2 in Ernstige onlusten 2 Een Fransch adres J ALGEMEENE STAKING DER PALESTIJNSCHE JODEN Een Koninklijke intocht het oude Quebec Dronken chauffeur rijdt vier menschen dood van welkom De Canadeezen hebben het Britsche aan Het nieuws vairheden De Koning antwoordt beide talen vorstenpaar een schitterende en geest driftige ontvangst bereid VEREENIGDE katholieke pers VRIJDAG 19 MEI 1939 MACHT OVER HET STUUR VERLOREN en in Z/JN VROUW OP STRAAT GEDOOD Te Tel Aviv werd, als antwoord op het Britsche witboek, het regeeringsgehoaw in brand gestoken „Gevoelens van vreugde, eer bied, verknochtheid toegenegenheid AD een Bestuurder in arrest TIE Drama in Amsterdam- West Proclamatie van burge meester Max DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN HiminuiumiinmmimminmnnimHimimimmmmimmimninï^ Het Weer lllllllllllllllllllllllllUlUniUIIIIIIIHIIIIUIK VERWACHTING: H.M. de Koningin naar broedervolk De Hooge Commissaris van Palestina heeft een uitvoerig rapport over den toestand in het land naar den Britschen minister van Koloniën MacDonald geseind, waarvan deze in het Lagerhuis melding maakte. JERUZALEM, 19 Mei. Een algemeene staking van de Joden, groote protestbetoogingen in geheel Palestina en hier en daar vrij ernstige incidenten zijn het gevolg geweest van de publicatie van het Britsche witboek over Palestina. N00RDH0LLA NDSCH DAGBLAD ing DIENSTAANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan- «M r g van Adret van welkom VOOR DE KUSTSTROOK: VOOR HET BINNENLAND: •UIMC SORTtUIHG IH <10104 GOUOSMIOSZAKIN De premier spreekt F.EB :Ief- 190» in OO A DZ ring. Zon o» 5.01 onder 20.52. Licht op 21X2. Mmh op 4.38 onder 20.17. N. M. 4.45. Een vreeselyk drama heeft zich op den avond van H emelvaartsdag te Lonneker af gespeeld De aankomst van Koning George en Koningin Elisabeth te Juebec in Canada. Minister-president Mackenzie Hing verwelkomt de hooge bezoekers (Telegrafisch overgebrachte foto) Laga wint wederom het hoofdnummer op de Varsity. van ee» ■waarde. bet 73. 173 agenten gewond werd. Middelerwijl waren eenlge betoogers er in geslaagd, de Britsche vlag van het gebouw te rukken en de Zionistische vlag te hyschen. gemeentelijken geneeskundigen dienst ter plaat se kwam, kon deze nog slechts het lijk naar 1 Wllhelmlnagasthuis vervoeren. - Twee voorbijgangers, die de vreeselijke daad niet meer hadden kunnen voorkomen, grepen den man vast, die zich, zonder zich te verzetten, naar het politieposthuis op het Haarlemmer plein liet overbrengen. Nog reed de chauffeur door, maar bij het café Nykamp werd hij door den ryksveldwachter Smit uit Lonneker gesommeerd te stoppen, aan «•elk bevel hy voldeed. Hij werd onmiddeUfjk in arrest gesteld. hrm. 2624 De burgemeester, ADOLPHE MAX Deze was echter geheel versuft en was ge durende den middag niet in staat een verklaring af te leggen, zoodat men omtrent de eigenlijke motieven van den moord nog in het duister ver keert. lam. 2440 in- «el- da >tn 1734 ibe- ite- irflf tier fe eeren- Vier ascht. Ier nr. r. iza 33053, f35- 3AAF, mond In den loop van den dag werd ook te Tel Aviv de staat van beleg afgekondigd. Ook hier richtten Britsche militairen barrcades in de straten op, en werd het bevel gegeven dat nie mand zijn woning mocht verlaten. De Joden hebben zich echter niet aan dit bevel gehouden en zetten ook in den middag hun betooglngen voort. Z. H. de Paus heeft op Hemelvaartsdag plechtig bezit genomen van de Sint Jan van Lateranen. De landing Toen het koningspaar aan land stapte Werd het door een hartstochtelijk gejuich verwel komd. Gelijk met de kanonschoten van den ci tadel weerklonk het koninklijk saluut, dat ge geven werd door de vier escorteerende oorlogs schepen. Nadat de verschillende vooraanstaan de personen waren voorgesteld, inspecteerde de Koning de eerewacht. Ongeveer een kwartier na hun landing begaven hunne majesteiten zich door de dichte juichende menigte naar de stad, ten einde in het parlementsgebouw de offlcleele welkomstplechtigheid bij te wonen. Glimlachend wuifde de Koningin naar de en thousiaste menigte. Bij hun aankómst aan het parlementsgebouw begaven hunne majesteiten zich naar de roode zaal, ten einde het adres van welkom van den premier der provincie Quebec, Duplessis, te aanhooren. