WES LAND D.H.V.B. Van dag tot maar ook de beste voor Uw gezondheid! BOVENKARSPEL WESTWOUD Weatfriesche agenda HEM-VENHUIZEN 3 Jani WORMERVEER 4 Juni 5 Juni ZWAAGDIJK 6 Juni ENKHUIZEN 7 Juni EXAMEN HANDELSKENNIS Het Bisschopsfonds MEDEMBL1K GROOTEBROEK NIBBIXWOUD PROVINCIAAL NIEUWS SPIERDIJK KROMMENIE WERVERSHOOF PURMEREND MARKTEN Weat-Friealand degradatie Voor de late klaaae A Hoorn De Valken—Grashop pers voor de degradatie J. Landdag van den B.V.L. te Zand voort Promotie afd. Centrum late klaaae Samenatelling van het eere-comité GOEDKOOPER REIZEN VOOR GEZINNEN? 'T IS DE MOEITE WAARD BON Fa. BAESJOU Nienwstraat 16 Schenking van rentelooze obligatiea MEIKAAS J. VAN DIEPEN Promotie en K.C.B.H.S.V. van het grootate belang ZATERDAG 3 JUNI 1939 per de Don voor van Opbrengst collecte De alhier gehouden cel en beginnen Maandag gesloten. hi pionier, verscheen met zijn per-Rood. rente- op- aardbeien 90 61a zien dus dat hier warm 16C ult- de punten verdeellng de terug- zjjn nog vastgesteld K. O. B.H ligingsagenda KJC.: Zondag na de Ver 0 2600— 3.20—5.70, Dokteradienrt Zondag heeft dr. Hesseling dienst en is de apotheek van den heer de Wit geopend. rondgang havens. Voor st George. Om op waardige wijze 8t George's kampioenschap te kunnen herdenken, zal Zondag een collecte gehouden worden vóór den wedstrijd tegen Wilskracht. Dat allen deze collecte met een kleinigheid gedenken! negen. N Sjerps Gegund De bouw van een nieuwen gashou der is opgedragen aan de fa. Braat te Rotter dam. Zware zand- Lagere Landbouwschool Voor het nieuw» leerjaar van de lagere Landbouwschool alhier L hebben zich ruim vijftig leerlingen aangeroeid. Dit groote aantal maakte het vormen van een [Mrallelklasse noodzakelijk. waarvoor dan een nieuwe leerkracht moet worden aangeateld. Helloo. Men denkt te gaan per fiets en autobus. 3 3 5 5 zoo de uit- dan „Charlie Chan in Monte Carlo” en „Maxim Gorki-* jeugd" in „het- Wllsontheater te Hoorn (boven IB Jaar). ..Charlie Chan In Monte Carlo" en ..Maxim Gorki's Jeugd” in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). lessen worden gegeven door den heer H. Deen Alvorens tot de zomervacant e over te gaan zal eerst de onderlinge competitie worden afge werkt. gekweekt klimaat. een de ..Purpurea grande flora plant. - De actie: Naar de Nieuwe Gemeenschap. Donderdagavond vond In het Vereenlglngsge- bouw een vergadering plaats, om te komen tot 17 17 17 16 S 8 7 5 8 3 4 23 22 21 18 Lisse. I over te de be te —13. erwten 36. vale t Cen- len 24 Yellow 11—22. 31—19 42—26 45—38 34—29 „Charlie in Monte Carlo” en .Maxim Gorki's jeugd” in het Wilson theater te' Hoorn (boven 18 jaar). Spreekuur burgemeester Zaterdag 10 Juni houdt de burgemeester spreekuur van 10 tot 11 uur. „Charl Gorki's (boven 1 ONZE 8ORTEERINQ NIEUWE RADIO-APPARATEN re zien er is beslist iets VOOR U BU PHILIPS TILBFVSKÏN N.S.F. t’rUaen vanaf f 89.- Ook °P termijn JOH. DE HAAN Kerfcrteeg 15 Tol. 0 Karel I van 5 cent plus droog- -sch, winkelwaarde 1-50. thans te zamen 5.25 O Victor Hugo van 8 cent plus dito roogflesch. te zamen <-25 Zoolang de voorraad strekt Het uitwoerend ooenlté ..Bisschopsfonds” --- —i schrijft ons het volgende: ..Welk Jubileum De gemeente-entvanger. de heer R C. Kaan, heeft Donderdag jj. in alle stilte het feit herdacht, dat hy vóór vijf en twintig Jaar geleden alhier in gemeentedienst kwam. Zandleverantie stopgezet De zapdleverantle van de Stolpen ligt gedurende enkele weken stil. Marktpolitie In plaats van den heer G de Bruyn is tot marktpolitie aangesteld de heer R M Machlelsen. alhier. Op Zondag 23 Juli as. zal Z.eerw. tn zijn pa rochiekerk alhier zijn plechtige H. Mis dragen. - E. 8. V. moet morgen haar thuiswedstrijd omzetten in een uitbeurt en gaat dus naar de Rijp Dit Is voor beiden de laatste wedstriid maar er staat voor R E. O. veel meer op het spel dan voor E. 8. V. Wanneer R E. O dezen strijd tot een goed einde brengt dan komt hun puntenaantal op 23. Zooals wij zien is R. E O. ook nog belanghebbende. WIJ ver wachten hier dat de punten wel in de RÜP zullen blijven. Zoodat R. E. O. dan ook maar moet afwachten wat of er verder zal gebeuren Voor de andere wedstrijden raadplege men 'het programma. •lie Chan in Monte Carlo” en „Maxim jeugd” In het Wllsontheater te Hoorn 18 jaar). 