Een vaart I VAFIADIS „KpninQin. Cmmct /Prinses Ibeatrix." het Rijk der „Duizend Eilanden” VERGALDE PINKSTERVREUGDE in Tot twaalf jaar veroordeeld 8 ONBEKENDE SCHOONHEID IN EIGEN LAND STRIJD INGEZET TEGEN COLORADOKEVER LUIK 1939 DINSDAG 30 MEI 1939 I Uit de metaalindustrie van De houten Grot van Han UITSLAG PRIJSVRAAG Bijzondere Jan Hoving overleden Honderdjarige overleden Woensdagmiddag te Den Haag komen JUNI resp. JULI a.s. in de vaart Begrafenis generaal C. J. Snijders Auto bij Nijkerk tegen een boom gereden rechtbank drama te Eerste, feestelijk geënsceneerde ontdekkingstocht Regeeringsmaatregelen eischen evenwel aller medewerking WERKVERSCHAFFING EN MILITAIRE DIENST Engeland verzacht eenigszins zijn maatregelen EEN GEDENKTEEKEN VOOR GENERAAL SNIJDERS DOODELIJK ONGELUK IN GASFABRIEK Uitspraak der Maastrichtsche inzake het Hoensbroek Gedeeltelijke verhooging loonen NED. VISSCHERS IN DUITSCHLAND COLORADOKEVER EN ONZE TUINBOUW EXPORT INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELUNG MEI - NOVEMBER 73-jarige heer om het leven gekomen Nationaal Fonds voor Nooden Bewijs van deelneming Tusschen koker en lift bekneld Ongunstige regeling voor over maken van loon T*,- i verocrdeelde Rechtbank I HAVAS GELDE* 4 van den Coloradokever -had en aal «Ons in 6 het water Duizend 1 9 den den Hoogen «Ifstandig De oudste Inwoonster van de gemeente Olde- broek, de weduwe W. Brink, geboren van Boven, Is overleden. ZIJ zou op 12 Juni as. 101 jaar zlin geworden niet niet op ruime schaal verspreiden van kaarten met tnc op' pllen van den kever en de larven, zoomede .vlugschriften met een gekleurde afbeelding fe scholen, bij vereenlglngen, enz., worden alle personen in de gelegenheid gesteld met het uiteriyk van het insect kennis te maken, opdat zü het kunnen herkennen. Voor een volledige bestrijding van den Colo- rado-kever is de medewerking van de geheele bevolking noodig. twaalf met aftrek der preven- veillng, met gevaar tijd De nieuwe motorschepen en SIGARETTEN Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniglng „Ons Leger’’ doet een beroep op het Nederlandsche volk, opdat er spoedig een waar dig gedenkteeken zal verrijzen op het graf van den grooten Nederlander, generaal Snijders, den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht. Alle giften zijn waardevol. Bijdragen kunnen worden gezonden aan den penningmeester der Koninklijke Nederlandsche Vereeniglng te Tilburg, giro no. 122668, met ver melding van: „gedenkteeken Generaal Snijden" en met duidelijke vermelding van naam en adres van den afzender. De bijdragen zullen In het maandblad Leger” worden verantwoord. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal C. J. Snijders zal Woensdag om 12 uur geschieden op de be graafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. In verband met de in ons land genomen maatregelen, ter bestrijding van den Colo radokever, kan het volgende worden mede gedeeld. In zijn woning te Halfweg is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Hoving, voorzitter van de vrljdenkersvereenlging „De Dageraad”. De overledene was vele jaren achtereen redac- ftur van het weekblad „De Vrijdenker”. B. had op vader en zoon D. verschillende re volverschoten gelost, na een half uur van te voren op den ouden R. twee schoten; te heb ber. afgevuurd, omdat deze naar zijn meening tijdens den slaap te veel snurkte. De eisch van het O.M. was vijftien Jaar. Mr. H. F. Sanders te Maastricht was verdediger in deze zaak. gendijker akker and. dat inderdaad, met de bewoonde