WES LAND De dubbele moord te Haarlem KOGGE 'AARTEH c F 3 De bioscoop op de kermis te Spanbroek Van dag tot dag £1 B ZIJ IS ER NIET. VOOR DE KASTELEINS! Fai WAANDENKBEELD LEIDDE TOT DE MISDAAD Met m’n jongen op stap VRIJDAG 26 MEI 1939 GROOTEBROEK 28 Md WERVERSHOOF 2» Hti Gelden voor medisch toezicht op scholen MEDEMBL1K FORMEREND WORMER ANDIJK ST. CASSIANÜSVEREENIGINC ZWAAG PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT MARKTEN Hulp/'kwam te laat ENKHUIZEN KROMMENIE RH 27 Msi Westfriesche agenda 26 Msi in h> 1 in van Bioscoop en café RKWDVO i LEN/ Extra-steun de aankomst van B 1 V*o I Woningverbetering zal in gunstige overweging genomen worden R. K. schoolhoofden op 30 Mei te Haarlem bijeen RKVV „WW” Het tweede elftal speelt tweeden Pinksterdag om 2.30 uur zün laatsten competitiewedstrijd tegen REO 3. Jun a speelt thuis om 1 uur tegen SEW a. In bijzondere gevallen mag hiervan afgewe ken worden. Een heele discussie ontstond over het felt, of men hier met een ..bijzonder geval” te doen had. Besloten werd het voorstel aan te houden en de zaak nog eens te onderzoeken. In verband met de toetreding der gemeente tot de FO.G. werd besloten de zekerheid voor den ontvanger op te heffen. Vervolgens werd de gemeenterekening dienst 1937 gewijzigd en werden enkele süppletolre be groetingen vastgesteld De lijken zijn in beslag genomen. Vandaag zal de sectie worden verricht. De Commissaris van politie, de heer E. H. Tencklpck, was even als een tweetal dokters, vannacht op de plaats van het misdrijf aanwezig De verhouding in het gezin was zeer goed. Buren vertelden ons nog, dat een zoon van omwonenden, op geschreeuw uit het huis, toe gesneld was, de ruitjes van de voordeur had in gedrukt en naar boyen was gesneld. Het was echter toen reeds te laat.... Het tragische familiedrama heeft groote be roering gewekt. Berge Leo C geven tenni docht EI Hti J P. I Pas in i Jaa iroi mg ook 'Er hap Hldl ter a W»t ord stuur juffie Ver* tlijk- eerin efde Hoe in M gede 1 Leo» yrtre rid. h ikele i enl n. v sheel Het ui J in R Een ver il M it Sch De hoe wor Zat. de de de Sch Beg gral aldi Va era ove ton de Ha Dr. te ver over vo- f 3240 t 3300.—. f 2745.—. f 2705.—. f 2525.—. f 2525 - f 1934.—. HU bekende, dat hü vrouw en kind met een beitel had vermoord, die hü den middags mei dat doel van den aoMfr gehaald had. De man was veertien dagen geleden ge opereerd aan zün blindedarm en Zaterdag JJ. als genezen uit het ziekenhuis ontslagen. BU hem had dch het waandenkbeeld vast gezet, dat hu nooit meer geheel beter zou worden. HU verkeerde in een toestand van ziektestrUd-newroee, van labiel evenwicht. En In dien toestand was het plan gerUpt om er een einde aan te maken.' Nadat hem een Injectie was gegeven kon hij naar het St. EUsabethgasthuls worden overge bracht, waarheen ook het stoffelijk overscho' van moeder en kind vervoerd werd. De man, een 31-jarige electriclen, die sedert korten tijd werkloos was, is hedennacht nog aan een verhoor onderworpen, aangezien men voor direct levensgevaar vreesde. Later bleek deze vrees ongegrond. Hedenmorgen was rijn toe stand zelfs betrekkelUk gunstig te noemen. De schuldige bekent zyn daad; hy had den beitel voor zyn verschrikkelijk doel van zolder gehaald Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die in de gang van de woning, onder aan de trap het deerlük verminkte lijk van de vrouw vond. Omtaent den dubbelen moord, welke Donder dagnacht te Haarlem door een werklooee werd gepleegd op zijn vrouw en dochtertje, kunnen we nog het volgende melden: besteed het bouwen van een bijkomende werken Er werd als schreven: Joh Wlnnubst Hz Medetnblik P. Blokker. Medetnblik C. Breed, Medetnblik F J. de Ple, Medembltk Hh. P. Vertelman. Wervershoof Bot en Rustenburg. Medembltk D Schutte. De Weere Middelbaar Onderwijs Ter voorziening van de ontstane vacature in de commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs hebben B. en W de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. D. W van Noort. 