naar Hoitika De lucntroovers van I lllto Met Neêrlands snelste schip Engeland Bondsvergadering R.K. Bedienden mi AEG I KOELKASTEN. COMPRESSOR SYSTEEM c ONGEDACHT COMFORT EN REISZEKERHEID DINSDAG 6 JUNI 1939 ribn Organisatie groéit rfio- Vestigingsbesluiten Galmug gevonden Engelands schoonheid te weinig bekend Tsjechische kinderen en Gestapo-terreur Wanneer zullen de vooroordeelen tegen een zeereizje overwonnen worden? DE ZILVEREN KATHOLIEKE OFFICIEREN BIJEEN Purol bij Doorhitten - Zonnebrand - Stukloopen dit verzacht onmlddellyk en geneest spoedig. Tube 45. doos 50 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Toespraak A. C. de Bruyn DENATURATIE CONSUMPTIE AARDAPPELEN i Franciecuz van Azzizië” te Amsterdam byeen Engeland en het tourizme VERKRIJGBAAR BU ELKEN GOEDEN INSTALLATEUR Alle >?en die bondsvergadering rouw Spr. behandelde verder de publlekrech- (Van onzen eigen redacteur) tot m 'k >4 •4 r midden in voor ze het wisten en moesten nu verder op het Toen, net terwijl Piet een pisang dacht te kompas vliegen. stel ging scheef hangen... een meteoorsteen had hen geraakt! hij zeer sceptisch gestemd. iJKordt vervolgd) A-HrusdJca de metaalbewerkersbonden. Unaniem werd dit denkbeeld echter afgewezen. Vb Vb Meller had een oogenbllk nog al donker ge- :---i maar nu glimlachte hy weer en zei een- De geest van deze natie te leeren kennen, haar traditie, waarop zoovele besluiten ge grondvest zijn, te kunnen begrijpen. het ka rakteristieke van haar landschep te heb ben genoten, dit alles tezamen moge een aansporing te meer zijn te breken met een., jarenlang bestaanden vacantie-sleur en een weinig gemotiveerde zeezlektevrees en hetzij met z.g. „twee-daagsche retours”, hetzij met ..Kant-en-klaar” reizen nieuwe ervaringen op te doen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten, de denaturatie van consumptieaardappelen van den oogst 1938 half Juni te doen beëindigen. Slechts aanvragen voor denaturatie. welke ulterlijk op 17 Juni bij de betreffende instantie binnenko men. zullen in behandeling worden genomen. Aanvragen voor denaturatie op een tijdstip, la ter dan 24 Juni, zullen niet worden ingewilligd, ook al zijn zij tijdig ingediend. brijen l. Alle h' tadio tem- 2 50; wich 9.00; 50— «rich 220; -J Nörd ralen iwlch Lon- !J0— Nord mien ren zolg te- De lo- iwe ling Har vo set, oor. ieU de- 10. erd op op trd rou- ;rtoe voor ran- me- luis, oen. i at «*- het zelf hun iscn leen en- lere ■ari- icht inc- A 1 Inwerkingtreding op 7, Juni Blijkens de Maandagavond uigegeven staats bladen is de inwerkingtreding van het Veatl- gingsbesluit automobiel- en garagebedrijf 1939, bet Vestiglngsbesluit kruldenlersbedrijf 1939 en het Vestiglngsbesluit bloemenverkooperpbedry: 1939 vastgesteld op 7 Juni 1939. Zondag te een uur is in hotel Krasna- poisky te Amsterdam, onder leiding van den heer A. L Cornells, bondsvoorzitter, de Bondsvergadering aangevangen van dep Xederlandschen R.K. Bond van Handels- rantoor- en Winkelbedienden ,jSt. Franclz- cus van Asslsië.” De opkomst van afgevaar digden en leden was, ondanks het fraaie weer, zeer bevredigend. m een duizelingwekkende glijvlucht kwamen ze omlaag, allen sloten de oogen. Schuren.... kraken..