gedeelten, ’n onafzienbaren archi pel vormt. Ons heeft deze vaart bijzonder kom heeft het minder intiem. De voorbereiding voor de bespuiting van alle aardappelvelden is reeds ver gevorderd. Op de goede uitvoering zal toezicht worden uitge oefend door ambtenaren van den plantenziek- tenkundigen dienst, die hierbij nog de beschik king zullen krijgen over een 80-tal controleurs, die voor deze contröle gedurende eenige maan den werkzaam zullen worden gesteld. Zaterdag Is de 34-jarige G. v. d. W., bij zijn werkzaamheden In de gemeentelijke gasfabriek te Den Haag bekneld geraakt en gedood. Omstreeks half elf was de man in een trechter aan het cokes wegstampen, waarbii hij tusschen den koker, waarin hij werkte en een omhoogkomenden wagen van een hellend» l’ft bekneld raakte. Degene, die den wagen be diende, heeft de voorgeschreven signalen gege ven, doch waarschijnlijk heeft het slachtoffer deze niet gehoord. Niemand heeft aan dit tra gisch ongeval schuld. Het lijk Is naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervcerd. In den auto zat de familie Boezenkool uit Rotterdam, die Zaterdagmorgen uit Rotterdam naar Meppel was gegaan om daar de ouders van den heer B.. die de Pinksterdagen te Rot terdam zouden doorbrengen, op te halen. De heer Boezenkool, die den auto bestuurde, liep slechts eenige lichte verwondingen op. doch zijn 73-jarige vader werd zoo zwaar gewond, dat hij. terwijl hem de eerste hulp werd geboden door den juist passeerenden dr. Melies uit Gro ningen. den geest gaf. Zijn stoffelijk overschot is per brancard naar het lijkenhuisje te Hoeve laken overgebracht. Beide inzittende dames kregen verschillende hoofdwonden. Zij werden naar een nabijgelegen boerderij gebracht en daar door dr van Lent uit Nijkerk verbonden. Een tweetal kinderen kwam met den schrik vrij- De auto werd zeer ernstig beschadigd. - De contróle op de plaatsen, waar het insect het vorig jaar is opgetreden, wordt geheel van rijkswege uitgevoerd. Rondom deze plaatsen zijn aardappelplanten uitgezet, die gedurende 2% maand dagelijks op de aanwezigheid van den kever worden ge controleerd. Op alle plaatsen, waar de Coloradokever dit Jaar zal blijken voor te komen, zal de uitroei ing van rijkswege ter hand worden genomen. Een volledige uitroeiing kan echter alleen worden verkregen, als alle verbouwers nauw keurig op hun aardappelgewas toezien en dit Het aantal vervangingen van thans onder de wapenen zijnde personen door werklooze dienst plichtigen wordt, naar de Ned. verneemt, eenigs zins geremd, doordat bepaalde instanties zich op het standpunt schijnen te stellen, dat zij. die In de werkverschaffing zijn tewerkgesteld, werkloos zijn en dus voor die vervanging in aanmerking komen. De Maastrichtsche Zaterdagmorgen den 48-Jarigen invaliden mijn werker J. H. B.. afkomstig uit Nieuwleuzen (Dr.). terzake doodslag op zijn kostbaas, den 53-jarigen mijnwerker H. J. Dulslngs en we gens poging tot doodslag op den 69-jarigen landbcuwer C. J. Ruyters en den 26-Jarigen zoon F. J. Dulslngs. zulks In den vroegen mor gen van 7 Maart van dit jaar te Hoensbroek In zijn kosthuis aan de Zandstraat tot jaar gevangenisstraf, tieve hechtenis. Zaterdagavond om acht uur is op den rijks weg tusschen Nijkerk en Amersfoort onder de gemeente Hoevelaken een auto, komende uit de richting Nijkerk, juist over de trens van deze gemeente door tot nu toe niet bekende oorzaak aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. Dit is de vermaarde Langendijker v: de eerste In haar soort ter wereld, welke haar