2. E. W Metjknecht Reclaaneering De collecte ten bate van de reclasseering heeft alhier f 49 71 opgebracht. surplus geheel of gedeeltelijk vrijgesteld worden. Na een bespreking hierover zelde voorzitter, dat degenen die vorstschade aan de tulpen hebben geleden, zich moeten melden bü het bestuur. De voorzitter sloot hierna de vergadering. Ongeval BU de werkzaamheden in den Koop- manspolder kreeg de arbeider Hoekstra een klp- kar tegen zijn lichaam HU bekwam een paar gebroken ribben en werd door dr. d'Arnoud die de eerste hulp verleende, per auto naar huls vervoerd. De heer KOOMEN zet bü de rondvraag, dat de bioscoop, die met de kermis in het dorp staat, veel concurrentie aan de caté's aandoet. Als er een film draalt, rijn de café’s leeg. Spr zou gaarne willen, dat er met de komende kermis geen bioscoop meer zou komen. De VOORZITTER merkte op. dat de kermis er niet is voor de kasteleins, maar voor alle in gezetenen. Als de bioscoop goede voorstellingen geeft, Is er niets tegen. De heer KOOMEN: Het is een onding. De VOORZITTER zei. dat er menschen wa ren. die graag naar de bioscoop wilden. Er zün ingezetenen, die liever niet den geheelen avond in een café zitten. De heer KONING: We moeten elck wat wils geven. De VOORZITTER: Juist. Nu hebben ook de menschen. die een film willen zien én een glaas je bier willen drinken, hun zin De heer KOOMEN volhardde bü zün stand punt. doch hü vond van geen der raadsleden büval, zoodat toen sluiting volgde. Winkelsluiting. In verband met de kermis mogen de winkels geopend zün op heden Vrij dag tot 10 uur; op Zaterdag 37 Mei tot 11 uur en van Zondag 28 Mei Mn. 4 Juni alle dagen tot 13 uur. Aanbesteding Voor rekening van de R. K. Marktver. „St. Jozef" te Medemblik werd aan- bergschuur met volgt Inge- Benoemd Uit 30 sollicitanten werd tot ad- minlstrateur-bode van de RK. Ver. voor Zieken- huisverpleglng „St. Joannes de Deo" benoemd de heer J. Steltenpool Dz.. alhier. Verlenging ontruimingstermUn BU de be sluiten van 28 Maart 1938 werden onbewoon baar verklaard de woningen Stoeleversgracht nos. 5 en 6. In eigendom toebehoorende aan B. Roosendaal, alhier. Daar het den bewoners van deze perceelen tot nu toe nog niet is mogen gelukken een voor hen geschikte woning te vinden, stellen B en W. voor den ontrulmlngstermijn met zes maan den te verlengen en wej tot 14 September 1939 De Vereenlging van Hoofden van RK. Bij zondere Schelen In het Bisdom Haarlem „Sint Casslanus" belegt op Dinsdag 30 Mei in de mu ziekzaal van ..De Kroon”, Groote Markt te Haarlem, haar 126ste algemeene vergadering. De vergaderlngsdag vangt aan met een H. Mis voor levende en overleden leden der vereenlging. om kwart voor 10 in de St Jozefkerk aan de Jansstraat. Om half 11 wordt de vergadering geopend. De heer A. W. H Barten uit Rotterdam zal een positief antwoord geven op de vraag; er werkelük onderwijsvernieuwing kunnen k nyn?" Zn beweeglijke geest bouwt, wie weet, aan wat voor een paradijs.... Hoé hoog zal z'n geest nu stijgen? Zal ook hü achter het scherm Het was om tien minuten voor half een, dat de bewoners van de Kanlnefatenstraat werdén opgeschrikt door geroep In de straat van „moord" en „politie”. Toen zü naar bulten snel den, sagen zü een man in pyama, die vertelde, dat de bewoner van perceel no. 54. de 33-jarige G.. bü wien hü In woonde, plotseling krankzinnig was geworden. De pensiongast was wakker geworden door geschreeuw In de naast hem gelegen kamer van het echtpaar en toen hü de deur daarvan opengooide, zag hü, dat de man zün vrouw sloeg of stak. Daar de man zich als een waanzinnige gedroeg, was hü de straat opgegaan om hulp te halen. Met de andere buren drong hü daarna weer het huls binnen. Het was hun echter onmogelük den dollen man tot bedaren te brengen. Hü be dreigde hen met een zwaar voorwerp en aange zien zü vreesden, dat de man voor niets zou terugdeinzen, moesten zü onverrichterzake het huis weer verlaten. Zanger raat n aantreden! Mfen verzoekt ons mede te deden, dat mede in verband met bet groote Augustusfeest de RK Dameszangver- eenlging gaarne nog een aantal dames (ook ouderen of gehuwden) uit Zwaag en Wester- Zwaagdyk op haar repetities zag verschünen. Ze zün Vrijdags hartelük welkom. Geeft In flink getal aan dezen oproep gehoor. Een mooi werfcverschaffingaobject - B en W sün van meenlng. dat de verlaging van den zeemuur een geschikt werkobject zou vor- Veiling. Woensdag werden In de „Oranje zaal" van ohr. J. Ellerbroek alhier, ten over staan van notaris D Veenenbos te Enkhuizen, verschillende perceelen geveild, liggende onder de gemeente Enkhuizen. De uitslag was als volgt: 1. Een woonhuis met erf, Visschersdük 14. groot 1.09 are. eigendom van de Erven van Mej. de Wed. C. Harder, werd gekocht door dhr. J. P. Koopen PJz. alhier, voor f 1340. 