Spoorwegfilm Aanslag op Hertogin van Kent in Felle brand te Almelo Phalanx-raad te Burgos bijeen REGIE IN DEN POLDER TSJECHEN ZINGEN HUN VOLKSLIED DINSDAG 6 JUNI 1939 naar meyercostuums Franco’s geloofsbelijdenis Prins Paul verlaat 3 a 400.000 eieren Berlijn mede verloren gegaan Door stroom gedood Tragisch ongeval te Boekeloo „SINT HOMOBONUS L 4 Auto tegen een boom gebotst Secretaris en ontvanger oneervol ontslagen DE MALVERSATIES TE DOORNSPIJK Blad der Pijl kruisers verboden Pe eerste trein van Amsterdam Haarlem voor de camera Vooruitgang van omzet met I f 165.000 Gebouwencomplex van den A.B.T.B. door het vuur geheel vernield Langdurig afscheidsbezoek aan Hitler Franco spreekt over een moeilijk verleden en een hoopvolle toekomst Perron vol Bieder- By het verlaten van haar huis werd een schot op haar gelost ■I r o in lie bruggen kan. der on- <1 aan 4 er Honderd jaar geleden. De spoorwegdirectie in 1839, v.l.n.r.: Chevalier, Sierurier en Conrad, zooals ze dezer dagen weer fungeerden bij de opnamen voor de historische film, welke gemaakt wordt in verband met het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen. Het drietal op „De Arend”, den eersten trein Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huiberg en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondag de Koem- poelan van de katholieke verkenners te Wassenaar bij gewoond. De officieels perso nen tijdens het spelen txm het Wilhelmus In zijn Maandag gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Doornspijk met algemeene stemmen besloten oneervol ontslag te verleenen aan den secretaris en ontvanger der gemeente, die thans wegens malversaties in het huls van bewarig te Zwolle zijn ingesloten. Tot tijdelijken secretaris benoemde de raad den heer Js. v. Hulsteyn, lijdelijk ambtenaar ter secretarie. Het jaar» vereenlging Dit jaar een een Hedëtjnacht is in de Boekeloosche Stoomblee- kerü te Boekeloo een tragisch ongeval gebeurd, dat aan den 39-Jarigen F. W. Dijkgraaf het leven heeft gekost. Op het oogenblik, dat het schot op haar ge lost werd stapte de hertogin juist in haar auto Zjj was vergezeld van Lady Portarlington. De hertogin gaf zich er op dat oogenblik geen rekenschap vi munt was en dat oogenblik i, dat de aanslag op haar ge- legaf zich met Lady Portarling ton naar een bioscoop in Westend. Eerst na af loop van de voorstelling vernam zij, boe zij aan een groot gevaar was ontsnapt. over 1938 van de Coöp. Inkoop- it Homobonus" vermeldt os.: k-vooral in het teeken van den bouw van onzen nieuwen Vereenigingszetel aan den Walenburgerweg te Rotterdam. Op 21 December 1938 «werden onze panden aan den Goudscheweg nrs. 51-53-55 verkocht. De groei van St. Homobonus ging ook gedu rende dit boekjaar weder geleidelijk zijn gang: het aantal aangesloten zaken, dat per 31 Dec. 1937 359 bedroeg, steeg tot 31 Dec. 1938 tot 370 en begint thans de MO zaken dicht te naderen. De eerste maanden van het boekjaar 1938 ver toonden een allesbehalve bevredigend beeld. Deze teruggang kwam eerst tegen het einde van Sep- ver- tenslotte te vernemen, dat taakt worden, waaraan nle- te weten een smalfilm, die nstandigheid verkeert voor Ipvingers veilig te zijn. Verder klaagde Franco er over dat met de officieele erkenning van het nationalistische Spanje na de overwinning de moeilijkheden en het wantrouwen niet zijn verdwenen. Hij lever de critiek op de langzame wijze waarop de overeenkomst van Bérard met Jordana, welke den grondslag vormt voor de betrekkingen tus schen Frankrijk en Spanje, wordt uitgevoerd. hetgeen fnuikend is voor de Spaansche econo mie, ën hij voegde hieraan toe. dat in Engeland een groot deel van de bankwaarden bevroren blijft.' tengevolge van het voortbestaan van een weldadlgheids-instelling, welke door de Rooden werd opgericht in de laatste dagen voor vlucht. Vervolgens sprak Franco over een geheim offensief tegen Spanje, dat wordt geleid door ben, die de afschuwelijke misdaden 4B het ge martelde Spanje hebben aangemoedigd, gehol pen door de internationale