Waterfestijn te Luik I in de pijp! DOUWE EGBERTS BIJ DEN DOOD VAN EEN VRIJDENKER en Geleerde en amusante wateruionderen Prachtig schouwspel van Naar vernieuwing het onderwijs De hengel in de hand 4 DE) Bevordering van den uitvoer FOKKER D. 23 VOOR HET EERST DE LUCHT IN OCEAAN" WOENSDAG 31 MEI 1939 Geslaagde proefvlucht weer 4 Datum nog niet vastgesteld Voor de Brusselsche politie H. R. Krapels overleden J GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN VAN C^MIJNHARDT - Het Lido Nieuwe secretaria benoemd i LANDDAG VAN DE N.S.B. 'A Belgische visschers voor den rechter Gevaarlijk gewond door mosterdgas Regeering kocht lammeren AMSTERDAM >o NEDERLANDSCH-INDIE Duitsch tegenbezoek aan ons land? Stichting opgericht dere- diensten aan bedrijfsleven Carillon voor het Leidsche stadhui* gekeurd xyn ideale pynverdryvera door do typische hartvorm gomakkelijk in te nemen. R. K. METAA^BEWERKERS- BOND e FRIESCHE HEEREN BAAI en BAAI-TABAK f Nederlandsche H fc’> (Van onzen specialen verslaggever) Luik. Mei 1939. hadden ge- t Hartjes spektakel net en Pauselijke onderscheiding Besmette yzeren staaf in den grond de oorzaak Stoomvnsurt MIJ. R.K. Vacantiecursus te Amsterdam door minister van onderwijs geopend Eerste Nederlandsche vliegtuig met neuswielonderstel Het huidige onderwijs sluit niet aan op net milieu, waarin de leerlingen leven. De schooi is te veel ingesteld op de leerstof; het ver schijnsel van het didactisch materialisme. De leerplannen zijn schromelijk overladen, een ge volg van concurrentierecht tusschen de scffolen en van een traditie van meer dan 150 jaar. Men zoekt het niet in het betere, maar in het geven van meer leerstof, een uitvloeisel van de zucht naar „algemeene ontwikkeling”, het verlangen om van alles een klein beetje te weten. Dinsdagavond te zeven uur is op Schip hol voor de eerste maal het nieuwste pro duct der Fokkerfabrieken, het tweemotorl- ge eenpersoons jachtvliegtuig D. 23, dat op den Parjjscben luchtvaartsalon In Oct. jJ. zoo groot opzien baarde, door de geheel nieuwe principes, volgens welke het gecon strueerd was. de lucht ingegaan. Het was voor de Nederlandsche vliegtuig industrie een merkwaardig moment, aan gezien dit tevens de eerste maal was. dat een Nederlandsch vliegtuig met neuswiel onderstel den luchtdoop onderging. •ld. De leuze „vom Kinde aus" beschouwt spr. als een gevaarlijke leuze. Het kind mag niet be palen, hoe en wat het leeren moet. De onder wijzer zal de leiding moeten behouden in de school. den. die listige bedacht heb- hun het van actie ionale Den Z^l er uit de beweging, die het laatste jaar aan het groeien is. iets goeds willen voortkomen, dan moet er samenwerking zijn. Laten we ons vooral niet voorstellen, aldus spr., dat we er zijn. Ten slotte besprak inleider de fouten, welke gemaakt worden bij het onderwijs in (Mant- en dierkunde en in de physica, doordat er naar ge streefd wordt een aftreksel te geven van het geen op hoogere onderwijsinstellingen wordt ge leerd. «•«MW 'Wwwta Geregelde Vracht- en Faaeagieredlenot naar en van terrein «Dn thans gestaakt, terwijl waarschu wingsborden het betreden er van beletten. arbeiders werden direct ontsmet »n nadeelige gevolgen ondervon- Het is een betreurenswaardig feit, dat vele fouten in bet onderwijs voortkomen uit de vorming van te groote klassen. Zoolang de tijdsomstandigheden daar geen verandering in kunnen brengen, zal de vernieuwing baar doel niet kunnen bereiken, omdat zy van den onderwijzer grooter Inspanning en algeheele toewijding vergt. Niettemin