NIEUWS HOORN WES LAND Dl Alen oMjft om: m.b Van dag tot dag KE GI RU DE WERKVERSCHAFFING IN ENKHUIZEN WOENSDAG 24. MEI 1939 SPIERDIJK C ft Westfriesche agenda Fx HOOGKARSPEL 25 Mei 30 Mei LIJK AANGESPOELD UIT DE STAATSCOURANT H.P.C. „Amicitia** HOOGWOUD PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT Deurwaarder KROMMENIE MEDEMBLIK Burgemeetten ONDERDIJK AND IJK ENKHUIZEN WER VERSHOOF WORMER WOGNUM wiji UIT SCHAGEN Een modern geoutilleerd bedrijf daan GROOTEBROEK SPO Tot nu toe echter MARKTEN Wat verl KOE SPOORLOOS VERDWENEN DE BURGEMEESTER HERBENOEMD DE BELANGRIJKE VER- GADERING met Be STÉt CHEM. JAN AtKMA? DR Grooi Alleen enkele getrouwen waren er. VEEr het neus Voogdyraad zonder succes B. en 34 Mei W. hebben veel moeite ge- om de voormalige 6-week- »che rouleering terug te krygen Onderwee Ongecorrigeerd. be- 7.30 uur, Raad Enkhuiaen. weer Ber- f ker in de Bangert. d HOORN, 21 Mei 199. recbt- naas tenliefde; de dankend voor •Crtuco" t nlg aanwezigen hiervoor in aanmerking kwa men; zooals opgemerkt, waren de ouderen bijna geheel afwezig. Bjj dezen stand van zaken werd de vergade ring reeds spoedig gesloten. Vermelding ver dient. dat de voorzitter van de Studie- en Ac- tieclub, de heer Joh. W. van Berkum wegens ziekte verhinderd was. B en W. meenen te mogen zeggen, dat da rouleerlngsregeltng aear gunstig werkte. Tot klachten gaf zy geen aanleiding. waarin wordt gewezen op "het feit, dat de nieu we plaatsingsregeling een zeer nadeellgen in vloed zal hebben op den middenstand. werd de HJst der Protestanten, lijstaanvoerder de heer L. Olas en no. 2 de lijst der Katholie ken, lijstaanvoerder de heer P Groen. d, bijzonder jegens den kas- >n raad van toezicht, volgde Fen wonderkuiken. Bjj den heer C. Haak man aan den Kagerdijk. alhier, is eze week een kluken geboren met twee snavels en drie oogen. Het diertje dat overigens normaal was. heeft echter het levenslicht niet mogen aan schouwen. Personalia Op de gehouden examens op t vliegveld ,.de Kooi" te Den Helder, heeft onze plaatsgenoot de heer N. Molenaar zijn rjjksbe- voegdheld als zweefvlieger-lnstructeur behaald. Over: DE STEMMING IN DEN BAAD VAN BLOKKER. Spreekuren burgemeester De burgemeester houdt Zaterdag 27 Mei spreekuur van 1011 uur. Bij koninklijk besluit is mr. H. C. Leemhorst met ingang van 15 Juni 1939 opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Mét een d sier en lede: sluiting. Kaatswedstrijden. Zondag werden door de R K. Kaatsvereenlging de groote voorjaars- kaatswedstrijden gehouden. Er waren ruim 80 deelnemers; de prijzen, welke uit contanten be stonden, werden als volgt gewonnen: le pr. B. Pennekamp. 2e pr Jb. Ruiter, 3e pr. C. Kaar- met der By de terstand M. 8CH<1 BIEBKA) ver- de Laagzij voor recli Vand van i camp. Vr»Mt t> etc. vaa Burgerlijke Stand Geboren: Maria H., d. v. A. Pronk en H. P. Kenter; Jacobus M-, z. v. C. Hooiveld en D. J. Glellng; Hendrika, d. v. B. Ch~N. van Oudenaarde en F. Timmer. Ondertrouwd: J. P Wleberlng en Th. Kraay- vanger te WieringermeerJ. N. A. Buysman te Grootebroek en E O. Wleberlng. 6e pr. D. Ruiter. De extra-prijs. de verste klap, werd gewonnen door C. Boon (70 meter), nJ. een bloemstuk, aangeboden door den fruithan del Jb. Koomen. St. Jansgasthuis te Hoorn en de gekweekte rente. De voorzitter dankte den secretaris-pennlng- meester nu hij wegerts drukke werkzaamheden voortaan niet meer als administrateur aan de vereeniging verbonden zal zijn en sprak hoop uit, dat zijn opvolger zoo mogelijk uitvoeren. Wij noemen o.m. transparantpaplcr, 113 P®r kl'° en waarmede een buitengewoon duidelijke calqué wordt verkregen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat door het aanschaffen van bovengenoemde machines de firma Plukker de eenlge Is In den geheelen omtrek, die aan het lichtdrukken meer zorg kan besteden. Men zie verder de advertentie in dit nummer. St. Jozefsgeaellen. Hedenavond om 8 uur verplichte vergadering ter bespreking van het zomerprogramma Opnieuw zijn benoemd; Met Ingang van 1 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Halsteren, J. M. Mastboom. Met ingang van 4 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Oost-, West- en Middelbeers, J. W. A. Smulden, secretaris dier gemeente. Met ingang van 16 Juni 1939. tot burgemeester der gemeente Gorinchem, G. Kootstra. Met Ingang van 20 Juni 1939. tot burgemees ter der gemeente Amsterdam, dr. W. de Vlugt Met ingang van 15 Juni 1939, tot burgemeester der gemeente Hoorn, mr. H. C. Leemhorst. Met ingang van 1 Juni 1939. tot burgemeester der gemeente Laren (N.