Een vaart 9 VAFIADIS „XpninQln Cmma „fritues Tteatrlx" het Rijk der „Duizend Eilanden” VERGALDE PINKSTERVREUGDE x m IN or IR rz Tot twaalf jaar veroordeeld STRIJD INGEZET TEGEN COLORADOKEVER ONBEKENDE SCHOONHEID IN EIGEN LAND - LUIK 1939 DINSDAG 30 MEI 1939 Uit de metaalindustrie De houten Grot van Han UITSLAG PRIJSVRAAG Auto bij Nijkerk tegen een boom gereden Begrafenis generaal C. J. Snijders WERKVERSCHAFFING EN MILITAIRE DIENST EEN GEDENKTEEKEN VOOR GENERAAL SNIJDERS DOODELIJK ONGELUK IN GASFABRIEK A i komen JUNI resp. JULI a.s. in de vaart !l INTERNATIONALE WATERTENTOONSTEUJNG MEI - NOVEMBER *1 Rechtbank veroordeelde Langendyk in vogelvlucht, gemaakt vanaf het hoogste punt der R K kerk te Noord- gaachlad Scharicoude, geeft een duidelijk beeld van het land der duizend eilandje» HAVAS GELDH Tusschen koker en lift bekneld van Jan Hoving overleden i Honderdjarige overleden veiling. toe Woensdagmiddag te Den Haag en zal .One in rondom de j s,- Regeeringtmaatregelen eischen evenwel aller medewerking Eerste, feestelijk geënsceneerde ontdekkingstocht Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden rechtbank drama te «pihot Engeland verzacht eenigszins zijn maatregelen den den U Hoogen l reitetandig De oudste inwoonster van de gemeente Olde- hroek, de weduwe W. Brink, geboren van Boven, U overleden. zy zou op 13 Juni as. 101 Jaar zlln geworden op ruime schaal verspreiden van kaarten met modellen van den kever en de larven, zoomede van vlugschriften met een gekleurde afbeelding op de scholen, bij vereeniglngen. enz., worden alle personen in de gelegenheid gesteld met het ulteriyk van het Insect kennis te maken, opdat zy het kunnen herkennen. Voor een volledige bestrijding van den Colo rado-kever is de medewerking van de geheele bevolking noodig. twaalf met aftrek der preven- kom heeft het minder Intiem. gevaar tijd ntet niet 10 pr. te af De nieuwe motorschepen en De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal C. J. Snijders zal Woensdag om 13 uur geschieden op de be graafplaats Oud Elk en Duinen te Den Haag. Uitspraak der Maastrichtsche inzake het Hoensbroek Gedeeltelijke verhooging loonen In verband met de in ons land genomen maatregelen, ter bestryding van den Colo radokever kan het volgende worden mede gedeeld. Zaterdagavond om acht uur is op den rijks weg tusschen NUkerk en Amersfoort onder de gemeente Hoevelaken een auto, komende uit de richting Nijkerk, Juist over de grens van deze gemeente door tot nu toe niet bekende oorzaak aan de rechterzyde van den weg tegen een boom gereden ned. VISSCHERS in DUITSCHLAND COLORADOKEVER EN ONZE TUINBOUW EXPORT In den auto zat de familie Boezenkool uit Rotterdam, die Zaterdagmorgen uit Rotterdam naar Meppel was gegaan om daar de ouders van den heer Bdie de Pinksterdagen te Rot terdam zouden doorbrengen, op te halen. De heer Boezenkool, die den auto bestuurde, liep slechts eenige lichte verwondingen op. doch zyn 73-Jarlge vader werd zoo zwaar gewond, dat hy, terwyi hem de eerste hulp werd geboden door den Juist pasaeerenden dr. Melles uit Gro ningen den geest gaf Zyn stoffelyk overschot is per brancard naar het lijkenhuisje te Hoeve laken overgebracht Beide inzittende dames kregen verschillende hoofdwonden Zij werden naar een nabygelegen boerdery gebracht en daar door dr van Lent uit Nykerk verbonden. Een tweetal kinderen kwam met den schrik vrij. De auto werd seer ernstig beschadigd. Si arettln van de versch behandelde schooling neus. ganda gemaakt, voorzoover die