STAD EUWS Nederlandsche volksliederen BEURS VAN AMSTERDAM Alkmaar, 15 Mei MORGEN Wisselkoersen Het iverk Dan Jaap Kunst en Jop Pollmann WOENSDAG- AVOND GEOPEND DINSDAG 16 MEI 1939 ONZE ZAKEN ZIJN AGENDA K.J.M.V. ST. GEORGE TOT 10 UUR OP STAP GOUDEN ECHTPAAR DE BONNEN VAN DE WEEK ALKMAARSCHE RECHTBANK Apothekersdiensi KOOPT UW BLOEMPJE BURGERLIJKE STAND TE GROOTE BOCHT Voorbeurs DANCING „HET BRANDPUNT” Beurs-Thermometer OPHALEN VAN HUISVUIL hX.O.-WANDELING K.J.M.V. (groep L. T.) DINSDAG 16 MEI 1939 GEBAKKEN V1SCH A.F.C.-JUNIOREN VER. VOOR VOLKSHUIS VESTING „ALKMAAR” TOMATENKWEEKERS VERGADERDEN Een rijke oogst van nieuwe uitgaven i Antoinette." (Geprolongj HET BESTUUR T entoonstellingen aan- Woenadag 17 Mei ALKMAAR.HOORN Jaarverslag Keulen HET BESTUUR Dierenbescherming ee 16 20—1835; ge in L. H. Alkmaaj;. een plaats Inneemt. lang ▼aster =3 Te Broek op Langendijk De tomatenkweekers vergaderden in het 1938 Rubber Bank A ...tater strak k nominaal t ex-dlvidend a r Uitspraken van op 9 Mei behandelde zaken Programma Gem. Radio, distributie Zaterdagmiddag werd in deze, gemeente een 12-jarige jongen aangetroffen, die zonder voor kennis van z^jn ouders op de fiets uit Sneek over den afsluitdijk was vertrokken met de be doeling naar Amsterdam te gaan. Door bemid- 'an de politie is hij weer naar huls ge- Op Hemelvaartsdag wordt in de dancing „Het Brandpunt" van den heer Th. van Gyzen een groot attractiebal gegeven. De muzikale verzor ging berust wederom in handen van Slem Spruit en zUn orkest. Voor nadere bijzonderheden leze men de ad vertentie in dit nummer. GeborenAdelbertus A.. zoon van Bartholo meus B. van den Berg en C G. Hoogensteeger; Maria C, dochter van Johannes C. Hes en G. J. Kramer. Overleden: Jacob Jansen, gehuwd met A. Ka ter. oud 74 jaar; Trijntje Kloosterboer, gehuwd dellni stuur Vorige Slotkoersen 297» 14» 61» 6» 17» 118» 164» 123 134» 38 75 44 72» 43 60 1-85» 9.80 6 37» 8 68» 74 60 492 31 60 41.68 Vorige i Slotkoersen 8.72» 74 80 4.94» 31.75 41 88 9ft 8.71 74 80 4.92» 31.68 41.80 1.86 9.82» 640 8» 9» t c he do flr scl Mi Re 62» 100 130» 83 36» 49 190» 358 18» 24» 41» 35» 12 3» 36A 4H 89 99j| 74» 9411 9711 95» 95» 21 Opening Heden 62 100 «30# 85 36» 49 188» 359 89 100 74» 95 9711 95» 95» 21 ..Marie Alle dagen 8 uur. 14 99 106 113» 109 109» Opening Heden i F t 14^ 189 113 167 12 3» IA 5A 11» H 416* «05 <27 87 <47 (90 110 167 U d n it k Ir si ai 1 Ki flO «01 daf bel ger F pet: gen die: B star trel prei ti vt d< ee m de -98» 14» 62 6» 17 >2» 44 i A 11* A bi H re ale 418» 2(7» 228» 87» <5 99 106 114 1(0 1(9» 1 ga aa Tl tril bh Ak Nederl. Staat steen. prljahemdend Gemeenteleenprtjahemdend Youngleentng -rdshondeiM PhUtps «wak Unilever prijaboadend AJtU Koninklijke B V 4 Amsterd. Rubber Tabak verdeeld Amerik waarden verdeeld 180» 116 123 M» 68 137 5U A 18» 23» 41» 35 11» «A 36 4» Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Weenen Stockholm Oslo N.-Y. (cable) Rome Praag Madrid 8 fun lag weu Illustratie van Henriette Baukema „Wis wil er mee naar Wieringen varen”, dit „Het levende lied van Nederland" 182» 117 123» 81» 68» 138 56 ?A Omdat het a.s. Donderdag Hemelvaartsdag is hebben we geen vergadering. Deze vergadering wordt een week versteld, zoodat onze laatste A -- uitTle richting van den Limmerhoek. Haar fiets werd **n voorwiel en stuur beschadigd. De schade is onderling geregeld Tegen den motor bestuurder werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Shell Union OU Tidewater Robber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Scrbadjadl Silau V 1 O O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Java Ch Japan Holl Am Hjn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott Lloyd St Nederland S.iker 11 H V A Java Cultuur N. L 8 U Vorstenlanden Tabak Den Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Railway Chic Mllw Fokker Heineken’s Bier lo kaal van de Laagedyker Groenten Centrale te Broek op Langendij k onder leiding van den heer