zyn er binnen het kader dezer structuur tekor ten, die niet souden mogen voorkomen. Als men die kabelbaan bestijgt by een zy- ingang op den linkeroever, dan verlaat men het luchtvoertuig in den uitersten hoek op den rechteroever en dan kan men zich meteen ook verdere rondzwervingen besparen, vermits men dan is aangeland aan de voeten van H. M. La reine Pédauque, die met haar fameus restau rant een gedeelte van het Lido heeft afgebuurd. Meisjes Am- cur- landsche kust af hun netten uitgeworpen, het- **en bjj de wet van 15 Juni 1883 verboden is. De vaartuigen werden aangehouden en naar Bchevenlngen opgebracht. Na storting van een waarborgsom van 380 doch Bjj verstek Vijf andere i en hebben geen den. Naar sprekers meenlng zou het mogelijk zijn om bij een. juist ingericht onderwijs den school tijd in de laagste klassen tot drie uur per dag te reduceeren Veel meer kunnen de kinderen niet verwerken en een groot deel van den dag stellen zij hun natuurlijk afweerapparaat in wer king: zij laten den Onderwijzer maar praten. In de eerste klassen zou het onderwijs veel meer in de richting van kleuteronderwijs moeten gaan. Wat de taalkundige opvoeding betreft beval spr. aan de kinderen zooveel mogelyk te laten schrijven en praten, al zal dit laatste vooral In groote klassen veel problemen scheppen. Bjj het lezen moet voorop staan, dat de kinderen leeren begrijpen, wat ze lezen. Het is nuttig, dat de kinderen in de laagste klps zoo spoedig mogeljjk opstelletjes leeren maken. Spreker lichtte zijn ideeën met vele voorbeelden uit de practijk toe, welke een duidelijk beeld gaven van de verstar ring, die zich van het onderwijs heeft meester gemaakt. Het is noodzakelijk zich bewust te maken, wat er mét de kinderen, te bereiken is. De experts J. Wagênaar. J. Casparie en Leo Mens hebben in tegenwoordigheid van architect Blaauw van het Leidsche raadhuis het uit «T klokken bestaande groote carillon, bestemd voor het nieuwe raadhuis te Leiden, gekeurd. Deee keuring geschiedde by Van Bergen klokken gieterij te Heillgerlee. De totaal-indruk van het carillon' is zeer gunstig. De klokken sullen spoe dig naar Lelden worden verzonden. Hierdoor liep de markt tegen het einde een beetje op en eindigde beter dan zij begonnen was. Het godsdienstig leven zal heel het onderwijl moeten doordringen, wil het werkelijk doel be reiken. Zou men lezen, schrijven en rekenen de eerste plaats hergeven, dan zou de onderwijs vernieuwing al een heel eind benaderd zyn, want dit zijn de instrumenten, die de menseb noodig heeft om zjjn vermogens In zijn later leven verder te ontwikkelen. Zoo er vernieuwing Tromt, zal het er voor de onderwijzers niet gemakkelijker op worden, al dus besloot spr. zijn pileiding, die door een korte gedachtenwisseling gevolgd werd. In de middagzittlng van den eersten dag sprak Wil de school aansluiten aan het leven, dan moet men de jeugd leeren haar oogen open te houden en haar hersens te gebrui ken. Naar sprekers meenlng moet de meeste tijd bestefd worden aan het taalonderwijs, want zonder taal is geen ontwikkeling moge lijk. Onder taai moet dan óók verstaan wor den lezen, spreken en luisteren. De fouten van het onderwijs vloeien voort uit de rationalistische levensopvatting. Bij de ver nieuwing zullen we ons moeten doordringen van het wezen van „de school”. We moeten er van overtuigd zijn, dat de ouders van nature de opvoeders zijn van het kind, omdat zy de oorzaak zijn van het bestaan van bet kind. Wanneer de school, die over het kind van nature niet te zeggen heeft, voedt