Wijziging der Dienstplichtwet REGEERING ANTWOORDT TWEEDE KAMER Luchtverkeer met Australië „Mis-intenties” Kerkelijk Leven TO ZATERDAG 3 JUNI 1939 VAN WEEK TOT WEEK Weinig vrijwilligers Herhalingsoefeningen Broeder Andreas t Met auto tegen boom gebotst MEN ZIJ GEWAARSCHUWD Clearingkoersen H.H. WIJDINGEN Kardinaal Amboneesche fuselier gedood Wie hiervan kunnen profiteeren In het bisdom Haarlem Audiëntie - 6-810 CENT Anti-papisme van een Anglikaan- schen bisschop L1MBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES K.N.I.L.M. mag vliegen met ge charterde K.L.M .-toestellen Goedkooper treintarief voor werkloozen SCHAATSENFABRIEK GAAT SPEELGOED MAKEN Latent oorlogsgevaar leidde tot indiening ■U De watervervuiling in Noord-Holland Rapport aan den Commissaris der Koningin uitgebracht Bij de Witte Pater» van Lavigerie „No Popery!” Het gaat om de vervanging door een maatregel, waaraan min der bezwaren kleven Ernstige vechtpartij nabij een kampement GEWAARDEERD! DRIESSEN CHOCOLAAD CARROS Controle van brandblutch- apparaten Verlies van betrekking t 1 D. der t 1 Mundi Victorm Koersen voor stortingen op 3 Juni tegen ver plichtingen, luidende in: Relchsmarken f 75.05; Lires t 9.80 De vraag van enkele leden, ot Nederland niet met een aanzienlijk geringere personeelssterkte aan kust en grenzen zou kunnen volstaan, in dien meer spoed werd betracht met de vervol making van de bewapening en een uitgebreid stelsel van permanente kleine verdedigingsstel- lingen werd ingericht, moet ontkennend worden beantwoord. van van Onder de huidige omstandigheden was het niet mogeiyk de aanschaffing van materieel op korten termijn belangrijk uit te breiden, zoodat de regeerlng geen aanleiding vond nadere voor zieningen ten aanzien van de luchtverdediging voor te stellen. thonlus beurd. klooster Overigens moge worden opgemerkt, dat met de uitbreiding van de bewapening de grootste spoed wordt betracht. l Voor de regeering stond vast, dat die weg I moest worden bewandeld, welke een voldoenden graad van veiligheid zou waarborgen en tevens de geringste financleele offers zou vorderen. De keuze ging in de richting van een verlenging van den eersten oefentijd Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen. Een en ander samenvattende, ia de re geering van oordeel, dat ten behoeve van een goede grens- en kustbeveiliging eerst d 1 n tot vergrootlng van het contingent mag worden overgegaan, wanneer met ver lenging van den eersten oefentijd het ge stelde doel niet zou kunnen worden bereikt de Werd bij de organisatie voor de 19e Limburg- sche Bedevaart gevreesd, dat de deelneming dit jaar sterk zou verminderen, in verband met den politieken toestand, thans staat reeds vast, dat het tegendeel het geval zal zijn. De zieken, die dit jaar de bedevaart kunnen meemaken, zijn thans definitief aangewezen. Hun aantal be draagt ruim 400, welk aantal het noodzakelijk maakt om, behalve den eigenlijken ziekentrein, nog een anderen trein gedeeltelijk voor het ver voer der zieken in te richten. En nog moest "n zeer groot aantal zieken worden teleurgesteld, omdat de benoodigde gelden van het Liefdewerk waren uitgeput en omdat voor het transport naar Lourdes geen plaats meer is. Het aantal priesters uit alle deelen van het land, dat aan de bedevaart deelneemt is dit jaar eveneens sterk gestegen. Is de aanmelding der zieken reeds lang ge sloten, voor deelneming met de gewone pel- grimstreinen kan men zich nog aanmelden tot uiterlyk Donderdag 8 Juni. ’s Lands belang verzet zich tegen het ver strekken van uitvoerige inlichtingen om trent de wijze, waarop de regeering zich de versterking van de grens- en kustbevei liging heeft gedacht. In het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat de troepen, welke ingevolge dit wetsvoorstel onder de wapenen zullen kunnen worden gehouden dan wel geroepen, er de kern van zullen uitmaken. Deze troepen