<Kdueïfiaal uan Een laatste kans V.V.A voor Spartaan en D De luchtroovers Hoitika van I mto den day Geen gouden regen VOSTA OP BEZOEK IN DE HOOFDSTAD TWEEDE D. W.S.-ZEGE OP ACHILLES? s Cf R 5108 VAN HET KATHOLIEKE KAMP CRICKET De cricket-competitie K.N.V.B. Sprekende gevallen TWEEDE KLASSE l.V.C.B. Kan H.M.S. 2 van V.V.IJ. winnen? De Promotie-degradatie M n D« I rst A.4kucchka G.D.A. weer dichter bij de eerste klasse? Middelburg heeft tegen Helmond een laatste kan' Wilskracht speelt tegen Zwal. Vooruit zijn eersten degra- datie-wed strijd DE ZILVEREN Zuilenaren zyn bij een neder laag definitief verloren „HEM" Toch realiseere men zich de groote waarde van de rentekaart WOENSDAG 17 MEI 1939 resteerende van ..Een Bring 9 en goed 7 k r. Gebleken is. dat de berichten, die in den laat sten tijd in de pers de ronde dcen over groote sommen, die de Raden van Arbeid uitkeeren <!n Den Haag sprak men reeds van ..een gouden regen”) niet volkomen begrepen zijn. Er is hier geen sprake van een plotselinge wijziging in de toepassing van de wet. die het thans wel en vroeger niet mogelijk zou maken groote sommen Ineens aan gegadigden uit te keeren. te d fa h er na de dit v l t 2 <1 OP haar is elk zie zal get dir 1 vai ri dei brt I ma Bri aie I Set gel de val pet I rini dec Bps pik nat ere sta; reg kla van hee dra is. oee Dui om zijn de dames ra zeer I On .Sa dri aut kat en «eb der «P 1 te i «en e Katholieke Unlversltelt steunen is eea praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. - In West I kan morgen de beslissing omtrent het lot van H M S. 2 vallen. De Zuilenaren krijgen op eigen veld den lang niet gemakke- lijken wedstrijd tegen V. V. IJ. Door een over winning of zelfs met een draw kunnen zij de beslissing nog even rekken, maar bij een ne- Hempel kleurde hevig. U. mevrouw, stotterde hij, u hebt.... Ja. Vindt u niet beter, mijnheer Hempel, dat we openhartig met elkaar te werk gaan? Toen wij eergisteren samen de verdwijning van de acte van afstand, vaststelden kwam u on- mlddellijk op het vermoeden, dat Ulrich was teruggekeerd en.... en.... om weer in ’t bezit van zijn rechten te komen, Gottfried Kluge had vermoord. Wat u vervolgens van Mr. Sorel hoorde over de personen, die in de ..zilveren" auto zaten en wat u Voorts te Semmerlng ver nam. heeft dat vermoeden nog versterkt. Is *t niet zoo? Ja.... het is zoo. Ik beschouw het als mijn plicht, de zaak grondig te onderzoeken.... Is u boos op mjj, mevrouw? Integendeel. U is niet alleen verplicht om het te doen, maar ik zelf zou het u. zoo noodig. gevraagd hebben. Ik verlang dat u dezen weg volgt en u door niets op een dwaalspoor laat brengen. Hij lichtgrijze vorig seizoen zijn medewerking zal ver- leenen. Dit beteekent een geduchte steun. Toch gelooven wij dat de Schledamsche Combinatie een overwinning zal behalen. X De namiddag en de volgende dag hebben een wijze te weten, dat betrokkene was overleden en kon aan de weduwe voor haar kind een be drag van 1300 aan achterstallige weezen- rente worden betaald, hetwelk- op een spaar bankboekje werd geplaatst om het later aan dit kind, dat geboren was een paar maanden na het overlijden van den vader, als een erfenis van dien vader te kunnen uitkeeren. Het bericht, dat in de bladen heeft gecircu leerd omtrent een voorgekomen .«ouden regen” is dus terug te brengen tot een aantal van deze Vredig, sprookjesachtig stil was het in de stra ten, toen het jonge paar naar de kerk ging om den H. Antonius te bedanken en zijn bescher ming af te smeeken over het huwelijk, dat zjj nu spoedig wilden sluiten En beiden wisten het: wanneer stormen en nóoden «ouden komen,/ dan zouden zij altijd weer den weg vinden naar hem, naar hem, die redding en uitkomst brengt in alle wederwaardigheden. bfl verlies van een hse* een voet ot een oef- ATT TT* A T~> Z^VATAT op <Ht blad Zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen W"t bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door py bU een ongeval met O I al «It 'll'II-l O ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen F OU»“ verlies van belde armen, beide beenen of belde oogen F DU«" doodelijken afloop F AANGIFTE MOET,OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UIT ERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL I i -- i ii 'tL —I Is er al zoo in werkelijkheid geen sprake van een gouden regen, het vorenstaande toont wel aan hoe goed het is. indien bij het overlijden van personen, die in loondienst werkzaam waren, of vroeger geweest zijn, steeds wordt gedacht aan de rentekaart en bij de Raden van Arbeid naar den stand van de verzekering wordt ge ïnformeerd. terwijl zjj, die ouderdomsrente ont vangen op grond van hun rentekaart, bij inge treden invaliditeit goed doen de invallditeits- rente aan te vragen. Voor het neutrale kamp draait op Hemel vaartsdag slechts een beperkt programma. De eenige wedstrijd, welke wordt gespeeld om den landstitel op het oogenblik dat wü dit schrij ven althans is die tusschen DWS en Achilles. De Amsterdammers zijn er Zondag maar ma gertjes afgekomen, maar toch hebben we nog wel zooveel vertrouwen in de blauw-zwarten. dat we hen sterk genoeg achten om den Noorde lijken kampioenen ten tweeden male een ne derlaag toe te brengen Ook citmaal verwach ten we niet, dat het verschil erg groot zal zijn, daarvoor is de voorhoede der Amsterdammers te onproducVef. Meneer is ook Nederlander, zooals we gehoord hebben. Hebt U lust om met ons by gelegenheid weer terug te vliegen naar ons vaderland?" ..Is er dan een schip in de buurt?” schip? Een water- en landvliegtuig, ja." En ze beschreven een denkbeeldigen boog in de lucht, dien hun toestel maken in de richting van hun vaderland. Een paar sprekende gevallen mogen hier wor den vermeld. Een verzekerde overleed in 1922. HIJ had toen geen rentekaart meer, zoodat de Raad van Ar beid geen kennis kreeg van het overlijden. Eerst 13 jaar later bleek door bijzondere omstandig heden. dat er nog een weduwe was van om en bij de 80 jaar oud. Deze 80-jarige weduwe kreeg toen een bedrag van ongeveer 2100 uitbetaald Een andere verzekerde overleed in 1923. Kin deren beneden den 14-jarigen leeftijd waren er niet en de weduwe was toen geen 60 jaar. den leeftijd waarop weduwenrente kan worden toe gekend. Enkele jaren later werd deze vrouw £0 jaar. waarop de Raad van Arbeid er toe ovei wilde gaan een rente-aanvraag in orde te maken. Toen bleek de vrouw naar Soerabaya vertrokken. In Soerabaya hebben op verzoek van den Raad van Arbeid de Indische autoriteiten een onderzoek naar haar ingesteld, maar zij was aan 't opgegeven adres niet woonachtig en bleef onvindbaar. Noodgedwongen moest de zaak blijven rusten. Vele jaren later ontdekte de be trokken Raad va» Arbeid min of meer toevallig dat deze weduwe weer in Holland terug was en onmiddellijk werd voor de vrouw, die zelf geen enkelen stap in die richting gedaan had,^ een rente-aanvraag in orde gemaakt, hetgeen tot gevolg had, dat zij een bedrag van ongeveer ƒ1150 in handen kreeg. Weer een andere verzekerde vertrok naar Curagao en wenschte geen rentekaart meer te ontvangen. De Raad van Arbeid hoorde dus niets meer van hem. Hij overleed aldaar en liet een jonge vrouw en een paar jeugdige kinderen achter. Wcezenrente werd evenwel niet aan gevraagd. Acht jaar later kwam dit ter kennis van den Raad van Arbeid, die toen voor de rente-aanvraag zorg droeg. Aah de weduwe kon toen 1450 aan achterstallige weezen- rente worden uitgekeerd. Een vierde geval verliep aldus. Negen jaar geleden overleed een verzekerde, voor wlen feeds minstens zes jaar van te voren niet meer werd geplakt, omdat hij niet langer onder de wet viel. De Raad van Arbeid kreeg vanzelf geen kennis van het overlijden. Hoogs tens den ken de nagelatenen aan de loopénde. maar nimmer