8.15 uur in het Gezellenhuls te Hoorn, alge meens ledenvergadering van de Ka th. Gezins- vereenlging. Bespreking van belangrijke plan nen. Harddraverjjvereeniging In café Groot te Blnnenwyzend hield de Harddraverljvereeniging een jaarvergadering, gepresideerd door den heer S. Makklnga. Het financieel verslag sloot met een batig sal do groot f 294.alzoo een kleine teruggang. De bespreking van de te houden hardaraverij werd ingeleid met een bestuursvoorstel om van de oude gewoonte af te wijken door niet op Zon dag. doch in de week de draverij te houden. Dit voorstel ontlokte eenige gedachtenwisseling. Het voorstel *werd aangendif^n De juiste da tum Is nog niet bepaald. Zeer waarschijnlijk zal de heer Terrel te Hilversum de startinstaUatie bedienen. Wederom zal een groote verloting worden aangevraagd. De bestuursverkiezing had tot gevolg dat de heer S. Makklnga herkozen werd als voorzitter. In de vacature D Davidson werd gekozen de heer H Kok. Na rondvraag volgde sluiting. Bedevaart naar Heiloo De Hanze organi seert op Zondag 18 dezer een bedevaart naar Naar verluidt wordt door de Spoorwegen overwogen, om voor gezelschappen van vijf per sonen een goedkoop tarief in te voeren. Excursie Op Woensdag 7 Juni a« zal een excursie worden gehouden naar enkele model boerderijen voor het nieuwe welde-systeem. Te vens zal bezichtigd worden de grasdrooglnrlch- ting te Kolhom en indien de tijd het toelaa* enkele bedrijven in de Wieringermeer, onder leiding van den heer J. Schipper hoofdonder wijzer te Zwaag Zij. die met deze excursie mede willen, kunnen zich opgeven bij den secretaris van de K J.M.V., den heer R. op den Kelder Hz. voor Zondag middag 2 uur. De deelname is vrij tegen vergoeding der reis kosten, daar per autobus aal worden gereisd. Het vertrek Is om ongeveer half twaalf (ouden tijd) vanaf Nibbixwoud. of meer i t deelte hunnen oorspronkelijke obligaties te ontvangen. de actie naar de „Nieuwe Gemeenschap”. Na opening door den voorzitter van de af- deeling Wormerveer van den Ned R.k. Volks- bono. den heer Boon, werd onmiddellijk het woord verleend aan den heer G. van Slinger land. dlstrlctsbestuurder van den Ned. R. K. Volksbond. Na de uiteenzetting van den heer van Slin gerland wilde men komen tot de oprlchtfhg oer plaatselijke comités, doch daar de meeste af gevaardigden der uitgenoodlgde vereenlgingen hun besturen nog wilden polsen over den per soon. die in deze comlté'h zou zitting nemen, bleef definitieve oprichting nog achterwege. De Zeereerw heer pastoor meende, dat men nog wat onwennig staat tegenover deze nieuwe gedachte, doch dat by nadere kennismaking zeker zeer vegl heil, ook voor Wormerveer, uit deze gedachten kan voortaprulten. Desgevraagd, verklaarde de heer Joma zich bereid het voorzitterschap van het algemeen plaatselyk comité te willen aanvaarden. Na korte gedachtenwisseling werd de vergadering R. K. Damclub In de dezer dagen gehouden vergadering werd besloten aan de leden dezen zomer theoretische lessen te geven. Deze Hoogmis contributie-afdracht des middags van 3 tot 4 30 vrye ontsj>anning. van 56 Tar- cisiusban; 7—8 uur Aloysiusban Woensdagavond 7.15 uur Adspirantenban. Donderdagavond 7.15 Dr. Ariënsban. Vrijdag 7.30 ontspanning. Graalwacht: Zondag na de Hoogmis contrl- butle-afdracht. Maandag7.30 uur zangclub. Dinsdag van 78.30 uur buitenspel voor belde aspirantengroepen en tevens 7 uur aanvang korfbalseizoen. Woensdag algemeene H. Communie. Donderdag Misslenaaiclub Vrydag na het Lof geestelyk Uur. Excursie R. K- Lagere Tuinbouwschool De leerlingen van de 3e klas van de R K. Lagere Tuinbouwschool hebben onder leiding van het hoofd der school, den heer L Verbeem. een ex cursie gemaakt. Per autobus vertrok het vroolyke geselschap naar Aalsmeer om daar de bloemis terij van de Wed. P. Eveleens te bezichtigen, een tip-top modelbedryf. voor speciale cultures, di verse varens, cyclamen, begonia, alsmede de zaadcultuur dier gewassen. Van Aalsmeer trok men naar Amsterdam voor een bezoek aan Ultra-superfabriek. Na dit ge deelte van het program, volgde een door de Amsterdamsche grachten en welke bijzonder in den smaak viel. Hoogst voldaan en tevreden werd tocht aanvaard. Een waarschuwing Door het achteloos weg werpen van een brandend eindje sigaar of si garet. is Donderdagmiddag brand ontstaan in de turfmolm van een tulpenbed. De