Spoedig een accoord met Moskou D a nd ww Ml nd LEEFLANG GEEN FRAAI PLEIDOOI BEVEROL Samenwerking van Polen en Roemenië Moeilijkheden in bakkerijbedrijf Aanslag op vrouw te Amsterdam CHRISTELIJKE BOEREN EN TUINDERS EIT r WOENSDAG 24 MEI 1939 Man verwondde ook zich zelf Christoffel-fond» en R. A. P. Minister Steenberghe spreekt Auto in volle vaart tegen een boom IE Bedrieglijke bankbreuk L. VEEBSTRAAT Ned. Reisvereeniging voor Katholieken D 0 Jongen verdronken Clearingkoersen 7 i ran hel svlagd De besprekingen met Maisky vlotten ZUSTERKLOOSTER THANS ZETEL DER GESTAPO Hooge geldboeten tegen autobus- exploitanten gevorderd NA SCHOOLTIJD GAAN ZWEMMEN IN HAARLEM Grootste en fraaiste Lampenzaak in Nederland er B. c. EEN MOOIE LAMP KOOPT IJ BIJ: R... LSI 7H Jatit van het bestaande bijstands- pact tusschen beide landen verbreed Gescheiden echtpaar was in de woning samen gekomen Vader van vyf kinderen gedood; een andere inzittende ernstig gewond De religieuzen in Frankrijk Algemeene vergadering te Breda, „in het land van Schaapman” Een commissie zal nagaan, wat de regeering zou kunnen doen Dr. A. P. J. Hoogeveen tot alge- meeq voorzitter gekozen Vyf jaar geëischt tegen directeur van lotèrykantoor Wyziging van de anti-clericale wetten van 1901 en 1904 verzocht ^Ïeven dat kunne OLIE VAN OLIE! 'ECIALISTEN naar !i«k van zijn AM Van zijn; gemeenschappelijke If tot r De nieuwbenoemde hoopte, 1 in hem gestelde ren heeft deze een berg van werk op uitsteken de wijze verzet. Nadat spr. had aangespoord, op het voorbeeld van Eindhoven het ledental op te voeren,, dankte htj alle medewerkenden in de vereenlging en hoopte, dat de leiders ook dit jaar belangeloos hun prachtig werk zouden wil len voortzetten. SALZBURG, 23 Mei Het Franciscanessen- klooster te Salzburg is door de Geheime Staats politie .in bezit genomen als ambtszetel van de Gestapo. de een een tevens waarden Tenslotte wees de minister nog op den arbeid der Pachtbureau». voor als nu het Nederlandsche volk zoo zwaar belast is door uitgaven op allerlei ander gebied. Koersen voor stortingen op M Mei tegen ver plichtingen luidende in Reichamarken f 74.73 en Lires f 9 SO banketbakkers suikerbewerkers had deren Neen, mijnheer A. B. K„ dat is géén goede beurt, want het éérst had zijn geweten, zijn gevoel voor eerlijkheid en gerechtigheid en eerbiediging van andermans eigendom moe ten spreken. Deze waarden zijn altijd nog wel wat hooger dan die van de prestaties van den meest virtuozen straatmuzikant. In Grand Theéatre Gooiland te Hilversum is Zondag de algemeene vergadering van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken gehouden. Kort na de botsing waren een geneesheer en een priester ter plaatse. S werd, nadat hem de eerste hulp was verleend, per'auto naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd, waarheen ook het stoffelijk overschot is overgebracht. De an dere Inzittenden, die geen noemenswaardlg let sel opliepen, zijn op eigen gelegenheid naar hun woningen teruggekeerd. De auto is geheel vernield. De militair P. uit Geldrop. vader van vijf kinderen, werd op slag gedood, terwijl één der andere inzittenden, S. uit Nijmegen, zeer ern stig gewond werd. Op het gebied van de rationalisatie we nooit genoeg doen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat hier een goede samenwerking bestaat tusschen de orga nisaties en de overheid. e In den loop der bijeenkomst hield de Minis ter van Economische Zaken, mr. M P. L. Steenberghe, een rede, waarin hij concludeer de. dat tusschen de plattelandscultuur als openbaring van het boerenleven en het boe renbedrijf een wisselwerking