N N De verdediging Indië van STAAT-VAN-DIENSTBOEKJE Uitvaart van J. W. A. Beijnes I EN HET ZELFBESTUUR DONDERDAG 25 MEI 1939 FAVOR! De muziekbibliotheek Uren, welke vergoed worden Naturalisaties Vrachtauto werd De plannen van Filmex versplinterd Voorbarige publicatie» De bestuurder bleef ongedeerd OVERZICHT EERSTE KAMER et Kardinaal Biondi vertrokken In September te Oeg st geest Clearingkoersen Regeling voor stemmen door tewerkgestelden Groote belangstelling zoowel in de kerk als op den dóodenakker Krachtiger optreden van de justitie verwacht GENERAAL SNIJDERS GAAT ACHTERUIT GEPANTSERDE SMOKKEL AUTO ONTDEKT TWEEDE ST. WILL1BRORD- TENTOONSTELLING Commiezen sloegen te Eindhoven een goeden slag „Wilde” buasen getemd Begin, begin, begin!” Besluit tot overbrenging naar Utrecht ingetrokken ROYAIES 25 CENT SSTUK' houd.’ Op voorstel van den heer Van Beresteyn werd tocht de niet-l^atholiek er katholieke de jonge- de zéér ad rem, dat de Regeering ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid eens zóó han delde als gij verlangt, dat zij ten aanzien van de defensie zal handelen, dat zij eens redeneerde: de één raadt my zus, de'ander raadt mij zóó, de één zegt jflan van den arbeid, de ander zweert bij cultuurtechnische werken, laat ik maar aar zelend niets doen. Wat zoudt ge dan zeggen? Regeering regeer! of: begin, begin, begin! Welnu, dat geldt ook voor de defensie. De Kamer kan niet uitmaken wie van de deskun digen gelijk heeft, doch zij mag en zij moet wél uitspreken, dat de tijd van aarzelen voorbij is. De veiligheid in het Oosten is er zeker niet min der op achteruit gegaan dan die in Europa en onze maritieme krachten zijn niet in staat het opgekomen gevaar van de zijde der koloniale herverkavelaars afdoende te keeren. Wie zóó spreekt, als de heer Vijlbrief, wie zóó dralend meegaat met de noodzaak Indië te ver dedigen, realiseert zich niet voldoende, dat Ne derland het middelpunt vormt van een groot Rijk, dat honderdduizenden in den lande wer ken vóór en leven vin Indië, dat Indië een offer waard is, een geldelijk offer zoowel als een offer van bezuiniging, dat wij voor onze defensie nog geen vijfde deel uitgeven van de 125 gulden per hoofd der bevolking, die Engeland aan zijn weer macht ten koste legt en dat iedere cent, aan het bestuur en het welzijn van Indië uitgegeven, in het water gegooid kan blijken, wanneer wij In dië niet weten te verdedigen. Begin, begin, begin! Maar begin niet met hervormingen! Hoe aantrekkelijk het ook lijkt in de geschie denis te boek te staan als een hervormer, als een „groot hervormer” bij voorkeur; hoezeer het in het bijzonder een minister van Koloniën moet toelokken ter wille van zijn hlstorlschen naam nog wat verder te dokteren aan den bestuurs vorm van Indië. opdat tenminste één etappe op den weg naar zelfbestuur voor altijd aan zijn naam verbonden blijve, minister Welter ambieert dit alles niet. Indië heeft op het oogenbllk meer zelfbestuur, dan de bevolking in staat ia uit te In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Vereeniging voor Nederlandsche Muziekge schiedenis is opnieuw ter tafel gekomen het voorstel tot overbrenging van de bibliotheek der vereeniging naar het Instituut voor muziek wetenschap der rijksuniversiteit te Utrecht. besloten, dat bet bestuur, alvorens een nieuw voorstel aan de ledenvergadering te doen, over leg zal plegen met het gemeentebestuur van Amsterdam en met het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordèring van de Toon kunst. De aftredende bestuursleden dr. C. L. Walther Boer en Ed Reeser sijn bij acclamatie herko zen.