zee M Ontwerp voor een boulevard langs de Mei GROOTE PLANNEN WOENSDAG 17 MEI 1939 j GEMEENTERAAD VAN CASTRICUM HEERHUGOWAARD 'Hngen Radio. BERGEN EGMOND-AAN-ZEE HARENKARSPEL HEILOO NOORDSCHARWOUDE OUDORP SCHOORL Een boulevard lange de zee? Henst I l BROEK-OP-LANGENDIJK St. Maarten in feest stemming Als weezen TUITJENHORN WARMENHUIZEN Een vuilnispraatje ZUIDSCHARWOUDE fje installatie De reinigingsdienst Wordt in gemeentelijk beheer gehouden Installatie van den nieuwen burgemeester VEILINGSO VERZICHT LANGENDIJK AANBESTEDING IN WIERINGERMEER r.r Gelden voor brandweer en luchtbescherming Prolong.! ZOU de desen een 4401.40 be Kooiman I ir. He dam 7 e 8 5 SPAANSEN dacht aan tot voorzichtigheid, voorstel werd hierop aangehouden tot oe Daarna werd de nieuwbenoemde burgemeestei nnengeleid door de heeren Grootjes en Brak Aan wethouder Glas was nu de taak om tot c Installatie over te gaan. HU begon met den heer Koolman welkom te heeten namens den kinderen dien dag voor mej. Bos tot feestdag maakten. der scholen en vroeg den burgemeester een be schermer te willen zyn van het onderwijs. Jongens en meisjes zullen worden gevraagd de '■peldjes te verkoopen. Besloten werd weder een verloting te hou den van 2000 loten. De rondvraag leverde verder niets op. Hierna sluiting. lening Heden 79* 17 13 82% >8 16 >0 2% o% S% verschillends worden noodige in te 2% 1% Jaarvergadering onderling begrafenWonfe Dinsdagavond kwam genoemd fonds in Jaar- *d 1036 TOltWlch 0—1535; J 1706— r. 1835— Regional Londen —24.00. 0—10.40; VI. 1220 legions! issel VI. issel „Fr issel Pr issel Pr. 15 >1 15 >9 UCd doet dagelijks en van 18.75 44.72% 43.0C i.85% >.80 637% i7 0 0 7 30—830; 0—1100; 1150— VI. 1435 I. 1706— don Re- 0—1930; 0—2030; 2130— juna- lUgen uit de gemeente heden £.681L, 74.61 4.92 '1.60 41 68 Gemeenteraadsverkiezingen De verkiezin gen voor leden van den Gemeenteraad die. zoo- als aanvankelijk werd vermeld, zouden worden gehouden op 23 Mei as., zün thans nader vast gesteld op Woensdag 7 Juni as. 10—9.30; 8 930— roltwlca Luxetn- 1; Lon- 19.20—. 22 05--’ <4 Oprit wordt gemaakt Met den aanleg van den weg Huigen dijkOmval wordt thans een begin gemaakt. De N.V. StrUland. Uithoorn, is ondershands gegund het maken van de aar- denbaan voor een oprit vanuit de Schermeer btj de nieuwe brug over de ringvaart. 7 Mei 1st 1 Het koolseizoen spoedt ten einde. De aange boden hoeveelheden werden steeds geringer en met de prUaen wil het nog maar niet vlotten. De aanwezige voorraad Deensche witte kool Is veel te groot en de vraag naar dit artikel te gering cm de laatste kooltjes nog tegen een behoorlijken prijs van de hand te kunnen doen. We zijn nu half Mei reeds gepasseerd, ‘t weer wordt beter en de Jonge groente komt weer volop aan de veilingen. Deze wordt tegen lage prijzen van de hand gedaan, zelfs bleven groote hoeveelheden onverkocht. Dan is het wel eenigkzlns te begrijpen, dat de vraag naar kool vermindert. De hoop, dat er nog een behoor- Boww van barakken. De bouw van barak ken. keuken en stalling op het schoolplein, bü de oude lagere school, ten behoeve van de le gering van een afdeellng luchtdoelartlllerie, is opgedragen aan den aannemer A. Medlk te Eg mond aan Zee. De directie van de Wieringermeer besteedde per 4 Met 1.1. bestek no S3 aan; het bouwen van 30 boerderijen in de Wieringermeer in peroeelen van 6, 10, 10. 9 en 4 stuks. Bazar Burgerwacht Op 17IS en 19 Mei wordt in de zaal van den heer Joe Wee ter een groote bazar gehouden ten bate van de Bur gerwacht. Alles wordt in het werk gesteld om dezen bazar zoo aantrekkelijk mogelük te maken. Wilt u eens echte geze llgheid hebben, dan kunnen wij u aanraden deze dagen vrij te hou ten om hier een bezoek te brengen. Hedenavond is de opening om half 8 N.T Er is gelegenheid tot schieten. vrooHJke keuken.' lijke vraag uit het buitenland zal komen, kan vroolijk rad en verder vele andere attracties. B. en W. stelden voor, voor genoemd doel te cstemmen de huuropbrengst van het >ark ad f 200,en B. cu W. te ma ventueel ten hoogste f 100,- as beschikbaar te stellen. Ns eenige overweging werd ook dit voorste, onder stemming goedgekeurd. Betreffende het boulevard-plan, dat in de ochtendvergadering was aangehouden, bleek dc VOORZITTER, die zich met het betrokken in- '.enleurskantoor in verbinding had gesteld, non geen voorloopige opgave van kasten te kunnen geven. B. en W. hadden zich een boulevard gedacht ter lengte van 1 K.M., beginnende bij den Pro vincialen weg en loopende naar het Zuiden. Na- ->U dezen boulevard diende dan n villapark en en hotel te komen. De VOORZITTER drong er voor den zooveej- sten keer op aan, althans 'n klein crediet be schikbaar te stellen voor ’t maken van 'n schets ontwerp en een voorloopige begrootlng, opdat tenminste gewerkt kan worden. Na eenlg aarzelen stemde de raad tenslotte In