aan vroegere rentekaarten. Latex kwam de Raad van Arbeid op een of andere les te zeggen, smeekte Lily hem haar met rust te i laten en zij vroeg i het als een ge- heim te mogen i bewaren. Hij moest dan maar Morgen, op Hemelvaartsdag, wordt de compe titie geopend. Door toetreding van P. W en H. B. S. tot de eerste klasse heeft men moeten afwijken van het gewone competitiesysteem, waarbij de clubs elkaar tweemaal ontmoeten. Men heeft een oplossing gevonden door de eer ste klasse in twee afdeellngen te splitsen. Haarlem. Rood en Wit. H. C. C. 1. H. D. V. S. en V. O. C. zitten in één afdeeUng, waarvan de deelnemers elkaar tweemaal ontmoeten. H CC. 2. H.B.S., P.W., V V V. en V.R.A. De oude heer schrok geweldig. Vliegeniers had hij nog nooit gezien, en hij wist niet, wet hij van die stevige kerels moest denken. Maar zjj staken hem vriendschappelijk de hand toe, die hij stevig drukte. Hij kon zijn oogen niet van hun kleetflng afhouden en na zooveel jaren als schipbreukeling in de een zaamheid geleefd te hebben, was hij het praten bijna verleerd. Te Amsterdam treffen de beide hoofdstede- Hjke clubs V. V. ‘V. en V. R. A. elkaar. Hier zal V V. V. wel aan het langste einde trekken. V. O. C. krijgt bezoek van H. C. C. 1 De meer ge trainde Hagenaars hebben hier een goede kans om de competitie met een overwinning te ope nen, hoewel het onberekenbare V. O. C. tot elke verrassing in staat is. In Den Haag komt de nieuwe eerste klasser F. W. bij H. C. C. 2 op bezoek. Men dient de Enschedeërs niet te onderschatten, doch dat-zij dezen moeilijken uitwedstrijd zullen winnen, ge looven wij toch niet. meer ontvingen. Deze verzekerden worden van zelfsprekend uit het oog verloren, omdat de Raad van Arbeid geen contact met hen heeft Belanghebbenden denken niet meer aan de rentekaarten van vroegere jaren. waarop veelal om b.v. t;echt op weduwenrente te krijgen, vol doende zegels ,40) zijn geplakt. afwijst. Ver* vraagt Sorel, of hy. volgens af spraak. zjjn viool heeft meegebracht, op welke vraag de advocaat bevestigend antwoordt. Heerlijk! Dan maken wij natuurlijk een beetje muziek. Moedertje, u weet misschien nog niet, dat Mr. Sorel een echt virtuoos op de plano is en bovendien een stem bezit, die velen hem benijden. Gisteren hebben wij een prachtig staaltje van zijn dubbel talent te hooren gekregen.... Hij heeft me in vertrou wen verteld, dat hij ook viool speelt en op die vertrouwelijke mededeellng heb ik geantwoord met de verklaring, dat hij voortaan niet meer wordt toegelaten, tenzij met zijn viool. Onze quatre-mains van gisteren.... Wel, dat doet me plezier, 't Is heel lief van u, mijnheer Sorel een beetje met mijn dochter te muslceeren. Men beweert, dat zy niet van tajpnt is ontbloot, maar onder onze kennissen is er niemad die zich speciaal voor muziek Interesseert. Ik zal u zeer dankbaar zijn, mevrouw, over de toestemming, zoo dikwijls mogelijk met freule Vera te komen muslceeren; Ik beschik natuurlijk in de huidige omstandigheden over veel vrijen tijd. Wat mijn talent betreft, de freule overdrijft natuurlijk en dat is zeer vrien delijk van haar. Kom nu gauw, mijnheer Sorel, wij mogen geen tijd verliezen. Haal uw viool en volg mij naar de muziekkamer. Mevrouw Von Turnwald keek de Jongelui met voldoening na. Zjj dacht: „Wat is het kind blij, nu eindelijk naar hartelust met iemand te kunnen muslceeren!” Mevrouw Von Turnwald WA en Spartaan krijgen op dezen bijzon deren wedstrijddag nog een laatste kans om hun belangrijkheid in den strijd om den hoog- sten titel te bewijzen. Voor Spartaan zal dit het moeilykste zijn. De Rotterdammers immers gaan op bezoek by het sterke Schijndel. dat weliswaar bij Kerkrade verloor, maar een week later WA met flinke cijfers <4—1) klopte. De Rotterdammers, die uit hun drie wedstrijden slechts twee punten konden dlstllleeren en bovendien Zondag j.l. In Amsterdam een alles behalve sterken