ucuiden dag ÏÏCctu&fiaal Hoitika De luchtroovers van f/l I k IBDD lil o J I DE DAAD I Beschadig mij niet Gebruik I lVIMJ CENTRALE-RAAD NED. R.K. VOLKSBOND 8 >p I DINSDAG 16 MEI 1939 -a gesproken Te vlugge handen Een gekke geschiedenis voor Bestuursverkiezing ZEILEN Wedstrijden op de Achter zaan f t k'! OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Nieuwe Gemeenschap vergt energie DE ZILVEREN/’ Er wordt recht Steun aan de Nieuwe Gemeenschap Slechte verontschuldigingen voor laakbare daden PROPAGANDISTENDAG TE BERGEN 'Jaarvergadering? welke Maandag in Amsterdam gehouden werd„ in ’t teeken van De Nieuwe G emeenschap D.H.V.B.-programma Hemelvaartsdag •feelukertjjd i besefte hij dat geen sprankel van dat wat men geluk noemt, vanzelf komt. Geen Oferleg. hoe berekend ook. leidt tot succes, als de daad ont- breekt. i- n dankbaarheid nadeek nis was 14 dagen den d. Zaan; 3. Swallow van J. Bakker. 2 Bij acclamatie werd de periodiek aftredende 9 3 De uitslagen luiden als volgt: 3 lee, Wonnerveer; d. J3 Guppy van J. S. Runeman. Koog '09 Piet stak, twee vingers in zjjn mond en liet een schel te- Karei de Ba hij konden inhouden. .Present, Jochem! Present, Karei!" Hevig bedekte M persoonlijk kends (Wordt vervolgdj BV die gelegenheid dagen. door A. Hruschka 3e klasse BCon Zelo 1—SBC 1 Reserve 3e klasse BSVA 2Vitesse 3 fluit hooren. Hjj riep: .Jochem <fe Sterke, kom! Vlugge, kom!** Plof, plof, de mannen sprongen uit hun boom, waar se het gesprek hadden gehoord en hun lachen bijna niet het nog en van Zondag 14 Mei werd in het retraitehuis Sint Petrus Canisius te Bergen een propagandisten dag gehouden, hetgeen op het gebied van het retraltewerk als iets nieuws mag worden be- taandagsche zitting Uerechter was erg mevrouw Bevend Reserve 2c klasse A De Meer 3 -WA 3 WZ 3—India 3 B Qpze Gez 3HBC 3e klasse A VIC 2ODA 1 DOBS 4PSCK 1 Hempel bV Afdeellng Centrum Sc klasse A 8VO 1—PVCB 1 4e klasse A VVA 5DOSS S St Louis 3VCA 1 Wllskr 5— Ilpendam 1 PVCA 1RODA 3 C Meerburg 3--VDO 3 D Do Co S. 3ÜDO 1 consta- schuld- (p nd vraag werd de vergadering door bondsvoorzitter gesloten. 2e klasse A VIO6 1- EVE 1 Het bestuur nam een amendement over van de afdeellng Overveen, om de verhoogde afdracht eerst op 1 Januari 1940 voor niet langer dan drie Jaar te laten ingaan en het aldus gewijzigde bestuursvoorstel verwierf daarna met 24135 stemmen tegen 8946 stem men de goedkeuring der vergadering. Nu moest <ie oude weer lachen, dat de tranen hem over de wangen biggelden. „Je groote broers, hahaha, waar zijn die dan die broers van prikkeldraad? Op de maan zeker?’ schudde Plet eens kameraadschappelijk door elkaar Reserve le klasse A Volendam 3 Wilskracht NEA 2—DOSS 2 ..Herstel" werd bijkans geheel doorgevoerd, de adviesbureaus verrichtten weer uitstekend werk, de godsdienstlg-zedeljjke taak werd goed ver vuld. kortom het was een vruchtbaar jaar. een jaar dat zich waardig scharen kan in de rij der voorgaande. In het ledental zien wij over het geheele jaar zich een stijging voltrekken, totdat X laatste kwartaal een verlies te boeken geef.,Wel geen groot verlies, maar toch een verlies. Het ledental, dat op 1 Januari 34576 bedroeg, aantal liep Promotie en degradatie ZAP 1St. Victor 1 Reserve 4e klasse A St Victor 2— Hollandla 2 Helder 3--G-Zwart 2 SVW 3—VZV 3 C DEM 5—HSV 3 ESV 3- SDK 3 Limmen 2 -Meerv. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Afdeellng Noord le klasse A HSV 1—USV 1 REO 1—KGB 1 Koog Zaandam. Zëilkano's: 1. Jan Haring van A. G. Dll. Zaan dam; 2. Fohn van W. van Houten. Zaandam. Gemengde klasse: 1. Nells van P. Scheer- man. Zaandam. Blijkens het verslag der werkzaamheden van het centraal bestuur was 1938 wederom een jaar, waarop met genoegen en dank baarheid mag worden teruggezien. Er was ledenwinst, de sociale studiedagen waren een genot, het ontwikkelingswerk werd goed vervuld, de werkloozen werden zoo god mogelijk in hun geestelijken en materieelen nood bijgestaan. Zonder u tot de Zaan- .m: 3. Het gemeenschaapsbesef groeit en dat