zullen geen ande re taak hebben dan de beveiliging van de kust en van de grens en gemobiliseerd zijnde niet in de sterkte van het veld leger zijn begrepen. Blijkens de Memorie van Antwoord aap de Tweede Kamer nopens de wijziging van de Dienstplichtwet beoogt de regeering met de voorgestelde wijziging van de Dienst plichtwet niet om, onder normale omstan digheden, den eersten oefentijd te verlen gen en daardoor een grootere vredessterkte in het leven te roepen. De eerste oefentijd zooals die laatstelijk werd vastgesteld, wordt op zich zelf voor het Nederlandsche leger voldoende geacht. De eenige reden, waarom het onderhavige voorstel werd in gediend, ligt in het latente oorlogsgevaar, dat den laats ten tyd ons werelddeel be dreigt. Overwogen wordt de herhalingsoefeningen in den vervolge In oorlogsverbonden te doen hou den, waarbij dan alle tot het oorlogsonderdeel behoorende dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen. In verband hiermede kan be zwaarlijk worden medegedeeld, welke lichtin gen in 1939 en 1940 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zullen worden geroepen Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Gemert overgebracht. De auto is geheel vernield. Daar niemand X. ongeluk heeft zien gebeurea, tast men omtrent de toedracht daarvan in het duister. '8 De gemeentepolitie van Gemert stelt een on derzoek In. Ook de regeering gevoelt de noodzakelijkheid het vraagstuk betreffende het verlies van be trekking als gevolg van het vervullen van mili taire verplichtingen nader in beschouwing te nemen, als èn eerste oefening èn herhalings oefeningen uitbreiding ondergaan. De ervaring leert, dat over het algemeen het verlies van betrekking bij opkomst in werkelijken dienst niet zoo veelvuldig voorkomt als menigmaal wordt beweerd. Wat op dit gebied gedaan zal kunnen worden, zal een punt van nadere overweging uitmaken. De werkloozen moeten voor elke reis een legi timatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door het betrokken steunverleenende orgaan wordt verstrekt. Het tarief geldt alleen voor de werkloozen zelf, dus niet voor gezinsleden. van de kerkelijke pers in Engeland „als niet meer onder de Christenen gerekend” werd aan geduid, was ditmaal wrevelig. Hij keurde het scherp af. dat de aartsbisschop van Canterbu ry den Paus aansprak m^t „Your Heliness” en dergelijke termen gebruikte, om er „den bis schop van Rome’ mee aan te duiden. Op den weg tusschen Gemert en St. An- is een ernstig auto-ongeluk ge- Broeder Andreas, overste van het der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria te Helmond, Is, ko mende uit de richting Gemert. met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. De Nederlandsche Vereeniging tegen water-, bodem- en lucht-verontreinlglng heeft Vrijdag in ..Boschlust” te ’s-Gravenhage een algemeene vergadering gehouden, otider voorzitterschap van den heer W. F. Veldhuizen uit Amster dam. Sedert ongeveer een jaar plegen eenige per sonen garages en andere Inrichtingen, waar brandbluschapparatcn aanwezig zfjn, te bezoe ken, waartoe zij in een auto het land afreizen. Zij werken onder den naam: Eerste Nederland sche Contröle Dienst voor Brandbluschmidde- len, bij verkortiiig E.N.C., gevestigd te Rotter dam en te Duivendrecht. Zij weten den indruk te wekken, dat zij na mens de leveranciers van de apparaten komen „Geen mensch is heilig”, riep dr. Barnes boos uit Waarop de eerbiedwaardige nestor van de Anglikaansche bisschoppen er zijn collega van Birmingham even aan herinnerde, dat deze toch zelf óók nog met den katholieken en oud- Engelschen titel van „Your grace Uwe ge nade” werd aangesproken. Wat de herhalingsoefeningen betreft, moge worden opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het oefe nen van de oudere lichtingen. Om daarmede binnen een redelijken tijd ge reed te zijn, wordt overwogen 2 oefenkampen op te