vrijmetselarij.” Franco verklaarde dat men zich gereed moet maken zich te verdedigen en weerstand te bieden aan de omsingeling. Verder besprak Franco de economische cn flnancieele situatie van Spanje. Het is nood zakelijk Spanje opnieuw op te bouwen en de nationale revolutie doeltreffend te maken door het lot van den middenstand en de armen te verbeteren. Hij verklaarde het noodzakelijk te achten dat de invoer wordt verminderd en de productie wordt opgevoerd teneinde den uit voer te vergrooten. Op deze wijze moet een bron van deviezen worden gevonden en economische vrijheid. Ten slotte zeide hij: ..Ons devies moet zijn produceeren, produceeren, produceeren”. BERLIJN, 5 Juni (D.N.B.) Prins Paul van Joego-Slavië, die Maandagmiddag een lang durig bezoek aan Hitler heeft gebracht, is in den avond met prinses Olga naar Dresden ver trokken. Dinsdagavond zal het prinselijk paar zich naar Eberswalde begeven voor een bezoek aan het buitenverblijf van Goering. Vandaar zullen de Joego-Slavische gasten zich naar Bel grado begeven. Men verklaart in officieele Duitsche kringen, dat tijdens het bezoek van prins Paul geenerlei politieke overeenkomst tusschen Duitschland en Joego-Slavië is gesloten.- r— Op den betonweg naar Utrecht, tusschen hotel Trier en den Veenhuizertol te Baaro is Maan dagavond een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond. Een grijze personenauto en een vrachtauto wilden een stilstaanden woonwagen paseeeren. Uit de tegengestelde richting naderde een vrachtauto met drie inzittenden. waarvan de chauffeur door de situatie ter plaatse zoo in de war geraakte, dat hij de macht <fer bet stuur verloor en tegen een boom reed, waarbij de In zittenden verwondingen - opliepen. Zij werden naar de rijkskllnieken te Utrecht vervoerd. Een van hen. een inwoner van Zeist, werd zeer ern stig gewond, en verkeert in levensgevaar. De beide anderen zijn er minder ernstig aan toe. De vrachtauto werd van voren geheel ver nield. De bestuurder van den grijzen personenauto wordt verzocht zich op het politiebureau te Baarn te willen meiden voor bet gewen van inlichtingen. Franco verzocht vervolgens krachtige hulp om den staat op te bouwen volgens de nationaal- syndicallstische theorie van de, Phalanx Hij zeide dat na den oorlog, welke de aandacht van de Spanjaarden in beslag heeft genomen, de eco nomische en administratieve moeilijkheden ko men. Het nationale Spanje werd door de wereld miskend en kréég geen bultenlandsche credie- ten. De grondslagen van het werk zijn soberheid en discipline. Tegenover het nationale Spanje stonden enorme reserves aan goud en deviezen van het land en een büna volkomen afwezigheid van vertrouwen in het buitenland. Toch heeft 't den toestand verbeterd door zijn voortdurende overwinningen en de gelukkige maatregelen van den wordenden staat. In zijn verklaring in den nationalen raad heeft Franco verder hulde gebracht aan Duitschland, Italië en .(Portugal, die tezamen met Spanje een front hebben gevormd in den moeilijken slag, welke moest- worden geleverd in de bultenlandsche politiek. De man bevond zich hedennacht in de fa briek op jen geïsoleerd ijzeren bordes, dat der stroom stond en verrichtte hier eenige werkzaamheden. Even buiten dit bordes bevindt zich een kraan, die Dijkgraaf wilde aandraaien, doch op hetzelfde moment, dat hij met deze kraan in aanraking kwam, kreeg hfj contact met de aarde, met gevolg, dat hij op slag werd gedood. Hedenmorgen ontdekte een arbeider het droe vig ongeval, dat zijn collega was overkomen. D. was ongehuwd en bij zijn reeds bejaarde ouders woonachtig. Deze medewerking bleek overduidelijk, toen wjj Zonoag, omstreeks den middag het terreto betraden, waar het vroegere station van Hoofd dorp met zfjn perrons herschapen was in een feestelijk uitziend geval, dat herinneringen op riep aan honderd Jaar geleden, den tijd, dat de eerste trein AmsterdamHaarlem zich on dernemend in beweging zette om zijn eerste traject te tolbreifeen. Tientallen dames en beerfn in fleurige