Tulpen op de World’s Fair Inenting tegen de pokken HET ZWAARD VAN FRANCO 3 NIEUWE BEPALINGEN Fantastische successen VOORGESTELD VRIJDAG 2 JUNI 1939 Spionnage te Soester- (Ingeaanden MedsdtsUng) berg? Bouw kazernement te Harderwijk r H ittegolf bewonderaar» Weer een stuk bosch vernield Kranige redding Brand naby *t Peeske te Beek AmsterdamOslo door de lucht De Kath. Verkenners Drie opdrachten Nog dezer dagen in werking? DE W1LLIBRORD-ZEGELS G. P. BON In Brazilië ernstig ziek geworden JLLES 5NEs KE L. I ST NEW Sneeuw, staking, hittegolf, modder poelen. Maar ook. drie millioen enthousiaste NI «d, fc»- un ik- üs idt en uk k *r- L//f Een congresgebouw op Zorgvliet? Cadeau, dat geld zal opbrengen HET VERLOF VOOR DE GRENSTROEPEN Print Bernhard en Mgr. Huiberg zullen Koempoelan bywonen Regeeringsplannen hebben geen definitieven SS! 5$ Alt U doodmoe naar bed gaat en doodmoe opstaat nog vorm Het niet-verkochte gedeelte zal worden vernietigd ,JC.ievit” bracht een pop voor Prinses Beatrix mee Wilde caféhouder luchtfoto’s aan Duitschland verkoopen? 4 toelichting is f De Staatscommissie heeft haar keuze gedaan bosch de de KC- t v.f -' I Bij Nijmegen is het 9-jarig knaapje A. R. van de hooge Waalkade bjj het spelen in de rivier gevallen. De werkman H. zag het ongeval en sprong gekleed te water. Met eigen levensgevaar wist hij den jongen te redden. dienstregeling, is de „Kievit" van de K.L.M komende uit Oslo, op Schiphol geland. de de Aanbesteed is het bouwen van een kazeme- ment voor het eerste regiment veldartillerie te Harderwijk, 6de gedeelte: het maken van vier logiesgebouwen c.a. Ingeleverd werden 57 bil jetten. Laagste inschrijver E. J. F. Torremans te Tilburg met f 354.354. van 500 H A gepoot werden, enorme propaganda voor onze inge’uid. sn I- godlooze gaan te De Staatscommissie zal over de andere door hear wenschelijk geachte maatregelen weldra rapporteeren, doch gezien het belang van het wetsontwerp, zal voor de Indiening ervan niet op het definitief rapport worden gewacht. 0. met isfd. ont waar- door De minister Is met de Staatscommissie, die haar gevoelen met eenstemmigheid heeft uit gesproken. van oordeel, dat het door haar voorgedragen stelsel meer dan eenig ander stelsel waarborgen biedt, dat de vaccinatie, gelijk noodzakelijk is. in ons land zal toe nemen, zoodat de bestaande zeer onvoldoen de immunisatletoestand der bevolking, welke onder de tegenwoordige omstandigheden elk jaar slechter wordt, In de toekomst weer zal verbeteren en in elk geval voorloopig in veel geringer mate achteruit zal loopen dan In de laatste jaren het geval Is geweest. Door het kappen van bowmen en het werpen met zand was men omstreeks half zeven den brand meester. Vijftien tot 20 H A. jong dennen- boech. eigendom van baron Lochner von Huet- tenbach, brandden af. Vannacht is bij het af gebrande wacht gehouden. Uit een door de politie te Soest in samenwer king met de militaire autoriteiten te Soesterberg ingesteld onderzoek is gebleken, dat zich een ernstig geval van spionnage te Soesterberg heeft voorgedaan, bericht de „Ned.”, Naar men mededeelde, zijn luchtfoto's, be trekking hebbende op de verdediging van het vliegkamp, ontvreemd en in handen gespeeld van een caféhouder te Soest, die deze stukken tegen goeden prijs naar Duitschland zou ver- koopen en zich met het transport belastte. De caféhouder is Juist op tijd gearresteerd en ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Utrecht. Eenlge medeplichtigen in deze zaak zijn voort vluchtig. uit twee stelsels. Het eerste en zeer voor de hand liggende stelsel dat zfj daarbij overwogen heeft, is dat van den directen dwang. ET bestaan tegen deze