richten, elk plaats biedende voor een re giment infanterie en een afdeeling artillerie op oorlogssterkte, waardoor mede de mogelijkheid wordt geopend te oefenen in oorlogsverbonden De jaarlijks terugkeerende uitgaven worden geschat op f 4 200 000 en de uitgaven voor ééns op 9 730 000 Het reeds in vredestijd aanwezig zijn van de kernen der oorlogsonderdeelen geeft bij mobi lisatie inderdaad groote voordeelen Hiervan is tot nog toe afgezien in verband met de daar aan verbonden hooge kosten. Echter zal aan gezien thans in onderzoek is welke verbeterin gen in de bestaande methode van mobiliseeren behooren te worden aangebracht nader wor den overwogen, of en in hoeverre de doorvoe ring van een zoodanig stelsel gewenscht. fi nancieel mogelijk zal zijn. Nu kon juist de nog al radicale bisschop van Birmingham moeilijk beweren, dat lnj „bij uit stek vol van genade” was! De Paus werd ove rigens door de heele wereld, óók door de En- gelschen, genoemd met den eeretltel en het praedicaat, welke hem in den loop der vele eeuwen algemeen werden toegekend. .Behalve dat wij van de Staatskerk Christenen zijn,” meende een andere bisschop, „houden wjj bo vendien ook nog de ons overgeleverde maat schappelijke onderscheidingen met haar kerke- Hjke en burgerlijke titels in eere. Waarom zou den wij ten opzichte van den Paus op dien regel een uitzondering maken?” Dat In de Memorie van Toelichting is ge zwegen van de kosten, welke met de voorge stelde maatregelen gemoeid zullen zijn, vindt aanstonds verklaring in de omstandigheid, dar in het wetsvoorstel maxima zijn genoemd, ter wijl in de toelichting werd vermeld, dat de omvang van de toepassing der voorgestelde maatregelen afhankelijk zal zijn van de om standigheden. Solleveld. P. J. J. L. H. merdam. En de Subdiaken-wjjding aan de eerw. heeren P. J. v. Bakel, H. Beek. J. de Bouvère, H. 3. A. v Dijk. N. J. Donkers, H. J. Th. v. Duin. Efc A. S. M. Duym. H. C. de Graat. C. 3. Hageman. P. H. L. v. Ingen 3. Koning. J. M. de Koning, G. H. Lagerberg, M. W. Melman, H. L. Neaer- stigt, L. L. Pas. P. L. M. Plouvler, P. Remijn, 3. A. M. Rohde. Th. G. Rosier. W. 3. v. Schie. A. 3. M. Spronk, A. Strooband, C. J. v. Teylln- gen. C. H. Vriezekoop, W. G. Vroom, J. W. v Went. Allen studenten van het Theologlcum te War mond. alle heuglijke gezinsgebeurtenissen mede liet vieren in de kerk, het zij door een .Intentie inter vivos” bij missen van dankbaarheid op gedenkdagen, verjaardagen en verheugende da tums, het zij door een jaargetijde, dat nog lang na den dood van een geliefd huisgenoot alle familieleden aan altaar en Heilige Tafel vereenlgde, was heusch niet uitsluitend in het leven geroepen om den pastoor te voeden. Het voldeed aan de gemoedsverlangens van de god- vruchtigen en heiligde de vierdagen en herin neringen van het christelijk gezin. Stellen mo derne menschen die heiliging minder op prijs? Heeft het hedendaagsche nomadendom. dat de gezinsleden over verschillende steden rej-strooi- de. de oude saamhoorigheid verniet Er is een verlies geleden aan gemoedswarmte in de gemeenzame verhouding tot den hemel. Goed- begrepen offervaardigheid kan dit verlies her stellen. ten bate van de verbreiding der Evan gelische waarheid over de wereld. baarheid der kinderen in gaarne geboden ga ven. De methodiek dier offervaardigheid was niet In alle tijdperken van de kerkgeschiedenis de zelfde. Zij is ook niet uiteraard onveranderlijk Of de voorziening in het levensonderhoud der priesters door middel van stipendia op den lan gen historischen duur voor de meest ideale zal gelden, mag ook degene betwijfelen, die ge zond verstand genoeg heeft om in te zien, dat deze methode, sinds eeuwen gevolgd, vandaag nog de meest eenvoudige en de meest practl- sche Is. Dat de geloovigen een geldelyk of stoffelijk offer brengen, wanneer zij den priester verzoe ken namens hen aan God het heilig misoffer op te dragen, is zeker