BEVEROL DE OCEAAN POST D-1 2875 Q IURS rpsea liekapd ■sia” POLDERLAND IN TUD VAN OORLOG REORGANISATIE BIJ RIJKSPOLITIE Al „RADIO-HOLLAND" a WEN Crisis-suikerheffing verlaagd voor Van Rappard beleedigd •t naar Wef heden van kracht Veertig jaar bij de N.S. Eerst een recherche- centrale N.V. WIER UIT DE WADDENZEE A Bestrijding van den Colorado-kever Ontslagen burgemees ter van Ootmarsum Vriendschap tusschen NederlandBelgië Stemmen bij volmacht door militairen Plannen van minitter Goteling, om te komen tot meer eenheid Kostenverdeeling eisch van billijkheid Geen onttrekking aan plaat- telyke politie Hoofdredacteur van ’t Utrechtsch Nieuwsblad veroordeeld In verband met de teer sterke stijging van de suikerprijzen EEN SCHEEPSKRANT! Binnenkort wordt daartoe f350.000 by de Staten-G ener aal gevraagd Vrydag 26 Mei voor het Ambtenarengerecht Betcherming alleen van de water- keeringen niet voldoende Inzegening van nieuwe werkhal op Hemelvaartsdag BRANDWEEROEFENINGEN TE SOESTDUK FEESTELIJKHEDEN OP DRAKENBURG 0-16 rsiraaf ind Limburgache Bedevaart Lourdes R.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND” Alles had een bevredigend verloop „ROTTERD. LLOYD” EN en meer efficiency Spoedig formulieren aanvragen Banket van de Ned. K. v. K. België en Luxemburg WOENSDAG 17 MEI 1939 t. L t. vrijwillige offers OLIE VAN OLIESPECIALISTEN ei Juni voor U op de Neder- A4 eiBier ge- k -IJKSCHE TIJDENS I i feest» taarten e zalen zal van departe- plannen van een Met het In het leven roepen van deze RJJks- recherche-oentrale beoogt de minister van Jus titie te komen tot één voor het geheele land werkzame instantii gecentraliseerde L, haar groot belang. Zoowel van de waterleiding als van den vijver achter het paleis is bij deze oefening gebruik gemaakt. Als vertegenwoor dlger van H. M de Koningin woonde jhr. J. J de Jonge van Zwljnsbergen. intendant van het paleis Soestdijk. de oefeningen bij. Bü eventueelen brand of bominslag zal de Amsterdamsche brandweer het eerst worden ge alarmeerd, terwijl zoo noodig daarna de brand weren uit Soest en Baam zullen uitrukken. verhinderd zijn, seg om een re- zjjn. zich een niet vindt züa 27 Deceml re- reeds tie, die belast zal zijn met de behandeling van bepaalde ge specialiseerde verrichtingen op politie-gebled Voor een zeer belangrijk deel zal deze taak be staan in de verzorging van een centrale-docu- mentatie en registratuur omtrent 'verschillende Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Mfei 1939 zullen wor- roeringsvoorschriften. selen voor. On- groote gezinnen niet alleen maar ook opj' Gevolg gevend aan den wensch van H. M. de Koningin, hebben brandweren uit Soest, Baarn en Amsterdam bü het paleis Soestdük oefenin gen gehouden, die een bevredigend verloop hadden. Het paleis heeft weliswaar zün eigen Installatie, doch bü een grooten brand of even tueel gevaar uit de lucht had deze wapenschouw er op ge woon- voor hen 1939 te bü aangelegenheden, waarvan verscheidene rüks- diensten, alsmede de locale polltle-lnstanties profüt zullen kunnen trekken, en voorts in uit wisseling van gegevens met buitenlandsche autoriteiten, alsmede in het geven van leiding en hulp waar noodig bü de uitoefening van bepaalde stukken rükspolitiezorg door o rijks- en plaatselüke politie. Ter voorkoming van misverstand zij er met nadruk op gewezen, dat geen onttrekking aan de plaatselüke politie van op haar weg liggen- niet voldoende effect zou aan den een of anderen vorm van moeten worden gedacht. past. In verband met een en ander zal het nood- zakelük zün, maatregelen voor te bereiden ten aanzien van de burger-bevolklng, otn een mo- geUjke ontruiming van het bedreigde gebied vlot De Rijksrecherche-centraJe zal ten nauwste worden verbonden met het departement van Justitie en daarvan feltelük een onderdeel uit maken. Aan dit departement zullen mitsdien de noodige politie-ambtenaren moeten worden verbonden. Deze versterking van den „staf” zal tevens ten goede kunncp komen aan de uit