verbouwers niet reeds over machines beschikten. In een deel van het gebied werd bespuitlng ter bestryding van de aardappelziekte reeds regelmatig toegepast en aan het combineeren van de Coloradokeverbestrijdlng met die van de aardappelziekte, wat ook voor de andere deelen van ons land van groot nut kan zyn, zal ook verder de noodige aandacht worden gewyd. Zaterdag is de 34-jarige G. v. d. W. by zyn werkzaamheden in de gemeentelyke gasfabriek te Den Haag bekneld geraakt en gedood. Omstreeks half elf was de man in een trechter aan het cokes wegstampen, waarby hy tusschen den koker, waarin hy werkte en een omhoogkomenden wagen van een hellend» l'ft bekneld raakte. Degene, die den wagen be diende. heeft de voorgeschreven signalen gege ten, doch waarschjfniyk heeft het slachtoffer deze niet gehoord Niemand heeft aan dit tra gisch ongeval schuld. Het Hfk is naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. Bewijs van deelneming Namens het Centraal Comité tegen ondermij ning van 's Lands weerkracht hebben de voor zitter van dat Comité. Kolonel W. Schutte en de secretaris, reserve-kaplteln der Jagers, D. J. Karres, in verband met het overlijden van gene raal Snyders een condoléance-telegram aan me vrouw Snyders geaonden. Het bestuur van de Koninkiyke Nederlandsche Vereeniglng „Ons Leger" doet een beroep op het Nederlandsche volk, opdat er spoedig een waar dig gedenkteeken zal verryaen op het graf van den grooten Nederlander, generaal Snyders, den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht. Alle giften zyn waardevol. Bydragen kunnen worden geaonden aan den penningmeester der Koninkiyke Nederland«ehg Vereeniglng te Tilburg, giro no. 19868, met ver melding van: „gedenkteeken Generaal Snydera" en met duideiyke vermelding van naam en adres van den afzender. De bydragen zullen in het maandblad Leger” worden verantwoord. 'De contröle op de plaatsen, waar het insect het vorig Jaar Is opgetreden, wordt geheel van rykswege uitgevoerd. Rondom deze plaatsen zyn aardappelplanten uitgezet, die gedurende 2% maand dageiyks op de aanwezigheid van den kever worden ge controleerd. Op alle plaatsen, waar de Coloradokever dit jaar zal blyken voor te komen, zal de uitroei ing van rykswege ter hand worden genomen. Een volledige uitroeiing kan echter alleen worden verkregen, als alle verbouwers nauw keurig op hun aardappelgewas toezien en dit Het aantal vervangingen van thans onder de wapenen zynde personen dogr werklooze dienst plichtigen wordt, naar de Ned. verneemt, eenigs zins geremd, doordat bepaalde instanties zich op het standpunt schynen te stellen, dat zy, die In de werkverschaffing zyn tewerkgesteld, werkloos zyn en dus voor die vervanging in aanmerking komen. De voorbereiding voor de bespuitlng van alle aardappelvelden is reeds ver gevorderd. Op de goede uitvoering zal toezicht worden uitge oefend door ambtenaren van den plantenziek- tenkundigen dienst, die hierby nog de beschik king zullen krygen over een 80-tal controleurs, die voor deze contröle gedurende eenige maan den werkzaam zullen worden gesteld. De Maastrlchtsehe Zaterdagmorgen den 48-Jarlgen invaliden myn- werker J H B afkomstig uit Nleuwleuzen iJ3r.), terzake doodslag op zyn kostbaas, den 53-jarlgen mynwerker H J. Dulsings en we gens poging tot doodslag op den 69-jarigen landbouwer C. J. Ruyters en den 26-Jarigen zoon F. J. Dulsings. zulks in den vroegen mor gen van 7 Maart van dit Jaar te Hoensbroek in zyn kosthuis aan de Zandstraat tot jaar gevangenisstraf, tleve