noch onlogisch, noch on gepast. Het geeft uitdrukking aan het bewust zijn, dat het hier Inderdaad een offer geldt en het verdient In de practyk de voorkeur boven het instituut der zoogenaamde biechtpenningen. Wij kennen vanouds de stipendieering door Mte-lntentles, waarbij de geloovige een bepaald bedrag of een bepaalde hoeveelheid natu- ralla offert, wanneer tot zijn Intentie een* priester de Heilige Mis opdraagt. Die goede gebruik behelst de mogelijkheid, zijn schaduwzijden naar ons toe te draaien, en deze kwade kans wordt bevorderd door een al te precieze en al te gevarieerde onderverdeellng van de stipendia in klassen of categoriën. waar bij de gedachte aan het ..voor wat hoort wat" op den duur niet uit te bannen zal zijn, terwijl een wereldsch onderscheid van standen hiermede binnendringt in het huis Gods, waar de gelijk berechtiging van allen als behoeftigen en zoe kers van troost een wet der hoogste rechtvaar digheid en der eerste liefde is. Geenszins ontveinzen wij ons deze schaduw zijden. maar wjj betreuren, dat moest worden vastgesteld, hoe in de laatste jaren, vooral ten koste van de vreemde missles, de bedragen der zoogenaamde Misintenties in Nederland ge regeld en met groote sprongen teyugloopen. Zeker heeft de crisis hier in dubbel opzicht schuld aan. Ten eerste is de groep van men schen, die nog stoffelijke offers kunnen bren gen, belangrijk ingeperkt en ten tweede zien degenen, die gaarne een offer brengen, in hun omgeving vaak zoo veel nood en ellende, dat zij soms hun geld liever ineens aan den arme geven dan aan den pastoor, die vooral in wel varende Hollandsche parochies niet altijd den indruk maakt, dat hij het zoo noodlg heeft. Heeft hij financleele moeilijkheden, dan trooste hjj zich bij de gedachte, dat hij de eenige niet is! Ziedaar een redeneering, misschien wat par does, maar waarheidsgetrouw onder woorden gebracht, die menig katholiek vandaag gevolgd zal hebben, toen hij de koorden van de offer- beurs strak trok. Wat zal men er tegen in brengen? Tenminste dit: daags na de Priesterwijding herinnert de Kerk aan het gebod: „Gaat .en onderwijst". De practlsche verwerkelijking van dit gebod is onafscheidelijk van kosten, die óók gedekt moeten worden! Hierin voorzagen voor heen de overvloedige Mis-intenties voor een aanzienlijk deel. Tegenwoordig kan dat nauwe lijks meer. Er is in Nederland zelfs een aan zienlijk tekort aan Mis-intenties, zoodat vele parochiegeestelijken, rectoren, seminarlelee- raren en kloosterlingen des morgens Mis lezen zonder stipendium te ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor ook het uitzenden van intenties naar de missielanden zeldzamer en zeldzamer wordt. Dit sctiaadt niet alleen de geestelijken, maar vooral de geloovigen. Het vrome gebruik, dat De Friesche schaatsenfabrikanten hebben de laatste jaren het weer niet mee gehad, met gevolg, dat de magazijnen nog vol schaatsen zitten. Teneinde nu het personeel in dienst te kunnen houden en het bedrijf nieuwe vlucht te geven, ziet men dat de fabrikanten nieuwe artikelen op de markt gaan brengen. Zoo heeft de bekende Ulster schaatsenfabriek zich sedert enkele ja ren met gunstig gevolg toegelegd op het ver vaardigen van metalen kunstschaatsen en me talen gereedschappen. Thans heeft zjj weer een nieuw artikel ingevoerd, nJ. speelgoedartikelen. die sedert enkele maanden gekaatst worden in binnen- en buitenland. Op deze wijze is de di rectie van deze fabriek in staat haar ruim hon derd werklieden in dienst te houden. Over de fabrikage dezer speelgoed-artikelen is vanwege het Ned. Instituut voor Onderwljs- films te Amsterdam een filmpje vervaardigd, dat zal worden vertoond op de middelbare en lagere scholen in ons land. De voorzitter deelde mede, dat aan den Commissaris der Koningin in Noordholland een dóór mevr. dr. N. L. WibautIsebree Moens (Amsterdam) en dr. 3. 