*, een schok, nog een schok....! ze hingen in een geweldig hoogen boom, waarvan takken onder hun gewicht afknapten. Maar ze hingen, ze leefden nog en Plet dacht een oogenhhk. dat hij thuis uit het zolderraampje keek. Als een oplossing werd voorgesteld een aansluiting van de hoofdarbelders bij de werklieden in de verschillende bedrijven. Administratief personeel van metaalbedrij ven zou derhalve lid moeten worden van In een geestige speech, welke de heer A. L. Oibson. continental traffic? manager van de L.N E R. tijdens een lunch hield, bleek deze de Nederlandsche mentaliteit, wat het reizen aan gaat, uitstekend te verstaan. Regelmatig bren gen zij hun vacantie door in bijkans alle lan den van het continent velen zjjn in de Ar dennen of langs den ïlijn of op de Zwitsersche Alpen haast als kind in huis, maar naar Enge land komen ze zelden En als ze dan nog eens de Noordzee oversteken, dan is het meestal voor zakenreizen en brengen ze het niet verder dan Londen. Deze restrictie is geenszins klelneerend. In- sieve propaganda onder de betrokken hoofd arbeiders wordt gemaakt. De vergaderlnaMverd hierna, te ruim één uur, geschorst. De verhouding tot de bedrijfsvereenlgingen, in wier handen de ziekteverzekering berust en waarschijnlijk grootendeels de werkloosheids verzekering zal berusten, Is niet veel gunstiger. Terwijl de bedrljfsraden moeten bestaan uit de bedrijfsgenooten. vakbonden van werkgevers, zoowel als van 'werknemers. zyn de bedrijfsver- eenlgingen samengesteld uit de werkgeversbon- den te zamen met een of meer der werknemers bonden. De Katholieke officieren, georganiseerd in de ARKO hebben dezer dagen hun congres gehou den te Bergen op Zoom. Den eersten dag werden de talrijke deelnemers officieel ten stadhuize ontvangen. De tweede dag. die begon met een H. Mis. op gedragen door den hoofdaalmoezeniér mgr. Evers was in den ochtend gewijd aan huishoudelijke aangelegenheden. Des middags werd een feeatvergadering gehou den. waarbij generaal baron Van Voorst Voorst een feestrede heeft uitgesproken. Den derden dag. Zondag werd het congres op prettige wijze besloten met een boottocht op de Schelde. Het organisatie vermogen, dat we op deze plezierreis hebben kunnen constateeren. zoowel bij de Engelsche belanghebbende maatschap pijen, als bij de Maatschappij „Zeeland”, doen het beste verwachten. De bondsvergadering van den Nederlandschen R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden heeft Maandagmiddag met alge- raeene stemmen het bestuursvoorstel, om de mogelijkheid te openen tot het oprichten van bedrijfsgroepen, aangenomen na een korte be spreking, waaroij woorden van lof werden geult aan het adres van den bondspenningmeester m de commissie tot statutenwijziging. De statuten en het huishoudelijk reglement zullen met dit besluit in overeenstemming worden gebracht. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. van Beek. A. I. Cornells, O. Geertjens, C. Ma- jermans, P. A. van de Ven en mej. A. M Vleugel, werden herkozen. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan een bestuursvoorstel tot bet instellen van een geschiHencotnpiisslê, bij welke geroyeerde leden In beroep kunnen gaai*. Een amendement, ingediend door de aldeeling Den Haag, werd bij hoofdelijke stemming verworpen. Een aantal voorstellen van afdeellngen, waar op het bestuur afwijzend prae-advias had uit gebracht, werd verworpen. Na de rondvraag sloot de voorzitter, de heer A. I. Corneils, de bondsvergadering. ZoU langer Worden gewacht met de indee- ling der hoofdarbelders in bedrijfsgroepen, dan zou het gevolg zyn, dat bij de te verwachten maatregelen over de hoofdarbeiders, doch zon der hen zou worden beslist, zoodat de bond tenslotte niet meer aan zijn doel zou beant woorden. Indien in ons land de bedrijfsorganisatie ge heel zal zijn doorgevoerd zullen vele afdelings besturen en ook het bondsbestuur te groot wor den. Doch tegen dien tijd zal het bondsbestuur met voorstellen komen om de moeilijkheden weg te nemen. Voorloopig» blijft de statuten commissie derhalve in functie. In afwijking van de voorgestelde statutenwij ziging deelde spr. mede, dat het bestuur beslo ten heeft voor te stellen ook het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten door de bondsbedrijfsgroepen in laatste instantie aan het bondsbestuur over te