2. Een woonhuis met erf. Visschersdük 10, groot 1.18 are. met een perceel grond aan het Wilhelmlnaplantsoen. groot 2.81 are, werd In massa gekocht door dhm. J. K. Kouwenhoven ea. alhier, voor f 2535. 3. Een woonhuis met schuur en erf, Bocht 9, groot 78 cs, eigendom van dhrn. Boon en Kouwenhoven. werd opgehouden op f 3700. Bisschspabekcr. Op tweeden Pinksterdag speelt WS.V. I voor den Hisschopsbeker thuis tegen The Victory I. Weet men dezen wed strijd te winnen, dan komt het elftal in de kwart-flnale uit tegen Gezellen Vier I. De heer N. Loos verzocht In aanmerking te mogen komen voor een plaatsje ingevolge de Landarbetderswet. doch B en W. stelden voor afwüzend te beschikken, daar aanvrager niet den vereischten tüd in de gemeente woonachtig is geweest. De heeren KOOMEN en KONING zouden gaariae willen, dat hier een uitzondering ge maakt zou worden, daar toekenning van een plaatsje een gemeentebelang te. doch de VOOR ZITTER merkte op, dat dit tegen de weUelüke bepalingen indrutecht. BedrUf«ongevalWoensdagavond had L, arbeider aan de papierfabriek De Eendracht' het ongeluk, toen hü bezig was afvalpapler weg te werken, met rijn handen terecht te konen tusschen een viltleiwals en een papierlelwals Met ernstige verwondingen aan de armen Is L. naar het St. Jansriekenhuis te Zaandam ver voerd. ,J4y lucky star" en „De tuin der vreugde* in het Wilsontheater te Hoorn. (Volwassenen). .My lucky star" en „De tuin der vreugde* het Wilsontheater te Hoorn. (Volwassenen). „My lucky star" en „De tuin der vreugde* te het Wilsontheater te Hoorn. (Volwassenen) Voorjaarspaardenmarkt te Hoorn. „My lucky star” en ..De tuin der vreugde* het Wilsontheater te Hoorn. (Volwassenen). Donderdagmiddag hield de raad der gemeente Spanbroek een openbare vergadering. De heer Schertzing was wegens ongesteld- heid afwezig. De VOQRZ11'1 k'K wenschte in zün openings woord den heer Schertzing een spoedig herstel toe Besloten werd tot een bedrag van f 75 deel te nemen In het waarborgfonds ten behoeve van de dit jaar te houden landbouwtentoonstelling te Opmeer. De R.K. Schoolbesturen te Spanbroek en Zul- dermeer verzochten om een voorschot te mogen ontvangen over 1939, ingevolge art. 101 der L.O -wet Het bedrag voor 1939 was bepaald op 1 1344 Voorgesteld werd voorschotten beschikbaar «tellen over elk kwartaal gedeelte, met rekening van teveel genoten bedragen rige dienstjaren. Aldus besloten. Jubileum Donderdag herdacht de heer H Jorritsma den dag. dat hü vóór 25 jaren in dienst trad bü de fa. Gebrs. Sluis. Dezen ver- dlenstelüken magazlfnchef heeft het dezen dag niet aan belangstelling ontbroken. Namens de firma werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. en de melk al weer in kaas! Denk eens na, Ariel Dit sappige groene gras, dit kan alles In één dag veranderd worden in füne Westfriesche kaasl Begrijp je nu. dat één dag al héél veel Is? Dat iets, wat een dag bestaat, al lang bestaat?! En je zag zon juist, dat wü niet eens kunnen waarnemen wat er in een dag al rondom ons gebeurt! Westfriesland. een sprookje is het. als je het goed kunt zien zou al „lang" bestaan als het slechts één dag zou bestaan! Maar, het bestaat al duidenden en duizenden dagen! Duizenden en duizenden dagen draaiden hier de bloemknopjes al van het Oosten langs het Ruiden naar het Westen met de zon mee. Ik zal een legenda verhalen uit het land van Wervershoef. Ten Westen van het Züdwerk lag In een weiland een verheuging. WaarachijnlUk was het een restant van een kleine terp. Maar het kon ook een lange grafheuvel zün. Mis schien 50 of 80, of meer jaren geleden wilde de boer die verhooging slechten door ze af te laten graven De drlewielde kar was vol af gegraven aarde, en het paard werd aangezet. De zeelen spanden rich, doch ineens stortte het paard dood neer. De menschen zagen hier nog niets bijzonders tn. Maar toen op een zelfde manier een tweede paard daar dood neer viel. kwam er vrees over de aanwezigen. De kar werd leeggewipt. en tot heden is de hoogte nóg onaf gegraven.... Het gerucht cteed de rondte, dat daar heilige kloosterlingen zouden begraven zün geweest Wel, die heilige mannen, of vrouwen, zouden daar al eeuwen lang begraven zün geweest. Denk je dat eens goed ineeuwen lang hun lichamen zün daar al eeuwen, honderden Jaen. geleden tot stof vergaan. O. wat is het lang