IN ONS BLAD Isolement voor V.S. noodlottig De Arabieren en het Witboek Auto over den kop Auto door trein gegrepen Prchala wijkt uit naar Polen Het nieuws vairheden OOK PRINSES BEATRIX UIT VAREN DE BAROMETER OCEAANVLUCHT ZONDER VERGUNNING HYNBENDE heit de klok nat is het signaal, waarmede om vjjf uur set diner feestelijk' wordt ingeluid DIJJERS VEREENIGDE KATHOLIEK F- PERS DINSDAG 30 MEI 1939 De toestand in het protectoraat Uit Vaticaanstad Duitsche tankboot vastgelegd J- Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg In volle vaart tegen een boom Gasverstikking te Groningen Dionne-vijfling vijf jaar geworden Aanslag in bioscoop te Jeruzalem Motorrijders op elkaar gebotst Koningin Mary gaat goed vooruit Heymans en Rous bijna thuis DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN TOESTAND VAN PADEREWSKI VERBETERD Het Weerii - E. N.A. van MEVERDEN ACCOUNTANT AMSTERDAM HOTEL - CAFE - RESTAURANT ■-'S TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 203 VOOR HET GEHEELE LAND: tijdens de [por gasver- of meer lichte kwetsuren Lmii I ;en te O tot Twee der )176 Twee zwaar gewonden lil u Wielrijder te Apeldoorn gegrepen Verboden uitvoer van benzol? Duitsche MAGER MEN Cordell Hull wijst op de noodzaak tot wijziging der neutraliteitswet Pater Leonardo Maria Bello tot generaal der Franciscanen herkozen Met de „Piet Hein” op het IJsselmeer Het Prinsesje wuifde wachtenden toe Generaal Prchala uit Praag uitgeweken. »n die. n. dit een Maandagnacht te circa half drie reed een personenauto, waarin zes personen gezeten wa ren. in volle vaart in een bocht nabij het café bestuurder A.. opliepen. Hij verklaarde in Polen een Tsjechisch legioen te willen oprichten om de bevryding van Tsje- cho-Slowakije voor te bereiden. de om SALLANDER, 30 Mei (Havas). De vijfling van Dionne is met Plnksteren vijf jaar geworden. De kinderen hebben bij die gelegenheid veel cadeaux gekregen. WASHINGTONN. 27 Mei (Reuter). Minister Huil heeft het bureau van het Congres vandaag een program voorgelegd voor de herziening van de neutraliteitswet. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 27 Mei: Het generaal kapittel der Franciscanen heeft heden tot generaal der Orde herkozen pater Leonardo Maria Bello. Dit is de tweede her kiezing in de geschiedenis der Orde. De H. Congregatie der Semlnarlën en Uhiver- siteiten heeft met goedkeuring van den H. Vader tot rector van het pauselijk Fransch seminarie te Rome benoemd pater Fr. Monnler, van de Congregatie van den H. Geest. Sneller stoppen, rustig rijden. Nimmermeer dat angstig glijden» Voor meer comfort en veiligheid FISK SAFTI-FLIGHT. ken c_ troffen I NT- be- uren zich aan. Cordell Hull over zijn program tot wij ziging der neutraliteitswet. VERWACHTING: Door de gematigden als basis tot onderhandelingen aanvaard De vlieger Thomas Smith met zyn „Baby Clipper” naar Europa Twee inzittenden vry ernstig ge wond naar het ziekenhuis Drie zwaar- en drie lichtgewonden by auto-ongeluk De vliegers Heymkns en Rous zijn Zondag op hun terugtocht te Ankara aangekomen. Maandagmorgen om 4 45 uur vertrokken zij na tusschenlandingen te Bagdad en Adana be reikten zy om 17 30 uur Ankara. Zij hadden goed weer. Als alles goed gaat, hopen zij hedenavond half negen Schiphol te bereiken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUIIIUIIIIIIIIUIIIM^ Hjj wil een legioen vormen ter bevryding van Tsjecho- Slowakije De motorrijder Heuving te Amsterdam wilde ter hoogte