H Schelhaas, burgemeester. Na vaststelling der notulen werd het en bloc sorteeren en veilen der tomaten besproken. Na eemge besprekingen besloot men hiertoe weer Over te gaan By het en bloc veilen zal ten hoogste 4300 kg in één koop worden aange boden Dt kooplieden zullen meer dan één keer van zoo n aanbod mogen koopen. behoudens mis bruik van deze gelegenheid. Er is een nieuwe tcmatensorteermachlne op proef gekocht. Als die machine voldoet, zal een tweede worden aange schaft. De heer C Dutjf Jbz zal de tomaten weer sorteeren en veilen. In antwoord op een desbetreffende vraag deel de de v<x>rzltter mede, dat er eerst wei sprrfke van een nieuwe verpakking van de tomaten was geweest Dit is echter niet doorgegaan. Er werd nog een vraag gesteld over den to matenprijs. of die niet lager was dan op andere veilingen. Hierop werd geantwoord, dat een on derzoek heeft uitgewezen, dat de prijzen op deze veiling best kunnen concurreerén met die op de grootere veilingen. Men besloot op 15 Mei met het ophalen van de tomaten te beginnen. In het begin zal twee maal per week gorden geveild, op Dinsdag en Vrüdag; daarna driemaal, op Dinsdag. Donder dag en Zaterdag Wijziging is nog mogelijk, als de handel dit noodig mocht ocrdeelen. De voorzitter las een brief voor van het U.C8., waarin wordt aangedrongen, de tomaten niet te groen te plukken en er voer te zorgen, dat ze geluk van kleur zijn. Hiermee zal rekening wor den gehouden. Men zal speciaal op de kwaliteit letten. Er zal weer een vergadering met de druiven kweekers worden gehouden. Men vreest echter, niet alle druivenkweekers hier te krijgen; de op haaldienst van Alkmaar draagt daar het zijne toe bij. Ei zijn altijd menschen. die meenen. dat het op een andere veiling voor sommige produo- ten beter is. De practuk heeft wel bewezen, dat dit niet het geval is. De wenscheiykhéid kwam naar voren, dat ook van de L.G.C. een ophaaldienst in het leven werd geroepen. Het bestuur zal hiernaar een onderzoek instellen. Hierna volgde sluiting. 118» 164» 122» 134 Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer van het Roode Kruis, waarin wordt medegedeeld, dat op 23 Me! as. de kapitein der Infanterie P. P. C. v. Rijen een lezing met licht beelden houdt over de weerbaarheid van Ne derland. een pompinstallatle aan de vergadering voor dit seizoen dus 25 Mei wordt gehouden. Wy zullen, zooals afgesproken, eerst om 8 uur (n.t.) even het omweidesysteem gaan bezichti gen op de boerderij van Hoedjes aan den Ber- gerweg, waarna wy nog een korte gezellige bijeenkomsuhouden dat als er niet zoo gepraat wordt, het veel pret tiger speelt. Nu zoo tegen HSV. dan halen jul lie zeker ook daar een overwinning. Junioren d ontvangen de tegenstanders van C en doen na tuurlijk alles om evenals de clubgenooten een overwinning te behalen. Nu nog een opmerking over de training, kunnen jullie goed trainen zonder De in het café Central gehouden vergadering der Ver. voor Volkshuisvesting ..Alkmaar” was schftars bezocht. De voorzitter, de heer P. A. de Lange, heette de heeren welkom en deelde mede, dat het vertegenwoordigde kapitaal recht gaf op het uitbrengen van 26 stemmen. Door de commissarissen was een schriftelijk rapport uitgebracht over hun bevindingen. Er werd op^ancedrongen, dat het rapport van het verifies t telbureau der Vereen, van Nederland- sche Gemeenten spoediger zou binnenkomen. De voorzitter zou daar zfjn best voor doen. Het jaarverslag en de jaarrekerftng werden hierop goedgekeurd, waarbij décharge Werd ver leend aan den heer Pot als administrateur. Het dividend werd hiermee vastgesteld op 4 pet De voorzitter deelde mede, dat dit nog moge lijk is na een medetjeeling uit Den Haag, ondanks de huurverlaging. De heer J. van Reyendam werd als commis saris bij acclamatie herkozen De heer mr. van Sonsbeek werd op dezelfde wijze herkozen als bestuurslid Men schrijft ons: Wat een prachtmorgenZon en wind, ideaal voor een fiksche wandeling. Of misschien te mooi voor een ochtendwandeling? Gingen zij. die bij deze HL.O.