-H.), jhr. H. L. M. vaa Nispen tot Sevenaer. Diefstal. Bi) de politie is aangifte gedaan, dat bij den heer C. Klaver in de Weere des nachts een partij waschgoed is ontvreemd, dat op het bleekveld en In een schuur lag. De politie heeft de zaak in onderzoek. De gemeen teraadsverk tering. Het hoofd- stembureau heeft de candidatenlijsten voor de as. gemeenteraadsverkiezing op 7 Juni as. bf Ongeval. Bij de werkzaamheden aan den djjk kreeg bjj het kantelen van de klpkarren een der arbeiders-een bak tegen zijn hoofd. HU bekwam een tamelijk ernstige hoofdwonde en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen, nadat eerst door een E. H. B.O.-er de eerste hulp was verleend. semaker. 4e pr. j. Laan Cz, 5e pr. Jn. Meester. hun belangstelling blijk; ook waren nog aan wezig de E E. H. H. Geestelijken en verschil lende genoodigden, o. a. van de plaatseluke jeugdbeweging. De zaal was goed bezet toen de directeur van het patronaat, kapelaan De Goede, met gebed en een hartelfjk welkomstwoord, bijzonder tot de ouders, deze bijeenkomst opende. De avond werd gevuld met diverse kleine too- neelstukjes; begonnen werd met het komische stukje „De domme muzikant" en geëindigd werd met den „Doodendans". De Jongens vertolkten een en ander zeer goed en de aanwezigen ge noten buitengewoon van het mooie afwisselen de programma. De mondharmonica-club zorg de voor muzikale opluistering. Ook W’erd door een Krulsvaartban nog een demonstratie ge geven van een banuur en werden de jongens op chocolade getracteerd. De zeereerw. pastoor J. W. Pieterse richtte zich in een korte toe spraak bijzonder tot de ouders, dankte hun voor de medewerking en steun, er duidelijk op wij zende. dat het noodzakelijk 'is voor het mooie patronaatswerk, dat deze medewerking en steun van de ouders steeds zal blijven. De di recteur deelde tenslotte mede, dat een ver scherpte contrftle op het patronaats- en con- gregatlebezoek zal worden gehouden, waarna deze schitterend geslaagde avond werd gesloten. B. VAN KLEEF. West no. 52, Hoorn. Viachbericht Aan de vischafslag werd aangevoerd door IA vaartuigen 2000 pond koraal f 0.18 S*—021 per pond, door 16 vaartuigen 1800 pond lijnaal f 0.25*40.35 per pond, door 15 vaartuigen 1800 pond lijnaal f 0^754021% per pond en door 4 vaartuigen 400 pond lijnaal f 023’4—031 per pond. 33 Mei heden Boerenleenbank. In het Parochiehuis werd de Jaarvergadering gehouden van de Boeren leenbank, onder leiding van Ben directeur J. J. Buysman. Hen bijzonder welkom werd gericht tot pastoor A. Ratté. In het openingswoord re leveerde de voorzitter de ongunstige bedrijfstoe- standen voor de tuinders. De pastoor ultte zijn groote voldoening over de schitterende, wijze, waaro pde parochianen gehoor gegeven hebben aan den oproep van Zondag, door groote deelname aan de algemeene H. Communie en des avonds bU het plechtig Lof. Om te Voldoen aan de actie voor een nieu we gemeenschap, spoorde spr. de tuinders aan, bij de komende aardappelcampagne, bij de in dienstneming van werkkrachten met den rulm- stën maat te meten. Dit is een waarachtig sociale daad, waarmede de werkloosheid wordt bestreden. Men houde rekening met de arbeids bemiddeling vla ,.8t. Deus Dedlt". F Ten slotte werd de aandacht gevestigd op den verjaardag van kapelaan J. v. d. Stap te Dek- kerswald bjj Nijmegen en een gebed en korte (elukwensch getAaagd. Hierna volgde behandeling der rekening, ver antwoording en begrooting. Rekening en verantwoording gaven het vol gende beeld: Ontvangsten: Inhoud der kas op 31 Dec. 1937: f 16.684. 79; ontvangen spaargelden f 155.652.84; aflossingen op voorschotten f 9511.06: in loo- pende rekening en van de leden f 85.018 66: van de leden f 118916 07; b. van de C. C. B 311.482.67; c. afschrijving vaste goederen f 500; vaa roerende f 50: d. toegevoegd aan deblteu- Onderhandsche verkoop Bij onderhandschen verkoop is het dubbel woonhuis met twee schu ren en twee broeikassen van den heer G. Vet verkoeht aan den heer S. Korver alhier. Het land, eveneens van den heer G. Vet, is in eigendom overgegaan aan den heer Jb. Korver alhier. Met Ingang van l Juni 1939, tot burgemeester der gemeente De Bilt. H P. baron van der Borch tot Verwolde van Vonden Met ingang van 15 