van café „De Lugt” naar links den weg oversteken, juist op het moment, dat de motorrijder De Jong te Haarlem hem met een vaart van tachtig K.M. achterop kwam. De heer De J. zag niet, dat de heer H. van richting wilde veranderen. Het gevolg was. dat De J. met een hevigen slag op de andere motorfiets reed. De echtgenoote van den heer H..die op de duo was gezeten, sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond liggen. Ook de heer De J. viel op den straatweg en liep ernstige verwondingen op. De heer H. bleef ongedeerd. De belde slachtoffers zfjn op last van een ge neesheer naar het Groot Bommelsch Gasthuis te Zaltbommel overgebracht.’De beide motorrij wielen werden ernstig beschadigd. WARSCHAU, 30 Mei (Havas) De vroe gere minister van Oorlog en Binnenland- ache Zaken in het ministerie van Wolosjin en vertegenwoordiger der regeering van Praag in de Karpatho-Oekraine, generaal Leo Prchala, is Vrijdagavond te Warschau aangekomen, nadat hij in het geheim uit Praag was vertrokken. Maandagavond zijn in een bioscoop te Jeruza lem. welke Arabisch eigendom is. twee bommen tot ontploffing gekomen, tengevolge waarvan achttien personen werden gewond. De aanwe zigen drongen In paniekstemming naar buiten NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 1 - I In een toespraak te Chicago heeft Cordell Hull Zondagavond de beteekenis van deze wijziging uiteengezet. Huil noemde de politiek van isolee- ling een rampspoedige illusie voor de Vereenlgde Staten. Sprekende over de mogelijkheid van een nieuw groot conflict zoo spoedig na den grooten oorlog, zelde Huil, dat een oorlog thans eea onvergelijkbaar grootere bedreiging voor den vooruitgang vormt dan hjj in het verleden ooit is geweest. Daarom rust een weergalooze verantwoorde lijkheid op die nationale leiders, die de naties welke bedreigd worden door hun acties, dwingen tot een tragische keuze: zich over te geven of zich met de welpenen te verdedigen. Zelfs indien een oorlog zou kunnen worden voorkomen, zou volgens Huil de wapenfabrikatie op de huidige schaal economisch en maatschappelijk ontzet tend drukken op de gehecle wereld. Maandagmorgen omstreeks half elf is te Jel- lum een auto, bestuurd door C. Sytsma uit Dronrijp. op den onbewaakten overweg, door den sneltrein SneekLeeuwarden gegrepen. De auto, welke geheel vernield werd, kwam dertig meter verder in een sloot terecht. De bestuurder is na ter plaatse verbonden te zijn per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Zijn vader P. Sijtsma, eveneens uit Dronrijp die mede in den wagen zat. is met den sneltrein, welke een half uur vertraging had. eveneens naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar in het ziekenhuis te worden opgenomen. Him toe stand is vrfj ernstig. Het zicht ter plaatse is goed te noemen. 'ladat Zaterdagmiddag het prinselijk paar met de ..Piet Hein” de Jachthaven te Muiden, was uitgevaren, en gedurende den eersten Pinkster dag deze haven niet meer had aangedaan, voer Maandagochtend het fraaie jacht weer binnen. De Muidenaren, die hiervan getuigen waren, ver moedden reeds, dat dit geschiedde, om Prinses Beatrix aan boord te doen komen. Echter werd men hierin aanvankelijk teleurgesteld. Wel arri veerde in den loop van den ochtend een hofauto, doch deze kwam uit Den Haag en wel met gas ten van het prlnse lijk paar, die zich aan boord van de „Piet Hein” begaven. Toen het jacht niettemin niet wederom de haven uitvoer, be greep