- Tot nieuwe bestuursleden zijn benoemd de heer Willem Pijper en M. V. Crevel. En zou ar- irü kunnen worden medegedeeld in het staat-van-dienstboekje •en kunnen vinden, waar hij juistheid van die mondelinge Ungen zal kunnen informeeren. Woensdagochtend omstreeks 9 uur is Z. Em. Kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de Pro paganda Fide. vergezeld van zijn secretaris. Mgr. Franco Carminati. per auto uit Wittem naar Brussel vertrokken. De prelaat is tot aan de grens van de ge meente Wittem uitgeleide gedaan door den pro vinciaal der paters Redemptoristen, den hoog eerwaarden pater M. Mol, den rector van het klooster te Wittem. pater L. Saut en den bur gemeester van Wittem. mr. W. Merkelbach. wij van en tenslotte ge- Ingedlend zjjn wetsontwerpen houdende natu ralisatie van Philomena H. Ammann en 20 an deren, alsmede van Wolfgang O. Bornhaupt en 20 anderen. Nadat de voorzitter der vereeniging had medegedeeld, dat hij, in zijn kwaliteit van directeur van dit instituut, geen prijs meer stelde op Ingebruikneming der bibliotheek, werd het besluit van het vorige Jaar inge trokken. Thans zal worden overwogen wat er met de bibliotheek gaat geschieden. Dinsdagmiddag hebben ambtenaren der ac cijnzen, die vermoedens hadden gekregen, dat in een huls aan de Kerkakkerstraat te Eind hoven een clandestiene distilleerderij in wer king was. hier een inval gedaan. Zij vonden in derdaad een volledige stookinrichting voor ge distilleerd. Zij legden op deze Installatie de hand en namen tevens een tiental mandefles- schen met de vervaardigde vloeistof in beslag. Zjj zetten hun onderzoek voort en kwamen tot de ontdekking, dat in een schuur bij den buur man een gepantserde smokkelauto was gebor gen. Daar het bezit van zulk een vervoermid del bij de wet is verboden, werd ook dit vehikel in beslag genomen. Tegen twee personen is proces-verbaal opge maakt Op het balcon van het stadhuis te Brussel neemt H. M. de Koningin in gezelschap van Z. M. Koning Leopold en vele autoriteiten de hulde der inwoners van de Belgische hoofdstad in ontvangst gesteld, dat zjj er niet aan zou denken, om het eene blad eerder in te lichten dan het andere. Filmex kan als „vaststaande feiten" slechts mededeelen, dat zij in het komende seizoen, onder productieleidlng van Rudolf Meyer, twee Nederlandsche films zal uitbrengen, waarvan m ieder geval éen met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. Noch de titels, noch de regie, noch de bezet ting, noch de theaters waar de premières zul len plaats vinden, staan vast. Filmex wijst ten slotte alle verantwoordelijk heid voor den inhoud van beide bedoelde be richten met nadruk van zich af en betreurt hét. dat de goede gewoonte in de Nederlandsche jourpalistiek om geen opaettelijke voorbarig heden te pubüceeren, hier werd verloochend Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen, nu de Hooge Raad bij twee beschikkingen van Maandag artikel 39 van het reglement autovervoer personen 1939. het z.g. R.A.P., verbindend heeft geoordeeld, krachtiger tegen de wilde busdiensten en in andere gevallen van overtreding van dat artikel op te treden. De toestand van generaal Snijders gaat lang zaam achteruit. De krachten verminderen, door dat de patiënt tengevolge van zijn hoogen leef tijd de uitputting niet te boven kan komen. 's GRAVENHAGE. Koersen voor stortingen op 25 Mei tegen verplichtingen luidende In: Reicha- marken f 74.71 en Lires f 9JW, (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 24 Mei 1939. Bijna voor de helft is het jaar 1939 verstreken: de Indische verlofgangers beginnen zich, wat de temperatuur aangaat, al thuis te voelen in het moederland; de zomer staat voor de deur ën de Eerste Kamer delibereert over de In dische Begrooting voor het jaar 1939. De cijfers van die begrooting zijn reeds lang achterhaald in een heele serie suppletolre aanvragen, die het aanvankelijk tekort van 43 mlllioen opdrijven tot 98 mlllioen. De Senaat delibereert. En héét nog wel. Hoofdzakelijk over de verdediging