Juni 1939, tot burgemees ter der gemeente Wonseradeel, J. Weerstra Met ingang van 23 Juni 1939, tot burgemees ter der gemeente Bierum, D. H. R. Harrenstein. Met ingang van 16 Juni J939 tot burgemeester der gemeente Sappeineer. A. Jonkeren Met ingang van 1 Juni 1939. tot' burgemeester der gemeente Maasbracht, mr. J. E. L. M. R Geradts. Met Ingang van 1 Juni is benoemd tot burge meester der gemeente Duiven: W. J. A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo. Met ingang van 1 Juni 1939 is benoemd tot burgemeester der gemeente Poortvliet: B. J. van Oeveren. Nog werd medegedeeld «dat om onaange naamheden te voorkomen gevallen van opna me in het ziekenhuis steeds op de gebruikeluko wuze ten spoedigste bi) den administrateur ter kennis- moeten worden gebracht. De wachttijd is gesteld op een half jaar, wat echter geldt voor pasgehuwden, waarvan éëri partijen uit een verzekerd gezin komt. Nadat de scheidende administrateur, de heer Bakker, dank had gebracht voor het vertrou wen dat hij gedurende ongeveer elf jaar had genoten, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Benoemingen De Kamer van Koophandel voor West-Friesland heeft tot leden van de commissie voor toezicht op M O benoemd de heeren N. Groot en S. Kuiper. Vanwege de ge meente zijn onlangs benoemd de heeren E. berghuis, dr. J. J. Megen en J. C. Haspels. Daar de commissie thans drie anti-revolutionnal- ren zou tellen, heeft de heer Haspels, in ver band met een evenredige samenstelling, be dankt. Ter voorziening in deze vacature worden thans aanbevolen: 1 dr. D. W. van Noort; 2 de heer E. W. Meijknecht. ArteMebemiddeliiig Tot op 20 kjef waren bU de arbeidsbemiddeling 358 werkzoekenden Ingeschreven. Gestaagd Maandag slaagde te Arnhem onze plaatsgenoot, de heer Jac. Verver, voor het diploma belastingconsulent. Het was voor den heer Pauw, slager alhier, op de bekende Dinsdag-markt te Purmerend een onaangename belevenis, toen hij ontdekte, dat zijn pas gekochte koebeest spoorloos verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde en den gehee len morgen werd ijverig gezocht naar het rund. Gelukkig echter kreeg de heer Pauw ’s mid dags bericht, dat het beest weer teruggevon den was. K. J. C.-ovdenzvond. Zondag werd in het lokaal van denbeer J. v. Velzen door de K. J.C. een ouderavond gegeven. Velen, hoewel niet al- loting genummerd. De uitslag" was. dat no. 1 ,en ouders, gaven door hun aanwezigheid van B. en W ontvouwen niet nader bedenkingen, die zij hebben tegen centrale regelingen, bij welker uitvoering aan de gemeentebesturen geen vrijheid is gelaten om met plaatselijke belangen en toestanden rekening te houden. Zondanige voorschriften leiden tot een starheid, welke ut strijd is met ons staatsbestel. Daarnaast zijn de bezwaren van B. en W. ten aanzien van de plaatsingsregeling, voornamelijk gericht tegen de bepaling, dat de in het steuntljdvak vallende werkloozen gedurende 13 weken uitsluitend op bodlg hier uiteen te zetten, welke moeilijkheden het steunbedrag zijn aangewezen. Het is over- dit voor de betrokkenen medebrengt. Maar bo vendien vloeien uit de nieuwe fegeling onbil lijke tegenstelling voort, die zich vooral doen gevoelen in gemeenten als deze, waar tenge volge van den seizoenarbeid gedurende eenige zomermaanden een tamelijk uitgebrelde gele genheid bestaat om werk In het particuliere bedrijf te vinden. In de brieven aan den mi nister van Sociale Zaken hebben B. en W. hun bedenkingen nader uiteengezet en toegelicht en o.m. gewezen op de onbillijke werking van ren plaatsingsregeling met lange rouleerings- perloden juist in deze gemeente. In het belang van een goede regeling van steunverleening en werkverschaffing, welke vraagstukken reeds jaren een onderwerp van de aanhoudende zorg uitmaken, hebben B. en W. bij schrijven d.d. 13 April JJ. hun bezwaren tegen de z.g. plaatsingsregeling aan den minis ter van Sociale Zaken kenbaar gemaakt en zijne excellentie verzocht te willen toestaan, dat de voormalige 6-weeksche rouleerlngsregeling voor deze gemeente weer zou worden toegepast. Daarna heeft de burgemeester omtrent deze aangelegenheid een bespreking gevoerd met het departement van Sociale Zaken. Deze pogingen hebben echter niet het gewenschte resultaat op- I-ijstmaninering. Dezer dagen heeft de nummering plaats gehad van de kiezerslijst en wel met onderstaand gevolg: 1. R.K. Staatspartij. 