bestaat, die niet dan tot schade van beide verbroken zou kun nen worden. e advocaat van den oneerlijken vin der verzoekt ons dan dit geval niet te bekijken met onzen blik van ordelijke bewoners eener geregelde maat schappij. maar met dien van het landloopen- de orkest bij den weg zelf. Dit is een vreemd verzoek. Stel u voor dat zuljf een verzoek ook gedaan werd voor een moordenaar met voorbedachten rade, een kindermoordenares of den pleger van een lustmoord. Indien wij de misdaden met den blik van de misdadi- ters zouden moeten bekijken, zouden de mis dadigers het grootste gelijk van de wereld en de ordelijke bewoners eener geregelde maatschappij het grootste ongelijk krijgen. Trouwens tot welke conclusies dit zonder linge verzoek in dit geval leidt, blijkt uit de rest des heeren A. B. K.’s pleidooi: De dag werd geopend met een H. Mis in de dekenale Sint Vltuskerk. Daarna brachten ver kenners de leden naar het vergadergebouw. De meeste afdeelingen., bijna 25. waren daar bijeen gekomen. Na opening sprak de voorzitter van de afdee- ling Hilversum, de heer L. T. S. Tulfer, een woord van verwelkoming. Hij kondigde het be zoek aan van deken H. F. Frank en burge meester J. M. J. H. Lambooy. en wees op het karakter van den zonnigen dag: de verbinding van het aangename met het nuttige. hangt af van Uw rammanI Voor hydraulische remmen alleen Beverel reeielle, dan riskeert U niets! Bjj acclamatie werd dr. A. P. J. Hoogeveen gekozen tot voorzitter van het hoofdbestuur. PARIJS. 23 Mei Havas). De Paris Soir pu bliceert een door Georges Bonnet te Genève tegenover Jules Sauerwein afgelegde verkla ring. waarin de Fransche minister zeide: Nadat de man op de bovenverdieping de deur voor haar had opengesloten en zij voor hem het portaal betrad, gaf hij de vrouw plotseling met een nijptang een slag op het hoofd, waardoor een bloedende wonde ont stond. Vervolgens kneep hjj haar de keel dicht. Voor de vrouw het bewustzijn verloor, zag zjj zoo verklaarde zij later nog vaag dat de man een scherp voorwerp, naar zij meende een scheermes, te voorschijn haalde. Toen zij later weer bij kennis kwam, had zij een bloedende wonde aan een der polsen Een buurman, die het hulpgeroep van de vrouw had gehoord zij had geschreeuwd: „help, help, ik houd het niet meer uit" en die onmiddellijk begreep, dat er iets ern stigs aan de hand was. snelde de straat op en waarschuwde een juist passeerenden po litieruiter. Onmiddellijk begaf de commissaris van het bureau Mamixstraat, de heer W H. Schreuder, zich met eenige inspecteurs en agenten naar het genoemde perceel. Zij 'von den de vrouw, die weer tot bewustzijn was gkomen, bloedend in de gang op den grond liggen, terwijl de man. eveneens bloedend ge wond, nog in de woning aanwezig was. Ook de geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse, Man en vrouw werden beiden, nadat hun een voorlooplg verhoor was af ge nomen. naar het ziekenhuis vervoerd. Zooals vanzelf spreekt, verwekte het ge beurde groote opschudding in deze dichtbe volkte buurt. allerminst een zelfs een te rechtspraak. A in de met-oneerbare- Omstreeks half elf kwam de chauffeur Nuit Boxmeer, met zijn auto, waarin vier militairen zaten, van de kermis te Oploo. Hij reed met groote snelheid en ter hoogte van het café Halfweg onder St. Anthonis vloog de wagen in volle vaart tegen een boom. De bondsdag werd besloten met een feest avond in „Gooiland", waarop ook burgemeester Lambooy aanwezig was. Onder leiding van Bob Nelson werd een vroolijk programma afgewik keld. De minister wilde thans in het bijzonder stil staan bij allen arbeid, die leidt tot een rationa lisatie van het boerenbedrijf. Volle aandacht wordt zijnerzijds gewijd aan het landbouwkundig onderzoek, de landbouw voorlichting en het landbouwonderwijs, want deze drie te zamen leiden tot het zoo gewensch- te doel. Maandagavond omstreeks half elf is te St. Anthonis, gemeente Oploo (N.B.