slechts op, voorzoo- ver zij daartoe het recht ontvangt van de ouders. Natuurlijk zal de verstandelijke vorming op de school altijd een voorname plaats moeten blijven innemen, doch zij zal in dienst moeten staan van het leven. Dat wil absoluut niet zeg gen, dat we het geheele leven in de school moe ten halen. Er zal rekening moeten worden ge houden met het milieu, waarin het kind leeft De school moet een kind van 7 Jaar opvoeden als een kind van dien leeftijd, dat in een be paalde plaats onder bepaalde omstandigheden leeft. Dan zal elke school ook anders geaard moeten zijn het de da- de Rotterdam - --1 van de Rijnvaart, een bezoek hebben gebracht, tot een tegenbezoek uit te noodigen. De datum is weliswaar nog niet vastgesteld, doch aangenomen mag worden, dat de Dultsche gasten in het najaar hier verwacht kunnen worden. zy zullen dan Den Haag, Rotterdam en Amsterdam bezoeken. De regeer Ingspersdienst meldt: Op 19 Mei Is te ‘s-Gravenhage op machtiging van den minis ter van Economische Zaken opgericht de ..Stich ting tot bevordering van den uitvoer”. Deze stichting heeft ten doel, werkzaamheden op het gebied der economische voorlichting te verrichten, ter aanvulling van hetgeen de eco nomische voorlichtingsdienst op dat gebied ver richt. Waar laatstgenoemde dienst in hoofdzaak ten behoeve van den export werkzaam is, zal zulks ook het geval zijn met de in het leven ge roepen stichting, hetgeen in den naam der stichting tot uitdrukking is gebracht. Geiyk bekend, heeft de economische voorlich tingsdienst tot taak, aan het bedrijfsleven koste loos voorlichting en hulp op economisch gebied te verstrekken. In de practyk is gebleken, dat bij het bedryfsleven meermalen behoefte bestaat aan meer uitgebreid en ingrypend dienstbetoon, dan de economische voorlichtingsdienst met de te zyner beschikking staande krachten, welke geheel door de loopende werkzaamheden in be slag worden genomen, zou kunnen bewyzen, hoewel de hulpmiddelen voor dat dienstbetoon veelal aanwezig zijn. Teneinde in de aldus geble ken behoefte aan aanvullend dienstbetoon te voorzifen, is bovengenoemde stichting opgericht. zy opent de mogeiykheld, aan het bedryfs leven bijzondere diensten, welke bulten het nor male kader der werkzaamheden van den econo mischen voorlichtingsdienst vallen, tegen beta ling te bewyzen. Gedacht wordt speciaal aan meer diepgaande onderzoekingen naar afzet mogelijkheden in het buitenland, waaraan on derzoek ter plaatse in het te bewerken markt gebied kan worden vastgeknoopt Om misver stand te voorkomen, worde er uitdrukkelijk on gewezen, dat de normale werkzaamheden van den economischen voorlichtingsdienst, als tot dusver, kosteloos zullen worden verricht. De minister heeft tot directeur der stichting benoemd dr. T. P. van der Kooy, chef van den economischen voorlichtingsdienst. Het adres der stichting is Rijnstraat 24. 's-Gravenhage Als opvolger van den onlangs overleden se cretaris van den Ned. RK. Metaalbewerkers- bond is in de hoofdbestuursvergadering van den bond benoemd de heer J. Grasso, hoofd bestuurder. Agenten MEYER CO’S SCHEEPVAART MIJ., N.V. AMSTERDAM ROTTERDAM Als eerste inleider sprak pater dr. Joannes O.M.C., docent aan het paedagogisch psycholo gisch instituut te Tilburg, over de grondslagen der onderwijsvernieuwing. Achtereenvolgens be schouwde spr. het feit, dat men om vernieuwing vraagt en de grondslagen waarop de vernieu wing moet berusten. De tegenwoordige school heeft slechts eër. doel. Men vergeet te veel het lichaam en eerlyk moeten we