venaal vonden dag Hoitika De luchtroovers van VIM I into o. o. J 4 I Beschadig mij niet Gebruik «ê«i I DE DAAD I CENTRALE-RAAD NED. R.K. VOLKSBOND DINSDAG 16 MEI 1939 E.r wordt recht gesproken Te vlugge handen Een gekke geschiedenis voor Bestuursverkiezing ZEILEN Wedstrijden op de Achterzaan ‘C P ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN PROPAGANDISTENDAG TE BERGEN 'Jaarvergadering, welke Maandag in Amsterdam gehouden werd, in *t teeken van De Nieuwe Gemeenschap Slechte verontschuldigingen voor laakbare daden Nieuwe Gemeenschap vergt energie Steun aan de Nieuwe Gemeenschap DE ZILVEREN geneesmiddel tegen J.H.V.B.-programma Hemelvaartsdag 3 Swallow van J. Bakker. V HSV NBA 2 EVE 1 Bij acclamatie werd de periodiek aftredende Llmmen 2 3 a Guppy van J. 8. Runeman. Koog Nu moest de oude woei lachen, dat de tranen hem over de Plet stak, twee vingers in zün mond en liet een schel se- Kerel de waar sa het gesprek hadden gehoord en hun lachen MJna niet konden inbonden. „Present, Jochem! Present, Karet F* rt Hevig bedekte persoonlijk Wendland den (Wordt varvolgdJ die broers van prikkeldraad? Op de maan zeker?” schudde Plet eens kameraadschappelijk door elkaar fluit hoeren. Hjj riep: ..Jochem dé Sterke, kom! Vlugge, kom!" Plof, plof, de mannen sprongen uit bun boom. door A. Hruschka en van mevrouw Bevend Se klasse A VIC 3—ODA 1 DOSS 4- PSCK 1 N N D-D.D. auivert <U porita. doet de jeuk bedoren, ver- frlicht en sterkt de huid- weefsels. Flacons d 75 et, I. 1 50 en f 2.50. Hempel bü Toen Great's 3e klasse A vioe l Afdeellng Zuid Reserve le klasse A Excelsior 2 Leonidas 2 PVCA 1RODA 3 C Meerburg 3VDO 3 D Do Co 8. 3ÜDO 1 voorzitter, de heer J. W. van den Akker, her kozen. Het ontwerp-reglement voor de Credo Pugno clubs werd door de vergadering aanvaard. Aan de orde kwamen de voorstellen der af- deeüngen. welke alle na afwijzende piae-advie- zen van het Centraal Bestuur werden ingetrok ken. Na de rondvraag werd de vergadering door den bondsvoorzitter gesloten. Afdeellng Centrum 3e klasse A 8VO 1—PVCB 1 Reserve 3e klasse A De Meer 3 WA 3 VVZ 3 -India 3 B Qpze Oez 3 -HBC Het bestuur nam een amendement over van de afdeellng Overveen, om de verhoogde afdracht eerst op 1 Januari 1940 voor niet langer dan drie jaar te laten ingaan en het aldus gewijzigde bestuursvoorstel verwierf daarna met 24135 stemmen tegen 8946 stem men de goedkeuring der vergadering. De Beemster-veehouder J. had wat met de familie van H. 3. en toen hij op een kwaden dag In April 8. tegen kwam op de flets, hield hij dezen staande. 8. zette zijn flets tegen een boom en toen hü zich om draalde, kreeg hij meteen een paar stevige opstoppers in zijn ge zicht. J. beweerde nu wel, dat hij uit zelfverdedi ging had gehandeld, maar dat werd niet zoo grif geloofd. ELsch en vonnis: f 35 of 10 dagen. wangen biggelden. .Je groote broers, hahaha. waar zijn die dan hij De bondsadviseur, dr. A. A. Olierook, ver kreeg vervolgens het woord. Spr. constateerde, dat de laatste drie jaren een merkbare kente ring Is gekomen in de geestesgesteldheid der Volksbondsleden. Drie Jaar geleden dachten wij, teleurgesteld door crisismoeilijkheden, met ver langen terug aan oude tijden, waarin X zooveel beter was. Thans willen wij den ouden tijd niet meer terug. Wjj willen een nieuwe maatschappij een nieuwe orde, nieuwe perspectieven. Wij wil len vooruit, maar zien het einde der moeilijk heden nog niet In het verschiet. Spr. wekte op tot volhardend vertrouwen in Zondag 14 Mei werd in het retraitehuis Sint Petrus Canisius te Bergen een propagandisten dag gehouden, hetgeen op het gebied van het retraitewerk als iets nieuws mag worden be- Helder 3 SVW 2—VZV 2 C DEM 5—HSV 3 ESV 2 SDK 3 Meerv 3 4e klazze A WA 5—DOSS 5 St LOUIS 2VCA 1 Wtlskr 5Ilpendam I Promotie en degradatie ZAP 1St Victor 1 Reserve 3e klasse B SVA 3VIte»ee 3 In het gebouw der St. Joeefsgezellenver- eeniging te Amsterdam is Maandag de Cen trale Raadsvergadering van den Ned. R. K. Volksbond gehouden. Aanwezig waren 124 afgevaardigden