laten. Het is de bedoeling te geraken tot een fede ratie van katholieke hoofdarbelders, bestaande uit technici, werkmeesters, bedienden en de vertegenwoordigers, zoodra zij bij het Werk liedenverbond zijn aangesloten. De zusterorganisaties, met uitzondering van .Mercurius" hebben de bedrijfsgroepen nog niet doorgevoerd. Binnenkort zullen de hoofdarbei- dersorganlsaties tot een gezamenlijke bespre king om een program van actie op te stellen worden uitgenoodlgd. opdat hieruit een fede ratie kan groeien. Het Katholieke Werkliedenverbond is voor nemens te trachten ook met de overige vakcen trales tot overeenstemming te komen. Het bondsbestuur wenscht een grootere samenwer king tusschen de hand- en hoofdarbelders. Wan neer ook met de andere vakcentrales overeen stemming wordt bereikt, zal binnen enkele ja- ren aan de hoofdarbelders de hun toekomende plaats kunnen worden gegeven. Naar sprekers meening komen allereerst de schoenen- en sigarenindustrie, die een overwe gend katholieken inslag hebben, voor bedrtjfk- gewyze organisatie in aanmerking. Aller sa menwerking en een grondige voorbereiding in overleg met het bondsbestuur zyn noodzakelijk. Het zal noodzakelijk zijn, dat een zeer inten- Spr. herinnerde aan het voorontwerp van wet van 12 Januari 1938 tot wettelijke regeling van de bestrijding van de gevolgen der werkloos heid en aan de intenties van den minister de werkloosheidsverzekering te laten uitvqjren door bedrljfsraden en waar deze niet bestaan door een rijkswerkloozenkas. De werkloozenkas- sen der vakbonden zouden geen taak meer heb ben te vervullen. Naar spr.’s overtuiging heeft de minister on voldoende aangetoond, waarom de historisch gegroeide bemoeiing van de vakbonden thans moet worden uitgeschakeld. Spr. ultte hier tegen een heftig woord van protest. De mogelijkheid om het administratief per soneel in te schakelen is geenszins uitgesloten. Toch nemen de bedienden nog altijd een zeer afhankelijke positie in met betrekking tot de bedrljfsraden. Het woord was daarna aan den bonds penningmeester om te spreken over het vraagstuk der bedrijfsorganisatie. De doorsnee-Hollander weet veel van de zee. maar dan meestal bezien door den bril-van-het- geld-verdienen. Noemt hij haar maar niet al te^-aag den grooten harlng-vijver, waarop dul- zeffien en nog eens duizenden dagelijks dobbe ren en ploeteren om, als ze met rijken Wmgst terug keeren, in het vaderland nog eens eens ontelbaren duizenden handeribaren werk te ver schaffen? HU weet ook Laar» gevaren. Wordt de visch maar niet ai te dikwijls duur betaald? Maar wat weet hij van haar sphaonheid? Ontelbare malen heeft hy deze beschreven gevonden; aardige liedjes op 'n vlotte melodie kan hij nu nog met zijn kindskinderen meezingen, zóó goed heeft h(j ze nog van zijn lang-voorbjje schooljaren onthouden. Maar de zee kennen, uit eigen ervaring er van getuigen, dat kunnen er, verhoudingsgewijze, slechts weinigen. Met al de haar ten dienste staande middelen poogt thans de Maatschappij .Zeeland” in sa menwerking met de Traffic Association uit Engeland, de London and North-Eastern Rail way en de Nederlandsche Spoorwegen, hierin een grondige wijziging brengen. Met materiaal, dat aan de hoogste elschen voldoet reeds eerder bespraken wij uitvoerig het comfort en de uitnemende technische kwa liteiten van haar nieuwe mailbooten, de .Ko ningin Emma" en .Prinses Beatrix” heeft zij er zich toe gezet de Nederlanders van hun weinig-gemotiveerde. maar nu eenmaal be staande vooroordeelen af te brengen. Tijdens een plezierreis met de „Koningin Emma", het snelste schip der Nederlandsche handelsvloot, de vorige week journalisten en vertegenwoordigers van reisbureaus aangebo den. hebben we kunnen ervaren hoe gerecht vaardigd haar streven is. Te