regeling evenwel be langrijke bezwaren, omdat men op ruime schaal gelegenheid zou moeten geven tot het verkrij gen van vrijstelling van de vacclnatie-ver- plichting. De Nederlandsche bloembollenkweekers schonken een millioen tulpen en 25.000 hyacinthen en het bestuur van de tentoon stelling zou voor zoover het niet de be planting rondom het Nederlandsche pavil joen betrof de beplantingskosten betalen. Omdat het terrein een moeras was en o.a. honderden trucs tuingrond molen ver ge haald moesten worden, hebben die kosten tusschen 75.000 en 100.000 dollar bedragen. Op de plaats, waar de perken moesten ko men, was stadsvuil opgehoopt, rustten afge dankte auto's in vrede en was slechts grond te vinden die geen enkel waardevol levenselement voor een bloem bezat. 15 Juni t/m. 15 September 1939 verkrijgbaar worden gesteld. Hub. Levlgne. die zijn ontwerpen zelf in staal graveerde, heeft de zegels vervaardigd. De kleur is respectievelijk groen en blauw. Op de zegels zijn de bepalingen van toepas sing. welke gelden voor de gewone postzegels, behoudens dat de geldigheidsduur eindigt 31 December 1939 en de zegels zullen, voor zoover zij na den termijn van verkrijgbaarstelling op de kantoren nog niet zijn verkocht, worden ver nietigd. ft De heer Balchen overhandigde daarop den heer Raeder een pop, als Noorsch boerin netje gekleed, met het verzoek, deze aan Prin ses Beatrix te willen aanbieden namens zijn maatschappij. Hiermee was deze plechtigheid ten einde. Naar men weet, is het landgoed Zorgvliet, dat vlak bij het Vredespaleis op een der mooiste pun ten van Den Haag gelegen is door mevr, de weduwe Goedkoop in 1930 aan den Staat ge schonken onder voorwaarde, dat binnen tien Jaar op dit terrein een representatief gebouw ■ou worden gesticht. in de maand, waarin het kind den leeftijd vier maanden bereikt. Laten de ouders kind vaccineeren vóór het den leeftijd ---^..i zij geen Icpl/* anHprp fnrmo lifnit i een reserve gekweekt voor mogelijke gaten in de beplanting. Tot overmaat van ramp brak in Maart een staking uit, waardoor de opbouw van de ten toonstelling drie weken stil lag en enkele bed den intusschen verdronken. Donderdagmiddag te ongeveer vier uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de bos- schen nabij 't Peeske en de jeugdherberg „Wol kenland’’. nabij Beek (gemeente Bergh) Het blusschingswefk onder leiding van den burgemeester van Bergh werd met kracht ter hand genomen. Militairen, die in de nabijheid gelegen zijn, assisteerden de brandweer bij haar poging, de vlammen te stuiten. Met de landing van het K. L. M.-vliegtuig ..Haan’’ op de luchthaven Fomebu bij Oslo is de nieuwe luchtverbinding AmsterdamOslo een feit gewórden. Op Fomebu waren ter ontvangst van het eer ste vliegtuig uit Nederland aanwezig de voor zitter van de commissie voor de luchthaven, de minister van Volksgezondheid Torp, de minis ter van Handel. Madsen en de Nederlandsche zaakgelastigde mr. dr. G. A. Scheltus. Een groote belangstellende menigte was ge tuige van de vlotte wijze, waarop Smirnoff de „Haan" op het vliegveld neerzette. Minister Torp verwelkomde de Nederlandsche gasten, onder wie zich tien journalisten be vonden en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat door middel van deze nieuwe luchtlijn, Noorwegen een nauwer contact met het Neder landsche volk had gekregen. De heer D. J. de Vries, chef van de afdeelmg handel van de K. L M. sprak een woord van dank en bood daarbij een groote bloemenhulde aan. Hij zeide te hopen, dat de naam ..Norway Air Express”, welke men de verbinding onder weg op 2000 meter hoogte had gegeven, den j Noren naar genoegen zou zijn. al denken wjj er niet aan