geleden, dat ze geleefd hebben Maar toén, honderden Jaren geleden zagen zü büvoorbeeld al de oude Mariakerk van Hoorn en toén al zeiden ze; „Wat is dat al een oude kerk!" Begrijp je nu een beetje, hoe lang Westfries land al bestaatt dien t'rotschen open blik, die zoo past K een echten goeden Westfries! Trbtsch mig zün op het land en op den godsdienst, dien HU X gaf. T r o t s c h mag je zün op je vasthoudend- heid. op je kracht om te bewaren, te verde digen wat bü ons past! Trotsch mag Je sü*> 0,1 de kracht die we hebben om schijnbaar bewogen te offeren.... Weer geraakt ons mooie landschap rijk ge gtoffeerd. De leege zalen der natuur vullen zich langzamerhand met zooveel wat ons dierbaar is. Terwül ik me rondwend als in een poging om het geheele openluchtspel in één honge- rigen blik te drinken, gevoel ik weer die ge heimzinnige ontroering om zooveel schoonheid, •m dat prachtige scherm der natuur, waar achter de Oneindige Schoonheid aan onze blikken onttrokken blüft. Maar de aanwezig heid daarvan ontdekken we in de wondere trilling die er is. Zie die witte tulpenkopjes •ens deftig heen en weer gaan..Zie dat jonge frischgekleurde groen uit het donkere water steken. Een mysterieus beven en bewegen voel Je aan. Het is de blijde verwachting van 4e rijks volheid, welke straks komen zal over deze gezegende streken. We zün beiden stil en loopen weer kalm verder. Het is zoo heer hjk. hier te loopen met je jongen, wiens jeugd en meevoelen je blijken uit den zachten druk van de hand die je vastgrüpt. Het is alsof hü steun zoekt in dezen storm van lenteweelde. Warreling van gedachten zal er in hem plaats Vinden Z*n geest zal het druk hebben, druk als een filmcentrale bü gelegenheid van een Oranjefeest Hü ziet en voelt zooveel tegelijk HU denkt en vraagt overstil wie weet hoeveel. Er is hier zooveel gebeurd. Arte! Ook wat de Genade betreft. Als Ik dezen dierbaren grond met de Oogen van Herinnering zie. dan komt er een zee van beelden, van wat vroeger gebeurde, opzetten. Van over die strakke düken golft de vloed van herinneren naar ons toe. En we zien, hoe heerlük onze voorouders, diegenen die vroe ger Westfriezen mochten zün zooais wü het nu zün, zich kinderen van de Algemeene Kerk gevoelden. Elke roede land hier is gezegend. Elk paadje en elke dük droeg biddende men schen. Overal hielden de Engelen de wacht; ze verdreven de booze geesten, die in die oude tijden ook al zoo machtig en Overig waren. Maar het mooiste beeld zien we dan. m’n jon gen. als het lükt of de blauwe lucht een mante’ wordt en Maria, de Moeder Gods, over onze groene landen zweeft. Maria, nu nóg zoo ver eerd. maar al meer dan duizend Jaren zóó innig en zóó liefdevol samenwonend met haar kinderen hier! Maria in eere! Arie. zooveel is er hier dus gebeurd, zooveel! Westfriesland be stond dus al een héél langen dag. een dag met veel zonneschijn. Enkele sombere wolken maak ten het bleek en kil. Dia wolken lossen zich weer op. en het wordt weer een heerlük mooi en godsdienstig, een blü Westfriesland! Dit ge west kan nog zooveel doen in Gods groote wereld. Wü moeten ons voor die taak voor bereiden. We moeten van dit land houden. We moeten het leeren kennen We moeten mee leven en meedoen! Dan zal Katholiek West friesland nog even lang blüven bestaan als het al bestaan heeft. Dan zullen we ook gees- telük boven water blüven. zooais onze voor ouders boven water wisten te blüven op stof- fclük en op godsdienstig gebied 1 Arie, één dag is al een heel groote genade, een héél groot geluk. Gebruik eiken dag goed, en doe eiken dag wat voor God. Als de jonge Westfriezen dat doen, dan zal Hü ons gewest zegenen. Dan zullen hier gróóte dingen gebeuren. Leer zóó. met zulke oogen rien. dan zie je alles zoo mooi; M*>i Rogge r»t 7,75—8. 14.60. 10—10.75. De kermis. Op het kermisterrein zullen oe volgende vewnakelükheden een plaats vinden Knikkerspel en Oefenlngsspel van Peterson en van v. Wanningen; hoofd van Jut en schiet tent van wed. Schuurman; Turksche schon- mel van C. Stam en oefenlngsspel van C. Win ter; cakewalk en racebaan van Janvier; oefe- ningsspel van Dlrks en luchtschomnvel urn Vallentgoed. Voorts een klnderracebaan vzn v. d. Veen, een kihderdraalmolen van Hoes, een zweefmolep van Ooms en tenslotte een aotn- skooter van Sipkema. Bwrgertuke Stond. Geboren: Arnoldus J M., g. van A. J. Neüzen en C. W. Deltmer», w» nickendam. Overleden: V. Koeman, 50 J„ m. van T. Slot; G Koopman. 