dikke op stijgende rook in het land trok de aandacht van een voorbyvarenden tuinder, die terstond den Ryksveldwachter er op attent maakte; door hen werd het smeulende vuur gebluscht. Geslaagd Voor het deze week gehouden examen voor het middenstandsdiploma slaagden van hier de dames T Koomen en V de Konlng en de heeren C. Kloosterhof. J. Knol, J. Konlng H Schaap. F J. v. Onzenoort, J. Leeuw. H Verleg. C Brakeboer. A. Brakeboer. H. Bouw man. H. Beyert. J Groot en K Hort, allen leer lingen van den heer D Rkdecker, leeraar boek houden M. O. alhier. fiet diocees Haarlem Zoo dikwyis is ons de vraag gesteld” voordeel heeft het Blsschopfonds er nu van om die rentelooze obligaties te ontvangen?” „Ren- telooze obligaties”, zoo zegt men, „zyn toch waara zyn, en wat heeft aan waardelooze stukken PRIMA EERSTE KWALITEIT TEGEN BILLIJKEN PRIJS ZWAAGDIJK-WEST H. Priesterwijding Heden. Zaterdag, ont vangt de weleerw. heer Jan Blekemolen Hz. de H. Priesterwijding van Mgr. J. de Jong. Aarts bisschop van Utrecht, in de kapel van de Mis sionarisen van Afrika (Witte Paters) te 's Heerenberg., Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Maria, a van Cornells Haakman en Wilhelmina Klyn; Elisabeth Catharina Mana, d van Petrus Bak ker en Emerentiana C. A. Koedooder, Mana Catharina, d. van Hermanns de Haan en Clazina Bommer; Cornells, z. van Palus Bot en Anna Meyer; Jacobus, z. van Cornells Haakman en Jansje Reyn; Nlcolaas Johannes Maria, z. van Johannes A. Steltenpool en Tecla Meester; Johan, z. van Theodorus Bijvoet en Cornelia Maria Buysman; Johanna Gertrudis Gerarda, d van Johannes H. Kruisman en Veronica M. Nips- hagen; Dodo Felix Marla, z. van Jan Kok en Grietje Tensen. Getrouwd: Pieter Bakker, 43 j. en Jansje Mei link. 44 j.; Volquinus Johannes Koster. 26 j. en Wilhelmina Deen, 23 j.; Johannes Bakker, 24 j. en Alida Moi 25 j.; Dirk Meester. 30 j. en Mar- garetha Christina sym, 27 j.; Jacobus Johannes sym, 24 j. en Anna Maria Boon, 25 j; Johannes Jozef Boon. 30 j. en Maria Anna Duin. 23 j.; Jo- liannes Theodorus Snellens. 28 j. en Cornelia Roosendaal. 24 j.; Gerardus Joseph Laan. 26 j. en Maria Geertrulda Bakker, 24 j.; Lourens Otsen. 31 j. en Frederika Koomen, 22 j-.; Cornells Mol, 23 j. en Afra Maria Smit, 21 j. Aardappelveiling. Te az. 5 Juni zal door de groenten- en fruitveiling Zoo zal dan elndeiyk ook hier de zaak afge werkt worden en moet GeelWit haar plaats verdedigen tegen het Alkmaarsche A. F. C. Morgen komen de kaasstadbewoners by Geel- Wit op visite, wy weten dat de Alkmaarders over een goede ploeg beschikken'; Doch dit zal Juist voor de Haarlemmers een waarschuwing zijn om op hun hoede te wezen. Deze zullen op hun beurt er weinig voor velen verder af te zakken. Toch gelooven wy dat er een punt mee naar Alkmaar gaat. wy kunnen vallen, ware moe llykh eden De stand is hier momenteel als volgt: L. 8. V. V. H. 8. V. R. E. O. K. G. B. plaats hebben op het terrein van R. E. O. De eerstgenoemde ontmoeting is wel van het meeste belang. MIVA-fllmavond Door bemiddeling van den zeereerw pater Van Baar. Missionaris op Nieuw-Guinea. had in liet PatronaatSgebouw de vertocnlng plaats-der Miva-fllm. met het doel den pater een motorfiets te kunnen aanbieden. Ingeleld door een explicateur, kregen wy een duidelyk inzicht van de enorme moeiiykheden waarmede de missionarissen te kampen hebben, voornameiyk veroorzaakt door de geweldige uit gestrektheid van hun gebied en de primitieve verkeers- en vervoermiddelen. Het was een film van zwoegen en ploeteren in onherbergzame ge bieden en in een moordend klimaat en er sprak een felle aanklacht uit tegen de ouderwetsche veel te langzame_yerkeersmiddelen. De Miva nu stelt zich ten doel aan de Nederlandsche Mis sionarissen moderne verkeersmiddelen beschik baar te stellen, zooals fietsen, motorfietsen, au to's. motorbooten en zelfs vliegtuigen, zy beoogt daarrrtede de krachten onzer missionarissen sparen, hun leven te verlengen en vcoral contactmogelijkheden met de inheemsche volklng voor hen sneller en gemakkelljker maken. Zy doet dit onder hartelyke aanmoedi ging van Z.H Paus Pius XI. met den zegen van wyien Kardinaal van Rossum en onder volledige goedkeuring van enze eigen bisschoppen. In de pauze sprak de zeereerw. pater van Baar over zyn schoon missiewerk. Spr. voelde zich