is reeds een passende Impuls om verbetering der maat schappij te bewerken. Laten wij vertrouwen hebben in onze beginselen, die ontsproten zijn aan de Goddelijke Levensbron, dan zullen wij ook vertrouwen hebben in het succes. Het Christusbeeld hebben wij niet altijd on gerept door het leven gedragen; Het bewust zijn van onze tekortkomingen waarborgt reeds, aat we’t In de toekomst beter zullen doen. Doch we zullen er van overtuigd moet zijn date we ons moeite moeten getroosten. De Nieuwe Ge meenschap vraagt inspanning, geduld, vertrou wen. overleg, inzicht. Doch naar Goddelijke voor beeld willen wy offeren en ons oefenen in so cialen zin om a!s bekroning voor ons werk ‘e ontvangen een Nieuwe Gemeenschap, waarin een der eerste pijlers is de arbeidersgemeen schap en waarin .Christus heerscht als Koning. Hierna werd gepauzeerd. De voorzitter maakte den uitslag bekend van de des morgens gehouden bestuursverkiezing. Verkozen moesten worden vjjf leden In het Cen traal Bestuur wegens periodieke aftreding van da heeren Chr. L. v. d. Bilt, E. P. Clijnt. F. Schets, P. A. Smits en Ferd. Spit. In de plaats mlvwt da porita. do«t de Jeuk bedaren, ver- frlecht en sterkt de huid- weefsela. Flacons 6 73 et. f. 1.50 en I 2.5a zz. A ladder te beklimmen. t Was dus op mevrouw Von Turnwald ge munt! Dus was zjj zeUs binnen de muren van het kasteel niet meer veilig! Bempel’s woede kent geen grenzen meer. Mei een sprong is hij bij de ladder en omklemt «fe^-beenen van den onbekende En reeds waant hfl telch zeker van de overwinning. Maar de gemaskerde man is ongelooflijk koelbloedig. De bondsadviseur, dr. A. A. Olierook, ver kreeg vervolgens bet woord. Spr. constateerde, dat de laatste drie jaren een merkbare kente ring is gekomen in de geestesgesteldheid der Volksbondsleden. Drie jaar geleden dachten wij, teleurgesteld door crisismoeilijkheden, met 'ver langen terug aan oude tijden, waarin X zooveel beter was. Thans willen wij den ouden tijd niet meer terug. Wjj willen een nieuwe maatschappij een nieuwe orde, nieuwe perspectieven. Wj) wil len vooruit, maar zien het einde der moeilijk heden nog niet in het verschiet. Spr. wekte op tot volhardend vertrouwen in Een breedvoerige discussie ontspon zich over een tweede bestuursvoorstel, dat beoogt de con tributie voorloopig voor den tijd van drie jaar te verhoogen met 10 cent per lid en per jaar In verband met de bijdrage aan het fonds ten bate van de actie „De Nieuwe Gemeenschap". De be zwaren richtten zich voornamelijk tegen de ver zwaring van de lasten voor de afdeelingen, die thans reeds voor moeilijkheden staan bij de contributte-af dracht. De penningmeester, de heer W. Steinmetz, zeide, dat men niet moet verwachten de „Nieu we Gemeenschap” gratis thuis bezorgd te krij gen. Zij vergt offers! Een grondbedrag van 150.000 is noodig om de actie met succes te kunnen voeren. Dit bedrag moet worden opge bracht door de katholieke arbeidersbeweging. Hoewel spr. zelf in het bestuur de gedachte aan contributieverhdbglng aanvankelijk heftig, doch zonder succes bestreden had, hoopte hjj toch, dat de afgevaardigden bij hun bestrijding even min succes zullen hebben. De heer Steinmetz vestigde er nog de aandacht op. dat het voqr de arbeidersbeweging een groote eer is de Nieuwe Gemeenschap te mogen finan cieren, doch dat het In het geheel niet vreemd zou zijn, indien ook andere centrale organisaties er toe bij zouden dragen. Indien het alleen van de arbeiders moet komen, is er geen sprake van een nieuwe, doch van een oude gemeenschap. -.Ml APO de rechtsgeleerde. die hem tot nu toe ter zijde had gestaan, was onlangs overleden, en met een jong, onervaren advocaat zou hij zich liever niet inlaten. Kon misschien mevrouw Von Turnwald hem iemand aanraden, bij voorhaalrt haar eigen raadsman? Hempel meende, zeer slim en diplomatiek te werk te gaan, om het door hem beoogde doel te bereiken. En hjj scheen zich Jet ver gist te hebben. Want mevrouw Von Turnwald antwoordde aonder een zweem van aar zeling: Mijn rechtskundige