3 Vleeschhouwer (Dord recht) met medewerking van ir. F. E. Samson samengesteld belangrijk rapport over de wa tervervuiling in die provincie is ter hand ge steld Dit in druk verschenen rapport bestaat uit negen mappen, met tekst en vele teekeningen Het behandelt o.a. de ioozing van afvalwater, den waterstaatkundigen toestand van Noord holland, beschrijvingen van den toestand In de landelijke gemeenten, de vestingsteden en de gemeenten met bijzonder karakter, de verzll- tlng van Noordholland, de zuivelfabrieken, de gasbronnen, het onderzoek van het Noord zee kanaal en het „plankton”. Het is de bedoeling, een ruim gebruik te ma ken van verlofspersoneel. In het bijzonder be neden den rang van officier (o. m. vaandrigs, dienstplichtige onder -offideren-administrateur, fouriers en sergeants, die ten gevokte van de voorgestelde wijziging eveneens langer onder de wapenen worden gehouden). Mocht nochtans voor enkele rangen eenige uitbreiding met be roepskader noodzakeljjk blijken, dan zal deze uitbreiding niet van een zoodanigen omvang zjjn, dat daarin niet op redelijke wijze zou kun nen worden voorzien. Omtrent de toedracht van het gebeurde kan nog het volgende worden medegedeeld: T. had een verhouding met een Atjehsche vrouw, wier echtgenoot, tezamen met zijn broer, den fuselier aanviel en licht verwondde. De fuselier vlucht te naar het kampement, vanwaar hij terug keerde met drie andere militairen, waarop nabij het kampement een verwoede vechtpartij ont stond. Hierbij werd T. gedood, terwijl de twee Atjehers door klewanghouwen werden gewond. De oorzaak heeft geen politieken achtergrond. Onlangs heeft een „protestantsche" bisschop uit de Anglikaansche kerk, Dr. Barnes uit Birmingham, midden onder de Pinkster-con- vocatie van de Engelsche Staatskerk weer eens den ouden kreet: „No popery! Weg met den Paus!” doen klinken. De aartsbisschop van Canterbury, die nog kort geleden 's Pausen me dewerking had verzocht voor zjjn vredespogin- lichameiyk vader, gen en veie andere prelaten zaten er mee ver legen. Het is de regeering niet mogelijk, om trent de financiering van de te treffen voorzieningen reeds thans mededeellngen te doen. Wel wordt het rationeel geacht, althans de uitgaven voor eens zoo mogelyk te kwijten uit het 'buitengewoon krediet aangezien de maatregelen worden genomen ter vervanging van het buitengewoon on der de wapenen roepen van dienstplichti gen. Heden heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. 3. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de H. H Wijdingen toegediend aan deNederlandsche Scholastieken der Witte Paters te ’s-Heerenberg. De kruinscheringen en twee mindere orden ontvingen tien fraters; de twee laatst min dere orden achttien fraters. Het H. Subdiakonaat de vijftien volgende: W. Smulders uit Hilversum, P. Essers uit Nijme gen, W. Dekkers uit Bergen-op-Zoom, A. van «Dijk uit Heeze, C. Pijnenburg uit Tilburg. A. Peters uit Nijmegen, P. de Ruyter uit Dongen, N. van Haaren uit Antwerpen, A. van Gendt uit Utrecht, P. van Dijk uit Hlllegotn, C. van Gurp uit Boxtel, A. van den Hout uit Alphen <N. B Th. Sanders uit Meyel, N. Hendriks uit Wateringen, J. Geerdes uit Schiedam. De H. Priesterwijding werd aan achttien Scholastieken toegediend, nml.: W. van Oos- trum uit Haarlem, 3. Schuurmans uit Maas bommel, J. van Amelsvoort uit Boxtel, A. Raay- makers uit Boxtel, 3. v. d. Biesen uit Breda. O. van Oosterhout uit Oudenbosch. J. Hassink uit Amsterdam, H. Wltbroek uit Eindhoven. S. Jon- gerius uit Utrecht, C. Goes uit Houten. H. Brockhus uit Rotterdam. L. van der Linden uit Kaatsheuvel, A. Scheven uit Emmer-Com- pascuum, 3. v. Helden uit Roermond. Th. Schel pens uit Best, A. Verdonk uit Valkenswaard. J. Blekemolen uit Purmerend, G. Janssen uit Nij megen. In het geheel zijn dit Jaar bij de Witte Pa ters 114 priesters gewijd. De Australische minister van Buiten- landsche Zaken. Gullett, heeft medegedeeld, dat