erkennen, dat nog altijd een groot percentage leerlingen verstoken blyft van licha melijke opvoeding. Dinsdag is te Den Durg op Texel de derde groote lammerenmarkt gehouden. Deze markt kenmerkte zich door een grooten aanvoer; er waren nJ. 5838 beesten, tegen het vorige jaar P* Prüzen liepen vanaf ƒ3.79 tot ƒ7.75 was eerst erg I door een te aan gras. Te Lunteren heeft Maandag de NSB. haar Jaariyksche Hagespraak gehouden, waarby vale nationaal-socialisten canwezlg waren. Het woord werd gevoerd door de heeren Ros kam. ten Hoorn, van Geelkerken en Fr. Mussert. De byeenkomst werd afgewisseld met het zin gen van strjjdllederen. De deelnemers defileer den ten slotte voor den heer Mussert. Drie Belgische visschers hebben 20 April van dit Jaar op minder dan drie myl van de Neder- Bij apoth. en drogisten, 12 st. 50 ct. - 6 st. 50 ct- Dit alles levert een ongemeen fraai schouw spel op. een lyrischen lofzang op het !le(eiyke - ement. dat; water kan zijn. En men heeft nog meer party getrokken van het water aan den hoofdingang nJ. op den linkeroever. Op het plein voor dezen hoofd ingang, die zelf geflankeerd wordt door luch- 5422. 1 voor de allerbeste. De handel stug, hetgeen veroorzaakt werd grooten aanvoer en een schaarschte aan gras, door de aanhoudende droogte. De gemiddelde prijs was 5.50 e heer Hoving was mandenmaker I 1 en rietvlechter van zijn stiel, maar hij heeft in ons Christelijk land een treurige vermaardheid verworven als een der meest actieve en fanatieke voormannen van de in het dogma der Oodloochening gevangen vrijdenkerij. De invloeden van Domela Nieuwenhuis, het historisch materialisme en Multa- tuli, die ook den geest van den jongen Wibaut eenmaal vergiftigd heeft, hebben van dezen eenvoudigen, zeker sociaal voelenden, ongeletterden arbeider een gevaarlijken half-intellectueel gemaakt, die heel zijn leven besteedde aan den strijd tegen God, wiens bestaan hij ont kende. In tal van geschriften en rede voeringen, maar vooral in het blad „De Vrijdenker”, dat door hem werd opge richt en geredigeerd,-is hij tegen God en godsdienst ten velde getrokken met een heftigheid, welke Goddank niet enkel instemming vond, maar ook ge zegend verzet wekte. Hij was de beramer en leider tah de beruchte Dageraads- ',.-*sie in Limburg, een veldtocht, welke dank zij de prachtige houding van de Katholieke Limburgers mislukte in een éclatant, beschamend échec. Het vorig jaar nog vertegenwoordigde de heer Ho ving op het Godloozen-congres te Lon den, waartegen ondanks de aanwezig heid van Sovjet-agenten de Britsche minister van Binnenlandsche Zaken geen maatregelen durfde nemen, de Nederlandsche vrijdenkers. de heer L. Welling over het onderwerp ..Naar een nieuwe didactiek”. Wat de hervorming van de Uchameiykc oefe ning betreft, sloot spr. zich geheel aan bij de des morgens gehouden inleiding van dr. Joannes, terwyi hy er op wees, dat het den leerkrachten vrij staat zooveel uren aan dit vak te wyden, als hun nuttig schynt. Spr. verklaarde veel van wat dr. Joannes gezegd had, Xolkoméh te on derstrepen. et meest beslissende moment in I—I ’s menschen leven is dat van den A A dood. Onmiddellijk na het schei den v*n de 2161 van het Schaam voltrekt zich Gods byzonder oordeel. Dan wordt het goede, wat de mensch tijdens zjjn léven heeft verricht, tegen het kwade afgewogen en de rekening der gerech- tigheid door de alwetende goddelijke rechtvaardigheid opgemaakt en afge sloten, onverbiddelijk en onverander- iyk in alle eeuwigheid. Voor berouw, boetvaardigheid en herstel is dan de tijd