met dit verzoek, In afwachting van nadere voorstellen. Hierna sluiting van de zeldzaam lange ver gadering. Santos-bioenvpjeadag. De Santoe-bloemp- iesdag, welke Zondag alhier werd gehouden, bracht het mooie bedrag op van 40.40. Tentoonstelling bewaarschool Zondag »s zal in het Vereenigingsgcbouw een tentoonstel ling worden gehouden van datgene. wat de kleintjes met ijver en toewijding hebben ver vaardigd. Het doel van deae tentoonstelling is, om te laten zien waarmee de kinderen worden bezig gehouden, om alzoo de sympathie voor de kleuterschool te vergrooten. In de middagvergadering waarin de hee ren Helllnga, G. F. Res en P. de Wildt ont braken kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verorde ning, waarbü het verboden wordt een wlnkei- of ander bedrijf uit te oefenen in perceelen die daarvoor niet zijn aangewezen. Dit zou niet gelden voor bestaande bedrijven. De heer B. RES maakte er bezwaar tegen, dat men, wanneer men een zaak van een an- jjfir overneemt, ook om vergunning moet vra- ^^^■■■■•rergunning zou geweigerd kunnen Verbouwing. De koolschuur van den heer C. Bekker. staande aan de Dorpsstraat, aal tot een woon- en winkelhuis met reparatle-lnrich- tlng worden verbouwd. Hierin aal worden gevestigd de rywlelzaak van den heer Jn Komen, thans nog in bet perceel van Van Diepen. Rectificatie Ons bericht in het nummer van Dinsdag betreffende het ongeval van den timmerman J. B. behoeft -benige verbetering. De man heeft nJ. niet zijn boen, maar zün arm gebroken en is vervoerd naar het St. EUsabeth- ziekenhuls. Ingeleverd werden toen 113 *biljetten, waar van er 80 ongeldig verklaard werden, omdat zü meerendeels de voorwaarde bevatten dat alle schede, die voor de aannemers rechtstreeks of Indirect uit het intreden van den toeetend van oorlog, oorlogsgevaar of mobilisatie zou voort vloeien door den principaal zou dienen te wor den vergoed. De gunning werd op den dag van aanbeste ding aangehouden. Thans is het ondershands gegund aan: Klngma, Slootdorp voor groepen 1 en 3; W. Uiterdijk, Wteringerwaard. groep 3; Ooms, Bles- kensgraaf, groep 4; Jac. Klngma. Mlddemneer. groep 5. Geen van deae firma’s had voor dit werk per 4 Mei Ingeschreven. Bovengenoemde aannemers verrichten mo menteel ook reeds boerderübouw voor de Wle- ringermeerd tree tie Emmabloem-oollecte. Evenals vorige Ja- ren, zal ook ditmaal met Hemelvaartsdag de bekende Emmabloem -collecte worden gehouden, ter bestrijding van de tuberculose. Deze cöllecte wordt dringend aanbevolen. Zilveren Jubileum. Dinsdag herdacht mej. A. Z. bos. directrice van het Bio-Vacantieoord, den dag. waarop zü voor 25 Jaar in dienst trad van het Centraal Genootschap voor kinderher etellings- en vacantleoorden. Toen in 1934 de Bond van Bioscoopondernemers het Russenduin had aangekocht en dit als klnderherstelUngs- en vacantleoord in exploitatie gaf aan het Cen traal Genootschap, werd mej. Bos. •directrice van het kinderherstelllngs- en vacantleoord van deze Instelling te Oostvoorne. naar Bergen ov*r- geplaatst. Door haar tact en toewüdlng wist zü de ach ting en sympathie van het personeel en de harten der kinderen te winnen. Het bestuur van de Blo. het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap, dokter Blok en vele anderen, die steeds nauw contact met haar heb ben, brachten de jubtlaresse hulde, terwül de een) waren Diefstal motorjas. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen D. uit Alkmaar, die verdacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een lederen motorjas. vergadering büeen ten huize van C. Vlfzelaar, onder leiding van den heer P. Stammes. De notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteta. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de contributie 1% cent per lid en per week heeft bedragen bü een uitkeering van 50. voor leden boven 13 Jaar 25.— van 1—13 jaar en 10.beneden het jaar. Het aantal leden bedraagt 299 boien 13 Jaar 67 van 113 Jaar en 1 beneden het Jaar De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van 273,38, uitgaven f 28730. saldo 5,78. Een voorstel van het bestuur om geen Jaar vergadering meer te houden en de afdoening van zaken in handen te stellen van het bestuur, daar de leden zoo weinig belangstelling toonen voor de vergaderingen, wordt verworpen. In het bestuur werden de heeren J. Bier steker, H. Vinke en W. Visser herkozenterwül in de plaats van den heer J. Biersteker, wegens vertrek, werd gekoeen F. Kultwaard. Besloten werd tot stl/vlng van de kasmiddelen In Juli een extra rondgang te hotflen. Een voorstel van den heer E. Biersteker, om de uitkeering te verhoogen tot 80werd niet aangenomen; wel werd goedgevonden geen aftrek meer te doen plaats hebben van 5 pet. administratiekosten. Hierna sluiting. Viernieuwe Vlos laatsten competitiewed strijd zal Donderdag plaats hebben en