indruk maakten, zullen dan ook van zeer goeden huize moeten komen, om In Brabant een kansje te maken. Met WA is het niet veel anders gesteld dan met hun gasten van Zondag j.l. Ook voor de Amsterdammers wordt het hoog tijd om te bewijzen, dat zij in de kampioenscompetitie niet voor spek en boonen meedoen. Nu zullen ze het Zondag weer allesbehalve gemakkeljjk hebben, want zjj kunnen erop rekenen, dat zij een Vosta op bezoek krijgen, dat alles, maar dan ook alles op het spel zal zetten om zijn eer. volle leidersplaats te behouden. Maar kansloos zijn de Amsterdammers daarom toch in geen geval. Tenslotte kunnen zij werkelijk wel beter, dan in de kampioenscompetitie tot op heden werd gedemonstreerd en waarom zou het zoo vreemd zijn, wanneer zulks In den wedstrijd tegen Vosta eens werd bewezen? Dus gelooft u zelf Dat Ulrlch de moordenaar is? Neen, dat geloof ik niet. Eenvoudig ojn deze reden: ik kan niet gelooven, dat een van nature edel mensch zoo verschrikkelijk zou kunnen veranderen en evenmin dat een zoon zijn eigen moeder naar het leven zou kunnen staan. Maar ik heb een nacht en een dag over niets anders nagedacht en duizendmaal iedere bijzonderheid over- peinsd. En de acte is en blijft nu eenmaal ver dwenen Dat is het Juist. Wie zou eenig belang bij de verdwijning van het stuk kunnen hebben, tenzij Mijn zoon. Logisch geredeneerd. Het stuit m|J natuurlijk vreeselijk tegen de borst, maar de mogelijkheid bestaat. Stel u nu in mijn plaats. Ik wil niet aan die mogelijkheid gelooven. Zoo sterk mogelijk ver zet ik mij tegen die gedachte. Nog steeds houd ik van Ulrich. Ik verlang vurig naar hem en zou willen, dat hij terugkwam en dat het in mijn vermogen lag. hem in zijn erfrechten te herstellen Roland zou dan nog lang geen bede laar zijn, en van één ding ben ik overtuigd: indien hij alles wist, zou hij mij gaarne helpen om die acte te vernietigen. Maar achter die gedachten en gewaarwordingen komt sinds eer gisteren telkens weer dat verschrikkelijk, dat afgrijselijk vermoeden opdoemen!.... Begrijpt u nu, dat alles, wat ik reeds geleden heb. niets is. vergeleken by wat ik thans doormaak? Ja, dat begrijp Ik maar al te goed En dat ik tot lederen prijs zekerheid wil hebben? Want de ergste zekerheid zou gemak- vormen de andere afdeeling en ontmoeten el kaar eveneens tweemaal. Dan spelen echter de clubs van beide afdeellngen nog eenmaal uit ot thuis tegen elkaar, zoodat ieder in totaal 13 wedstrijden krijgt te'verwerken. Te Haarlem krijgt Rood en Wit morgen be zoek van H. D. V. 8. Wij gelooven nauwelijks dat de Spanjaardslaanciub den kampioenen van het vorig seizoen een nederlaag zal toebren gen. Meestal Is het begin van Rood en Wit niet zoo bijzonder. Een geluk is het voor de Rood en Witters dat de Engelschman Yates meer dan vorig seizoen zijn medewerking zal ver- Voor de promotie-competitie is eveneens tot op beden alleen voor het Zuiden een wedstrijd vastgesteld. Middelburg krijgt thuis tegen Helmond een laatste kans om zich nog te doen gelden. Ze’fs wanneer de Zeeuwen win nen. gelooven we niet, dat zij nog een rol van beteekenis kunnen spelen; maar de-wetenschap dat het hun laatste kans is. kon ju’st wel eens fataal worden voor de bezoekers, wier mogelijk heden bij een nederlaag ook beduidend ver minderen. Hetgeen aanleiding tot deze berichten kan gegeven hebben, is het volgende, schrijft de pers-commissie der Vereeniging van Raden van Arbeid. Na het overlijden van een verzekerde kan in vele gevallen zjjn weduwe, hetzij aanstonds, wanneer zy reeds 60 jaar ot blijvend Invalide is, hetzij later, wanneer zjj den 60-jarigen leet- tijd bereikt of blijvend invalide wordt, een weduwenrenie krijgen. Laat een verzekerde kin deren achter beneden 14 jaar, dan hebben die kinderën meestal ook recht op weezenrente. Wanneer belanghebbenden echter verzuimen deze renten aan te vragen, en dit gebeurt nog al eens. dan