hechtenis. B. had op vader en zoon D verschillende re volverschoten gelost, na een half uur van te voren op den ouden R. twee schoten te heb ben afgevuurd, omdat deze naar zyn meenlng tydens den slaap te veel snurkte De elsch van het OM was vyftien jaar. Mr H. F. Sanders te Maastricht was verdediger Ui deze zaak Dit is de vermaarde Langendyker de eerste in haar soort ter wereld, welke met haar vernuftige apparatuur en werkwyze inder daad met eere mag worden genoemd ais de bakermat van het veilingwezen Deze te heb ben gezien is op zich reeds een tocht naar de Duizend Eilanden waard. Het voor deze bespultingen benoodigde loodarsenaat wordt dit jaar van rijkswege kos teloos ter beschikking van de verbouwers ge steld. Met de distributie daarvan is reeds een begin gemaakt. Zooals gezegd, de aantrekkeiykheden van Alkmaar behoeven niet meer ontdekt te worden, al zal men de landgenooten. zelfs uit nabye omgeving, niet den kost moeten geven, die nog nimmer de kaas markt zagen, fn welk een sfeer heeft toch dit oer-vaderlandsch bedryf, vol kleur en beweging met zyn nog levende, eeuwen oude tradities in die prachtige omlijsting van oude Hollandsche stad, met de monu mentale Waag, het vertier van schepen op het grachtwater, het carillonspel uit den toren, dat aan dit alles iets plechtlg-feeste- lyks geeft. En als men verzadigd is van het bont vertier op de markt, wanneer men zich heeft laten verklaren, waarom er dit alles zoo geschiedt, om het door Juist begrip nog beter te waardeeren. moet men eens verder die stad in zwerven, om tel kens en telkens opnieuw te worden verrast door de bekoring, welke zy bezit, de atmos feer. die er hangt. Alkmaar biedt meer dan zyn kaasmarkt alleen! 73-jarige heer om het leven gekomen El anden en de tocht gaat voort, gedeel- teiyk langs de erven van Broek, verder door de wijde zilveren voren tusschen het Lan gendyker akker and. dat inderdaad, met de bewoonde gedeelten, n onafzlenbaren archi pel vormt. Ons heeft deze vaart byzonder bekoord In de bebouwde aspect iets van Giethoorn maar zeker zoo aantrekkeiyk Ook hier de die telkens, tusschen ven aan weerskanten, van oever- tot oever kant welven, de bloeiende boomen en bloe- semende heesters die boven het water hun kroonen en bloemweelde te pronk hebben gehangen En de verbondenheid met water en bedryf komt wel opmerke yk tot uiting door .de ligging van de begraafplaats der N H kerk, met hpog geboomte pal aan den vaarweg, waar de dooden onder het ge- lykmatlg gelid van hun zerken het getokker en geplas zouden kunnen hooren van de schuitjes, waarmee ook zy eenmaal de gewonnen vrucht van hun grond vervoerden. voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND” gevoegd, dat de directie van den Metaalbond van meenlng was. dat tydens de onderbande- lingen over een collectief contract geen ver hooging der loonen moest plaats vinden en dit vooral niet, omdat de loonen der drie be- drijven den toets der crlttek hl behooriyk kunnen doorstaan Om dese reden hebben de directies der genoemde ondernemingen nog toegezegd, dat in September as. opnleu* gecon fereerd kan worden, als er nog geen afsluiting van het contract is geweest Met de directie van de Heemaf was Inmid dels overeenstemming bereikt. Met deze was overeengekomen, dat aan de arbeiders 3 pet. van het totaal-loon. dat in 1938 was verdiend, als extra-premle zou worden betaald. De ar beiders zien dan tot en met Januari van het volgende jaar van een actie voor verhocglng der uurloonen af. Deze bestryding moet in de eerste plaats ge schieden door maatregelen, waardoor wordt voorkomen, dat het insect zich in ons land ves tigt. Dit geschiedt door: 1. De bespuitlng van alle aardappelvelden, in het als verdacht te beschouwen gebied, met loodarsenaat, waardoor daarin voorkomende kevers of larven worden vergiftigd. 