vernuftige apparatuur en werkwijze inder daad met eere mag worde» genoemd als de bakermat van het veilingwezen. Deze te heb ben gezien is op zich reeds een tocht naar de Duizend Eilanden waard. De pittoreske geschiedenis van de Maas Vallet tal door kleurrijke optochten en openluchtspelen .In beeld gebracht worden Honderden deelnemers In prachtige costumeering. tegen een geschied kundigen achtergrond Zooals gezegd, de aantrekkelijkheden van Alkmaar behoeven niet meer ontdekt te worden, al zal men de landgenooten. zelfs uit nabije omgeving, niet den kost moeten geven, die nog nimmer de kaas markt zagen, tïi welk een sfeer heeft toch dit oer-vaderlandsch bedrijf, vol kleur en beweging met zijn nog levende, eeuwen oude tradities in die prachtige omlijsting van oude Hollandsche stad, met de monu mentale Waag, het vertier van schepen op het grachtwater, het carillonspel uit den toren, dat aan dit alles iets plechtlg-feeste- lijks geeft. En als men verzadigd is van het bont vertier op de markt, wanneer men zich heeft laten verklaren, waarom er dit alles zoo geschiedt, om het door juist begrip nog beter te waardeeren, moet men eens verder die stad in zwerven, om tel kens en telkens opnieuw te worden verrast door de bekoring, welke zij bezit, de atmos feer. die er hangt. Alkmaar biedt meer dan zijn kaasmarkt alleen! Langendyk tn vogelvlucht, gemaakt vanaf het hoogste punt der R.K. kerk te Noord- Schariooude., geeft een duidelijk beeld van het land der duizend eilandjes Zoo vaart men voort langs gouden regen, seringen, bloeiende vlier en meidoorn met tel kens een verrassenden doorkijk op een boeren erf of naar bulten in de ruimte van het water- doorsneden land Ook gaat de tocht, in onbe vangen aanvaarding van alles wat menschen nu eenmaal verrichten, langs het rustiek gelid der „Duizend Gemakjes”, knusse bouten huis jes, eender groen geschilderd en heel niet sto rend. zoo argeloos weggezet aan het water, be halve misschien dat eene. dat wij ergens zagen en dat uit beton was geconstrueerd, bomvrij misschien, maar lang niet aardig. Ook het gedeelte van de route, dat buiten tusschen de akkers voert, de bouwgrond der vermaarde Langendijker producten, aardappely^j en kool, uien en penen, kastomaten en ram menas en wat a| niet meer, producten, die van_ hier door heel het land worden vervoerd en eenmaal ook in reusachtige kwantums tot ver over de grenzen, is bijzonder aantrekkelijk en zeker voor hen. die dit alles nimmer kenden. En tot slot de emotie van een vaart in de reusachtige Veilinghal der Langendijker Groenten Centrale, een reusachtige houten grot van Han, waar In het halfduister vegen diffuus zonlicht wondere effecten op het goudbruine water 'ooveren. waar een sterke teerlucht zich mengt met de zoete geur van versch gesneden groenteeen vaart, die merkwaardig lang door sche merige houten spelonken voert om te ein digen in iets, wat het best zou zijn te ver gelijken met een kerk, waarvan het midden schip Is gereserveerd voor zeemeerminnen. ganda gemaakt, voorzoover die verbouwers nie; reeds over machines beschikten. In een deel van het gebied werd bespuiting ter bestrijding van de aardappelziekte reeds regelmatig toegepast en aan het comblneeren van de Coloradokeverbestrijdlng met die van de aardappelziekte, wat ook voor de andere deelen van ons land van groot nut kan zijn, zal ook verder de noodige aandacht worden gewijd. Maar de „Duizend Eilanden” zijn dan toch het uiteindelijk doel. Wy hebben de eerste ex cursie, die een officieel en feestelijk tintje droeg, meegemaakt