Praag zijn, naar de correspondent aldaar van de „Times" meldt. Vrijdag bijzonderheden bekend geworden omtrent incidenten, welke leidden tot de gevangenhouding in Dultschland van 45 Tsjechische schoolkinderen na een Pink- steruitstapje naar de fabrieken van Bat* te Zlin, in het Oosten van het protectoraat. Aan het uitstapje was een bezoek verbonden aan de bioscoop van Zlin. Toen in het journaal de onderteekenlng van het Dultsch-Italiaansch verbond vertoond werd, trad er door een tech nische fout een storing in, waarop de kinderen begonnen te lachen. Bij het verlaten van de bioscoop werden de kinderen omringd door leden van de Gestapo, die drie van de kinderen wegleidden en van hen een schriftelijke verklaring kregen dat zy de demonstratie op touw hadden gezet. Een van hen. een jongen van 15 jaar, ontsnapte aan mn geleider en werd tweemaal in den arm ge schoten. Op weg naar huis riepen de kinderen uit de vensters van hun coupé toen de trein door een deel van Duitschland reed. Zij werden te Zabrek gearresteerd en in enkele afzonderlijke groepen naar Duitse he scholen gezonden; Woensdag middag moesten zij te Sumperk, in het 9ude- tcnland, spitsroeden loopen tusschen rijen Dult- sche schoolkinderen. De Tsjechische minister van onderwijs dr. Kapras heeft bfj het bureau van den protector geïntervenieerd, doch tot dusver zonder resul taat. Hierna was het woord aan den voorzitter van het RK. Werklieden-verbond in Nederland het Eerste Kamerlid de heer A. C. de Pxujjn, die namens het Verbondsbestuur een kort woord sprak en daarbij constateerde dat de RK. Be- diendenbond zijn moreele en materieele positie nog heeft versterkt. Dit is van beteekenis om dat het sociaal-economisch leven steeds meer in het centrum van de belangstelling komt te telijke bedrijfsorganisatie, een van xie eer-, ste punten uit „Ons program van"actle", maar vroeg dan, met prof. Veraart, erken ning niet van een gedeelte, maar van alle bedrijfsgenooten, ook vari de bedienden. De stelling .dat de bedienden geen bedrijfs genooten zijn, omdat zij geen deel hebben aan het productieproces, of enkel onkosten zijn, kan niet geaccepteerd worden. Dat deze erkenning niet gemakkelijk gaat, vindt ichijnbaar eenerztyds zijn oorzaak in de angstvalligheid, waarmede de arbeiders in de bedrijfsorganen de bediienden zich ko men. van meening zijnde, dat wy te dicht aan de zijde van de werkgevers staan, wy denken, aldus spr., aan de verdere ont wikkeling van de bedrljfsraden of de be drijfsorganen en de zeer bijzondere taak, welke de huidige regeering dezen wil geven bij de uitvoering van de nieuwe sociale vetten. De verbindendverklaring van on- dernemersovereenkomsten en collectieve contracten is ook voor de bedienden een levensbelang, evenals de uitvoering van de «angekondlgde wetsontwerpen iQzake wet- telljke werkloosheidsverzekering, rykskin- derbijslag en betaalde vacantie. Komende tot het vereenlgingsleven vroeg spr. nog minstens 10.000 nieuwe leden, nieuwe mede werkers om eensgezind te bouwen aan de maatschappij van morgen. De bedienden- salarissen. aldus spr.. zyn tot op heden nog lang niet opgewerkt tot wat men noemt bet ethisch tnihlmum. Jammer, dat hy hem niet langer had kunnen gadeslaan.... en ulthooren! Maar van den anderen kant zou dat misschien voor 1 oogen bllk gevaar hebben opgeleverd. Eerst moest hy de zaak eenlgermate voorbereiden, getuigen en bewijzen verzamelen. Melleris wantrouwen in slaap wiegen. Silas Hempel sloot eerst tegen den morgen de oogen. Toen hu om tien uur de keuken bin nentrad om er «yn ontbyt te vragen zag hy juffrouw Mayer met beschreid gezicht bij de kachel zitten. Zij sprong op. en haar tranen begonnen weer te stroomen Wat 'n ongeluk, mijnheer Hahnemann, wat een slag hy is weg! Weg voor goed.... Hy