wel een thutswedstrüd tegen EVE uit Enkhuijen. Onze eerste competitiewedstrijd eindigde in een 11 gelük spel in Enkhuiaen. Belde clubs hebben zich dit seizoen een goede positie veroverd, zoo- dat het een spannende wedstrijd belooft te worden, vooral omdat er voor Vies de tweede plaats mee gemoeid Is. Wordt deze wedstrijd gewonnen, dan is de tweede plaats een feit. Komt daarom allen onze Jongens aanmoedigen, het is zeker de moeite waard. Vlos is in goeden vorm, het is daarom dat wü op een goeden uitslag mogen rekenen. Vlos a trekt ook voor de laatste keer ten strüde, n.L tegen LSVVa in Langendük. Ben winstpunt Je kon nog wel worden meegenomen, doe je best. Luchtverduistering! ZOoals wü reeds eer der hebben vermeld, werden gedurende den laatsten tüd van verschillende straatlantaarns in deze gemeente door baldadige jongelui lampjes vernield. De politie is er thans In geslaagd een drietal jeugdige Inwoners dezer gemeente op heeterdaad te betrappen. Zü heeft tegen hen proces-verbaal opgemaakt. De jeugd zü dus gewaarschuwd! Ontspanningsavonden voor militairen. Men deelt ons mede, dat nu in Schoor! in ver band met de bijzondere Internationale omstan digheden een detachement militairen is gele gerd het aanbeveling verdient eens te overwe gen. wat gedaan kan worden, om hun eeni ge ontspanning te geven. Büna overal waar militairen gelegerd zün, worden comlté's opgericht, welke tot doel heb ben ontspanningsavonden te organiseeren voor hen. die momenteel onder de wapenen zün. De mogelükheid moet bestaan dat de inge zetenen van de gemeente Schoorl alle pogingen in het werk stellen om deze jonge mannen in staat te stellen, zich op de Juiste wüze te ver- poozen. Ook hier wordt daartoe een comité gevormd. In verband met den korten tüd van voorberei ding. kunnen de namen der comltéleden nog niet worden vermeld. Wel la bekend, dat èn de burgemeester én dc commandant zeer sympathiek staan tegenover een en ander. Het vomaamste la echter, dat de Ingezetenen deze pogingen steunen, zoowel financieel als op andere wüze, waarbü gedacht wordt aan schen kingen van sigaren, sigaretten, tabak enz., be nevens het beschikbaarstellen van lectuur. In afwachting van de nadere definitieve plan nen van het comité, kunnen gelden, onder ver melding van het doel, gestort worden op post rekening 34928 ten name van den heer J. H. Arpeau te Schoorl, terwül zü. die op andere wüze willen steunen, zich kunnen wenden tot den heer C. J. van Wük te Schoorl. De heer Blauw, de gemeente-ontvanger, ultte zün beste wenschen, waarna ds. Grevlng zeide, dat de gemeente zeer verblijd werd met het be richt, dat een nieuwe burgemeester was be noemd. Wü voelden ons als weezen en hopen, dat u een goed burgervader mag zün. Spreker wees er op, dat de burgemeester als gezagsdrager op de eerste plaats Is aangesteld door God. De heer Swart vroeg de medewerking van den burgemeester als voorzitter van het B A., voor de instellingen in de gemeente, die de zorg voor de ouden van dagen en hulpbehoevenden op zich hebben genomen. Ook de heer de Geus vroeg de medewerking van den burgemeester en wel voor de vereenlging voor Ziekenverpleging en voor het Witte Kruis. De heer A. Klaver wees op de arbeiders In de gemeente, die het zwaar te verantwoorden heb ben door de tüdsomstandigheden. Burgemeester Peters van MedembUk merkte op, dat de naam Koolman 'n goeden burgemees ter garandeert. Men heeft den nieuwen burger vader vol vertrouwen ontvangen, omdat men weet, dat de Wieringermeer heeft bewezen flin ke burgemeesters te kunnen leveren De heer Koolman dankte den heer Peters voor de tot hem gesproken woorden en dankt tevens voor alles wat hü in de Wieringermeer heeft mogen leeren. Namens de collëga's van de aangrenzende gemeenten wees burgemeester Breebaart van Züpe op de prettige samenwer king, die steeds In dezen kring bestaat. Gedeputeerde Koolman, den vader van den burgemeester, deed het goed zün zoon als bur gemeester te zien benoemd, omdat hü is van een aloud burgemeestersgeslacht. dat reeds in den Franschen tijd burgemeesters leverde^ Het heeft hem verheugd, dat St. Maarten zün zoon zoo heeft ontvangen en hü heeft het vertrou wen. dat hij en de gemeentenaren het best met elkaar zullen weten te vinden. Hierna dankte burgemeester a Kooiman allen, die dezen dag voor hem en zün familie tot een onvergetelüken hadden gemaakt en teven den hear Sloof, die getoond heeft, dat hü hem trouw ter züde wil I staan, ondanks het feit, dat hem het burge- meestersambt in deze gemeente, dat hü zoozeer De heer Wolters sprak namens de hoofden heeft, begeerd, niet 1* geschonken. Burgerlijke stand. Geboren; Johannes P, z; van N. J. Weel en L. Schilder; Johannes, a ran J. Kroon en A. Telleman; Cornelia P-. s. ran P. de Moei en M. E. Vlaar. Maria, d. van C Dekker en N. A. Hoogland; Johannes N- a G. Ugthart en C. Eeken; Nlcolaas. a van P. Snoek en C. Tüm; Liza Marta, d. van N. Hooi veld en M. Buter; Cornelia P-. a van O. Lan gendük en J. Bekker; Catharina, d. van W. Beers en C. van der Stoop; Nlcolaas Th, a van H. 8. Koopman en G. Boe; Catharina C, d. van H. L. B. Kamp en E. Groot; Simon H, a van 8. Rood en M. Wester; Cornells P. a van A. Breed en A. M. Wester. Ondertrouwd: Borst. 