met H. K. en W „St. Donatus” besluit tot fusie I 1 DE „THIRDDEGREE” BroAdv/AY ^50 Slotdividend Hoe men uit een gezonken duikboot kan ontsnappen „Koninklijke” BONDSVERGADERING TE UTRECHT 'Oli DOEK VRIJDAG 26 MEI 1939 Leidsche stadhuisbouw veroorzaakt verzakking DE A.R.K.A. IN N.-HOLLAND ST. ADELBERTSVEREENIGING 10 Juni vierde Landdag te Utrecht Werkliedenverbond voor fusie Clearingkoersen Krachtige organisatie bepleit De werking van het Momsentoestel Aannemersmaatschappy moet de schade dragen W erkver schaf fingsobjecten bezichtigd Prins Bernhard onder de deelnemers 3 pet. voorgesteld, waarmee het totaal op 17 pet. gebracht wordt MINISTER ROMME BEZOEKT GELDERSCHE VALLEI TWEEDAAGSCHE MILITAIRE PRESTATIE-TOCHT OOK ENGELAND SLUIT DE GRENS PER DOOSJEÖO Groep burgemeester», secretarissen en ontvangers opgericht Tegenwoordigheid van geest onder water Invoerverbod voor groenten W8TOBuJr F T d^Bez’ >t Wk opgesloten schepelingen de kans 1 8«- Beleid hoofdbestuur ontmoette van het hoofdbestuur. a volgt sluiting van de ver was de conferentie, welke zeilen !ns tegen olijfolie voor DE teint deR jEUGD» afdeelingen Utrecht en Tilburg sluiten zich bij den laatsten spreker aan. :waar te o: dat overli met een meerderheid stemmen besluit tot tig Mei doend/ PER STUK Koersen voor stortingen op 36 Mei tegen ver plichtingen luidende in Reichsmarken t 74.70 en Lires t 8SO. r Na rlngsagent in dezen een beschouwing te volgt spr.: Van groot belang bevatten ook de overige sen, hoofdzakelijk zuurstof k van deze gassen is gelijk ■itenlucht en zoo heeft de n'minsten last van. Een plot- g den gebruikelljken één tot 13 ■dw’ VM "lent lT M bu. De hi van De Engelsche maatregelen inzake invoerbe perking van groenten, in verband met het voor komen van den colorado-kever in ons land, zul len. naar Het Volk verneemt, 1 Juni van kracht worden en tot 30 September voortduren. Bovenstaande foto geeft een beeld van een z.g. Davistoestel. Een Engelsche matroos oefent zich met het zuurstof- toestel, om in geval van nood daarmee uit ’n gezonken duikboot te ontsnappen. Op de diepte, waarop de Squalus lag. zijn deze toestellen echter onbruikbaar. De te snelle drukwisseling zou de caisson- ziekte en den dood veroorzaken Het resultaat van de gehouden stemming is, dat de vergadering van twee derde der fusie over te gaan. water: den waterdruk. Zooals men weet, neemt de drukking onder water, tengevolge van het ge wicht van het water daarboven, steeds toe. Prac- tisch kan men zeggen, dat deze druk gelijk is aan één kilogram per vierkanten centimeter, voor ieder tiental meters dat men zich onder den waterspiegel bevindt. Voor de Squalus, die op een diepte van 73 Meter lag, beteekende dit, dat er op lederen cM2. een druk werd uitgeoefend van 7,3 K.G., d.w.z: op lederen M2, een druk van 73.000 K O I Om een luikje te openen, zou men dus een duw- kracht van 20 i 30.000 K.O. moeten uitoefenen. Zoo sterk waren alle opgesloten schepelingen bfj elkaar zelfs niet. ven staan en practlsch ook niet mee gebaat zijn, de moeilijkheden, waarmee de verzeke- tijd te kampen heeft, aan hebben onderworpen, ver- SNEEUWWITJE EN DE 7 DWERGEN VOOR DE KINDERENi 6 prachtig». In klauran gadrukta uitknipkaartan mat voorstallingcn van Snoauwvritjo. dan Prins, da 7 dvrar- gen an da diaran uit hat woud (In totaal 32 figuran), spe ciaal gataakond door Walt Disney voor Palmolive. worden U zoolang dn voorraad strekt. toegezonden tegen 2 postzegels ran 5 ct on 3 zwarte Palmolive-band- jes Stuurt Uw aanvreag aan S Palmolive. Afd 1 3 Postbus 635. Amsterdam-C van dezen druk, die het tevens noodig maakt, dat de gebruikte toestellen sterk en daarom on handelbaar zwadt zijn, toch wel enkele metho den om uit een gezonken duikboot te ontsnap pen. De eenvoudigste methode is een