-wandeling verstek lieten gaan.-'er liever voor den heelen dag op uit? Ook goed, maar zij. die thuis bleven, hebben in elk geval ongelijk gehad; hebben een schoenen mor gen en een fijne wandeling gemist. Veel, die van deze gelegenheid geprofiteerd hebben, wa ren er niet; het Werkcomité had er tenminste veel meer verwacht; doch het is verheugend, dat de nieuwe gezichten een belangrijk deel vormden en dat er ook weer deelnemers buiten Alkmaar, uit Bergen en Helloo waren. C. G. uit Barslngerhom. Door kantonrechter veroordeeld tot f 10 of 5 dagen wegens een ver keersovertreding laan rechts geen voorrang ver- leenen), Elsch f 25.of 15 dagen in hooger beroep. Vonnis bevestigd. Onder vele blijken van belangstelling heeft het echtpaar Th. Smorenbergde Graaf Zondag zijn gouden huwelijksfeest gevierd. Des morgens om kwart over negen droeg de zeereerw. heer pastoor A. Oorsprong O.P. in de 8t. Pomlnl- cuskerk aan het fraai versierde hootdaltaar een H. Mis van dankbaarheid op. Koor en organist luisterden deze plechtigheid met schoonen zang en muziek op In het woonhuis aan de Breestraat. waar de versiering reeds kenbaar maakte dat een gou den feest gevierd werd, is het den geheelen dag druk geweest om het gouden 'baar te fell- cltecren. Zoowel bruid als bruidegom verkeeren in de beste gezondheid, en verheugen zich in het bezit van 8 kinderen en behuwd-kinderen en 30 kleinkinderen. Onlangs vermelden wy het 25-jarig professle- feest van een der zoons, den zeereerw. pater rector van het klooster van BerkelEnschot. Het echtpaar heeft bijna een halve eeuw aan ide Breestraat gewoond, waar het een zaak in art.ilr»! R. G.. slager te Hoorn. Door kantonrechter veroordeeld tot f 40 of 20 dagen en 4 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Elsch In hoo ger beroep: bevestiging. Vonnis bevestigd, doch rijbewijs niet ingetrokken. Hemelvaartsdag as. houdt het Alkmaarsch Drankweer Comité een bloempjesdag. Het be kende bloempje zal door vriendelijke verkoop sters u worden aangeboden. En als wij een be roep doen op de Alkmaarsche bevolking voor dit mooie doel, wie zal dan weigeren! Er als er zouden zijn, die onzen strijd niet noodig achten en overbodig vinden en dit als reden zouden aanvoeren geen bloempje te koopen. tot hen zouden we willen zeggen, dat hun gedachten - gang onjuist is. Men leze de dagbladen maar, die vermeiden hoe in dezen tyd van snelverkeer, nu alles raast en vliegt langs den weg. zooveel ongelukken gebeuren, die te wijten zijn aan be stuurders. niet vry van het gebruik van alcoho lische dranken. Wy zouden talryke voorbeelden kunnen aanhalen, buiten nog het ongeziene leed door den drank veroorzaakt, dat niet wordt vermeld en waarover boekdeelen te schryven Min. Laten deze enkele regels voor ieder een aan sporing zün zich met een bloempje te tooien, te meer, daar de opbrengst ten goede komt aan de Drankbestrijding in zijn geheel, wijl hét A.D.O. is samengesteld uit de verschillende' organisaties, waaronder het Kruisverbond „84, BernardtM” Alkmaaj een plaats Inneemt. Kunst heeft het volkslied bestudeerd aan de bronnen, niet de bronnen, die kamergeleerden ta hun boekenkasten op stelling hebben staan, maar ae bronnen, die in den volksmond vloeien Als vedelaar is hy rondgetrokken en hy heeft mee gezongen en gedanst met het volk op «U die plaatsen, waar het zyn eigen muziek nog beoefent. Dat maakt Kunst’s publicaties nu juist zoo aantrekkeiyk Aan ieder liedje is, zoo als hy zelf in het voorwoord van dezen bundel meedeelt, voor hem een persoonlüke herinne ring verbonden, en hy geeft zelf toe, dat dit er wel de oorzaak van kan zijn, dat hy deze lied jes •n te goed hart toedraagt en dat hij in hun argeloozen eenvoud van woorden en frlschheld van melodie meer ziet dan anderen. Misschien is dat ook wel zoo; misschien lykt hem het een of andere liedje wat mooier dan het anderen voorkomt, maar er staan in dezen bundel, dfe een