van 106 afdeelingen. Blijkens het verslag der werkzaamheden van' het centraal bestuur was 1938 wederom een jaar, waarop met genoegen en dank baarheid mag wonden teruggezien. Er was ledenwinst, de sociale studiedagen waren een genot, het ontwikkelingswerk werd goed vervuld, de werkloozen werden zoo 'god mogelijk in hun geestelijken en materieelen nood bijgestaan. Zonder u tot de Het gemeenschaapsbesef groeit en dat is reeds een passende impuls om verbetering der maat schappij te bewerken. Laten wij vertrouwen hebben in onze beginselen, die ontsproten zijn aan de Goddelijke Levensbron, dan zullen wij ook vertrouwen hebben in het succes. Het Christusbeeld hebben wjj niet altijd, on gerept door het leven gedragen. Het bewust zijn van onze tekortkomingen waarborgt reeds, dat we’tln ie toekomst beter zullen doen. Doch we zullen er van overtuigd moet zijn date we ons moeite moeten getroosten" De Nieuwe Ge meenschap vraagt inspanningr geduld, vertrou wen. overleg, inzicht. Doch naar Goddelijke voor beeld willen wl) offeren en ons oefenen In so cialen zin om als bekroning voor ons werk te ontvangen een Nieuwe Gemeenschap, waarin een der eerste pijlers is de arbeidersgemeen schap en waarin Christus heerscht als Konlng. Hierna werd gepauzeerd. tte d. Zaan; De voorzitter maakte den uitslag bekend van de des morgens gehouden bestuursverkiezing. Verkozen moesten worden vijf leden In het Cen traal Bestuur wegens periodieke aftreding van da heeren Chr. L. v. d. Bilt. E. P. Clfjnt, F Schets, P. A. Smits en Ferd. Spit. In de plaats had plaats genomen op een bank den Ingang van het kasteel en wachtte den opkomenden morgen af. Aan slapen viel toch niet meer te denken. Eindelijk was het licht genoeg om on zekeren afstand de voorwerpen te kunnen onderschei den. En plotseling speurde Hempel iets blin kends op het kiezel onder de vensters van mevrouw Ven Tumwald, waar de ladder nog lag. HU ging er been en raapte een mes op, dat de onbekende bjj den val moest hebben ver loren. X Was een heel gewoon klein keukenmes, dat in *n scheede van aluminium stak. Hempel trok X uit de scheede en zag. dat het scherp geslepen was en nog fonkelnieuw moest zün. Bjj het nu abel toenemend daglicht zocht hü vervolgens naar het voetspoor Van den onbe kende. die hem was ontsnapt Zoowel op het kiezel als In de kastanüelaan wm dat eooat B. M. klasse A: 1. Kievit van J. Steenstra. Westzaan; 2. Kemphaan van W. van Vlierden. Koog a. d. Zaan; 3. Tlnl van J. Starreveld. Zaandam ladder te beklimmen. X Was dus op mevrouw Von Turnwald ge munt! Dus was zij zelfs binnen de muren van het kasteel niet meer veilig! Hempel's woede kent geen grenzen meer. Met een sprong is hü bü de ladder en omklemt de beenen van den onbekende. En reeds waant hij zich zeker van de overwinning. Maar de ■vnzikurde man te ongelooflijk koelbloedig. op 1 Januari 34576 bedroeg. 31 December. Het aantal geen Hd is van een vakbond, liep ten nieuwe toekomst en herinnerde aan het wachtwoord van onze dagen: „Naar een Nieuwe Gemeenschap". Dat woord vond alom weer klank, omdat het zoo juist weergeeft, wat er leeft in de harten der menschen. Spr. waarschuwde voor de aantrekkingskracht, welke er van de totalitaire staatsgedachte uit gaat. met name op de jongeren. De Nieuwe Ge meenschap wil allen, maar vooral ook tie Jongeren, leiden naar de nieuwe orde. Er is over geklaagd, dat de actie zoo vaag en weinig omlijnd is. Zjj is echter geworteld op vaste en hechte grondslagen. HUIDAANOOENIN G E N Een breedvoerige discussie ontspon zich over een tweede bestuursvoorstel, dat beoogt de con tributie voorloopig voor den tjjd van drie Jaar te verhoogen met 10 cent per lid en per Jaar In verband met de bijdrage aan het fonds ten bate van de actie „De Nieuwe Gemeenschap". De be zwaren richtten zich voornamelijk tegen de ver zwaring van de lasten voor de afdeelingen. die thans reeds voor moeilijkheden staan bij de contributie-afdracht. De penningmeester, de heer W. Steinmetz, zelde, dat men niet moet verwachten de „Nieu