3. Nauwkeurige contröle op de plaatsen, waar het insect het vorige jaar is opgetreden, om de zekerheid te hebben, dat het daar vol ledig is uitgeroeid. J 3. Zeer uitgebreide voorlichting inzake het uiteriyk van den kever en van de larven, opdat deze onmiddeliyk warden opgemerkt, als zy ergens aanwezig blyken te zyn en opdat zy aldaar kunnen worden uitgeroeid. Daaraan wordt propaganda voor het nauwlettend toezien op alle aardappelvelden verbonden. Wat de bespuitlng der aardappelvelden be treft. daarover zyn in alle gewesten van het daarvoor in aanmerking komende deel van ons land, dat is het gedeelte ten Zuiden van den Ryn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Waterweg, op initiatief van de burgemeesters byeenkomsten gehouden met de land- en tuin bouworganisaties, waarop ambtenaren van den plantenziektenkundigen dienst voorlichting ge ven inzake de organisatie en de uitvoering dezer bespultingen. In zeer veie gemeenten zyn, in het byzon der voor de bespuitlng van de kleine perceelen spuitorganisaties opgericht, welke dit werk vooi de verbouwers zullen uitvoeren. Van rijkswege zyn voer deze organisaties een aantal sproeimachines beschikbaar gesteld. By op de aanwezigheid van den kever onderzoeken de grootere verbouwen is voor de aanschaffing en er onmiddeliyk mededeellng van doen als. zy van soroeimachtnes voor eigen bedryf propa- den kever of larven van dezen vinden. Door bet ten onrechte verleerd zyn te genl schutten in het slulskolkje tusschi sloot en het water van het Geestmer Ambacht was een genoeglyke verpoodng. zoo in de koes terende son en met een lekker snuifje teerlucht den In zyn woning te Halfweg is op 62-Jarigen leeftyd overleden de heer Jan Hoving, voorzitter un de vrydenkersvereeniging „De Dageraad”. De overledene was vele Jaren achtereen redac teur van het weekblad „De Vrijdenker". Verder zullen in een aantal gemeenten nog controleurs voor dit werk worden aangewezen, terwyi naar samenwerking met de gemeente en rykspolitie en met de Koninkiyke mare chaussee zal worden gestreefd. Indien er verdenking bestaat, dat de bespul- tlng niet of op onvoldoende wijze is uitgevoerd, zal een aantal aardappelbladeren op het be treffende veld worden verzameld en zal dit scheikundig op de aanwezigheid van arsenicum worden onderzocht. Indien onvoldoende uitvoering wordt vastge steld, zal de bespuitlng op last van den bur gemeester en op kosten van den overtreder worden uitgevoerd. Maar de „Duizend Eilanden" zyn dan toch het ultelndeiyk doel, wy hebben de eerste ex cursie. die een officieel en feeetelyk tintje droeg, meegemaakt en met oprechte vreugde genoten van deze ervaring. De tocht wordt van uit Heer Hugowaard (of ook Broek zelf) ge maakt met zoogenaamde akkerschulten, waar van er nu een heele vloot was gerequlreerd om het talrijke gezelschap te vervoeren. Er was op een der bootjes zelfs een heel muziekcorps ingeacheept: Advendo uit Broek op Langendyk, dat een eeresaluut verdient voor het voortref- feiyk gespeeld Wilhelmus waarmee het de deelnemers begroette, een stuk muziek, dat hier aan Hollandsch water in het wyde land rond om met zyn wakkeren, doorstaanden wind van over de duinen wel heel sterk ontroerde. De