wilde het mij gisterenavond nog niet zeggen, om mU een slapeloozen nacht te besnaren Maar zdn besluit was sinds lang genomen, en alle toebereidselen waren reeds getroffenEn ik. waar vind ik nu weer zoo een huurder, een huurder, die zoo stipt betaalt als hij? ter de Hempel, niet weinig ontsteld. Van mynheer Meller! snikte juffrouw Mayer En zy begon met haar gewone breedvoerig heid het gebeurde te vertellen. Dien morgen, terwijl zij koffie zette, was de heer Meller in de keuken verschenen en had haar medegedeeld, dat hij tot zUn leedwezen zyn kamer moest opzeggen, daar hy van plan was, naar Zuid-Amerika terug te keeren- Reeds vier weken geleden had hij daartoe be sloten. bU zyn toevallige ontmoeting met een oud vriend, die óók terug wilde naar Argen- daarvan overtuigd. U hebt ons nog niet gezegd, waarom wy den heer Andagola in het oog moe ten houden; maar Salzer en ik hebben dezen indruk: heeft de man iets op zyn kerfstok, dan moet hy zich hier als volkomen veilig beschou wen en geen ontdekking te vreezen hebben. Sila* Hempel staarde zwijgend en bekommerd voor zich uit. Kobler. een zeer scherp waar nemer. vertolkte eenvoudig zyn eigen Hem pel's gedachten. Was Meller de medeplichtige van Andagola en te oordeelen naar feiten en omstandig heden moest hy het zyn. hoe kwam het dan, dat er geen betrekking tusschen die twee vast gesteld kan worden? Hoe pleegden zy overleg met elkaar als er onvoorziene gebeurtenissen plaatsgrepen, bijvoorbeeld de dood van Anna Mllden ot Meller's plotselinge verandering van verbluf. Heeft Andagola misschien gisteren of vandaag brieven ontvangen, of is bet mogelijk dat hy per telefoon een gesprek heeft gevoerd zonder dat je het bemerkte? vroeg Hempel. Neen, dat is niet mogeiyk. want de gasten van het hotel kunnen niet telefoneeren tenzij door bemiddeling van den portier, in wiens loge zich ook de eentrale bevindt. En deze houden wy onder strenge bewaking. Maar Andagola heeft In de laatste dagen brieven ontvangen, en wel drie. Ik heb mij echter psr- sooniyk ervan kunnen overtuigen, dat ze alle drie uit Argentinië kwamen, uit Villa Solis, in de provincie Entre Rioe De Plantenziektenkundige Dienst te Hoorn heeft op verschillende plaatsen zg. vangbekken geplaatst, om zoo spoedig mogeiyk de aanwezig heid van de gevreesde galmug te kunnein, con stateeren. Maandagmorgen is door de heeren Drost, ambtenaar van genoemden dienst, en L. Ver- beem, hoofd van de R. K. Lagere Tuinbouw school te Grootebroek. inderdaad een galmug gevonden, welke gevangen werd op een perceel un den heer Th. Roosje te Grootebroek. De bondsvoorzitter, de heer A. I. Cornells. Meld de openingsrede. BU de opening van onze tvsejaariyksche bondsvergadering, welke te- vens de finale afsluiting van het derUgste ver- Wings laar was. mogen wy, aldus spr., zeker gewagen van een samenkomen onder byzon- dere odistandigheden. Naast een algemeene geesterverwarring, waarby nieuwe ideologieën met geweld aan de menschheid worden opge- dtengen. zoodat er zelfs in eigen land zoo nu en dan twyfel valt waar te nemen, gaat het gebeele maatschappeiyk leven gebukt onderden druk van internationale spanningen De inter nationale bewapenlgswedloop geeft in bepaalde bedrijven een geforceerde hoogconjunctuur, doch werkt anderzyds verlammend op een gezonde Mitwikkellng van het Internationale economi sche levën. Maandagmorgen werd de voortgezet. By de behandeling der begrooting, welke vlot werd afgewerkt, nam de vergadering een be stuursvoorstel aan om een commissie te benoe men, bestaande uit twee leden van het bonds bestuur en drie door het bondsbestuur aan te wyzen afdeelingspenningmeestérs, welke tot taak zal hebben een technische herziening der contrlbutleregellng voor te bereiden. De begroo ting werd