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waaAij één militair ge dood werd, terwijl een tweede inzittende zeer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. beslag. toffel-fonds”, dat autobussen liet rijden om het verkeer tuschen de verschillende plaatsen te bevorderen Ais gemachtigde trad op mr. G. F. J. Jong bloed. verworpen een voorstel Deventer tot 3-malige contröle, doch met algemeene stemmen werd aanvaard een voorstal Amsterdam tot contróle 2 maal per jaar. Dit jaar zal geen accountants-contróle worden verricht; de afdeellng Utrecht zal die functie waarnemen. Sauerwein schrijft in dit verband: „Voor een leder, die de groote voorzichtigheid kent van Bonnet, kondigt deze verklaring duidelijk het welslagen der onderhandelingen aan. Een uur van bespreking met Maisky, een ander uur met Halifax, hebben hem in staat gesteld definitief de onderhandelingen op te klaren, die gevaar liepen in spitsvondigheden onder te gaan.” „Vindt een brief, maakt hem open, treft er een vermogen in aan als waarvan hij nooit gedroomd heeft. U zegt? Er was dui zend gulden uitgeloofd voor den eerlijken vinder’ En dacht u waarachtig, dat deze musicus der ongevraagde concerten esuvan de rondgaande collectenapkranten l«s’ Wat wist hij van uitgeloofde premies? Wat van Eigendom. Eerlijkheid en Ge rechtigheid? Hij beleefde een millioenen- droom. Van hoeveel millioenen. valt niet te schatten. Hoeveel ts tienduizend gulden, *ls je centen ophaalt van je beroep? Dit Saat elke schatting te boven. Maar hij ging xsar kroegen en tracteerde daar oneerbare wouwen. Maar hoe dan? Had hij met zijn deftige oude Oma naar de Riviera of met Lady Astor naar het Concertgebouw moe ten gaan? Wie ‘kan zich bewegen in een andere wereld dan waarvan hjj het be gaan kent?” De waarnemend voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer P. M. Gielisse te 's-Hertogen- bosch, wees er op, dat deze jaarvergadering wordt gehouden in een sfeer van buitengewone voldoening. Een raad van advies kwam tot stand, het eigen gebouw werd betrokken, een nieuw orgaan werd gesticht,-een bijkantoor te 's-Gravenhage geopend, contacten werden ge legd, onder andere met den K.R.O., da R. K. Pers, vereeniglngsinstanties en geestelijkheid. Verder wees spr. op de stichting van een ge denkraam in de Haarlemsche kathedraal en op de Mlskoffer-actie onder leiding van kapelaan Lansbergen. Een donkere sehaduw noemde spr. het bedanken van den bondsvoorzitter, den heer B. H. Stumpel te Amsterdam. Gedurende 13 ja- Mr. G. F. J. Jongbloed zeide in zijn pleidooi, dat het Christoffel-fonds al bestond, voordat het R A P. 1839 in werking is getreden, zoodat van wetsontduiking geen sprake kan zijn. De passagiers betaalden hun bijdragen geheel vrij willig, sommigen reden voor niets moe. anderen stortten een bijdrage uit sympathie voor hel fonds en maakten van diens diensten geen gebruik. Uitvoerig betoogde pleiter daarna, dat het Christoffel-fónds niet winstbejag tot doel had, zoodat van bedrijfsmatig exploiteeren autobussen niet kan worden gesproken. Ten slotte drong mr. Jongbloed subsidiair op een lichtere geldboete aan. In de zaak tegen M werd eveneens f 1000 boete subs. 100 dagen geëischt. waarna Mr Jongbloed een pleidooi in ongeveer geljjkluiden- den zin als in de vorige zaak hield. Uitspraak in beide zaken Juni vrouwen - verkeerende - oneerlijke - vlnder- straatmuzlkant-psychologie zijn, zijn plei dooi is geen bewijs van meesterschap in het eigendomsrecht, de eerlijkheid en de gerech tigheid. Dergelijk geschrijf, zelfs indien het slechts als een luchthartig grapje be doeld zou zijn, moet vooral in tijden als de onze, waarin de demoralisatie op aller lei gebied onrustbarend voortwoekert, be schouwd worden als een poging tot gees telijke en moreele ontwapening inplaats van herbewapening. Hij heeft zijn blad en zichzelf daarmee evenmin een dienst be wezen als zijn lezers en den man, wlen hjj ongevraagd en zonder gezag pleiter wilde optreden. Op voorstel van het hoofdbestuur werd, even eens bij acclamatie, de scheidende voorzitter, de heer B. H. Stumpel, benoemd tot eere-voor zitter Wegens geringe ongesteldheid kon de heer Stumpel niet aanwezig zijn. 'In de andere be- stuursvacatures werd voorzien door de benoe ming van de heeren De Vos en Wessels (aftr.j, C. Bouwman en Ir. van Turenhout. Verworpen werd een voorstel om de contri- butie-afdracht te bepalen op 40 cents; daaren tegen werd aangenomen een voorstel-Elndho- ven de afdracht voor afdeelingen beneden 200 leden te stellen op 50 cent per lid. met dien verstande, dat afdeelingen beneden 200 leden minimum f 100.ontvangen. Het hoofdbestuur deelde mede, dat wijziging van statuten en reglementen wordt voorbereid en dat zulks naar aanleiding van een voor- stel-Leiden een agentschap, ook in het Zui den, zal worden gevestigd, zoodra daartoe eeni ge mogelijkheid bestaat Na rondvraag werd de maaltijd gebruikt. Er waren voorts twee excursies belegd. Een groote groep dames en heeren vertrok met touring-cars naar de haven van Huizen tot het maken van een boottocht door het IJselxneer. De heenreis, bij heerlijk lentevjéer. leidde langs de Gooikust; nabij het fort Pampus werd ver der zee gekozen en vandaar teruggevaren naar de haven. De tweede excursie bestond uit een autotocht door het Gooi, over Soestdijk naar Laren, waar de Sint Jansbasiliek werd bezich tigd. Terug in Hilversum werd langs de voor naamste gebouwen gereden en bracht men een bezoek aan de K.R.O.-studio’s. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren: mr. T. J. Verschuur, oud-minister van Economische Zgken; prof. mr. P. Lieftlnck. hoogleeraar aan de Nederlandsche handels- hoogeschool te Rotterdam; prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche han- delshoogeschool te Rotterdam; F. van Meurs. wethouder van de gemeente Amsterdam; Ir. N. C. Winkel, inspecteur van den arbeid; dr. W L. Groeneveld Meijer, administrateur bij het de partement van Economische Zaken; mr. D. Ko- ning. referendaris bjj het departement van So ciale Zaken; drs. O. Brouwers, hoofdcommies bij het departement van Economische Zaken; A. de Koster, voorzitter van de Nederlandsche vereenlging van meelfabrikanten; K. M. de Boer te 's-Gravenhage; mr. A. F H. C. Schrij vers, directeur van den Nederlandschen R. K. Bakkerspatroonsbond; Fred. C. Stable, voor zitter van den Nederlandschen FMkkersbond; O. J. Ulrich, voorzitter van de Nederlandsche vereenlging van werkgevers in het bakkersbe drijf. drs. Q. H. M J. Verhaegen, economisch adviseur der Nederlandsche bakkeru-stichting; Is. Goudsmlt, secretaris van den Alg. Nederl. Bond van arbeid(st)ers in het bakkers-, choco lade- en suikerbewerklngsbedrtjfJ. C. Even, voorzitter van den Nederl. R. K. Bond van brood-, koek- en banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers; B. Holtrop, voorzitter van den Nederl. bond van wederver- koopers in de voedingsbedrijven. Als voorzitter dezer commissie Is aangewezen mr