we Gemeenschap” gratis thuis bezorgd te krij gen. Zij vergt offers I Een grond bedrag van 150.000 is noodlg om de actie met succes te kunnen voeren. Dit bedrag moet worden opge bracht door de katholieke arbeidersbeweging. Hoewel spr. zelf in het bestuur de gedachte aan contributieverhooglng aanvankelijk heftig, doch zonder succes bestreden had. hoopte hij toch, dat de afgevaardigden bij hun bestrijding even min succes zullen hebben. De heer Steinmetz vestigde er nog de aandacht op, dat het voor de arbeidersbeweging een groote eer is de Nieuwe Gemeenschap te mogen finan cieren. doch dat het in het geheel niet vreemd zou zijn, indien ook andere centrale organisaties er toe bjj zouden dragen. Indien het alleen van de arbeiders moet komen, is er geen sprake van een nieuwe, doch van een oude gemeenschap. In de middagzltting van de Centrale Raadsvergadering van den Nederlandschen R. K. Volksbond heeft de heer Chf. v. d. Bilt, die zich niet als bestuurslid herkiesbaar stelde, afscheid genomen. De agenda was grootendeels gewijd aan de behandeling van voorstellen van het Centraal Bestuur en van de afdeelingen. Aan de orde kwam allereerst een bestuurs voorstel om de contributie per 1 Juli 1939 van f 1.24 te verhoogen tot 2.02 per lid en per jaar, waarbij voortaan een abonnement op het maand blad „Herstel” zal zijn inbegrepen en de con tributies per maand te doen betalen. Verschillende afgevaardigden opperden be zwaren tegen de voorgestelde contributieverhoo- ging. De penningmeester, de heer W. Steinmetz, wees er op. dat reeds twee jaar geleden door den Centralen Raad besloten werd het abon nement op „Herstel" voor de leden verplicht te stellen. De uitvoering van het besluit werd over gelaten aan de afdeelingsbesturen, doch na twee jaar Is dit nog altijd niet ten volle doorgevoerd. Het Centraal bestuur stelt daarom thans voor om het twee jaar geleden genomen besluit centraal door te voeren en daartoe de bestaande contri butie te verhoogen met Ijet verplichte abonne mentsgeld. Ook dan nog blijft de contributie in het bisdom Haarlem lager dan elders. De voorzitter wees er op, dat doorvoering van een amen0ement-Castricum, waar meerdere le den in één gezin zjjn, slechts één abonnement verplicht te stellen, op practteche administratieve bezwaren stuit, zoodat het Centraal Bestuur zich hiermee niet kan vereenlgen. Na uitvoerige discussie kwam het bestuurs voorstel in stemming, dat werd aangenomen met 20747 tegen 12874 stemmen. HU beweegt zich met.de uiterste voorzichtig heid, blijft zoo dicht mogelük tegen den muur van x kasteel, zorgt nu. dat de ladder den grond niet meer raakt, hoewel de last hem blijkbaar ■waart valt. Zóó sluipt hU om den toren heen Hempel. «P den noodlgen afstand, hem na. Naderbij sluipend, zie hU tot zUn schrik, dat de ladder is opgericht en tegen het open venster der •laapkamer van mevrouw Von Tumwald Maat.... De gemaskerde maakt zich Juist gereed om de Reserve 3e klaaae A St. Pancratiua 3— India 3 Wilskracht 4 The Victory 2 VVZ 4St. Mart 3 ZPC 2 Or -Zwart 2 B SVO 2— Purmerend 2 De Meer 4 Constantlua 2 V'dam 4 PVCB 3 Het Zaansche zellselzoen werd Zondag geopend met wedstrijden op de Achterzaan. welke geor ganiseerd werden door de zeilvereenlging ..De Onderlinge* en door uitstekend zeilweer begun stigd. Aan den start Vftrschencn 75 deelnemers. De uitslagen luiden als volgt: De niet verschenen 8. uit Behagen had zich te verantwoorden wegens diefstal van een D.K.W.-motorfiets en van een gedeelte van de benzine, welke In de tank van den motor zat. Hij had den rechter een brief geschreven, waarin hij beweerde door eenige onbekende menschen gedwongen te zijn op den motor te gaan rijden Per ongeluk reed hü een eindje door en werd toen aangehouden. De bedoeling tot stelen had hij niet, hij kon niet eens motorrijden. Voor het opgeven van een valschen naam bood hij zijn verontschuldigingen aan. Dit verweer werd ook al niet voor zoete koek opgegeten en volgens den rechter was het juist een verzwarende omstandigheid, dat S als volkomen ondeskundige op den motor was gaan zitten! Elsch en vonnis f 25 of 15 dagen. 