oefening door den minister van Justitie van zün gezag over de rükspolitiezorg. In dit verband is het wellicht nuttig tevens mede te deelen, dat het in het voornemen ligt voor de nieuwe functies bü de centrale alieen personen in aanmerking te brengen, die reeds thans, hetzü bü het rijk, hetzü bü plaatselüke politiekorpsen, met dengelüke werkzaamheden als bü de centrale zullen vallen te verrichten, zün belast en ter zake over volledige kennis en ervaring beschikken. Naar men ons mededeel de, zou het noodig, maar ook zeer wel mogeluk zpn uit te komen met niet meer personeel dan thans reeds in dienst is. Sollicitaties van werk zoekenden zullen derhalve, ook voor wat betreft lagere functies, geen kans van slagen hebben, x De Rüksrecherche-centrale met één slag in vollen omvang te doen werken ware onuitvoer baar. Daarom zal de opbouw geleidelük voort gang vinden en zullen de verschillende onder deden achtereenvolgens in het leven worden geroepen Het staatswet vast, dat een der be langrijkste. de vreemdelingendienst, de eerste zal zün. Daarna zal vermoedelük de identifica- tiedienst aan de beurt komen en zoo vervol gens. Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. 301, wet van 16 Mei 1939, houdende voorschriften betref fende het stemmen bü volmacht door militai ren bü de in 1939 te houden gemeenteraadsver kiezingen (datum van in werking trading 17 Mei 1939). De Utrechtsche Rechtbank heeft hedenochtend onnis gewezen in de strafzaak tegen mr. dr. G. J van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad, die den heer Ernst Her man Ridder van Rappard. leider van de N. S. A. P. had beleedlgd door het op 2 Maart 1939 in het Utrechtsch Nieuwsblad doen opnemen van een gedicht, dat beleedigende woorden bevatte voor den heer Rappard. Conform den eisch f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis is verdachte veroordeeld. bijzondere eigenbe- gemeen- Inllchtlngen te dezer zake kunnen desge- wenscht ten kantore van die ontvangers worden ingewonnen?— optimist is een beter hervormer l den de pessimist Deze twee militairen startten voor een prestatierit. Na 40 K.M. breekt de poulie van de dynamo, zoodat de ventilator niet meer werkt. Opgeven? „Welneen, we smeren immers met Beveroll" Met 100 K.M snelheid, rijden zij nog 965 KM. met stilstaanden ventilator. leverei maakt Uw meter onverwoestbaar Wanneer de Rüksrecherche-centrale geheel tot stand zal zün gekomen, zal de minder pret tige omstandigheid, dat Nederland, vergeleken met de ons omringende landen, op het stuk der organisatie van het politie-apparaat een ach terstand vertoont wat capaciteiten betreft behoeft de Nederlandsche politie niet voor die van eenig ander land onder te doen tot het verleden behooren. De aan de bestrüding van den Colorado kever verbonden kosten zullen dan ook deels de belanghebbenden zelf, deels het Rü» moeten dragen. Een voorstel, om hoofdstuk X van het dienstjaar 1939 daartoe met ƒ350.000 te verhoogen, zal de Staten-Gene- raal spoedig bereiken. Nu spoedig Koningin Wilhelmina Haar of- ficieele bézoek aan België zal komen brengen, heeft de Nederlandsche Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg Dinsdagavond een groot banket aangeboden ter eere van de Nederlandsch-Belgische vriendschap. Dat de bestaande toestand gebrekkig is. zal duidelük zün, wanneer men bedenkt, dat b.v de Rüksvreemdelingendienst, de Rjjksidentifl- ca tied lenst (het zen. centraal depot der signa- lementskaarten) en de Nederlandsche Centrale betreffende internationale misdadigers zelf standige diensten vormen, die niet met elkan der zün gecoördineerd. Dergelüke versnippering kan niet anders dan tot verspilling van energie leiden. In de tweede plaats zal de reorganisatie modemiseering mogelpk maken van hetgeen verouderd of achtergebleven is, terwül het nooit moeilijkheden zal behoeven op te leveren tot ge centraliseerde behandeling te komen van aan gelegenheden, ten aanzien van welke de nood zaak daarvan ontstaat: het daartoe