T. J. Verschuur, als secretaris drs. H W. Pleiter, werkzaam by het departement van Eco nomische Zaken, en als adjunct-secretaris H. J M. Sikken te RotterdamSchiebroek. De minister van Economische Zaken heeft een commissie in het léven geroepen, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van d» in het bakkerijbedrijf bestaande economische moeilijkheden in den ruimsten zin, alsmede zal aangeven of en zoo ja. welke maatregelen van regeeringswege zouden dienen te worden genomen tot opheffing of vermindering dier moeilijkheden. Ook de cultuurtechnische arbeid leidt tot ra tionalisatie. Betere ontwatering en ruilverkave ling zijn er de voorbeelden van. Er komen thans werken tot stand, waarvan velen onder ons de mogelijkheid nimmer heb ben verondersteld. Vervolgens besprak de minister de maatrege len tot opvoering van de kwaliteit van het ge produceerde. De Landbouwultvoerwet en bepaalde regelin gen, gegrond op de Landbouwcrisiswet. hebben het mogelijk gemaakt de kwaliteit der produc ten belangrijk te verbeteren. Door kwaliteitsverbetering wordt een blijvend fundament gelegd voor den Nederlandschen landbouw in zijn geheel, waardoor zoowel recht streeks als zijdelings de belangen van het ge bed* Nederlandsche volk gediend worden. «gendom, Eerlijkheid. Gerechtigheid. jJje woorden, dik als kabeltouwen, zijn niemand onbekend. En op het hart van leder eerzaam burger drukken zij. zwaar als rteenen. die men niet verkoopen moet voor br00d. Welnu, ik waag het erop, mijn hart enn de steenen te ontdoen en mijn pen los te wikkelen uit de kabeltouwen, en hier hardop te zeggen, dat ik te doen heb met den straatmuzikant, die de envelop met de 10 000 heeft gevonden en daarvan In een ommezien twee lapjes heeft weten klein te maken.’ De reorganisatie van het landbouwkundig on derzoek. die thans zijn beslag heeft gekregen, heeft beter dan voorheen het contact tusschen de onderzoekers gelegd en bovendien de moge lijkheid geschapen, dat het bedrijfsleven zijn invloed ook hier zal laten gevoelen en in eer toenemende mate er deel in zal verkrijgen. Beide utttngen van het volksleven, de lijke en de plattelandscultuur. zjjn noodzi om te komen tot een harmonisch geheel. Het meest kenmerkende van onzen tijd is wel de groote onzekerheid, die heerscht op ieder gebied. Alle pogen ter verbetering van de materieele positie van den landbouw is niet slechts strijd voqj materieele belangen, maar een voor het behoud van geestelijke voor ons geheele volk. Dinsdagmiddag is de 16-jarige zoon van de familie Waardhuizen te Bruchem by het zwem men verdronken. De joqgeman, een leerling van de H. B. S.. was na schooltijd gaan zwemmen. Het stoffelijk overschot is kort na bet onge luk opgehaald. Spr kon deze zaak ook niet als een prin- cipieele zien en eischte een geldboete van f 1000 subs. 100 dagen hechtenis. Dinsdagmiddag omstreeks half twee is in de Bloemstraat te Amster dam op de derde verdieping van perceel 1 36 een moordaanslag ge pleegd, waarby een ongeveer dertig jarige man zün vrouw, die ongeveer even oud is en van wie hij sinds kor ten tijd gescheiden leeft, met een nijptang 'n slag op haar hoofd heeft gegeven en haar daarna met een scherp voorwerp een snede in den pols heeft toegebracht. Vervolgens heeft de man zichzelf in den pols gesneden. Beiden zjjn door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Neen, mijnheer A. B. K, het maakt geen >*langnjk verschil uit. of hjj naar de Rl- v>èra of naar een obscure kroeg gaat en of al dan niet geweten heeft, dat er dul- tend gulden belooning voor den eerlijken Kinder was uitgeloofd. Ook als er geen be- lo»ning was