akkerschultjes, vroeger als punters ge bouwd. worden nu door motoren gedreven, welker bescheiden gerucht gelukkig niet by machte is de sfeer te verstoren van zoori vaart, laag op het zon-overgoten, ruischelend water langs weelderig bloeiend land, waar ditmaal heel de bevolking was samengestroomd en groette, vlaggen werden uitgestoken en scheper, gepavoiseerdeen arcadische vreugde, die wy ten onrechte verleerd zyn te geniet/n. En het de Ring- D» plllorMk» g«ch>»d«nu van d« Maai VaU.1 ud door Uourrijk» optochten en openluchtspelen In Honderden deelnemers In prachtige cortumeerlng legen kundigen achtergrond Vrydag is te 's-Gravenhage de trekking ge weest van den luisterwedstryd, welken ten be hoeve van bovengenoemd fonds de K R. O ge organiseerd had. De eerste prys viel ten deel aan L. M Fens, te Vllsslngen (een week-end jacht); 2e pr. (mo- torrywlel) aan mej.xF. R. Brosl. te Haarlem: 3e pr radiotoestelaan mevr. T. Rodenburg, te Groningen; 4e pr. (kunstwerk, vervaardigd door Joep Nicolas) aan mevr. R. Bruno-Knop- pers, te Overlangel by Ravensteln; 5e pr. (slaap kamerameublement) aan zuster Wortel, te Af- ferden; 6e pr. (Portable schrijfmachine) aan A M Slegh. te Kerkwyk. by Zaltbommel; 7e pr (haard) aan mej. B. Oldhoven. te Kampen; 8e pr. (cassette Gefo-zilver) aan mevr. M. van VossBouvy. te 's-Gravenhage: 9e pr. (ticket Amsterdam-Rotterdam naar Groningen) aan A. C. Middelkoop, te ’s-Gravenhage en iheetwaterapparaati aan Truus Broekhoff Amsterdam. Men deelt ons van werknemerszljde het vol gende mede: Vrydagmorgen zyn in de Industrleele Club te Amsterdam de besprekingen tusschen de di recties van de Hengelosche metaalbedrijven Stork, Dikkers en Hazemeyer en de vertegen woordigers der drie metaalbewerkersbonden over de verhooging der lbonen voortgezet. Volledige overeenstemming kon niet worden verkregen, doordat men zich aan de zyde van den Me taalbond sterk verzette tegen het verhoogen der loonen van de arbeiders, die thans In de ondernemingen de normaal geldende hoogere uurloonen verdienen. De directies der N V Stork en van de firma a Dikkers hebben wel bewilligd in een loonsvtr- hooging voor de jongere arbeiders en voorts rullen de loonen van de oudere werklieden, die wat ver zyn achtergebleven, een verbetering ondergaan. De N V. Stork zal de loonen van alle geschool den. die van 15 tot en met 29 cent per uur verdienen, met één cent verhoogen. De ge schoolden. die van 36 tot en met 44 eent ver dienen. krijgen twee cent verhooging, terwyi de geschoolden, die 45 cent of meer verdienen, eveneens één cent verhooging zullen krijgen. De groetenden, die aan deze onderneming werkzaam zyn en die maximaal 44 cent per uur verdienen, krygen ook één cent verhoo ging. De firma Dikkers zal de loonen van al haar arbeiders, die van 15 tot en met 29 cent ver dienen, met één cent verhoogen. zy die van 30 tot en met 44 cent verdienen, ontvangen een verhooging van 2 cent Bovendien krygen de geschoolden, die van 45 tot 54 cent per uur verdienen, één cent verhooging. Voorts is deze firma bereid, aan de arbeiders, die 25 jaar of langer In dienst zyn, een waar- deerings-vacantie toe te kennen en wel voor elke vyf dienstjaren boven de 20 één halve dag. Deze waardeeringsvacantle komt boven de normale vacantie-week. In Hengelo Is deze vacantie usance. De N V. Hazemeyer zal de loonen niet verhoo gen. Het resultaat der besprekingen zal Donder dag aan de leden worden voorgelegd. Aan het vorenstaande kan nog worden toe- mmers de minister van Justitie