aangewe zen instituut zal er immers zün. De heer Kievit heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd of de minister wil mede- deelen of de commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van het verdwünen van het wier uit de Waddenzee, bereids haar rapport heeft uitgebracht en of de minister bereid is aan de Kamer mede te deelen, tot welke conclusie de commissie is gekomen. Vrüdag 26 Mei zal in een zitting van het Ambtenarengerecht, welke te Almelo in het Paleis van Justitie zal gehouden worden, het beroep worden behandeld, dat jhr. Von Bönninghausen heeft ingesteld tegen het hem verleende ontslag als burgemeester van Ootmarsum. In verband hiermede wordt de aandacht van de belanghebbenden gevest gd op de beschikking van den minister van Economische Zaken van 16 Mei 1939. waarin bepaald is, dat. rër beko- mlng van gedeeltelijke teruggave van crisis-sui- kerheffing, ulterlük op 20 Mei 1939 vóór 12 uur schriftelük aangifte behoort te worden gedaan ten kantore van den ontvanger der accünzen over de gemeemen. waar de suiker of suiker houdende goederen zün opgeslagen. Belanghebbenden in de gemeente Amsterdam moeten de aangifte inleveren ten kantore van den ontvanger der invoerrechten en van den accüns op de suiker te Amsterdam. Geen resti tutie zal plaats vinden, voor zoover de voorraden 500 k.g. of minder bedragen. In vredestüd zün de polderbesturen alle doordrongen van de verantwoordelükheid. om hun gebieo tegen den gevreesden vüand. het water, te beschermen, maar deze verantwoor delijkheid ir.oet ook tot uiting komen door het nemen van voorzorgsmaatregelen, voor het ge val ons land onverhoopt voor een catastrophe zou komen te staan. Teneinde de gevolgen van een vernieling eerier waterkeering zooveel mogelük te kunnen beperken, zal in grove trekken gelet moeten worden op de navolgende punten: a. het instel len van dükploegen; b. de organisatie van de meldingsposten, dienenae voor het tüdig melden van bominslagen; c. de aanschaffing en de ver- deeling van het benoodigd materieel voor de herstelling aan waterkeeringen en kunstwerken; d de aanwezigheid van wegen, spoorbanen, dü- ken en hooge terreingedeelten, welke den pol der ooorsnüden, teneinde het overstroomings- gevaar te localiseerene. bewaking van de keeringen, ook tegen ongewenschte handelingen door de bevolking; f. het aanbrengen van schorbalken of kistdammen, indien mogelük in ringvaarten of ringslooten, waardoor de hoe veelheid van het binnenstroomende buitenwater wordt beperkt; g. het vlug ter plaatse zün met personeel en materieel, daar waar zulks noodig mocht zün; h. het overwegen van de vraag, zulks in verband met de plaatselüke situatie, of de gecentraliseerde, dan wel de gedecentrali seerde methode van organisatie vyor bescher ming der waterkeeringen moet worden toege- Die gecentraliseerde behandeling bestaat voor epn belangrük gedeelte in anderen vorm ook thans reeds Het ontbreekt ten deze evenwel aan eenheid; de verschillende „centrales” zün elk voor zich hier en daar tot stand gekomen en werken los van elkander en in sommige ge vallen ook in onvoldoende verband met het centrale gezag over de rükspolitiezorg. Met de Rüksrecherche-centrale hoopt de mi nister dus in de eerste plaats te komen tot een reorganisatie van reeds bestaande diensten, waardoor meer eenheid en meer efficiency zal worden bereikt. Het R. K. Tweede Kamerlid Droesen had den minister van Economische Zaken o. m. ge vraagd, of het hem bekend was. dat onder de aardappeltelers onzekerheid heerscht omtrent het al of* niet opleggen van de verplichting tot preventieve bespuitingen van alle aardappeige- wassen ten Zuiden van Rün. Lek en Nieuwe Maas, ter bestrijding van den Colorado-kever. Minister Steenberghe heeft thans deze vraag ontkennend beantwoord. Het opleggen van een dergelüke verplichting wetteljjken grondslag in de wet van er 1934, houdende bepalingen tot be strüding van den Colorado-kever, en wel in ar tikel 3 van die wet. Maatregelen