6 meter B M. klasse A met vaste kiel: 1. An- wibeja van J. van Leeuwen. Westzaan; 2. Koet van W. J. de Jongh. Zaandam; 3. Unrest van J. 8. de Vries, Uitgeest; 4. Vraagteeken van C. San(. Zaandam; 5. Dijkerhemme van J. Vet. Za>i><lam. meter B. M. klasse B: 1. De Onbekende van P. Konlng. Zaandam; 3. AU van 8. van Houten, Reserve 4e klasse A 8t. Victor 3 - Holland!» 2 O -Zwart 2 Reserve le klasse A Volendam 3 Wilskracht DOSS 2 Geluk en Hans Kerkhoven was synoniem, .iat was in zijn prille jeugd al z<x> en dat bleef in zijn latere jaren. Heelhuids kwam Hans Kerkhoven uit den oorlog, had weinig last van de na-oorlogsjaren, bleef gespaard voor salaris vermindering en werkloosheid en had tenslotte den moed een prachtige betrekking met veel perspectief te laten varen, om te emlgreeren Lust naar avonturen, drang naar sensatie, nieuwsgierigheid naar het onbekende dreven hem. Iemand die geluk heeft In het leven, is dlk- wjjls niet erg bemind. Indien het anders was. was er geen nijd en afgunst in de wereld- Maar toch gaan er altijd lieden met hem mee in de vage hoop, dat er op een goeden keer op een of andere manier toch eens tets vata zijn over matig geluk op hen zou kunnen overgaan Een van deze menschen was een eerzuchtige Jonge boer. Edmond Graat geheeten. die op eigen erf niet genoeg meende te kunnen verdienen. Graat sloot vriendschap met Hans Kerkhoven, verkocht sUn hofstede en zijn landerijen en nam een aardig sommetje, goed belegd, mee naar oversee HU bezat veel meer dan Kerkhoven m was stiekem blü. dat hü den ..geluksvogel” althans In dat opzicht kon overtroeven Het liefst had Graat maar direct een farm in Afrika gekocht, mam- de werkelijkheidszin van Kerkhoven, die betoogde dat zij eerst op een Hinken farm In de leer moesten «aan deed hem schoorvoetend besluiten dan toch ook nog maar wat te wachten Kerkhoven's blUmoedlgheld en laai volhouden brachten tot stand, wat Edmond met zijn voort durend gemopper en Ujn afgunstige ontevre denheid mislukte. TerwUl de laatste In blinde opstandigheid de voornaamste dingen over het hoofd zag. deed Hans veel ervaring en kennis op. die voor een veilige toekomst noodlg waren. Na twee jaren onverdroten inspanning zag Kerkhoven zich een landboardfarm toegewezen Graat vond zooiets te vernederend, een reus achtig complex met veel meer hectaren grond was zUn Ideaal. Voldoening glom In rijn oogen. toen hU Kerkhoven's verrassing bemerkte bij deze mededeeling „Den ezel ben Je. Edmond!” voer Kerkhoven uit. „Waarom heb Je me daar niets van verteld Heb je dan geen hersenen in Je hoofd?” Je kunt het niet setten. hé. dat ik een» wat meer geluk heb dan JUschamperde Graat. „Noem JU dat geluk?” .XUn farm is in leder geval enkele duizen den hectaren grooter dan die van Jou!” „Maar zonder water!" „Dat komt nog wel!” Jaren van voortdurende zorg en Ingespannen arbeid waren verstreken, toen de baas van de „Golden farm", zooals die van Kerkhoven aller- wege om haar rijkdom genoemd werd, voor het eerst hoorde, hoe ellendig Graat er aan toe was. Al sUn krachten en sUn geld had hü verloren aan het vergeefsche boren naar water; de woes tenij. welke hü had gekocht, was een woestenij gebleven Koog Zaandi Zeilkant/s: 1. Jan Haring van A G DU. Zaan dam: 2. Föhn van W van Houten. Zaandam. Gemengde klaaae: 1. Nells van P. Scheer- man. Zaandam. Afdeellng Noord le klasse 1—U8V 1 RKO 1-KOB 1 Hü doet het eenige, wat hem in rijn toestand overbluft. Met de snelheid van den bliksem laat hü zich vijlen en komt neer op Hempel, die onwillekeurig de omklemde beenen loslaat, om met de handen het geweld van de val te temperen. Maar hü krygt een verschrikksiüken vuist slag in X gezicht; de ladder wordt over hem heen gegooid en dit alles geschiedt met onge- looflüke snelheid. Hempel hoort, noch ziet meer. HU bloedt uit den neus. Vonken dansen hem voor de oogen. De andere is reeds verdwenen Zoodra hü weer geheel tot bewustzün is ge komen en de ladder