zuurstoftoe- stel. meestal gedoopt naar den naam van den fabrikant. Zoo kent men o.m. Drager- en, bij de Britsche marine. Davistoestellen. Dan laat men, door het binnenstroomen van water, den druk binnen en buiten het compartiment even hoog worden, wat dan tevens geleidelijk geschiedt en in de samengeperste en hooggelegen lucht vindt men gelegenheid, om adem te halen en het toe stel om te doen. Zoo kan men dan een luik openen en naar de oppervlakte stijgen. Het be zwaar is echter, dat men te snel stijgt, wat Davis door een zelldoeksch schortje heeft trach ten te voorkomen. Op grootere diepten zijn deze toestellen echter absoluut onvoldoende. Dan zou In de gister gehouden vergadering van com missarissen van de N.V. Kon. Ned. Mij. tot Ex ploitatie van Petroleumbronnen in Neder landsen- Indié werd besloten, aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1938 een dividend uit te kee- ren van 17 pCt, waarvan in Januari JX een Interim dividend is uitgekeerd van 6 pCt„ ter wijl in April JJ. een tweede interim dividend van 8 pCt. werd betaald, zoadat nog een slot dividend van 3 pCt. kan worden uitgekeerd Onder leiding van de landelijke groep bur gemeesters, secretarissen en ontvangers van de ARKA kwam dezer dagen de Provinciale Groep Noordholland in restaurant Kmheim te Alk maar bijeen. In deze vergadering waartoe ook niet-leden waren uitgenoodigd bestond allereerst^, gelegenheid nadere inlichtingen te verkrijgen over doel en werkwijze der ARKA en speciaal van de groep burgemeesters, secre tarissen en ontvangers, met het gevolg, dat alle aanwezige genoodlgden zich als lid opgaven. In het tweede gedeelte der vergadering werd ter vervanging van het voorloopig bestuur een definitief bestuur gekozen. Besloten werd dit bestuur te doen bestaan uit 7 leden, waarvan er 6 staande de vergaae- rlng werden benoemd, terwijl In een spoedig te beleggen vervolg-vergadering tot verkiezing van een voorzitter zal worden overgegaan. Op de diepte, waarop de Squalus ligt, bedraagt de druk 73 ton per vierkanten meter teer Kuiper zet het standpunt het R. K. Werklieden verbond uiteen Na de pauze stelt de voorzitter aan de orde: behandeling van het voorstel van het hoofd bestuur, Inhoudende: Met ingang van 1 Januari 1940 een fusie aan te gaan met den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië". Na .daarop een toelichting te hebben gegeven, wordt aan de afgevaardigden de gelegenheid geboden het voorstel te bespreken. De afdeeling Rotterdam verklaart zich er tégen en meent, dat de belangen van het R. K. Verzckeringspersoneel niet by de H. K. W. vei lig zijn. De afdeelingen Leiden, Den Haag en Tilburg zijn voor een fusie, op grond van het niet kun nen bereiken van practische resultaten voor de verzekeringsagenten Ook de afd. Nijmegen beveelt op practische gronden de fusie aan. De afd. Utrecht stelt haar besluit afhankelijk van de vraagj^Ks het mogelijk, dat voor de verzekeringsagenten een sterke weerstandskas kom? Zoo Ja. dan is de afdeeling voor fusie. De afdeeling Amsterdam is tegen fusie op grond van de as. wettelljke bedrijfsorganisatie. De voorzitter beantwoordt hierna de verschil lende sprekers. A HAT O/" DISTINCTION i alle goede zaken verkrijgbaar. De bijeenkomst werd bijgewoond door den geestelijken adviseur, rector W. A. E. Bokeloh en door den heer H. J. Kuiper, vertegenwoordiger van het R. K. Werkliedenverbond. De heer Versteeg sprak den afgevaardigden h woord van welkom toe namens de afd. Utrecht. Met gemengde gevoelens, aldus de voorzitter, zijn wij samengekomen denkende aan de beslui ten welke heden vermoedelijk zullen worden genomen en die een beslissing zullen brengen over het al of niet voortbestaan van St. Dona tus als zelfstandigen bond. Wjj zien geen mogelijkheid nog langer kuis matig