en met oprechte vreugde genoten van deze ervaring. De tocht wordt van uit Heer Hugowaard <of ook Broek zelf) ge- waar van er nu een heele vloot was gerequireerd om het talrijke gezelschap te vervoeren. Er was op een der bootjes zelfs een heel muziekcorps ingescheept: Advendo uit Broek op Langendijk, dat een eeresaluut verdient voor het voortref felijk gespeeld Wilhelmus waarmee het de deelnemers begroette, een stuk muziek, dat hier aan Hollandsch water in het wijde land rond om met zijn wakkeren, doorstaanden wind van over de duinen wel heel sterk ontroerde. t De akkersch uitjes, vroeger als punters' ge bouwd. worden nu door motoren gedreven, welker bescheiden gerucht gelukkig nipt bij machte is de sfeer te verstoren van zoo"n vaart, laag op het zon-overgoten, ruischelend water langs weelderig bloeiend land, waar ditmaal heel de bevolking was samengestroomd en groette, vlaggen werden uitgestoken en schepen gepavoiseérdeen arcadische vreugde, die wij voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND” Het voor deze bespultingen benoodigde loodarsenaat wordt dit jaar van rijkswege kos teloos ter beschikking van de verbouwers ge steld. Met de distributie daarvan is reeds een begin gemaakt. mmers de minister van Justiti^ heeft niets te maken met de beslissing van den Raad, die alleen en volkomen en onafhankelijk de juridische conclusie trok uit een door de meerderheid der volksvertegenwoordiging aanvaard regle ment. Dat' de Hooge Raad niet gewacht beeft met recht te spreken in het bij hem aanhang1^-<emaakt geding, totdat de Pink sterdagen voorbij zouden zijn, kan men hem moeilijk kwalijk nemen. Recht is recht en wetsovertredingen kunnen nu eenmaal geen dag te lang geduld worden, hoe prettig die wetsovertredingen voor sommigen onder be paalde omstandigheden ook mogen zijn. In dien de Hooge Raad bij zijn beslissingen tekening zou houden met overwegingen als die, welke sommige door zijn uitspraak ge dupeerden ten beste hebben gegeven, dan zou bet met het gezag en de onafhankelijkheid en de zonder aanzien des persoons handelen de gerechtigheid in ons land gedaan zijn. Dat de minister van Justitie en dus ook de hui- idige functionaris niet den geringsten invloed heeft op de beslissingen van den Hoogen Raad is voldoende gebleken, toen de Hooge Raad de opvatting van dien minister over de verbindendheid van het nog niet door een noodwetje gewijzigde R-A.P. in het ongelijk stelde. El anden en de tocht gaat voort, gedeel telijk langs de erven van Broek, verder door de wjjde zilveren voren tusschen het Lan- Vrijdag is te ’s-Gravenhage de trekking ge weest van den luisterwedstrjjd, welken ten be hoeve van bovengenoemd fonds de K. R. O. ge organiseerd had. De eerste prijs viel ten deel aan L. M. Fens, te Vllsslngen teen week-end jacht); 2e pr. (mo torrijwiel) aan mej. F. R. Brosi. te Haarlem: 3e pr. (radiotoestel) aan mevr. T. Rodenburg, te Groningen; 4e pr. (kunstwerk, vervaardigd door Joep Nicolas) aan mevr. R. Bruno-Knop- pers, te Overlangel bij Ravenstein; 5e pr. (slaap kamerameublement) aan zuster Wortel, te Af- ferden; 6e pr. (Portable schrijfmachine) aan A. M Slegh. te Kerkwijk, by Zaltbommel; 7e pr. (haard) aan mej. B. Oldhoven, te Kampen; 8c pr. (cassette Gero-zllver) aan mevr. M. van VossBouvy. te 's-Gravenhage; 9e pr. (ticket Amsterdam-Rotterdam naar Groningen) aan A. C. Middelkoop, te ’s-Gravenhage en 10 pr. (heetwaterapparaat) aan Truus Broekhoff te Amsterdam. bekoord. In .de bebouwde aspect iets van Giethoorn maar zeker zoo aantrekkelyk. Ook