van zich af heeft kunnen werpen, overweldigt hem een smartelük gevoel van neerslachtigheid en schaamte. Hü heeft zich gedragen als een stumper, als een beginneling; de andere heeft hem in koel bloedigheid en list ver overtroffen. Het ergste nog is, dat hü mevrouw Von Turnwald zün nederlaag moet bekennen; haar veiligheid elscht die bekentenis; sü moet ook tegen den nacht voorzorgsmaatregelen nemen, om een herhaling van zulke aanslagen ónmogelijk te maken. Zü mag niet meer met open vensters slapen en moet de jaloezieën neerlaten. De kamenier, die tot nu toe in het vetrek naast Vera's kamer sliep, moet voortaan in ht voorvertrek van mevrouw* Von Tumwald's slaapkamer nacht doorbrengen. En in het park moet men ’s nachts de twee groote doggen vrü laten rondloopen, tn plaats van ae lederen avond op te sluiten. Jammer, dat Roland op het punt stond, de voetreis naar Mariazell te beginnen. Hempel had 's morgens naar Weenen willen vertrekken, om daar de .zilveren".auto op te sporen en den advocaat een bezoek te brengen. X Was niet goed mogelük, Roland af te houden van de voorgenomen reis. Wilde men hem niet van alles op de hoogte brengen, en dat zou mevrouw Von Tumwald in geen geval toelaten. dan kon er geen ernstige reden om van de reis af te zien, aangevoerd worden. Derhalve moest geduld worden geoefend. Kerkhoven den langen tocht naar hoeve had afgelegd, vond hü sün vroe- geren makker aan bet hek. alsof hü op Kerk hoven had gewacht. .Ik weet het al: Je wilt natuurlük mUn farm overnemen en bü die van jou voegen! Nou goed, je kunt ze hebben voor "n appel en "n ei. Ik verlies er twintigduizend pop aan. maar och.... bet kan me niks meer bommen!” Haat en af gunst gloeiden in rijn oogen Hans liet hem rustig grommen en mopperen, toen sprak hü kalm: Wie zegt jou. dat ik dien verwaarloosden boel wil hebben? Daar moet alleen een beetje fut in dien rommel gebracht wordenDaarom ben Ik gekomen!" Dagen verliepen; dagen, die rich tot weken saneenrelden en met den dag nam Graafs on rust toe Was het wel goed wat hü gedaan had. had hü zich niet verkeerd uitgedrukt wat wist hü eigenlük van vyouwen af? En Hans Kerkhoven, zoo gelukkig als hü hem nooit tevoren had gezien, verloste Graat van zün benauwende gedachten. „Ze komt, ze komt. Edü Zie Je. nu geloof ik dat ik werkelük een gelukkige Hans ben Alles valt me zoo onverwacht in den schoot, sender dat er ook maar Iets voor gedaan Is! Edmond lachte veelbeteekenend en geheim zinnig „X Is mogelük. Hans!” Maar tegelükertüd besefte hü dat geen sprankel van dat wat men geluk noemt, vanzelf komt. Geen overleg, hoe berekend ook. leidt tot succes, als de daad ont-K breekt. van den heer Chr. V. d. Bilt, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer H. Werk hoven uit Den Haag. De overige aftredenden werden herkozen. Met het aftreden van den heer V. d. Bilt is wederom een markant figuur uit de katholieke arbeidersbeweging heengegaan. De voorzitter, de heer van den Akker, luidde hem uit als be stuurslid. In 1903. een Jaar. dat voor de ontwik keling van de arbeidersbeweging tn ons land van zeer groote beteekenls was, werd v. d. Bilt lid van het verbondsbestuur. In het begin verwierf hU zich vooral bekendheid als redacteur van „De Volksbanler” en later van de Volkskrant" en het „Verbondsblad". Gü hebt een buitengewone werkkracht ont wikkeld. aldus spr., en er steeds blük van gege ven vervuld te zün met een echt Roomschen socialen geest. Nu gü den tüd gekomen acht om uw taak aan jongeren over te geven, moet een woord van dank en oprechte waardeering klin ken voor de wüze. waarop gü In den bond met zeer veel succes gewerkt hebt en voor uw krach- tigen steun In het bestutir. Spr. wenschte den heer v. d. Bilt een nog zeer langen en rustlgen ouden dag toe en uitte den wensch, dat hü nog vele jaren de ontwikkeling van den bond zal mogen aanschouwen. Namens den bond overhandigde spr. het scheidende be stuurslid een stoffelük blük van belangstelling. Het aftredende bestuurslid v. d. Bilt schetste in zün