een bondje in het leven te houden, waar de R. K. Verzekeringsagenten afzijdig van bllj- Het tweede voorstel het te machtigen alle maatregelen te nemen, die volgen uit het aannemen van zijn eerste voor stel, wordt eveneens door de vergadering aan genomen. Na rondvraag gadering. men slechts stijgen, om aan de oppervlakte aan de caissonziekte te sterven. Men begrijpt het be zwaar: de druk in het lichaam kan niet gelei delijk genoeg afwerken. Men heeft dit bezwaar op niet onverdienste- HJke wijze ondervangen door duikerklokken. wy kunnen deze niet beter beschrijven dan als een Turksche ..fez", maar dan van ijzer en groot genoeg om een beperkt aantal personen te be vatten. Zoo n klok faat men aan een staaldraad zakken, zoodat ze over den toren en het toren- lulk van de duikboot komt te hangen. Via een gepantserde rubberslang wordt dan het water, dat op grootere diepte toch in de klok dringt, met samengeperste lucht teruggeblazen. De be manning moet dan weer zorgen, dat de druk binnen en bulten even groot wordt dit ge schiedt door het laten oploopen van water waarna zij in staat is om door het dekluik In de klok te stappen. Langs de randen bevinden zich bankjes, waarop zij plaats neemt. Deze klok wordt dan uiterst langzaam opgehaald, waar door men gelegenheid heeft, den gevaarlijken overdruk langzaam te laten ontsnappen. Onder leiding van den heer L. de Boer kwa men Donderdag de afgevaardigden van den R. K. Bond van verzekeringsperjoneel „St. Do natus" in hotel Noord-Brabant te Utrecht in bondsvergadering bijeen. 'Wat frissche lucht voor Uw gezondheid beteekent. betee- kent olijfolie voor Uw teint. Dit natuurlijke schoonheids middel wordt gebruikt bij de bereiding van Palmolive. De derde methode tenslotte is de bij de redding van de Squalus gebruikte „long” van Momsen. die, onder andere namen, ook by andere mannes ingang heeft gevonden. De bezwaren van den verhoogden druk wor den daarby op ingenieuze wyze overwonnen. Zoo'n toestel bestaat uit een stalen cylinder, van onderen afgesloten door een waterdicht luik. Daaronder volgt nog een cylindervormlg ge deelte, dat aan de onderzijde van een rubber- rand is voorzien. In de afgesloten kamer heerscht de normale dampkringdruk en via een gepant serde slang is verversching van de lucht aldaar mogelyk. Dit Momsentoestel nu wordt aan een staal draad afgevierd en. met behulp van een duiker, precies boven en rond een dekluik geplaatst. Als het zoover is, opent de duiker een kraan, waar door sterk samengeperste lucht, die in een spe ciale flesch wordt meegevoerti. in het onderste deel dringt en het daar aanwezige water door ventielen langs den rand wegperst. Zoover ge komen sluit de duiker deze kraan en opent hy een andere, waardoor de saamgeperste lucht naar het bovendeel en, via de slang, naar de vnje buitenlucht ontwykt. Op hetzelfde oogen- blik drukt het water het toestel met den gumml- rand stijf op het duikbootdek, zoodat er geen druppeltje water meer kan bykomen en dan is voor de schoon. Door hun dekluik te openen, komen zy in de onderste kamer en door het bodemluik te openen in de bovenste kamer, waarna zy het luik daar weer krachtig dichtschroeven. Als het zoover is gekomen, en de achtergeblevenen het dekluik weer hebben gesloten, opent de duiker, die zich buiten het toestel bevindt, de eerstge noemde kraan, waardoor de samengeperste lucht weer in de onderste kamer wordt toegelaten. Zoodra damde belletjes aan de oppervlakte sty- gen. weet men op het bergingsvaartulg. dat het toestel weer los staat, waarna het voor een winch slechts een eenvoudig werkje is, om het omhoog te draaien. Via een klein zyluikje kun nen dan de inzittenden, droog en gezond, zon der ook maar iets met overdruk te doen te hebben gehad, veilig op dek stappen. Aldu^^jfrkt