75 j„ wed. van C. Slot. L.T.B. In het parochiehuis had een leden vergadering plaats onder leiding van den voot- ritter, den heer 8. Reus. Voor de as. tui^dersvakgroepvergadering wil de het bestuur het volgende voorstel indienen: de export vsn bloeinbollen te bevorderen, te meer daar bü een eventueel claerlngoverschot Duitschland het toelaatbare kwantum zal ver- hoogen. Uit de vergadering kwamen ojn. de volgende wenschen naar voren: vernietiging van bloem bollen aa tweemaal doordraalen aan de veiling zoo krachtig mogelüt te bevorderen; het per centage velllngskosten voor de surplusbolleh. welke veel te hoog geacht worden, te verlagen; de speculatie met teeltvergunnlngen onmogelük te maken door beslag te doen leggen door de Slerteeltcentrale. bü het vervallen van ’t teelt- bewüs (mits deze niet van vader op zoon over gaat) en de maximum-koopprüs te bepalen op tl— per roede. De handel in teeltbewüzen heeft ergerlüke practüken ten gevolge, daar er winsten gemaakt worden van to tot 50 pet. Vervolgens werd besloten tot een gezamenlijke excursie naar de Wleringermeer. ter bezichti ging van de pootaardappelen. De wensch. om hierna een bezoek aan de Amsterd. Superphos- faatfabriek te verbinden, zai overwogen wor den. Geklaagd werd over het meer voorkomen van „bladrol" onder de Wleringermeer nootaard- appelen. Het seizoenloon werd vastgesteld op f 25- per week plus 2 pet. voor het Kindertoeslag- fonds; dit laatste dient door den patroon inge houden te worden. Naar aanleiding eener gestelde vraag inzake de bloembollenonderafdeeling toon medegedeeld worden, dat hier het wachten is op de erkenning van een eigen scheidsgerecht. Na rondvraag sluiting. Het zwembad Dinsdag na Pinksteren wordt de zweminrichting aan den Zuiderdük voor het publiek opengesteld Tot badmeester Is aan gesteld de heer A. v d. Laan te Amsterdam. leeft, blüft! Op voor volwassenen onnaspeur- lüke wijze blüft het rijk van het kinderleven intact! De liedjes, de wijsjes en gebruiken wor den door op voor ons nog onbekende wijze op het nóg jongere geslacht overgedragen! De jeugd Is een „cultuur reservaat", waar blüft leven, wat eenmaal daarin leefde! En nu het begrip „Westfriesland" in dat reservaat een levend iets blükt te zün, nu zal het bewaard blüven! Heerlüke gedachte! Welk een ideaal: Ook Westfriesland een cultuur-reservaat: Van eenvoud, waarheidsliefde, rustige geestdrift, waren godsdienstzin! Riep Pieter Jansz. Jong niet op den Landdag van Hemelvaart 1939: „Blüft trouw aan dat trotsche Katholieke Geloof”? Trotsch zün! O. hoe was dat woord ons uit het hart gegreifen! Een sterke, heilige trots! Ja, wü zün trotsch! En deze trots zal ons in staat stellen voort te werken, trouw te blüven, te strüden en als ’t moet alles te offeren! Het was de sterke trots die mü in die kindervraag trof! Die trots vraagt gevoed te worden! Mn jongen wil meer weten van zT) Westfriesland! Hü wil luisteren! - Bestaat Westfriesland al lang, vader? her haalt hü. dringender dan zoo juist. Ga daar eens zitten, beste jongen. Dan zal ik Je over Westfriesland sprekenJe weet wat een dag is. niet waar? Dat is d* tüd, dien de oude aarde noodlg heeft bm één keer om te draaien. Als Je 1 goed bekükt is dat al een heele tüd! Een dag. Arie. is al een geweldig iets, ten minste voor iemand die zien kan In zoo'n tüd openen de bloesems van de bloeiende boomen zich; onmerkbaar langzaam, maar bü mlllioenen tegelük. De grasjes worden langer, op sommige dagen zelfs merkbaar. Maar wü menschen kun nen niet meer zoo rijn zien. Alleen wie héél veel van die verschünse’en houdt, meestal een échte boer, die ziet het. die merkt op, dat het gras alweer gegroeid is. In een dag verandert het gess In melk-... HBG-vergadering Door de afdeeling van het HBG werd in het lokaal van den heer J. v. Velzen een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer N. v. d Geest. Door den secretaris en den penningmees ter van de tentoonstellingscommissie werd ver slag uitgebracht van de gehouden tulpenten toonstelling. De ontvangsten bedroegen f391.53 en de uitgaven f 358.70, zoodat nog een voordee- Ug saldo van f 33.83 in kas aanwezig is. Behalve het gunstige flnancleele resultaat van deze schitterend geslaagde tentoonstelling, werd ook een succes voor de HBG. welke twintig nieuwe leden boekte. De voorzitter bracht