2. S. D. A. P., 3. Vrijzin- nlg-Democraten, 4. Communisten, 5. Christe lijke lijsten.''- Ben dezer dagen zijn wU door de firma Wed. G. Plukker in de gelegenheid gesteld, haar mo dern Ingerichte lichtdrukinrichtlng te bezich tigen. Door aanschaffing van de nieuwste machines is de firma, die op dat gebied reeds een goeden naam heeft, in staat, aan de teekeningen van H. H. architecten en aannemers den»grootst mo- gehjken zorg te besteden. Ons werd oa. de mo derne „HoUandla” booglamp-machine gedemon streerd. Door een bijzondere vinding kunnen de teeke ningen met deze machine overal vólkomen ge lijkmatig worden belicht. Achter de machine loopt nJ. de lamp op rails, en wordt daardoor geregeld langs de teekening heen en weer be wogen. Voorts kan men door een regulateur de draaisnelheid van de teekeningen voldoende re gelen, zoodat men steeds een prachtige, egale belichting verkrijgt. Na deze belichting gaat de teekening in de ontwlkkelkast, waaruit zij dan na eenlge mi nuten geheel gereed-te voorschijn komt. Van zelfsprekend is ook deze kast, waarin de teeke ningen door middel van ammonlakdampen tot ontwikkeling komen, de allernieuwste op dit ge bied. Door het aanschaffen van speciale papier soorten is men ten slotte in staat bijzondere opdrachten keurig en onmiddellifk te kunnen Enkhulzen, jaarvergadering van de Bur^» wacht. 3 uur, Raad Spanbroek. Mimde-optocht. Zondag had alhier de jaarlijksche Missie-optocht plaats door de kin deren van de scholen, met medewerking van de E. E. Zusters. De uit 42 groepen bestaande op tocht ging‘dltmaal door het Westelijk gedeelte van de parochie en trok overal groote belang stelling Frtm recli «a l knai Algem. R.K. Propagandachib. Dezer dagen hield de Alg. RK. Propagandaclub haar jaar vergadering, dhder leiding van den heer J. P. Heilig. De vergadering mocht zich in een druk bezoek verheugen. In zijn openingswoord deel de de voorzitter mede, dat het ledental zich in steeds stijgende lijn beweegt, terwijl over het werk der club en dat van elk der leden, niet anders dan te roemen valt. Wat de samenstel ling van het bestuur betreft. Werd besloten de bestuursverkiezing te doen plaats vinden, zoo- dra het nieuwe reglement Is goedgekeurd en in werking is getreden. Het oude bestuur blijft dus tot dien tijd aan. Vervolgens werd besloten aan het werk voor de nieuwe Gemeenschap en aan het plaatselijk comité daarvan de grootst mo gelijke medewerking te geven. Aan alle R.K. vereenlgingen hier ter plaatse zal alle moge lijke propagandistische steun worden ver leend. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Rozemeijer, stippen wij aan, dat fi nancieel, door middel van speldjes, jeugdwerk- loozenzakjes. missiezakjes enz. gewerkt Is voor „Herwonnen Levenskracht", .Bantoe". „KRO.", „Sobriëtas”, RJC. Jeugdwerkloozen, Missie. R.K. Blinden, Kath. fllmactie, bjj elkaar tot een |*ej drag van ruim f 450. Uit het jaarverslag van den heer van Lult bleken de totale uitgaven 195.15 te hebben bedragen. Het batig saldo bedroeg f 18.71. Bij het sluiten van de vergadering zelde de voorzitter het komende werkjaar der club met optimisme tegemoet te zien. Oprichting Dameaaangvereeniging. Van be voegde zijde vernamen we, dat in deze paro chie zal worden opgericht een R. K. Dames zangvereenlging. Zteer zeker zal dit bericht met blijdschap worden vernomen, vooral daar op dit gebied In onze parochie zeer weinig te doen is Door verschillende omstandigheden en mede •werking van de zijde van de geestelijke over heid. kan op zeer gemakkelijke voorwaarden tot oprichting wörrfën overgegaan, zoodat wij den zanglustigen dames van Hoog karspel gerust kun nen aanbevelen lid van deze R. K. ^angveree- nlglng te worden. De leiding zal In handelt van den heer R M Moeskops Zijn Het aantal leden kan echter thans vjüagd’is’ tot J "1.50. nog worden uitgebreid; aanvulling kan geschie den door opgave bij de dames Martha Kov-loo der en Jo Koenis. Naar we vernemen zal de eerste repetitie aanvangen a.s. Zaterdagavond in het St. Leonardushuls. Wij wenschen deze beginnende vereeniging een vruchtbaar en groeiend tijdperk toe. Nummering candidatenlijsten In de zit ting van het hoofdstembureau zijn door het lot de nummers toegewezen aan de zes ingediende candidatenlijsten. Door het inzenden van een verklaring vol gens art. 50 der Kieswet kwamen de RK. Staatspartij en de 8. D. A. P. in aanmerking voor de eerste twee nummers. Het lot wees de 8. D. A. P. aan als no. 1, de RK. Staatstpartij is no. 2, de Anti-Rev. no. 3, de C. P. N. no. 4, de Vrijz.