komt de zaak in den regel na niet te langen tijd toch wel in orde. b.v. bij het op vragen van de loopende rentekaart. Daarbij blijkt dan. dat de verzekerde niet meer in leven is. waarna de Raad van Arbeid alles in het werk stelt om. Indien er recht op rente bestaat, tot toekenning der rente te geraken. Op deze wijze kunnen er niet veel gevallen doorglippen. Niettemin komt het voor, dat aan weduwe of weezen niet direct een rente toe- gekend wordt, waarop zij recht hebben. Ieder jaar komen van die gevallen aan den dag, die misloopen, omdat de rentekaart, ondanks all* nasporlngen. niet bij den Raad komt Of ook I gevallen van verzekerden, waarvoor vroeger wel. later niet meer geplakt behoefde te worden, om dat zij b.v. voor eigen rekening zijn gaan wer ken of naar het buitenland zijn vertrokken en daardoor in de laatste jaren geen rentekaart namelijk verzot op tennis; van bezoek der Lansbergs weet z(j te profiteeren, om een partijtje te spelen. En haar broer Roland is aan het nobel spel niet minder verslaafd dan zij. Het verwondert dus mevrouw Von Turnwald niet weinig dat Vera haar voorstel, tennis te gaan spelen, met een bijna kregelig gebaar het op de thuisclub maar wel valt het niet moeilijk te zeggen, dat by een eventueele pun- tenverdeeling de kansen van G.D.A. beter staan dan ooit. In West I worden de laatste competitie-wed- strjjden gespeeld. Volendam gaat op voorbeeld van Wilskracht probeeren. of het N.E.A. In eigen huls een nederlaag kan toebrengen, ter wijl H M S. natuurlijk zyn tweede plaats nog wil verfraaien door een overwinning op Forti tude. Binnen de perken der mogelijkheid ligt zulks in ieder geval. derlaag is het pleit definitief ten nadeele van de reserves beslecht. V. V. IJ. is er den laat sten tijd uitstekend in en dat maakt de taak van de hekkesluiters niet gemakkelijker. Hoe wel. met den moed der wanhoop zijn al meer krachttoeren verricht. In Amsterdam spelen Zwaluwen en V. I. C. de resteerende 45 minuten van hun inder tijd by geiyken stand (22) afgebroken wed strijd Misschien dat de college-mcnschen voor een kleine zege kunnen zorgen. nemen van uw moeder, want u moest hem!” In kinderiyke verwarring stond Lily voor la»» werd bleek en toen rood en dr. Beer zag hierin rde juistheid van zyn vermoeden. Lily wilde hem Qle volle waarheid zeggen, doch bedacht opeen* dat dit wel eens groote moeilijkheden voor haar vader kon meebrengen. Het zwygen viel haar zwaar, want in haar hart voelde zy genegen, heid voor dezen man. Wat moest hy nu wel van haar denken? Duister nu eens kindje, ik meen het coed met jel Laat dien andere nu maar schieten en ga met my mee. Ik zal mooie kleeren voor je koopen en lederen wensch van je setemn. oogen vervullen! Toe, zeg ja. Ik smeek het je!!" Lily bedekte haar gezichtje met haar zak- doekje en barstte in een hartstpchtelyk snik- ken uit. Dr. Beer legde zyn arm om haar schouder trok haar zacht tegen zich aan. „Waarom huil Je nu zoo? Kun je dan niet een beetje van me houden? Kun je niet schelden van den.,., ander?” Lily zweeg. „Wat heb je aan dien ander? Schenkt hjj je hart en hand? Ik zweer het je, als ik je niet op deze verkeerde wegen had zien gaan, dan zou ik aanstonds met je hebben willen trouwen Ja, je mag het gerust weten. Ik ben vanavond om aan je vader en moeder je hand te vragen. Heb ik nu niet het recht de volle waarheid te hooren?" „De waarheid is,” snikte Lily, „dat ik er niet zoo een ben, als u wel denkt.” Toen dr. Beer er op bleef aandringen hem si te zeggen, v •••••••■•«••••••••••••••••••••eaeeeaeseMeevsseses,— WIE WAS *1 voor altyd van haar afzien. Zoo gingen ze uiteen. Dr. Beer echter zwoer bij zichzelf, dat hij het geheim zou achterhalen Weer kwam de avond en toen Llly de ouderiyke woning verliet, be- merkte zij niet de schaduw, die haar volgde. Toen zy in de stille kerk was en, zooals eiken avond, voor het beeld van den H. Antonius