Franco voorbarig te canoniseeren, Franco’s doel beter w*s dan dat van het roode régime. Hoe dit roode régime ais een verschrikkelijke Spaansche furie heeft huisgehouden, getuigt het bloed van duizenden gruwelijk gefolterde martela ren, getuigen ook de verkoolde ruïnes van zooveel tempels en kunstschatten in de gebieden, waar het heeft geheerscht. Had het roode Spanje met zijn Moskousche Kotnln- tern-trawanten overwonnen - dan zou met zekerheid het grootste kwaad zijn geschied, terwijl nu Franco heeft gezegevierd de mo gelijkheid bestaat van een herstel en herbloei van een sterk Godvreezend en Goddienend Spanje, dat aan Kerk en geloof de plaats in het nationale leven inruimt, welke rechtens en traditioneel aan Kerk en geloof toekomt. Hadden Franco en de Kerk geen reden te over om dankbaar te zijn voor de eindelijk en zoo moeitevol behaalde overwinning? En mochten zij geen uiting geven aan die dank baarheid gelijk zij gedaan hebben? Dat bij het bloedig vuile oorlogswerk betreurenswaar- dige dingen zijn gebeurd. Franco zelf zal het niet ontkennen. Maar was dat onder de ge geven omstandigheden te vermijden? Indien het leggen van Franco's zwaard op het altaar een symbolische handeling is geweest, die aanduidt, dat thans in de vreeze des Heeren de werken des vredes beoefend zullen worden, en indien Franco zijn beloften en verzeke ringen gestand zal kunnen doen en in zijn eigen land den politieken bondgenooten van buitenaf de baas zal kunnen blijven, dan zal het Spaansche phalanglsme en zal het nationalistische Spanje geen redenen geven tot de scherpe afkeuringen, welke de H. Vader en de katholieken helaas hebben moeten uiten tegen het de rechten van God en godsdienst en Kerk schendende Duitsche nationaal-socialisme en racisme, dat onge lukkigerwijze ook op het Italiaansche fascis me reeds een ongunstigen invloed uitoefent. Hadden het Duitsche natlonaal-socialisme en het Italiaansche fascisme zich uitsluitend bepaald tot de bestrijding van het godlooze communisme, w*ij zouden er niet die bezwa ren tegen gehad hebben als die, welke wij er thans tegen koesteren. Bovendien achten wjj zoowel het natlonaal-socialisme als het fascisme, zooals deze zich hebben ontwikkeld en zich manifesteeren, systemen, die voor ons land en ons volk met een geheel anderen aard en geschiedenis niet geëigend zijn, zoo dat wjj hen, die ze hier te lande willen importeeren of imiteeren, dienen te bestrij den. Mocht straks onverhoopt blijken, dat Franco niet opgewassen is tegen den druk van RomeBerlijn en het phalangisme zich ontwikkelt tot een vorm van staatsvergoding zooals die. in Duitschland thans beoefend wordt, dan zullen niet alleen wjj, maar zal ook de Primaat van Spanje niet aarzelen de stem te verheffen voor de handhaving der rechten en vrijheden van godsdienst en Kerk. Zoo lang het nog niet zoo ver is en er goede kans bestaat, dat het ook niet zoo ver zal komen, behoeven wjj ons niet te laten leiden door een voorbarig wantrouwen, want een voorbarig wantrouwen ondermijnt den lust om vertrouwen te wekken en te verdienen. ’s Avonds uitgeput naar bed met een hoofd zoo zwaar als lood.... ’s morgens geradbraakt met bonzende hoofdpijn, gruwend van t werk dat wacht. Dat alles wijst op oververmoeidheid door onzuiver bloed.... Doe wat tienduizenden man nen en vrouwen deden, die zich eens even ellendig voelden als U. Neemt Kruschen Salts. Het zal ook U helpen. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking j Rein, gezond bloed zal weer door Uw aderen stroomen. Voor het heerlijke gevoel van terugkeerende gezondheid en energie zult ge Krusclien Uw leven lang dankbaar blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten a C.40. 