ongewyzigd goedgekeurd. De geesteiyke adviseur, dr. A. A. Olierook, hield vervolgens een korte inleiding over dé actie ..Naar de Nieuwe Gemeenschap". Spr. schetste de Bellamy-beweglng, die streeft naar aansluiting by deze actie en naar de onover brugbare verschillen tusschen beide pogingen om tot een maatschappy te komen, die aan al len welvaart schenkt. Terwyi Bellamy zyn doel alleen tracht te bereiken door een vervorming van de maatschappy, wyzen de Pausen op de noodzakelijkheid om de maatschappy te ver nieuwen en den mensch te verbeteren. In het laatste deel van zyn betoog leid de zpr. de voorstellen van het bondsbestuur in tot het vormen van bedryfsgroepen in' den bond. Deze groepen zullen, eventueel als ondergeordende groep, hun plaats moeten vinden naast de overige werknemersgroepen lp hetzelfde bedryf. staan. Op ons rust de taak het maatschappe- lyk economisch leven zoo mee te lelden, dat we de plaats krygen. die we moeten bezetten. Daarom moeten wy onze bedienden-organise tie verder uitbouwen. Spr. hpopte voorts, dat in vriendschappeiyke samenwerking met het Verbondsbestuur maatregelen worden genomen die de Nieuwe Gemeenschap zullen realiseeren. Het gezegde, dat Holland een zeevarende natie is, laten we ons even graag aanleu nen. als de Amerikanen de bewering, dat ëlke Nederlander op klompen loopt, een enorm wyde broek draagt en by voorkeur uit een kort pypje rookt. Halen we voor deze laatste suggestie wel eens geamuseerd onze schouders op, het predicaat ..zeeva rende natie" willen we ons niet laten ont nemen. En dat, ondanks het toch onotn- stooteiyk feit, dat het meerendeel onzer landgenooten de zee niet dichter durft te naderen, dan tot de plaats, waar haar golf jes rustig op het zand uitloopen. Wat nu het interne bondsleven van de afge- knpen twee Jaren betreft, dat vatte spr. in het kort aldus samengroote dankbaarheid en ver trouwen in de toekomst. 8pr. deelde vervolgens mede dat het totale bondskapitaal steeg van SI December 1936 tot 31 December 1938 met bijna 92.000. Ook het ledental liep zeer voor uit. In April 1937 telde de bond 7983 leden, eind April 1939 9119 leden, alzoo een vooruit gang in twee jaar tyds van 1136 leden, of ruim 14 pet. Het aantal jeugdige bedienden geeft ten verbiedenden vooruitgang en steeg van nog teen 2 pet. op 81 December 1936 tot by na 4 pet. per 31 December. Amsterdam en Eindhoven be rillen thans bloeiende jeugdvakgroepen, terwyi in Den Haag de definitieve oprichting dezer dagen heeft plaats gehad. Ook het aantal af deellngen beweegt zich in stijgende lyn. Het •zntal werklooze collega's verminderde in de rende vergeiyklng van April 1937 tot April 1939 van 846 tot 735, een vermindering van ruim 105, terwyi het aantal dergenen die trekken uit werkloozenkas gedurende de afgeloopen twee jaren minder dan 1 pct. van het ledental »onnden e Hierna werd een aanvang gemaakt met het afwerken van de agenda. De bondsvoorzitter deelde mede dat het bondsorgaan in de zomer maanden niet om de twee doch om de drie we ken zai verschijnen. Er bestaan plannen om niet meer te vergaderen op Zondag, daar er dan •an den wensch van de Kerkeiyke Overheid voldaan kan worden. Aan de leden werd ver volgens een nieuw bondslnslgne aangeboden. 