van overheidswege tegen het ge vaar zün reeds bekend gemaakt in berichten van den Plantenziektenkundigen Dienst, die in Maart IJ. op groote schaal, o. a. ook in de pers, zün verspreid. Bovendien zün reeds 9 Februari IJ. de burgemeesters per circulaire op de hoog te gesteld van de dit jaar in den strijd tegen den Colorado-kever te nemen maatregelen Een dezer dagen zal de op grond van artikel 3 der onder 2 genoemde wet vereischte mede- deellng van het hoofd van den Plantenziekten kundigen Dienst aan de betrokken burgemees ters uitgaan. De bestrüding van den Colorado-kever is zoo wel een landsbelang als een belang van de tot bespuiting verplichte aardappeltelers, voor wie het van de grootste beteekenis is, dat de in hun perceelen vermoedelük aanwezige kevers geen gelegenheid kunnen krijgen zich krachtig te vermenigvuldigen en te verspreiden, waardoor ook hun gewas en ook dat van anderen me» den ondergang wordt bedreigd de werkzaamheden wordt beoogd; het gaat slechts om reorganisatie en verbetering van rijksdiensten. Wel zün er van die rijksdiensten thans in strijd met een goede organisatie enkele bü grootstedelijke politiecorpsen onder gebracht. -Het ontbreken van gedétailleerde bescher mingsmaatregelen voor het polderland, te gen aanvallen uit de lucht, In de, destüos door den Minister van Binnenlandsche Za ken aan de burgemeesters toegezonden „Richtlünen voor het samenstellen van het gemeentelüke luchtbeschermlngsplan”. heeft den secretaris van de Dlemer, Venser- en Over-Diemer polders, jhr. D. Bicker, ge noopt. een geschriftje samen te stellen, waarin deze, op het gebied van waterschap pen ongetwüfeld deskundige. uiteenzet. hoe noodzakelük het zal zün, ook de bescher ming van het polderland zeer nauwkeurig te bestudeeren. In de jeugdwerkgemeenschap „Drakenburg” te Baarn tot opbouw van het Katholiek Gemeen- schapsoord is een sportweek georganiseerd, welke tot strekking heeft de sport, die ontaard dreigt te worden in een ongezonden wedstrüdcultus, wederom bewust in dienst te stellen van de al- geheele persoonlijkheidsvorming ten nutte van mensch en gemeenschap. Zoo is een groot verkenningsspel gehouden in dienst van de luchtverdediging, 't opzoeken, ver binden en transporteeren van gewonden, ’t slaan van noodbruggen over greppels en slooten etc. Voorts worden dagelüks gymnastiekoefeningen en vaardigheidsspelen gehouden Donderdag (Hemelvaartsdag) zullen de reedschappen en werktuigen plechtig worden gezegend, terwül ook de nieuwe, door de kamp- genooten gebouwde werkhal wordt ingewüd. Bü die gelegenheid zullen enkele sprekers de cul- tureele en sociale beteekenis van het kampwerk belichten, terwül korte demonstraties van vrüe gymnastiek, volksdansen en volkszang het ge sprokene zullen afwisselen. De dag zal worden besloten met een kampvuur, waarbü enkele kor te leekenspelen worden opgevoerd. De referen daris van de afdeeling jeugddienst van het de partement van Sociale Zaken, benevens enkele andere autoriteiten zullen de feestelükheden büwonen. Belangstellenden, die deze bijeenkomst even eens willen büwonen. kunnen dit' aanvragen bü de leiding van de Jeugdwerkgemeenschap; land goed „Drakenburg”. Baam van ten bate van belang. Niemand kan daaraan en niemand mag zich daaraan Helaas zün er in ons land, de vrijwillige offervaardigheid door met waren gemeenschapszin beoefend tal van lieden, die dien on- zoover die en werd lieden Op grond van de belangrüke stijging van de suikerprijzen heeft de minister van Eco nomische Zaken besloten met ingang van 33 Mei de crisis-sulkerheffing te verlagen van 30 tot 20 opcenten, hetgeen dus een verla ging beteekent van f 2.25 per 100 kg. suiker. De uitsluitende beweegredenen tot deze beslissing is gelegen in de zeer sterke stü ging van de suikerprüzen het ligt dan ook in de bedoeling bü een eventueele latera daling van deze prüzen wederom tot een verhooging van de heffing over te gaan. De bovengenoemde waterschaps-bestuurder wüst er allereerst op. dat in par. 