de regeering van Australië heeft beslo ten toe te staan, dat vliegtuigen van K.L.M. op Australië vliegen, wanneer gecharterd zijn door de K.N.I.L.M. op Zaterdag na Pinksteren worden de nieuwe priesters gewijd, op Drievuldig heids-Zondag Jeest de Kerk het evangelie van Mattheus: „Gaat en onderwijst alle volkeren en doopt hen m den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes." In den liturgischen jaar kring zijn deze belde dagen bijzonder aangrij pend voor wie het organische leven van Chris tus’ Mystieke Lichaam overweegt. Nieuwe priesters en het hernieuwd bevel der apostoli sche zending over de wereld dwingen onze ge dachten in de richting van het kerkelijk leven en zijn samenhang met de levensbehoeften der wereld. Het Pinksterfeest schonk nieuwe bezie ling Hier wordt zij practisch vruchtbaar ge maakt en het is een treffend idee, dat nu in alle bisdommen de wijdelingen hun dankgebed doen opgaan tot den hemel, terwijl zy zich gereed maken om te vertrekken waarheen ze geroepen ■uilen worden. De christelijke gezinnen, waar uit een priester voortkwam zoo menige vader en moeder, die den schoonsten droom huns le rens verwerkelijkt, de hardste offers en ont beringen omwille van een zoon genaderijk be loond zagen. de jubelende parochies, de vrome lieflijke dorpen, die kerk en straat ver sieren om onder de volle zomerzon den jeugdi gen neomist binnen te halen en in zijn be- ■ehroomde. ietwat onwennige gedaante de wel daden van het eeuwige priesterschap te vieren, de geheele gemeenschap der heiligen, die deze uitaending der genadegaven feestelijk toejuicht als de levensvoorwaarde der verbreiding van waarheid en liefde, stemmen den mediteerenden geest tot vreugdevolle dankbaarheid. Het zijn mooie dagen, waarin door het hart van de lente de eerste warmte van den vollen zomer aanaoelt, voor al wat leeft in de natuur en voor al wat leeft door de genade. Tranen, van vreugde geschreid, drukken de weelde uit der teederste herinneringen en heiligste verwach tingen: de kinderen der Kerk, die bij dit feest rechtstreeks betrokken zjjn. voelen zich wanner dan ooit door een waarachtige moeder, de Ma ter Ecclesia, bemind, en hun gevoelens deelen zich aan hun omgeving mee, doorsidderen het geestelijk heelal, en dringen tot den Jubel van den hemel door, waar, mei de hoven der zalige geesten vereenigd. een dierbare misschien, een helper, een beschermer, in menig geval een va der, een moeder, meer dan ooit hun onsterfe lijkheid schijnen te mengen met de eeuwigheid Van lof en dank, waartoe het priesterschap volgens de' orde van Melchlsedech den begena digde voorbestemt. Heerlijke dagen zjjn dit voor het godvruchtig gemoed, dat in de gemeen schap van de katholieke Kerk zijn eigen erva ringen verwijd en verinnigd weet door de ge meenzame vreugden en nooden. Priester in eeuwigheid! De jonge man van vier-en-twintig jaar staat in glorie verbijsterd: Zjjn handen zullen het brood breken, zijn ar men zal hij ter zegening heffen, zijn voeten tullen hem dragen naar waar geleden en gebe den wordt, zijn ooren zullen de geheime fluis tering opvangen, waarin zich de diepe ellende belijdt, die alle geluk van het leven verknaagt, zijn oogen zullen de laatste dankbaarheid van stervenden en de eerste straling der genade uit het open aanschijn van een pasgeboren kind weerspiegelen, zijn naam zal vader zijn, zijn hart zal aan allen toebehooren, zijn geest zal, door den Geest van God verlicht, heilige zielen leiden ter volmaaktheid en de zielen van de sondaars troosten en bemoedigen. Hij zal In de koninkrijken der aarde het on vergankelijke Rjjk van God vertegenwoordigen, geen schennis van Gods Rjjksgebod verdragen, hij zal een goede herder en geen huurling zijn. Liever zal hij al het aardsche derven dan iets van het eeuwige te bezoedelen. Hij zal kuisch en onbaatzuchtig zijn. In deze stemming zien hem de geloovigen, wanneer hij in hun