vyf-en-zeventig nummers bevat. zooveel fraaie liederen, dat het er al heel weinig toe doet of men het eene geslaagder vindt dan het andere. Het volksliéd, onverschillig van welke nationaliteit, is moof. het kent zooveel karak teristieke verschillen als er nationaliteiten en landaarden zijn, maar men kan nauweiyks zeg gen. dat er verschillen in kwaliteit bestaan Er zyn Ih leder land volksliederen van ultzonder- tyke schoonheid, maar dat is niet het privilege van een land zy komen voor by oe Hongaren, de Tsjechen en de Zweden zoo goed als by ons Nederlanders, by de Engelschen en de Italianen ZU, die zich njet met het volkslied bezig hou den. onthouden zichzelf veel schoonheid en veel vreugde. Maar het Is moefiyk om zich van het volkslied niets aan te trekken als men eenmaal heeft kennis gemaakt met de publicaties van Jaap Kunst, wier grootste deugd bestaat in de opwekkende werking, die er van hen uitgaat. Men vindt in dezen bundel aan allerfel geael- Ifge en vooral goede liederen in fraaie, eenvou- eenvoudig. Het is al heel aardig, als men zich Langestraat 87: Schilderyen, vervaardigd «loot leden van „Doorwerken", 10—20 Mei. dagelijk» van 25 uur. Zondags van 10—1 uur en van 2-^-5 uur. zoo nu en dan eens aan het klavier zet of de blokfluit neemt, of zoo in de huiskamer maar wat zingt. Doch daarmee is het volkslied nog niet in eer hersteld. Pas wanneer men het zingt in het openbaar, by feesteiyke gelegenheden, in het samenzyn met anderen, dan pas heeft ir.cn geleerd met het volkslied te leven en dan pas ook leeft het volkslied. Daar is het nu nog ver van. maar in ieder geval doen menschen als Kunst en Pollmann eraan» wat zy kunnen. Zy brengen het volkslied in het bereik van het volk en mogelyk zal dat in een verre toekomst zyn gqede gevolgen hebben. t Een goed middel daartoe is ook de bundel ..Kleuterliedjes". grappig geïllustreerd door Jan Everts en bewerkt door Pollmann en verschenen by Wolter Hattink te Den Haag Hier breekt Pollmann met de misvatting, dat een. kinder liedje een liedje is over kinderen met een 11e- vlgen en aardigen tekst. Een sentimenteel mis verstand, want kinderen zingen over alles, ook over dingen, die zij niet begrypen. Dat doet trouwens het volk ook Woorden die kinderen niet begrijpen worden vervom.d, begrippen, die zy niet verstaan, worden herleid tot andere be grippen. Het volk heeft van oudsljer hetzelfde gedaan. Tusschen volk en kinderen bestaat geen verschil. Het kinderlyke van het kleuterlled be staat in de melodie, in den omvang van de intervallen en in andere factoren, die de mate van ingewikkeldheid van een melodie kunnen bepalen. Het is dus alleen een technische kwestie of een lied een kinderlied is. De frihoud van den tekst is slechts bykomstig. Leert men de kinderen zulke kinderliederen zingen, dan kan men met Jop Pollmann gelooven. dat zij ze ook later, eenmaal groot geworden, nog zullen zin gen. Zoo vindt men dus in dezen bundel liede ren die ook naar den tekst wel In het be vattingsvermogen van kinderen liggen, maar die toch niet naïever zyn dan het volkslied door gaans is. Schoone ifedjes zyn het in ’n aantrek keiyk bundeltje. Alleen is het jammer, dat Poll mann een afkeer schynt te hebben van een pianobegeleiding, terwijl deze toch de bruikbaar heid alleen kan verhoogen en er in geen enkel opzicht afbreuk aan kan doen. Tenslotte vermelden wjj hier dan nog den bundel ..Het zingende kamp”, liederen van de Nederlandsche padvinders voor de wereld jamboree van 1937, hetzelfde soort van liederen als men in de andere bundels zal aantreffen. Alleen zyn er geen godsdienstige liederen by. terwyi men wel eenlge buttenlandsche liederen vindt, zooals de bestemming van dezen bundel vergt. En dan verschenen er nog ta de Alcando- uitgave als nummers 6 en 7 twee bundels „Ca rillon”. samengesteld door Joop Schouten No 7 is een Kerstbunóel De zetting is voor fluiten, luit en zang. De samensteller heeft ook geput uit het buitenlandsche, vooral het