hier de die telkens, tusschen ven aan weerskanten, van oever- tot oever kant welven, de bloeiende boomen en bloe- semende heesters die boven het water hun kroonen en bloemweelde te pronk hebben gehangen. En de verbondenheid met water en bedryf komt wel opmerke'yk tot uiting door de ligging van de begraafplaats der N H kerk, met hoog geboomte pal aan den vaarweg, waar de dooden onder het ge- lykmatig gelid van hun zerken het getokker en geplas zouden kunnen hooren van de schuitjes, waarmee ook zy eenmaal de gewonnen vrucht van hun grond vervoerden. Het eenigen tijd geleden de Engelsclïe regeering aanleiding gegeven plannen te ontwerpen, waardoor de invoer van tuinbouwproducten uit ons land in een straal van 50 KM., waar een kever gevonden is, verboden zou zyn. Hierdoor werd dan vooral de tuinbouw die op den open grond werd beoefend, getroffen, omdat de be palingen voor producten, onder glas geteeld, niet zouden gelden. Daar onze tuinbouw door een dergeiyken maatregel ontzettend gedupeerd zou worden, zyn aanstonds na het bekend worden maakt met zoogenaamde akkerschuiten, van die plannen besprekingen geopend tusschen de Nederlandsche en Engelsche autoriteiten, ten einde te trachten eenige verzachting in de be palingen te verkrygen. Naar we vernemen, zyn deze besprekingen thans geëindigd, waarby het gelukt is eenige verzachtende bepalingen te verkrijgen. Zoo heeft Engeland er in toegestemd dat als gebied, waar voor het verbod zal gelden, niet aangenomen wordt een vindplaats, doch een haard van den Coloradokever, waar dus talryke kevers aan wezig zyn. Verder is toegestemd, den datum van ingang der maatregelen iets later te stellen, en den termyn van beëindiging inplaats van 15 October, op 30 September te bepalen. Hoewel door deze wyzigingen in de maatregelen eenige verzachting is verkregen, beteekent een en ander toch een ware ramp voor den Nederland- schen tuinbouw. Immers valt het grootste ge deelte van tuinbouwend Nederland onder de bepalingen, daar haarden reeds zyn aangetrof fen in de omgeving van onze grenzen, en dus tuinbouwgebieden als de Zuidhollandsche Eilan den. Venlo, enz. onder het uitvoerverbod val len. Er zullen nader nog grenzen worden vastge steld die voor het verbod zullen gelden, doch zeker is. dat een ernstige slag aan 4en export zal warden toegebracht. Dan echter opent zich het water van. of juister het water rondom de Deze bestrijding moet in de eerste plaats ge schieden door maatregelen, waardoor wordt voorkomen, dat het insect zich in cns land ves tigt. Dit geschiedt door: 1. De bespuiting van alle aardappelvelden, in het als verdacht te beschouwen gebied, met loodarsenaat, waardoor daarin voorkomende kevers of larven worden vergiftigd. 2. Nauwkeurige contróle op de plaatsen, waar het insect het vorige jaar is opgetreden, om de zekerheid te hebben, dat het daar vol ledig is uitgeroeid. 3. Zeer uitgebreide voorlichting inzake het ulteriyk van den kever en van de larven, opdat deze onmiddeliyk worden opgemerkt, als zy ergens aanwezig blyken te zyn en opdat zy aldaar kunnen worden uitgeroeid. Daaraan wordt propaganda voor het nauwlettend toezien op alle aardappelvelden verbonden. gevoegd, dat de directie van den MetaaTbond van meening was. dat tydens de onderhande- lingen over een collectief contract geen ver hooging der loonen moest plaats vinden en dit vooral niet, omdat de loonen der drie be drijven den toets der critlek hl. behooriyk kunnen doorstaan. Om deze reden hebben de directies der genoemde ondernemingen nog toegezegd, dat