12 van dc vorengenoemde Richtlünen wel gezegd wordt, dat het luchtbeschermlngsplan ook oe basis moet vormen van de voorbereiding van de luchtbeschermingsmaatregelen, c.q. de organi satie in poldergebieden van de bescherming van waterkeeringen. doch naar zün n.eening zal met het treffen van maatregelen voor de bescher ming der waterkeeringen. hoe belangrijk zü ook in onze lage landen mogen' zün. dit vraagstuk niet ten volle opgelost zün. De bescherming van de bemalingsinrichtingen, van A sluizen, van ae waterstaatswerken in het algemeen, vereischt de noodige aandacht De aandacht van de kiesgerechtigde militai ren bü de zee- en landmacht wordt vestigd, dat. voor zoover zü bulten hun plaats in werktelüken dienst zün, thans gelegenheid bestaat bü de in houden gemeenteraadsverkiezingen bü vol macht te stemmen. Het hangt dus van henzelf af of zü al dan niet aan die verkiezingen zullen kunnen deelnemen. Een vlotte gang van zaken zal worden bevorderd, indien de militairen zich onmiddellük bü den door of vanwege den mi nister van Defensie voor de uitvoering der wettelüke regeling aangewezen officier melden en formulieren voor indiening van het verzoek om bü volmacht te stemmen aanvragen. Wordt niet binnen enkele dagen van de door den wet gever geboden gelegenheid gebruik gemaakt door de^rettelüke formaliteiten te vervullen.* dan is de mogelükheid niet uitgesloten, dat het door den militair in te dienen vepzoek om bü volmacht te mogen stemmen, het beoogde ef fect niet zal sorteeren. in de Staatscourant van 17 1 den gepubliceerd de ultvi verband houdende met het Dinsdag door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangeno men wetsontwerp, houdende voorschriften be treffende het stemmen bü volmacht door mili tairen bü de in 1939 te houden verkiezingen voor de gemeenteraden. 26 Juni zal Limburg, neen, heel Katholiek Nederland weer staan in het teeken van Lour des! Immers uit alle deelen van het land ver trekken dien dag de pelgrims onder leiding van het Comité der Llmburgsche Bedevaart naar het beroemdste genadeoord der wereld. Het laat zich aanzien dat ook de 19e Bedevaart zich in een groote belangstelling mag verheugen. Reeds than*Js--fle ziekentrein geheel bezet en moesten tot groote teleurstelling én van zieken èn van het comité weer meerdere zieken wor- oen geweigerd. Hetzelfde had verleden jaar plaats met een groot aantal gewone pelgrims, die door te late aanmelding niet meer konden meegaan. Is men van plan den pelgrimstocht te maken, dan doet men het beste zich zoo gauw mogelük aan te melden, opdat het comité al de maat regelen kan nemen die een goede organisatie eischt. Mocht men onverhoopt dan is het comité coulant gei geling te treffen. De geestelükc leiding berust bü pastoor Rib- bergh uit Houthem Sint Gerlach, terwül de bü- zondere geestelüke verzorging der zieken is toe vertrouwd aan de E.E. H.H. v. d Heyden en Kel- lenaers. De verpleging staat onder toezicht van een viertal doktoren en geschiedt door gedi plomeerde verpleegsters, bügestaan door een groote groep vrüwillige helpsters. De brancar diers-werkzaamheden worden verricht door de Brancardicrsvereeniglng. aangesloten bü de Llmburgsche Bedevaart, die eveneens in dit zware werk wederom geholpen worden door vrijwilligers uit de mannelüke pelgrims en een groep leden van de Jonge Werkman. De ziekentrein vertrekt op 27 Juni en weder om zullen de zieken de eer hebben mgr. dr. Lemmens in hun midden te zien. Aanmelding voor deelname aan den nlet- zieken-trein kan geschieden tot 27 Mei. Hier voor vestigen wü de aandacht gp de adver tentie der Llmburgsche Bedevaart die van rijd tot tüd in ons blad voorkomt. Ook uit economisch oogpunt vraagt de polderbescherming onze belangstelling, en vooral in die gebieden, waar landbouw- en veeteelt-bedrüven worden uitgeoefend, en waar ook belangrüke Industrieën gevestigd zün. Waar in vreoestüd het keeren van het water een polderbelang is, zal dit aldus Jhr. Bleker in tüden van oorlog zich moe