by het zien der film in den geest verplaatst naar zyn missiepost Van huis uit niet sterk, hoopte Z Eerw dat de giften der parochianen toerei kend mochten zyn, om de zoo begeerde motor- tiets aan te schaffen. Het tweede gedeelte van de film belichtte wat de Miva reeds tot stand had gebracht, vrachtauto's zeulden door uitgestrekte vlakten. Zelfs pater Schulte, de bekende Mlva- Junkers-vliegtuig op het witte doek. De techniek in dienst der geloofs uitbreiding De collecte bracht f 140op De motorfiets een Simplex zal op 25 Juni in het Patro naat worden tentoongesteld Laten wij hopen, dat Pater van Baar nog vele Jaren genot zal hebben van zyn motor, als dankbare herinne ring aan dezen mcolen mtssie-avond en tot uit breiding van het Ryk van Christus. Bibliotheek Hedenavond is de R K Pa- rochleele Bibliotheek wederom op normalen tijd geopend, dus van 8 uur tot half 9. In- van den L.T.B. laat bekend van be- V. V. Z. 2Always Forward 8 is voor belde van groot belang. In Hoorn moest V.V2. 2 het onderspit delven met 21. In Zaandam zal het wel niet mee vallen op de volle buit beslag te leggen. De rollen kunnen nu wel eens om- gedraaid zijn. ZAP-Union. Dit is voor de poïderbewoners de laatste kans om nog voor promotie in aar>- merking te komen. De groote nederlaag in Grootebroek zal hun nog wel zwaar op de maag liggen. De bezoekers kunnen dan ook op grooten tegenstand rekenen, maar deze zal wet niet zóó groot zijn dat hy niet zal worden overwonnen. Union kan zich veilig morgen avond 2e klasser noemen. A. F. C. 2 heeft vorigen Zondag bewezen er niets voor te voelen te degradeeren. Dit heeft H.S V. 2 ondervonden. Morgen kq^t I. E. V 2 in Alkmaar om te trachten de punten naar Velsen mee te ne men. De Alkmaarders zullen met den steun van vorigen Zondag wel zorgen dat er niets van t blok valt, waardoor hun positie er zeer gunstig voor komt te staan. Uur Congregatie KJ.C. Maandag om half 8 banuur Bosco-han en St. Bohifaciusban. Dinsdag om half 8 banuur Bchaepman-ban Herautenraad. Woensdag bijeenkomst van de Gezellen. Vrydag om half 8 banuren voor de St. Mar- Ult bovenstaande morgen de beslissing zou het niet dat L. 8. V. V. nog had met Zaandam. In ieder geval kan H. 8. V. op een onthaal rekenen by K. O. B. De thuisclub kan nog de bovenste plaats bereiken wanneer tenminste de twee verlies- punten welke L. 8. V. V. heeft gekregen biy- ven gehandhaafd. Maar dan moet K G. B morgen van H. 8 V. winnen en dan «Ou hier mede meteen de club uit Heiloo worden geschakeld. Dat tenslotte de thuisclub haar kaï» duur mogeiyk zal verkoopen ligt voor hand By een geiyk spel is de thuisclub geschakeld maar de bezoekers behouden nog een kans. wy verwachten dat een hier wel het meest wasrschyniyk is. Valken moet morgen haar plaats verdedi gen tegen de Grashoppers. De club uit Hoog woud heeft in de 2de klasse bewezen tot goe de dingen in staat te zyn en heeft op over tuigende wyze den titel behaald, wy mogen er dan ook op rekenen, dat zy alle krachten zal zetten op deze ontmoeting om te probeeren het 1ste klasserschap te veroveren. Maar ook de thuisclub zal zich zoo maar niet laten verdringen, en zal wel trachten het 1ste klasserschap weer voor een jaar te prolon- geeren. Wy gelooven dat de krachten niet veel uiteenloopen en dat de thuisclub wel let* in bet voordeel zal zijn. De Graalwacht. Zondag na de Vespers con tributie betalen en sparen. Ook gelegenheid de bijdragen te betalen vaor het jeugdgeschenk aan -volksdansen. Half 5 Inkoopvereeniging De Coöperatieve koopvereeniging maken, dat de zitdagen tot het doen talingen voortaan niet op Zaterdagen worden gehouden, maar op de Woensdagen van 7 tot 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. lecte ten baten van het fonds voor ..Practische hulp aan alleenstaanden en hulpbehoevenden van alle gezindten” heeft opgebracht de som van f 48 55 *k zyn nog vastgesteld K G. B.H 8. V. en E. S. V— R. E. O. Deze laatste ontmoeting aal LEEUWARDEN. 2 Juni. Zuivel. Bleutelkaas 20. nagelkaas 1321, Goudakaas 1228. Edam merkaas 1518. Aanvoer 5031 kg. Vellingboter 1211.31 per kg. Aanvoer 5/6 vaten. Commissie 74. 