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 195 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt Hlllllllllll II Hill I III 11 llllllllllllllll I lllll - - In een café maakte hij kennis met een inge zetene van Winterswijk. Er werden verschillen de rondjes gegeven, waarna werd overeengeko men. dat S. den auto eenigen tijd zou mogen leenen. Hij nam twee andere personen mee naar Ol- denzaal. waarna hij op den terugweg tegen zeven uur het dorp Lonneker passeerde. Ge tuigen hebben aan de politie verklaard, dat de auto hun even voor het dorp Lonneker in razende vaart men zegt van 120 KM. was Nader vernemen wij, dat in den afge- loopen nacht de twaalfjarige Stientje Smit in „Ziekenzorg” aan de gevolgen iz over leden, zoodat uit één familie twee slacht offers te betreuren zijn. en en lu t 20.- Bnuw Vr gr. bes GOOI, 33001 Vandaar werd hij korten tijd later overge bracht naar het politiebureau Spaamdammer- straat. waar hij is Ingesloten. De chef van dit bureau, hoqfdlnspecteur J. van den Berg, was terstond ter plaatse en leidde het onderzoek, terwjjl hij tevens trachtte den man een verhoor af te nemen. Het stoffelijk overschot van den heer M is overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te En schede, terwijl de lijken van de kinderen naar het ziekenhuis ..Ziekenzorg’’ te Enschede zijn vervoerd. De verslagenheid in Lonneker is, zoo- als vanzelf spreekt, zeer groot. Het onderzoek is in handen van den commis saris van politie te Enschede, die spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig was. Ook de substltuut-offlcier van justitie, mr. v. d. Hoe ven uit Almelo, heeft persoonlijk een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Een menigte van naar schatting vijftigdui zend personen had zich verzameld om de aan komst van het Britsche koningspaar bU te wonen. Toen Koning George en Koningin Ellsabetn de loopplank afliepen werden zij begroet door een fanfare van trompetten, terwijl vanaf den citadel 21 kanonschoten het koninklijke saluut brachten. De 15-jarige Stientje Smit, die in de om geving woont, reed met een kinderwagen, waarin zich haar broertje van een half Jaar, Willem Jan, bevond. De kinderwagen werd verpletterd en de kleine op sla* gedood. Het meisje is in hopeloosen toestand naar het ziekenhuis „Ziekenzorg” vervoerd. On geveer vijftien meter voor den kinderwagen liep de 12-jarige Annegje Smink, op nog geen honderd meter afstand van de ouder lijke woning. 04 meisje werd door den auto gegrepen en op slag gedood. iets koeler dan gisteren, enkele plaatse- Ifjke regenbuitjes, meest zwaar bewolkt, natige wind uit richtingen tusschen West en Noord. stuurder zelf stilgehouden. Then de veldwach ter ter plaatse kwam, stond de man, die be schonken bleek te sijn, midden tusschen tiet publiek. Hy werd naar het politiebureau te En schede overgebracht, waar hy is Ingesloten. In verband met zjjntoestand kon hij nog niet gehoord worden. /.'gemeene staking der Joden in Pales tina en protestbetoogingen tegen het Britsche Witboek, Het is hier dat zich de toegang naar Canada opent, hier waar de Canadeesche natie werd geboren en hier, dat groote daden zijn tot 'stand gebracht herinneringen, die Frankrijk en Engeland voor altijd tot roem zullen strekken Hier is het ook, dat heden ten dage twee groote rassen gelukkig naast elkaar leven. De geest van Quebec is een gelukkige samensmeltirvi van ondernemingsgeest en oude, trotsch bewaarde tradities" Ie Reg. etineerd, dientt- •evange- geëischt. □tie. tot viW m voor. t-tltulstr °ort. ge- ‘s Her. verschy. >n Hel. I 50- ad weg. De inspectie van de eerewacht, die was opgesteld bij koninklijk paar te Quebec. (Telegrafisch overgebrachte foto) 9 „Empress of Australia" aangekomen. De kade schilderachtigen aanblik Weer vijftien meter verder fietste het echt paar Moddejonge uit Enschede. De man. de 35-jarige A. Moddejonge. arbeider op een melk fabriek, werd eveneens onmiddellijk gedood. Een eindje verder, vlak bij de woning van den rjjksveldwachter Smit, heeft de autobe- Onlasten te Tel Aviv Veö feller dan te Jeruzalem was deze actie