het toestel van Momsen. In prin cipe etmvoUJTTg^loch men begrypt, dat de prac tische behandeling, op een slingerend berglngs- vaartuig. eenige oefening verlangt, terwyi voor de ingesloten duikbootvaarders kalmte en kunde vereischt worden. Het idee, dat alles ruim zeven- Fr onder zeeniveau geschiedt, is al vol- om de sterkste zenuwen in de war te bicrtgen. Geroutineerde duikers zyn echter aan de by- zondere omstandigheden van hun beroep vol komen gewend en als bewys daarvan besluiten we deze uiteenzetting met een verhaal, waarvan we de authenticiteit volkomen garandeeren. In het jaar 1921 zonk in de baai van La Co runa het Spaansche stoomschip ..Costa Mendi" van de reedery Sotta Aznar. Het aangevaren schip lag op ongeveer dertig meter en bevatte een goudschat van byna twee millioen Pond Sterling. TUdens de bergingswerkzaamheden, die overigens met volledig succes zyn bekroond, was er één duiker, die nuchter als een kalf omlaagging en in vreemden toestand werd op gehaald. Eerst dacht men aan de caissonziekte. doch later kwam het uit: de man was dronken! En nu de vraag hoe kwam de drank, dóór het duikerpak, in den duiker? Later heeft de man, Diego San Martin ge naamd. zün geheim geopenbaard. In hetzelfde tusschendek. waarin de kluis was ingebouwd, was ook een party whisky gestuwd, terwyi, door het scheefliggen van het schip, in een der boven hoeken een kussen van samengeperste lucht was ontstaan. De man begaf zich, onder water door, naar dat luchtkussen, opende daar zyn helm- venster. tikte dan een hals van een flesch. om zich vervolgens te goed en zelfs meet dan te goed te doen. En nu de moreele appreciatie van de dronkenschap terzijde latend: het was toch een kras staaltje, hoe die man zich onder water op zijn gemak voelde. Toen men. nadat het oude stadhuis te Leiden afgebrand was. met den bouw van het nieuwe begon, is door het diepgaande grondwerk ver zakking ontstaan in enkele belendende percee- len. welke daardoor volkomen waardeloos voor bewoning werden. De eigenaars spraken zoowel de gemeente Leiden als de aannemersmaatschappy. die den bouw verricht heeft, voor de veroorzaakte scha de in rechten aan. De Haagsche rechtbank deed Donderdag uit spraak in deze.zaak en veroordeelde de aan nemersmaatschappy tot betaling van de schade, doch ontzegde den tegen de gemeente Leiden. Nadat de voorzitter de afgevaardigden heeft beantwoord, licht de heer Kuiper het stand punt van het R. K. Werkliedenverbond inzake het fusie-vraagstuk toe. Spr. komt In zyn rede tot de conclusie, dat het hoofdbestuur van St. Donatus zich by de voorbereidingen der fusie heeft laten lelden door de belangen van de katholieke verzekeringsagenten. Spr. wyst er voorts op, dat alléén de bondsvergadering de beslissing heeft te nemen en niet afhankeiyk is van andere instanties. Dat er besprekingen De vierde landdag van de St. Adelbertsver- éenlging wordt op 10 Juni a.s. te Utrecht ge houden. Oud-minlster mr. T. J. Verschuur zal Indische indrukken geven; dr. Th. Keulemans T,’ Cafm- 281 spreken over „beroeps-ethiek en herbewapening”. Na den gemeen- •chappeiyken maaltijd spreekt mr. Aug. Povel v*r -De katholiek in het dageiyksche leven.” Het ligt in de bedoeling dat Zondag 11 Juni H adviseur, pastoor W. Nolet, een Mis zal opdragen in de Apostolaatskapel. teel nUX eXCUr5ie en lunch op kas- De minister van Sociale Zaken, prof. mr. Romme. heeft Donderdag in de prov Utrecht verschillende werken, die in werkverschaffing worden uitgevoerd, bezocht. Vergezeld van de heeren Meyer de Vries, ree geeringscommissaris voor de werkverschaffing en ir. P. Boezaardt, ryksinspecteur voor de werkverschaffing in Utrecht, werd in de och tenduren een langdurige tocht gemaakt door de Geldersche Vallei, alwaar vele honderden arbeiders, o_m. uit