24000 kg. kipeleren. Prijs 34 per 100 st. Handelsprys 5560 ct. per kg.. 400 kg. eenden eieren. Prys 33.25 per 100 st. Handelsprys 40 45 ct. per kg 20 slachthanen 5085 ct., 200 slachtklppen 0.501, 150 jonge hanen 4075 ct., 25 piepkuikens 2530 ct. per stuk. LEEUWARDEN, 2 Juni. Vereenlging van Zui- velmaatschappyen. Edammerkaas 20 plus 8.509, idem 40 plus 14 5015, Goudsche kaas 20 plus 88.50. idem 40 plus 14 5015, volvette 40 plus 1920, broodkaas 40 plus 14.5015, Leidsche kaas 20 plus 88.50 per 100 kg. Stem ming kalm. BLOKKER. 2 Juni „Op Hoop van Zegen” Komkommers 7.0011, Postelein 4.805.60. Ra barber 3.80-4 40. Spinazie 6.7010 20. Sla 0.60— 160. Slaboonen 63 0067. Wortelen 6 608 80, Bloemkool 19.0038, Blndala 4—5 60. Peulen 35 0035, vroege aardappelen 8.0011. Aardbeien 0.841.12, Druiven Blauwe 1.31 per kg. Perziken 7 00—11, Tomaten 36.0031, Meikersen 3.10 3.40 per Kg. TER AAR. 2 Juni. Centrale Veiling Spinazie 13—39. Andyvle 838. Slavellen 714. Peulen 190—3 60. Doperwten 3.403.60. Tuinboonen 3 60, Doperwten 2 403.60. Tuinboonen 3.60 Snijboonen 4.40S. Dubb. Stamboonen 6.80. Pos telein 1 503.60. Waschpeen 4.0010. Prei 3 30 —4. RadOs 1.40. Rabarber 3 806. Peen 5 0011, Selderie 3 404 10. Sla 050—1.60. Bloemkool 10 - 36 cent. Komkommers 3.009. Aardbeien 17 33 cent. Tomaten 1830 cent. BEVERWIJK. 3 Juni Bloemenveiling trum Div. Kasrosen 3379130. Giadlqji 58 Wedgewood^ 410. Imperator 614. Queen 48. Frans Hals 5 10 Papavers Margrieten 59. Anemqnen 3352. Ptoenrosen 1738. Lathyrus in diverse kleuren 410. Ra- noncel romano 46 Hercules 34. Mathilda 3 4 Tijgerlelies 35— 45. Lillum Long if lorum 100 iygroen 733. Pythrum 8-J-16 r (Zulder-Kogge), 3 Juni Aardappelen: Schotsche grot 7 70—8.30. middelbaar 8.3O-—9.90. kleine 8 409 90 kriel 7 908.90. Spinazie 12.40 13 50. Snysla 3.00. alles per 100 kg Rabarber 3 60- 3 40 per 100 boe. Sla 0 50—1 10 per 100 krop krop Wortelen I 8 50 12 70. II 3 106.70 per 100 boa Peulen 3441 cent per kg Doperw ten 38 cent per kg Bloemkool: I 3639 II 31 25 rent per stuk. Aardbeien I 103133 cent. II »589 cent per kg ‘I-HBRTOGENBO6CH. 3 Juni. NV Botermyn Aanvoer 37300 kg - prys 1.35. mlddelprjjs ALKMAAR. 3 Juni Aangevoerd voor de Dr. en de Tarcisius-ban en daarna telooze obligaties”, i stukken, die niet veel onze bïsschop er nu te ontvangen Om die zeer natuuriyke vraag te beantwoor den moet men eenig Inzicht hebflen in de wyze, waarop destyds de financiën van verschillende parochiën in het bisdom Haarlem zyn georga niseerd, nadat het onmogelyk was gebleken de bestaande verplichtingen van rente en aflossing op de schulden te voldoen. By deze reorganisatie zyn de rentelooee obll- gaties ontstaan. Ter verlichting van de lasten van de bedoelde parochiën Is goedgevonden, dat een zeker deel van de stukken geen rente meer zou dragen, terwijl de aflossing zou geschieden door het bisdom en wel uit het fonds voor Arme Kerken. U ziet dus al het verband. De thans gevoerde actie ter versterking van de middelen van laatstgenoemd fonds wordt d«h ook in hoo- ge mate gediend door de schenking van die obligaties, die anders moeten worden afgelost uit het fonas. Jaariyks werd tot nu toe een bedrag van rond f 200 000 hiervoor "besteed, zoodat de rentelooze schuld van circa f 5.000.000 op deze wyze in 25 jaar zou worden afgelost. Indien nu door de gevoerde actie behalve een groot bedrag aan contanten een flink aantal rentelooze obligaties geschonken worot. kan bij een gelykblyvend aantal jaren van aflossing de jaarlyksche aflossingssom worden verminderd De daardoor vrykomende middelen kunnen dan worden besteed ten behoeve van nieuwe paro chies, welke moeten woraen gesticht. Zou b.v. een bedrag van f 1000 000 looze obligaties worden geschonken, zoo kan de jaarlyksche aflossingssom dalen van f 200.000. tot f 160 000—, waardoor f 40 000.— vrykomen Houders van deze rentelooze obligaties kun nen door toezending van hun obligatie* aan het bisdom, aan de pastorie, aan de betaalkantoren der coupons of aan rector H. Sonoaal te Oegst- igeest, zonder daarvoor een greep in hun kas te doen, een belangryke bydrage leveren zy geven slechte de mogeiykheid prys in een min meer verwyderde toekomst het rentelooze ge- terug Hoogste prys 1.38. laagste 136 per kg Graan- en Zaadmarkt Aangevoerd werden In totaal 147 H L., t.w.32 voertarwe 66 50. 3 gerst en chev. gerst 8 60. S3 haver 67 35. 18 boonen: bruine boonen 35 00. cltroenboonen 12 0030 dulvenboonen 8.00 witte boonen 38.00 5 blauwmasnzasd. 