men, dat er toch nog iets anders moest gebeuren. Het wachten der belangstellenden werd niet teleurgesteld, want ongeveer 12 uur reed een auto uit Soestdük voor, waarin het Prinsesje ge zeten was, op den schoot van haar verpleegster. Een luid gejuich ging op van de omstanders, waarop het prinsesje, dat er allerliefst uitzag. lachend met haar handje wuifde. Algemeen kwam men onder de bekoring van dit aardige tafereeltje. Aan boord van de „Piet Hein” nam Prinses Juliana de kleine onmiddellijk onder Haar moederlijke zorgen. Ongeveer 1 uur voer het jacht Muldens haven weer uit, om het ruime sop te kiezen. Om ongeveer vier uur ’s middags kwam Prins Bemhard in zijn raceboot meedeelen, hoe laat het jacht weer in de haven te wachten was. Pijlsnel voer de boot weer terug naar het wach tend jacht op het Ijsselmeer. Eenige urén later kon, van Muiden uit, wor den waargenomen, hoe de „Plet Hein" nabij Pampus voor anker was gegaan, in afwachting van den terugtocht. Tot ’s avonds 9 uur heeft het publiek geduld moeten oefenen, alvorens het jacht weer de ha ven binnenvoer. Op de Heerengracht had zich Inmiddels een zeer groot aantal Inwoners van Muiden verzameld, om getuigen te zijn van het vertrek der prinselijke familie. Zoodra Prinses Beatrix, die door «en der dames van het gevolg op den arm werd gedragen, op den steiger van de jachthaven verscheen, gingen lulde hoera’s uit de wachtende menigte op en de kleine, die er blozend uitzag, wuifde met haar handjes. De Muidenaren bleven het prinselijk paar en het kleine prinsesje hartelijk toejuichen. De prinses, die er zeer welvarend uitzag, en de prins hielden. Hun dochtertje vóór de autoruit, opdat de kleine het publiek kon toewuiven. In snellen rit ging het toen naar den Rijksweg. Het Condor-legioen, dat aan de zijde van f ranco in Snasje streed, heeft alvorens dit land te verlaten de gevallen heldcfi geëerd rivierpolitie, in samenwerking met de -•2 van de invoerrechten en accijnsen, op de Waal boven Nijmegen de ketting gelegd een groote Duitsche van de Duitsche StoombootondeAie- geladen was met Tal van verkeersongevallen beide Pinksterdagen. V NEW-YORK, ***0* toestand 0®rewski is, i zes inzittenden ernstig gewond en neemt U het middagmaal tuaschen 12 -- 2 uur. ook dan is een oude Rynbende vooraf 'n dagelijks terugkeerende tractatie per Liierkruik f 3.75 Ongelukken op onbewaakte over Jellum en Apeldoorn. In een schrijven aan den voorzitter van Se naat en Huis zet Huil een zes punten omvat tend voorstel uiteen voor een wetgeving, «He er volgens hem toe zou bijdragen, 'de Vereenlgde Staten buiten een oorlog te houden. Het stelt de volgende bepalingen voor: 1. Een verbod voor Amerikaansche schepen om. ongeacht hetgeen zij vervoeren, in oorlogs gebieden te komen. 2. Beperking van het reizen in oorlogsgebied door Amerikaansche staatsburgers. 3. Export van goeoeren, bestemd voor oor logvoerende mogendheden moet worden voor afgegaan door overdracht van het eigendoms recht aan den buitenlandschen kooper. 4. Het handhaven van de bestaande wetge ving Inzake leeningen en credieten aan naties, dfe in oorlog zijn. 5. Regeling van het aanvragen en Inzamelen in oe Vereenlgde Staten van fondsen voor oorlogvoerende naties. 