33 Jr. en G. Langen dük. 24 Jr. belden te HeerbugwaardA. W. v. d. Molen. 27 Jr. te Egmond binnen en A. Beers, 28 Jr. te HeerhugowaardP Waker, 24 Jr. en R. M. E Borst, 24 Jr. beiden te Heerhugowaard; G Mantel, 31 Jr. te Sübecarspel en A. D. Smit, 27 Jr, alhier; J. F. Commandeur. 31 Jr. te Wog- num en A. M. Ursem, 31 Jr, alhier; P. Bakker, 21 Jr. te Wognum en H. Fioris. 21 Jr. te Heer- hugowaard; G. Verwer, 23 Jr. en L. Hoedjes, 23 Jr., beiden te Heerhugowaard; J. Kind. 34 Jr. te Oude-Nledorp en K. Bax. 19 Jr, alhier; V. Breed. 35 Jr. en A. M. Schouten. 23 Jr. beiden te Heerhugowaard. Getrouwd: P. Groothuizen en M. A. Bruin; P Borst en G Langedük; P. WWker en R M. H Borst. Overleden: P. Beers, 78 Jr, wed. van Tr. Stammis; A Hoek. 79 Jr, ongeh. verblüvende te Bloemendaal. Hollandla-nieuws Van het kleine tournooi tusschen de drie sportvereenlgingen in Haren- karspel ten bate van de Ouden van Dagen rest nog steeds de reeds verschillende malen uitge stelde wedstrüd DFC 1—Hollandla 1. Den vo- rlgen zomer al werden twee wedstrüden ge speeld. die belde door Con Zelo verloren wer den. Op Hemelvaartsdag nu zal genoemde wed strüd dit toumoot besluiten. Volgens afspraak geeft het hoogste doelgemlddelde recht op den uitgeloofden wlsselprü». Daar Hollandia mo menteel het hoogste gemiddelde heeft, zal een gelük spel haar reeds den prijs brengen. ®chter zün we nog lang zoover niet, daar DFC thans een der sterkste van haar afdeellng is. We sporen dus Hollandla aan uitstekend haar best te doen De tégenpartü zal het niet minder doen Aanvang 2 uur zonnetüd. Hollandla 2 zal den uitgestelden wedstrijd tegen st. Victor moeten gaan spelen. Als de Hollandianen hun beet doen behoort winnen niet tot de onmogelijkheden, gezien de pres tatie thuis tegen die vereenlging. Aan vang 2.30 uur zomertijd. AFC b—Hollandla 2 is ook al eens ultgesteld. Het zal de onzen wel niet gemakkelük vallen daar te winnen. Reeds nu willen we er de aandacht op ves tigen. dat Hollandla een algem. verg, houdt op Donderdag 23 Mei. Aanwezigheid op deae vergadering is op straffe van boete verplicht. een openbare vergadering. - Heï vaststellen der notulen leverde als ge- u.-»-jjp. het Ud vond verschillende passages niet juist ander wilde er weer heel wat aan toe zien. Zelfs kwam men zoover er over i dlscussleeren. heer BROUWER vond, dat men wel ver- kan verlangen, maar geen aanvulling Liefdadigtieldsuitvoering Jammer dat de zaal van het Brunogebouw niet overvol was met pu bliek. om te genieten van al het moois dat de heer Joh. Kuiper bood. Desondanks was het kin derkoor subliem. De lieve kinderstemmen klon ken zuiver en werden begeleid op de plano do^r mej. Bep Kuiper, die zich uitstekend van haar taak kweet. Maar niet alleen kregen we mooien en goeden kinderzang te hooren, mej. Kuiper gaf ook eeijl- ge zuiver uitgevoerde vloolnummers. terwül de heer Henk Schinkel, bekend tenorzanger uit Alk maar, de aanwezigen vergastte op enkele mooie nummers. Na de pauze werd nog een tweetal aar dige tooneelstukjes opgevoerd, die zeer in den smaak vielen. De heer Kuiper kan met voldoening en vreugde terugzien op dezen mooien avond. Tot een volgende maal heer Kuiper, wan neer u met Iets extra moois voor het voetlicht komt, zooals u op het einde van den avond be loofde. Woensdagmiddag kunnen zich nieuwe leden voor dit R.K. kinderkoor opgeven en wü hoopen dat hekW niet weinigen zullen zün. Het Mobitisatiekruis De vergadering van de afdeellng Helloo van het Mobilisatiekruis was matig bezocht. De voorzitter, de heer W. van Dük, opende en heette allen wslkom; hü herdacht den overleden oud-voorzitter, den heer J Admiraal, die door spr. geschetst wordt als Iemand, die steeds voor leder bereidwillig klaar stond om t® helpen en met rsad en daad by te staan. Bü de mededeellngen werd een schrijven voorgelezen over het 25-jarig herdenkingsfeest van de uitvaardiging van het mobBtsatlebevel In 1914. Dit feest zal gevierd worden te Rotter dam op 31 Juli, 1 en 2 Augustus as. In dit schrüven werd den leden verzocht o.a. mobili satieherinneringen. foto's, enz. in te zenden vóór 20 Mei as. voor de samenstelling van een mobllisatiegedenkboek. Leden enz. kunnen hun herinneringen enz. aan den secretaris opgeven, die voor doorzending zal aorg dragen Den secretaris werd opgedragen de bescheiden, wat betreft deze afdeellng zenden, ook dat deze afdeellng de oudste Is, want ze werd direct na de oprichting In Sche- veningen. en wel