heeft niets te maken met de beslissing van den Raad, die alleen en volkomen en onafhankeiyk de juridische conclusie trok uit een door de meerderheid der volksvertegenwoordiging aanvaard regle ment. Dat de Hooge Raad niet gewacht beeft met recht te spreken in het by hem aanhangig gemaakt geding, totdat de Pink sterdagen voorby zouden zyn, kan men hem moeilük kwalyk nemen. Recht is recht en wetsovertredingen kunnen nu eenmaal geen <kg te lang geduld worden, hoe prettig die wetsovertredingen voor sommigen onder be paalde omstandigheden ook mogen zyn In dien de Hooge Raad by zyn beslissingen rekening zou houden met overwegingen als die, welke sommige door zyn uitspraak ge dupeerden ten beste hebben gegeven, dan zou het met het gezag en de onafhankelykheid an de zonder aanzien des persoons handelen de gerechtigheid in ons land gedaan zyn. Dat de minister van Justitie en dus ook de hui dige functionaris niet den geringsten invloed beeft op de beslissingen van den Hoogen Raad 1* voldoende gebieken. toen de Hooge Raad de opvatting van dien minister over de verblndendheid van het nog niet door een noodwetje gewyzigde RA.P. in het ongelyk stelde. Zoo vaart men voort langs gouden regen, seringen, bloeiende vlier en meidoorn met tel kens een verrassenden doorkyk op een boeren erf of naar buiten in de ruimte van het water- doorsneden land Ook gaat de tocht, in onbe vangen aanvaarding van alles wat menschen nu eenmaal verrichten, langs het rusUek gelid der „Duizend Gemakjes", knusse houten huis jes. eender groen geschilderd en heel niet sto rend. zoo argeloos weggezet aan het water, be halve misschien dat eene. dat wy ergens zagen en dat uit beton was geconstrueerd, bomvry misschien, maar lang niet aardig. Ook het gedeelte van de route, dat bulten tusschen de akkers voert, de bouwgrond der vermaarde Langendyker producten, aardappelen en kool, uien en penen, kastomaten en ram menas en wat al niet meer, producten, die van hier door heel het land worden vervoerd en 77 eenmaal ook in reusachtige kwantums tot ver over de grenzen, is byzonder aantrekkeiyk en zeker voor hen, die dit alles nimmer kenden. En tot slot de emotie van een vaart in de reusachtige Veilinghal der Langendyker Groenten Centrale, een reusachtige houten grot van Han. waar in het halfduister vegen diffuus zonlicht wondere effecten op het goudbruine water teoveren. waar een sterke teerlucht zich mengt met de zoete geur van versch gesneden groente: een vaart, die merkwaardig lang door sche merige houten spelonken voert om te ein digen in iets, wat het best sou zyn te ver- gelyken met een kerk, waarvan het midden schip te gereserveerd voor zeemeerminnen De V. V. V. Broek op Langendyk heeft, in samenwerking met de V. V. V Alcmaria, daar- by den steun verkregen van de „Alkmaar Packet” en de Nederlandsche Spoorwegen, waardoor het mogeiyk werd eenv zeer attrac tieve trip samen te stellen, die de nog onont dekte schoonheid van den Langendyk combi neert met de wel vermaarde bekoring van Alk maar en zyn kaasmarkt in het byzonder. ter- wyi de vaart van Alkmaar naar Amsterdam weer eens opnieuw leert, dat men het mooie van ons lage land nog altijd het best vanaf het water kan verkennen. Het gevaar van den Coloradokever had eenigen tyd geleden de Engelsche regeering aanleiding gegeven plannen te ontwerpen, waardoor de invoer van tuinbouwproducten uit ons land In een straal van 50 K M., waar een kever gevonden is. verboden zou zyn. Hierdoor werd dan vooral de tuinbouw die op den open grond