dank aan de commissie leden voor het vele belanglooae werk hierbü verricht en dankte den burgemeester als eere- voorzltter. de schenkers van de prijzen ea. Beskoten werd wederom een tulpententoion- stelling te organlseeren. doch deze iets vroeger te houden dan de vorige. Het bestuur verkreeg machtiging om een commissie te benoemen. Ook ging de vergadering er mee aecoord. dal door de St. Josephs Gezel lenvereenlgin* en de schoolkinderen wordt ingezonden. De vergadering stond echter geheel afwijzend tegenover het plan om een gladiolententoon stelling te organlseeren. ^aar men wegens de geringe animo voor dit vak. succes uitgesloten achtte. Door den heer V. Koomen werd gevraagd of Jiet niet mogelük is, dat bü geleden vorstschade aan de tulpen, men .van de inlevering van het kan de verschillende omstandigheden is het niet moge- lük voorlooplg de voorgestelde propaganda wed strijden te houden. In de rondvraag wordt aangedrongen op een aparte kleedgelegenheid voor den scheidsrech ter. waarin zal worden voorzien. De voorzitter sluit met dank voor de gezellige besprekingen. Denkt om de wet! BurgertUke stand. Geboren: Marinus M.. z. van C. Kleüne en C. C. Flipse; Gerardus J.. z. van J. J. Tool en E. Jak; Jacoba J. C„ d. van H. G. van Riek en W. Zaaüer; Gerarda M. O., d. van J. van der Laan en J. C. Admiraal; Jo hannes H„ z. van G. Winter en H. Adelaar: Cornells P., z. van G. Hos en H. Rol; Christina A. M_, d. van H. J. Lafeber en E. J. Arens; Franclna W. Fl, d. van C. Volkers en P. van Eük; Pieter J., z. van G. Reede en S. Wamers; Hendrik J., z. van J. H. D. Smit en A. J. E. Fel th. Ondertrouwd: C. A. Duin (van Beverwijk) en C. M. Al; P. N. Admiraal (van Heemskerk) en J. C. Poel. Gehuwd: C. Gaal en E. van Gelderen; J. N. Berkhout (van Krommenie) en A. van Oel- deren; J. A. van der Laan en M. Vrouwe; C. van ’t Veer (van Krommenie) en N. I. Koo men; J. Brakenhoff en K. Kroon; J. van der Weg (van Beverwük) en M. A. Kramer; H. J. Bakker (van Zaandam) en J. M Münen; E Jonker (van Zaandam) en W. Smit; E. Lub bers (van Beverwük) en T. Yff; J. Wüker (van Egmond aan Zee) en M. Grin. Overleden: J. Kwantes, 75 j., weduwe van J. van ’t Veer. We loopen nu huiswaarts, het dorp tegen*** waarvan de huizen en hoeven donker afstelen tegen de lichtere lucht. Ik denk aan m’n zt/Xt die mü vele jaren geleden op een wandeltol door de weilanden zoo klaar en eenvoudig tbW toch zoo onvergetelük op de schoonheid v*1 onze omgeving en van het leven wees. Eén wandeling met een braven en verstandigen vader kan een heel menschenleven ten goede richten Het lükt me toe. dat dén de activiteit van hei jeugdige gemoed voor goed geleid wordt menspreken met Je jongens in de rijke na***J; Samenspreken in het gelukkige gezin. Ja. samenspreken met de kinderen in de kef» Het trof me, wat dit laatste betreft, dat on® Bisschop In Zijn toespraak tot de Vormeling» trachtte in de kerk met hen in samenspr»** te geraken! De tjd van de neergedrukte z«tw' zame jeugd is voorbü! Actief deelnemen aan de verschillende levens vormen zü thans ons parool! Laten wü Westfriesche Jeugd leeren spreken het kan, opdat ze durft spreken moet! Als zoo de Leiders van onze Jeugd begrijpen^ en in groote liefde voor kinderen, gewest godsdienst, met haar omgaan, zal glndsche witte cruclfeer In het fel het donkere water afsteekt, later de blüde friesche ziel der thans aan ons toevertron*^ in trotsch wit afsteken tegen de donkere daar ze beschenen zal zün door de Godsvertrouwen. -jg Burgerlijke Stand Geboren: Hlllegonda. d. van J. Jonker en M. Heemsbergen: Jan. z. van K Duljn en A. Vlaar, Jan Vekke. z. van Jb. Bijl en A. Valk; Adriaan. z. van J. de Blank en G. van der Meer; Jannie Baukje. d. van IJ. Wagenaar en A. Doef; Bertie, d. van D. van der Oord-^n. T. Dol; Teunls Pieter, z. van D. Dol en M Kort; Cornelia Maria d. van Jb. Dekker en M Nleuweboer; Cornells Jacob, z. van Jb. Bootsman en A Timmer; Klaas, z. van P. Bloe- mendaal en M Dekker. Overleden: Trijntje Feenstra. oud 36 j„ geh. met K. Schuurman: Cornells Hooiveld oud 80 j„ geh. met D. de Jong: Jurjen Schuurman, oud 1 J„ z. van K. Schuurman en T. Feenstra; Klaas Bloemendaal. oud 4 dagen, x van P. Bloemen- daal en M Dekker; Bregtje Kort, oud 85 J., wed. van Chr. Blom. Ondertrouwd: Petrus Mol. 33 jr„ te Wervers hoof en Geertje Schoutsen, 33 J„ alhier; Hen drik Mustert. 