Fransche repertoire. Sommige liederen echter heeft hij niet voor zang gezet en hü heeft er ook geen tekst by afgedrukt. Dat lykt ons niet juist. Een lied moet gezongen worden. Ook het ver talen van teksten Is niet zonder bedenking. De vertaling maakt den tekst doorgaans niet mooier en zy is bovendien ook een kunstmatig element. By oude, zwervende volksliederen Is ook nooit sprake van vertalingen, wel echter van een an deren tekst over hetzelfde onderwerp, en vaak ook van een volkomen nieuwen tekst. Zoo zijn er godsdienstige liederen, die in een ander land soldatenileo zijn en in een derde land liefdes lied. Dat Is volkomen In orde, want het Is echt. Een vertaling evenwel is niet echt, en een lied zonder tekst Is het' al evenmin. Dat was prachtig werk om de punten thuis te houden. Junioren b speelden tegen LBW en hadden niet veel moeite om een «roote over winning te behalen. Als er met Hemelvaartsdag weer met zoon enthousiasme gespeeld wordt, zal Hollan- dia het zwaar krijgen. Junioren C waren ge weldig op dreef tegen den kamploenscandidaat Meervogels. Vooral achterhoede en midden- linie speelden een keurige party. Zoo zien jullie Aanstaanden Woensdagavond zal Gerara Lantman het 2e deel van zyn lezing houden over het onderwerp: „Sociale toestanden, voorheen en thans". Tevens mededeelingen. Geen congre gatie 1 Met K.J.M.V.-groeten. Het huurverlies. ontstaan door vertrek van huurders zonder betaling van huurachterstand, bedroeg f 171.85 (vorig jaar f 233.75); aan reeds om dezelfde reden afgeboekte huur werd nog ontvangen f 32.25 <v. j. f 2.58). Op 7 Jan. 1.1. waren totaal 162 van de daarvoor in aanmerking komende woningen van electri- sche lichtleidlngen voorzien; de totaal-kosten bedroegen f 5384 41. De rekeninga van de woningen, welke geëxploi teerd worden zonder bijdragen in eventueele te korten. sloot met een voordeelig saldo van f 6485 87 (v. j. f 57Ó.80); voor de woningen met een eventueele bydrage van de gemeente was de winst f 2081.14 (v. j. f 1543.63). De rekeningen van de woninggroepen, waarvan de tekorten door Ryk en gemeente worden gedragen, wijzen een gezamenlyk tekort aan van f 27 859 45 (v. j. f 24.141.62) Het dividend werd weder vastgesteld op 4 pCt.. hetwelk ponds-ponds?ewyze ten laste van alle woninggroepen is gebracht, omdat zy alle gerekend worden te profiteeren van het stam kapitaal. Aan onderhoud ts voor verschillende wonin gen der vereeniglng in 1938 totaal besteed f 1159.99. waarna het totaal der onderhouds- fondsen nog bedraagt f 13 968 81. De directeur van de Gemeente-Reinlging ver zoekt oom mede te deelen, dat het ophalen van huisvuil. In plaats van op Dondagdag 18 Met iHemelvaartsdag), zal geschieden op Woensdag 17 Mei. Zondag- en nachtdienst van 14—20 Meu apotheek dr. Hartog van Arts, Langestraat 1. "t IsAeen wandeling van by na 15 K.M. gewor den, die ongemerkt en zonder te rusten in ruim 2% uur is af gelegd. Dat is het groote voordeel, wanneer men niet een eentonigen. vlakken weg volgt, doch één. die boeit, die de aandacht voor de omgeving vraagt, waardoor de tyd omvliegt en de afstand van geen waarde Is: dat is het voordeel, wanneer men geleid wordt door kenners van het landschap. die ons langs onbekende we gen voeren en de fauna en flora van de Egmon- der polders voor ons doen leven. De tocht ging Kings stille paden, eenzame boerderijen, soms om een damhek heen, soms ook er over, maar zoo ieta ligt den HL.O.-er: die overwint graag hin dernissen. lange jaagpaden en over smalle brug getjes. En wat viel er niet te genieten. Hoe mooi, die weiden, geel van boter- en paardebloem, met het wit van madelief, een wallekant met het rijpe geel van de dotterkronen en het zachte lila van de ranke Pinksterbloemen. Deze wandeling is weer een stimulans en een propaganda voor, de zomertrainlng Al kan men hierin uitverkocht geraken, toch is het zaak voor hen, die aan de HL.O.