voorbij. De barmhartigheid en ge nadenrijke lankmoedigheid Gods hebben uitgepleit en de Goddelijke Rechter velt het vonnis, waarop geen beroep meer mogelijk is. Schrikwekkende ge dachten voor hen, die in vyandschap met God leven en Zijn goedertieren heid en liefde miskennen, maar heilzame gedachten voor hen, die, ook al hebben zy uit zwakheid vele misslagen begaan, eerlijk en met telkens hernieuwden wil gestreefd hebben het goede te doen en het kwade te laten. Zooals gij geleefd hebt, zoo ook zult gij sterven. De waarheid van dit waarschuwend woord schijnt bewaarheid bij hiet afsterven van Jan Hoving, den voorzitter van de vrij- deHkersvereeniging ,J)e Dageraad”, dfe op 62-jarigen leeftijd te Halfweg over leed. „Schijnt”, want geen mensch kan weten, wat Gods genade in onbegrype- lyke goedheid en barmhartigheid nog uitwerkt in den stervenden mensch tot op het allerlaatste oogenblik. By het uitvoeren van bouwwerken op de ter reinen van bet Staatsbedryf der Artillerie-In- rlchtingen by de Hembrug vond de 29-jarige ongehuwde arbeider P. Tichelaar uit Zaandam een stuk yzer. dat hy met de handen aanraak te. Direct voelde hy een vreemd gevoel. Zonder er by na te denken, veegde hy zyn handen aan zyn werkkleeren af. In den loop van den avond kreeg de man pijn in het geheele lichaam, wel ke 's nachts zoo verergerde, dat een geneesheer geroepen moest worden. Uit het onderzoek bleek, dat T. in aanraking moest zyn geweest met mosterdgas. Het slachtoffer werd zoo spoedig mogeiyk naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de ge- meentelyke ontsmettingsdienst van Zaandam de woning van T. met chloorkalk deed ontsmet ten. Een onderzoek naar de herkomst van net gevaariyke mosterdgas heeft uitgewezen, dat men maanden geleden proeven genomen had met een mengsel van gas, waarvan mosterdgas het hoofdbestanddeel vormde. De met dit gas in aanraking geweest zynde materialen o. a. een yzeren staaf heeft men na de proefne ming in den grond gestopt. De werkzaamheden op dit gedeelte van het Op 77-Jarigen leeftijd is Dinsdag te Lochem overleden dc heer H. R. Krapels. oud-chef van het Centraal Station te Amsterdam. De heer Krapels was oud-voorzitter van de Herstellingsoord-vereeniging voor spoor- en tramwegpersoneel. Te Lochem was hy voorzitter van de vercenlging „Lochem Vooruit”, welke vereeniging hy heeft helpen oprichten, en ad ministrateur der wonlngbouwvereeniglng. De overledene was Ridder in de Huisorde van Oranje en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. tige zuilengalerijen verheft zich een enorme witte pilaar ten hoogen hemel. En vervolgens komt men langs terrassen, waar bloemen groeien en fonteinen rijkeiyk spatten op een door groote beelden van België’s beste beeldhouwers omgeven esplanade. Bij het visschen rookt men natuurlijk een pijp tabak. Want een pijp stemt zoo rustig en is zoo gemoedelijk. In dezen bewogen tijd, al een reden op zichzelf om pijprooker te worden. Denkt er daarbij aan: D.E. tabak geeft „Wolken van genot" w- y oorwaar, een droeve staat van \j dienst. De heillooze actje van den heer Hoving en zijn vrijdenkers- beweging was en is een schandevlek in het leven van ons land, en allen, die in God gelooven, moéten eendrachtig de handen ineenslaan om te bewerken dat zy wetmatig wordt uitgewischt. De Ka tholieke actie „Voor God” heeft dien goeden stryd aangebonden in een wel- georganlseerd tegenoffensief, dat zich niet slechts concentreert op de godloos heid, maar ook op haar natuurnoodza- keiyke uitvloeisels als het tegennatuur- Ujke