op 6 Februari 1926, gesticht. Tot afgevaardigde naar de Jaarvergadering werden benoemd de heeren G Smits en J. Zon neveld. Besloten werd een speldjesdag te organisee ren. Aangevraagd zal wprden dezen dag te hou den soo mogelük op 4 Juni as. Verschillende worden. De VOORZITTER achtte dat bezwaar niet zoo groot. Die bepaling is er alleen maar om den gang van zaken In de hand te hébben. Het hoofddoel van de verordening is slechts, dat geen zaken worden gedreven In - allerlei particuliere huizen, die feitelük geen winkel zün. Het voorstel werd zonder stemming goedge keurd. B. en W. deelden mede, dat de reorganisatie van de brandweer in volle werking is. Als gevolg daarvan is het noodlg, dat een alarmsysteem wordt ingevoerd en brandmel ders worden aangebracht. Bovendien Is het noodzakelük, ook in ver band met de gevolgen van luchtaanvallen dat naast de gewone brandweermlddden nog de be schikking wordt verkregen over een baby brandspuit met toebehooren, terwül daarnaast gebruik moet worden gemaakt van de moge lükheid om de brandweerslangen te kunnen koppelen op de waterbronnen van den Castri- cummerpolder, om. Indien de watervoorziening tengevolge van luchtaanvallen Is gestoord, over water te kunnen beschikken voor de brandweer De kosten zullen tn totaal f 2836.bedragen. B. en W stelden voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Aldus werd besloten. B. en W. stelden voor hun een credletTe ver- leenen voor uitgaven ten behoeve van de Luch'- bescherming, van f 4500,Op de begrootlng 1939 was reeds f 500.op den kapt taaldienst gebracht, aoodat deze post met f 4000,behoort te worden verhoogd. Tijdens de discussie over dit punt maakte dj heer BROUWER os. de opmerking, of er geen aanleiding was tot het maken van een schuil kelder. De VOORZITTER antwoordde, dat wel eens was gedac^ aan loopgraven, maar Den Haag achtte die niet nuttig voor deze gemeente en bovendien te duur. Het voorstel werd conform goedgekeurd. Door de veréenlging E. H. B. O. was mede werking gevraagd tot het bekomen van een tent van behoorlüke afmetingen op het strand voor het verleenen van hulp bü voorkomende gele genheden. De kasten van een tent zullen f 300, bedragen. De kosten daarvan kunnen worden bestreden door de opbrengst van het Lunapark, dat een dezer dagen op het Kermisterrein zal worden Ingericht. Mocht men nog een bedrag te kort komen, dan zou het alleszins een gemeentebelang zün, dat" Wet tekort uit de gemeentekas wordt aangevuld. Ontspanningsavond voor militairen Het plaatselük comité, dat zich dezer dagen heeft gevormd, met het doel -voor de alhier gelegen zünde militairen ontspannlngsmogelükheld te scheppen, een lofwaardig streven, waarmede de geheele burgerij, gezien de opbrengst van de Za terdag j.l. gehouden collecte 187) kennelük symphatlseert, bood den militairen, hiertoe In staat gesteld door de spontane medewerking van de Berger tooneelvereenlglng ,X>e Masker- spelers". Maandagavond een tooneelavond aan. Waar de bedoeling voorzat, de opbrengst dei recette ook geheel ten voordeele van de mili tairen te doen komen, werd deze avond ook toegankelük gesteld voor de Ingezetenen. Het zal het comité ongetwüfeld een groot genoegen geweest zün. ook thans weer de volle medewer king van het Bergensche publiek verkregen te hebben, dat op zulk een ondubbelzinnige wijze van zün medeleven blijk gaf. door de groote zaal van de Rustende Jager geheel te vullen. Behalve het comité gaven ook vele plaatse lijke en militaire autoriteiten van hun belang stelling blük. De opvoering van het blüspel ..Betje regeert", door de Maskerspelen, dat hier reeds eerder voor het voetlicht gebracht werd, bracht hun een groot succes. Betje, de draagster van het stuk, mocht menig open doekje In ontvangst nemen. Hoezeer vooral de militairen een avond als dezen weten te apprecieeren. moge blijken uit hun stormachtige toejuichingen en de lawine van veldmutsen. die de spelers een oogenblik aan het gezicht onttrok. Na afloop betrad de voorzitter van het comité, mr. H D. A. van Reenen. het podium om mede namens het comité en de militairen, hulde en dank te brengen aan den dilettantengroep voor hun heerlük spet. De Maskerspelers hebben met deze uitvoering pionierswerk verricht. Moge hun voorbeeld na volging vinden bü alle hier ter plaatse bestaande vereenlgingen. Vermelden we ten slotte nog dat ook de te Camperduin gelegerd zünde militairen dezen ontspanningsavond hebben bijgewóond. dienst door een particulier te laten geschieden De VOORZITTER somde een groot aanta. bezwaren op tegen uitbesteding van den diens bü een particulier. Er is geen controle en geen zekerheid en bovendien Is die kwestie een paar Jaar geleden nog uitvoerig onder oogen gezien De heer G. F. RES was ook voor uitbestedlnj en oefende critiek uit op de cüfers van der. gemeente-opzlchter. Gemeente-exploltatie