7 groene groote 10.0012 grauwe 36.00— 15 00 Per 100 kg. Handel stug. LEIDEN 3 Juni. Veemarkt. Aanvoer: 388 runderen. 367 kalveren. 5046 schapen. 593 var kens. 30 stieren 200 00370 per stuk. 5458 ct per kg schoon gewicht, matig. 123 kalf- en melkkoeien 190.00380. tamelyk 96 vsrekoelen 90 00370. zeer matig 148 vette ossen en koelen 19J 00330 per stuk. 48—76 cent per kg. schoon gewicht, tamelyk vlug 31 vette kalveren 55.00— 100 per stuk. 7090 cent per kg. schoon ge wicht, matig- 336 nuchtere Kalveren 4.008. Agenda mannelijk jeugdwerk Zaterdag ontspanning voor de Gezellen. ontspanning voor de Gezellen. Om 6 voor de Jongens van de den Bïsschop Daarna Eucharistische club. Maandag. We beginnen vandaag weer met nieuw enihousiasme te.... korfballen. Alle le den van 16 jaar en ouder mogen meedoen. Zorg, dat Je klokslag zeven uur op het voetbalveld bent. Dinsdag precies kwart over’zeven zang Allen present. Woensdag half 2 Kruiskinderenclub voor de nieuwe club. Donderdag 7 uur Missieclub. Vrydag 7 uur V K -club te half Kerkwerkbéurten in de kapel 1 M Boon. de Zuiderkogge lederen dag om plm 2 uur aard- appelveiling worden gehouden. De aanvoer der aardappels per schuit is 1 uur. De aardappels per as om half twaalf. De maten der aardappels zyn mid 34 op. klein 2636 vierkante maat, kriel over de cent rol. De aanvoerders worden verzocht de brieven als volgt In te vullen: Grof. mid. klein en kriel De groentenaanvoer is 1 uur en groentenvet- llng half twee. Alles nieuwe tyd. -Voor den grooten Inter-gewesteiyken landdag, welken de landstormcorpsen „Stelling van Am- - sterdam" en .JKennemerland” op Zaterdag 1 Juli az. in het Sportpark te Zandvoort zullen T houden, heeft zich een eere-comlté gevormd, het oprfchten van een plaatselyk comité voor wjigrin zitting hebben genomen: H. H. Exc. dr. H. Coiyn. minister van Staat, minister van Algemeene Zaken. H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken, dr. J. J. C. van Dijk, minister van Defensie, J. J. O. baron van Voorst tot Voorst, lultenant-generaal adj. in B.D. van H. M de Koningin, commandant van het veld leger, tevens commandant des vesting Holland, gouverneur der residentie, J. Th. Furstner, vlce- admlraal, chef van den marinestaf, rnr. dr. A. baron Róell, commissaris der Koningin in N.H., L. F. Duymaer van Twist, luitenant-generaal bd.. voorzitter van de Nationale Landstorm Commissie, dr. W. de Vlugt. burgemeester van Amsterdam, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wyk, burgemeester van Haarlem en H. de longh, reserve-generaal-majoor, inspecteur van den Vrywilligen Landstorm. Aan den landdag gaat een défilé vooraf, dat gehouden wordt op den Boulevard, ter hoogte vanhet Casino. taireiyk. 500 vette schapen 14.00—20 per stuk. 34—46 rent per kg. schoon gewicht, zeer matig. 375 weideschapen 10.0013. zeer matig. 4091 lammeren 5.008, zeer matig. 80 zuiglammeren 8 0010 zeer matig. 171 mestvarkens 18.00—42, matig. 387 biggen 8 00—12. tamelyk. 35 zeugen 40 00— 60. matig. LEIDEN. 2 Juni. Kaasmarkt. 78 partyen Goud sche kaas: ie soort 22- 23 50, 3e soort 19 00—31. 15 partyen Leidsche kaas: le soort 19.0033 Per 50 kg Handel matig BOVENKARSPBL. 2 Juni. ..De Tuinbouw 400 baal aardappelen: Schotsche: fyne 3.504.80. kleine 4 10— 5 30 kriel 3 60—4.80 per baal. 15500 stuks Melrapen 180—2 40 per 100 stuks. BEVERWIJK. 3 Juni. Vereen. Veilingen .jten- nemerland-«n Vrije Veiling". Spinazie 12—44 ct. per groote Kist. Postelein 18—32 cent per kleine kist Sla 0.50—3.50 per 100 krop. Wortelen 7— 12 Rabarber 3—6. Radijs 12. Selderie 1.53. Peterselie 2—3.5. Asperges dik wit 2836. idem dik blauw 30—36. II 14—18 cent per boa. Toma ten 3848. Waachpeen 1114 cent per kg. Bloemkool: I 34—40. II 14—20. Komkommers I 8, H 3—4 enct per stuk. Snyboonen 6667. Dubb. Boonen 76, Spercleboonen z dr. 77,- Peulen 2845 cent per kg. Aardbeien 2440 cent per d°MnJEMBLIK. 2 Juni, itelllngaver „St. Jozef" Aardappelen: Groote Muizen 8.40—9.40, Drielingen 9.509.95. Kriel *88.40. Sla 0.60. BREUKELBN, 2 Juni. Aan de kaasmarkt wa ren heden aangevoerd 43 wagens met tezamen 1693 atuka kazen, gewicht plm 11844 kg le soort met R.M. 33.0034. 2e soort met R.M. 19 00 21 per 50 kg WOGNUM. 2 Juni. Aardappelen: groote Mul- zen 9 1010.50. Wortelen 6.50—10 80. Sla 0.501. Spinazie 2 70—3.80. Postelein 1.70—3.20. Asrd- beien 0.601.20. ENKHUIZEN. 