Tentoonstelling te Opmeer UITNEMEND GESLAAGD DIOC. HANDBALTOURNOOI Vele goede inzendingen EGMOND-AAN-ZEE HEILOO UIT DEN OMTREK AKERSLOOT OUDKARSPEL Geiten CASTR1CUM DAMMEN R.K. Weatfrieache WARMENHUIZEN Dambond Bekroningen ZU1DSCHARWOUDE Onderzoek over het koprot der uien Damclub „Eerst Denken, Dan Zetten" Uitgifte van nieuw ontgonnen pachthoeven GEWELDDADIGE AANRAN DING TE HENSBROEK o ni WAARLAND PROMOTIEWEDSTRIJD Z.A.P. I-U5UPJJJ HEERHUGOWAARD DINSDAG 6 JUNI 1939 De Uit- I en: «a: Jong Leven winnaar Paarden tweede Wolvee en Toen de veehouder De burgemeester spreekt te Varkens van Het welkom Concoars-hippique ’•Middags vond het concours-hipplque plaats. gonnen. Tevens verwacht men hierdoor in het 1S competitie onderlinge De Zomerrust Damclub „De Kroonschijf" •cl Kraakman, 27 j. en A. C. Kas, 21 J. Eerste tweede Werd eenigen tyd geleden aanvankelijk be- sloteoeom het damselzoen tot het laatst van Augustus stop te zetten. thans is men er hier om verschillende redenen op teruggekomen, en blijft men ook In de zomermaanden regelmatig doorspelen. Doordat de drie hoofdklassespelers uit „De Kroonschijf" nog niet bekend »yn, Is men dan ook aan een nieuwe onderlinge competitie be- De stand van de thans als volgt: naar voren, die een nader onderzoek rechtvaar digen. Voor nadere bijzonderheden en meer uitvoe rige gegevens wordt verwezen naar de hier boven genoemde Mededeeling van den Planten- Ziktenkundigen Dienst. Wl op Paardensport Akersloot Vooruit organi seert weer handicap-dravery aangespannen op Zondag 25 Juni 19» Maximum afstand 300 M. Aanvang 130 namiddags. 11 13 13 9 7 7 7 8 5 3 2 2 1 0 Hm. 4 0 1 3 3 3 1 2 1 0 0 1 o 1 o VI 1 3 4 0 5 8 9 4 8 9 12 15 0 13 2 Pt. 28 26 25 21 17 17 17 16 13 10 6 5 4 3 0 Wl w« ha sk ric SC du ha Ie da al aai dei «fli fee Dn UJi no en Dl SP va ter di| nei ka tot dei Arbeidsbemiddeling Het aantal werkloozen In deze gemeente ontwikkelt zich in stijgende lijn, in verband met het feit, dat de uit deze gemeente by het vliegveld te Bergen geplast-, ste arbeiders zyn ontslagen, daar het werk zoo goed als gereed is. Het bloembollenbedryj en het veehoudersbedrijf nemen nog onvoldoende ar beiders af. Het aantal ingeschrevenen bedraagt thans 39. deze prachtige lezing, volgde sluiting met den Oesellengroet. [de van hun energie en tecds wist het bestuur verstaan en in het Hattractieve nummer: *ringconcours der d. 8. Zondagavond van het melken thuis kwam vond hy zyn echtgs- Oesp. O». 18 16 17 12 18 18 18 13 15 14 15 18 2 15 2 Hulde aan de oprichters en de leiders van dit jaarlyksch gebeuren! zyn ditmaal een paar maanden vroeger gespeeld als het voorgaande jaar, zoodat de club B.NA. Uit De Waard tydens de maand April haar geluk of nog beter uitgedrukt haar spelsterkte kon beproeven. Toch heeft S.N.A. nog een tyd- lang op de nominatie gestaan om In de slot- finale NoordZuid Nederland uit te komen. Als toch met den laatsten te spelen wedstryd 08, Z. (IJinulden)D.I.O. (Zaanstreek) G.S.Z. ge struikeld was, dan waren S.N.A. en OS.Z. in puntenaantal wél even hoog uitgekomen, maar dan was door een beter bordpuntgemiddelde. het afdeelingskampioenschap van Noord-Nederland aan S N A. ten deel gevallen. Met bovengenoem den wedstryd heeft de IJmulder club echter geen fout gemaakt, zoodat B.NA. werd uitge schakeld. Voor het R K. persoonlyk kampioen schap werd het voorgaand jaar meer succes be haald. Uit de W. F. Bond behaalde A. Gróote- man het kampioenschap van den Ned. R K. Dambond, terwyi J. Meester Wz. No. 2 werd. Nu we dit schryven is het thans nog niet aan ons bekend wanneer deze wedstryden voor dit jaar aanvangen. Eenigen tyd geleden werd ons medegedeeld, dat de diverse kampioenen uit de verschillende provinciale bonden nog niet ge- noeg-vam bekend waren. De verwachting is dan ook dat deze wedstrijden binnenkort zullen plaatsvinden. Voor den W. F. Bond komen dit maal uit J. Meester Wz. en B. Hoogland. De zomerrust is echter niet van toepassing op de stedeiyke damclubs van den W. F. Bond, n.l. Hoorn en Enkhuizen. (Zie verder onderstaand damnleuws). De heer Braak riep namens het bestuur der afHeeling Opmeer en Omstreken der Holl. My. ▼an Landbouw en namens de tentoonstelllngs- commissfe "tllen een hartelyk welkom toe, in het byzonder den v burgemeester van Opmeer. 