U zJ. te duur. De VOORZITiek zei nu dat door het “l1- besteden de gemeente met het personeel zitten, dat dan wachtgeld moet hebben. De heer DE NIJS wilde gemeente-exploltatie zelfs al Is het duurder. De gemeente moet zulke dingen niet uit handen geven, mede gezleif de ervaringen In andere gemeenten. De heer BROUWER had ook verschillende fouten in het rapport van dén gemeente-op zlchter gevonden. Toch had spr. tegen uitbe steding groote bezwaren. Men geeft er één man werk door en ontneemt anderen een boterham. Bovendien heeft men op uitbesteed werk geen kijk. Dat is geen bezuinigen. In principe werd vervolgens besloten den dienst in gemeentelük beheer te houden. Tegen stemden de heeren P. de Wildt, Spaansen, Bont, O. F. Res en B. Res. Na een discussie over verschillende techni sche en flnancieele punten werd het voorstgs van B. en W. goedgekeurd met de stemmen van de heeren F. de Wildt, O. F. Res en B^ Res tegen. De aankoop van een zandstrooier en eeu sneeuwruimer werd na een debatje over uitstellen goedgekeurd met 6 tegen 5 stem men. ^oorgesteld werd vervolgens f 4401.40 be- •chikbaar te stellen voor het aanschaften van “n nieuwen vuilnis-auto ter vervanglnp 7*n den volkomen aftandschen tegenwoordige *en zandstrooier en een sneeuwruimer. De btereflende raadscommissie was over h ’ooratei niet tot overeenstemming gekomen. heer SPAANSEN wilde eerst eens onder wenschelük is den vuilnisophaal men Intusschen wel laten varen, gelooven Wü. Het wordt te laat in den tjjd. De vooruitzich ten zün voor den Langendük niet zoo büzonder gunstig, sis men de verschillende berichten over de Internationale handelsovcreen komsten nagaat. De kans, dat er versche groenten naar Frankrijk kunnen worden verzonden, is geheel uitgesloten, evenals dit de laatste jaren bet geval was. De onderhandellngen met België loopen ook niet erg vlot. Men is bü onze Zui derburen blükbaar bang voor dumping; daarom wordt aangedrongen op het vaststellen van prijzen, onder welke men voor de naar Tfcl- glé te exporteeren goederen niet mag gaan. Of hierin voordeel zal schuilen voor den Neder- landschen tuinbouw moet nog worden afge wacht. De Coloradokever, dien wü hier gelukkig nog niet hebben, maar welke In het Zuiden van ons land eenige malen is aangetroffen, is oor zaak geweest, dat Dultachland de bepalingen, welke zün getroffen om te voorkomen, dat deze kever ook In Dultschland zal komen, ook voor Nederland van toepassing heeft verklaard. Het allereerst zullen de vroege aardappelen met deze bepalingen te maken hebben. De nu reeds benoodlgde paperassen zullen nog weer ver meerderd worden met verklaringen omtrent het vrü zün van den gevreesden kever. Wij hopen van harte, dat de pogingen, om de besmetting van ons land met dit schadelük gedierte tegen te gaan, met succes bekroond mogen worden. Anders ziet het er niet best uit voor den tuin bouw. De eerste bloemkool bracht nog weer goede Prijzen op. De aanvoeren zün echter zeer ge ring. De prüaen varieeren van ƒ29.— tot ƒ37. per 100 stuks. Voor rabarber, waarvan de aan voeren toenemen, werd tn het begin van de week nog een vrij behoorlüke prijs gemaakt. Wü noteerden ƒ330 tot ƒ520 per 100 bos. Dit hield echter niet lang stand. Vrüdag waren de noteerlngen zelfs heel laoag. 2.10 tot 290 per 100 bos. Later herstelden zü zich’een weinig, doch boven ƒ330 kwamen ae niet meer. De tomatenprijzen zün, zooals gewoonlük. al weer heel wat lager geworden. In het begir. van de week noteerden wü nog 50.— per 100 kg. voor A. later was dit echter ƒ40.C ging van de hand voor /38 en CC voor 25.00. Te Noordscharwoude werd nog een klein partijtje witlof verhsindeld. Het mooiste ging van de hand voor 2139 per 100 kg. De aardappelprüsen Waren weer heel laag. Hoogstens werd ƒ2.— 6 ƒ2.10 per 100 kg. be steed. Souvenir, Friso en Bevelander bleven soms heel wat beneden /3. Uien werden tegen zeer afwisselende prijzen verhandeld. In het begin werd ruim ƒ3.per 100 kg. betaald. Donderdag te Noordscharwoude slechts van f 130 tot f 3.Zaterdag was het weer ƒ3.tot ƒ330. Groote hoeveelheden kan men niet meer plaatsen. Peen komt nog slechts in kleine hoeveelheden ter veiling De prijzen hiervoor waren van ƒ5.40 tot ƒ6.00 per 100 kg. Kleine peen l.lft^ ƒ130. Deensche wttta kool 1» heel wat goedkooper -geworden, de laatste dagen De eerste dagen noteerden wü nog van 330 tot 430, te Broek op Langendük. Vrij snel verminderden de prij zen. totdat tenslotte te Noordscharwoude van 180 tot 330 en te Broek van 130 tot ƒ330 per 100 kg. besteed werd. Dit betrekent voor de tuinders, die nog eenigen voorraad hebben, een strop. De gele kool heeft zich vrü goed kunnen handhaven. Men betaalde er van ƒ5.80 tot 830 per 100 kg. voor. De voorraad van deze kool soort is echter heel wat minder dan die van de Deensche witten. raad en feliciteerde hem met