21 j. te Grootebroek en Anna Du- dink, 24 j„ alhier; Joost Dekker. 22 j. en Wilhel mina Petronella Tensen. 20 j„ beiden alhier: Klaas Tensen 21 j. en Trijntje Krijger 20 j„ beiden alhier: Gerrit Munnik, 26 J„ te Venhui zen en Annechien van der Laan. 22 j„ alhier. Getrouwd: Pieter van der Holst, 25 j. en Grietje Vlaar. 28 j„ belden alhier; Jacob Tensen. behoeve vgn het dooden van kooidulven. B. en >21 j„ alhier en Trijntje Dekker. 21 J„ te Enk huizen; Petrus Mol. 32 J„ te Weriershoof en Geertje Schoutsen 32 j„ alhier; Hendrik Mus tert. 21 J„ te Grootebroek en Anna Dudink 24 alhier: Joost Dekker. 22 j. en Wilhelmina Pe- tronella Tensen. 20 j„ belden alhier: Klaas Ten sen. 21 J„ en Trüntje Krijger. 30 j. beiden alhier. I v»n kleur en beweeg verder zoeken? Zullen deze verheven «ogenblikken z'n denken en doen blü- vend richten? Ontstaat nu het zaad van toe komstige idealen? Langzaam gaan we voort, nog steeds zwü gend. Hier en daar treft ons iets; een vogeL een wolk, een bloem. Plotseling keert Arie zich met een geheel onverwachte vraag tot me; Bestaat Westfriesland al lang, vader? Zelden hoorde ik het woord „Westfriesland met zoo'n helderen sterken klank! Het begrip krijgt ineens iets frisch. iets klaars! Ik voel hierdoor meer werkelükheid in het idee ..West friesland"! Het begrip groeit, het wordt een levenwekkend ideaal! Ja! In Westfriesland zll groeikracht! Het wordt een sterke kracht in de ongewisse wereld! be kracht van een kop plge volharding wordt thans meer en meer ge waardeerd Men ontdekt cultuur in het Westfriesche leven, en waardeert er de kracht van. die er ondanks alle bescheiden heid in is! Westfriesland is als een sterk Katholiek Ierland! Z'n zelfbewustzün. kracht en cultuur nemen toe en uiten zich al meer! Zouden voor dit heerlüke gewest groote dingen weggelegd zün?.... Hoe fier en helder kkmk de kinderlüke vraag! De kinderlüke vraag! m, wat in bet kind Kort na de aankomst van de politie kreeg de man wederom een hevlgen zenuw aanval. Er waren niet minder dan vut agenten noodlg, om hem te overmeesteren. Daarvóór reeds hadden twee agenten hem den beitel afgenomen, waarmede hü de vreeselüke daden verricht had. De RKWDVO hield haar Jaar vergadering in „St. Pieter”. De voorzitter, de heer V. SUm. opent met den Chr. Groet. Uit het zeer uitvoerig jaarverslag blükt een teruggang met 7 leden. De zaaltrainlng, in den aanvang zoo goed bezocht, mocht zich niet in de blüvende animo der leden verheugen. Hulde werd gebracht voor het vele werk der verschil lende commissies en dank aan de steunende le den voor hun flnancleele büdrage. Het finan cieel verslag geeft aan Inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 11024.59. met een batig sal do van f 210.65. De training wordt vastgesteld pp Vrijdagavond 8 uur, te beginnen 3 Juni as. Mpt nadruk wees voorzitter op de noodzakelijkheid om nieuwe leden en vooral ook adsplrantleden aan te wer ven. Voor de nacompeütle staan nog zeven wed- strüden voor het eerste elftal op het program ma, terwül de secretaris zal trachten nog enkele wedstrüden te krügen voor combinaties. Door G. V. O. Het voetbalprogramma voor Maandag (3e Pinksterdag) is als volgt: Llmmen 3—G. V. O. 3. Vertrek per flets 11.15 uur; G.V.O. cA.D.O. c. aanvang 1 uur; V.V.Z. g— O.V.O. e, vertrek per fiets 13 uur. Van den minister van Sociale Zaken is een schrijven ingekomen betreffende extra-hulp aan werkloozen over 1939. waaruit blükt. dat voor gemiddeld 13 werkloozen een bedrag van t 5.78 per werklooze kan worden beschikbaargesteld. waarvan gemiddeld f 3 78 voor rekening van het departement en f 2 voor rekening der gemeente. Voor de B-boeren en -tuinders wordt beschik baar gesteld gemiddeld f 1.89. berekend over B-boeren en 4 B-tulnders. Door de gemeente moet hiervoor worden bijgedragen f 1 per per soon. Besloten werd de noodige gelden beschik baar te stellen. De heer BEEMSTER merkte op. dat B-boeren soms rentenier zün. Hier moest op gelet wor den. Anderen hebben den steun meer noodlg. De VOORZIT vrat zegde toe zün aapdacht hieraan te wüden. Tot heden is het medisch toezicht op de scho len zeer onvolledig, waarom aan den gemeente geneesheer is opgedragen een rapport omtrent deze aangelegenheid samen te stellen. Hieruit blükt. dat door tüdlge maatregelen te nemen in vele gevallen het kind voor ernstige «lekte vroeg of laat kan wórden gevrijwaard B en W. stelden hierom voor