uitgeloofd, had hij zijn vondst - *ls hem niet toekomend bezit moeten de- Poneeren of aangeven bjj de politie. Hij er geen cent van voor zich zelf en gn- mogen gebruiken. Indien A. B. K. het van eigendom, eerlijkheid en ge- trriitigheid niet bewust had willen misken- nfn, had hjj zjjn „pleidooi”, waarvan hjj Mlf overtuigd is, dat het niets zal baten dat Is maar heel gelukkig ook in de P*n Behouden. Bovendien is het niet waar. dat men^ zooals A. B. K. veronderstelt, de daad alleen zal beoordeelen naar wat er in dt envelop en niet naar wat er in den 0110 zat. De figuur der „verzachtende om- •Undlgheden” is allerminst een onge- '>ruikelijke en soms zelfs een te veel ge- brulltt« in onze tat*e een meester Deze koos tot motto van zijn openingswoord: „In het land van Schaepman”, daarmee doe- len<f op den nauwen band die bestond tus schen dr. Schaepman en Breda, dat hem in 1880 tot lid der Tweede Kamer koos. Uitvoerig behandelde spr de vraag, of af zonderlijke organisatie op confessioneelen feit, dat de grondslag ter behartiging van economische be langen een specifiek katholieke gedachte moet heeten. Hierop gaf spr. een ontkennend ant woord. Na getulgen-verhoor nam de officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van WJjck. die na de beschikking van den Hoogen Raad. Maandag in raadkamer genomen, zjjn requi sitoir zeer kort kon houden, het woord. De verbindbaarheid van 1 nieuwe RAP. staat, na deze uitspraak, aldus spr. muurvast Men heeft getracht door middel van het Christoffel-fonds het RA.P. te ontduiken, maar de wets-ontduiking ligt hier dik bovenop. PARIJS, 23 Mel (Havas). Omstreeks 150 leden van de Fransche Kamer hebben een ontwerp van wet Ingediend, dat als volgt luidt: „Teneinde alle burgers gelijk te maken voor de wet en de republiek wer kelijk een en ondeelbaar te maken, stellen wjj voor de wetten van 1901 en 1904 op het recht tot vereenlging te wijzigen, zoo dat de Fransche religieuzen en de religieuze congregaties binnen het burgerlijk recht terugkeeren.” Dinsdag dienden in hooger beroep voor-'de Haagsche rechtbank de zaken tegen de Haag- ache autobusondernemers J. C. H. 8. en J. C. M die autobusdiensten resp. tusschen Den Haag en Leiden en Den Haag en Amsterdam onderhielden, terwijl zulks in strijd werd ge acht met het nieuwe reglement autovervoer personen, het RAP 1939 Dé Haagsche kanton rechter had belden van rechtsvervolging ont slagen. daar hij ook het nieuwe RA.P. niet verbindend achtte, en wel op grond van het verbodsbepaling, art. 39. meer strafbaar stelt dan art. 2, waarin opgesomd zijn de gevallen, waarvoor vergunningen zfjn vereischt. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de beide landen gunstig staan tegenover de plan nen Inzake een Britsch-Fransch-Russisch bondgenootschap, mits dit niet medebrengt, dat zij zelf een overeenkomst met de Sovjet unie moeten aangaan, hetgeen als een vijan dige ’aad jegens Dultschland zou worden uit gelegd. Polen heeft reeds een niet-aanvalspact met de Sovjet-Unle, dat van 1932 dateert en dat in 1938. na de eerste Tsjecho-Slowaaksche crisis, nogmaals is bekrachtigd. Polen, zoo zegt men, acht dit voldoende, tenzij er een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, waarbij het van de Sovjet-Unie wapens kan verkrijgen en op de verbindingen door de Sovjet-Unie in oorlogstijd kan vertrouwen. vertrouwen te mogen waardig zijn; daarbij durfde hij rekenen op aller medewerking en vertrouwen. ,Jk begin”, aldus vervolgt A. B. K., „met voor hem te pleiten, omdat h{j op slag is overgegaan tot het aanschaffen van een nieuwe harmonica. Het éérst heeft dus zijn «rtistenhart