van onze overzeesche gewesten. Ach wat, verdediging!, meende de heer Vijl brief (S D.AP.) wie kan nu met eenlge zeker heid zeggen wat daarvoor onmisbaar noodzake lijk is? De eene deskundige zegt dit en de an dere dat. Moet men naar vice-admiraal Quant luisteren, dan doet men niet beter dan met den meest bekwamen spoed aan den bouw van snelle slagschepen te beginnen; geen sprake van, zegt vice-admiraal de Jager, het zwaartepunt moet in de luchtmacht liggen; en al zouden wij slag schepen kunnen betalen, voegt vlootvoogd Fer- werda daaraan toe, wij moeten dan ook een vloot bouwen, waar die slagschepen harmonisch in passen; met de 250 mlllioen, die een eskader slagschepen op zich kosten, staan wij nog pas aan het begin; dat komt ons gedurende de eer ste zes jaren op 70 mlllioen en daarna op 85 mll- tioen per jaar te staan. En dat, terwijl er geen geld is voor verbetering van het onderwijs, ouderdomsvoorziening enzoovoort! Neen, de heer Vijlbrief voelde er niets voor de verdediging van Indië nóg meer te versterken dan zij thans reeds wordt versterkt. Stel u eens voor, geachte soclaal-democraat, antwoordde prof, de Savornin Lohman (CHJ Het was een ontroerend oogenbllk. toen een der kleindochtertjes van den thans ontslapene eenlge roode rozen in het geopende graf strooi de Vele kransen dekten de baar, maar bulten die van de Beünes-fabrleken alleen van de familie. Er waren vele vrienden bij deze plechtigheid. Doch een van hen ontbrak. Het moet den Deken van Haarlem, den hoogeer» heer H. C. J. Sondaal, leed gedaan hebben, dat hy zijn intiemen vriend door ernstige ongesteld heid geen laatsten groet kon brengen. Ben zoon. Dr. J. A. M. Beynes. dankte voor de belangstelling. tot uitdrukking gebracht kunnen worden in de aanteekening in zijn staat-van-dienst boekje door hem b.v. te qualiflceeren als betonwerker, metselaar enz. Neen, kunnen de ietwat gezochte bezwaren het „Volk” niet deelen, looven wij ook niet, dat deze breeduitge- meten bezwaren de doorslaggevende zijn voor de houding van het blad. Het grond- bezwaar komt o.l. uit de mouw, waar het blad het volgende schrijft: overgegeven aan blijkend aan kamp- en eunuswerk, zijn hoogere waarden dan al leen maar pienterheid en spierkracht, ook in de oogen Van verstandige werkgevers. Dat degenen, die den besten staat van dienst bezitten, de meeste kans op werk zullen hebben, acht het „Volk” „betreu- renswaardlg" juist. Het schrijft: De minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecties der werkverschaffing oen rondschrijven gericht, waarin hij de aan dacht vestigt op de regeling voor tewerk gestelden die hun stémplicht moeten vervul len. De tt.V. Filmex verzoekt ons, het volgende mede te deelen: In „Het Volk” van 22 en 23 dezer komt een tweetal berichten voor met betrekking tot Fil mex’ filmplannen. Met behulp van een door Filmex by het bu reau van den Nederlandschen Bioscoopbond ge- deponeerden filmtitel, een vakblad-advertentle en eenige geruchten, is de schrijver van deze berichten gekomen tot een combinatie van waarheid en verdichtsel, met het laatste als overheerschend element. Waarom hij dan tot publicatie is overge gaan, nadat hij in het laatstgenoemde artikel zelf toegeeft, dat Filmex hem heeft gezegd, dat mededeelingen in dit stadium voorbarig zouden zijn, blijft een raadsel. De belangstelling, die de pers zonder uitzon dering aan den dag legt voor Filmex’ filmpro ducties wordt door baar op zoo hoogen prijs De chauffeur, die geen letsel had gekregen, bleef eenigen tijd versuft in den auto zitten. Plotseling zag hij uit de richting Amsterdam twee aaneengekoppelde locomotieven in snelle vaart naderen. Hij had nog juist den tijd, uit den auto te springen en zich langs de spoorlijn in veiligheid te stellen. Onmiddellijk daarop werd zijn auto door de locomotieven