-Dem. no. 5 en de C. D. U. no. 6. Voor de katholieken geldt dus van nu tot en met 21 Juni: Lijst 3 C. P. Keet. blijvend drukkend. De ren testa nd aard is verlaagd geworden, de achterstand aan de renten is iets Ingeloopen. Het ledental bleef stationnair. De zuivere winst bedroeg dit jaar f 2872.29. Het periodiek aftredende bestuurslid J. J. Buijsman. alsmede N. Deen, lid van den raad van bestuur, werden met overgroote meerder heid herkozen. Door het bestuur werd geadviseeerd. de ver schillende transacties, o.a. uitbetaling der bol lengelden enz., te doen geschieden via de bank. Ook het verkoopen tegen contante betaling uit de hand werd aanbevolen. De directeur huldigde den secretaris der vaste-lasten-commissle. den heer G. H. Schrik- ker, voor diens groote toewijding bij dezen moeilijken arbeid. De kassier deelde nog mede. Aan de Nek onder Sabellinkhout is het Itjt aangespoeld van zekeren L. te Wjjdens, die sinds eenlgen tijd werd vermist en waarvan ver. moed werd dat hij in het IJselmeer was ver dronken. Het stoffelijk overschot is naar het Stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht. dat de regeering zich bereid verklaart, leende voorschotten te annuleeren. mits bankinstellingen tot hetzelfde bereid zijn. idvraag werd verzocht bij renteach- i betrokken borgen hiervan in ken nis te doen stellen. tnkwi .van Mijnheer de redacteur, verzoeke opname van het volgende. Bjj voorbaat mijn dank. Wie zonder zonden is hij werpe (jen eersten steen. De ondoordachte stem van den heer Besseling in den Raad van de gemeente Blokker heeft den heer Bolten genoopt een Ingezonden stuk in Uw blad te doen plaatsen. Zeker ook ik betreur dezen gang van zaken en de gemaakte fout van den heer Besseling Maar ik betreur meer de wijze waarop Bolten den persoon Besseling aanvalt. Hij schrijft hierbij dingen die met de zaak als zoodanig niets, maar dan ook niets te maken hebben. Heeft Bolten niet geleerd dat lichtvaardig oordeelen zonde Is of heeft hij de lessen nooit gekend of begrepen? Dan geef ik hem den raad (en het zal 1*® ten goede komen) te luisteren naar Pater De Greeve die als motto gebruikt Begint by U zei ven; vaardigheid, enz. enz. Mijnheer de Redacteur, plaatsruimte. Carillon bespelen Heden. Woensdagavond van 89 uur zal wederom de eerste der weke- lijksche beiaardbespelingen op het Zuider- eariilon plaats vinden. Het Drotnmedarise caril lon zal voorts gedurende de zomenmaanden Zaterdags van 45 uur door den heer van Willegenborg bespeeld worden. lang alvorens het hok kon worden bereikt. Om" 225 uur streek de eerste prijswinnaar bij D. kum op het hok neer. Deze duif had ‘n mooie voorsprong van bjjna een kwartier op na 2 van J Wigmans. Daarna kwamen de vogels regel matig af en om 2 uur 53 min. sloot het con cours en waren de 17 prijswinnaars binnen. Deze vlucht was tevens beslissend voor de aan gewezen twee duiven over vijf vluchten, waar voor een der Belgische sportvrienden een prima postduif beschikbaar had gesteld. Deze werd gewonnen door D. v. Berkum met 166 punten, tweede werd D. Feller met 131 punten en derde C. Swlnkels met 104 punten. De stand van het kampioenschap luidt na vijf vluchten: 1 D. v. Berkum met 202 punten; 3 J. Wigmans met 192 punten; 3 en 4 D. Feller en J. v. Hinten, beiden met 162 punten: 5 J. v. Mierle met 153 punten. Venromring. Aan den heer M. Zee te Lam- bertschaag is vergunning verleend tot het ver bouwen en vergrooten van zijn veestelling met keuken. Opbrengst groene veiling. Door notaris Koermanrtjjerd in het café van den heer K. Kuin auspiciën van het Hollandsch BlocmbolWïSnM te Usse een groene veiling ge houden van^dlèerse soorten tulpen ten bate van het bouwcomité tot stichting van een pa rochiekerk te Andijk West. De 120 roeden tulpen brachten de mooie som van f 671.op. Deze zijn geplant qp het land van den heer G. Dek In zijn openingswoord sprak de heer J. B. van Bockxmeer zijn teleurstelling uit Over de ge ringe opkomst. Er bestaat een mogelijkheid om den zesden zetel te behalen, aldus spreker Al is het waar, dat de raad veel van haar zeggen schap verloren heeft, er blijven nog veel be langrijke zaken over, waarover zij beslissen moet. Vooral inzake de principeele punten kan da rechtsche fractie van haar standpunt blijk