8pr. constateerde dankbaar, dat met deze ten toonstelling weer een myipaal is bereikt, waarby hy niet Wide verhelen, dat men vaak door te leurstelling en tegenslag was getroffen Dank zij echter de flnancteele medewerking van de gemeente Opmeer en aher samenwerking, gaat men met goeden moed de toekomst in. Ditmaal zyn de aangiften weer byeonder groot en de tent was byna te klein voor alle aanvragen, hiermede is het bewys geleverd, dat Opmeer nog steeds biedt de tentoonstellingadag voor West-Friesland. Met de beste wenschen ver klaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. volgende seizoen nog beter geoefend voor den dag te kunnen komen. Tydens de zomermaan den worden de clubavonden om de 14 dagen ge houden. De regeeringspersdlenst meldt: Evenals in vorige jaren aal binnenkort van staatswege een aantal nieuw te bouwen boer deryen in pacht worden uitgegeven op de on der het beheer van den rentmeester der staats domeinen te Zwolle ressorteerende gronden in de 4 noordeiyke provinciën. In dezen zomer zullen worden verpacht 24 boerderyen met een gesamenlyke oppervlakte van ca. 440 H.A.. en wel fi in de provincie Fries land, nJ. 2 naby Rohel, 1 in het complex „het Jongenshuis” naby Appelscha, 1 naby Hoorn- sterzwaag en 1 naby Kooten; 12 in de provin cie Groningen, waarvan 2 in de gemeente Groo- tegast, 8 naby Tolbert en 2 In de gemeente Belllngwolde, terwyi 7 stuks zullen syn gelegen ki het land van Vollenhove naby Giethoorn (provincie Overijssel). De by de boerderyen behoorende gronden syn van overheidswege in werkverschaffing ontgon nen, waarna ze gedurende korteren of tonge ren tyd syn geëxploiteerd, zoodat de cultuur- toestand thans zoodanig is, dat ze in pacht kunnen worden uitgegeven. De aanbesteding van den bouw der boerde ryen zal zoo spoedig mogeiyk geschieden, ten einde de gebouwen op 1 Mei 1940 in gebruik te kunnen nemen. Na ontvangst van de (in het prospectus aan wezige) aanmeldingsformulieren' aal een aan vang worden gemaakt met de selectie der pach ters, waarby evenals in vorige jaren aal wor den gelet op vakbekwaamheid, ontwikkeling, financieels draagkracht, ena. Voor byna al de clubs van den bond is de zomerrust al een tydlang ingetreden. Dit slui merend damspelleven, waarby de gewesteiyke damsport zoo „dood als een pier" schijnt te zyn, is al sedert een lange reeks van jaren een ver schijnsel, dat geen verwondering verwekt. Het meerendeel van de bondsleden zyn tqph in het land- en tulnbouwbedryf werkzaam, en door de drukke werkzaamheden, die thans nog steeds meer beginnen toe te nemen, ontbreekt nu juist niet zoozeer de animo, maar wel de tyd. Maar als einde Augustus de drukste werkzaamheden wat zyn geluwd en ’t beginnen alreeds avonden met lamplicht te worden, dan gaan enkele clubs de poorten van hun locallteiteri voor de leden open stellen, en al spoedig volgen er meerdere vereenlglngen, die het seizoen openen. Toch Is er verleden jaar, dóórdat de bond zich by den Ned. R. K. Bond had aangesloten, een kleine wyzlglng in het sluimerend damspelleven geko men. Dit bètreft dan het uitkomen van de kam- ploensclub voor het Ned. R. K. elubkamploen- eohap, dat verleden jaar in de mid-aomer- maanden plaats vond. Dit gold ook voor enkele spelers aangaande het R K. Ned. persoonlyk kampioenschap. Deze wedstryden worden echter op Zondag gespeeld. Met het clubkampioenschap van den Ned. R. K. Dambond hebben de West frlesche kampioenscjubs, hoewel ze sterk favo riet waren, en zich bygevolg niet onbetuigd heb ben gelaten, het toch niet kunnen halen. Zooals bekend, kwam verleden jaar de club 08.1 uit Bovenkarspel als zoodanig uit, en voor dit jaar 6.NA. uit Heer-Hugowaard. Deze wedstryden waarvoor zeer veel belangstelling v slagen luiden: A. Spannen betuigde landbouwpa ste prys: Gebr. Hoed, Alkmaar; t’ R. Jongens, Beemster; derde prys:_Jn. Schou ten, O. Blokker. Voor het best betuigde land bouw paard: Eer ste prys: C. Oly, Heiloo; tweede prijs: P. Lan- gedyk, Venhuizen; derde prijs: dr. Groenhart, Dirkshom. Het springconcours, het laatste deel van het programma, slaagde eveneens uitstekend. De prijswinnaars waren hier: August van Ma rennaken, Purmerend; Dora van Kistenmaker. Barsingerhorn; PUtzelel van H. Beets, Pur merend. noote bewusteloos in de woning liggen. Onmlddeliyk rees het vermoeden dat de 27- Jarige knecht Nooy de dader zou zyn. Ryks- en gemente-politie stelden een onder soek in en arresteerden N. in Hoorn, waarna deze naar Hensbroek is vervoerd. Maandagmiddag heeft de dader bekend de vrouw met minder goede bedoelingen te, hebben aangevallen en bewusteloos geslagen. Reeds eerder heeft N. voor een dergeiyk mis drijf. in de Beemster gepleegd, in arrest gezeten. Hy is gevankelyk myir