in September as. opnieuw gecon fereerd kan worden, als er nog geen afsluiting van het contract is geweest. Met de directie van de Heemaf was inmid dels overeenstemming bereikt. Met deze was overeengekomen, dat aan de arbeiders 3 pet. van het totaal-loon, dat in 1938 was verdiend, als extra-premie zou worden betaald. De ar beiders zien dan tot en met Januari van het volgende jaar van een actie voor verhooging der uurloonen af Namens het Centraal Comité tegen ondermy- ning van *s Lands weerkracht hebben de voor zitter van dat Comité. Kolonel W Schutte en de secretaris, reserve-kapitein der Jagers, D. J. Karres, in verband met het overlyden van gene raal Snyders een condoléance-telegram aan me vrouw Snyders gezonden. Verder zullen in een aantal gemeenten nog controleurs voor dit werk worden aangewezen, terwyl naar samenwerking met de gemeente en rykspolitle en met de KonlnkUjke mare chaussee zal worden gestreefd. Indien er verdenking bestaat, dat de bespui ting niet of op onvoldoende wyze is uitgevoerd, zal een aantal aardappelbladeren op het be treffende veld worden verzameld en zal dit scheikundig op de aanwezigheid van arsenicum worden onderzocht. Indien onvoldoende uitvoering wordt vastge steld, zal de bespuiting op last van den bur gemeester en op koeten van den overtreder wórden uitgevoerd. Wat de bespuiting der aardappelvelden be treft, daarover zyn in alle gewesten van het daarvoor in aanmerking komende deel van ons land, dat is het gedeelte ten Zuiden van den Ryn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Waterweg, op initiatief van de burgemeesters byeenkotnsten gehouden met de land- en tuin bouworganisaties, waarop ambtenaren van den plantenziektenkundigen dienst voorlichting ge ven Inzake de organisatie en de uitvoering dezer bespultingen. In zeer vele gemeenten zyn, in het byzafi- der voor de bespuiting van de kleine perceelen spuitorganisaties opgericht, welke dit werk vooi de verbouwers zullen uitvoeren. Van rykswege zyn voor deze organisaties een aantal sproeimachines beschikbaar gesteld. By op de aanwezigheid van den kever onderzoeken de grootere verbouwers is voor de aanschaffing en er onmiddeliyk mededeellng van doen als zy van sproei machine» voor eigen bedryf propa-1 den kever of larven van dezen vinden. Door hei e uitspraak van het Hóógste Rechtscol- J lege in den lande, waarby het R.A.P. verbindend werd verklaard, heeft het zonnig vooruitzicht op genoeglyke Pinkster dagen voor" velen verduisterd. Immers, den passagiers der wilde bussen, waarmee juist de minst draagkrachtigen, wier leven vaak zoo gchaarsch aan pretjes is, gehoopt hadden* „naar den buiten!’ te kunnen trekken, werd door deze uitspraak de weg naar de geneugten van een Pinksterweekeinde ver van ho^k en ajjendag afgesneden. Hoe groot en bitter die teleurstelling is geweest, bleek uit de heftige verwyten en de oprechte ver ontwaardiging, «*elke door de zich gedupeerd voelenden vaak werden geuit. Waarom moest deze beslissing nu juist vlak voor Pinksteren vallen? Is dat nu geen moedwillige plagerij van den kleinen man? Zoo werd er gevraagd en natuurlyk kreeg minister Goseling, die voor velen het meest zwarte schaap in de kleine kudde van het kabinet schynt te zyn, weer de schuld, een schuld, die te zwaarder aan dezen katholieken bewindsman werd aangerekend, omdat juist de kinderryke ge zinnen zich van de goedkoopste reisgelegen heid beroofd zagen. In het bijzonder trof deze uitspraak van den Hoogen Raad de wll- de-busexploitanten en hun personeel,want al kregen die