Biedermeyer-costuums dwar relden op het versierde perron door elkaar en tientallen anderen zaten als fiere genoodigden ld het treintje, dat zich straks in beweging zou zetten naar een verren horizon. Leden van de directie van de „Hollandsche Ijzeren Spoopveg Maatschappij gebaarden deftig temidden van de krioelende menigte en de Prins van OrUnje werd met het Wilhelmus feestelijk ontvangen. Langzamerhand werd het vuur ingesloten en om kwart over zeven kon men zeggen, dat men «niet voor verdere verspreiding behoefde te vreezen. m het gedeelte, waar de brand heeft gewoed, is niets gespaard gebleven. Behalve de groote voorraad houtwol, kisten cn karton rijn circa 3 a 400.000 eieren verloren gegaan. De schade wordt door beurspolls gedekt. Daar de groote voorraad brandbaar materiaal na smeulde, nam het na-blusschlngswefk nog ge- rulmen tijd in beslag, f Men heeft voldoende over de zonderlinge voorgeschiedenis van deze opmerkelijke 'filni- plannen vernomen om hier nog een uitvoerige uiteenzetting van alle moeilijkheden te kunnen verwachten. In het kort gezegd. komt het trieste verhaal hier op neer, dat Visie, destijds door de Spoorwegen belast met de vervaar diging van een normale Spoorwegfilm, geowars- booir.d werd door het bestuur van den Bios coopbond. die zich beroepend op een nogal duister geïnterpreteerd statuut, de vervaardiging eenvoudigweg onmogelijk maakte. Het zag er eenigen tijd naar uit, aat de directie van de Spoorwegen, niet van zins zich een tegenstan der te laten opdringen, van de plannen af zou lien en men had dit kunnen billijken. Maar heugender was h< er een film zou g< mand tomen kon, in de gelukkige alle schennenoe g Gisterennamiddag heeft een ernstige brand gewoed in de gebouwen van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond aan de Haven-Zuidzijde te Almelo, waar door een groot gedeelte van het complex, bestaande uit het eierenpakhuis met op slagplaatsen, de werkplaats en het kantoor gebouw, totaal is uitgebrand. Zoo werd dus Max de Haas de kop- dracht verstrekt om een jubileumfllm te vervaardigen op het smalle celluloid en aan gezien de Haas reeds een paar dozijn van zulke propagandafilms achter den rug heeft en hij dus met het smalle filmmateriaal op vertrouwelijken voet verkeert, mag men een werkstuk verwachten, dat zooveel strüa waard was. En dit is te meer het geval, omdat de Haas een uitnemend scenario heeft geschreven en volle vrijheid en mede werking heeft verkregen om voor dit sce nario een treffenden vorm te vinden. BOEDAPEST. 5 Juni (Havas) De Ma- gyarso, het Hongaarsche orgaan der uiterst rechtsche zijde, had edities uitgegeven, welke niet .waren goedgekeurd. Thans is de vergun ning edities ter goedkeuring voor te leggen ingetrokken. Deze maatregel staat gelijk met een verbod van het blad, dat de laatste dagen de spreekbuis was den leider der Pijlkrui sers. Het treintje dateert in werkelijkheid van U38; het werd speciaal voor deze gelegenheid en voor een toekomstige tentoonstelling ver vaardigd en op expresselijk verbreede rails ge let en het zag er dartel en vroolijk uit, blinkend als een nerveuze bruidegom en zoetjes prut telend van verwachting om de dingen die ko men zouden. Machinist en stoker, eveneens na- '^lurljjk in historische werkj>akjes gestoken, J Tegen den ernst van het oogenblik op het aat en een enkele zwerver, die zich tusschen massa bewoog als een schilderachtig Bohé- en, begon reeos vroegtijdig om bier te vragen, rderop reden een ruiter en een amazone 01 neer’ oefenend en wachtend op het oogen- blik, dat zjj voor de lens zouden moeten ver schijnen. Zoo wriemelde daar midden in den polder, maar onder het oaverend licht van een volle middagzon, vele tientallen dooreen en men zou zich gemakkelijk in den Biedermeyertjjd hebben gewaand, indien niet de moderne filmer met zijn verraderlijke moderne apparaten zich bo ven dit alles verheven hao om van een stellage •f de menigte aan te voeren en tot een orden telijke actie aan te sporen. Hier regeerde dus Heot de Haas met zijn