8. Handhaven van het nationaal bureau voor contróle op de munitie en van het systeem van vergunningen voor in- en uitvoer van wapens WASHINGTON, 30 Mel (Havas) Het bureau voor burgerluchtvaart heeft ver klaard, dat de vlieger Thomas Smith, zon der toestemming der autoriteiten met z(jn toestel „Baby Clipper”, voor een tocht over den Oceaan is vertrokken. Hij hoopte hier mee Ierland te bereiken. Het schijnt wel, dat de beide terroristische aanslagen van Maandag het werk van Joden zjjn. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de daders van den aanslag in een dorp bij Jaffa waarbij 10 slachtoffers vielen onder wie vijf dooden. Europeesche kleedlng droegen en HebreeuWsch spraken. Men meent te staan voor manifestaties van de geweldpolitlek, dk na de publicatie van het Witboek is bepleit. Aan den anderen kant wordt melding ge maakt van pogingen der Arabische opstandelin gen om de gewapende benden opnieuw te for- meeren. Afgezanten van de opstandleiders zou den reeds 1500 boeren te Samaria bijeen hebben gebracht evenals in de Zuidelijke districten. Daarentegen gaat de gematigde Arabische partij voort op te wekken tot kalmte. gedeeltelijk bewolkt, droog weer, in den middag iets warmer dan gisteren, meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Zon op 4.47 onder 21.09. Licht op 21.39. Maan op 18.16 onder 3,20. V.M. 2 Juni. <iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||||iuii= VOOR SLECHTS 1% CENT noodig om deze annonce uiige- knipt in open envelop als druk werk aan ons op te zenden, ont vangt U uitv. brochures over het HERSTEL van Uw HAARGROEI Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan Dr. H. NANNING'S PHARM. FABRIEK N.V DEN HAAG Den Tweeden Pinksterdag ’s middags om streeks vijf uur is op den nieuwen verkeersweg Den BoschUtrecht, onder Kerkdriel, een ern stig ongeluk gebeurd, waarbU twee personen zwaar werden gewond. Na betoogd te hebben, dat alle Tsjechen op een geschikt oogenbllk zouden opstaan om hun vaderland te heroveren, besprak generaal Prchala de positie der Tsjechen onder het Duit sche bestuur. ,De Duitschers, aldus de generaal,zenden niet alleen alle voorraden naar het rijk, zoodat te Praag reeds een tekort aan levensmiddelen merkbaar wordt, doch letterlijk alles, wat maar naar Duilschland kan worden verzonden, gebruikte knoopen toe.” Hij verklaarde verder, aldus Havas, dat Duitschers Tsjechische arbeiders, ontslaan hen te vervangen door uit Duitschland gekomen arbeiders. Daartegenover zouden meer dan 300.000 Tsjechische werklieden naar Duitschland zijn gezonden. In de Skodafabrieken wordt door Duitschers gewerkt. Lid Ned Unie v Acc. 7 P C. Hooftstraat Tel 90361 (Na 6 u. 23123) - Tel 22361 l>t-n M i i Van de drie ernstig gewonden moesten twee, t. w. M. en K„ per ziekenauto naar het Sint Ignatius ziekenhuis te Breda worden vervoerd. M had o.a. een schcdelbasisfractuur gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. In net zieken huis is hij voorzien van de H.H. sacramenten der stervenden. K. had den linkerarm gebroken. De vier overige inzittenden konden na ver toonden te zijn, naar hun diverse woningen te- rugkeeren. Dokter Wiegman uit Terheljden. die evenals de politie spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was. verleende de eerste hulp. De auto, welke in Princenhage gehuurd was en waarmede de jonge mannen hun leeftijden varieerden van omstreeks 17 tot 20 jaar naar Rotterdam waren geweest, is totaal vernield. De gewonden zijn per auto van het Roode Kruis overgebracht naar het Burgerzlekenhuis te Amsterdam. Het ongeluk gebeurde, nadat de wagen een anderen auto was gepasseerd. De bestuurder van laatstgenoemden auto, die slechts een ma tige