gedwongen vryaf, zij moesten ook het extra-slaatje, dat te slaan viel, mis sen, terwyl de toekomst voor hen geen hoop meer biedt. Hoe begrypeiyk de desillusie van velen ook moge geweest zyn, een desillusie, die niet overwonnen kon worden door de tegemoetkomendheid, waarmee de directie der Spoorwagen Plnksterweekend-retours in- •telde, vele geuite klachten en verwyten wer den onjuist gemotiveerd en geadresseerd. De Nederlandsche visschers, die op Duitsche ~™«rs waren, mogen op het oogenblik van hun «on 85 pet. naar Nederland overmaken aan hun Kezin. Hoeveel dit bedraagt hangt geheel af van gemaakte besomming. In verreweg de meeste gevallen komt dit echter neer op 30 R.M., dus oigens den huldigen koers van de mark onge veer 22 per week. f OP 1 zal een nieuwe en, naar de N. R. Crt. ^rneemt. voor de visschers ongunstige regeling iuerklng treden. Volgens deze nieuwe regeling “then de visschers uit Dultschland voortaan nJ. «et meer dan 60 pct. van hun loon mogen over maken naar hun gezin in Nederland. De overige Pet. zullen zy in Duitschland moeten ver ren. Ook by terugkomst zullen zy van deze 'Opct. niets mogen mede nemen, behalve de ge- toegestane 10 R.M. Ten hoogste zuUen zy bi Van het overschietende.loon In natura, den vorm van kleeding of dergeiyke mogen ““Oenemen. houten bruggetjes, de lommerryke er- Men deelt ons van werknemerszyde het vol gende mede: Vrydagmorgen zyn In de Industrieele Club te Amsterdam de besprekingen tusschen de di recties van de Hengelosche metaalbedrijven Stork. Dikkers en Hazemeyer en de vertegen woordigers der drie metaaibewerkersbonden over de verhooging der loonen voortgezet. Volledige overeenstemming kon niet worden verkregen, doordat men zich aan de zyde van den Me- taalbond sterk verzette tegen het verhoogen der loonen van de arbeiders, die thans In de ondernemingen de normaal geldende hoogere uurloonen verdienen. De directies der N V- Stork en van de firma Dikkers hebben wel bewilligd tn een loonsvt r- hooging voor de jongere arbeiders en voorts zullen de loonen van de oudere werklieden, die wat ver zyn achtergebleven, een verbetering ondergaan. De N-V- Stork zal de loonen van alle geschool den. die van 15 tot en met 29 cent per uur verdienen, met één cent verhoogen. De ge schoolden, die van 30 tot en met 44 cent ver dienen, krygen twee cent verhooging, terwyl de geschoolden, die 45 cent of meer verdienen, eveneens‘één cent verhooging zullen krygen. De geoefenden, die aan deze onderneming werkzaam zyn en die maximaal 44 cent per uur verdienen, kryge'n ook één cent verhoo ging. De firma Dikkers zal de loonen van al haar arbeiders, die van 15 tot en met 29 cent ver dienen, met één cent verhoogen. zy die van 30 tot en met 44 cent verdienen, ontvangen een verhooging van 2 cent. Bovendien krygen de geschoolden, die van 45 tot 54 cent per uur verdienen, één cent verhooging. Voorts is deze firma bereid, aan de arbeiders, die 25 jaar of langer in dienst zyn, een waar- deerings-vacantie toe te kennen en wel voor elke vyf dienstjaren boven de 20 één halve dag. Deze waardeeringsvacantle komt boven de normale vacantie-week. In Hengelo Is deze vacantie usance. De N.V. Hazemeyer zal de loonen niet verhoo gen. Hét resultaat der besprekingen zal Donder dag aan de leden worden voorgelegd. Aan het vorenstaande kan nog worden toe- at de Pinkstervreugde voor de wilde- I 1 busondememers en hun jjersoneel werd vergald, was een risico, dat zy kenden en aanvaardden. Zy hebben dus niet het recht zich erover te beklagen nu dit risico ten ongunste