-zomertraining willen deelnemen, niet langer te wachten, daar het aan tal van voor 26 Mei verkochte kaarten beshst óf er getraind zal worden en hoeveel uur per avond. Haast u dus, het is in uw eigen belang! 16 Mei 15 Mei Ver. Slotk. beden Ver. slotk. nedea 8.70» 74 60 4 92» 3164» 41.77 I 38.87» 44 85 43.75 1.85» 9.79» 6.37» Zaterdagavond te omstreeks kwart voor elf reed een motorrijder, komende uit de Ridder straat met een te groote bocht de Laat op. waardoor hy links op den weg terecht kwam. Hy reed tegen een wielrydster aan. komende met Jacob Wortel, oud 67 jaar. In de apathische stemming, welke de beurs gedurende langen tyd aan den dag legt, kon heden moeilijk verandering komen. Wallstreet bood nJ. niet den minsten steun en sloot zich op 8 1/4 en. 9 3/8. gisteren volkomen aan by de lusteloosheid in Europeesche I- Londen Reg. 13.20—1335; Parys R. 13.35—14 20; Londen Reg. 14.20—1630; Droitwich 16 20—1835; Parijs R. 18.35—1900; Droitwich 19 00—20 05; Londen R 20.05—2033; Droitwich 2035—2220; Brussel VI. 22 20-2230; Droitwich 22 30—24.00. Lyn 5 Diversen. f het 'druft in huishoudeiyke artikelen. Nog beter is de heer Smprenberg bekend als een „rydende" handelaar in deze artlkélen. Onze gelukwenschenü wy betreuren het dat door ’n kleine tech nische storing dit bericht heden eerst opgeno men kan worden City: „Drie walsen." Alle dagen 8 Roxy: .Dr. Jekyll en mr. Hyde.” 7.45 uur. Victoria: Hoe sportcos- tuum? De trainer laat dit dan ook, niet meer toe. Dus voortaan allen in sportcostuum wezig en serieus aahgepakt. Verkrygbaar voor werkloozen, die in steun regeling of werkverschaffing zyn opgenomen Bonnen: lederen Donderdag aan het loket Keet- kolkschool van 1030—11 en 3—3 30 uur. Visch: volgende week Vry dag eveneens aan de Keetkolkschool van 99 45 uur. Ten hoog ste 3 pond per gezin. Men wordt verzocht op tyd aanwezig te zijn Staatsleenlngen 3% Ned Obllg. 3% Nederl 1936 2m Nederl Cert 3% Ree 1937 3—3k Obllg 3% Indlé .OFi 3% India 1937 A 5H% Young! (M K.-verkl B*nken Amsterd Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mlj Industrieën Unilever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel’» Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Indostr Battenland Anaconda Kenneeott Bethlehem Steel 8 Steel Rep Steel U 8 Leather Intern Nickel Stand Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon Olie Gaboea Perlak Peudawa Continental Qil 38 97 38.92* 45.00 45 07* 43.87» <3.95 I.861V 9 82» 6 40 ten naar Amerika te zenden. Voor urenlange redevoeringen begint men onverschillig te wor den. Alleen waar het gaat over de verijdeling van verdere agressleplannen, schenkt men hier aan de volle aandacht. In Wallstreet blijft bovendien de situatie In eigen omgeving van invloed. Verschillende ge gevens wy»en op een vermindering van de pro. ductle. Nu het steenkolen-confllct is bygelegd, zullen de staalfabrieken e.a. ondernemingen weer meer kolen kunnen opnemen en verwacht men, dat de productie niet verder zal vermin deren. Groote aandacht schenkt men aan de belastingbesprekingen. Men hoopt op een gun stig resultaat, hetgeen ten goede zal komen aan de ontwikkeling van verschillende takken van Industrie. In het telefonisch verkeer hedenochtend ten onzent heerschte weer een ongeanimeerde stemming en waren de koersveranderingen van geen belang. De ondertoon was iets zwakker. Steels werd lager gelaten tot 35; BethL Steel moest prysgeven op 41», Repu blic Steel verloor 1/454 op 11 1/2—11 3/4, Anaconda Copper 3'8 op 18 3/8, Tidewater en Shell Union 1/83/8 teruggaande respect. Koninklijke Olie werd circa 1 p^t. lager ge taxeerd op 297. H V. A 54 op 418. Philips l/P op 190. A'ctnm Rubber 1 1/2 op 181, Unilever 1/2 op 130 en Aku 1/23/4 lager op 36. In het valutaverkeer viel verder aanbod In dollars waar te nemen, waardoor een verdere reactie Intrad van 1.86 tot 1.851/4. Het pond sterling was hiermede In overeenstemming en moest 12 cent prysgeven op 8.888.70. Ook ten opzichte van andere betaalmiddelen ver keerde de .gulden In een vaste stemming. Alle dagm P. Br., landbouwer