totaal ver splinterd. De brokstukken versperden het ter plaatse zeer drukke treinverkeer, doch zij wer den spoedig door het baanpersoneel, met be hulp van een kraanwagen van een garagehou der, opgeruimd, zoodat alleen de trein, die om 9.40 uur uit Amersfoort vertrekt, twintig mi nuten vertraging had. Het uitzicht ter plaatse is goed. oefenen. Dat moet alles eerst bezinken; de be volking zelf moet rijper worden, eerder is het beslist ónmogelijk ook maar een stap verder te gaan en het is daarom, dat de Regeering het verzoek om een round-table-conferentle ter verkrijging van meer zelfstandigheid, te bevor deren. uitgesproken in de petltie-Soetardjo, met een omstandige motlveering van de hand heeft gewezen. En dat werd, óók door den heer de Savornin Lohman, die al met al een voortreffelijke rede in grooten stijl hield, ten zeerste toegejuient Niet omdat hij een phantasieloos behoudzuch tig beleid in Indië zou begeeren, maar omdat hy de overtuiging droeg, dat elke concessie, thans in de richting van het zelfbestuur gedaan, de soliditeit van het Ryksgebouw zou aantasten. Het is een gelukkig verschynsel, aldus prof, de Savornin Lohman, dat thans de vroegere tegen stelling in de koloniale politiek: consolidatie of liquidatie, verzwakt, 'dat thans meer en meer algemeen een handhaving van de Rykseenheld als ideaal wordt erkend. Doch er blUit altijd een groep die, zy het niet meer ten volle op liquida tie dan toen op desintegratie, op het zóó los maken van de banden met Indië aanstuurt, als marr even te vereenlgen valt met het behoud van de RUkseenheld. Inwilliging van de petltie- Soetardjo zou Nederland voorshands nog als primus inter pares tegenover de andere deelen van het Imperium hebben geplaatst doch op den duur overgang tot de meest volstrekte ge lijkheid hebben beteekend. In dit stadium sou het het laatste zijn? zou reeds de Nederland sche leiding geheel zijn uitgeschakeld. Dat zou het begin van het einde inhouden voor het Im perium. Dat zou de historische lyn, volgens welke het Nederlandsche volk en de volken van Indië in den loop der eeuwen naar elkander tos groeiden, ombuigen Het zou een fout zijn. De fout van niet den wil in zich tc voelen ons zelf te handhaven! Nog even heeft de christelijk-historische fractle-leider zijn leedwezen betuigd over het heengaan van een zoo kundig en voorzichtig financier als mr. de Wilde uit het kabinet. En heeft hy de staatkundige organisatie dei Indische defensie, waarin geen op een be lang- iyke landsverdedigingsactie ingestelde taakver- deeling bestaat tusschen de departementen van Defensie en Koloniën, ter tafel gebracht. Terwyi de heer Vyibrlef tegen het by zander onderwys in Indië sputterde en tegen nog een hééleboel andere dingen, waartegen sociaal democraten zoo graag sputeren. Uit louter ple zier óm te sputteren haast.... Zjj luidt als volgt: Voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de tewerkgestelden hun stem plicht moeten vervullen, beginnen de werk zaamheden op den dag van de stemming uiter iyk om 10 uur v.m. Vergoed worden twee uren, berekend naar de voor die gemeente geldende loonnorm(en). Indien de werkverschaffing buiten de ge meente ligt ep de arbeiders eiken dag op en neer gaan, stelt de Inspectie in overleg met het gemeentebestuur in elk voorkomend geval vast, hoe laat de arbeiders op den dag der verkiezing uiteriyk op het werk moeten zUn. Slechts het aantal verzulmuren. door de inspectie bepaald, mag worden vergoed en wel op de basis van de voor de gemeente geldende loonnorm (en) Voorts zyn aparte bepalingen vastgesteld voor Groningen. Zwolle. Assen en Hoensbroek. Het is dus eigenlyk de vrees voor de mo gelijkheid van het instellen van een ar beidsdienst, welke het „Volk” zoo dwars zft. wy willen niet ontkennen, dat de re gistratie van de werklooze