van hen is uitgevallen. Het «teeds gelegde en ook tegengesproken ver band tusschen het belang der niet-rendee- rende Nederlandsche sjxorwegen en den strijd tegen de wilde bussen heeft wel een andere vraag doen njzen, waarop nog geen antwoord gegeven is. Indien het belang der Nederlandsche Spoorwegen een algemeen be lang is, dat niet door een ongecontroleerde en ongebreidelde concurrentie mag worden belaagd, waarom worden er dan geen maatre gelen genomen tegen het welig tierende par ticuliere vrachtgoederenvervoer per auto. Dagelijks doorkruisen tal van particuliere vracht- en bodediensten met monstrueuze vehikels het land van Noord tot Zuid en van Oost naar West, en onttrekken wellicht heel wat meer inkomsten aan de Spoorwegen dan het wildebusvertier ooit gedaan heeft. Wy willen hier niet pleiten voor een aan banden leggen van ook dAt vervoer, maar slechts wyzen op een niet te miskennen in consequentie. 'Noodig is een harmonische samenwerking en arbeidsverdeellng tusschen de openbare en de particuliere vervoergele- kénheden in de lucht, ov»r water en over land, waarby ieder het rechtmatige en rede lijke zyne krygt en het publiek de best mo- gelyke service tegen redelyken prijs ontvangt. Van zulk een harmonischen toestand zijn wy belaas nog ver verwyderd. ook na de nieuwe Aanvulling van het R.A.P. en dat zal nog l*ng veler vreugde vergallen, niet alleen op Pinksterdagen, maar eiken dag. dien God geeft. De V. V. V. Broek op Langendyk- heeft, in samenwerking met de V. V. V. Alcmaria. daar- by den steun verkregen van de „Alkmaar Packet” en de Nederlandsche Spoorwegen, waardoor het mogelük werd een zeer attrac tieve trip samen te steKen, die de nog onont dekte schoonheid van den Langendyk combi neert met de wel vermaarde bekoring van Alk maar en zyn kaasmarkt in het byzonder, ter wyl de vaart van Alkmaar naar Amsterdam weer eens opnieuw leert, dat men het mooie van ons lage land nog altyd het best vanaf het water kan verkennen. (Van onzen specialen verslaggever) Wanneer men hoort of leest van het „Ryk der duizend Eilanden'' denkt men on willekeurig aan koraalrif met tropisch ge was overlommerd en bespoeld door een verre, violetkleurige zee, die er met krul- mig schuim In duizend tinten op breekt. En als men dan verneemt, dat dit Ryk in eigen land moet worden gezocht, is men onmiddeliyk geneigd een plaatselyke pro paganda te veronderstellen, gelyk te stellen met de ietwat naïeve reclame, we ke wy ooit een Drentsche V. V. V. zagen maken, we ke de eigen provincie den toerist als het „Noordsch Pompei” aanbeval. Toch geldt dit niet voor de „Duizend Eilanden'’. De naam is eeriyk en verdiend, hun aantrekkelykheld niet ontleend aan een min gelukkige vergeiyklng met het een of ander exotisch oord, maar de faam, die men er vestigen wil. berust op een stuk echt Hollandsche schoonheid, onontdekte schoonheid tot dusver, maar met een be koring, die landgenoot en vreemdeling ge- Wkeiyk trekken zal. Het land der „Duizend Eilanden” is de streek van den Langendyk. even boven Alkmaar en de actieve V. V. V., die ter plaatse is opgericht, zal dit seizoen een eerste poging doen opi de belangstelling voor dit kersversche toeristenoord gaande te maken. ten onrechte verleerd zyn te genieten. En het schutten in het slulskolkje tusschen de Rlng- sloot en het water van het Geestmer Ambacht was een genoeglyke verpoozlng, zoo in de koes terende zon en met een lekker snuifje teerlucht van de versch behandelde schoeiing in den neus.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17