raadsman is Mr. Wend land. die reeds dertig jaar onze zaken waar neemt. Een zeer bekwaam, rechtschapen en Hjj beweegt zich met de uiterste voorzichtig heid. blijft zoo dicht mogelijk tegen den muur van X kasteel, zorgt nu. dat de ladder den grond niet meer raakt, hoewel de last hem blijkbaar «waart valt. Zóó sluipt hij om den toren heen.... Hempel, op den noodlgen afstand, hem na. Naderbij sluipend, zie hij tot zijn schrik, dat de ladder is opgericht en tegen het open venster der slaapkamer van mevrouw Von Turnwald staat. De gemaskerde maakt zich juist gereed om de steeg tot 3MM op 31 December. Het leden, dat geen lid van een vakbond, achteruit van 3147 to^?063. De groei van dè kerngedachte heeft aantal kernen van 47 op 52 gebzacht, met daarbij twee kernen van gesalarieerde bestuur- deren. Ook zijn er nog vier kernen van land arbeiders in plaatsen, waar geen afdeeling van den R. K. Volksbond bestaat. Pater Alexander O. Cap. deelde mede, dat in middels nog kernen zjjn opgericht in Delft, Zoeterwoude, Scheveningen en Beemster. Nadat de voorzitter verschillende vragenstel lers beantwoord had, werd het jaarverslag on gewijzigd goedgekeurd. Blijkens de winst- en verliesrekening over 1938 werd aan contributies ontvangen 39993. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 41.292 Het financieel beheer verwierf zonder stemming algemeene goedkeuring. voorzitter, de heer J. W. van den Akker, her kozen. Het ontwerp-reglement voor de Credo Pugno clubs werd door de vergadering aanvaard. Aan de orde kwamen de voorstellen der af deelingen. welke alle na afwijzende prae-advie- zen van het Centraal Bestuur werden ingetrok ken ,7 Na de den 1 In de middagzitting van de Centrale Raadsvergadering van den Nederlandschen R K. Volksbond heeft de heer Chr. v. d. Bilt, die zich niet als bestuurslid herkiesbaar stelde, afscheid genomen. De agenda was grootendeels gewijd aan de behandeling van voorstellen van het Centraal Bestuur en van de afdeeUngen. 8 Aan de orde kwam allereerst een bestuurs voorstel om de contributie per 1 Juli 1939 van 11.24 te verhoogen tot 2.02 per lid en per jaar. waarbij voortaan een abonnement op het maand blad ..Herstel” zal zijn inbegrepen en de con tributies per maand'te doen betalen. Verschillende afgevaardigden opperden be zwaren tegen de voorgestelde contributieverhoo- ging. De penningmeester, de heer W. Steinmetz, wees er op. dat reeds twee jaar «geleden door den Centralen Raad besloten werd het abon nement op „Herstel” voor de leden verplicht te stellen. De uitvoering van het besluit werd over gelaten aan de afdeellngsbesturen, doch na twee jaar is dit nog altijd niet ten volle doorgevoerd. Het Centraal bestuur stelt daarom thans voor om het twee Jaar geleden genomen besluit centraal door te voeren en daartoe de bestaande contri butie te verhoogen met het verplichte abonne mentsgeld. Ook dan nog blijft de contributie in het bisdom Haarlem lager dan elders. De voorzitter wees er op, dat doorvoering van een amendement-Castricum. waar meerdere le den in één gezin zijn, slechts één abonnement verplicht te stellen, op practische administratieve bezwaren stuit, zoodat het Centraal Bestuur zich hiermee niet kan vereenigen. Na -uitvoerige discussie kwam het bestuurs voorstel in stemming, dat werd aangenomen met 20747 tegen 12874 stemmen. „Ik heb in mijn leven leeren kennen de groote kracht van onze overtuigde Room- schc mannen, die de kracht vormen van ons vaderland. Onze Roomsche beweging ia een kracht, waarmee rekening moet worden ge houden.” Met deze woorden nam v. d. Bilt afscheid als bestuurslid van den Katholieken Volksbond. een nieuwe toekomst en herinnerde aan het wachtwoord van onze dagen: „Naar een Nieuwe Gemeenschap”. Dat woord vond alom weer klank, omdat het zoo juist weergeeft, wat er leeft In de harten der menschen. Spr. waarschuwde voor de aantrekkingskracht, welke er van de totalitaire staatsgedachte uit gaat. met name op de jongeren. De Nieuwe Ge meenschap wil allen, maar vooral ook