der Joden te Tel Aviv. Daar heeft een me- “iRte van circa 1500 betoogers het regee- fingsgebouw in brand gestoken. Tal van do cumenten, die echter van weinig waarde •ouden zyn. gingen verloren alvorens de brandweer er in slaagde, het vuur meester te worden. Terwijl de politie zich met alle kracht ver bette en een charge uitvoerde, werd zjj uit de ’uenlgte beschoten, met het gevolg, dat een der Dr. Hulst uit Leiden zal vandaag de sectie op da stoffelijke resten der slachtoffers verrichten. Nader kan worden gemeld, dat de bestuurder in een bocht van den weg bfj de bakkerij van Baveld de macht over het stuur kwijt was ge raakt. Het scheelde een haar of de auto reed tegen een boom. De bestuurder wist dit nog te voorkomen, doch de auto schoot met onverminderde vaart door, het rijwielpad op, rechts waarvan de béi de meisjes liepen met den kinderwagen. De kinderwagen werd geheel versplinterd. De baby kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. Toegesnelde voorbijgangers hebben het levenloos uit de modder gehaald. De chauffeur raasde echter door en kwam enkele tientallen meters verder in botsing met den heer M„ die tegen een boom vloog en met verbrijzelden schedel dood bleef liggen. Zijn vrouw, die met een kind op den bagagedrager dicht bij haar men fietste, werd rakelings door den auto gepas seerd. Op Hemelvaartsdag is in Amsterdam- West een vreeselijke moord bedreven. Voor bijgangers en bewoners van het Barends- pletn waren getuige van een drama, dat een zeer kort verloop had en waarbij een 51- jarige man sjjn 42-jarige vrouw om het lo ven heeft gebracht. was reeds door middel van tjjd- koffers brand gesticht in vier het gouvernementsgebouw te QUEBEC, 17 Mei. (Reuter). Om uur 52 plaatseljjken tijd is de in Quebec een de en de politie. De burgemeester van Brus sel, Adolphe Max, heeft de volgende proclamatie doen aanplakken: Medeburgers, De Koningin der Nederlan den, de uiinoodiging van den Koning^der Belgen be antwoordend, zal Dinsdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen, en zal er tot den volgenden Vrijdag ver blijven. De Brusselsche bevolking zal de geëerbiedigde Vor stin van een broedervolk hartelijk ontvangen. In de huidige omstandigheden voelt België, dat het meer dan ooit mei dit volk ver- eenigd is door de banden van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer woningen tijdens die gelukkige dagen en dat, overal in de feestvierende stad, de Belgische en de Ne- derlandsche kleuren vroo- lijk wapperen, ter eere van Koningin Wilhelmina. Brussel, 17 Mei 1939 juich uitbarstte en hen hartelijk be groette. De Koning droeg het ad- miraalsuniform en de Koningin was in het grijs gekleed. De dader, die verscheidene Jaren met de vrouw, een kleurlinge uit Zuid Java, gehuwd was, leefde gescheiden van deze vrouw op een kamer in Amsterdam-Zuid. Zijn vrouw woonde in het tehuis van de ver- eeniging Hulp voor Onbehulsden. Het echtpaar heeft vier kinderen. De oudste, een meisje van dertien jaar, woont by den vader, twee kinderen worden momenteel in een sanatorium verpleegd, terwijl de jongste met de moeder is onderge bracht by Hulp voor Onbehulsden. Hoe en waar de man haar Donderdagmiddag heeft ontmoet, is nog niet bekend, maar in ie der geval bevonden zij zich omstreeks half twee op het Barendsplein. waar voorbijgangers merkten, dat er een korte, maar zeer felle woordenwisseling tusschen hen ontstond. De man greep toen plotseling een groot pad- vindersmes dat hjj bij zich droeg en stak de vrouw eenlge malen in den hals. Een der steken trof de halsslagader, die werd doorgesneden, met het gevolg, dat de vrouw hevig bloedend in- eenzeeg. Nog voordat hulp ter plaatse was, had zij den geest gegeven en toen een auto van den tot ne- m drie in rang. Verlovtogs^o^^^iciad- met HD - goud vaY loos aesm zuiverheld allerhoogst en oudste dominion van de In deze boodschap, die in het Fransch was opgesteld, werd o.m. gezegd: „Ik ben op dezen onvengetelijken dag ge lukkig en trotsch jegens Uwe Majesteiten uit drukking te mogen geven aan mijn gevoelens van vreugde, eerbied, verknochtheid en toege negenheid van de geheele provincie Quebec en in het bijzonder van