ten uitstrekken tot het algemeen belang. Wel wordt vaak betoogd, dat de polders, elk voor zich, alleen rekening te houden zullen hebben met toeval-treffers, maar de kans op vernieling van waterstaatswerken, welke gelegen zün in de onmiddellüke nabüheid van gevaar aantrekkenoe doelen (dus waar over de onveilige zone zich uitstrekt) zal uiteraard grooter zün, niettegenstaande ook in dit geval gesproken wordt van toeval treffers. ■j—en andere groep van de bevolking, die H In deze tüden büzonder zware lasten heeft te dragen, wordt gevormd door de groote gezinnen en één van de lasten, die met méér goeden wil van de zijde van huiseigenaren en bouwers aanzienlijk ver licht zou kunnen worden, wordt veroorzaakt door de moeilükheden, die zü ondervinden bü het zoeken van een behoorlüke woon ruimte. In Dultschland heeft de Rijksregee- ring zich genoodzaakt gezien een decreet uit te vaardigen, waarbü de Dultsche huis eigenaren voortaan genoodzaakt worden een aantal woningen in hun flatgebouwen be schikbaar te houden voor gezinnen met veel kinderen. Tot dusverre toonden de huiseige naren, vooral In de duurdere wüken van de groote steden, weinig bereidwilligheid om te verhuren aan groote gezinnen uit angst voor moeilükheden met de andere huurders, terwül bovendien het argument aangevoerd werd, dat groote gezinnen meer kosten met zich meebrengen voor den eigenaar voor het onderhoud van het huis. Ook ten- onzent doen zich diezelfde verschip voldoende woonruimte voor is een euvel, dat zich echi wreekt op die gezinnen zei de gemeenschap, waarvan die gezinnen een zeer waardevol en niet zelden het meest waardevolle deel uitmaken. Hygiëne en Moraliteit hebben ernstig te lüden van ge brek aan behoorlijke woongelegenheid. Wil “en ontkomen aan een dwangdecreet, zoo- als thans In Dultschland is uitgevaardigd dan zullen overheid en particulier Initiatief de handen ineen moeten slaan om voor de groote gezinnen geschikte woningen tegen oen voor hun draagkracht aanvaardbaren Prijs te scheppen. Het „draagt elkanders lasten" vindt ook hier een ruim terrein. Waarop het in sociale offervaardigheid en gemeenschapszin in toepassing moet worden gebracht. MET IDVERTKURKN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS. REPATRXKERENDEN EN TOERISTUN Vraagt groafaummar Kelaaragvaeht Ml Amaterdam-O. waarin plaats iemand kan gebruiken, die elf maanden of nog langer voor het vervullen van zün dienstplicht afwezig zal moeten zün, mee nen wü toch, dat zulke gevallen alleen maar tot de zeer hooge uitzonderingen behoeven te behooren. Mocht het in de practük anders schünen, dan zou een of- fldeele contröle van een tot oordeeleA be voegde onpartüdige instantie niet alleen gewenscht, maar zelfs hoogst noodzake- Hjk kunnen blüken. Wat in het democrati sche Engeland en Frankrük kan zou ook hier kunnen, en, indien moreele pressie sorteeren. zou dwang WAARIN HET DAG1 NIEUWS. VERSCHIJN DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: n het democratische Engeland en in het democratische Frankrük heeft de over heid maatregelen in het vooruitzicht ge steld, om te voorkomen, dat zü. die on der de wapenen moeten romen, bü hun terugkeer in de burgermaatschappü hun plaats definitief bezet zouden vinden door anderen en naast het groote persoon lijke offer voor de verdediging des lands ook nog het offer van hun maatschappelüke positie zouden moeten brengen. Hier te lande spreekt de overheid slechts het vertrouwen uit, dat de werkgevers vrijwil lig uit plichtsgevoel en rechtvaardigheids zin zooveel mogelük de werknemers na den volbrachten, verlengden diensttüd terug zullen nemen in hun eigen bedrijven. Zal dit vertrouwen van de overheid hier en daar vermetel blüken en beschaamd worden? Wü zün er niet erg gerust op, nu af en toe in de pers advertenties ge plaatst worden, waarin betrekkingen en posities worden aangeboden, waarvoor de eisch wordt gesteld, dat de gegadigden .vrij van militairen dienst” moeten Zonder te willen ontkennen, dat