwaar gewapende Duitschland ten grondslag zouden lig gen. ZU wenschen alleen den Heven vrede te bewaren en te voorkomen, dat Polen op eenzelfde wijze aan de stekels van den Duitschen egel zal worden geregen als indertüd met Tsjecho-Slo- waküe geschiedde. Zij vertrouwen hun ooren minder dan hun oogen en zien Duitschland als een gevaarlijk dreigen den ever, die zich moeite geeft het wei nig beangstigende geluid van een slechts den vrede lievenden egel te maken. De anti-agressie-pacten, welke zij trachten te sluiten, heeten uitsluitend tot doel te hebben zichzelf en anderen te bescher men tegen aanvallen, zoodat iemand, die niet van plan Is, een ander aan te vallen, van die pacten niets te vreezen heeft. Duitschland vreest deze echter wel en speelt ze zelfs uit als een klem mend argument voor het omsmeden van de as met Rome tot een krügshaftig zwaard. Het verkondigt van de daken, dat de tot een oorlog willen aanhitsen, dat het zelf aan den wereldvrede bouwt door steeds grootere gebieden van het Europeesche continent op eenigerlei wijze aan zichzelf ondergeschikt te ma ken. ‘‘Gezien deze situatie en dé’felheid, waarmee de Duitsche pers dag In dag uit de zgn. Britsche omsingelingspoiitiek als de meest dreigende oorlogsoorzaak tracht voor te stellen, zou men zoo den ken, dat er In Duitsche oogen qauwelüks een grootere Internationale misdaad kan begaan worden dan het voeren van een omsingelingspoiitiek. ZU. die Zaterdagmorgen in NUmegen tydens den luister van de Bisschopsmis Bruckner’s mu ziek hoorden, zullen er zich ongetwyfeld van be wust zyn geworden, dat hier een voor Neder landsche kerken nieuw geluld weerklonk. Niet alleen om het feit, dat hier een blaasorkest van hobo’s, klarinetten, fagotten, hoorns, trom petten en trombones meespeelde, want dat was toch eigenlyk niet meer dan een ulteriyke afwy- klng van het gebruik en als zoodanig een kwestie van bykomstigen aard. Om de Mis In deze authentieke bezetting uit te kunnen voeren, was de goedkeuring van de censuurcommissie der St. Gregoriusvereenlglng alleen niet voldoende, maar moest men bovendien de speciale toestem ming van den Bisschop verkrUgen. Doch hoe belangryk dit punt dan ook was. het vormde toch niet de kern van de kwestie. Er is vele jaren vooral binnenskamers druk over gediscussieerd, of deze Mis. aan welker religieuze bezieling en kerkeiyken. geest niet te twyfelen viel, voor de liturgie bruikbaar en toelaatbaar Was en daarby ging het uit den aard der zaak om de vraag, of zy voldeed aan de opvattingen en voorschrif ten. welke in ons land te dien aanzien gelden. De stryd om de vraag of de e-moll Mis niet te veel .jnuzlekmls" was. waarmee men de kwestie gewoon is populair te omschryven. Is dan nu door officleele instantie beslist in den zin van hen, die steeds van oordeel geweest zyn, dat de Mis een by uitstek liturgisch werk is. een der schoonste kerkmuzlkale composities en in menig opzicht slechts te vergelyken met de toppunten uit den bloeitijd van Italiaansche meerstemmigheid en Nederlandsche scholen. Dat dit inzicht in ons land betrekkeiyk laat is doorgebroken, valt niet te verwonderen. De kerkmuziek heeft In deze landen eeuwen van verval achter zich, waarvan zij zich nog vol strekt niet geheel hersteld heeft. Daartegenover is het maar al te begrypelyk. dat de renais sance. welke in deze eeuw is ingetreden, tydens haar eerste decennia beheerscl.t werd door ri goureuze richtlynen. Dat men thans eerst Bruck ner’s e-moll Mis hier te lande voor de kerk ont. dekt, nadat men In een vroegere periode Die- penbrock’s Mis ontdekt heeft. Ujkt niets anders dan een logisch verschynsel. natuurhjke mar- keering van een groeiproces, dat ons thans be gint te voeren tot die op zuiver inzicht gegrond veste vryheid, waarin wy alles wat de kunst aan schoonheid en kunstvaardigheid oplevert, dur ven te gebruiken tot verhooging van den kerke- lyken luister. In dit groeiproces heeft Diepenbrock’s ..Missa in Die festo" de eerste fase gemarkeerd. BU al haar exuberantie van klank en stemming, bU de breedheid van haar adem en de groote mo numentale lynen van haar bouw toch stoer en gesloten van karakter en sober in haar mate- rieele middelen, beteekende zy voor den Ujd en de plaats van haar ontstaan een uiterste acti- veering van alle mogeiykheden om den Schep per met luister te dienen. Thans, nu wy dan zoover gekomen zUn. dat wy het aandurven by een passende gelegenheid deze Bruckner-Mis aan onze godsdienstige in tenties bruikbaar te maken, durven wy nog rykere middelen te gebruiken,^waarmee wy een compositie binnen ons bereik brengen, die een van de treffendste uitdrukkingen te van de ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5