0.75 erj 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. Deze conclusie luidt: Het is dringend noodig de immuniteit der Nederlandsche bevolking zoo hoog op te voeren als met eerbiediging van beswaren van geneeskundigen, religieuzen en ethi- schen aard mogelijk is. Ingediend is een ontwerp van wet tot vaststelling van nieuwe bepalin gen betreffende de inenting tegen pokken. Aan de memorie van het volgende ontleend: Toen de World’s Fair geopend werd, de hyacinthen langs de boulevards, die toegang geven tot de tentoonstelling in bloei ston den en de eerste tulpen zich fier verhieven, brak een hitte-golf uit (111 graden in de zon en 88 in den nacht), zoodat die eer ste bloemen in minder dan geen tijd ver brand waren. De commissie zat met de handen in het haar en vreesde het ergste. Gelukkig kwam spoedig daarna koel weer en als pleister op de wonde, bleef het weer drie weken zoo aangenaam, zoodat de tul pen zeer lang mooi bleven en werkelijk niet fantastischer hadden kunnen ontluiken. o Zoover het zicht reikte kon men tulpen zien en men begrijpt, wat dit voor de Amerikanen beteekende. Ze kwamen er niet over uitgepraat, de geheele tentoonstelling werd vergeten voor ..the marvellous tulips", die ons kleine landje op grootsche wijze vertegenwoordigden. De te lefoongesprekken gingen over de sprookjesach tige tulpen, verkeersstagnatie ontstond waai de tulpen het mooist waren „tulips, one mil lion’’ stel u voor, een millioenDat sprak tot de Amerikanen. Van 14 tot 20 Mei werd een tulpenweek gehouden en werden demonstraties gegeven door een paar honderd Hollanders in nationale kleederdrachten. En de kranten schreven, schreven kolommen vol over. de tulpen, de tulpen. Hierop komt in het kort het antwoord neer op de vraag, die wjj aan het bestuur van den Bond van Bloembollenhandelaren voorlegden: „Hoe deden de bollen het op de New Yorksche tentoonstelling?’’ De heer G. v. d. Mey. die Juist uit New York was teruggekeerd en deel uitmaakte van de commissie van drie, die In het late najaar naar Amerika overstak om de bollen oordeelkundig te planten (met hem de heeren B. Korsten en C van Zyverden) riep eerst de geweldige moei Ijjkheden, die overwonnen moesten worden, in herinnering. Wijlen John Scheepers, een in Amerika wo nend bloembollenhandelaar, wist het bestuur van de World’s Fair te overreden het terrein in de openingsmaand te vers!' i met bloeiende bolgewassen. Het onderhavige wetsontwerp is vrucht van den arbeid van de bij K- B. van 26 Januari 1938 Ingestelde Staatscommissie, welke tot opdracht ontving te onderzoeken: 1. of het wenschelijk is de bestaande bejva- lingen betreffende den vacclnatiepllcht. waarvan de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weder in werking te doen treden, en zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord 2. of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenlge nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en zoo ja. hoe zij behoort te luiden. Het eerste toestel, de D.C. 2 „Haan vertrok om kwart voor twaalf onder commando van Smirnoff naar de Noorsche hoofdstad, nage wuifd doreen talrijk gezelschap. Tot de aan wezigen behoorden de directeur der K L. M. de heer A. Plesman, de Noorsche zaakgelastigde te 's-Gravenhage, de heer J. R. J. Raeder en de consul-generaal van Noorwegen in Neder land. Voordat het startsein werd gegeven, verzamel den allen zich onder de zilveren Douglasvleugels voor een korte plechtigheid. De Noorsche zaakgelastigde hield een toe spraak. waarin hij de verwachting uitsprak dat de nieuwe verbinding het hare zou bijdragen tot versterking van den band tusschen de beide