de Canadeezen van Fran- sche afkomst. Eensgezind van gevoelen begroeten wij Uwe Majesteiten in onze oude hoofdstad. Onze pro vincie is steeds getrouw geweest aan de kroon van Groot-Brittannlë, zooals ook aan de tradi ties, overgeërfd van ons voorgeslacht. Wij zul len nimmer nalaten den troon te beschouwen als het bolwerk van onze democratische staats instellingen en grondwettelijke vrijheden. „God save our gracious King and Queen.” voorbij gereden. De wagen slingerde over den weg. In de bocht b(j het dorp Lonneker reed de auto reeds over het fietspad en daarna over een rechts van dat pad liggend verhard ge deelte. iets koeler dan gisteren, meest zwaar be wolkt, enkele plaatseljjke regenbultjea, zwakke tot matige wind uit richtingen tusschen West en Noord. De Canadeesche regeering heeft vervolgens In hotel Frontenac aan het koningspaar een lunch aangebeden, waarbij de Canadeesche pre mier Mackenzie King een welkomstrede hlelo in het Engelsch en senator Dandurand een in het Fransch. In zijn antwoord aan Mackenzie King zelde de Koning in het Engelsch, zich er van bewust te zijn, dat dit een lustorizch oogenbllk Is, „want het is voor het eerst, dat een Britsche Koning den Atlantlschen Oceaan is overgestoken. Dit is ook het eerste bezoek van een Brltsch souve- reln aan zijn overzeesche dominions, en dit moest wel aan het kroon zijn.” De Koning antwoordde Dandurand in hel Fransch. „Ik wil zoo zelde hj) o.m. deze prachtige oude stad en provincie Quebec hulde brengen in dezelfde taal als van hen. die de beschaving het eerst naar de oevers van den Sint Laurens brachten. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4530 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 271 HOORN, Groote Noord 54, rood. Telefoon 412 gCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: «oor Alkmaar 2.per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmaar 230 per kwartaal of 20 cents per week. Uitg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. De staking van de Joden in Palestina is algemeen. Te Jeruzalem werden op Hemelvaarts dag betooglngen gehouden. Woensdag bommen in kamers van Jeruzalem. In drie kamers werd alleen schade aan het meubilair aangericht, terwijl in de vierde kamer documenten werden vernield. Ook werd een koffer gevonden, waarin geligniet, dat evenwel niet is ontploft. Op Hemelvaartsdag bood Jeruzalem een zon derlingen aanblik: alle Joodsche winkels waren gesloten, het verkeer was zeer beperkt, want geen enkele Joodsche autobus reed meer door de straten. De Joden hadden het door hun leiders gegeven parool stip opgevolgd en het werk neergelegd. Versterkte politie-afdeellngen en tal van mili tairen patrouilleerden door de straten, gereed om bjj de minste ordeverstoring op te treden. Tot den middag bleef het vry rustig. Doch omstreeks 12 uur trokken duizenden Joden naar de Jesjoeroen-synagoge, de grootste van de stad, ten einde deel te nemen aan de protest- betooging onder leiding van den opperrabbyn dr. Isaac Herzog. In dan. stoet werden borden met de volgende opschriften meegedragen: „Wy willen ons niet overgeven aan de politiek van de regeering en „wy willen geen minderheid vormen onder Arabische heerschappy”. Reeds vroeg in den ochtend hadden zich groe pen Joden verzameld, die het Britsche en Ara bische verkeer uitjouwden. Op het Joodsche college was de Zionistische vlag halfstok geheschen. De menigte zong het Hatikwah-gezang en deelen van den 137sten psalm. De Joodsche leiders spoorden de menigte aan de orde te handhaven. Herzog hield een toe spraak, waarin hy zelde. dat Engeland ontrouw is geworden aan de Goddelijke opdracht Israël te verlossen. De Joodsche soldaten, die in het Britsche leger In den grooten oorlog hebben gestreden, hebben eveneens betoogd. Toen de stoet ontbonden werd, deden zich de eerste incidenten voor. Eenlge onverant- woordeiyke elementen, aldus Reuter, trokken met een aantal volgelingen naar het bureau van den districtscommissaris, waar zy zulk een dreigende houding aannamen, dat de politie thans het oogenbllk gekomen achtte op te treden. Zy joeg de menigte uiteen, die echter san het bevel der politie niet wilde voldoen