neer, knielde, toen vloeiden de tranen over haar wan gen en zy bad vuriger dan ooit. Zy wist echter niet, dat ginds achter een pilaar een man stond, die sinds zyn kinderjaren niet meer in de kerk was geweest en nu met brandende oogen naar het biddende meisje keek. Neen. dr. Beer kon het niet gelooven....! Dat was vandaag zeker een uitzondering, hy zou voortaan lederen avond Lily volgen, dan zou hy haar geheim wel ont dekken. Doch lederen avond ging Llly denzelf- den weg naar de kerk, naar het beeld van dea H. Antonius. Er was geen twyfel meer mogelijk: met de woorden „naar hem” had zy dezen hei- lige bedoeld. En in de stille oogenblikken, die hy nu des avonds tegen zyn gewoonte in, in de kleine kerk doorbracht, voelde hy een onbeschryfelyken vrede In zyn hart. Diep ontroerde hem de aanblik van het biddende meisje. Ja, zy was braaf en eerbaar.... Inderdaad.... en nu begreep hjj opeens, waarom zy gezwegen had. Zy was barg geweest, dat haar vader zijn betrekking zou ver liezen Hoe kwam het nu, dat hy niet boos werd en woedend, maar dat zyn hart jubelde? Op zekeren avond kwam hy by Schulte met een groot bouquet in de hand en vroeg em de hand van Lily. Hy merkte wel. dat vader en moeder hun toestemming niet wilden geven en hy begreep ook wel, waarom. Zij wilden hun kind niet laten trouwen met een ongeloovige. Zyg positie en al zyn andere goede hoedanig heden konden daar weinig aan veranderen. Daarom nam dr. Be^f Lily’s hand en vroeg haar. ..Mag ik vandaag met je meegaan naar hem, om hem te vragen of jy myn vrouwtje mag worden? Geloof me, Lily, ik heb respect voor jouw geloof en Ik zweer je, dat ik alles zal doen om van myn personeel goede christenen van de daad te maken, die hun geloof openlyk belijden en er fier op zyn, zooals ik het nu ben, door jou. door jou, kindje!” En toen de ouders van Llly hem met verbaas de oogen aankeken, vertelde hy hun, dat hjj den laatsten tijd lederen avond Llly heimelijk naar de kerk was gevolgd en dat haar gebed zoo n diepen indruk op hem had gemaakt, dat- hy zelf weer tot het geloof was teruggekeerd ro «x» ■oee* *escK min of meer sporadisdfi voorkomende gevallen, waarbij aan weduwen en weezen van verzeker den. met wie de Raden van Arbeid op een of andere wijze het contact verloren hadden, en die sindsdien zyn overleden, nog een achter stallige rente kon worden uitgekeerd. Lily Schulte werkte op een kantoor, waar haar katholiek-zyn allesbehalve voordeelig was voor h^r loopbaan. Het gezin kon met het inkomen van vader en dochter behooriyk rond komen, maar toch hing er een wolk over hun geluk. De toekomst scheen vaak maar al te donker. Om de situatie nog wat meer ingewikkeld te maken: dr. Beer, de chef van papa Schulte, voelde een meer dan gewone sympathie voor de beeld- schoone, pittige Llly. Eerst probeerde hy in het geheim met haar een ifspraakje te maken, maar hoewel het meisje hem met alle respect behan delde, werd hy toch op zeer besliste wyze afge wezen. Het lag echter allerminst in dr. Beer's aard, na een eerste mislukking zyn pogingen onmiddeliyk te staken. Nu hy het met het meisje zelf niet in bet reine had kunnen bren gen, besloot hy zyn invloed op de ouders aan te wenden. Dan moest het toch wel heel raar gaan, als hy zyn wil niet kon doorzetten. Op een avond begaf hy zich naar de Schalm- strasse, waar de eenvoudige woning der familie Schulte was gelegen, maar hoorde, juist toen hy wilde aanbellen, hoe cMar binnen enkele woor den gesproken werden „Ga je nu al, Lily?” „Ja moeder! Tot straks. Ik blyf niet zoo heel lang weg, hoor. En je weet, ik ga naar hem!” Dr. Beer verborg zich haastig achter een uit---- bouw van het huis, onmiddeliyk daarop ging de’ hierheen gekomen, deur open en kwam Llly naar buitelt. Kyk, kyk, nu had hy het bewys van „deugdzaamheid” en „eerbaarheid” van meisje. Zoo laat in den avond uitgaan naar een „hem”.... Toch deed deze conclusie