trawanten, de camera- leden E. van Moerkerken. J. van Schoor en Oeorge Krugers, die met Cor Lemaire voor de muziek, zjjn trouwe medewerkers zijn. Zoo ziet men, hoe het scenario inderdaad een verdienstelijke poging doet om het begrip ,J<e- oerlandsche Spoorwegen te interpreteeren en hiermede getuigt de maker van zuiver inzicht In deze zaken, waarbij wij hem een goed en succesvol einde toewenschen. BURGOS, 6 Juni (Havasi Gisteren heeft de nationale raad van de Phalanx vergaderd. Een boodschap van den secretaris-generaal Fernando Cuesta en van Franco werd voorge lezen. De secretaris-generaal bracht hulde aan den Caudillo en verklaarde, dat de Phalanx blindelings aan zijn orders gehoorzaamt. Hier na legden de leden van den raad den eed af steeds aan Franco te zullen gehoorzamen. In vrij korten tijd verspreidde het vuur zich verder door het gebouw, tastte de opslagplaat sen van eieren, houtwol, karton .en bekistin gen aan en sloeg daarna over op het kantoor gebouw. Het personeel had hiar Inmiddels maatrege len genomen om verschillende machines en de voornaamste gedeelten van de boekhouding In veiligheid te brengen, terwijl eveneens vele papieren .nog in de brandvrije kluis konden worden geborgen. Omstreeks half zes kwam een arbeider, die bezigheden verrichtte in de werkplaats onder het geroep „brand” naar bulten snellen. Met hulp van andere arbeiders werd een slang aan gesloten op de waterleiding, maar spoedig bleek, dat hiermede weinig succes kon worden be haald. Het vuur had zich zeer spoedig meege deeld aan het erboven gelegen eierenpakhuis, waar bet in het daar aanwezige materiaal een gewillige prooi vond. Over de indrukwekkende godsdienstige plech tigheden, welke hebben plaats gehad bij gele genheid van de overwinningsfeesten te Madrid, bericht de Spaansche correspondent van het Engelsche katholieke Weekblad „The Tablet o. m. de volgende bijzonderheden De grootsche plechtigheden vonden plaats de kerk van de H. Barbara, een der grootste meest artistieke bedehuizen van Spanje. I Konlng rerdlnantf VI in de 18de eeuw liet tn wen. als laatste rustplaats voor zichzelf en 1 gemalin Barbara van Braganza. Voor het al taar. waarop het vermaarde beeld prijkte van den Christus van Lepanto, heeft de Kardinaal Primaat van Spanje, Zijne Excellentie Goma y Tomas, aartsbisschop van Toledo, omringd door 20 bisschoppen, op plechtige wijze den zegen ge geven aan den generalissimus Francisco Fran co. Na het „Te Deum zongen twee koren van Benedictijnen en Dominicanen een plechtigen Lofzang, waarmee in de Middeleeuwen de over winnaars en legeraanvoerders van het Ko ninkrijk Castillë na hun terugkeer uit den oor-, log ontvangen werden. Hierna trad generaal Franco voor het altaar en legde zijn degen neer voor de beeltenis, terwijl door het koor der Mon niken het volgende gebed gezongen werd: God. aan Wien alle menschen onderdanig zfjn en aan Wien alle dingen dienstbaar zijn, verleen genadig, dat de regeerlngstjjd van Uw trouwen dienaar.'den Caudillo Francisco Fran co, een tijdperk van vrede moge zijn en verwij der van ons, volgens Uwe groote barmhartig heid, lederen moorddadigen oorlog, opdat er onder Uwe bescherming en met Uw steun steeds vrede moge heerschen onder de volkeren." LONDEN, 6 Juni. (Havas.) De Daily Mirror schrijft over den aanslag op de hertogin van Kent het volgende: „Toen de hertogin zich met lady Port Arlington naar de oloscoop begaf werd een schot gelost. Geen der beide dames werd getroffen en ook merkten zij niet dat werd ge schoten.” Het blad voegt hier aan toe dat een voorbij ganger een schot hoorde en een man op den grond zag zitten met een geweer met afgezaag- den loop. Hij vroeg den man wat hij deed, doch kreeg geen antwoord. Vervolgens waarschuwde hjj de politie, die den man arresteerde. De po litie heeft vastgesteld dat het schot werd geloat ter hoogte van Belgrave Square no. 1, op twee huizen afstand van de woning van de hertogin. De gearresteerde is drie weken geleden uit Australië gekomen. Den zonnigeten Zondag