dankwoord zün verhouding tot het Cen traal Bestuur en tot het R. K. Werkliedenver bond. den aanvang van zün loopbaan als Jour nalist onder den schuilnaam „Kamerman" en de eerste jaren van zün bestuurslidmaatschap van den Volksbond. Met eerbied bracht spr. de pioniers, die in het begin de katholieke arbeiders beweging schraagden, in herinnering. Spr. dank te voor het vertrouwen, door leden en bestuur in hem gesteld. j „Ik heb in mün leven leeren kennen de groote kracht van onze overtuigde Room- sche mannen, die de kracht vormen van ons vaderland. Onze Roomsche beweging Is een kracht, waarmee rekening moet worden ge houden." Met deze woorden nam v. d. Bilt afscheid als bestuurslid van den Katholieken Volksbond. pe bondsvoorzitter, de heer J. W. van den Akker, vroeg in zün openingswoord allereerst de aandacht voor het gouden feest (In 19411 van de encycliek .Rerum Novarum". Dit feest wor. t mans Ingezet door de „Actie naar de Nieuwe Gemeenschap", welke, evenals ae „Moreele en geestelijke Herbewapening”, in het middelpunt van aller belangstelling dient te staan. De sociale en cultureele arbeid en vooral ook het godsdienstig ^even in den R. K. Volksbond maken deze organisatie bü uitstek geschikt voor bet nastreven van beide acties, die lijnrecht staan tegenover de ondergrondsche acties van evtremistlsche bewegingen onder de arbeiders. Deze ondergrondsche propaganda kon tüdig worden onschadelük gemaakt door op het juiste moment een tegenactie te ontketenen. Na X openingswoord van den voorzitter weid door de afgevaardigden het bondslied gezongen. Medegedeeld werd om., dat de aandacht was gevestigd op de nog onvoltooide 8t. Wlllibror- duskapel in de Kathedraal te Haarlem. Aan ae Inrichting daarvan is nog zoo goed als niets gedaan. De vorming van een fonds wondt over wogen. Voor de sus. studiedagen in Voorbout is als titel gekozen: „Het lied van den arbeid". Om trent de te behandelen onderwerpen zullen nadere mededeellngen worden gedaan. Aanbevolen .wordt de oprichting van afdeelin gen van het Apostolaat, van den Onbekenden Arbeider, dat de geestelijke opheffing van den werkloozen arbeider beoogt. Een speciale lid maatschapskaart is vervaardigd. Aantrekkelüke propaganda-folders voor den R. K. Volksbond wordt gedrukt in een oplaag van veertigduizend exemplaren. Of misschien Wat was dat toch voor een foto die In Hans' kamer hing? Van een jong meisje was ze Van zün meisje? Het antwoord op de vraag liet Graal geen rust En hü kwam er achter op een dag. dat Hans er niet meer als een gelukkige uitzag. want het meisje. w“r- voor hü jarenlang gezwoegd en gezorgd had. wilde hem laten ritten in het bedruf en sprak toen ener^*“^ Zoo nu heb ik je weer op je beenen geset. Zie dat je nou staande blüft en balanceer zoo. dat Je Je evenwicht niet meer verliest Nou op je tanden büten. kerel, en dóórzetten!" Langzaam aan ging Edmond Graat berg op en met den dag meer bewonderde hü den ener- gieken kerel, dien hü tot voor kort zoo haatte en benüdde En met die liefde en dankbaarheid groeide het verlangen om zich erkentelük te betoonen Maar hoe’ „Gelukkige Hans had toch alles, jvat zün hart begeerde? de rechtsgeleerde, die hem tot nu toe ter süoe had gestaan, was onlangs overleden, en met een jong, onervaren advocaat sou hü zich liever niet Inlaten. Kon misschien inevrow Von Tumwald hem iemand aanraden, bü voorbeeld haar eigen raadsman? Hempel meende, zeer slim en diplomatiek te werk te gaan, om het door hem beoogde doei te bereiken En hü scheen zich niet ver gist te hebben. Want mevrouw Von Tumwald antwoordde zonder een zweem van aar zeling Mün rechtskundige raadsman is Mr. Wend land. die reeds dertig jaar onze zaken waar neemt. Een zeer bekwaam, rechtschapen en tactvol jurist, die alle vertrouwen verdient. Hü woont op den Schottenring. nr. 2. en is reeds 73 Jaar oud. Dank u Ik xal hem gaarne in de saak. die mü persoonlük bezighoudt, gaan raad plegen. Hempel noteerde het adres in zün zakboekje, Toen hü weer opkeek, zag hü. dat mevrouw Von Tumwald's blik