de Jongeren, leiden naar de nieuwe orde. Er is over geklaagd, dat de actie zoo vaag en weinig omlijnd is. Zij is echter geworteld op vaste en Hechte grondslagen. De katholieke^organlsaties, hoe schoon ook ultgegroeld, zijn r.og te veel belangen- groep. De belangen im een enkele groep zijn nog te dikwijls bouwstof en dikwijls staan de groepen niet naast elkaar, doch tegenover elkander. Wij moeten komen tot verticale gebondenheid, één groote gemeen schap. waarin patroon en arbeider samen werken in het belang der bedrijven en daar door den bloei der maatschappij en welvaart der individuen bevorderen. schouwd. Uit tal van plaatsen van Noord-Holland waren ongeveer 160 propagandisten bijeengeko men. De kort geleden benoemde nieuwe directeur Pater M. Vijgen Css .R. toonde in een gloedvol voorgedragen rede aan hoe de Actie voor God. geestelijke en moreele herbewapening en het streven naar de Nieuwe Gemeenschap in de kern van de zaak slechts één doel hebben: de geeste lijke vernieuwing van het menschdom. Welnu, dit kan slechts worden bereikt door verbetering niet op de eerste plaats van anderen, maar van ons zelf. Vandaar dat de gesloten retraite het geëigende middel is om tot die zelfverbetering te komen. De eerw. redenaar deed een krachtig beroep op zijn gehoor, de mannen van de daad, 'om voortdurend propaganda voor de gesloten retraite te maken. Des namiddags hield Pater H. de Groot een geestige causerie, waarin hij aan de hand van^ de praktijk aantoonde, hoe wjj het beste propaganda kunnen voeren. Deze goedgeslaagde kaderdag. die met een plechtige Hoogmis was ingezet en met een Lof werd be sloten, zal niet nalaten rijke vruchten in de toe komst at te werpen. Het Zaansche keilseizoen werd Zondag geopend met wedstrijden op de Achterzaan. welke geor- ganiseenk«jverden door de zeilvereeniging ,De Onderlinge” en door uitstekend zellweer begun stigd. Aan den start verschenen 75 deeln-mers. Hjj doet het eenlge, wat hem in zijn toestand overbluft. Met de snelheid van den bliksem laat hij zich vallen en komt neer op Hempel, die onwillekeurig de omklemde beenen loslaat, om met de handen het geweld van de val te temperen. Maar hij krijgt een verschrikkelUken vuist slag in X gezicht; de ladder wordt over hem heen gegooid en dit alles geschiedt met onge looflijke snelheid. Hempel hoort, noch ziet meer. Hij bloedt uit den neus. Vonken dansen hem voor de oogen. De andere is reeds verdwenen Zoodra hij weer geheel tot bewustzijn is ge komen' en de ladder van zich af heeft kunnen werpen, overweldigt hem een smartelijk gevoel van neerslachtigheid en schaamte. Hjj heeft zich gedragen als een stumper, als een beginneling; de andere heeft hem in koel bloedigheid en Hst ver overtroffen. Het ergste nog is. dat hij mevrouw Von Turnwald zijn nederlaag moet bekennen; haar veiligheid eischt die bekentenis; zij moet ook tegen den nacht voorzorgsmaatregelen nemen, om een herhaling van zulke aanslagen ónmogelijk te maken. Zij mag niet meer met open vensters slapen en moet de jaloezieën neerlaten. De kamenier, die tot nu toe in het vetrek naast Vera’s kamer sliep, moet voortaan in ht voorvertrek van mevrouw Von Turnwa Id's slaapkamer den nacht doorbrengen. En in het park moet men 's nachts de twee groote doggen vrij laten rondloopen, in plaats van se lederen avond op te sluiten. ontsteld en zwijgend had Von Turnwald naar hem geluisterd. zij zich het gelaat met de handen. Eerst na een poos sprakeloos te zijn gebleven, stak z(j hem de rechterhand toe en zei: Ik dank u van ganscher harte. zou ik hoogstwaarschijnlijk niet meer als u niet toevallig wak- Kerkhoven's goede naam, «Ijn relaties, zijn .geluk” beach- ten het wonder: de regeering ver klaarde zich be reid voor een wa tervoorziening te zorgen Kerkhoven belegde wat geld Het programma van de N van den Alkmaarschen poll mager en bovendien niet bijster ftiteressant. Een dergenen die rekenschto van een laak bare daad had af te legêMtwls de Wognumsche tuinder A. S., die in Augustus van het vorige Jaar