zün benoeming. Lang heeft St. Maarten in het onzekere geleefd, wie de opvolger van burgemeester Klerk zou worden. Men streefde er tfaar iemand uit de burgerü benoemd tetarügen. wat echter niet soo heeft mogen zün. Niettegenstaande dat bent u hier van harte welkom en wü zeggen u alle me dewerking toe Een betrekking van burgemees ter en secretaris is In dcaen tüd geen gemakke- lüke funztie De land- en tuinbouwbedrijven hebben het zwaar te verantwoorden, alsmede de middenstand en de arbeiders. Het doet hem ge noegen. dat de heer Kooiman gelegenheid heeft gehad hierin Inzicht te krijgen op de secretarie van de Wieringermeer. Het is de trots van 8L Maarten, dat de begrootlng 1939 weer sluitend was te maken zonder flnancieelen bijstand van het Rijk Vervolgens gaf hü hem de leiding over In het volle vertrouwen, dat de nieuwe voorzit ter In den raad zich zal weten te stellen boven de partijen. Burgemeester Koolman dankte voor het 1D hem gestelde vertrouwen en releveert de econo mische omstandigheden. Het sluitend kunnen maken der begrootlng Is mooi, maar het geeft zorgen om dit te kunnen bestendigen. Hü hoopte op een goede samenwerking met wethouders, raad en ambtenaren en zal trachten de voetsporen van zün voorganger te volgen. Na mens de 8.D.A.P. werd nog het woord gevoerd door den heer Breed. De heer Grootjes bood na mens de A R gëlukwenschen aan. Hierna werd de raadszitting gesloten en be gaven allen zich naar de zaal van Zwakman ten einde den burgemeester, zün verloofde en fa milie persoonlük te kunnen gelukwenschen Hier waren aanwezig vele vooraanstaande fi guren uit de omgeving en uit de gemeente, de afgevaardigden der besturen van diverse cor poraties, het politiepersoneel en de ambtenaren der secretarie. Namens laatstgenoemden sprak de heer Sloof, die hoopte, dat de samenwerking mag zün zoo als onder oud-burgemeester Klerk. Dan sprak oud-burgemeester Klerk, die zün opvolger van harte gelukwenschte en hoopte, dat de heer Kooi man de aangename medewerking zal krijgen, zooals hü die 3 Jaren heeft gehad. Namens het politiepersoneel bracht de heer Heneweer zu« felicitatie en begroette het nieuwe hoofd der po litie. De burgemeester zeide den Indruk te krügen, dat de samenwerking een prettige zal zün en dankte voor de geuite wenschen. B. en W. hadden al eenigen tüd In beraad, een plan tot het aanleggen van een boulevard aan zee. Om tot eventueele uitvoering te ge raken was het noodzakelük, dat de raad daar toe In principe zou besluiten, een plan van aan leg enz. te laten maken. Vooral met het oog op de vraagstukken, welke daarbü moeten bezien, het overleg, dat met de Provinciale tn- itantle zal moeten worden gepleegd, terwijl het plan als een partieel uitbreidingsplan zal moeten worden behandeld, kwam het B. en W jewenscht voor het maken en uitwerken van een dergelük plan op te dragen aan een in genieursbureau, hetwelk daarvoor het meest Is aangewezen. Het behoeft volgens B. en W. geen verder betoog, dat het eventueel tot stand brengen van een boulevard aan zee de öelangrijkheld van Castrlcum als badplaats ten zeerste zal bevor deren. Tav. de werkloosheid moet het plan bezien worden als een plan tot blüvende werz- verniimlng. De verwachting Is, dat de regee ring niet onwelwillend tegenover de uitvoering •al staan, zoodat medewerking van het Werk fonds mogelük is. Omtrent de kosten kon nog niets worden me degedeeld, maar B. en W. stelden zich voor, ■net het bedoelde Ingenieursbureau onderhan dellngen aan te knoopen en te züner tüd met een voorstel omtrent kosten enz. te komen. De heer BERLEE zou liever zien, dat B. en W. eerst met een voorloopige opgave var kosten kwamen. De VOORZITTER antwoordde, dat hü b'J Gedeputeerden in dat opzicht niets gedaan kan krügen, alvorens de raad een principe besluit heeft genomen. De heer BERLEE vreesde dat het werk In werkverschaffing zal worden uitgevoerd, even- sis de rioleering. die heel wat noodlger Is. De VOORZITTER zei, dat zulks niet het geval zou zün, ook niet, al wordt het Werk fonds Ingeschakeld. De heer BERLEE wilde graag absolute ze kerheid, maar de VOORZITTER kon die niet geven; het werkfonds zal echter hoogst on- waarschünlük uitvoering in werkverschaffing verlangen. Wethouder DE VRIES zei. dat het op het «ogenblik ging om een princlpe-beslult tot het maken van een plan. De kwestie van ultvoe- Hng is een zaak voor later. De heer DE NIJS vond het plan wel mooi. m*»f hü was bang, dat het de flnancieele «zagkracht der gemeente te boven zou gaar. Spr. vond het daarom gewenscht, dat B. en W. toch eerst met een voorloopige kostenbere kening komen. De VOORZITTER segde toe In de middag- vergadering de kosten op te kunnen geven. Hü “Pleitte overigens nog eens het aannemen van het voorstel. De heer G. F. RES vond al het gepraat c*erbodlg. De raad is door een principe-be- nï ln 