er gevallen kunnen voordoen, werkgever op een bepaalde Naar het zich laat aanzien, de sedert eenlgen tüd bü het ment van Justitie bestaande op het gebied van reorganisatie het rükspolitie-apparaat binnenkort eerste gedeelte werkelükheid worden. Wan neer niet alle teekenen bedriegen, zal reeds vrü spoedig, d. w. z. binnen enkele maan den, worden overgegaan tot in werking stel ling van de z<n. Rüksrecherche-centrale, waarover we reeds een korte mededeellng plaatsten. Voorloopig geschiedt dit nog op beperkte schaal, doch met welomlünoe plannen voor verderen uitbouw. De zaak bevindt zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Er waren tal van autoriteiten aanwezig, o. m oen vertegenwoordiger van den minister voor het Verkeerswezen, enkele oud-ministers, con-, suis e. a. Voorts zaten aan dg eere-tafel aan de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Vink en de voorzitter der Brusseische Persvereeniging, Raoul Tack, die beiden aan het dessert het woord voerden, nadat een dronk was ultgebr^cht op den Belgischen Koning er. Koningin Wilhelmina. De heer Vink, die de aanwezigen begroette, sprak zün vreugde uit over het aanstaande be zoek van H. M. Koningin Wilhelmina. De twis ten van een eeuw geleden aldus ongeveer spr. hebben den tüd gehad te kalmeeren. De toen koel-correcte verhouding is aangenaam geworden en thans hartelük en vrlendschap- pehjk. Voor een volmaakte saamhoorigheid hë' hoeven de belangen niet gelyk te zün. Vriend schap en samenwerking zün onontbeerlük voor de ontwikkeling der economische betrekkingen Zoo is het 'geval voor België en Nederland, die voor elkaar een der belangfükste uitvoerlan- den zün. De goede atmosfeer voor de vriendschap kan slechts door één macht ter wereld worden ge schapen aldus de heer Vink de pers Dank zü de pers zün betrekkingen tusschen Neder land en België, men mag wel zeggen, broeder- lük geworden. Als blük van diepe bewondering en dankbaarheid bood spr. aan de Brusseische afdeeling van de Belgische persvereeniging de eere-medaille van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg aan. De heer Raoul Tack, voorzitter van de afdee ling Brussel van de Belgische Persvereeniging. zeide overtuigd te zün, dat de vriendelüke woorden van den heer Vink aan het adres van de pers weerklank zouden vinden in de pers van beide landen. Onggtwüfeld zullen de Belgen aan Koningin Wilhelmina een hartelüke ont vangst bereiden. In groote stonden van de geschiedenis zün beide volken vaak vereend in dezelfde angsten, dezelfde moeilükheden. dezelfde smarten. De bewüton hiervan zün een versterking geweest voor onze broederlüke vriendschap, welke nog gevoed wordt door onze kunstenaars uit een en dezelfde school, die onzen kerken denzelfden stül gaf. verschillend van andere landen. Die stilzwügende eenheid spruit voort uit het left, dat wü elkander altüd als vrije en op rechte, edele en achtenswaardlge menschen hebben behandeld. Ontegenzeglük zün wü het op zekere punten niet altijd eens geweest, maar onze gedachtenwisseling was loyaal en vrü, gesteund door de volstrekte overtuiging van goede trouw en goed recht. Spr. besloot met een dronk landsch-Belgische vriendschap. te doep verloopen, hetgeen ook geldt voor het vee In de betrokken gebieden. Wanneer het vee fn de welden vertoeft, ver dient het aanbeveling, in tüden van lucht gevaar het kleine beweidingssysteem toe te passen, waardoor in de éérste plaats de tref kans kleiner wordt en ook bü overstroomlngs- gevaar de ontruiming op een vlugge wüze kar plaats vinnen. Willen de te treffen maatregelen tegen de vernieling van waterstaatswerken, door middel van brisantbommen, ten volle aan hun doel beantwoorden, dan zal men tenslotte nog re kening moeten houden met het gebruik var, chemische strüdmlddelen. Het Haartrekken!) gas is dan in feite het eenige chemische strüd- miodel. Ögt de herstellingswerkzaamheden kan belemmwtn en mitsdien zou dus ook een ont- smettlngsploeg voor de polderbescherming nooo- zakelük