3" Juni. Vlsch Aan den Gem m Vlschatslag werd aangevoerd door 25 vaartuigen 3400 pond Koraal 30,5—33.5 cent per pond en door 20 vaartuigen 2000 pond Lijnaal 3731 5 teIï-HERTC>GKNBO6CH. 3 Juni. N C. B Bos sche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Splanzle 3693 cent per 10 kg. Kropsla 5—8 ct. per 10 krop. Bloemkool: I 1833. II 1417, III 1313 cent per stuk. Savoye kool 7185. Spits kool 6981, cent per 10 kg. Peulen 3846. Dop erwten 3034. Spercleboonen. dubb. 3638. Snyboonen 58 62 Asperges wit I 30—36. wit II 3329. wit III 1632. blauw I 1622. idem II 1018 rent per kg. Aardbeien I 2329. n 15 23. III 8—12. Roode bessen 24 Kersen 1313 cent per half-ponds doosje. Perziken 8 -17 cent pe- stuk. Bospeen I 6079. II 3656 cent per 10 bos Postelein 4—7 cent per kg. Komkommers wit 5—8. idem groen 45 cent per stuk Ra barber 3743 cent per 10 kg. Andyvle 58 ct. per kg. Juin 53—58 cent per 10 kg. Tomaten 21* 23 cent per pond. Prei 1.08 per 10 kg. Nieu we aardappelen 1416 cent per kg. PURMEREND. 2 Juni. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Sc hot- ache Muizen 10.0012. Blauwe 100. kleine Schot- sche Muizen 11 00—11} per 100 kg Dub5 Sla boonen z. dr. 75 00 per 100 kg. Peulen 35 00—32. Doperwten 180025 per 100 kg Aardbeziën 0 70 1 60 per kg Bloemkool 5.0030 per 100 stuks. Snlnasle 1 50—11. Postelein 3 00 per 100 kg Sla 0.50140 per 100 krop Andyvle *4 00—7 per 100 kg Radijs 0 601 30. Rabarber 5.00—9, Wortelen 6.00- 13 per 100 bos Prei 2 504 per 100 boa ZWAAG, 3 Juni. Velllngsver ..Bangert en O Aardappelen: Schotache: groote 0—11 20. klem» 7 7012 50. Blauwe. 1.90, Wortelen 6 00—14, Bloemkool 15 00—27. Sla 0 50—1 10. Andyvle 3.7010. Prei 7.00. Spinazie 512 80. Postelein 3 104 50. Komkommers 7.0013. Slaboonen 56 0080. Doperwten 110030. Peulen 43. Aardbeien 60 00—160. Rabarber Frankenthater-drulven 116 00134. Tomaten 20.0034. Blauwe Pruimen 4 00, Reine Victoria 4 00. Proleflcbeaaen 142.00150. Perziken 8 00 16. WESTLAND 2 Juni. Mlddenprys v. d. WesU. veilingen. Roode aalbessen 85105. aardbeien 90 HjO franken thalers 80120. doperwten 21, dubb. boonen 50—73. Dultsche 80. enkele 38-- 51. groote 25. frambozen 75175. postelein 1 peulen 33. vlet pruimen 120. aardappelen 11. poters 13—14. kriel 5—10 cent per kg. 50—80. peen 58. peterselie 60100. rabarber 370410. selderie 6070, eieren 360410 cent per 100 Witte Asperges 36 32 blauwe 22-36 cent per bos Aubergine 36. perziken 10—45. II 79. netmeloenen 40ƒ75. bloemkool 1422. u 913 cent per stuk Tomaten 415435. B 370— 380 O 415445. CC 870—390, bonken 335350 cent per bak. Andyvle 8—16, spinazie 8—17 cent per Eist. - —x» w MWiurvAl VVrtJ* uc Ql MHI- tinusban. Herauten en Jongens bespreekt met elkaar °P de banuren de missie-actie en zet plannen in elkaar om de parochieele Inzameling brokstukken voor de missie te houden. Nu de competitie, op een paar wedstryd-n na ten einde is. vragen de promotie- en de gradatiewedstrijden onze aandacht. Wel is In de 1ste klas nog steeds niet bekend wie kam pioen zal worden, maar misschien dat wy morgen iets wyzer zyn En dan is nog het wachten op de kwestie welke L. 8. V. V op het oogenblik heeft. Wanneer spoedig een be slissing genomen wordt, kan men ook hier aan de promotie weds try den beginnen. De cultuur van het z«. Bijgoed Op ult- noodiging van de Ver. voor Bloembollencul tuur afd. Grootebroek. de Ver. van oud-leer lingen van de R.K. Tuinbouwschool te Groo tebroek en het H. B. G. afd. Bovenkarspel en Omstreken heeft de heer D. v. Egmond. technisch adviseur van de H. B G.-veiling te een zeer interessante lezing gehouden de cultuur van het z«. by goed, welke lezing met de grootste aandacht door een 100- tal aanwezigen werd gevolgd Na ingeleid te zyn door den heer 8. Scha- voorxitter Bloembollencultuur afd. Grootebroek. verkreeg de heer v. Egmond het woord, die verklaarde gaarne naar West-Fries- land te zyn gekomen voor de behandeling van het Aangegeven onderwerp Bepaalde bolgewassen syn aan zekere grond soorten gebonden.' nJ., grof-korrelig, sterk kalkhoudend, waarbij de ondersteek van de zelfde samenstelling dient te zyn als de bo vensteek. Narcissen zooals ,J3tor" en „Golden spur” kweeken buitengewoon goed op tyn-korrellge gronden, niet kalkhoudend en eenigszins zuur- reageerend; zoo ziet men op het eiland Texel de mooiste resultaten. De tulpencultuur elscht geen speciale grond soort, doch tulpen kunnen alleen met succes worden op grond, gelegen in zee- zooals W.