Amersfoort, geplaatst zyn by de uitgebreide ontwateringswerken. welke hier tot stand moeten komen In den middag werd nog een bezoek bracht aan de bo>sschen, onder "Hooge- en Lage Vuursche, welke onlangs met het oog op de werkverschaffing door het departement vaa Sociale Zaken zyn aangekocht en onder be heer zyn gesteld van den dienst van het staatsboschbeheer. -TTd Nationale Dagblad heeft met I—I het aanhalen van deze passage •A politieke bedoelingen en het Is zoo eerlijk daar ook rond voor uit te komen. -Gezien de vriendschapsbetuigingen van minister Colljn aan den Amerikaan- schen president Roosevelt, welke ge grond waren op de gemeenschappeiyke democratische ideologie”, aldus schrijft \et Mussert-blad, „achten wij het nut tig hierop de aandacht te vestigen, op dat onze lezers kunnen zien, wat nu eigenlijk democratie is.” En het consta teert niet zonder zichtbare voldoening: .Bier wordt dus duideiyk gezegd, dat de „third degree” geen misbruik van een enkeling is, maar systeem bij de Ame- Tikaansche politie.” Wy vinden den afschuw van ’t N.S.B.- blad voor dergelijke methoden zeer no bel. Ook wij gruwen van dergelijke poli- tiepractijken, maar met het wezen der democratie hebben zij evenmin iets te maken als „kidnapping” (kinderroof) en „lynchen”, misdaden, die óók in Amerika worden gepleegd. Ook al zyn er wel eens klachten geuit over het op treden van zekere marechaussees, die by hun onderzoek en het verhooren van verdachten ruwer opgetreden zouden zyn dan onze democratische beschaving en volksaard verdraagt welke klachten in het byzonder door de N.S.B.-pers by voorbaat en met hartstocht voor totaal ongegrond werden verklaard toch kennen wy gelukkig het Amerikaansche systeem van de „third degree” in ons democratische landje nog niet. Waar- schyniyk zouden wy daarmee kennis gaan maken, wanneer Duitsche Gesta- po-methoden en concentratiekampprac- tyken hier onder nationaal-socialisti- schen invloed ingang zouden vinden. De Mjze, waarop hetzelfde Nationale Dag blad steeds maar weer het lot van Schuschnigg aan minister Geseling voorhoudt, zegt in dezen genoeg. Zekere Gestapo-methoden en gepaalde con- centratiekamp-practykenr behooren in nationaal-socialistisch geregeerde lan den méér tot het daar geldende poli tieke systeem en de daar heerschende politieke ideologie dan de „third degree” in Amerika. Want in Amerika worden de toepassers van de „third degree” blykens de mededeëlingen van het Maandblad voor Berechting en Reclas- seerlng nog wel eens streng gestraft, ®aar onder het nazi-régime worden niet zelden juist diegenen zwaar ge straft, die aanmerking maken op zekere SS.- en Gestapo-practy ken, waarby Vergeleken de Amerikaansche „third degree” slechts genoegiyk kinderspel zou mogen heeten. y- et Maandblad voor Berechting en I—I Reclasseering heeft onlangs een 1 -A en ander meegedeeld over de in Amerika soms toegepaste methode van bet „verhooren" van verdachten, welke methode de „third degree” (de derde graad) gepoemd wordt en soms van een psychologische en physieke wreedheid js, welke herinnert aan de foltermetho den in vroegere eeuwen. Het Nationale* Dagblad haalt flit de mededeelingen van het Maandblad voor Berechting en Reclasseering dan de volgende, met tus- schen haakjes geplaatste opmerkingen van den hoofdredacteur Rost van Ton- nlngen gelardeerde passage aan: Naar aanleiding van de reddingspogingen voor de bemanning van de Squalus, schryft men ons I van deskundige zyde Het vergaan van de Amerikaansche duikboot I Squalus heeft weer eens de aandacht gevestigd I op het typische bezwaar van de navigatie onder De tweedaagsche militaire prestatietocht der Algemeene Vereeniging van Nederlandsche Re- serve-Officleren had Donderdag, den eersten marschdag, een vlot verloop. Om half zes in