en de agenten met steenen bekogelde. De agenten, die stalen helmen droegen en Oa —van schilden voorzien waren, wisten echter spoedig het pleit te winnen en de Joden te verdryven. Drie personen werden by dit gevecht licht gewond. Het werd inmiddels steeds onrustiger. Hier en daar kwam het tot kleine schermutselingen, hoe wel de Joodsche leiders alles deden, wat in hun vermogen lag om hun volgelingen tot kalmte •an te sporen. Tegen den avond werd het In Jeruzalem steeds roeriger. Herhaaldelyk raakte de politie slaags toet betoogende Joden, zoodat de politie weldra dsn beperkten staat van beleg afkondigde. We derom trokken de betoogers naar het gebouw van den districtscommissaris, zy gooiden de rui ten in en trachtten de Britsche vlag naar be neden te halen. De politie kreeg weldra verster king en voerde met den gummistok een charge uit In totaal werden 35 Joden en twee Britsche politieagenten gewond. Eenlge duizenden Joodsche jongemannen, die niet aan de groote protestbetooging hadden deel genomen. hielden tegen den loop van den avond nog eens een afzonderiyke betooging en wierpen to'et steenen naar de politieposten onder het her haald geroep van „Engeland heeft ons verraden”. Joodsche politiemannen en agenten in burger wisten hen echter te bedwingen en zorgden er' voor, dat de stoet zonder verdere excessen ont bonden werd. De situatie werd ten slotte zoo onrustig, dat Britsche militairen het bevel kregen den afge- kondigden staat van beleg met geweld te hand haven. zy richtten in de straten barricades op bewaakt door soldaten met de bajonetten op het geweer. Deze maatregel had tot gevolg dat de fust terugkeerde en men In den loop van den •vond den staat van beleg weer kon opheffen. Kort voordat het koningspaar aan land was gegaan had de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, zich aan boord begeven, om de majesteiten te verwelkomen. Alia ifsr ijp rf- vler liggende schepen waren met vlaggen ge tooid en het was prachtig helder weer. Op de kade was een podium opgericht, dat met Bloe men was versierd en met twee kleine krollen getooid. Nadat de Koning ën de Koningin door verschillende hoogwaardlgheidsbekleeders Wa ren verwelkomd, begaven zy zich naar het tpe- ciaal voor hen opgerichte podium, waar de le den van het Canadeesche kabinet en anflere vooraanstaande Canadeezen met hun echtge- nooten reeds aanwezig waren. V. V. A. wint met 32 van Vosta; Schijndel en Spartaan spelen ge lijk- D. W. S. bedwingt Achillea. Joego-Slavië slaat het Engelsche voet balteam. bood door kleurige militaire uniformen roode mantels der bereden Zoodra het schip vanuit den citadel van Quebec was waargenomen be gonnen alle kerkklokken der stad bij wijze - van welkom te beieren. Drie vliegbooten kruisten boven de „Em-__ press", twee Canadeesche torpedo jagers voeren er voor en de Britsche kruisers er achter. Twee met vlaggen getooide sleepbooten trokken het schip naar de kade, terwjjl de rivier- boBten hun scKelTe sirenes lieten loeien. De Koning en de Koningin verschenen om 9 uur 55 op het pro menadedek en wuifden naar de me nigte aan wal, welke in een luid ge- Donderdagavond omstreeks half zeven is op den rijksweg Oldenzaal- Enschede in het dorp Lonneker een vreeseljjk ongeluk gebeurd. Een per sonenauto, waarvan de bestuurder on der invloed van sterken drank ver keerde, is van den weg afgeweken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, terwjjl ook een kinderwagen, waarin zich een baby bevond, werd getroffen. De wielrijder, de ongeveer 35-jarige heer Modde jonge, het twaalf-jarig meisje Smink en de zuigeling werden op slag ge dood. Het vijftien-jarige meisje Smit werd zeer ernstig gewond en is later in ’t ziekenhuis overleden. De bestuur der van den auto, een zekere S. uit Enschede, chauffeur van beroep, werd gearresteerd. Alle slachtoffers zjjn af komstig uit Lonneker. Uit het polltie-onderzoek is gebleken, dat de bestuurder van den auto, de 34-jarige chauffeur C. S., die by een Enschedesche expedltlefirma in dienst is. reeds vroeg in den middag in aange schoten toestand in de stad is gezien. de aankomst van hst

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1