-Friesland, „de Zuid" en West-Brabant. In Limburg en Oost-Brabant verder afgelegen van het zeeklimaat, kunnen dan ook geen tulpen gekweekt worden. Bygewassen daarentegen kunnen op groote grondverscheidenheld gekweekt worden, het geen te constateeren valt in de omgeving van Akersloot en Uitgeest. De West-Friesche klei grond leent zich uitstekend voor de Lelle-cul- tuur, bijzonder voor de „Lillum Regalum". Crocussen zyn niet zoozeer aan specialen grond gebonden: de beste resultaten worden verkregen op sterk humus-rijken zandgrond. Zy eischen In hun groeiperiode veel voent. Als een byzonder goed handelssoort noemt spr. de ..Purpurea grande flora", een mooie grofbloemige plant. De crocussenteelt vraagt een uiterst goede verzorging wegens het veel vuldig voorkomen van mozaïek en fynheld, welke heel spoedig vervalsching der geheele party veroorzaakt. Men bedenke, dat de cro- cussengrond niet sterk stikstofhoudend mag wezen, wel ryk aan kali. Spr. adviseert by verkoop zift 13 te behouden voor het opaetten De beste kwaliteit is in bloei te onderkennen aan het lange breede blad met zwarte punten In het algemeen adviseert spr. nimmer te telen op gladiolenzieke gronden, dit is funest. Voor de Irissencultuur is tot sprekers groo te voldoening een officieele keuringsdienst ingesteld, welke speciaal de mozaïekziekte controMtrt. Irissen vormen een gewas, dat seer gevoelig is voor den zg. kwaden grond en .^notzwam". Als een goed ontsmettingsmid del hiertegen is, volgens spr aan te bevelen „Gennlsan" en Arentan. Ernstig maande spr steeds op zoo zuiver mogeiyke gronden te telen. wU men geen te leurstellende resultaten boeken. Een aantal gestelde vragen werden na deze lezing naar genoegen beantwoord, waarna een kort propagandistisch woord gesproken werd voor de aansluiting by het .Xweekersgenoot- schap”; verschillende aanwezigen gaven zich als lid op. Hierna werd de vergadering gesloten. Voor de examens Algem Handelskennls voor Middenstanders werden Donderdag te Alkmaar geëxamineerd 101 eandidaten.waarvan 23 werden afgewezen. Geslaagd zyn: E. M. Groot vr.. Krommenie; P. Groot, Waarland: P. J. M Groot. Alkmaar; J. de Groot. Castricum; A. Gutter. Schoor!; Fr. J. J de Haan. Amsterdam; J. H. Hagenaars. Amsterdam; N. Gorter. Krom menie; H. Happe, Zaandam; J. v. d. Hart vr., Haarlem; Fr. H. G. Hattink. Amsterdam; P Chr. Reezick vr., Amsterdam:- C. G. H. Heiligers, Amsterdam; W H Hellsloten. Am sterdam W.H. A. J. Hemmer. Castricum; I. J. Henneman, Beverwyk; J I. Henneman. Bever- wyk; J H. Hesp. Amsterdam: A. J. v. d. Hey- den. Diemen; J N. Heyne. Krommenie: H. C. Hoebe, T Veld; B. M. Holtrop. WieringeVwerf; J Hoogland. Heiloo; J. C. Hoogland. Beverwyk; W. A. Hoogland. Alkmaar; P. Hooyschuur. Zaandam; J. Hopman. Bergen (N.H.); C. J. Huiberts. Castricum; J. A. A. Hüsken. Alk maar; E P. H Huybéns vr.. Bergen: D. R Inge les. Den Helder; O J. Jansen. Amsterdam; A. P. Kaandorp. Heiloo; G. Kaay. Amsterdam; P. Kaay, Amsterdam; C. J. Kabel. Castricum; A J. v. d. Kamer. Alkmaar; J. P A. Klaver, Haarlem; J. L Klever laan. Alkmaar; W. M. Zeeman. Amsterdam; G. C. van Klooster. Am sterdam. A. Kok, Heiloo; M. P Kolkman. ZU- dewlnd; M. J. Kolster. Den Helder; Th. P. Ko- nlncks. Zaandam; H. A M Kraakman. Alk maar; H. A. M v. d. Kroon. Ouderkerk a. d. Amstel, A. G. J. Kühne. Alkmaar; Th. W. Kuyper. Heiloo; G. J Kuijs. Castricum; O. Zon neveld, Heemskerk; E. M van der Laan vr.. As sendelft; J. W. Lange. Koog a. d. Zaan; P J. de Lange. Amsterdam Z.; W Lange. Koog a. d. Zaan; K. D Lap. Koog a. d. Zaan; 8 J Llgt- hart, te Veld; W Ligthart Zlidewlnd; J H. J. Luiken. Amsterdam; A. M. Lutterman. Zaan dam; C. J. Fr. van Nugteren. Zaandam; G, Fr. Martens. Amsterdam; M A. Meester vr.. Am sterdam; C. Melker. AlMpaar; J. Meyer. Heems kerk; H. B. M. Meysen. Amsterdam; M I. Meyssen vr., Amsterdam; E. J. M Miks vr., Amsterdam; G. W. Zonneveld. Heemskerk; G. W Moes. Amsterdam; J. W. Moes. Amsterdam; J. J Moes. Amsterdam; P. H Moeskops. Den Helder; Th. Morsch, Heiloo; A. Mulder. Haar lem; J. H. J. de Munck. Amsterdam; Th. My- nen. Assendelft; P H. Neuvel. Anna Paulowna.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2