geven. Ook de verstrekking van subsidie is vaak van veel belang. Actie naar bulten zal er niet veel gevoerd worden. Voornamelijk zal zy gevoerd worden binnen de gelederen der leden. Men heeft rector Drost gevraagd om op Maandag 12 Juni, den Maandag vóór de verkiezing^-Woensdag dus. te komen spreken. Antwoord hierop is nog niet ontvangen/ - Er werdèti verschillende zaken besproken, die betrekking hadden op de te voeren actie. Waar schijnlijk zullen de dienstplichtigen, die by vol macht stemmen, worden aangeschreven. Men besloot raambiljetten aan te vragen. Dit heeft Beker zUn nut. De hoofdz&ak, het huisbezoek, kon echter moeiiyk in bespreking komen, daar slechts wei- Betioemd is tot onbezoldigd deurwaarder by t kantongerecht te Zuidbroek, ter standplaats Zuidbroek: S. M. Boomstra, waarnemend deur waarder by voormeld gerecht. Tot lid van den Voogdyraad te Utrecht is be noemd: mr. J. Ch. Vunderlnk, gepensionneerd hoofd van het Rijkstucht-, opvoedings-, reclas- seerlngs- en armwezen in Nederl.-Irdië, nende te Utrecht. Bouwt kerken dan kunnen we bidden en werken! Giro 1M198 „Blaoobopefonds" H. Sondaal. pr. aecr.-Penn. merlngen der exportmogeiykheden enz. waren Joannes hield de R. K. Vereeniging voor Zlekenhuis- verpleging .Bt. Joannes de Deo” de algemee ne jaarvergadering in het café ,X>e Stoomwa gen", onder voorzitterschap van den heer G. J. Koomen. De voorzitter zelde, dat de ver eeniging momenteel 650 leden telt, wat echter In de drie parochies, Wervershoof, Onderdyk en Zwaagdyk, waar de vereeniging werkt, nog wel met 200 verhoogd kan worden. Door den secretaris-penningmeester. den heer A. Bakker, werd financieel verslag uitge bracht. Ontvangsten 829432. met inbegrip van het vorig batig saldo groot 462035; de uitgaven bedroegen 3227,70, zoodat het voor- deelig kassaldo momenteel 5066,62 bedraagt. Ondanks het slechte jaar voor de vereeniging bedroeg de winst 445,77, wat echter hoofd- zakeiyk is ontstaan door de reductie van het ,J>ë geheimzinnige Dr. Glitterhouse” en jv geef een mlllloen", In het Wilson-theater Hoorn (voor volwassenen). 2 uur, Raad Avenhom. B. en W. van Enkhulzen doen den raad mede- deeling van pogingen, gedaan om de plaat selijke rouleerlngsregeling by de werkverschaf fing, zooals die tot vóór 3 April j.l. was. weer in te voeren. Wy ontleenen hieraan een en ander. De loffelijke beginselen, waarvan^ de z«. plaatsingsregeling uitgaat hebben niet kunnen beletten, dat haar toepassing in deze gemeente tot ongewenschte gevolgen gevolgen heeft ge leid. Tot zeer veel gegronde klachten heeft de regeling Jiler aanleiding gegeven. De onblliyke tegenstellingen, die de nieuwe voorschriften voor de in zorg zynde werklooze arbeiders veroor zaken hebben B. en W. genoopt, den minister van Sociale Zaken te verzoeken om weder invoering van de voormalige 6 weeksche rou- leeringsregeling. Waar zeer vele werkloozen zich door^de plaatsingsregeling gedupeerd gevoelen, behoeft het geen nader betoog, dat de toepassing der regeling by meer dan één groep der bevolking in het treken der belangstelling staat. Hiervan getuigt ren tweetal adressen onderscheldeniyic van de melksliftersvereeniging „Eensgezind- heid" en van de vereeniging van handelaren In geleverd. By schreven van 4 Mel JJ. heeft de aardappelen, groenten en fruit „Ons belang", minister bet college medegedeeld tegen Inwilli- R.K. Middenetantavereeniging. Maandag avond vergaderde de middenstandsvereeniging afd. Wbgnum in café Stam. Voorzitter, de heer De Koning, opende met den Chrlsteiyken gröét. Hierna kwam in behandeling de beschry- vlngsbrief voor de centrale raadsvergadering. De vergadering vereenigde zich met de voor stellen. Staande de vergadering gaven zich voor de bedevaart naar Heiloo reeds 10 deelnemers op. Men vertrekt met den bus van Kuip om v.m. 630 uUr (ouden tijd). Een commissie zal plannen voor een uitstapje nader uitwerken. De vergadering werd hierna gesloten. AMSTERDAM. 