vaart had. kon nog tijdig stoppen. De ver ongelukte auto kwam dwars op het voetpad aan den rechterkant van den weg te liggen en is later weggesleept. Twee geneesheeren uit de omgeving verleenden de eerste hulp. Zaterdagmorgen is naar eerst thans be kend wordt de 72-jarige ongehuwde mej. E. J. G.. wonende aan den Heerenweg te Gronin gen, door gasverstikking om het leven gekomen o Toen de buren, wie bekend was, dat mej. O. ziekelijk was. dien morgen na herhaald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zy de po litie. Deze verschafte zich toegang tot de wo ning. waarbij haar een sterke gaslucht tegemoet Oude vrouw te Groningen stikking om het leven gekomenS De gewonden waren: tien Arabieren, een Joodsche jongeling, een Jodin, drie Engelschen en drie Joodsche agenten. Een der Britsche agenten werd een beer, afgerukt. Na de explosies in de bioscoop is in het cen trum van Jeruzalem nog een Jood doodgescho ten en een andere Jood ernstig gewond. In verband met den aanslag in de Arabische bioscoop heeft de politie alle schouwburgzalen en bioscopen gesloten, echter zonder een curfew af te kondigen. In de bioscoop, waar de aanslag gepleegd werd, heeft men nog een derden bom gevonden Bij Jaffa is een aanslag gepleegd, die vol gens sommigen aan Joden, volgens anderen aan Arabieren moet «Orden toegeschreven. Terroristen hebben door de vensters van de huizen op de slapende bewoners geschoten. Vijf Arabieren werden gedood, vijf, onder wie vier vrouwen, gewond. Gematigde Arabieren aanvaarden het Witboek; nieuwe aanslagen in Palestina naar Polen Ziekelyke oude vrouw om het leven gekomen Buitenhof Telefoon 117.175 Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd OP VASTENDAGEN’ SPECIALE SCHOTELS Aanslagen het werk van Joden? Maandagmiddag is de 45-jarige Van der Knaap uit Apeldoorn door den locaaltrein ZwolleApeldoorn overreden en gedood. De man kwam met zijn vrouw uit de Loolaan fietsen. Aan het einde van deze laan bevindt zich een bewaakte overweg, waarvan de hoo rnen gesloten waren. Ongeveer 150 meter verder ligt de onbewaakte overweg. De vrouw, die haar man vooruit was, passeerde hier de rails zon der ongelukken, doch Van der Knaap kon niet meer weg komen en werd gegrepen. Verder verklaarde Prchala, dat hij, alvorens zjjn werk in Polen te beginnen, de meemng der Poolsche leidende kringen zou vragen. In poli tieke Poolsche kringen beoordeelt men de aan komst van den generaal gunstig. Men maakt eenige reserve ten aanzien van zijn plannen tot organisatie der Tsjechen, doch verklaart een gunstige mogelijkheid te zien voor een unie van Tsjechen en Slowaken op Poolsch gebied. Maandagmiddag om twaalf uur is de .Piet Hein" de haven van Muiden blnnengeloopen. waar Prinses Beatrix om één uur door Jkvr Feith aan boord werd gebracht. Het prinselijk jacht bleef den verderen dag op het Ijsselmeer. Des avonds om negen uur is de ..Piet Hein” teruggekeerd en is het prinselijk gezin per auto naar het paleis Soestdyk ver trokken. LONDEN, 30 Mei. (Reuter). In het officieele bulletin wordt gezegd, dat de toestand van Koningin Mary in bevredigende mate blijft vooruitgaan. De toestand van het gekwetste cog wordt beter. Er wordt aan herinnerd, dat de genezing van een kwetsuur van dezen aard aanzienlijken tjjd vraagt. tht St. John’s (New Foundland) wordt gemeld, dat sinds het vertrek van Smith niets meer van de Baby Clipper vemonjen is. Het weer is slecht en er is bijna geen zicht. Volgens