jeugd en het staat-van-dienstboekje, Indien later tot een verplichten arbeidsdienst zou worden overgegaan, van groot gemak zouden kun nen biyken. Maar juist Indien het „Volk” zoo afkeerig is van den dwang en alles voelt voor drang, had het minder spykers op laag water moeten zoeken ten aanzien van het drangmiddel, dat minister Romme ter voorkoming van dwang en tot hell van de jeugdige werkloozen wil aanwenden. Eerst als ook drangmaatregelen geen af doende en bevredigende resultaten zouden afwerpen, eou onverbiddelijk tot dwang maatregelen moeten worden overgegaan terwllle van het geesteiyk en stoffelyk welzyn van de werkloozen zelf en van ge heel het land en volk. gen. ▼oor is dus volkomen die, naar de uitgaan van boekje, waarin tend zal ..Wy beoogen volstrekt niet minister Romme andere bedoelingen toe te dichten, dan hjj zelf verklaart te hebben, wy heb ben, preciezer uitgedrukt, geen reden om er aan te twyfelen. dat hy een tegenstan der van arbeidsdienst is. Maar ministers zitten niet voor altyd op hun zetel, zy ko men en gaan. Ambtenaren biyven. wanneer minister Romme een opvolger krygen, die wél een voorstander van beldsdlenst is, dan vindt deze de organi satie kant en klaar. Zoo maar voor het uitvoeren. Als men het wetsontwerp zoo bekykt, heeft het plotseling geen water hoofd meer, maar een heel duideiyken in- hniiri In de parochiekerk van St. Jozef aan de Janastraat te Haarlem werden Woensdagmor gen de uitvaartdiensten opgedragen voor de zielerust van den heer J. W. A. Beynes, die Zondagavond in den ouderdom van 86 Jaar is overleden. Om half tien werd de plech tige H. Requiemmis opgedragen door den zoon van den overledene, pater J A B. Beynes, van de Miss. Congr. H.H. in Ho nolulu. Assistentie verleenden mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, als diaken; plebaan F. Fllbry van de St. Bavo als sub-diaken. De Scola zong de Gregorlaansche gezangen. In het priesterkoor hadden o.a. plaatsge nomen mgr. N. L. A. Ammerlaan. vicaris- generaal van het bisdom en mgr. M. P. J Möllmann, oud vlcarls-generaaldr. Nor- bertus Poelman, provinciaal den Congrega tie der H.H. en verder verschillende oud- kapelaans der parochie, o.w. pastoor E. H. Brünlng en pastoor A. Leesberg. Achter de familie waren gezeten ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de Koninklyke Fabrie ken van Rytulgen en Spoorwagens J. J. Beij nes N.V. en de commissarissen dezer vennoot schap, prof. ir. J. Klopper, dr. L. O. Korten horst en W. Graadt van Roggen; namens de N.V. Drukkery de Spaarnestad de heeren C. P. Ooms, J. W Lucas, mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, prof. mr. G. Russel en dr. J. G. Hoge, die tevens als directeur van de Maiiastlchting de laatste eer bewees: de heeren J. W. Boer- rigter, directeur, Leo Speet, hoofdredacteur van de N. Haarl. Crt. en J. H. van Oosten; Th. Westerwoudt, directeur van de Ned. Handel- maatschappy, kantoor Haarlem en van de voor malige N.V. de Spumebank. H. E. Everard namens de cultuurmaatschappij Kali Djompo, het Kerk- en Armbestuur der St. Jozefparochie. Verder mr. J. B. Bomans en mr. A Bruch, le den van Gedeputeerde Staten van Noordhol- land, W j. B. van Liemt, wethouder van Haar lem en dr. A. Droog, wethouder van Heem stede. e.a. Nadat de heerzoon van den overledene In de kerk de absoute verricht had trok de eenvoudige lykstoet vla de Nieuwe Gracht, waar de heer Beynes zoo vele jaren woonde, door de Kruis straat naar het Stationsplein. Voor den hoofdingang van de Beynes fabrie ken hield de stoet stil. Daar hadden zich op gesteld directie en commissarissen van de fa brieken en de oudste employé’s. thans nog in verschillende afdeellngen werkzaam. Twee kransen werden aan den wagen gehecht, een van de leiding der fabriek en een van het per soneel. De deputatie van de