den morgen reeds -startten de 71 deelnemers uit de kazerne, der bereden wa pens te Amersfoort voor het 40 KM. lange rui ter par cours. waarvan de verplichte rust in het Jagershuis te Zeist werd gehouden. Het laatste half uur voor de rust werd gereden met gas masker op. Het 25 KM. lange voet parcours bracht de 70 deelnemende officieren, van de kazerne uit, over Woudenberg en de Leusder helde naar Amers foort terug. Gasgevaar bestond by Hamersveld gedurende een half uur. Het rywielparcours van 60 KM. voerde ten slotte over Leersum. Bunnlk, De Bilt, Den Del eter, Huls ter Helde, weder naar Amersfoort. Tusschen Woudenberg en Leersum heerschte gasgevaar. Drie deelnemers zyn uitgevallen. De overi gen. o w. Prins Bernhard, meldden zich Don derdagavond aan het afmeldbureau in de gym nastiekzaal van de ryschool. Prins Bernhard behoorde tot het midden-peleton en maakte een vlot parcours. Om acht uur Donderdagavond stapte de Prins, in goede conditie, voor een korte rust In het theehuis Rhynauwen af. Even later verscheen aldaar Prinses Juliana per auto. De Prinses bleef in den auto en onderhield zich ongeveer tien minuten met den Prins. Daarna vertrokken beiden. Reeds tijdens het wandelparcours ontmoette Prmses Juliana by Woudenberg Haar echtge noot. De kleine Prinses Beatrix bevond zich eveneens in den auto. Ir. Wouter Cool, reserve-majoor voor speciale diensten by den generalen staf, voorzitter der Algemeene Vereeniging van Nederlandsche Re- serve-Officleren. zal heden, na den tweeden dag. den beker van den commandant van het veld leger en de verdere beloonlngen uitreiken. Als U er met Pinksteren op uit trekt, ver zeker U dan - extra prettige a dagen door wy hadden met het Verbondsbestuur op 24 Juni 1938. Daar werd In opdracht van de Bondsver gadering de mogeiykheid besproken van een voortbestaan van St. Donatus als zelfstandigen Bond, of een eventueel over gaan tot fusie met de H.KW. Na breedvoerige besprekingen op de hoofd bestuursvergadering op 15 September 1938 werd besloten het advies van het Werkliedenverbond op te volgen en stelde het hoofdbestuur zich In verbinding met de H.K.W. te Amsterdam om haar aanvraag voor verandering van statuten voor te stellen. Spr. eindigt tenslotte met den wensch dat de afgevaardigden hun besprekin gen in een waardigen toon zouden voeren. Na behandeling der notulen en mededeelin gen, worden de afgevaardigden in de gelegen heid gesteld hun meening over het beleid van hét hoofdbestuur kenbaar te maken. Nu is het mogelyk zy hét niet zonder nat het leven geen gewicht in de schaal legt doch dan zou men op een ander bezwaar stuiten en wel op het feit, dat een dergelyke druk door het menschelyk lichaam uiterst slecht wordt ver dragen. Zooals alle vloeistoffen, bevat het men schelyk bloed en bevatten ook de lichaamsvochten ga en koolzuur. De dit aan dien van de h mensch daar niet dl sellnge overgang vafe den gebruikelyken atmosfeer-druk tot 13 atmosfeer zou echter doodeiyk zyn. terwyi voor het dalen van 13 tot 1 atmosfeer een nog langere tyd zou worden ver eischt. By het plotseling stygen van den druk dreigt het gevaar, dat de longen, die voor deze samen geperste lucht vryeiyk toegankelijk zyn, zich te sterk zouden uitzetten en wellicht zouden scheu ren, welk gevaar, in het uiterste geval, ook voor het spijsverteringskanaal bestaat. Bd het dalen van den druk bestaat het gevaar althans als dit te snel geschiedt dat de gassen In het bloed belletjes zouden vormen, zooals dat ook by het openen van een fleschje limonade het geval is. De vergeUjking schünt wat cru. doch de ver- schynselen zyn volkomen identiek. Met dien ver stande echter, dat het vrygekomen «koolzuur by de limonade door den hals van het fleschje ont wykt. terwyi de belletjes in de bloedbaan de ver