te Opmeer. Door den kantonrechter veroordeeld tot f 300 of 100 da gen wegens kwakzalverij. Elsch In hooger be roep: bevestiging. Vonnis bevestigd. dige bewerkingen, zoodat men ze ook thuis aan de piano kan spelen en zingen. Veel van die lie deren komen uit; Noord-West Overyssel, uit Groningen en Friesland, n.aar vooral ook van Terschelling, en het is merkwaardig te zien hoe menig lied, dat ook in andere streken nog zeer bekend is. zyn bakermat heeft op Terschelling. Men vindt in den bundel ook enkele liederen, die men kan aantreffen In de bundels „Het straatlied” van Wouters en Moorman, hetgeen den gebruiker ae verstandige overweging kan ingeven, dat hy het straatlied in zyn alge meenheid vooral niet met dédain moet bekyken. Het is niets anders dan het volkslied, al Is het dan olkwyis een in decadentie geraakt volkslied. De bundel van Jaap Kunst'verdient een groote verspreiding, ook al omdat Henriette Baukema hem verlucht heeft met een groot aantal gees tige silhouetten en de uitgever, zooals gezegd, voor een smaakvolle uitvoering zorgde. Jop Pollmann heeft drie zangboekjes tegeiyk het licht doen zien .Bet blonde riet”, verschenen by Wolter Hattink te ’s Gravenhage, is de derde herziene oplage van den bundel, dien hü enkele jaren geleden voor het eerst by Gianot- ten in Tilburg publiceerde. Hy Is wat den In houd aangaat vrijwel volkomen gelyk aan den eersten druk, die terecht veler bewondering heeft opgewekt. Een nieuwe bundel, eveneens by Wolter Hattink verschenen, is „De blijde bongerd", en dan publiceerde Pollmann nog bü denzelfden uitgever een bundel „Het lachende water", drie bundels dus, die elkander naar ce wyze van samenwelling niet veel ontloopén cn die tezamen een groot repertoire toegankelyk gemaakt hebben. Overwegend bestaat de In houd uit oude volksliederen, maar Pollmann is van meet af aan op zoek geweest naar goede liederen van den nieuwen tüd, die om hun kwa liteit kans loopen volksliederen te kunnen wor den. Zeker kan men dat nooit zeggen, want het is tenslotte het volk, dat daar met volstrekte souyerelnitelt over beschikt en beslist of het een lied al dan niet waardig keurt om tot volks lied verheven te worden. Maar als men een lied zingt als „Dat scoonste klnt" van Lou Licht veld. dan zal men toch niet kunnen ontkennen, dat een hedendaagsch componist erin geslaagd is een lied te schryven in den volkstoon, een woord, dat heel dlkwyis misbruikt is. maar dat men in dit geval In den eenlg goeden zin moet opvatten. De voortreffelüke canons die Licht veld schreef op teksten van Paul van Ostayen kan men ta „Het lachende water’- aan treffen. Of al deze liederen nu ook direct maar veel gezongen zullen worden? De samensteller van de bundels self toont zich een tikje ongeduldig in de voorrede van .Bet blonde riet”. Sinds .Bet blonde riet” voor het eerst verscheen, is het volk waariyk nog niet aan het zingen gesiagen. Maar zoo snel gaat het ook niet. Dat begrypt Pollmann trouwens zelf ook. Vooreerst worden de bundels verkocht, en zoo komen ae dus terecht by een kern van menschen. die ze van lieverlede sullen leeren te gebruiken. En het is juist, dat de verspreiding van het volkslied haar weg moet vinden vla een min of meer selectieve kern van liefhebbers. Met dat singen van volksliederen gaat het evenwel niet zoo heel Lyn 1 Hilversum I Lün 2 Hilversum II Lün 3, Keulen 8.0010.20; Parijs Radio 10 29 —10.40; Radio PTT Nord 10.40—12.20; Brussel Fr. 12.20—13 20; Brussel VI. 13.20—14.20; Keulen 14.2Q—15.20; Droitwich 15.20—15.40; Parijs R. 15.40—16.20; Keulen 16.20—17.20; Brussel Pr, 1730—18.50; Brussel VI. 18.50—19.05; Brussel Fr. 19.05-1920; Brussel VI. 19.20—1950; Keulen 19.50—2035; Brussel Fr. 20.35—20.50; 2050—2220; Parys Radio 22 20—24 00. Lün 4. Brussel VI. 8.009.20; Parys Radio 9 20—9 30; Radio PTT Nord 9 30—9.50; Norman die 9.50—10.35; Londen Reg. 1035—12.10; Droit- wich 12.10—13.20; Aan het jaarverslag van den administrateur, den heer ir. A. Pot Jz„ ontleenen