volken. De heer Plesman dankte den zaakgelas tigde voor zjjn woorden en daarna klonken uit dé luidsprekers de volksliederen van beide lan den. Met de Nederlandsche driekleur in de hand gaf de zaakgelastigde, nadat afscheid genomen was van passagiers en bemanning, het startsein. Aan boord van het toestel bevindt zich een bloemenmand in den vorm van een oude viking, met oorkonde, een geschenk van de K. L. M. aan koning Haakon van Noorwegen. Nadat de genoodigden een rondgang over net vliegterrein hadden gemaakt, verzamelden zij zich aan een lunch in afwachting van het toe stel uit Oslo, dat tegen drie uur op Schiphol werd verwacht en dat eveneens een feestelijke ontvangst zou worden bereid. Donderdagmiddag drie uur. precies volgens In New York is drie weken lang de tulp koningin geweest. Meer dan drie millioen menschen bezochten in dien tijd de wereld tentoonstelling en zij waren enthousiast over zooveel bloemenweelde. In de dag bladen adverteerden de groote magazijnen met Tulip-coats. de mode-jurk, die al voor g 2.77 te koop was; wie gemakkelyk op de tentoonstelling wilde loopen moest zich be slist de Dutch Shoe (een soort schoen- klomp) aanschaffen en wie het verschil nog niet wist tusschen een tulp en een hjActnth kon op de World’s Fair volop kennis bpdoen over het bjj uitstek nationale Nederland sche product. Drie weken lang is men in New York volkomen „bulb-minded” (op bollen ingesteld) geweest en wij allen zul len er in de toekomst wél door varen. De millioen tulpen, die over een oppervlakte hebben een bloembollen Met het toestel, dat de Deensche K.LM- piloot Steinbeck bestuurde, was een aantal ver tegenwoordigers van Noorsche reisbureaus meegekomen, die enkele dagen de gasten van de K.LM. zullen zijn.' Aan boord bevond zich ook, als tweede bestuurder, de bekende Noor sche oceaan- en poolvliegér Bernt Balchen, chef-piloot van de D.N.L.. als vertegenwoordi ger van de directie van deze maatschappij. De genen. die in de ochtenduren het vertrek var: de machine naar de Noorsche hoofdstad had den bijgewoond, waren thans bij de aankomst van de Kievit aanwezig, behalve de heer Ples man, die wegens een vergadering verhinderd was. De Noorsche zaakgelastigde, de heer Raeder heette zijn landgenooten met een hartelijk speechje welkom in Nederland. echter niet is geschied, volgt een tweetal ad ministratieve maatregelen, waarbij, dit zij reeds dadelijk opgemerkt, de vrijheid van de ouders om het kind al dan niet te doen vaccineeren volkomen onaangetast blijft. De plicht, die in het zooeven genoemde geval, dat het kind niet tijdig wordt gevaccineerd, op alle ouders rust, is deze, dat zjj aan den bur gemeester een ondei teekende verklaring heb ben over te leggen, waarom de inenting achter wege wordt gelaten. De tweede administratieve maatregel bestaat hierin, dat de burgemeester al degenen, die een verklaring hebben overgelegd, oproept, om voor hem of een door hem aan te wjjaen ambtenaar, alsmede een door hem aangewezen geneeskun dige, te verschijnen Hij kan echter deze oproe ping achterwege laten, indien de in de verkla ring vermelde redenen geheel of gedeeltelijk van geneeskundigen aard zijn en tevens is over gelegd een verklaring van een geneeskundige, met wien over de vraag van de inenting overleg is gepleegd, waarbij deze dit overleg bevestigt De burgemeester is dus tot oproeping ver plicht in de gevallen, waarin uitsluitend rede nen van principieelen aard in het geding zijn of waarbjj het gaat om redenen van geneeskun digen aard, zonder dat een verklaring van een geneeskundige is overgelegd. De bedoeling van deze verschijning voor den burgemeester is in de eerste plaats om dege nen die