neo-Malthusianisme en plat-mate- rlallstische bolsjewisme. Laten wy by de groeve van hem, die in waanwysheid de goddelijke Almacht en Wijsheid zocht te ontkennen, ons voornemen hernieuwen om hetChristeiyk erfdeel onzer vaderen te verdedigen tegen alle aanvallen van welken kant die ook mogen komen. Maar laten wy tevens niet vergeten een gebed om ontferming te storten voor hem, die dé troostelooze, geesteiyke duisternis der godloochening een dageraad noemde, opdat ook voor hem de dageraad van het eeuwige licht door Gods eindelooze goed heid moge opengaan. Naar wy vernemen, heeft H. M. Konin gin Wilhelmina den burgemeester van Brussel, den heer Adolphe Max, een be- langryke gift doen toekomen ten behoeve van het steunfonds van het Brusselsche politiecorps. Er dreigden een paar duizend lammeren on verkocht te biyven, toen de' regeering wederom ingreep en wel door het koopen van 1700 lam meren tegen den gewonen marktprys. 1700 dieren te Texel uit de markt genomen Dat Lido is trouwens toch een centrum van vermaak en tevens een van de mooiste bouw sels van de overigens aan architecturale schoonheden niet overmatig ryke tentoonstel ling. Het is een half cirkelvormig gebouw met treede. of stygende terrassen gelegen om het zwembassin, waar in den loop van den zomer vele artlsten van het water hun kunsten zul len vertoonen en waar men ook in kleine mo torbootjes kan stappen om er onder een oor- verdoovend geraas een vaartocht te beginnen door een Ingewikkeld kanalehstelsel, dat de bezoekers voert langs de waterwonderen. die een vernuftig architect hler’op den rechter oever gewrocht heeft en die wel beschouwd we! zoo interessant zyn als de onafzienbare pa viljoens, waarin Frankryk, de stad Parys en België zelf den bezoekers hun knapheid terzake van den waterbouw 'toonen. Want deze alleen voor de vermakelijkheid van de tentoonstelling bedreven waterbouw «is net zoo knap als de waterwerken, die mem u 14' de pavlljoeps toont.. Alleen zyn deze laatste veel minder amusant en daarom richten de meeste bezoekers aandacht op de vroolyke wonderen van vernuft, die bestaan uit allerlei soorten fonteinen, van kleine klaterende waterstraal tjes "tot sonoor rulschende waterpilaren en bourdonneerende cascades, dit alles temidden van een lusthof, waarin de grilligst gevormde bloemen eir planten van heon- en kwikllcht gegroeid zyn en waardoor zich wandel- waterwegen slingeren. voor byzon- het Oud-chef van het Centraal Station te Amsterdam R. K. Lyceum voor Reynier Vmkeles^ade te wordt door den R. K de hoofdacte een vacantiecursus gehouden, welke de vernieuwing van t on derwijs als onderwerp heeft. Dinsdagmorgen heeft Z.Exc. de minister van Onderwys den cursus officieel geopend. In het aan de sterdam sus voor De radiocontróledienst der P.T.T. heeft Dins dag in samenwerking met de gemeente-politie te Leiden een clandestienen zender in. beslag genomen ten huize van C. M. R.. aan den Ouden Riln te Leiden De zender werkte in de 20 m.-banden onder den roepnaam P.A. O. C.M.L. De eigenaar heeft bekend; tegen hem za proces-verbaal worden opgemaakt. De Nederlandsche regeering zou, naar Handelsblad verneemt, voornemens zyn Rynlandsche autoriteiten, aan wie eenige gen geleden twee onzer ministers, benevens burgemeesters van Amsterdam en met een aantal deskundigen op het gebied Z. H. Paus Pius XII heeft den heer A. B. Kappers te Dedemsvaart begiftigd met het «ouden eerekruis „Pro ecclesia et Pontlfice’ als etkennlng voor zyn groote verdiensten. De heer Kappers is 45 Jaar penningmeester