wy het vol gende: De vereeniglng heeft in eteendom 464 wonin gen plus pen drietal oude, welke voor afbraak zyn bestemd en gelegen zijn aan de Zocherstraat en de Hoeverkadc. De totale weekhuur bedroeg aan het einde van het jaar f 212285 (v. j. t 2120.80). de totale per jaar te ontvangen huur was f 110 388.20 (v. j. f 110373 80). De huurderving wegens het leegstaan van wo ningen daalde van f 2398.95 tot f 1704 60. Zy is in het laatste kwartaal van het boekjaar plotse ling sterk gestegen zonder aanwijsbare oorzaak Er werd wel een bevestiging gezien van het niet begeerd-zyn van de kam.er-keuken-woningen in het Eikelenberg-kwartier. van welk, type aan het eind van het boekjaar nog vüf onbewoond wa ren. In het Karenhuis had het leegstaan van woningen eenzelfde verloop. In de verschillende woninggroepen is over één week heelemaal geen huur gederfd Direct daarna begon echter de bovenbedoelde uittocht. De huurderving werd in hoofdzaak ge leden in het Eikelenbergkwartier en het Karen huis. zoodat de huurverlaging van laatstgenoem de groep geen afdoend effect heeft gehad op de verhuur. Het bestuur hoopt, dat speciaal voor de ka- mer-keukenwoningen het in 1936 opgemaakte plan vcor verbetering kan worden verwezenlykt. Met de uitvoering van ter verlaging van het grondwaterpeil Landdwarsstraat is een aanvang gemaakt. Het mag een verheugend bewys heeten van de energie, waarmee de propagandisten van net volkslied' volharden by de taak, dlc zy zich gesteld hebben, dat In een kort tydsbestek weer verscheidene bundels het licht zagen. Jaap Kunst en Jop Pollmann. tegenwoordig onze voornaamste yveraars voor het Nederlandsche volkslied, zyn in deze uitgaven belden goed ver tegenwoordigd Jaap Kunst In de eerste plaats met een voortreffeiyk uitgegeven bundel „Het levende lied van Nederland", uit den volksmond opgeteekend en bewerkt voor zang (blokfluit) en piano. (Ultg. H. J Paris, Amsterdam) Deze bundel is tot op zekere hoogte een aanvulling op Kunst’s boek „Terschelllnger volksleven" en een herdruk en uitbreiding van zün „Noord- Nederlandsche volksliederen en -dansen”, die in de jaren 1915—1918 verschenen. Zü zyn ver zameld met de echte liefhebbery. welke de volksliedonderzoekingen van Jaap Kunst ken merkt. Ofschoon zyn werk wetenschappelyk zeer wel verantwoord is, ligt op de wetenschap- pelykheid toch niet het zwaarste accent. Kunst verstaat de muziek als een vroolyke weten schap. en geleerde studies met reer ftiteressante. maar van oe levende ontroering ver verwyderde verhandelingen, behoeft men van hem niet te verwachten. Ook zün ..Terschelling* volks leven" is met al zyn degeiyke kennis van zaken geem wetenschappelyk vertoog, maar een boek, dat vele wetenswaardige zaken vertelt uit de ervaring van een man, die niets vertelt, of hü beeft er zelf aan mee gedaan. Zaterdag is meegeloopen met kinderen uit St Pane ras een jonge Foxterrier. Signalement: wit-bruine ooren, zwarte vlek op den rug, een bruin oog, reu. Vrydag is aan komen loopen by een bewo ner van den Stationsweg een zwarte poes; veel wit op de borst. Eigenaars kunnen zich vervoegen bü den heer P. Verwer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Weerbaarheid van Nederland De directeur van het Gemeenteiyk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende liet tijdvak van Woensdag 17 Mei tot en met Dinsdag 23 Mei 1939 de vol gende kleuren bons geldig zün: Margarinebonnen bruine kleur; vetbonnen rose kleur; vleeschbonnen paars met roode streep. 3 beurs-oentra. blijkbaar eveneens door de Internationale beslommeringen zooda nig van de wüs gebracht, dat men zich zag aangewezen, zoo mogelyk, nog grootere terug houdendheid dan gewoonlük in acht te nemen. Het lang uitblyven van een daadwerkelyke ontspanning in de politiek werkt ontmoedigend en daarom kan een licht koersherstel niet lang gehandhaafd biyven en geeft men er nog steeds de voorkeur aan goud. geld en effec-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14