Press Association heeft men Maan dagavond boven Londonderry en latej boven het Engelsche graafschap Cumberlaigreen klein rliegtuig gezien. Men gelooft-dat van Thomas Smith. Deze berichten worden echter niet be vestigd. Thomas Smith wachtte al een maand op een P^stig °°genbllk voor zjjn vlucht. Hjj is ver trokken met slechts een schroevendraaier, een Engelschen sleutel, een revolver en een zakmes »ls instrumenten, vier sandwiches, een flesch “inonade. een flesch water en wat geneesmidde- ^bjj zich. Hjj Is 27 jaar en vliegt al negen In den afgelaopen nacht te 1.40 uur kon men nog steeds geen bevestiging krijgen van het bericht als zou de Amerikaansche vlieger To mas Smith boven Engeland gezien zijn. Daar de benzinevoorraad slechts tot twee uur rckte. verkeert men in de grootste ongerustheid over het lot van den vlieger. Men vreest, dat *Un onverantwoordelijke waaghalzerij met Oen dood heeft moeten bekoopen. MAYONNAIJE - I A V IV 5 r«SALADEiAU5 Op den nieuwen provincialen weg te Wees- perkarspel is Maandagavond omstreeks half zeven een uit' de richting van het Gooi komen de personenauto, welke een snelheid van on geveer 80 KM gehad zou hebben, tengevolge van het springen van een achterband enkele malen over den kop geslagen en gedeeltelijk aan de bovenzijde vernield. Van de zes inzittenden werden een 54-jarig heer en diens 22-jarige zoon, beiden uit Amsterdam, vrij ernstig ge wond. terwijl zij bovendien een zware hersen schudding opliepen. De andere personen kwa men er met builen en schrammen af. lJuiet, noch aanhouding geschiedde, hetgeen overigens -moeilijkheden geschiedde. By na- onderzoek bleek, dat de boot gevuld was “«benzol, vermoedelijk afkomstig van een Mcaansche maatschappy, welke vloeistof Noorwegen naar Antwerpen was vervoerd was over8eladen in de Duitsche tank- t- Toen dit uitgelekt was, hebben betrok- autoriteiten onmlddeliyk de maatregel ge- om deze boot aan te houden, teneinde nxxien uitvoer naar Duitschland te voorko- *nen. z nader onderzoek wordt nog ingesteld. JERUZALEM, 30 Mei (Reuter) Op een vergadering van de leiders en de vooraan staande personen der verdedigingsjrarty, de party der gematigde Arabieren, heeft men besloten het Witboek als grondslag voor on derhandelingen met Engeland te aanvaar den. De vergadering veroordeelde het ter rorisme, dat «l»rd gekenmerkt als gefinan cierd door zekere mogendheden, die in verbinding met de party van den Groot- Moefti staan. De r:r - hupectie van - beeft Maandag C“ 7b3 de ketting gelegd een groote ming Königsbergen. welke benzol. .^*e. kepitein van de boot kon geen geleide pa- _ultvoervergunnlng overleggen, toen niet zonder I kwam. In de kamer lag mej. G. dood naast een gascomfoor. Een, gevonden afgebrande lucifer wettigt het vermoeden, dat de ongelukkige, ter- wyi zy het gasstel wilde aansteken, plotseling in elkaar is gezakt Het stoffelijk overschot is in beslag genomen. De voorzitter der afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren-Verbond, mr. Th. M. Bautz, heeft Zaterdag een kransgehecht om de beeltenis van wijlen generaal Snijders in het monument voor Land- en Zeemacht te Scheveningen weg staanden boom. Van de zes inzittenden, die allen uit Breda afkomstig zyn, werden drie personen ernstig gewond, terwyi de overige drie, onder wie de SAVas). De gezond- ogmden pianist Pa- léelihg van den be- •nynerlrftl Ir 30 Mei van den b< olgenfi med<

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13