opgeven zuiver principieele bezwaren te hebben, blijk te laten geven, dat het hun in derdaad met deze bezwaren ernst is en voorts om voor hen. zoomede voor degenen, -die mee nen bezwaren van geneeskundigen aard te heb ben. zonder dat zij daarover met een genees kundige overleg hebben gepleegd, een uiteen zetting te doen geven van de geneeskundige beteekenis van de vaccinatie, van den aard en den omvang der gevaren, welke aan het nlet- vaccineeren en aan het vaccineeren verbonden zjjn. Met de eventueele verschijning voor den burgemeester of den door hem aangewezen ambtenaar is de procedure definitief geëindigd. Ten slotte is de burgemeester ook tot oproe ping verplicht van hen, die niet hebben vol daan aan de verplichting om het bewijs te le veren. dat het kind, voordat het den leeftijd van eén jaar heeft bereikt, tegen pokken werd ingeënt. Drie opdrachten waren te vervullen: de be planting van de plantsoenen, van den Hortus (een tulnencomplex onder de zorg van de door de New Yorksche Tuinbouwvereeniging in het leven geroepen Stichting Hortus Ine.) en van den voorjaarstuin rond het Nederlandsche pe viljoen. Ieder onderdeel bood onverwachte moeilijk heden. De Hollandsche wijze van planten werd toegepast: eerst den bovengrond tot op 15 cM. diep verwijderen, oan laagje rivierzand storten, dan bollen planten, dan met den bovengrond weer toedekken. Gelet moest worden op de kleur van de gebouwen in de omgeving en op de kleur van de wijk, roode tulpen bij roode gebouwen, witte bij witte buildings etc. Een en ander geschiedde met de zeer waardeerde medewerking van Mrs. H. I. Pratt, presidente van de Hortus Ine. en van Mr. Nye, architect van den buiten planten- en tuin aanleg. We zeiden, dat er moeilijkheden overwon nen moesten worden Een sneeuwstorm maakte planten onmogelijk en toen de sneeuw dooide ontstonden groote modderpoelen, door speciale drainage van den grond middel «van rlvlergrint noodzakelijk was. Eens was een perk geneed, toen zware stoommachi nes voor den stand der General’ Motors er dwars doorheen.-: reden Men vindt dit in Amerika niet zoo heel erg. Waar de werkzaam heden aan de gebouwen nog geen planten toe lieten. werd het pot-systeem toegepast. Dertig duizend bollen werden in potten gezet en op een andere plaats ingegraven, om later over geplant te worden. Op deze wijze werd ook De bekende journlist O. P. Bon. oud-voor- zitter van de R. K. Joumalistenvereeniging. die op 4 Maart van het vorig jaar met zijn gesin naar Brazilië vertrok en zich daar metter woon vestigde, is ernstig ziek geworden. Hij is lijdende aan een ernstige hartziekte en moeat van de laatste HH Sacramenten worden voor zien. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat het door de Staatscommissie voorgedragen stel sel slechts twee verplichtingen kent, n.l. een verklaringsplicht en eventueel een versehjj- ningsplicht. Tegen overtreding van belde verplichtingen wordt straf bedreigd. Deze staatscommissie heeft onder dag- teekening van 16 Mei 1939 een eerste verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat zij de vragen onder 1 en 2 ontkennend, die onder 3 bevestigend beantwoordt. ihrecteur-generaal der Posterijen. Telegra- “*en Telefonie maakt bekend, dat ter herden- ™8 van het feit, dat het in November 1939 eeuwen geleden zal zijn, dat WUllbrord, '^*>08tel dcr Nederlanden, gestorven is. bij- aere postzegels zullen worden uitgegeven in frankeerwaarden van respectievelijk 5 en UK cent. Postzegels, van welke het eerstgenoem- Willibrord’s landing op de Nederlandsche ^tet sfbeeldt en dat van 12ct. dat den Apostel *'e**teft alg Bisschep van Utrecht, zullen van ranco is zyn gewajiend verzet