het R. k. Armbestuur in de parochie Awreest Belangrijke gift van H. M. de Koningin Plan van Le Corbusier Deze esplanade, die recht óp de Maas uit loopt is het overbiyfsel van een koen plan, ontworpen door Le Corbusier, den beroemden Franschen architect „van de toekomst" in eigen persoon. Op een goeden dag toen de organisatoren van deze tentoonstelling zich byzonder over moedig voelden, hebben zy Le Corbusier uit- genoodigd om hun te komen vertellen, hoe zy de tentoonstelling moesten bouwen. Le Corbu sier kwam en ontwierp een plan, volgens het welk de hoofdingang van de tentoonstelling den toegang zou openen tot een esplanade, die recht op de Maas aan zou loopen en dan zou overgaan in een brug. die zich in een flauwen boog over het water zou welven en vervolgen» op den rechteroever voort zou gaan met een systeem van passerelles, loopbruggen, die de bezoekers moesten voeren over de boven be schreven waterpartyen tusschen de paviljoens door. - Van dit plan is het een en ander bewaard gebleven. nJ. de passerelles en de esplanade De 3 brug is er niet gekomen en daarom moet mer. r.u aan het einde van de esplanade yllngs rechts of links afslaan. Maar alles bijeen ge nomen is dit toch niet een van de ergst mis lukte plannen van Le Corbusier, die eigenlyk beroemd is geworden wegens zyn plannen, die nooit werden uitgevoerd, weshalve zyn vereer ders hem houden voor een genie, dat te groot voor zyn tyd is. In leder geval dankt men nu om. aan de bemoeiingen van den grooten man een riante entrée, en als’ een goed begin het halve werk lx. dan is de tentoonstelling daarmee ook al voor de helft geslaagd. altyd fascineérende spattend en stralend en stroomend water. Zy is voor méér dan de helft geslaagd, want zy is ruim gebouwd, vroolyk van aan blik en haar bouwers hebben inderdaad zeer verdienstelyk party getrokken van het water.» Al die vroolyke gebouwen met hun lichte kleuren, die zich over een groote uitgestrektheid langs het water verheffen, de vlaggen, die aan hooge masten wappe ren, de roode cabines van de kabelbaan, het miniatuur spoortreintJe. dat over het terrein tuft, de booten, die over de Maas schieten en de breede terrassen langs de oevers, dit alles maakt van de inter nationale tentoonstelling van watertechniek een sci^uwspel. waarby men de techniek misschien minder aandacht zal schenken, dan het water zelf, maar waarmee men zich dus des te beter zal amuseeren. De kenners van ’t metier kunnen binnen in dé paviljpens h^rn hart te goed-doen, de groote menigte Interesseert het meer hoe groot en hoe mooi de paviljoens zyn, zy kykt vooral naar de kleuren en naar het van het »yn ze weer vrygelaten. De visschers moesten zich voor dit feit voor 8en Haagschen kantonrechter verantwoorden, doch waren niet verschenen. By verstek veroordeelde de kantonrechter ''der tot een geldboete van 15.subs. 5 da ten hechtenis, met in beslagneming van waarmede de overtreding is begaan De uitlevering van dit tuig werd bevolen en d* waarde daarvan, by in gebreke biyven, be- Pjakl op Deze eerste vlucht werd gemaakt door den Jongsten invlieger der Fokker-fabrieken, den heer G Sonderman, die eerst sedert eenige maanden in dienst der N.V. Nederlandsche Vliegtutgenfabriek «is. Voorts waren aanwezig de onder-directeur der Fokker-fabrieken, de heer J. E. van Tijen en de procuratiehouder, de heer L. Janse. lid der directie, de hoofd constructeur, de heer Z. M. Beeling, de chef van de constructie-afdeeling, de heer H. Bar- tho, de chef der afdeeling publiciteit, de heer E. Smits en vele