scherp op hem was ge richt U wilt dus, sprak zü. Wendland gaan opeoeken, om van hem iets naders aangaande het verblüf van mün oudsten soon te weten te komen?.... Toevallig heb Ik hem gisteren met betrekking tot dezelfde zaak geschreven. De katholieke organisaties, hoe schoon ook ultgegroeld, zün r.og te veel belangen groep. De belangen van een enkele groep zün nog te dlkwüls bouwstof en dlkwüls staan de groepen niet naast elkaar, doch tegenover elkander. Wjj moeten komen tot verticale gebondenheid, één groote gemeen schap. waarin patroon en arbeider samen werken In het belang der bedrüven en daar door den bloei der maatschappij en welvaar’ der individuen bevorderen. Reaerve 4e klasse A NVA 2—SVO 3 RCM 3 DES 3 C Constantlus 5 ODA 2 DTZB 2—VVSB EOIV 3Onze Oez. 4 Concordia 2 Santp. 5 BSM 4TYBB F Meerburg 3—W8B 4 UDO 2 8MC 3 G DONK 4Unlo 3 Promotie en degradatie Santpoort 3DOSS 3 TYBB 4—VVSB 3 Het programma van de Maandagsche zitting van den Alkmaarschen politierechter was erg mager en bovendien niet büster interessant. Een dergenen die rekenschap van een laak bare daad had af te leggen was de Wognumsche tuinder A. 8.. die in Augustus van het vorige jaar en in Maart van dit jaar als hulpbehoe vende teveel tuinderssteun had genoten, door dat hü eenige inkomsten van sün oudsten zoon had verzwegen. De man erkende de feiten, maar verweerde zich door te zeggen, dat hü in Augustus verge ten had de waarheid op hef bekende formullei te zetten en tn Maart had hü de verdiensten van den zoon verswegen, omdat die zün geld noodlg had voor een voorgenomen huwelijk Later zou hü wél zeggen, hoe de vork aan den steel zat. maar voordien was hü al gesnapt Het lag voor de hand, dat zulk een verweer, da’ bovendien al heel onhandig werd voorge dragen. niet werd aanvaard en aoools ge- woonlük meer werd uitgelegd ten nadeel» van den verdachte dan ten voordeele. De Officier. Mr. v. d. Feen de Lille, consta teerde. als gevolg daarvan, gebrek aan schuld besef en zei. dat verdachte gevaarlük spel had gespeeld, omdat hü uit de kranten sinds jaar en dag kon weten, welk gevaar hü Uep. Een maand gevangenisstraf wbs de elsch. Het von nis was 14 dagen. schouwd. Uit tal van plakken van Noord-Holland waren ongeveer 160 propagandisten büeengeko- men. De kort geleden benoemde nieuwe directeur Pater M Vügen Css R. toonde in een gloedvol voorgedragen rede aan hoe de Actie voor God. geestelüke en moreele herbewapening en het streven naar de Nieuwe Gemeenschap in de kern van de zaak slechts één doel hebben: de geeste lüke vernieuwing van het menschdom. Welnu, dit kan slechts worden bereikt door verbetering niet op de eerste plaats van anderen, maar van ons zelf. Vandaar dat de gesloten retraite het geëigende middel is om tot die zelfverbetering te komen. De eerw redenaar deed een krachtig beroep op zün gehoor, de mannen van de daad, om voortdurend propaganda voor de gesloten retraite te maken. Des namiddags hield Pater H. de Groot een geestige causerie, waarin hü aan de hand van de praktijk aantoonde, hoe wü het beste propaganda kunnen voeren. Deze goedgeslaagde kaderdag. die met een plechtige Hoogmis was ingezet en met een Lof werd be sloten. sal niet nalaten rijke vruchten In de toe komst af te werpen. 3e kluae B Con Zelo 1 SRC 1 „Herstel" werd bükans geheel doorgevoerd, de sdviesbureaux verrichtten weer uitstekend werk, de godsdienstlg-zedellJke taak werd goed ver vuld, kortom het was een vruchtbaar jaar, een Jaar dat zich waardig scharen kan in de rü der voorgaande. In he( ledental zien wü over het geheele jrfar zich een stijging voltrekken, totdat X laatste kwartaal een verlies te boeken geef. Wel geen groot verlies, maar toch een verlies. Het ledental, dat steeg tot 35136 Op leden, dat achteruit van 3147 tot 3983. De groei van de kerngedachte heeft het aantal kernen van 47 op 52 gebracht, met nog daarbij twee kernen van gesalarieerde bestuur- deren. Ook zün er nog vier kernen van land arbeiders in plaatsen, waar geen afdeellng van den R. K. Volksbond