begon- M nen, toen het zgn. democratische A. Sftanje in lijken tastbare bewijzen had gegeven van een communistische beïnvloe ding. De democratie in Sj>anje wus in werke lijkheid een terreur van linksch geworden, welke zelfs het kiesrecht van de burgers, een der meest belangrijke rechten der democra tie, niet ontzag en bij de verkiezingen knoei de, intimideerde en geweld pleegde. De Kerk werd ontrecht, de school gelaïceerd, de uit oefening van den godsdienst bemoeilijkt. De moord op den katholieken royalistenleider Calvo Sotelo deed met bloed de maat over- loopen en de overtuigd katholieke Franco begon met zijn generaals den oorlog tegen het bolsjewistisch geïnfecteerde régime. Hoe ernstig die infectie was, is wel gebleken, toen de handlanger van Moskou, minister-presi dent Negrin, alleen ter wille van zijn instruc ties uit het Kremlin nog Sjiaansch bloed wilde vergieten voor een reeds hopeloos ver loren zaak. De oorlog is een wreede barbarij en een burgeroorlog is dat uiteraard bij uitstek. Dat de troepen van Franco ojx-n steden en burgerbevolkingen hebben gebom bardeerd, wij willen het geenszins ontkennen of goedkeuren, al dienen wjj te bedenken, dat ook onder de burgerbevolking in het roode Spanje broeinesten van terroristische communisten voorkwamen, die gruwelijke misdaden pleegden aan de dienaren der Kerk en de Godshuizen. Het-deel heiligt niet de middelen, maar dit neemt niet weg, dat, „Zeg aan de menschen’’, aldus de commissie, .zeg ze. hoe geweldig blij we mogen zijn met dit cadeau aan New York We konden geen be tere reclame maken, nu de export van bloem bollen naar Amerika speciaal gestimuleerd moet borden. Ge zult eens zien, hoe lang deze show nog In Amerika nawerkt." We kunnen er slechts de hoop aan toevoe gen, dat ons landje vruchten zal trekken van de demonstratie, die onze koene kweekers ge geven hebben. De organisatoren hebben een flink resultaat volop verdiend. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. Prins Bernhard het voornemen te kennen gegeven de groote leldersbijeenkomst van de katholieke Verkenners, de zg Koemjwelan, welke Zon- dagmlddag as. op de terreinen van Barnstjjn’s Ftlmstad te Wassenaar wordt gehouden, met •Un tegenwoordigheid te willen vereeren. °°k Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop x »an Haarlem, zal de bijeenkomst bijwonen. Het programma bevat verder o.a. een rede 7*h den Verbonds-commissaris der Vlaamsche katholieke scouts, M. Vanhaegendoren, een toe- •Praak van den hoofdaalmoezenier der katho- “eke Verkenners, dr. A. C. Ramselaar en een POykKh opgezette demonstratie der Haagsche wolkenners troepen. De minister van Sociale ZaJcen is met de Staatscommissie van oordeel, dat, zeker zoolang er aan de vacci natie nog gevaren verbonden blijven van den aard, zooals die thans be staan, de beslissing over het al of niet vaccineeren uiteindeljjk bij de ouders moet blijven berusten. Hij heeft daar om met de Staatscommissie zijn keuze bepaald op het tweede stelsel, dat de Staatscommissie overwogen heeft, n.l. het stelsel van den wettelijk geregelden individueelen drang. Dit stelsel houdt in de eerste plaats in, dat vanwege de overheid aan alle ouders wordt aangeraden om hun kind, voor zoover daartegen uit ge- zondheidsoogpunt geen bezwaren be staan. op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Met het ontwerpen van een aantal door haar wenschelijk geachte wette Hike voorschriften, houdt de staatscommissie zich nog bezig Zij heeft echter gemeend, dat. waar haar defini tief rapfiort niet zoo tijdig kon worden uitge bracht. dat de totstandkoming van alle bedoelde wettelijke' voorschriften voor 1 Januari 1940 mogelijk