werknemers bestond uit de heeren Vermey, Lips, de Boer, van Dijk. Kluitenburg en Raaphorst. Na deze korte plechtigheid werd de naar het kerkhof St. Barbara voortgezet. Vele vooraanstaande figuren uit de stad waren hier bijeengekomen om voor de laatste maal uit drukking te geven aan hun hoogachting voor dezen grooten Haarlemmer. Naast hen. die in de kerk aanwezig waren noemen wjj den Com missaris der Koningin in de Provincie Nooid- holland. mr. dr. A. Baron Röell, den Burge meester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwyk, met de wethouders W. J. B. van Liemt en E. v. d. Wall, den gemeente-secreia- ris mr. Th. Wesstra en mr. dr. F. A. Bijvoet, voorzitter van de RK. Raadsfractie, den heer J. de Bruynkops, namens de directie van het Werkspoor, den heer P. J. van Kessel, praeses van de st. Vincentiusvereenlging, de heeren B. van Hees en Jos Dekkers, namens de R.K. Schoolvereenlging te Haarlem, dr. Jos Vander- velden. directeur van de R K Openbare Lees zaal en bibliotheek, de heeren H. André de la Porte, G. H. Weustlnk. oud-inspecteur van bet L O., W. J. Speller, oud-hoofd van de R K. school aan de Nieuwe Gracht, mr. A. Simons, W. Leverstein, directeur van de Haarlemsche Sodafabriek, notaris R. C. A. van Cranenburgh. en vele anderen. Het spreekt vanzelf, dat zoowel in de kerk als op het kerkhof zeer vele leden van het personeel der Beynes-fabrleken een gebed stortten. De absoute op het kerkhof werd wederom verricht door den heerzoon van den overlede ne. terwyi assistentie verleenden pastoor Mel chers en pastoor van Mierlo uit Heemstede Het stoffelyk overschot werd in het familie graf bijgezet, waarna pastoor van Mierlo vijf Onze Vaders en vyt Weesgegroeten bad. Ook in Oegstgeest aal ter gelegenheid van de St. WlUibrordus-herdenking een tentoonstelling worden georganiseerd. De plannen voor deze expositie zyn grootsch. Op zeer oorspronkelijke en origineele wyze zal worden uitgebeeld hoe St. Willibrordus zyn veelomvattende taak in ons land heeft volbracht. De tentoonstelling wordt gehouden in Sep tember van dit jaar en eerst geopend na de sluiting van een soortgelijke expositie in het centrum des lands. Omtrent deze plannen vernemen we nog, dat op de tentoonstelling te Oegstgeest ook uitge breide gegevens van de parochie ter plaatse zullen worden bijeengebracht. Oegstgeest was een der eerste plaatsen, die 8t. Wllllbrord na zjjn landing in Nederland op zyn weg ent- jnoette. ,De jonge man, die het ongeluk gehad heeft, lang zonder werk te zyn geweest, blijft zonder werk, als de werkgever met het boekje te rade gaat. De jonge man, die in kort tydsbestek enkele werkgevers ge had heeft, kan als lastig gelden. De jonge man. by wiens laatsten werkgever een staking Is geweest, wordt minstens eerst eens nauwketfrlg aangekeken, en zoo zyn er meer dingen op te noemen De jonge man. byvoorbeeld, die in het Zuiden van om land woont en op wiens boekje de deelneming aan een kamp van de moder ne beweging staatOm een voorbeeld van anderen aard te noemen: man, die als ongeschoolde op de werk plaats, in jle fabriek of op het bouwwerk begonnen is, doch daar desnoods In de Khafttyden de noodige vakkennis heeft verworven, zal slechts uiterst moeliyk als geoefende aan den slag komen De aan teekening .Jos werkman” of .geen beroep” in zijn boekje Is de slagboom, die het voor uitkomen belemmert. En dit Is werkeiyk geen kunstig geconstrueerde mogeiykheld.” f et spyt ons voor het „Volk” I-1 wy kunnen de hier geopperde zwaren en veronderstellingen ongekunsteld vinden. Immers, het nn-dlenst-boekje zal niet en alle andere maatstaven maar be- nlet staat- de eenige uitsluitende maatstaf voor een werkgever zyn by beoordeeling van de jonge arbeiders, die dch by hem komen aanbieden. Wat niet in het staat-van-dienstboekje staat. zal toch door