heeft Max de Haas, leider van de Visie-film en maker van de Spoorwegfilm uitgekozen om een der ^jangrijkste en kleurigste tafereelen van zjjn film voor de lens te brengen. Eergisteren filmde bij midden in den polder, waar hel stationnetje van Hoofddorp, thans buiten gebruik, eenzaam zou gelegen hebben, indien de directie van de Spoorwegen niet mede de film ter hulp geroepen had om het hon derdjarig bestaan van haar onderneming labterrUk’ te vieren. de zoo talrijke deelnemers liet, naar het scheen, niets te wenschen over. De politie was spoedig met brandspuiten aan wezig, terwijl de brandweer met veel materiaal volgde. Inmiddels had de brand een groeten omvang genomen. Een twintigtal slangen werd uitgelegd. Van alle zijden werd de strijd tegen het vuur begonnen. De fabrieksbrand - weer van de spinnerij „Ten Kate” bestreed met eenige flangen van het dak van de fabriek ai het vuur in de kartonopslagplaats. LONDEN, 5 Juni (Havas) Maan dagavond is een aanslag gepleegd op de Hertogin van Kent, op het oogen- .blik, waarop zij haar woning aan de Belgrade Square verliet. Er werd schot op haar gelost,, waardoor echter niet werd geraakt. Er is arrestatie verricht. De zaken'liepen best. De Haas, onze ge- routineerdste filmer, die, zooals we zeiden, reeds een groot aantal voortreffelijke smal en normaalfilms heeft gemaakt, toonde zich ook thans een rustig en beheerscht regis seur, die zjjn materiaal en zijn onderwerp gemakkeljjk naar zjjn hand aet en zijn opnamen leidt met^de bewustheid van den toekomstigen monteur van de film. Het Bnc er opgewekt toe en de medewerking van PRAAG, 5 Juni (Havas) Maandag avond werden in den nationalen schouw burg te Praag patriottische betoogingen gehouden tijdens de uitvoering van de -symphonic van Smetana „Mijn vaderland.” Na de uitvoering hief het publiek spontaan het Tsjechische volkslied aan In een commentaar op de rede van Frank, den afgevaardigde van Von Neurath, schrijft de Prager Zeitung, het officieele orgaan der natlonaal-socialistlsche partij in Bohemen, dat zij een waarschuwing vormt om op zijg hoede te zijn. z Het eenige Tsjechische blad, dat een ant woord geeft op de rede, de Narodny Noviny, schrijft: „Het zou een noodlottige dwaling zijn om als „Benesjist” lederen Tsjech aan te duiden, die vast besloten is de rechten van zijn volk te verdedigen. Het is eveneens onrecht vaardig de regeering verantwoordelijk te stel len voor de daden van eenige romantische dwazen. Men spreekt ons opnieuw van auto nomie. Het zou echter goed zijn en veel profij telijker voor de Tsjechisch-Duitsche samen werking, wanneer eens en voor altijd de rechten en verplichtingen van het Tsjechische volk in den boezem van het Duitsche rjjk werden af gebakend.” Het blad voegt hieraan toe, dat de Tsjechen ongerustheid voelen over het lot van de Tsjechische taal. tember tot staan; daarna trad een zóó sterke stijging in, dat de achterstand spoedig geheel werd ingehaald en het boekjaar sloot met “'een vooruitgang van f 165.000 in verhouding met den gmzet van 1937. (Ofschoon eigenlijk niet tot dit verslag be- hoorend, is het toch de moeite waard hieraan toe te voegen, dat de stijging in den omzet zich in de afgelooiien 5 maanden van dit Jaar onver minderd Heeft voortgezet en dat de omzet ge durende deze periode reeds ruim een half mll- lioen meer bedraagt dan in de 5 overeenkomstige maanden van 1988). De omzet in de afdeeling Grossierderij-klein vak nam weder met ruim f 55.000 toe. Onze afdeeling Distributie verwerkte in 1938 174.700 bons tegen 164.167 in 1937. een stijging dus van 10.533 bons, en bij vergelijking blijkt, dat de daling der gemiddelde waarde, die reeds in 1931 is begonnen, zich over alle volgende jaren heeft voortgezet en over 1938 in verhouding tot het voorafgaande jaar zelfs» niet minder dan 10 pet. bedragen heeft. De gemiddelde waarde der distributiebons geeft van deze geleidelijke afbraak der prij zen in ons vak ongetwijfeld een belangwekkend Inzicht; zjj bedroeg in 1930 f 25.75; in 1937 f 13.74 en in 1938 f 