zou zijn, althans ten aanzien van een punt paarop voor dien datum een wettelyke regeling noodig is, bereids verslag behoorde te worden gedaan. Dit punt betreft de in conclusie 3 van het rapport der medische sub commissie uit staats-commissle genoemde opvoering van Immuniteit van de Nederlandsche bevolking, welke opvoering alleen kan geschieden door te bevorderen, dat onze bevolking op veel grooter schaal wordt gevaccineerd dan thans het geval is. Donderdag waren op het Schlphol-terras de Noorsche vlaggen geheschen ter eere van de opening van de nieuwe luchtiijn Amsteitiam-Oslo, die dezen zomer door de K. L. M., in samenwerking met de Noorsche luchtvalrt maatschappij D. N. L., dagelijks zal worsen gevlogen. Deze raad wordt aan de ouders of jiersonen, die over een kind de ouderlijke macht of voog dij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind. van huii «.ma vaccineeren voor het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zjj geen en kele andere formaliteit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie is geschied. Indien de vaccinatie op dat tijdstip Naar wij vernemen, is bjj de regeering het denkbeeld in ernstige overweging op het land goed Zorgvliet aan den Ouden Schpveningschen weg te Den Haag een congresgebouw te stich ten, geschikt voor het houden van groote inter nationale en andere congressen Deïe plannen, welke thans nog bij den Rijksgebouwendienst in studie zjjn, hebben intusschen nog geen defini tieven vorm aangenomen. ooals men heeft kunnen lezen, werd de '7 overwinning van generaal Franco in J Span je os. gevierd met een kerkdijken bankdienst, waaronder de „Caudillo” zijn praard aan den Primaat van Sjianje over handigde De kardinaal legde dit zwaard op bet altaar, waarna generaal Franco een dankgebed stortte. Dit bericht heeft voor de sooveelste maal de gemoederen, ook van katholieken, in beroering gebracht. Hoe kon de kardinaal-prlmaat het van burgerbloed druipende zwaard aanvaarden en op het .11».r leggen voor de deur van het taber nakel, waarachter Christus, de Koning des Vredes, woont in de H. Eucharistie? Waaraan ontleende Franco het recht om God te dan ken voor een overwinning in een burgeroor log, waarin hij open steden en weerlooae burgers bombardeerde? Is dat geen blasphe- mie? Zoo vragen velen zich af. En anderen vragen weer anders. Indien Franco het recht had om te handelen zooals hij deed en de Kerk hem als een Gode welgevalligen held beschouwt, die in een goeden strijd zijn land van het godlooze bolsjewisme bevrijdde, aaarom gaan katholieken in ons land dan zoo te keer tegen het fascisme in Duitschland en Italië, dat toch óók het communisme bestreed? Deze vragen bewijzen, hoe groot nog steeds de verwarring der-gees ten en sentimenten is naar aanleiding van wat zich in Spanje en elders heeft afgespeeld Zonder ons te vleien met de verwachting, dat wij definitief allen vragers een volkomen bevredigende opheldering zullen geven, wil len wij toch nog eens trachten orde te «chejifien in hun verward vragenden geest. De aangekondlgde verlofsregellng voor grenstroepen zal. naar het Volk verneemt, reeds aan het einde deeer week of in het begin van de volgende week ingaan, daar aan de uit voerende instanties verzocht is. de regelii^ on verwijld ten uitvoer te brengen. Het verlof zal niet tot zakenlieden beperkt blijven, maar elkeen kan. op grond van sociale belangen, er voor ip aanmerking komen. De verlofregeling staat geheel afgescheiden van de regeling voor het ..zakenverlof”. zooals die reeds eenigen tijd bestaat en waarbij de dienst plichtigen vervangen worden door werklooaen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15