Alkmaar vervoerd. Naar ons is medegedeeld is de toestand van mevr. v. d. 8. niet direct levensgevaariyk. De groei van de zwam vanuit het afstervende loof naar den bol zou gestuit kunnen wozden. wanneer het loof tydens de droglngsperlode voldoende snel uitdroogt. Dit drogen zou ge- makkeiyker kunnen plaats vinden by volkomen rype uien dan wanneer het halsgedeelte nog gedeelteiyk groen en sappig is. Naar aanleiding van deze opvatting werd dan ook de raad gegeven om in geval de weers omstandigheden na den oogst niet gunstig zijn voor het drogen en het koprot begint op te treden over te gaan tot een kunstmatige dro ging, tenminste by de vatbare rassen. Met kleine proefpartljtjes bereikte men in derdaad hiermede gunstige resultaten. Toch heeft deze methode in Amerika in de groote praktyk geen toepassing gevonden. Het meermalen waargenomen feit, dat het koprot slechts in zeer bepaalde jaren in ernstige mate optreedt en in de tusschenllggende jaren byna niet, tracht dezelfde ^onderzoeker daar mee te verklaren, dat er zeer bepaalde weers omstandigheden gedurende groeiseizoen en droogperiode moeten optreden, wil men een oogst verkrygen, die ernstig vatbaar is voor koprot. In de betreffende Amerikaansche ulendlstrlc- ten zou réèèhrijk, koel weer tydens de groei periode en vochtig wéér tijdens de droog periode een vatbaren uienoogst opleveren. Men moet hierby in aanmerking nemen, dat het klimaat der Amerikaansche uiendistric ten in velerlei opzicht afwijkt Van ons klimaat, zoodat gevolgtrekkingen, dl misschien juist kunnen zijn voor de Amerikaansche districten, niet sonder meer van toepassing zullen zyn op onze ulendistricten. De bestudeering der weersomstandigheden, die voornameiyk op den voorgrond traden in onze koprot-Jaren, heeft den indruk gegeven, dat on ze koprot-Jaren niet samenvallen met de zegen- ryke Jaren. maar veeleer met de droge jaren. Met de noodige reserve zou de groote vat baarheid van het uiengewas 1938 misschien op deze wijze verklaard kunnen worden. De aah- vankeiyke koude en de later in het groeiseizoen De groote landbouwtentoonstelling te Opmeer. Burgem. Keizer van Spanbroek Opmeer maakt een cere-ron dje met een der deelnemers H. Zoll, Alkmaar; H. Schuring, Berkhhout; Jn. Smit Jr., Spanbroek; W. Verblauw, Hoorn; Jb. Hollander, Sybekarspel; G. Haagsma, Twlsk 2 x; IJ. de Boer, Sybekarspel. Tweede prys: Jb Hollander. Sybekarspel; H Schuring. Berkhout; Jn. BrauneCk, Alkmaar 2 x; mej. A. Hes. Spanbroek; N. Pool. Alkmaar; D. v. d. Oord, Aartswoud; F. Kalksma, Alk maar; IJ. deBoer. Sybekarspel; H. Bakker, Het- loo; W. Verblauw, Hoorn; mej. H. Hes, Span broek; S. Groot, Alkmaar; J. Appelman. Gouw- Opmeer; F. Kalksma, Alkmaar; 171. Bisschop, Opmeer; H. Schuring, Berkhout; O. Roskam. Sybekarspel en C. Rodenburg, Alkmaar. A. Voor de bestB melkgevende geit: Eerste prijs: C. Kieftenburg, Spanbroek; tweede prys.- O. Raa, Aartswoud; derde prijs: C. Raa,. Aarts woud. Grootste en doelmatige inzending der land bouwwerktuigen: Eerste prys: Valestyn, Ben- nlngbroek; tweede prys: Chr. Tol, Venhuizen. Gedurende het afgeloopen najaar is een zeer ernstige rotting voorgekomen in de opgeslagen uien, zoowel in Zeeland en het eiland Goerree- Overflakkee als aan den Langendyk. Meerma len moest 39—50 pet. uit een party verwyderd worden, alvorens deze voor export kon worden goedgekeurd. De schade, die vele uientelers door deze rot- ting leden, gaf de Nederl. Ulen-federatle aan leiding een verzoek te richten tot de betref fende Landbouw-Consulenten en den Planten- liektenkundlgen Dienst om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak ervan, alsmede naar de omstandigheden, die haar bevorderen. Zeer binnenkort zullen de resultaten, die dit onderzoek hebben opgeleverd, uitvoerig worden gepubliceerd in een mededeeling van den Plan- i tenziektenkundlgen Dienst te Wagenlngen. In het kort kan hierover thans reeds het volgende worden medegedeeld. Door laboratorium-onderzoek is komen vast te staan, dat zoowel de rotting by den hals der uien (den telers bekend als: koprot) en ook de rotting by den bodem der uien (In de prak tyk vaak aangeduld als „wortelschimmel”, maar in bedoelde mededeeling ..Bodemrof' genoemd) veroorzaakt wordt door een bepaalde zwam en wel door Botrytis aim Munn. Aangezien de grootste verliezen ontstaan door het koprot, is hieraan de' meeste aandacht be steed. Het is niet de eerste keer, dat dit uienrot in ons land is opgetreden. Ernstig koprot is voor zoover bekend ook voorgekomen: in 1928 aan den Langendyk; in 1929 in Groningen en misschien ook in Zeeland; in 1938 in Zeeland, Goeree-Overflakkee aan den Langendyk. In de tusschen liggende jaren was het koprot wel niet geheel afwezig, maar de verliezen wa ren dan van weinig beteekenis in vergeiyking met die, welke in de „koprof’-Jaren geleden werden. Ook in het buitenland is dit koprot bekend; het was vooral in Amerika, dat reeds vele proefnemingen verricht om de schade te verminderen. Naar aanleiding van deze Amerikaansche onderzoekingen is men daar de mee'nlng toe gedaan, dat de zwam, die het rot veroorzaakt, tydens den oogst of gedurende de periode, waarin de uien op het veld te drogen liggen, vanuit het afstervende loof doordringt tusschen de vleezlge schubben. Na verloop van korteren of tongeren tyd zou een aantasting dier schub ben volgens met als gevolg rotting. Gewoonlijk merkt men deze rotting eerst op, nadat de uien korten tyd in de .jennen” of in de „putten" gelegen hebben. Hieronder publlceeren wy de bekroningen. Hoenders. Eerste prys: P. Hoogland, Hoog woud; D. Hoogland, Hoogwoud; G. Vriend. Zo- merdyk; C. Appelman, Wognum; 8. de Groot. Alkmaar; mej. W. D. Kuiper, Spanbroek; Jb de Groot, Alkmaar. Twaode prijs: P. Groen, Lange reis; D. Hoog land, Hoogwoud; 8. de Groot, Alkmaar, mej. W. P. Kuiper. Broed 1938: Eerste prys: D. Hoogland, Hoog woud; P. Groen, Langere is; D. Hoogland, Hoog woud. Tweede^pryst F. Groen, Langereüi 2 x; D. Hoogland. Hoogwoud. Benden: Eerste prys: A. de Beer. Spanbroek; C. Borst Pz., H. H. Waard; A. de Beer, Span broek; j. Smit, Spanbroek. Tweede prijs: Joh. Schot. Z. en N. Schermer 2 x; A. de Beer, Spanbroek; Jr. Smit, Span broek. Doffer met duif: Eerste prys: G. Vriend, Zo- merdyk; tweede prys: D. Jonker Jan., Opmeer. Krielen: Eerste prys: mej. W. F. KulpeR Spanbroek; 8. Koopman Jaca., Langereis; O Vriend, Zomerdijk; B. Groot, Alkmaar. Tweede prys: G. Vriend, Zotnerdyk; F. War- denaar en Co., Langerels; G. Vriend, Zotnerdyk Konijnen: Eervolle vermeldingen: G. H. Zon Alkmaar; G. Vriend, Zomerdijk: Jn. Klaassa Helloo; G. Groot. Alkmaar 2 x; H. W. Ver blauw, Hoorn; N. Pool. Alkmaar; M. Leewater, H. H. Waard; Jn. Brauneck, Alkmaar; Jb. Hol lander, sybekarspel; H Schuring. Berkhout en G. Vriend, Zomerdyk' Eerste prijzen: Jb. Hollander, Sybekarspel; G. Vriend, zotnerdyk; N. Pooi, Alkmaar; Jr. Smit, (Spanbroek; Joh. Arzbach, Alkmaar; 8. Groot, Alkmaar 3 x; E. Roodenburg, Alkmaar 2 x; G. Verkiezingen Wy maken de kiezers van Harenkarspel er op attent, dat het stembureau is gevestigd in de R. K. school en is geopend van morgens 8 tot avonds 5 uur. Dus allen present en stemmen op lyst I, No. 1 Jb. Beemsterboer. Er begint reeds wat teekening in den stand te komen. Bijkans alle spelers zyn reeds over de helft van hst aantal te spelen partyen en en kele spelers hebben het 2/3 gedeelte er reeds op zitten. Twee spelen hebben nog slechts twee partyen gespeeld, daar M. V. d. Werf er pas als clublid is bygekomen, terwyi Jn. Dekker opge roepen werd voor militairen dienst. Verschillen de spelen die men op bovenstaande lyst aan treft. syn alreeds eerder lid van een damclub geweest, n.l. van de club D.O.O. te Bovenkarspel. Enkelen ook van GB.Z.. eveneens te Boven karspel. Twee spelers n.l. H. Deen en Jn. Dekker hebben al eens het clubkampioenschap van D. 0.0. weten te behalen. Nu echter Enkhulsen een R. K. damclub is rijk geworden, aoeken al dese spelers uit de hsringtyd het dichter by en syn by de nieuwe ptoatseiyke club aangesloten. 1. D. Tool 2. W. Roozendaal 3. J. Stavenuiter 4. H. Deen 5. D. Kager 6. J. van Kpll 7. S. Dessens 8. O. Stavenuiter 9. J. Boos 10. C. Buisman 11. B. Groot 12. J. Mol 13. Jn. Dekker 14. H. van Galen 15. M. v. d. Werf Des morgens by de opening hield de burge meester van Opmeer, de heer Keljeer, een korte toespraak, waarin hy een eeresaluut bracht aan de oprichters en vervolgens eenlge sympathieke woorden wijdde aan de tegenwoordige ^bestuurs leden, waarin hy gewaag) doorzettihgsvermogenj^fce den polsslag van detn^fa, byzonder biykt dit uilriil de demonstraties en he Landeiyke Rjjvereeniging. Ongetwijfeld, aldus spr., is het nut in sterke mate afhankeiyk van het aantal bezoekers, doch op grond van my bekende gegevens mag men hierover meer dan' tevreden syn Op een dag als deze bracht spr. dan ook volgaarne een eere-saluut aan de oprichters, speciaal aan dr. Van Balen Blanken en aah wylen burgemeester Stapel, die gedurende een reeks van Jaren de groote stuwkrachten ayn