en in Maart van dit jaar als hulpbehoe vende teveel tuinderssteun had genoten, door dat hij eenlge inkomsten van zijn oudsten zoon had verzwegen. Dé man erkende de feiten, maar verweerde zich door te zeggen, dat hij in Augustus verge ten had jde waarheid op het bekende formuliei te zetterf*en in Maart had hij de verdiensten van den zoon verzwegen, omdat die zjjn geld noodig had voor een voorgenomen huwelijk. Later zou hij wel zeggen, hoe de vork aan den steel zat. maar voordien was hij al gesnapt Het lag voor de hand, dat zulk een verweer, da’ bovendien al heel onhandig werd voorge dragen. niet werd aanvaard en zooals ge woonlijk meer werd uitgelegd ten van den verdachte dan ten voordeele. De Officier. Mr. v. d. Feen de' Lille, teerde, als gevolg daarvan, gebrek aan besef en zei. dat verdachte gevaarlijk spel had gespeeld, omdat hij uit de kranten sinds jaar en dag kon weten, welk gevaar hij liep. Een maand gevangenisstraf Was de eisch. Het von- Ue kunt het niet zetten, hé. dat ik eens wat meer geluk heb dan jij!" schamperde Graat. „Noem JU dat geluk?” „Mijn farm is in ieder geval enkele duizen den hectaren grooter dan die van jou!" „Maar zonder water!” „Dat komt nog wel!” Jaren van voortdurende zorg en ingespannen arbeid waren verstreken, toen de baas van de „Golden farm", zooals die van Kerkhoven aller- wege om haar rijkdom genoemd werd, voor het eerst hoorde, hoe ellendig Graat er aan toe was Al zijn krachten en zijn geld had hij verloren aan het vergeefsche boren naar water; de woes tenij. welke hij had gekocht, was een woestenij gebleven. Reserve 3e klasse A St. Panera tins 3 India 3 Wilskracht' 4 - The Victory 3 VVZ 4St Mart. 3 ZPC 3Or-Zwart 3 B SVO 2Purmerend 3 De Meer 4 Constantlus 3 V'dam 4—PVCB 3 De Beemster-veehouder J. had wat met de familie van H. 8. en toen hij op een kwaden dag in April S. tegen kwam op de fiets, hield hij dezen staande. S. zette zijn flets tegen een boom en toen hij zich omdraaide, kreeg hij meteen een paar stevige opstoppers in zijn ge zicht. J. beweerde nu wel, dat hU uit zelfverdedi ging had gëhandeld, maar dat werd niet zoo grif geloofd. B Eisch en vonnis: 35 of 10 dagen. had plaats genomen op een bank den ingang van het kasteel en wachtte den opkomenden morgen af. Aan slapen viel toch niet meer te denken. Eindelijk was het licht genoeg om op zekeren afstand de voorwerpen te kunnen onderschei den. En plotseling speurde Hempel iets blin- op het kiezel onder de vensters van mevrouw Von Turnwald, waar de ladder nog lag. Hjj ging er heen en raapte een mes op. dat de onbekende bU den val moest hebben ver loren. X Was een heel gewoon klein keukenmes, dat in "n scheede van aluminium stak. Hempel trok X uit de scheede en zag, dat het scherp geslepen was en nog fonkelnieuw moest zijn. Bij het nu snel toenemend daglicht zocht hij vervolgens naar het voetspoor van den onbe kende, die hem was ontsnapt. Zoowel op het 6 meter B. M. klasse A met vaste kiel: 1. An- wlbeja van J. van Leeuwen, Westzaan; 2. Koet van W. J. de Jongh, Zaandam; 3. Unrest van J. S. de Vries. Uitgeest; 4. Vraagteeken van C. Sant, Zaandam; 5. Dijkerhemme van J. Vet, Zaai «dam. 6 meter B. M. klasse B; 1. De Onbekende van P. Koning, Zaandam; 2. Ati van S. van Houten, Arbeider, dat de geestelijke opheffing van werkloozen arbeider beoogt. Een speciale maatschapskaart is vervaardigd. Aantrekkelijke propaganda-folders voor R. K. Volksbond wordt gedrukt in een oplaag van veertigduizend exemplaren. zijn meisje? Het antwoord op de vraag net oraal geen rust. En hij kwam er achter op een dag. dat Hans er niet meer als een gelukkige uitzag. want het meisje. voor hij jarenlang gezwoegd en gezorgd had. wilde hem laten zitten. Of misschien Wat was dat toch voor een foto die in Hans' kamer hing? Van een jong meisje was ze. Van ril” de vraag liet Oraal geen In het gebouw der 8t. Josefsgezellenver- eeniging te Amsterdam is Maandag de Cen trale Raadsvergadering van den Ned. R. K. Volksbond gehouden. Aanwezig waren 124 afgevaardigden van 