parochiekerk voor het eerst en feestelijk zal opgaan tot het altaar Gods. Hij spreekt de woorden: „Ik zal opgaan tot het altaar Gods." En wij allen, ouden en zieken en jongen en kinderen, krachtigen en gebrekkigen, mannen en vrouwen, wij zullen hem het antwoord geven van de eeuwig-jeugdige gemeenschap der ge lovigen: „Tot God, die mijne jeugd verbllidt!” Zijn uitverkiezing is de blijdschap onzer jeugd! Wij geven dit liturgisch antwoord in de volle wetenschap, dat wij den priester noodlg heb ben, dat hjj daar is voor ons en zich opoffert om ons, dat hjj om onzentwllle het geluk onzer gezinnen derven zal, dat hij om ons zich zal onthouden van winstgevend handwerk, dat hjj om ons gehoorzamen zal. Geen medelijden wekt deze overweging by ons, want wy weten, dat hy begenadigd werd door een uitverkiezing, hooger dan de onze, en dat hy het recht mist, zich te beklagen om hetgeen /hy verkoos, maar hèt eerbiedig mee gevoel, dat zyn liturgischen opgang naar het altaar Gods begeleidt en dat wy uitspreken in de woorden: „Tot God, die myne jeugd verbiydt” verdraagt toch een practlsche bevestiging door onze daden. „Wie het altaar bedient, moet van het altaar leven” zegt een oud adagium der kerkeiyke wys- heid, en al kan verschillend worden gedacht I over den gewenschten levensstandaard van den Priester, de practyk van dit oude gezegde ver dient voorzeker de voorkeur boven de theore tische mogeiykheid eener andere voorziening *n 's priesters levensonderhoud, waarby zyn onafhankelijkheid ten opzichte van wereldsche •nachthebbers of bezitters in het gedrang zou komen. Wie van het altaar leeft, deelt hierdoor van- ■elf de gemiddelde levensvoorwaarden der pa rochie. die het altaar heeft gebouwd. Hy is aan gewezen op de weldadigheid dergenen, die hem Vader noemen, zooals een bulten de mogeiykheld van geld te verdienen kmteld, is aangewezen op de liefde van zyn levenskrachtige, werkzame zonen. Zulk een verhouding is niet abnormaal. Hier *°tden geen wezenlyk-onbetaalbare diensten betoond met klinkende munt, maar hier betuigt de liefde tot den geestelyken vader de dank- KOETARADJA, 2 Juni (Aneta) —«Woensdag avond is te Sigil by een ernstige vechtparty tusschen vier militairen en twee Atjehers de Amboneesche fuselier T. gedood. controleeren Hun toeleg Is de ajjparaten na een quasi contróle, ook als dit geheel overbodig is, opnieuw te vullen, waarvoor natuuriyk betaald moet worden. Deze door hen behandelde apparaten worden van minderwaardige vullingen voorzien, b.v. is meermalen gebleken, dat in plaats van een be hoor lyke zwavelzuurpalroon een met zwavelzuui gevuld en door een kurk afgesloten apothekers- fleschje in het apparaat aanwezig was, dat tetra-apparaten, die gebruikt worden voor het spuiten op onder electrischen stroom staande installaties en leidingen, met water gevuld wa ren. e.d. Bovendien biykt de nieuwe vulling niet vorstvnj, zoodat ook om die reden niet meer onder alle omstandigheden op het apparaat ver trouwd kan wofrden. De CommissfiAs van Politie van de afdeeling justitiedienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam waarschuwt het publiek tegen deze praktyken. Het ligt in de bedoeling, thans in Zuidholland een dergelyk onderzoek in te stellen. Naar aanleiding van dit rapport hield mevr dr. N. L. WibautIsebree Moens een voor dracht. Mr. dr. Th. F. J. A. Dolk behandelde daarna de middelen, die de waterschapsbesturen in het algemeen en in Zuidholland meer in het bijzonder ten dienste staan om waterveront reiniging te bestryden. Ir. P. de Gruyter gaf een exposé van de be strijding der verontreiniging van Rynlands boezem. Het bestuur van Rynland stelt zich op het standpunt, dat in de toekomst Ioozing van on gezuiverd huis- of afvalwater in Rynlands boe zem niet meer kan worden toegelaten. dat Rynland alle technische hulp in het belang van de waterververschlng zal verleenen en dat de kosten van de