geweest, voor hetgeen zy met hun vooruitalenden l>lik hebben ge wrocht. Maar in niet minder sterke mate be tuigde spr. ayn oprechte bewondering en dank aan de tegenwoordige bestuurderen, die steeds vol yver en toewyding een groot werkzaam aan deel hebben gehad in de jaariyksche voorberei ding tot deze tentoonstelling, in ’t byzonder ook aan den voorzitter der Holl My. van Landbouw, afd. Opmeer en Omstreken, den heer Braak, voor hetgeen zy met zooveel energie, doorset-” tingsvermogen en dikwyis veel persooniyke op offeringen ook nu weer tot stand wisten te bren gen. Spr. hoopte tenslotte, dat de tentoonstel ling zoo goed mogeiyk zou mogen slagen en dat sy e4n voor den landbouwer gezagenden tyd nou mogen inluiden. Burgerlijke stand. Geboren: Hubertus t. van O. Molenaar en H. Messing; Vrouwtje d. J. Bakker en J. Fennema; Gerbrand, k. van A. Bruin en W. C. Boekel; Antje M. d. van P. Zon en A. Wiggers; Maryke A. d. Van F. Mienies en M. Benit (geb. te Alkmaar). Getrouwd: A. Groot te Heerhugowaard en M. A. Oudhuis. Overleden: K. Nap. 56 ‘j. man van A. Zuld- scharwoude (overt, te Noordscharwoude)T. 3tam, 82 J. wed. van K. Kroon (overleden tc Alkmaar); A. Hofland, 87 J wed. van J. Rootjes (overleden te Brussel). Kroomrhouw De kroosschouw voor den polder Waarland wordt gehouden op Zaterdag 10 Juni. De schouw gaat over alle slooten. het verslag van den promotle-wedstryd P. 1—Union I, is een foutieve gevolgtrek king geslopen, welke we hierby even willen ree- tlflceeren. Z. A. F. I en Union I zyn belde kamnloen van hun afdeellng In de 3de klas D. H. v. B. afd. Noord. Zy moeten dus promotle-wedstrijden spelen. Verder moet St. Victor I, Obdam, degra- datle-wedstryden spelen Zoowel Z. A. P. als Union hebben ieder een Wedstrijd tegen St. Victor gewonnen, terwyi Z. A. P. in Grootebroek verloor en Union in Anna Paulowna. Belde clubs hebben dus elk 4 punten en St. Victor 0. Volgens onze overtuiging sullen belde clubs den wedstryd tegen Bt. Victor winnen. in dit geval moeten dus Z. A. P. en Union nog een beslissingswedstrijd spelen. Met groote spanning zien we dezen wedstryd reeds tegemoet, daar de promotie er van af hangt, terwyi het zoo goed als eeker is. dat St. Victor zal degradeeren. Maar ook dit is nog niet beslist, daar alsnog de mogeiykheid bestaat, dat Ook sy 4 punten verkrygen, hetwelk dan tengevolge heeft, dat alle promotie-degradatle-wedstriJden overge speeld moeten worden. A. Voor de 4 beste geregistreerde Texelsche melkschapen: Eerste prijs: wed. Hln, Lange- dyk, Weere; Eerste prys b: J. de Jonge. Beer ster; tweede Prijs: wed. Hln. Langedyk, Weere; derde prys: Q. Glas, Hoogwoud. B. Voor de 4 beste geregistreerde ooilamme ren: Eerste prys: v. d. Am, Langedyk; tweede prys: Q. Glas, Hoogwoud; derde prijs: J. de Jonge. Beemster. O. Voor de 4 beste geregistreerde ram-lam meren: Eerste prijs: wed. Hln. Langedyk; twee de prys: W. Kistemaker, Abbekerk; derde prys: C. Wijdenes Fa., sybekarspel. D. Voor de 4 beste geregistreerde lammeren (verkoopklasse)Eerste prijs: A. Schippers, Opmeer; tweede prys: C. Glas Gzn., Hoogwoud. E. Voor den besten geregistreerden Texel- schen ram van 1 jaar: Eerste prys: C. Wyde- nes Pan, Sybekarspel; tweede prijzen: O. Lan gedyk Jzn.. Weere; G. Stapel, sybekarspel; der de prijs: D. v. d. Oord, Aartswoud. F. Voor den beet geregistreerden Texeischen ram, ouder dan 1 jaar: Eerste prys: P Marrees Dan., Beemster; tweede pryaen: Jao. Clay San„ Sybekarspel; P. Borst, Heerhugowaard N.; der de prys: J: P. Koopman, Hoogwoud. Goedkoope treinen. Vanaf hedeO zullen er vanaf Castricum goedkoope treinen gaan naar Alkmaar, voor de bezichtiging van de kaas markt. Scbooiboww gegund. Aan den heer R. Kuy- per, alhier, is na aanbesteding per 19 Mei, waarby de gunning was aangehouden, thans gegund door het gemeentebestuur van Oterleek het verbouwen en uit breiden van o.i.