den arbeider aan den werkgever en deze zal de adres naar de mededee- Onder de huidige omstandigheden lang zonder werk •yn zal niemand een arbeider kwalijk kun- nen nemen, maar wel zal men het hem hlet ten gunste mogen en kunnen aanre kenen. indien hy gedurende de periode ’»n werkloosheid moedwillig de kansen verzuimd heeft, die de sociale voorzienin gen hem bieden om zich moreel en vak- kundlg op peil te houden of aan den de- ■norallseerenden lediggang te ontkomen. Wie binnen kort tydsbestek verschillende •erkgevers heeft gehad, behoeft daarom n°9 niet voor lastig te worden aangezien. zyn Immers ook lastige werkgevers en dzt weten de werkgevers heusch zelf ook •tl- Stakingen plegen doorgaans niet zoo geruchtloos te verloopen. dat er geen na- Wzag meer naar kan worden gedaan en een nlet-katlvoliek werklooze, die aan een k»mp van de moderne beweging deelneemt, in het Zuiden des lands terecht gun- •hger beoordeeld worden dan een katho- “ek. die aan een niet-|athollek kamp *«lneemt. terwyi er katholieke kampen Op den onbewaakten overweg aan den Ny- kerkerkweg te Barneveld is Woensdagochtend te half tien een vrachtauto, bestuurd door J. W. Klarenbeek, uit Barneveld, aangereden door een locomotor, komende uit de richting Amers foort. De wagen werd op het afgaande spoor gedrongen, doch bleef onbeschadigd. et wetsontwerp van den minister van T T sociale Zaken tot invoering van een X gteat-van-dienstboekje voor manne lijke personen beneden de 21 jaar heeft by de socialisten, die als maar klagen, dat er eoor de werkloozen en de werklooshelds- bestrydlng te weinig wordt gedaan, een wei- nig enthousiast onthaal gevonden. Het Volk” noemde dit wetsontwerp niet erg Jriendeiyk een kind met een waterhoofd en jam handje. Waarom? Niet, omdat het Volk” het er niet mee eens zou zyn, dat tr op de jeugdige werkloozen drang wordt ujtgeoefend om hen te laten deelnemen aan de sociale voorzieningen als de kampen, de centrale werkplaatsen en de cursussen. Zulk een drang vindt het sociaal-demo- orgaan best, mits die alleen maar op werkloozen wordt uitgeoefend en niet tot dwang wordt. Het acht het niet juist, <5*t het staat-van-dienstboekje voor alle jonge mannen beneden de 21 jaar, dus ook voor de nlet-werkloozen, verplich tend wordt gesteld door de bepaling, dat de werkgevers geen jeugdig personeel in dienst zullen mogen nemen. Indien het niet van een staat-van-dienst-boekje is voor zien. By de bestrydlng van de jeugdwerk loosheid moet er echter rekening mee WOrden gehouden, dat nlet-werkloos zynde n werkloos kunnen worden en dat jongemannen werk kunnen kry- Ket .geiyke monniken, geiyke kappen” alle jonge mannen beneden de 21 jaar gemotiveerd. Den drang, minister hoopt, zal het staat-van-dienst- van alles aangetee- worden, zooals: leeftyd, al of niet gehuwd zyn. diploma’s, werkperioden, achoolopleiding en deelneming aan sociale voorzieningen, meent het „Volk” te moe ten betwyfelen, omdat het niet onmogeiyk Is. dat werkgevers nog steeds als vroe ger en nu een jongen man, die er pienter uitziet of sterke armen heeft, de voorkeur suilen geven boven een Jongen man, die al leen maar in een kamp is geweest. Inderdaad, is het mogelUk, dat werk gevers dit zullen doen, maar" daarmee is de instelling van een staat-van-dienst boekje niet veroordeeld. Zonder staat-van- dienstboekje zullen de werkgevers zich ze ker by de keuze van jonge arbeiders laten leiden door het min of méér pienter en min of meer krachtig uiteriyk. Met een staat-van-dienstboekje zal de werkgever ook nog iets aan de weet kunnen komen over de inneriyke gezindheid van den ar beider, nJ. of hy aan de sociale voorzie ningen heeft deel genomen dan wel zich wil- en weerloos heeft lediggang. Werklust en werk wil, uit vrywlllige deelname

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5