8een enkel opzicht gebonden. De heer SPAANSEN dacht er anders over en ried Het r middagvergadering? De raad van de gemeente Castrlcum hield pinsdagmorgen - -r woón'lUk de noodige strubbelingen eene 1 en een i gevoegd te gaan De 1 betering tot in het oneindige. De voorzitter, baron SLOET, beaamde dat en tti dat men anders een geheel stenografisch verslag zou moeten laten maken. De heer DE WILDT was van meening, dat men alles in de notulen op moest nemen. Besloten werd tenslotte ook dezen keer de gewenschte veranderingen aan te brengen. Ook uitvoerig werd gedisputeerd over een luppletolre begrootlng ter vereffening van eenige overschreden posten. Aanmerking were os. gemaakt op de meerdere reiskosten, maar de VOORZITTER betoogde met klem, dat men moet kunnen werken Er moet meer naar Haar lem en Den Haag worden gereisd dan vroeger In verband met de veranderde tüdsomstandig- beden. Anderen maakten bezwaar tegen het krap ramen van verschillende posten. De VOOR ZITTER antwoordde daarop, dat mei^o^juh nig mogelük te werk wil gaan, docrf^^l^WI W. overigens geen helderzienden zün, die altüd precies van tevoren kunnen weten, wat moet worden uitgevoerd. Na veel vieren en vrüfen werd de suppletolre begrootlng 1938 elndelük goedgekeurd. Van de Oranjevereenlging was het verzoek tngekomen een subsidie van f 160,te verleenen, zünde het kastekort over 1938, ont- «tsan door de financieel slecht geslaagde op voering van „De Spion van den Prins". B. en W. stelden voor f 100,te geven, op dat de vereenlging een prikkel overblüft self goed voor haar financiën te zorgen. Dit subsi die op deze manier moest ook als een uitson dering worden beschouwd. Verschillende leden hadden geen bezwaar tegen het voorstel, maar wilden het ook niet anders zien dan als een uitzondering. Alleen de heer BROUWER, die de Oranjevereenlglng als een büzondere vereenlging beschouwde pleitte voor een volledige, dekking van het te kort door de gemeente. Zün pleidooi vond alleen bü de heeren Berlee en de Nijs steun, zoodat de raad besloot, con form het voorstel van B. en W. (Hier werd gepauzeerd voor het drinken van een kofhrltofflé door de vreeden der ge meente, waarbü de pers n|et meer dan toe- Maandagmiddag had de feestelüke ontvangst en Installatie plaats van den nleuwbenoemden burgemeester van St. Maarten, den heer Kool man. Te ongeveer 2 uur hadden de feestcommis sie en vele belangstellenden zich opeesteld op den Westfrieschendyk. toen de heer Koolman, verloofde en familie uit de richting Burgerbrug naderden De voorzitter van 't comité, de neer Bruin, heette hem hartelyk welkom als hoofd der gemeente. De heer Kooiman kan vertrouwen op de medewerking der ingezetenen. De heer Kooiman zeide het voornemen te hebben de inwoners zooveel mogelük van dienst te zün. Voor allen is hü nog een onbekende, doch hü is naar hier gekomen om de gemeente naar best vermogen te dienen. Daarna had een rondrit plaats door de met vlaggen getooide gemeente. Bü de verschillende scholen werd even gestopt om den spontanen welkomstgroet der jeugd ln ontvangst te nemen Hierna betraden de talrüke genoodIgden en be langstellenden het raadhuis. De raadzaal was eivol toen loco-burgemeester Glas allen een welkom toeriep. Onder de aanwezigen merkten wü op den heer A. Klerk, oud-burgemeester en echtgenoote, vertegenwoordigers van de omlig gende gemeenten en vele belangstellende colle ga’s uit den omtrek. De secretaris, de heer Sloof, las de Ine.ekomen stukken voor, welke betrek king hebben op de benoeming en de eedsafleg ging. De heeren Breed en Blom hadden de ge loofsbrieven onderzocht van het nieuwe raads lid, den heer BUpost opvolger van den heer ■tenhoorn en adviseerden tot toelating. K. J. C. Hemelvaartsdag is weer de dag van de K. J. C. Nieuwe leden zullen weer worden aangenomen, terwül de oudsten over gaan naar de St Josephgezellenvereenlging. Des avonds zal er In het^parochlehuis .X* Burg" een feestavond worden gehouden om half acht, welke een afwisselend programma biedt. Er zal een tooneelstukje worden opgevoerd en declamaties worden voorgedragen. Alle ouders toonen vanzelfsprekend avond hun belangstelling voor het K. J. C.- jeugdwerk. Een büaondere wedstrijd Op het voetbal veld te Dirkshqm zal op Hemelvaartsdag te 2 uur (oude üd) ‘n zeer büzondere voetbalmatch worden gespeeld. De eerste elftallen van Hol landia Tultjenhorn en D.F.C. Dirkshom zullen dan nJ. eikaars krachten meten. Beide elftal len hebben van hun bonden toestemming gekre gen dezen wedstrüd te spelen, zoodat men In de gelegenheid gesteld wordt eens te zien wie de sterkste Is. Wü hebben zoo het vermoeden, dat het een spannende strijd zal worden, om dat het belde derde-klassers zün en het voor den winnaar een heele eer zal zün om kam pioen van Harenkarspel te wezen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13