106 afdeelingen. De bondsvoorzitter, de heer J. W. van den Akker, vroeg in zijn openingswoord a'Ier eerst de aandacht voor het gouden feest (in 1941) van de encycliek .Jterum Novarum’Dit feest worct thans Ingezet door de ..Actie naar de Nieuwe Gemeenschap”, welke, evenals ae „Moreele en geestelijke Herbewapening", in het middelpunt van aller belangstelling dient te staan. De sociale en cultureele arbeid en vooral ook het godsdienstig leven in den R. K. Volksbond maken deze organisatie bij uitstek geschikt voor het nastreven van beide acties, die t lijnrecht staan tegenover de ondergrondsche acties van evtremistische bewegingen onder de arbeiders. Deze opJEtgrondsche propaganda kon tijdig worden onschadelijk gemaakt door op het juiste moment een tegenactie te ontketenen. Na X openingswoord van den voorzitter weid door de afgevaardigden het bondslied gezongen. Medegedeeld werd om., dat de aandacht was gevestigd op de nog onvoltooide St. Wlllibror- duskapel in de Kathedraal te Haarlem. Aan de inrichting daarvan is nog zoo goed als niets gedaan. De vorming van een fonds wordt over wogen. Voor de a.s. studiedagen in Voorbout is als titel gekozen: „Het lied van den arbeid”. Om trent de te behandelen onderwerpen zullen nadere tnededeellngen worden gedaan. Aanbevolen wordt de oprichting van afdeelin gen van het Apostolaat van den Onbekenden den lld- van den heer Chr. v. d. Bilt, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer H. Werk hoven uit Den Haag. De overige aftredenden werden herkozen. Met het aftreden van dep heer v. d. Bilt is wederom een markant figuur uit de katholieke arbeidersbeweging heengegaan. De voorzitter, de heer van den Akker, luidde hem uit als be stuurslid. In 1903. een Jaar. dat voor de ontwik keling van de arbeidersbeweging in ons land van zeer groote beteekenis was, werd v. d. Bilt lid van het verbondsbestuur. In het begin verwierf hij zich vooral bekendheid als redacteur van ..De Volksbanler” en later van de „Volkskrant” en het „Verbondsblad”. Gij hebt een buitengewone werkkracht ont wikkeld, aldus spr.. en er steeds blijk van gege ven vervuld te zjjn met een echt Roomschen socialen geest. Nu gij den tijd gekomen acht om uw taak aan jongeren over te geven, moet een woord van dank en oprechte waardeering klin ken voor de wijze, waarop gij in den bond met zeer veel succes gewerkt hebt en voor uw krach- tlgen st^un in het bestuur. 8pr. wenschte den heer v. d. Bilt een nog zeer langen en rustlgen ouden dag toe en ultte den wensch. dat hij nog vele jaren de ontwikkeling van den bond zal mogen aanschouwen. Namens den bond overhandigde spr. het scheldende be stuurslid een stoffelijk blijk van belangstelling. Het aftredende bestuurslid v. d. Bilt schetste in zijn dankwoord zijn verhouding tot het Cen traal Bestuur en tot het R. K. Werkliedenver bond. den aanvang van zijn loopbaan als jour nalist onder den schuilnaam ..Kamerman” en de eerste jaren van zijn bestuurslidmaatschap van den Volksbond. Met eerbied bracht spr. de pioniers, die in het begin de katholieke arbeiders beweging schraagden, in herinnering. Spr. dank te voor het vertrouwen, door leden en bestuur in hem gesteld. Toen Kerkhoven den langen tocht naar Oraal'* hoeve had afgelegd, vond hij zijn vrm- geren makker aan het hek, alsof hij op Kerk hoven had gewacht. „Ik weet het al: je wilt natuurlijk mijn farm overnemen en bij die van jou voegen! Nou goed, je kunt ze hebben voor 'n appel en 'n ei! Ik verlies er twintigduizend pop aan, maar och. het kan me niks meer bommen!” Haat en af gunst gloeiden Jn zjjn oogen. Hans liet hem rustig grommen en mopperen, toen sprak hij kalm: Wie zegt Jou. dat ik dien verwaarloosden boel wil hebben? Daar moet alleen een beetje fut in dien rommel gebracht wordenDaarom ben ik gekomen!” je tanden bijten, kerel, en dóórzetten! Langzaartkaan ging Edmond Graat berg op en met den dag meer bewonderde hij gieken kerel, dien hjj tot voor kort zoo haatte en benijdde En met die liefde en groeide het verlangen om zich