-school met twee lokalen en het maken van een rtJwielberg- plaats te Stompetoren De heer Kuljper had Ingeschreven voor f 11270 en was daarmee de laagste inschrijver op één na. optredende droogte hebben de ontwikkeling der uien aanvankeiyk geremd, maar daarna hebben een voldoende regenval, gepaard gaande met groote warmte een zeer snellen en lang aanhou denden groei doen ontstaan, zóó selfs, dat van een aanvankeiyk achtelyk gewas over het al gemeen een meer dan normale opbrengst ver kregen werd. Tegen het einde van het groei seizoen moet dus een zeer snelle groei hebben plaats gehad. Daardoor zal het gewas niet nor maal ultge.'ijpt zyn óf wel het ging na een periode van noodrypheld tegen het einde van het seizoen wederom aan den groei. Zoodoende zal tegen den oogsttyd het halsgedeelte niet voldoende afgerypt syn geweest, terwyi de weersomstandigheden tydens de droogperiode niet voldoende gunstig waren om een snelle droging van het niet voldoende rype loof te maken. Hierdoor zal de zwam gelegenheid heb ben gekregen om vanuit het afstervende loof door te dringen tusschen de vleezlge schubben Er zullen echter ook wel andere factoren ge weest zyn. die de vatbaarheid voor koprot heb ben bevorderd. Hiernaar is verleden najaar met behulp van een vragenlijst een ondersoek by verschillende uientelers ingesteld. Uit de vele gegevens, die op deze wyze ver kregen werden, is de conclusie te trekken, dat de welige gewassen over het algemeen meer vatbaar waren dan de meer normaal ontwlk- keld^^ewassen. Verdel*is de indruk verkregen, die op ’t eerste gezicht wellicht eigenaardig aandoet, dat par tyen die tydens de droglngsperlode nu en dan een beetje regen gehad hebben, veelal vry van koprot gebleven zyn, terwyi partyen. die ge durende die periode in het geheel geen regen gehad hebben, een groot percentage koprot opleverden. Deze indruk komt wel overeen met de meening van een aantal uientelers, die gaar ne zien, dat de uien, terwyi ze op het veld lig gen eens een keertje nat regenen. Het heet, dat dan de droge schubben beter om de uien biyven, hetgeen de houdbaarheid zou verhoo- *en. Of een verklaring van den gunst igen invloed van een enkel bultje regen misschien gevonden kan worden in het aanwezig zyn van een zwam- werende in water oplosbare stof, die alleen aanwezig zou zijn in de droge schubben en van daar uit binnen kan dringen in het hals gedeelte, zooals een der Amerikaansche onder zoekers meent, la een der vragen, die een nader Onderzoek vereischen. Voorloopig kan aan de praktyk alléén wor den aangeraden alle rotte uien diep te begra ven. Laat men de koprotte uien in hoopen lig gen, dan ontwikkelt de bewuste zwam zich hier op in sterke mate en vormt een massa sporen, die wanneer althans de omstandigheden daarvoor gunstig zijn een bedreiging vor men voor het nieuwe gewas. Overigens toten de resultaten van de bedoelde rondvraag niet toe bepaalde adviezen af te lei den, wel brenget) sy een aantal gezichtspunten A. Voor de beste geregistreerde groot York- shlre-zeug, geboren na 30 Sept. 1937, met minstens 6 biggen: Eerste prys: P. Houtman. Beemster; tweede prys: J. O. Borst. H. H Waard N.; derde prys: P. Pol Czn., Starmeer. B Voor de beste geregistreerde groot-York- shire-zeug. geboren vóór 1 October 1937, met minstens 6 biggen: Eerste prijs: J. C. Borst. H. H. Waard; tweede prijs: J. M. Klaver, Span broek; derde prys: J. Pleyter Jbzn., N. Nie- dorp. O. Voor de beste drachtige geregistreerde Groot Yorkshire zeug: Eerste prjjs: G. Borst, H. H. Waard; tweede prys: P. Rol Brn Star* meer; derde prijzen: S. Borst, H. H. Waard N. en W. Klaver, Alkmaar. D. Voor de beste geregistreerde Groot York- shlre-beer, geboren vóó 1 Juni 1938; Eerste pr.: Jb. Spaan. ^Vestgraftdyk; K. Veldt, Bergen; 8. v. d. Wal, Winkel. E: Voor de beste geregistreerde Groot York- shire-beer, geboren na 31 Mei 1938. doch vóór 1 Januari 1939: Eerste prijs: P. Borst, H. H Waard; tweede prijsJb Spaan, Westgraftdyk; desde prijs: P> BUim, Spanbroek. Het schitterende zomerweer heeft wel op büzondere wyae ertoe medegewerkt, dat de 30ste landbowwtentoonstelling te Opmeer goed geslaagd la. Was het beaoek in den morgen niet onbevredigend, des middags, toen het concours-hippique en het groote springconcours plaats hadden, kon men van een druk bezoek spreken. Cams voor visachers Van gemeentewege zal een cursus gegeven worden voor de vis- schers. die ter verkryglng van het zgn. dlenst- diploma ingevolge de nieuwe wettelyke bepa lingen een aanvullend examen zullen moeten doen in kaartpassen. De cursus zal eenlge maanden duren, terwyi telkens aan een groep van 10 visachers 2 uur per dag tos zal worden gegeven. Onze vtoachers In Dallachland Ten aanzien van de Nederlandache visachers. die op Duit- sche treilen varen, is deaer dagen een beslis sing gevallen, waaruit volgt, dat de achterge bleven familieleden van op 'zee gebleven vis- schen ingevolge de wettelyke bepalingen m Dultachtond recht hebben op een ultkeering, evenals zulks in ons land het geval is. De geno men beslissing betrof het geval van P. W die op 14 December van het vorige jaar op den Dultschen treller Innsbruck voer en op dien datum over boord sloeg en verdronk. Aan zyn vader is thans, daar hy diens kostwinner was. door de .Beeberufsgenoesenschaft" te Hamburg een zeer behoorlyke lyfrente toegekend. Burgerlijke stand. GeborenMartinie d. van O. de Waard en X van TbI; Johannes F. a van J F. Goudsblom en A. Weytens; Plet z. van A. van der Welle en E. Voogt. Overleden: Maria C. Molenaar, 4 maand; WU- lemtje den Adel, 72 j, Ondertrouwd: J. Stoop, 26 j. te Blledrecht en M. Balder, 33 j. Getrouwd: A. Bregman, 28 j. te Koedyk en M. A. Bakker. 