0*1 tegen een geringe vergoeding te verkrljgea Wai Vervolgens kwam in behandeling het be- le‘d van het bondsbestuur met behandeling van 6e jaarverslagen van secretaris en penning meester over 1937 en 1938. De bondsadviseur. dr. A. A. Olierook, die tfl- dens deze besprekingen ter vergadering was jekomen werd door den voorzitter welkom ge- oeeten Hierna worden met algemeene Stem men de jaarverslagen van secretaris en pen- bingmeester goedgekeurd. Dr. Olierook sprak blerna een waardeerend woord over het goede beleid van het bestuur, ook in tnoeiiyke kwes tie*. Hierna volgde de benoeming van een con- Spr. somde de elschen op, welke het bonds bestuur meent te mogen stellen. Opneming van de hoofdarbeiders in de bedrljfsraden: verster king van het ledental; afwyzing van de be staande organen als uitvoerende lichamen voor de werkloosheidsverzekering, zoolang geen re kening wordt gehouden met inschakeling van de hoofdarbelders; afwyzing van elk streven om de bedienden gelyk te schakelen met de arbei ders in dezelfde groepen met voorbijzien van de zeer byzondere sociale belangen der bedien den. De minister weigert de inschakeling van de hoofdarbeiders. In sommige kringen is de te genstand tegen ordening zoo groot, dat de mi nister by inschakeling ernstige oppositie ver wacht. Met het instinct van den misdadiger had hij lont geroken en zich toen uit de voeten ge maakt. De nieuwe kamerhuur en de omstandig heid. dat de schoenmaker Wetss zyn verbiyf kende en ook den naam onder welken hy de kamer had gehuurd, hadden by hem wantrou wen opgewekt Vooral de laatste omstandigheid moest hem zeer ongerust hebben gemaakt, want de over heid spande natuuriyk haar uiterste krachten in, om den moordenaar van Anna Mllden te ontdekken; en by die taak kon Weiss haar uit stekende Inlichtingen verschaffen. Het besluit om zich uit de voeten te maken was dus ’s avonds tevoren plotseling genomen, en met de uitvoering was niet gedraald. Het sprak vanzelf, dat de ellendeling niet naar Zuid-Amenka zou vluchten. Te Weenen zelf waren er schuilhoeken genoeg te vinden en met behulp van moderne kunstmiddelen verandert iemand, die het noodig acht zoo gemakkelyk zyn voorkomen. In ieder geval moest nu de jacht opnieuw worden begonnen. Ofschoon Hempei overtuigd was. dat Meller zich nog te Weenen ophield, informeerde hy voorzichtigheidshalve by de Argentljnsche lega tie, ot er In de laatste weken of dagen door *n heer, wiens voorkomen hy beschreef. een pasvisum was aangevraagd en verkregen. Zoo- als hy had verwacht, luidde het antwoord ont kennend. In „Hotel Imperial” vernam hy van Hobler dat de heer Andagola nog steeds zeer terugge trokken leefde en niet één bezoek gekregen had in de laatste dagen bad hy met zyn vrouw de tróle-commissic, terwyl ook de benoeming van dan bondsaccountant wordt goedgekeurd. tinlë. In Europa gingen de zaken over het alge meen bitter slecht, en sinds den oorlog was Oostenrijk de oude Heimat niet meer. Nu waren hy en zyn vriend besloten, hun spaar duitjes byeen te leggen en t samen nog ns te gaan probeeren aan den overkant van den grooten plas. Innsbruck was Mellcr'i laatste reis in dienst van zyn firma geweest. Zjjn vriend had intusschen voor alles gezorgd en ook reeds passage genomen. Over een uur verlieten zij Wee nen en overmorgen zouden zy aan boord van de .Orion” uit Genua vertrekken.... Meller had zyn valiezen reeds door een be steller naar het station laten brengen. Ook omdat hy zich zelf het verdriet van een lang afscheid wilde besparen had hy tot het laatste oogenbllk gewacht om juffrouw Mayer alles te zeggen. Want t viel hem zwaar, zyn moederiyke vriendin te moeten verlaten. Hy nam natuur iyk de vryheid, een maand huur vooruit te be- talen, oodat juffrouw Mayer niet te veel nadeel Wie.... wie.... van wlen spreekt u? stot- zou lyden ten gevolge van zyn plotseling ver trek Juffrouw Mayer weende dan ook hartver scheurend van dankbare aandoening; zy was nog vreeseiyk onder den Indruk van de smart van t afscheid Maar Silas Hempel die stond daar als had hy een klap in het gezicht gekregen Weg!.... Ontsnapt!.... Ten aanzien van t relaas der oude dame was Neen. Meller had geen toebereidselen voor het vertrek naar Zuid- Amerika gemaakt en hij was voor het oogen bllk ook niet van Ptan, daarheen te