23 MX Aardappelmurrt. irjjaen waren heden onveranóierd. Aanvow 14RGra&lDAM. 23 Mei ElervetUng - A»“' voer 170.000 klpeleren f 2.75—335 per 100. ’S-BO8CH. 23 Mei. N V. Botermyn Aanvoer 30.450 kilo, hoogste prijs f 131 per klla middelprijs f Met ingang van 1 September 1939 is benoemd tot leeraar tn vasten dienst aan de Ryks H Bg. te Vlissingen: D. H. Gobius du Sart, onder ge- lyktljdige toekenning van eervol ontslag leeraar aan de Ryks H.BB. te Purmerend. en is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Ryks H.B3. te Purmerend: B. W. van Klaarbergen, wonende te Dokkum. Met ingang van 1 September Is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Ryks H BS. te Zwolle: dr. J. Smit, onder geiyktydlge toeken ning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks H.BB. te Goes. renreserve f 4069.65; aan voarschotrente: a. van vorige jaren f 4836.06; b. van het loopende jaar f 4475.89; aan rente in loopende rekening f 14.796.73; aan provisie en kosten en loop, rek.' f 312; buitengewone ontvangsten f 102.50. Uitgaven: terugbet, spaargelden f 135184,04; verleende voorschotten f 2450; uitgegeven In loopende rekening a. aan de leden f 73.013.09; aan 'de leden f 104 689.68; b. aan de C.C3. f 220.300.63; c. van debiteurenreserve f 4030.31; aan rente voor spaargelden f 7458.06; in loo pende rekening f 7865.04; aan provisie en kos ten in loopende rekening f 1378.33; overboeking winst vorig jaar naa rde debit.-reserve f 2069 65; dito winst van dit jaar naar de debit.-reserve f 2000; buitengewone uitgaven f 1310.24: inhoud kas 31 Dec. 1938 f 13 259.83 De balans sluit met een eindbedrag van f 531.519.64. Het jaarverslag, uitgebracht door den kassier G. W Tolman, noemde de bankzaken bevredi gend. De bedryfsuitkomsten voor den tuinbouw ten gevolge van overheidsmaatregelen, belem- Onder de meest gunstigste omstandigheden had Zondag j.l. de wedvlucht van Pont Snt. Macence plaats. De afstand bedroeg 410 K M. Het weer was helder, toen om 8.15 uur het sein tot vertrek werd gegeven. Ruim zes uur moesten de vogels in de lucht blijven. de vereeniging tot nog grooteren bloei zal bren gen. Medegedeeld werd, dat voor de betrek king van administrateur-bode reeds sollicitan ten zyn opgeroepen en dat deze door het be stuur zal worden benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren G. J. Koomen en P. Steltenpool. Zwaagdyk. wer den herkozen. De voorzitter dankte voor het vertrouwen. De voorzitter deelde mede, dat» getracht Is om te komen lot een verzekering om de operatiekosten te dekken, speciaal voor de le den. die niet in een doktersbus zyn. Na am pele bespreking werd besloten, dat het bestuur verdere informaties zal Inwinnen en mocht r.a onderzoek biyken. dat hiervoor voldoende ani mo bestaat, dan zal men trachten tot bedoelde verzekering over t4>gaan. Medegedeeld weru, dat liet lidmaatschap van personeel in dienst by leden, dat voorheen Zoo men weet werd Dinsdagavond ren langryke vergadering, uitgaande van de R. K. Staatsparty en Studie- en Actieclub gehouden. ter bespreking van de actie voor de a.s. Raads verkiezing. De opkomst was zeer onbevredigend. Er waren verschillende getrouwen van de stu die- en Actieclub en een enkele ouderen. Het doel v*n dezen avond was voomamelyk de be spreking van het huisbezoek wat in leder geval tiet beste door de ouderen kan geschieden. Nu. terwyi een handjevol jongeren aanwezig* wa- ren, kon men moeiiyk hierover besprekingen gaan houden. Enkelen gaven zich op voor deze nuttige.taak, anderen zullen nog bewerkt wor den. Men had geenszins reden om tevreden te «yn. Wy willen niet nalaten hier ons leedwezen er Over uit te spreken, dat het bestuur van onze afdeellng der R. K. Staatsparty nog steeds de lezers van ons blad biykbaar tot degenen re kent, welke van de wederwaardigheden onzer politieke organisatie niets behoeft te weten. Een aanmoediging in ons blad om deze vergadering te bezoeken zou toch haar uitwerking niet heb ben gemist. Dat de gemrenschapsgedachte in gang vtnde bij het bestuur! Jaarvergadering Boerenleenbank Uit de .ekenlng 1938 vermelden we de volgende voor de overzichtelijkheid afgeronde bedragen: Ontvangen spadtgelden t 132.000. Terugbe taalde spaargelden f 140Ó00 Verstrekte voor schotten f 19.000. Aan de bank afgelost aan voorschotten f 26 000. Verstrekt in loopende rekening aan leden f 76.000; Idem aan de Cen trale Bank te Eindhoven f 96.000. Ontv. in loopende rek. vin leden f 9.000; idem van de Centrale f 91.000. Ontv. Intresten van voor schotten van het loopende en van vorige dienstjaren f 5.000; ontv. Intresten in loopende rek. f 4200. Door de bank betaalde intrest: voor spaargelden f 5300; Idem in loojtende rek. f 7 Salaris kassier f 900. Aan de Balans per 31 Dec. 1938 ontleenen we de volgende bedragen: Uttstaande voor schotten f 86.000. Te vorderen in loopende rek. van