26 j N. Koomen. 23 j. te Ouda Niedorp en J. Mol, 23 J.; B. Vrollng, 36 J. te A 3-Jartae paarden (warmbloed): Eerste pr.: C. Oly, Heiloo; tweede prys: Jn. Conyn, Bybe- karspel. B. 3-jarige paarden (hengsten uitgesloten): Eerste prys: Jac. Houtcr, Sybekarspel; ta-eede prys: K. de Jong. Spanbroek. C. 1-Jarige paarden (warmbloed): Eerste pr.: ,C. Oly. Heiloo en C. Mooy. St. Maarten; derde prys: K. de Jong, Spanbroek; vierde prjjsJb Bierens, Westgraftdjjk. D. Merrie met veulen (warmbloed): Eerste pr.: H C. Kooy, Harenkarspel; tweede prys: O. Oly, Heiloo; derde prys: wed. O. Stoop. Wog- meer; vierde prijs: P. D. de Graaf, Schager- brug. A. Drie-jarige paarden (koudbloed) prys: Jn. Onderdyk. Wieringermeer; prys: J. R. Dieleman, Wieringermeer. B. 2-jange paarden (hengsten uitgesloten, warmbloed): Eerste prys: J. P. Dieleman. Wie ringermeer; tweede prys: G. Blaauwboer. Winkel. C. 1-Jarige paarden (Warmbloed): Eerste pr.: J. P.- Dieleman, Wieringermeer; tweede prys: G. Blaauwboer. Winkel. D. Merrie met veulen (warmbloed)Eerste prys: A. Jonker, N. Niedorp; tweede prijs: Jn. Onderdyk, Wieringermeer. Het terrein bood ongeveer hetzelfde aspect •is vorige jaren; weer waren er veel mooie in zendingen en was het aangenaam de mooi op getuigde paarden aan de vaste hand van hun begeleiders over het frisch-groene land te zien ronddraven. Daarby leverden de veelkleurige landbouwmachines een bonten blik op. Alles was evenwel veel prettiger dan verleden Jaar, toen een stormwind de zeilen der tenten deed klapperen. Nu verleende de zon aan het gehéele terrein en de vele inzendingen iets warms en aangenaams, dat moeliyk te omschryven is, maar dat het geheel ongetwijfeld beter deed slagen. Veel bezoekers sloegen, ongedwongen in het glas gezeten, de keuring der paarden gade. Betreffende de verschillende stands verwyzan we naar ons tsummer van Maandag. Deze waren Stotieeltelljk ondergebracht in een groote ten toonstellingstent en stonden voor een ander deel opgesteld in de buitenlucht. Deze tentoonstelling is waarlyk de bekroning van het vele werk, dat door de bestuursleden in het afgeloopen Jaar Is verricht, evenals dit een prachtig sluitstuk is van de dertig Jaren, waar in de afd. Opmeer van ds Holl. My. van Land bouw deze tentoonstelling organiseerde. Onder leiding van dr/ Van Balen Blanken, van burge meester Stapel van Sybekzrspel en tenslotte van den heer K. Braak, die nu nog den sCTiepter xwaait. is zeer veel bereikt qn is men er in geslaagd Opmeer gedurende deze dagen tot het trefpunt van de bevolking van Noord-Hollands Noorden te maken. Van deskundige zijde vernamen we, dat de inzendingen qualitatief zeer goed waren, nat- geen uiteraard de keuring niet gemakkaiyk maakte. De paardenmarkt bood ook een levendigen aanbllk. De aanvoer was goed, maar de handel was in den morgen stug. Hugo Boys J—8.V.W. 1 2—5. In een vlot- gespeelden wedstryd moesten de Boys in de be zoekers hun meerdere erkennen. Reeds spoedig als er is afgetrapt worflt een vlug tempo in gezet en komen de Bo*: voor het 8.V W.-doel. Maar het juiste schot in de voorhoede is zoek, terwijl de bezoekers over een prima keeper be schikken. die haast niet te passeeren is. Als by een der aanvallen v^n S.V.W. een gemak- keiyk houdbaar schot Wordt gelost, loopt de Boys-keeper niet uit. in de meening verkeeren- de. dat de scheidsrechter gefloten had. Zoo komt S.V.W. goedkoop aan het eerste doel punt. Voor de rust weten de bezoekers den stand op te voeren tot 30. Na de thee zijn de aan vallen van de bezoekers even gevaariyk en we ten zij er 60 van te maken. De Boys geven het tiiet op en de llnkabinnsn weet het eerste tegenpunt te scoren. De Boys syn veel in den aanval; in het beruchte gebied hands-penalty en de stand is 25. waarmee het einde kwam. Hugo Boys a speelden tegen 8.V W. a en wist geiyk spel te behalen. Stand 11. Herinnert wordt aan het trainen op Woens dagavond voor de junioren om 630 uur en se nioren om 7.30 uur (oude tyd). VIschweóstdM Zondag J.J. hield de Hent gelsportvereen. „D. V. 8.” een wedstrijd aan de Spoorbrug, Boter weg. De vangst was matig, slechts 6 baarsen werden gevangen. De uitstag Was: ie prys K. Bergmans. 