zuivering van afvalwater in het algemeen behooren te dragen degenen, die de verontreiniging hebben veroorzaakt. Ir. Van den Steen van Ommeren gaf een overzicht van de rloleerlngswerken in Den Haag en omliggende gemeenten, inclusief Delft Spr. beval technische voorlichting van die ge meentebesturen aan. die tot nu toe geen be hoorlijk rioleeringssysteem hebben. De aanleiding tot den uitroep was een bls- schoppelyke bespreking van het zg. vredes initiatief. hetwelk door den Anglikaaqschen primaat werd ingeleid. Bisschop Barnes, die eenige jaren geleden wegens zyn openiyk uit gesproken twyfel aan „de lichamelyke verry- zenis van Christus”, reeds door een groot deel Het voorstel, om de Kroon te machtigen deh duur der eerste oefening tot ten hoogste twee Jaar te verlengen, houdt verband met de ge- wenschte vredessterkte, welke kan worden ver kregen door tweemaal een verlenging van 6 maanden toe te passen, m.a.w. tweemaal ach tereen een lichtingsploeg onder de wapenen te houden, zoodat een totale vredessterkte aan ge oefende troepen van drie lichtlngsploegen ont staat. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft hedenmorgen In de Kathedrale Kerk van St. Bavo jfe Haarlem de H. Priesterwyding toege diend aan de eerw. heeren J. W. Bruin. J. Th. J. Drost. C. J. M. Eeken, J. P. A. M. V. d. Engh, W. Q. Grimbergen, G. J. M. Groot, P. W. A. Hlllebrand. J. C. A. Huibers, W. G. H. Kamer beek. J G. v. d. Kley, M. C. Klyn, H. F. A. Konijn, C. C. Kroon, G. A. V. Leeuwen, J. C. Loerakker. C. H. M. Nolet, M. M. Out, P. J. N. M. Riep. M. M. Rozestraten, A. H. Schrama. H. A. C. Snelders, H. M. J. Stoelinga. J. P. J. - - atralen. P. A. Tweehuysen. Vliet, A. A. V. d. Voort, J. H. War- Inzake het verzoek van de Nederlandsche regeering om de K.L.M. toestemming te geven tot het onderhouden van een dlrecten dienst op Australië, waardoor een verbinding zou ont staan, die men als een directe concurrentie voor de Imperial Airways beschouwt, is nog geen beslissing genomen, doch het verzoek wordt in beraad gehouden. Hiermede is dus de mogeiykheld voor de K N ILM., om K.L.M.-vüegtulgen te charteren voor haar dienst op Australië, waaromtrent in den laatsten tyd zooveel tegenstrydige berich ten zyn verschenen, voor het eerst geopend. Het is waarschynlyk, dat de K.N.I.L.M. van deze mogelijkheid binnen korten tyd gebruik zal maken. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen, doch men verwacht, dat de bespre kingen, welke daarvoor nog noodlg zyn. geen moeiiykheden zullen opleveren. Zooals men weet, hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten werkloozen, als zy moeten reizen, tegemoet te komen door hen in de gelegenheid te stellen dit te doen tegen beta ling van den halven enkele-rels-prys. Deze mogelykheid is heden Ingegaan. Zy geldt voor werkloozen, die in de ryks- of gemeentelyke steunregeling voor werk loozen zyn opgenomen, voor hen, die in van overheidswege gesubsidieerde werkverschaf fingen zyn geplaatst, die in de steunregeling voor tewerkgestelde kleingrondgebruikers zyn opgenomen en voor hen, die ultkeering uit een van overheidswege gesubsidieerde werkloozenkas ontvangen. Op een vrywlllige aanmelding op voldoend groote schaal mag geenszins worden gerekend. Medegedeeld kan worden, dat voor het ver vangen van oudere dienstplichtigen, die thans onder de wapenen zyn geroepen zich nog geen 3000 man vrywillig hebben aangemeld. In een artikel in het Vaderland van 26 April de hand van den gewezen commandant het Veldleger, luitenant-generaal b.d. jhr W Roell. vraagt deze een versterking van het oorlogsleger met twee divisiegroepen. De aan een dergeiyke legeruitbreiding ver bonden kosten zouden zoo hoog zyn. dat daar aan naar het oordeel van den minister niet kan worden gedacht. Voor de kustwacht te een vrywllligersstelsel noch noodlg, noch wenschelyk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 19