12.37. Hieruit bljjkt ook onomstootelijk. dat het pu bliek zich nog steeds meer en meer tot het goedkoopere artikel wendt. Het door de leden te dekken onkosten-percen- tage bedraagt thans slechts 0.98 pct. van den omzet. tegen 0.99 pct. over het jaar 1938. De waarborg tegenover crediteuren, in den vorm van kapitaal, reserves en garanties, werd ook dit Jaar weder versterkt en is als volgt te berekenen: Kapitaal f 256.400: Reservefonds f 104.672; Bouwfonds f 15.000; Delcrederefonds f 49.744; Aansprakelijkheid der leden f 282.000; Totaal-waarborg tegenover crediteuren f 707.816. De vlottende middelen bedragen in totaal f 689.664. De schulden aan niet-handelscrediteuren f 394.124,' zoodat het surplus aan liquide midde len f 295 540 bedraagt. Daarop sprak generaal Franco, terwijl hij voor den troon stond. Tjanrop de Kardinaal Primaat gezeten was, het ’volgende gebed: „Mijn Heer en Mijn God, aanvaard gmiadig den helden moed var. dit Uw volk, dat met mij in Uw paam op heldhaftige wijze de vijanden der waarheid in het huidig tijdsgewricht overwonnen heeft Mijn Heer en God, in Wiens handen alle recht en alle macht gelegen is, verleen mü Uw hulp en bijstand om dit volk te mogen geleiden naar volledige vrijheid van het Rijk, tot 'eer van U en van Uwe Kerk God, Dien alle menschen belijden als Jezus, Christus, den Zoon van den Eeuwigen God.” De film, die in September klaar moet zijr behandelt verschillende aspecten van het we zen der Spoorwegen Zü is allerminst een hls torische reconstructie van de geschiedenis de Spoorwagen, doch gebruikt enkele historisch accenten als onderdeel van een jubileumflln die een cultuurwerk van blijvende waarde kaï worden. In den aanvang van deze jubileumfllm be vinden we ons op ee^i der oude karakteristiek grachtjes van Amsterdam. In de ruime kame van een fraaie patriciërswoning zjjn drl heeren bijeen. Het is omstreeks 1839 en eei stem zegt: „Binnen een jaar zal het dus moge lijk zijn, om in minder dan drie kwartiere: van Amsterdam naar Haarlem te reizen”. D oprichting van de eerste spoorwegmaatschapp: in Nederland, de H YS.Mis een feit geworder We maken dan het vertrek van den eerste: treft! van Amsterdam naar Haarlem mee ei een zenuwachtige en in spanning verkeerend menigte, in pompeuze Biedermeier-coatuums 1 er getuige van. In scherp contrast met alt alles doemen da de modems beelden op van dezen tijd met zij machtige, snelle machines. De werkman reist er mee, als de zon nauwe Hjks aan den horizon verschenen is en de mo deme forens verlaat in flegmatieke rust zij landelijke omgeving, oor, weer gauw in de za kelijke omgeving van zjjn bureau te komen. We zien ook iets van al die gebieden, waaro de spoorwegen nuttig werk doen en jre make Hiietessante transporten mee van bloemei eieren^ kaas, vruchten, hout, groente, harinj kolen en andere onmisbare voortbrengselen vai moeder natuur, waarmee we dagelijks zonder ons éénmaal te realiseeren, wat maal aan voorafgaat, voordat ze. het bereiken. De verschillende types treinen en Heven diesels, electrlsche en stoomtreinen geven een duidelijk en fascineerend beeld v de enorme ontwikkeling der spoorwegen in h honderojarig bestaan, geaccentueerd nog d< imponperende reusachtige spOOrwegbrugg’ die voor de treinreizigers de veilige verbftidi tusschen de oevers van Neerlands groote rlv ren zjjn. Ook het n-.assavervoer der spoorwegen internationale voetbalwedstrijden e.d. ko aan de beurt en tenslotte wordt het oog ge streeld door fraaie natuurbeelden van ver over de grenzen, waar de luxe treinen met ge- makkelijke slaap- en eetgelegenheid ons vei lig en geriefelijk brengen. En zooals we in het begin hoorden, dat in bijna drie kwartier van Amsterdam naar Haar lem kan worden gereisd, zoo hooren we aan het slot een stem, die over de plannen van dezen tijd, spreekt, waarbij gewag gemaakt wordt van eventueele electrlficatie van Inter nationale trajecten en van oe luttele uren, waarin men gtoote afstanden per trein over-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 19