2e prijs H. Berk mans, 3e prys D. Bergmans.’4e prys P. de Jong en 5e prijs C. Bakker. Door den DHGBDHAK werd Zondag voor de eerste maal een diocesane handbalde* georga- niseerd. Ofschoon deze eerste handbaldag nog niet aan alle verwachtingen voldeed, meenen wy toch, dat de organisators op den goeden wee zyn. De wedstryden, welke door aohittarand weer begunstigd werden, werden gehouden te Heem stede op de terreinen van HBC. Allereerst bond het Amsterdamsche „Jong Le ven" <fen strijd aan met „Wings" ult.JDen Haag. Met een 141 overwinning plaatste Jong Leven zich in de finale. Het pleit voor de Hagenaars, dat zy ondanks dezen grooten achterstand tot het einde moedig bleven volhouden. Intusschen had op «en zytarrein de ontmoe ting tusschen twee Amsterdamsche ploegen nL Wilskracht en K.D.O., plaats. Wilskracht toon de zich verre de meerdere en had bij da rust reeds een voorsprong van 4—1 bereikt. Het werd 11—1 en met deze overwinning plaatste odk Wilskracht zich in de finale. Aller belangstelling ging uit naar de finale tusschen de beide Amsterdamsche rivalen Jong Leven en Wilskracht. *t Is een éclatante over winning geworden voor Jong Leven. Angstig be waakten de Wllskrachters den snellen Jong Leven-aanval, Hiervoor hadden zij echter te veel krachten noodlg, zoodat ar een t« groot hiaat ontstond tusschen verdediging en aanval. De vooruitgeschoven poet leverde hierby te wei nig gevaar op voor de Jong Léven-veste en wy noteerden dan ook geen enkel gevaariyk schot op het doel der groen-rooden. Anders was het aan den anderen kant., waar keeper Dubbel verschillende malen handelend moest optreden, omdat de groenbroeken telkens weer kans zagen aan hun strenge bewaking te ontsnappen. Een doelpunt werd geannuleerd wegens off-side. doch dit bleek uitstel van executie te zyn, want even daarna scoorde Jong Leven wederom sn met 1—0 voorsprong voor de groenbroeken werd gerust. Na de rust handhaafde Wilskracht haar spel- wyze en dit werd haar noodlottig, want de groenbroeken wyzigden hun tactiek en hierdoor stichtten zy een dergeiyke verwarring in de Whskrachl-verdediging. dat zy met de regel maat van een klok den stand konden opvoeren. Toen het reeds 50 stond, wist Wilskracht de eer te redden door een tegenpnut te scoren. Jong Leven, dat hiermede verdiend dit eerste doelpunten, zoodat de eindstand 71 werd voor Jong Leven, die hiermede verdiend dit eerste Diocesane Hand bal toumool won Dr. van Hesteren voor de Si. Jowefgeaellen. Ir. de vergadering van de Bt. Jozefgeaellenver- eenlging sprak Dr. van Hesteren over de heer- lykheid van Gods natuur. Spr. begon er op te wyzen. dat alles in de natuur aoo mooi is er. dat wy God daarvoor niet genoeg kunnen be danken. Op aangename wyze heeft spr. de aanwezigen in den geest meegenomen met een reis, die hy kortgeleden heeft gemaakt door ons land. HU heeft niet sooaeer de hoofdwegen gezocht, doch die wegen, die leiden naar de mooiste plekjes vsn ons tand. Bpr. wees er op hoe mooi het reeds is vlak by Warmenhuisen op den dyk, kykend naar Denigenberg; dat kun nen wy allen zien en daar moet men oog voor hebban. Voortgaande sprak de dokter over de schoonheid van de verschillende plaatsen en de eigenaardigheid dier bevolking, met hunne verschillende werkzaamheden. Ook In de groote plaatsen aan da groote rivieren te het prachtig. Met klem raadde Spr. alten aan dit te gaan zien, vooral nu het zoo gemakkelyk is per rijwiel door bet tand te trekken. Met de kermisdagen te het daarvoor by uitstek een geschikts gelegenheid en spr. te er van oVertulgd, dat men dan veel meer geniet dan dat men op de kermis blyft rond zwalken. Ook wees spr. nog op den verschillenden ker kenbouw. Gaarne te hy bereid, wanneer er Jon gelui syn die een reisje wenschen te onderne men. voor hen een reisplan samen te stellen en ook verklaarde spr gaarne nog eena een le zing te houden over de verschillende bouwwer ken in ons tand. Ten slotte hoopte de dokter, dat hy door het houden van deze lering by de aanweaigen het verlangen heeft opgewekt het mooie van Gods -• - j. achepplng te gaan «ten en aan te voeten. en C. Q.^Kramer. 31 j.. Na een hartelyk woord aan ónzen dokter voor 1 ter vai 8e de on ZO) de ste te zo 80 Z4 8* co kr of m

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 20