f 0 75 per kind beschikbaar te stellen. Hiertegen had de raad geen bezwaar. Het bestuur der vakgroep tuinders, afd. Bpler- dük. verzocht om een büdrage van f 10 ten Burgerlijke Stand Geboren: Jan. zoon van G. Ooteman en M Pouw. Josephus M„ z. van G. E. de Vries en V. Metten. Jacobus J. M. Z. v. J. J. Stavenulter en A. M. Kok. Willem, a van J. Kopman en W. A. Dijkstra. Bouwe J., zoon van O. de Bruin en G Hovenier. Pieter, zoon van D. de Wit en M. Roos. Johan W„ J. W. Hillen en A. G. Evers. Ondertrouwd: J. Waker en D.. Langendük. Chr. Valenteyn en M. H. van den Kooy. Getrouwd: W. Sluis en A. Kuiper. D. W. Ren ders en C. van Schayk. H. de Jong en G. van Euwen. Overleden: C. Visser 88 jaar m. van W. C. de Bles. W. stelden voor te besluiten, dat van gemeente wege den veldwachter zal worden opgedragen achadelüke duiven te schieten en hiervoor 20 cent per geschoten duif beschikbaar te stellen. De VOORZITTER merkte op, dat de veld wachter reeds een 25-tal dulvea geschoten had. Het gaat den goeden kant op, aldus spr. De raad ging accoord met het voorstel. Van den inspecteur der volksgezondheid be treffende de voikshuisvestlng waren twee brie ven Ingekomen, strekkende tot onbewoonbaar- verklaring van woningen, bewoond door de ge- atnnen J. Knün en J. Groot. B. en W. stelden voor deze woningen onbewoonbaar te verklaren. Aldus besloten. Voorts zün maatregelen in voorbereiding om •nkele daarvoor in aanmerking komende aan vragen voor verbetering van woningen in gun stige overweging te nemen, waaromtrent reeds voorlooplg overleg is gepleegd met den inspec teur. Op de slaapkamer, die op de eerste verdieping is gelegen, lag ^en man te bed, met het lükje van zün twee-jarig dochtertje in de armen. Hü zelf was ernstig gewond. men Hiermee zou gepaard kunnen gaan een verbetering en verlaging van de daarnaast ge legen wandelweg Nu door de afsluiting der Zklderzee hooge waterstanden niet meer voor-' komen, behoeft tegen deze verlaging geen enkel bezwaar te bestaan. Uitgegaan is van een ver laging van den muur tot 80 100 c.M. boven het wandelpad. De kosten van uitvoering van dit werkobject worden als volgt geraamd: loonen fl 1.500. materialen e.a kosten f3.500.—, totaal f15 000. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier heeft geen bezwaar tegen verla ging van den zeemuur. Als büdrage in de kos ten is vanwege dit waterschapsbestuur f900. toegezegd, onder voowaarde. dat het afkomende puin geklopt ter beschikking van het Hoog heemraadschap wordt gesteld franco op de au to’s. B. en W stellen den Raad voor dit werk- verschaffingsobject uit te voeren. BEVERWIJK. 35 Mei Bloemenveiling t Cen trum. Violieren 1024. Gladiolen 3045. White Excelsior 915. Wedgewood 613 Imperator 5- 15. Yellow Queen 48. Trolllers 8. Narclaaen W 90, Papaver» 1725. Seringen 13. Anamoiwi 48. Pioenrozen 2045, Lathyrus in diverse kleuren 610. Ranoncel romano 47. Hercules 35, Lillum Longlflorum 125. Snügroen 1. Pythrum 1334. HOOFDDORP. 25 Mei. Granen en Zaden BoerennoteerlngenRogge 7.758, Chev. Gerst 8.258.50. Wlntergerat 7.758. Haver 7—73C, Dulvenboonen 13 5014.60. Paardenboonen 3— 9 50. Groene Erwten 1010.75. Gele Mosterd 18 0021. Kanarlezaad 7 508, Karwljzaad 3230 33.50, Blauwmaanzaad 26.5027.50 per 100 kg HAARLEM 24 Mei. Groenten markt. Spinazie 25«5. Andijvie 30—65. Sla 4080. Postelein W 90 cent per kist. Raapstelen 1140 per 100 Bloemkool 1236. Komkommers 4—10 cent per stuk. Malta-sardappelen 1415. Tomaten 23- 40 cent per kg. Snüboonen 3542. Peulen 24— 35 cent per pond. Asperges 30—40, Radijs 2 Prei 12—18. Rabarber 5 8 Peterselie 3—7. Sel derie 26 cent per bos Aardbeien 1325 cent per doosje. DEr HELDER. 25 MXI. Gem Vlachafslag. A»n- gebracht door Korders: Tongen 485.5 Sllpe 3’ 38 cent per kg. Schol I 4—5 25. n 2.10—310 Schar 1.401.90 per kist Door garnalenvlaecben gekookte garnalen 16 cent per kg. Door hartng- vlaschera; Geep 11.00—13 per tal. 400 kg. Ansjo vis 3 32 cent per kg. ZWAAG, 35 Mei. Veiling»vereen. „Bangert en O.". AardappelenSchoteche groote 10 20—1540, idem kleine 17 3019 30. Blauwe 1 80 2.80. Wor telen 5.00-14. Bloemkool 16 00 -32, Meloenen 1.50—3.90. Spinazie 2.807. Postelein 3 90—330. Komkommers 9.0014. slaboonen 79 00—35 Peulen 36.0056. Aardbeien 64.00—140. Rabarter 1-904.60. Prankenthaler Druiven 1.7313®, Perziken 6—17 cent per stuk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2