hem pyn. By de onschuld van dit meisje had hy jrel dur ven zweren en nu zag hy zich zoo bedrogen. Hoe had hy. man van de wereld, toch eigeniyk zoo dom kunnen zyn? In zoo'n groote stad waren ze immers allemaal precies hetzelfde, zy had zich schijnheilig gehouden om hem zoo in de val te lokken. In stilte dankte hy het toeval, dat hem nog op het laatste moment de oogen had geopend, want het scheelde maar een haar, of hy was werkeiyk in de val geloopen. Maar nu zou Llly zich in vrije liefde aan hem over geven: anders zou hy de zaak nader onderzoe ken en niet aarzelen haar bekend te maken. Als het ware toevallig ontmoette dr. Beer Lily by haar terugkeer in de buurt van haar woning. „Zoo, juffrouw Schulte, zoo heelemaal alleen? Nou ja, zoo'n braaf meisje als u.... Maar dat zal u niet beletten my een beetle gezelschap te "houden, niet waar?” „Neemt u me niet kwalyk, mynheer Beer, het is al laat en ik moet aanstonds naar huis!" „Kom, komdat kennen we! Als u voor den ander zooveel tyd over heeft, dan kan er voor my...." „Voor den ander?” Llly fronste haar wenk brauwen. „Inderdaad, den ander! Ik wilde u daarstraks een bezoek brengen en toen hoorde ik u afscheid toen geen litteekens. De blonde Jonge dame is zeker zyn vrouw. En de rykdom, waarvan de vreemde chauffeur sprak, moet van haar komen. had veel liever, dat Vera zich met muziek bezighield, in plaats van haar hoogste genot in allerlei sport te vinden. Maar zy onthield zich van rechtstreeksche bemoeiing met die zaak, omdat Erich Lansberg, in wien zy den aan staanden echtgenoot van haar dochter zag, een hartstochteyk sportsman was. Die echtverbin tenis scheen haar zoo vanzelfsprekend. Met genoegen had zy opgemerkt, dat de jonge harten steeds dichter by elkander kwamen en dat de vroegere kinderiyke vriendschap z*0*1 meer en meer tot een liefde voor het leven ontwikkelde. Dat meende zij althans te be speuren. Toen mevrouw Von Turnwald later met Hem pel haar gewone wandeling in het park maakte, kwam de eerste tuinman op hen toe, en u0** beleefd, of er misschien daags te voren in het kasteel een ladder was gebruikt. Hy had dien morgen, zyn beste ladder ge mist en eerst na lang zoeken had men ze m de struiken achter het kasteel gevonden. helpers beweerden by hoog en by laag, dat zij niet wisten, hoe de ladder daar terecht wss gekomen. Hy wilde ze niet te lichtvaardig van een nog al ernstig verzuim beschuldigen en daarom nam hy de vryheld even/te Infonnee- ren, of.... De vraag van den tuinman kwam mevrouw Von Turnwald zeer gelegen, want nu kon zi). zonder opzien te baren, bevel geven tot de door Hempel voorgestelde veUlgheid'm"a*»e8e!en' (Wordt vervolgd-) kelyker te dragen zyn dan de pyn, die my nu foltert. Ik ben geen zwakke moeder; het leven heeft my een buitengewoon weerstandsvermogen tegen het lyden geschonken. Ik zou in staat zyn om. indien Ulrich schuldig was. datgene, wat ik tot nu toe zoo teer heb liefgehad, uit myn hart te rukken. Maar te blyven dobberen tusschen twyfel en zekerheid, dat gaat mijn krachten te boven. Daarom heb ik gisteren zelf aan Mr. Wendland geschreven met 't verzoek, my alles mee te deelen. wat hy weet aangaande UIrich's lotgevallen en verbiyf eventueel, onmiddeliyk navorsthlngen en opsporingen te beginnen. Mag ik Wendland spreken over hetgeen hier op Sperber-Eck is voorgevallen. Ja. zeg hem alles, maar breng hem aan 't verstand, dat hy voorloopig niemand over dc zaak mag spreken Hy is zeer discreet, men kan op hem vertrouwen. En wees nu zoo goed, my de persoonsbeschryving J.e herhalen, welke nen u te Semmering gegeven heeft. Hempel voldeed aan dat verlangen. Mevrouw Von Turnwald knikte treurig zei: Ja, dat signalement kan zeer Ulrich passen. Hy had kastanjebruin en de lichtgrijze oogen, met donkere wim pers, van myn overleden man. Maar hy had Wat het Zuiden betreft draalt de promotie- degradatiecompetitie alleen in afdeeing