gesproken. Is dat een goede beurt of niet?” Dat A B. K. te doen heeft met dezen man h zelfs Christelijker dan wjj van hem zoo naar hadden durven hopen. Ook wjj heb ben met dqn man te doen, zooals wij met een ieder, ook met onszelf, te doen hebben, wsnneer iemand of wijzelf uit zwakheid of In moeilijke omstandigheden voor een ver leiding bezwijken. Weer hoezeer wij ook met een ieder, die een misstap begaat, te doen hebben, wij kunnen en mogen nooit den misstap zelf vergoelijken op een wijze, die de door dien misstap overtreden geboden en beginselen aantast. 'Eigendom, eerlijkheid en gerech tigheid mogen als woorden al niemand on bekend zijn, als begrippen helaas wel. En juist omdat er over die begrippen zulke won derlijke en vaak averechtsche opvattingen bestaan, moeten wij de scheefheid in het zgn. zeer humane betoog van A. B. K. sig- naleeren. Wie zich door de woorden eigen dom, eerlijkheid en gerechtigheid als door zware steenen bedrukt voelt, heeft dat uit sluitend aan zichzelf te wijten, omdat hij met een van deze drie of met alle drie op min of meer gespannen voet leeft. Het is een typische streek ifan advocaten van kwa de zaken de principes op zij te schuiven om met valsch pathos het feltelijk kromme „recht" te kunnen praten, maar zulke stre ken, toegepast door een voorlichter van het groote publiek, door een jqumallst, getui gen van een ernstig ge&rew aan verant woordelijkheidsbesef en inzicht in de betee, kenis en het doel van zijn taak en roeping. Omtrent de toedracht van het drama verne men wij nader, dat de dertigjarige man van middag zijn echtgenoote. die ongeveer even oud is, in de Vijzelstraat ontmoette. Hij stelde haar voor de oneen igheld bij te leggen en met hem naar huis te gaan om de kwestie rustig te be spreken. De vrouw, die hun kinderen, twee meis jes van zeven en negen jaar, lijdelijk bjj haar moeder had ondergebracht waar ook zij in trek had genomen, ging met den man mee naar de echtelijke woning in de Bloemstraat. zeer eminent belang is ook het land bouwonderwijs. Het is een gelukkig verschijnsel? dat de be langstelling voor het landbouwonderwijs in de laatste jaren sterk is toegenomen. Persoonlijk zou spr. ongetwijfeld zeker nog verder willen gaan en liefst met groote passen, doch een minister is ook afhankelijk van het geen financieel mogelijk is in een tijdsgewricht, Te Breda is Dinsdag de algemeene leden vergadering gehouden van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond onder leiding van prof. dr. P. A. Diepenhorst. De economische worsteling in het beroepsle- Het eerst werd behandeld de zaak tegen 8.. ven grijpt zoo diep in, legt op 's menschen den- die voorzitter-bestuurder is van het z.g. „Chris- ken en handelen zoo overheerschend I dat dit stoffelijk welvaartsstreven niet bulten de klem der beginselen kan worden gesteld. Slag op slag rijzen in het boerenleven de vra gen, waarop verschil in levensbeschouwing uit- eenloopend antwoord doet geven en tegenover gestelde practische houding aannemen. e’ De Utrechtache Rechtbank heeft Dinsdagmor gen de strafzaak behandeld tegen den 52-jari- gen P S.. directeur van een loterljkantoor te Soest, die zich had schuldig gemaakt aan be drieglijke bankbreuk, door f 4000 onder zich te houden, welke behoorden tot den boedel van 't faillissement van S. Genoemde som, benevens Engelsche en Fransche premieloten. had hij aan zijn medebeheerster, mevr. H gegeven met de bedoeling. In moeilijke tijden over eenig geld te beschikken.' Verd s manipulaties van directeur van het loterjjkantoor hadden, voordat zijn faillisse ment was aangevraagd. tal van kleine spaar