bestaat. Pater Alexander O. Cap. deelde mede, dat In middels nog kernen zün opgericht in Delft, Zoeterwoude. Scheveningen fn Beemster. Nadat de voorzitter verschillende vragenstel lers bétmtwoord had. werd het Jaarverslag on gewijzigd goedgekeurd. Blükens de winst- en verliesrekening over 1938 werd aan contributies ontvangen f 39993. De ontvangsten en uitgaven bedroegen 41.292 Het financieel beheer verwierf zonder stemming algemeene goedkeuring. ontsteld en zwügend had Von Turnwald naar hem geluisterd, zij zich het gelaat met de handen. Berst na een poos sprakeloos te zün gebleven, stak zü hem de rechterhand toe en zei: Ik dank u van ganscher harte, zou ik hoogstwaarschünlük niet meer levenden behoorenals u niet toevallig wak ker was geworden Toevallig, mevrouw? Laten we toch niet vergeten, dat wü eenvoudige werktuigen in de handen eener alles besturende Voorzienigheid zün. U hebt gelijkGod heeft het aoo gewild omdat mün uur nog niet te gekomen. Hü alléén weet, wat mü hier op aarde nog beschoren te. Laten wü hopen: nog vele en gelukkige jaren. Mevrouw Von Turnwald zweeg en bleef som ber voor zich uit staren. Silas Hempel had alles zóó verteld, dat niets er van aanleiding kon geven tot het vermoeden, dat hü maar niet van zich kon afzetten. Hü wilde in geen geval de arme moeder op de ge dachte brengen, dat haar eigen zoon haar naar X leven kon staan. Daarom had hü niet meer van de verdwenen acte gerept en altüd maar van „den onbekende" gesproken. Maar nu bracht hü voorzichtig en langs xnwegen het gesprek op Weenen. Hü zei. dat hü innenkort voor 'n persoonlijk^ aangelegenheid naar huis moest, doch slechts voor een paar dagen Bü die gelegenheid wilde hü voor *n bepaalde saak een advocaat raadplegen, maar hg wtot niet, tot wten stch te wenden. Want nog te zien, maar X had sinds lang niet geregend en de grond was hard soo onduide lijk. dat het weinig at geen waarde meer had. En al spoedig ging het heelemaal verloren, na dwars over en stuk weidegrond naar den straat weg te hebben geleid Hempel nam de ladder op en droeg xe naar het park, waar hü ae tusschen de struiken wierp. De tuinman of een ander, wien sü toebe hoorde. kon maar denken, dat men ze daar ver geten had. Niemand van de bedienden mocht weten, dat het leven van hun meesteres dien nacht aan een zijden draad had gehangen.... Mevrouw Von Turpwald verscheen dien mor gen weer aan het ontbüt, maar zü was nog bleeker dan vroeger en Herfipel las smartelUke ongerustheid op haar gezicht. Zü nam deel aan het vroolük gesprek der jongelui en toonde veel belangstelling In de voetreis naar Mariaaell; maar toen Roland met zijn vrienden en Vera de eetzaal verliet, kon sü een zucht van verlichting niet weerhouden. Met Hempel alléén gebleven, keek Mi hem ernstig aan. en zei: Vriend, ik zie, dat «en at ander met tn orde te.... Slecht geslapen? Hü vertelde haar alles. Zün reis oer motor naar Semmering; alles, wat hü daar aan gaande de „zilveren auto" en de personen, die erin zaten, was te weten gekomen, en het nachtelük avontuur met den onbekende, zoo beschamend voor hem. Elndelük toonde hü haar het gevonden mes; een bewüs van het groote gevaar, waaraan rij. «onder het te weten, had mnotgestaan. B. M. klasse B; 1. Vraagteeken van G. Schol- lee, Wormerveer; 2. Rakker van K. Ortelee, Zaandam; 3. Aeolus van H. Hartog. Koog a. d. Zaan. B. M. klasse C: 1. Doorzetter van W. van Ossenbruggen. Zaandam; 2. Aegir van D. van Toorn. Zaandam; 3. Noname van J. Kok. Zaan dam; 4. Guppy van J. 8. Runeman. Koog a. d Zaan. Zaanklasse: 1. Stewi van J. Steyger, Zaan dam; 2. Wardy van Q. Steyger. Zaandam; 3. Robbedoes van P. Prins, Oostzaan. 6 meter B. M. klasse A met mlddenzwaard1. All van M. van Splunteren. Zaandam; 2. Bep van H W. Exalto. Zaandam. Kerkhoven's goede naam. zün relaties, rijn geluk” trach ten het wonder: de regiering ver- k aarde zich be reid voor een wa tervoorziening te zorgen Kerkhoven belegde wat geld heb ik je weer op je beenen geset.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9