I. Daar wacht ons op de eerste plaats in Tegelen een spannende wedstrijd tusschen Vios en RK WL. Vios. dat zyn eersten wedstryd by Alma- nia met een nederlaag moest bekoopen en waarschyntyk weinig voor zal voelen, om twee wedstryden reeds zoo goed als te zyn uit geschakeld. Aan den anderen kant een RK WL, dat door zyn goeden start ongetwyfeld het noodige zelfvertrouwen heeft gekregen en dit in Tegelen natuuriyk zal willen bevestigen. Een gelyk spel moet er voor de eerste klassers toch zeker wel inzitten. Chèvremont kan zich weer herstellen van zyn Zondag tegen RK WL geleden nederlaag. Vergissen we ons niet al te zeer, dan zyn de Limburgers een tikjel •terker aan te Slaan dan de club uit Brunssum. In dat geval kan het op eigen veld zeker een succes voor Chèvremont worden. In West I gaat Wi'skracht het dan maar eens beproeven. Na de onverwachte overwin ning. welke de Amsterdammers Zondag J.1, by NEA behaalden, moet er toch wel een beetje van dat vertrouwen in de gelederen zyn terug gekeerd. dat by een moeiiyken stryd als deze onmisbaar is. De hoofdstedelingen zullen er goed aan doen de Utrechtenaren voor zeer sterk, te houden, want de gasten, die met een lege zyn gestart, hebben natuuriyk een oogje op hun plaats In de eerste klas en zul'en niets onbeproefd laten, om reeds morgen een voet tusschen deur en drempel te zetten. Slagen zy daar Inderdaad In, dan zal het moallyk zyn, hen daar nog vandaan te krygen. In West II gaat een practisch gedegradeerd DOSR het opnemen tegen een practisch kansloos WE. Het valt misschien niet precies te voorspellen, waar In dezen merkwaardige)) kamp de zege terecht zal komen wy houden kalm verloop. Roland en zyn vrienden zyn vertrokken, 't Is nu zeer stil in het groote huls en Silas Hempel heeft daarvan gebruik gemaakt om wat slaap in te halen. Tegen drie uur komt Mr Sorel, motor te halen. Hij laat zich ook bil aandienen en wordt vooral door VSi vriendelyk ontvangen. Heel lief van u. mynheer Sorel zegt me vrouw Von Turnwald, dat u ons, nu wy hier zoo eenzaam, en verlaten zitten, een poosje ge zelschap komt houden. Zy heeft in den laatsten tyd, onder den Invloed van allerlei omstandigheden, maar zon der opzet, Mr. Sorel een weinig genegligeerd en profiteert nu van de gelegenheid om dat ver zuim goed te maken. Bovendien helpt haar 't bezoek van den Jongen advocaat om lastige vragen van haar dochter te ontwyken. Byvoor- beeld: „Is u niet heelemaal in orde, moedertje? Mij dunkt, dat u er de laatste dagen zoo afge mat uitziet en ik vind iets zonderlings aan u. Mevrouw Von Turnwald gaat voort: Vera zal wel biy zyn, op zoo'n prachtlgen namiddag onverwacht een tennis-partner in u te vinden. Vera byna In hetzelfde artikel is ook nog sprake van andere uitkeeringen, die met de bovenstaande in geenerlei verband staan, n.l. de omzetting van de ouderdomsrente in invaliditeitsrente. Personen, die in het genot zyn van ouderdoms rente, dus de 65-Jarigen en ouderen, kunnen, plaats van hun ouderdomsrente, invalldltelts- rente krygen als ze inmiddels invalide in den zin der wet zyn geworden. Deze invalidlteitó- rente is dikwyls hooger dan de ouderdomsrente van 3 of 2.50 per week. Het gaat daarbij niet om hooge bedragen, meestal om een paar kwartjes per week, soms iets meer of minder. Dit zyn dus geen groote bedragen, maar voor de betrokkenen toch een meevaller. Naar deze gevallen hebben den laatsten tyd alle Raden een onderzoek Ingesteld. Nauwelijks is men uitgepraat over de resultaten van den afgeloopen Zon dag, of weer komt een nieuw pro gramma. dat van Hemelvaartsdag, de aandacht vragen. In de kampioens competitie de belangrijke wedstrijden WAVosta en Schijndel-Spartaan, terwijl ook een aantal ontmoetingen voor de promotie-degradatie op het programma staat. In West 1 worden tenslotte de laatste competitiewed strijden gespeeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10