erkentelijk te betoonen. Maar hoe? „Gelukkige Hans” had toch alles, wat zijn hart begeerde? Geluk en Hans Kerkhoven was synoniem. Dat was in zijn prille jeugd al zoo en dat bleef in zijn latere jaren. Heelhuid* kwam Hans Kerkhoven uit den oorlog, had weinig last van de na-oorlogsjaren. bleef gespaard voor salaris vermindering en werkloosheid en had tenslotte den moed een prachtige betrekking met veel perspectief te laten varen, om te emigreeren. Lust naar avonturen, drang naar sensatie, nieuwsgierigheid naar het onbekende dreven hem. Iemand die geluk heeft in het leven, is dik wijls niet erg bemind. Indien het anders was. was er geen nijd en.afgunst in de wereld Maar toch gaan er altijd lieden met hem mee 4h de vage hoop, dat er op een goeden keer op een of andere manier toch eens iets van zijn over matig geluk op hen zou kunnen overgaan Een van deze menschen was een eerzuchtige jonge boer. Edmond Graat geheeten. die op eigen erf niet genoeg meende te kunnen verdienen. Graat sloot vriendschap met Hans Kerkhoven, verkocht zijn hofstede en zijn landerijen en nam een aardig sommetje, goed belegd, mee naar ..overzee”. Hij bezat veel meer dan Kerkhoven en was stiekem blij, dat hU den „geluksvogel” althans in dat opzicht kon overtroeven. Het liefst had Graat maar direct een farm - in Afrika gekocht, maar de werkelijkheidszin van Kerkhoven, die betoogde dat zij eerst op een Hinken farm in de leer moe ten saan deed hem schoorvoetend besluiten dan toch ook nog maar wat te wachten. Kerkhoven's blijmoedigheid en taal volhouden brachten tot stand, wat Edmond met zijn voort durend gemopper en zijn afgunstlgefaontevre- - denheid mislukte. Terwijl de laatste in blinde opstandigheid de voornaamste dingen over het hoofd zag. deed Hans veel ervaring en kennis op. die voor een veilige toekomst noodig waren. Na twee jaren onverdroten inspanning zag Kerkhoven zich een landboardfarm toegewezen. Graat /ond zoolets te vernederend, een reus achtig complex met veel meer hectaren grond was zijn Ideaal. Voldoening glom in”zijn oogen. toen hU Kerkhoven's verrassing bemerkte bij deze mededeeling „Een ezel ben je. Edmond!” voer Kerkhoven uit. „Waarom heb je me daar niets van verteld? Heb je dan geen hersenen in je hoofd?” B. M.c klasse B: 1. Vraagteeken van G. Schol- 2. Rakker van K. Ortelee, Zaandam; 3. Aeolus van H. Hartog. Koog Zaan. B. M. klasse C: 1. Doorzetter van H. W. van Ossenbruggen. Zaandam; 2. Aegir van D. van Toorn, Zaandam; 3. Noname van J. Kok. Zaan dam; 4. Guppy van J. S. Runeman. Koog a. d. Zaan. Zaanklasse: 1. Stewl van J. Steyger, dam; 2. Wardy van C Steyger, Zaandai Robbedoes van P. Prins, Oostzaafi; 6 meter B M. klasse A met mlddenzwaard1. AU van ,M. van Splunteren, Zaandam; 2. Bcp van H. W. Exalto, Zaandam. Dagen verliepen; dagen, die zich tot weken aaneenreiden en met den dag nam Graat's on rust toe Was het wel goed wat hij gedaan had. had hij zich niet verkeerd uitgedruk^— wat wist hij eigenlijk van vrouwen af? En Hans Kerkhoven, zoo gelukkig als hij hem nooit tevoren had gezien, verloste Graat, van zijn benauwende gedachten. „Ze komt, ze komt. Edl! Zie je. nu geloof ik dat ik werkelijk een gelukkige Hans ben. Alles valt me zoo onverwacht in den schoot, zonder dat er ook maar iets voor gedaan is! Edmond lachte veelbeteekenend en. geheim zinnig. „X Is mogelijk. Hans!” Maar levenden behooren. ker was geworden Toevallig, mevrouw? Laten we toch niet vergeten, dat wij eenvoudige werktuigen in de handen eener alles besturende Voorzienigheid zjjn. U hebt gelijk: God heeft het zoo gewild. omdat mijn uur nog niet is gekomen. Hij alléén weet, wrat mij hier op aarde nog beschoren is. Laten wij hopen: nog vele en gelukkige Jaren. Mevrouw Von Turnwald zweeg en bleef som ber voor zich uit staren. Silas Hempel had alles zóó verteld, dat niets er van aanleiding kon geven tot het vermoeden, dat hij maar niet van zich kou afzetten. Hij wilde in geen geval de arme moeder op de ge dachte brengen, dat haar eigen zoon haar naar X leven k<4P staan. Daarom had hij niet meer van de verdwenen acte gerept en altijd maar van „den onbekende" gesproken. Maar nu bracht hij voorzichtig en langs omwegen het gesprek op Weenen. Hij zei. dat hij binnenkort voor 'n persoonlijke aangelegenheid naar huis moest, doch slechts voor een paar wilde hU voor "n De niet verschenen 8. uit Behagen had zich te verantwoorden wegens diefstal van een D.K.W.