werd beoefend, getroffen, omdat de be palingen voor producten, onder glas geteeld, niet zouden gelden. Daar onze tuinbouw door een dergelyken maatregel ontzettend gedupeerd zou worden, zyn aanstonds nA het bekend worden van die plannen besprekingen geopend tusschen de Nederlandsche en Engelsche autoriteiten, ten einde te trachten eenige verzachting in de oe- pallngen te verkrygen. Naar we vernemen, zyn deze besprekingen thans geëindigd, waarby het gelukt is eenige verzachtende bepalingen te verkrygen. Zoo heeft Engeland er In toegestemd dat als gebied, waar voor het verbod zal gelden, niet aangenomen wordt een vindplaats, doch een haard van den Coloradokever, waar dus talryke kevers aan wezig zyn. Verder is toegestemd, den datum van ingang der maatregelen Iets later te stellen, en den termyn van beëindiging Inplaats van 15 October, op 30 September te bepalen. Hoewel door deze wyzigingen In de maatregelen eenige verzachting is- verkregen, beteekent een en ander toch een ware ramp voor den Nederland- schen tuinbouw. Immers valt het grootst» ge deelte van tuinbouwend Nederland onder de bepalingen, daar haarden reeds zyn aangetrof fen in de omgeving van onze grenzen, en dus tuinbouwgebieden als de Zuldhollandsche Eilan den, Venlo, enz. onder het uitvoerverbod val len. Er zullen nader nog grenzen worden vastge steld die voor het verbod zullen gelden, doch zeker te. Hat een ernstige slag aan den export zal worden toegebracht. houten bruggetje», de lommerryke er- (Van onzen specialen verslaggever) Wanneer men hoort of leest van het ,Jiyk der duizend Eilanden" denkt men on willekeurig aan koraalrif met tropisch ge was overlommerd en bespoeld door een verre, violetkleurige zee, die er met krul- mlg schuim In duizend tinten op breekt. En als men_dan verneemt, dat dit Ryk in eigen land moet worden gezocht, is men onmiddeliyk geneigd een plaatseiyke pro paganda te veronderstellen, gelyk te stellen met de ietwat naïeve .reclame, we’ke wy ooit een Drentsche V. V. V. zagen maken, welke de eigen provincie den toerist als het .Jioordsch Pompei" aanbeval. Toch geldt dit niet voor de „Duizend Eilanden’. De naam is eeriyk en verdiend, hun aantrekkeiykheid niet ontleend aan een mln gelukkige vergelyking met het een of ander exotisch oord, maar de faam, die men er vestigen wil, berust op een stuk echt Hollandsche schoonheid, onontdekte schoonheid tot dusver, maar met een be koring. die landgenoot en vreemdeling ge- lykeiyk trekken zal. Het land der „Duizend Eilanden” te de streek van den Langendyk, even boven Alkmaar en de actieve V. V. V.. die ter plaatse Is opgericht, zal dit seizoen een eerste poging doen om de belangstelling voor dit kersversche toeristenoord gaande te maken Ongunstige regeling voor over maken van loon O* Nederlandsche visschers, die op Dultsche waren, mogen op het oogenbllk van hun naar Nederland overmaken aan hun ram. Hoeveel dit bedraagt hangt geheel af van »v?ï?naakU bes°mming. In verreweg de meeste vol»*len komt dit echter neer op 30 R.M.. dus den huldigen koers van de mark onge- ^5/22 per week. OP 1 Juli zal een nieuwe en, naar de N. R. Crt. ee'Pt' v°°r de visschers ongunstige regeling nuu" j g treden- Volgens deze nieuwe regeling de visschers uit Duitschland voortaan nJ. et meer dan 60 pet, van hun loon mogen over- ~“eo naar hun gezin in Nederland. De overige riillen zy in Duitschland moeten ver- Jt™- Ook by terugkomst zullen zy van deze Pet. niets mogen- medenemen, behalve de ge- one toegestane 10 R.M Ten hoogste zullen