andere belangstellenden uit luchtvaartkringen. Sonderman taxide nog eenige malen naar het einde van het veld, zooals hy in de afge- Joopen dagen reeds herhaaldelyk tydens de verschillende taxiproeven heeft gedaan, toen zette hy het vliegtuig met den neus in den wind en startte vol gas weg, om halverwege gas te verminderen en naar het uitgangspunt terug te keeren. Opnieuw startte hy tegen den wind in en te zeven uur precies verhief zich de D 23 voor de eerste maal in de lucht. Zon der het landingsgestel in te trekken, draaide Fonderpian op circa honderd meter hoogte een kleine bocht hoven het veld om daarna, pla- neerende, te landen, zonder af te vangen, te gen den grond vliegende, zooals dat door het neuswiel mogeiyk wordt gemaakt. Ten tweeden male startte de vlieger en maak te nu een wyde bocht boven het veld, weder om een prachtige driewiellandlng makende. Hiermede had het toestel zyn luchtdoop gehad en had het in eerste Instantie zyn luchtwaar digheid bewezen. Natuuriyk is deze eerste vlucht slechts het begin van een groote serie proefvluchten, waar by het vliegtuig zal toonen over welke capaci teiten het beschikt en waartusschen door nog telkens kleine technische verbeteringen zullen worden aangebracht. By de Fokker-hangar hadden directie, in vlieger en constructeurs tal van gelukwenschen in ontvangst te nemen. Naar men weet is de D. 23 uitgerust met twee, in tandem gebouwde Walter Sagitta mo toren van 540 PK. elk en beschikt het over een Intrekbaar landingsgestel met neuswiel. De heer Sonderman, die nog enkele maanden geleden lultenant-vlleger in Soesterberg was. heeft voor de eerste, maal een prototype inge vlogen en is voor het eerst geland met een vliegtuig met neuswlel-onderstel. Hy verklaar de. dat zoowel start als landing door het neuswiel ten zeerste vergemakkelykt worden, omdat het neuswiel het toestel richting geeft en het afvangen vrywel overbodig maakt. Het vliegtuig had een groote stabiliteit toond en was gemakkeiyk bestuurbaar. Het antwoord zal men niet vinden, alvorens men de heele stad is door gewandeld en nog verder langs de Maas tot waar ter hoogte var. de samenvloeiing van deze even schilderachtige als lastige rivier en het nieuwe Albert-kanaal de tentoonstelling van watertechniek zich uit strekt over de beide Maasoevers. De Luikenaren zyn op de tentoonstelling en amuseeren zich daar meer dan voortreffeiyk met alle wonderiyke schouwspel organisatoren van het vermaak ben. Het beste deel van het vermaak evenwel is niet bedacht: het wordt geleverd door de Maas zelf, die hier in een breedte van twee honderd meter dwars door de tentoonstelling stroomt en den menschen de gelegenheid heeft gegeven op haar beide oevers een menigte van weidsche paleizen en paviljoens te bouwen met terrassen langs het water. Over de Maas vaart men met snelle motor booten, die ronken als watervliegtuigen, en boven de Maas zweeft men tientallen meters hoog over een kabelbaan, die de bezoekers desverlangd opneemt en hen zachtkens op den anderen oever weer neerzet Wie op het oogenblik op een Zondag aan komt in de goede, maar zwarte stad Luik, krygt de gewaarwording, dat hy beland is in een stad, welke zoo Juist door haar bewoners verlaten is. De feest poort tegenover het sta tion met de Waalsche hanen erop, bewyst hem, dat er een feest werd gevierd, maar verder de stad in wandelend vraagt men zich af. waar het feest is gebleven tezamen met de Luikena ren. voor wie het toch aangericht behoorde te ziin

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5