-motorflets en van ee^ gedeelte van de benzine, welke In de tank van den motor '"zat Hij had den rechter een brief geschreven, waarin hij beweerde door eenlge onbekende menschen gedwongen te zijn op den motor te gaan rijden. Per ongeluk reed hij een eindje door en werd toen .Aangehouden. De bedoeling tot stelen had hij niet, hij kon niet eens motorrijden Voor het opgeven van een valschen naam bood hij zjjn verontschuldigingen aan. Dit verweer werd ook al niet voor zoete koek opgegeten en volgens den rechter was het juist een verzwtarende omstandigheid, dat 8. als volkomen ondeskundige op den motor was gaan zitten! Eisch en vonnis 25 of 15 dagen. Een zeer bekwaam, rechtschapen tactvol jurist, die alle vertrouwen verdient. Hij woont op den Schóttenring, nr. 8. en is reeds 73 jaar oud. Dank u. Ik zal hem gaarne in de zaak, die mij persoonlijk bezighoudt, gaan raad plegen. Hempel noteerde het adres in zijn zakboekje. Toen hU weer opkeek, zag htj. dat mevrouw Von Turnwald'* blik scherp op hem was ge richt. U wilt dus, sprak zij. Wendland gaan opaoeken. om van hem iets naders aangaande het verblijf van mijn oudsten zoon te vreten te komen?.... Toevallig heb ik hem gisteren met betrekking tot dezelfde zaak geschreven. Reserve 4e klasse A NVA 3 —SVO 3 RCM 3- DES 3 C Constantlus 5 ODA 3 DTZB 3—VV8B 5 E OIV 3Onze Ges. 4 Concordia 3 Santp. 5 BSM 4- TYBB 6 F Meerburg 3—VVSB 4 UDO 3 SMC 3 G DONK 4UnlO 8 Promotie en degradatie Santpoort 3 -DOSS 3 TYBB 4—VVSB 3 Afdeellng Zuid Reserve le klasse A Excelsior 3 Leonidas 3 Jammer, dat Roland op het punt stond, de voetreis naar Mariazell te beginnen. Hrmpel had 's morgens naar Weenen willen vertrekken, om daar de .zilveren” auto op te sporen en den advocaat een bezoek te brengen. X Was niet goed mogelijk, Roland af te houden van de voorgenomen reis. Wilde men hem niet van alles op de hoogte brengen, en dat zou mevrouw Von Turnwald in geen geval toelaten, dan kon er geen ernstige reden om van de reis af te zien, aangevoerd worden. Derhalve moest geduld worden geoefend. B. M. klasse A: 1. Kievit van J. Steenstra. Westzaan; 2. Kemphaan van W. van Vllerden, Koog a. d. Zaan; 3. Tin! van J. Starreveld. Zaandam. X. nog te zien, maar X had sinds lang niet geregend en de grond was hard zoo onduide lijk, dat het weinig of geen waarde meer had. En al spoedig ging het heelvmaal verloren, na dwars over en stuk weidegrond naar den straat weg te hebben geleid. Hempel nam de ladder op en droeg ae naar het park, waar hij ze tusschen de struiken wierp. De tuinman of een ander, wien zU toebe hoorde. kon maar denken, dat men ze daar ver geten had. Niemand van de bedienden mocht weten, dat het leven van hun meesteres dien nacht aan een zijden draad had gehangen.... Mevrouw Von Turnwald verscheen dien mor gen weer aan het ontbijt, maar zij was nog bleeker dan vroeger en Hempel las smartelijke ongerustheid op haar gezicht. Zij nam deel aan het vroolijk gesprek der jongelui en toonde veel belangstelling in de voetreis naar Mariaaell; maar toen Roland met zijn vrienden en Vera de eetzaal verliet, kou zij een zucht van verlichting niet weerhouden. Met Hempel alléén gebleven, keek M hem ernstig aan, en aei: Vriend, ik zie, dat een of ander niet in orde is.... Slecht geslapen? Hij vertelde haar alles. Zijn reis per motor naar Semmering; alles, wat hij daar aan gaande de „zilveren auto" en de personen die erin zaten, was te weten gekomen, en het nachtelUk avontuur met den onbekende, zoo beschamend voor hem. Eindelijk toonde hij haar het gevonden mee; een bewijs van het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 21