zy T0 «eel van het overschietende loon in natura, rrmn” kleetiin* 01 der8elUke mogen -j--. at de Pinkstervreugde voor de wllde- 1 busondernemers en hun personeel werd vergald, was een risico, dat zy kenden en aanvaardden. Zy hebben dus niet het recht zich erover te beklagen nu dit nsicx^ ten ongunste van hen is uitgevallen. Het Steeds gelegde en ook tegengesproken ver hand tusschen het belang der nlet-rendee- rende Nederlandsche spoorwegen en den Rrjjd tegen de .wilde bussen heeft wtel een andere vraag doen ryzen, waarop nog geen antwoord gegeven is. Indien het belang der Nederlandsche Spoorwegen een algemeen be lang is, dat niet door een ongecontroleerde ongebreidelde concurrentie mag worden belaagd, waarom worden er dan geen maatre- trien genomen tegen het welig tierende par ticuliere vrachtgoederen vervoer per auto, Dagelyks doorkruisen tal van particuliere vracht- én bodediensten met monstrueuze vehikels het land van Noord tot Zuid en van Oost naar West, en onttrekken wellicht heel •at meer inkomsten aan de Spoorwegen dan het wildebusvertier ooit gedaan heeft. Wy •JDen hier niet pleiten voor een aan banden leggen van ook dét vervoer, maar «lechts wyaen op een niet te miskennen in- “•xequentie. Noodig is een harmonische •menwerking en arbeidsverdeeling tusschen te openbare en de particuliere vervoergele- kvnheden in de lucht, over water en over waarby ieder het rechtmatige en rede- Wb* zyne krygt en het publiek de best mo- telyke service tegen redelyken prys ontvangt. Van zulk een harmonischen toestand zyn wy l^laas nog ver verWyderd. ook na de nieuwe •MvulUng van het R A P. en dat zal nog lan6 veler vreugde vergallen, niet alleen op Pinksterdagen, maar eiken dag, dien God geeft e uitspraak van het Hoogste Rechtscol- Tjlege in den lande, waarby het R.A.P. kJ verbindend werd verklaard, heeft het .cnnlg vooruitzicht op genoeglyke Pinkster- voor velen verduisterd. Immers, den ptwriers der wilde bussen, waarmee juist de mtnn draagkrachtigen. wier leven vaak zoo rtw«nich aan pretjes is. gehoopt hadden den bulten" te kunnen trekken werd door d»« uitspraak de weg naar de gmeugten van een Plnksterweekeinde ver rtn honk en allendag afgesneden. Hoe groot n bitter die teleurstelling is geweest, bleek uit de heftige verwyten en de oprechte ver- (gtwaardlging. »*lk» door de zich gedupeerd voelenden vaak werden geult. Waarom moest dese beslissing nu Juist vlak voor Plnksteren Allen? Is dat nu geen moedwillige plagery van den kleinen man? Zoo werd er gevraagd eo natuuriyk kreeg minister Geseling, die Atr velen het meest zwarte schaap in de kleine kudde van het kabinet schynt te zyn, «eer de schuld, een schuld, die te zwaarder aan dezen katholieken bewindsman werd aamerekend, omdat juist de klnderryke ge- dnnen zich van de goedkoopste reisgelegen - beid beroofd zagen. In het byzonder trof dMe uitspraak van den Hoogen Raad de wll- de-buaexploitanten en hun personeel, want al kregen die gedwongen vryaf, zy moesten ook bet extra-slaatje, dat te slaan viel, mis oen. terwyl de toekomst voor hen geen hoop ■aer biedt. Hoe begrypeiyk de desillusie van velen ook moge geweest zyn. een desillusie, die niet overwonnen kon worden door de tegemoetkomendheid, waarmee de directie ter Bpooraregen Pinksterweekend-retours in- etelde, vele geulte klachten en verwyten wer den onjuist gemotiveerd en geadresseerd. Dan echter opent zich bet water van. of juister het water rondom de Duizend EN- tl» (uu

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5