schrikkelijkste gevolgen met zich sleepen. Dat is de zoogenaamde ..caissonziekte", omdat ze vooral voorkomt by werklieden, die onder water, in cais sons, onder verhoogden luchtdruk werken. Die hebben etteUjke uren noodig, waarin ze dan nog arm- en beenbewegingen moeten maken, om de gassen langzaam te laten ontsnappen. Dat ge schiedt in een luchtsluis, waarin men den druk heel geleideiyk laat dalen. Toen in het Jaar 1907 een ventiel in zoo’n luchtsluis brak, zoodat de druk op nul terug sprong. beteekende dit de dood voor veertien werklieden, die by een tunnel onder de Theems werkzaam waren. Twee minuten van ondraaglyk tyden en daarna de dood. Nu zyn er echter, ondanks het groote bezwaar met de H.K.W. en het Verbondsbestuur ^ijn gevoerd dient men op te vatten als terreinveS- kennen. Rector Dokeloh verzoekt den afgevaardigden zich aanstonds bu de besprekingen solidair te toonen en zich van persoonlijke krenking te onthouden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. A. Denie, vermeldt, dat het aantal leden met tien is teruggeloopen. Uit het kasverslag van den penningmeester biykt, dat het batig saldo op 31 December 1938 439.93 bedroeg. De in komsten gaven het cyfer aan van 3119.50 (saldo 1 Jan. 1938 566,51) en de uitgaven 2679,87. De vergoeding voor het hoofdbestuur werd wederom gesteld op 250. De voorzitter brengt beiden functionarissen voor hun verslagen dank. Voorstel tot fusie aanvaard De afdeeling Rotterdam hekelt de houding van het hoofdbestuur, ingenomen by de voorbe reidingen om tot fusie te komen en houdt een krachtig pleidooi om de zelfstandigheid van St. Donatus te bewaren. Afdeeling Nijmegen noemde het voortbestaan van St Donatus een paskwil. Afdeeling Den Haag spreekt ook woorden van dank_ aan het hoofdbestuur en spoort aan de fusionneering met de H K W tot stand te bren gen. De „Third degree, d.wji. hardhandige of uit puttende methodes in verhoor, komt helaas neg steeds voor en komt ook zoo nu en dan In de krant. De man, dien ik boven irt an ger verband noemde, de vader en echtge noot van de twee vermoorde vrouwen (een man, die later bleek volkomen onschuldig te zijn Opst. H. N. D.) had na de „onder vraging" een vry ernstig gekneusd gezicht, nek en oor. Een hooge politie-autoriteit. er over geïnterpelleerd, antwoordt: ,De man had een dubbele breuk en ik had tegen de boys gezegd hem niet aan te raken!" Een 22-jarige beklaagde wordt ontslagen van rechtsvervolging nadat hy tydens de zitting verteld en plausibel (aannemelyk) gemaakt heeft, dat hy „bekende” na zqnder eten of drinken, staande, 19 uur lang onder vraagd te zyn. door een 17-tal, steeds el kaar aflossende politiemannen; zonder rechtskundig advies of voorloopig-gehoord- «orden door een rechter, zooals de wet voorschryft. Verder werd ook deze onder vraging volgens den jongen man' onder steund door slaan en schoppen. Maatregelen tegen de agenten werden ingeleid. Een 64-jarige man wordt geschopt en doodgeslagen in de ondervraging voor iets waar hy mogelyk part noch deel aan heeft. Een journalist, in een nabij gelegen kamer, had het slachtoffer herhaalde malen hooren smeeken en kreunen, had slagen hooren vallen, en het pleidooi van den 25-jarigen State-Trooper (zooiets als rykspolitie Opst. H. N D.): zelfverdediging! hielp hem dan ook niet. Hy werd veroordeeld tot een flksche gevangenisstraf. Hetgeen voldoening geeft, maar niet voldoende is. Een enkele politieman, die het „ongeluk” heeft een verdachte extrsf hard aan te raken, of een verdachte treft, die het er later niet by laat zitten.'draait op, persooniyk, voor iets wat nog veel te veel systeem is. Hy wordt ver- antwoordeiyk gesteld voor de onverantwoor- deiykheid van een heele groep, van de maatachappy.” a l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5