ders gedupeerd. De Officier ging in zijn requisitoir uitvoerig de verschillende feiten na en kwam tot de con clusie, dat verd. zich aan grooten zweifdei had schuldig gemaakt. HIJ eischte vijf Jaar gevan genisstraf. Mr. de Haas dit Utrecht bracht in zijn plei dooi naac voren, dat S„ voorgelicht door zijn advocaat en accountant, te goeder trouw had gehandeld, zoodat hjj zich niet had schuldig ge maakt aan bedrieglijke verkorting van de rech- en van debiteuren. Spr. verzocht vrijspraak. Uitspraak 6 Juni. zijde. Verklaard wordt, dat te War schau besprekingen tusschen de gene rale staven zjjn gehouden tot regeling ▼an de technische bijzonderheden wan de desbetreffende samenwerking- LONDEN, 23 Mei. Naar Reuter in buitenlandsche kringen te Londen ver neemt, zjjn Polen en Roemenië over eengekomen, het sedert jaren tusschen hen bestaande pact van wederxijd- schen bijstand, dat oorspronkelijk tegen de Sovjet-Unie gericht was, uit te breiden, zoodat het ook van toe passing is op aanvallen van andere Bij de behandeling der jaarverslagen werd aangedrongen op bezuiniging waartoe het hoofdbestuur op zijn begrooting alreeds had be sloten. Deze begrooting, in ontvangst en ui gaaf f 17.895.werd goedgekeurd, nadat de vergadering zich had uitgesproken over inmiddels gerectificeerde opvatting van de af- deeling Amsterdam, als zouden de jaarlijksche kosten van het nieuwe eigen gebouw zwaarder wegen dan die van het voormalige huurhuis. De afdeellng Haarlem schonk een ciborie, ten gebruike van de jaarlijksche Roomsche Reis- reünie; Den Bosch offreerde een kelk. Kapelaan Lansbergen dankte voor deze en andere reeds binnengekomen giften en hoopte, dat de Mis koffer spoedig volledig gevuld zal zijn. Dames zijn bereids In actie voor de vervaardiging der paramenten. In de pauze werd voor het doel nog een collecte gehouden. Inmiddels werd ver welkomd pater dr. B. Zuure uit Boxtel, een In de afdeelingen van de- Reisvereeniging bekend inleider. Een voorstel van Lelden en Hilversum, benoeming van een kascommissie, die jaarlijks vier maal zal controleeren, werd verworpen met 84 tegen 17 stemmen. Eveneens werd herinnert zich waarschijnlijk het 'K ft bericht van den oneerlijken vinder, VA een straatmuzikant, die een envelop met 10.000 vond, er tweeduizend gulden „b gebruikte en toen gepakt werd. Voor man houdt A. B. K. in de Arbeiders- pen in «ün rubriek „Oproerige Krabbels” een wel niet oproerig, maar "hoogst bedenke- sentimenteel pleidooi, dat het rechts- gevoel en sedelijkheldsbewustzljn van ons TOlk rechtstreeks aantast door bedrieglijk te speculeeren op een gevaarlijke ontvanke lijkheid van het volksgemafcd. De oproerige krabbelaar «vangt zijn pleidooi aan met de roigende tirade: Veel Juridische hoofdbrekens zal deze zaak dan ook niet kosten, aldus spr. Temeer dur de Hooge Raad ook al in een dergelijk geval beslist heeft, dat ook een stichting exploiteert, al staat in de statuten, dat winstbejag niet het doel is, waar feltelijk vast komt te staan, dat de stichting winst'wU behalen, zij het dan middellijk, b.v. door het verhuren van auto bussen aan een N V. Na de langdurige besprekingen, die ik gisteren met Maisky en lord Halifax heb gehad, heb ik thans de stellige overtuiging, dat de onderhandelingen tusschen Groot Brittannië, Sovjet- Rusland en Frankrijk snel tot een goed einde zullen koihen. Voor Ftankryk, dat reeds door het Fransch-Russische verdrag verbonden is, zal deze geluk kige overeenkomst de consolidatie be- teekenen van zijn stelsel van veiligheid en een kostbare troef voor de hand having van den vrede-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17