leden f 1800; idem van Centrale Bank f 138 000. Te vorderen intrest opvoorschotten f 1500. Verschuldigde spaargelden, direct opvor- derbaar f 209.000. Verschuldigde deposito-gel- den f 27.8(k). (Laatstgemeld bedrag Is weer A deposito bij de Centr. Bank geplaatst). Ver schuldigd in loopende rek. aan leden f 390. R eservee dubleuse debiteuren f 24000. De netto-wlnst over 1938 bedroej f 774.98, welk bedrag wordt overgeboekt naar voormelde re serve. Als lid van den Raad van Toezicht werd her kozen de heer K Smal Sr De rentevoet van voorschotten en van debetsaldi In loopende rek. werd met een kwart procent verlaagd en gesteld op vier procent. Voor he tydvak van 1 Oct. tot 1 Mei worden de zittingsuren van den kassier gesteld op Donderdag vm van 9 tot 11 uur, voor de overi ge maanden in de avonduren. Ongecorrigeerd. ging van het verzoek ernstige bezwaren te heb ben. Na ampele overweging hebben B. en W. ge meend zich niet zonder meer by de beslissing van den minister te moeten neerleggen. Daar voor achten zy de zaak van te groot belang. Voor de tweede maal hebben zy zich derhalve tot genoemden bewindsman gewend en wel bij schryven van 9 Mei j.l., waarin zy hun eerste verzoek Inzake het weder Invoeren in deze ge meente van de vóór 2 April 1939 bestaande rou- leeringsregellng hebben herhaald. Op dezen laatsten brief mochten zy tot op 19 Mei geen antwoord ontvangen. Dan volgen de brieven van den minister en het antwoord op den eersten brief, waarna OJn wordt opgemerkt. Het streven om de werklooren zooveel moge- IVk aan de sfeer der werkloozenzorg te onttrek ken juichen B en W. van harte toe. Maar naar hun meenlng is het funest, wanneer die plaat- slngsmethode anderzijds een langdurige steun- periode voor de menschen medebrengt. Door een zoo ruim mogeiyke gelegenheid te scheppen voor tewerkstelling van arbeiders In werkver schaffing is ook hun streven er steeds op ge richt geweest de werklooeen uit de sfeer van het steuntrekken op te heffen. Dat zy daarin voor een belangrijk deel geslaagd zijn, moge biyken uit het feit, dat In deze gemeente reeds sedert eenlge jaren zelfs bulten het tijdvak der seizoendrukte doorloopend ongeveer 66 pct. van de werklooze arbeiders in de werkverschaffing was opgenomen, terwyi slechts 34 pet. op de steunregeling was aangewezen. Landelyk is dit percentage werkverschaffing nimmer bereikt. Gedurende de laatste weken zyn de cijfers voor deze gemeente wederom In belangrijke mate gunstiger geworden. B. en W. spreken ten slotte de hoop uit, dat de minister van Sociale Zaken alsnog gehoor geeft aan hun roepstem ooi in het belang der werklooaen een gunstige beslissing te nemen op hun verzoek om de voormalige 6-weeksche rou leering voor deze gemeente te doen herleven. Mocht dit niet gelukken, dan klemt in dub bele mate de noodzakeiykheid steeds naar nieu we werkverschaffingsobjecten uit te zien ten einde aan de besproken nadeelen zooveel moge- iyk het hoofd te bieden. per kilo. M 2 50—7.70. Blauwe aardappelen 3 20, ane» 100 kg. Sla 1.10—2.80 p. 100 krop. per 3.30 per 100 bos Aardbeien 65125 ceni kg. Bloemkool I 31. II 36 cent per »tuk DEN HELDER. 23 Mei Qem VlscMWJf Aangebracbt door Korders; Tongen-40—®? „jq Slip» 3240 cent. Schol I 4.006. n 3 Schar 1.30—1.70. Wyting 1—130 per kist- garnalenvlsechere: gekookte garnalen 16 tg. Door harlngvtescbersGeep per tal luw 430 kg. Ansjovis 3033 cent per kg. ,5 DEN BURG. 23 Mei. 4 paarden 200 00— koelen 160 00310. 7 graskalveren 4000''^u nuchtere kalveren 7.00—14. 6315 lammer*” —825, 27 biggen 10 00—14. 4 geiten 2 00—^ DEJV BURG, 33 Mei. Elervelllng Aanvoerwjj- stuks klpeleren: 50-56 33.10. 58-63 3.10 63-64 3 35— 3 40. 66-0 3.46—3.70. De dykgraving De afgraving van den dyk vordert tamelijk snel; daar het werk in cen trale werkverschaffing wordt uitgevoerd, ktxnen ook dagelijks werkloozen uit Medembllk en de Streek naar hier. Voor het doorgaand verkeer begint het echter al moeliyker te worden door het steeds smaller worden van het vaste weg dek en het stukrydea hiervan. Voor de school jeugd is een en ander een welkome speelgele- genheid, hoewel voorzichtigheid geboden is, oa. by het grondvervoer door de klpkarren met tractor. Door het Hoogheemraadschap is aan belang hebbende ingezetenen toestemming verleend beschikbaar gekomen grond te gebruiken voor crfopvulling, slootdemping enz.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2