gaan. ▼erachalken.een gekraak, een verblindend licht, bet toe keken maar nu glimlachte hy weer en zei een voudig: J*. zóó moet t zyn. Hy dronk zyn thee uit. stond op en verzocht hem te wllen verontschuldigen, omdat hy zoo ▼reeseljjk moe van de lange reis was. Jammer, dat hy niet langer wilde blyven 2oo’n sympathiek mensch! zuchtte juffrouw Mayer, toen Meller met een vriendeHjken groet de kamer verlaten had. Jammer!” zuchtte ook Silas Hemnel Hij er nu zeker van. In Meller den hand- Janger van Andagola te hebben ontmoet: en hij Meller had met een paar woorden al de raadsel* kunnen oploesen, die hem Silas de hersens kwelden. Vooral met betrekking tot de moorden, op Mr. Wendland en Anna Mllden gepleegd, moest jJjj E®**1 op de hoogte zUn. Misschien zelfs was by by die twee misdaden de uitvoerende band «eweest. tegendeel. Londen, de wereldstad-by-uitstek, neeft een sfeer, welke men in geen stad op het continent ontmoet. Monumenten zonder tal en historische kathedralen en gebouwen, bewaakt door lieden in een schilderaclitige. middeleeuw- sche kleedy. spreken voortdurend tot de fanta sie van den vreemdeling; daarnaast teekenen enorme wlnkelpaleizen. waarlangs en waaronder- door een ryendlk verkeer dag en nacht voort jaagt. den tydgeest scherper, dan men in het tradltie-rijke Albion had durven verwachten. Maar verder reikt de kennis van Engelands schoonheid in den regel niet. We weten nage noeg niets van het Idyllische, dat buiten de millloenenstad te vinden is. Cornwall, Wye Valley. Noord-Wales. Western Highlands, het Peak-district, het zyn namen, welke wy wel licht eens hoorden, maar die voor ons geen sy noniem zyn van plekjes natuurschoon, mooier dan velen der gerenommeerdste van het conti nent. Meer dan wellicht ooit tevoren heeft de naam Engeland thans een indrukwekkenden klank. De politieke verwikkelingen onzer dagen doen het oog steeds gericht houden op dat groote eiland, vlak tegenover ons. Omgeven door een comfort, dat men kwa lijk zou verwachten op een schip, dat be trekkelijk korte trajecten aflegt en gaande met onverstoorde, maar daarom niet min der groote snelheid van maar liefst 23 knoopen. d.i. 42.5 K.M. per uur, is de vaart van Vlissingen naar Harwich een toehtje. dat uiterst bekoorlijk is. voornaamste musea bezocht en verscheidene groote inkoopen gedaan, die door de winkels of firma's rechtstreeks naar „Villa Soils". Entre Rios, Argentinië, verzonden moesten worden Die Inkoopen bestonden voornamelijk uit land bouwmachines. een groot aantal boeken, costu mes, ondergoed, toiletbenoodigdlieden. Alles werd onmiddeliyk betaald. Ook hadden Andagola en zyn vrouw met hun auto een uitstapje naar Laxenburg gemaakt. ’t Stond vast, dat Andagola geen ontmoe tingen beraamde, geen rendez-vous had. Want Kobler of Salzer waren hem telkens, wanneer hy ’t hotel verliet, nageslopen en hadden zich dan wel gewacht, hem uit het oog te verliezen. Zelfs naar Laxenburg was Kobler hem in een huur auto gevolgd. Maar, vroeg Hempel ongerust, hy heeft toch zeker niet gemerkt, dat hy werd bespied? Neen, dat kan ik u verzekeren, mynheer Hempel, hy heeft geen vermoedens, ant woordde Kobler. Ten eerste: Salzer en ik zyn toch geen nieuwelingen in t vak. en belden weten we. hoe zulk een opdracht aangepakt moet worden. Ten tweede: nooit in myn leven heb ik te doen gehad met Iemand die in zulke dingen onnoozeler te werk ging dan die Argen tijn. Geen spoor Van wantrouwen tegen zyn omgeving, niet één keer heeft hy gekeken naar iemand, die achter of naast hem stond. Geen gefluister als hy met zyn vrouw stweekt, niet de minste poging om iets in zyn doen voor anderen verborgen te houden. Kan die houding niet geveinsd zyn? Neen mynheer Hempel; Salzer en Ik zyn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13