zün. Naar de meenlng van jhr. Bicker kan het niet de bedoeling van den wetgever zün. de or ganisatie van de polderbescherming dusdanig op te voeren, aat men op deze wüze. naast den gemeentelüken luchtbeschermingsdienst, nog een dergelüken dienst in zakformaat zou gaan oprfchten. De polderbescherming zal zj. dan ook ongetwüfeld een onderdeel moeten vormen van het algeheele plan en in dit verband gezien, zullen de onderscheidene diensten zich hebben aan te passen aan hetgeen nooozakelük is voor de organisatie der polderbescherming De uitvoering van het gemeentelük lucht- beschermingsplan eischt veel personeel en juist déérom zal. voor wat het platteland betreft, met zün verspreide bewoning, buurtschappen enz., naar de meest doelmatige werkwüze en samenstelling vin de vele diensten gestreefd moeten worden. Waar ook de polderbescher ming weer personeel .vraagt, lükt het jhr Bicker, in verbana met het vorenstaande, niet juist, dat de polderbesturen zelfstandig deze or ganisatie zouden regelen, doch dat zulks ge schiedt door het hoofd van den gemeentelüken luchtbeschermingsoienst. wien zü in dezen van aovles dienen. Bovendien kan de polderbescher ming zich uitstrekken over méér dan één ge meente en in dit geval zullen de gemeenten een gemeenschappelüke regeling moeten treffen. Daar het nemen van voorzorgsmaatregelen begrijpelijkerwijze kosten met zich medebrengt, zou zonder meer betoogd kunnen worden, dat deze geheel voor rekening komen van de Wa terschappen. Waar echter de bescherming eer waterstaatswerken gezien moet worden als een algemeen belang, zal zegt jhr. Bicker aan het eind züner memorie een kostenverdeeling tusschen de overheid en den polder een eisch van billükheid zün. terwül daarnaast de ligging der objecten en de Indeeling der gevarenklasse tot leidraad zouden kunnen dienen. De kosten, verbonden aan de bescherming der bemallngsinstallatir» tegen luchtgevaar, behooren geheel voor rekening van het water schap te komen. Dezer «jagen heeft de directie der Nederland sche Spoorwegen negentien employés ontvangen, die deze inland den dag herdenken, waarop sjj veertig Jaren geleden in dienst der N.S. traden. Prof. Goudrtaan heeft hen allen in hartelüke bewoordingen toegesproken. Via hun superieuren zal den jubilarissen een enveloppe met irtfcoud en een oorkonde worden overhandigd. e nood der tüden eischt Offers. Offers van het jang ten bate van het ichappelük ontkomen onttrekken, waarin velen ^ordt. óók nog afwjjsbaren plicht, voor zoover die niet wettelük is opgelegd, negeeren en voor aoover die wel wettelük werd opge legd ontduiken. Deze lieden trachten zichzelf te verontschuldigen met de deneering, dat de gemeenschap zoovele en zware offers ten bate van haar sociale voorzieningen en militaire maat regelen eischt. dat zü particulier volko men gerechtigd zün al hun handigheid en slimheid in liberalistische gezindheid aan te wenden om zooveel mogelük aan die lasten te ontkomen. Een dergelüke men taliteit is volstrekt in strüd met de natio nale en Christelüke gezindheid, welke door H M. dé Koningin zoo krachtig en over tuigend is gepropageerd, toen Zü voor de radio het .Draagt elkanders lasten” als devies voor de dagelüksche levenspractük van alle Nederlandsche staatsburgers aan beval. Het Is niet te verworMeren, dat juist zü, die op alle mogelijke manieren de las ten van anderen van zich trachten af te schuiven, het meest en het felst gekant zün tegen eiken vorm van overheidsdwang, die hen niet meer vrü zou laten om hun ge- meenschapsplichten te verwaarloozen of te negeeren. Maar indien er ooit in ons vrijheidlievende, maar helaas soms ook vrijheid misbruikende land tot vormen van dwang zal moeten worden overgegaan otn er voor te zorgen, dat'ook wezenlük alle staatsburgers zonder uitzondering elkanders lasten dragen, dan zullerr deze egoïstische en onmaatschappelüke vrüheidsfetichlsten dat uitsluitend aan zichzelf hebben te wijten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9