VenkcuSe Stierf de weduwe Store een natuurlijken dood? Gespeculeerd met andermans bezittingen KEPS Wèg is z’n HOOFDPIJN in «en paar minuten, zóó vlug werken "AKKERTJES" bij hoofd- en zenuwpijnen, kiespijn, rheumatische pijnen, spit in den rug, enz. Bovendien verdrijven ze ook snel en zeker gevatte kou, koorts en griep. AKKERTJE" dank Veertig jaren Landbouwcrediet O DESKUNDIGE Dr. STOLTE MEENT VAN WEL is.] DINSDAG 6 JUNI 1939 Hulde aan pioniers St. Willibrord-tentoon- stelling Twee blijft niet te lang in de Frank van der Goes ZON! overleden Leendert’» portie nog verborgen Fraude bij Maastrichtsche middenstandsbank Gevangenisstraf van drie jaar geëischt Eisch tegen verdachten gehandhaafd Minister Romme opent weg in de Peel Herdenkingarede van oud-mini» ter Decker» voor de jubileerende Coöp. Centrale Boeren leenbank Bevredigende clearing met Duitachland aller eer at noodig Voortgezette behandeling van de moordzaak Lindengracht Verdachte, de 31-jarige procu ratiehouder, gaf de hem ten laate gelegde feiten toe Directeur te goed van vertrouwen Acht maanden geëiacht tegen Simon E. Ml NT A zeer bijzondere boekwerken beachikbaar geateld Miniater Steenberghe aan het woord De zuivelpositie van ons land Ontgonnen terrein wordt ver> kaveld voor jonge boeren I I inOFCMT I I Je zou zoo Apostel - O Het totale bedrag, waarover de fraude en de frauduleuze handelingen zijn gegaan, moet in de honderdduizenden guldens beloopen. De Officier van Justitie, mr. C. J. van Ar- kel persisteerde geheel by zijn eisch: twintig jaar tegen Frans E. en twaalf jaar gevange nisstraf tegen Leendert K. In zijn rede deelde Z. Exc. nog mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft dr. G. W. M Huysmans, den oudsten directeur van de bank te benoemen tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Ook de commissaris der Koningin in Noord - Brabant kwam zijn gelukwenschen aanbieden, evenals de burgemeester van Eindhoven. Na afloop van de vergadering vereenigden de achthonderd afgevaardigden zich aan een maal tijd. waarbij nog een groot aantal sprekers hel woord voerden, om de jubileerende bank geluk te wenschen. Vervolgens besprak de verdediger de persoon lijkheid van den verdachte Leendert K.. waarna hij tot vrijspraak, subs, clementie concludeerde. De rechtbank zal op 16 Juni vonnis wijzen. vrouw en kinderen een schuilkelder en gas maskers te koopen Pres.: Hoeveel geld is het? Verd.: Weet ik niet. Pres.: Tel het dan na. Verd.: Ja. dan weet U meteen waar het is. hantilly ’•-prijs sn zake tot het Maandagmorgen omstreeks vijf uur is in zijn woning aan den Llngenskamp te Laren op 80- jarigen leeftijd overleden de bekende literator en schrijver Frank van der Goes, een der twaalf mannen, die de S. D. A. P. hebben opgericht. In Februari is hij bij zijn tachtigsten ver jaardag door een groeten kring van vrienden gehuldigd De teraardebestelling van het stoffelijk over schot geschiedt Donderdag om half drie op de algemeene begraafplaats te Blaricum. Pres, (tot Leendert)En wat heb je self meegenomen? Leendert: Ik denk ongeveer t 60 aan rijks- daalders en 6 i 700 gulden aan bankpapier. Frans: Je liegt t. je hebt een kleine f louo meegenomen. De president vroeg aan Leendert K waar de nog ontbrekende geldsom nu verborgen is. Verd. antwoordde: ..Dat vertel ik niet, want dat geld heb ik noodig om voor mijn Wat het handelsverkeer met het buitenland betreft, wordt o.m. in het verslag opgemerkt, dat meer en meer blijkt dat, zoolang er voor de zuivelproducten in de clearing met Dultschland geen bevredigende regeling wordt bereikt, er geen uitzicht op terugkeer tot eenigszins nor male verhoudingen in het veehouders- en zui velbedrijf bestaat. Tijdens de vergadering heeft ook minister Steenberghe in een rede zijn waardeering uit gesproken voor het vele koeds, dat de Boeren leenbanken in den loop der jaren hebben be werkt. In de maand October van het vorig jaar zijn aan het bijkantoor Maastricht van de Neder landsche Middenstandsbank N.V. Amsterdam, verschillende malversaties ontdekt, in verband waarmee de procuratiehouder van die bank, de 31-jarige P. J. L. N. uit Maastricht, werd ge schorst. Merkwaardig is, dat de boeken-vervalschingen zoolang konden worden voortgezet, niettegen staande het contröle-sysleem van de Nederland sche Middenstandsbank. maar het schijnt, dat de directeur van ’t bijkantoor een volledig ver trouwen had in zijn procuratiehouder, hem ge heel zelfstandig alle beurs- en valuta-zaken liet afwikkelen, en genoegen heeft genomen met een verantwoording op papier over den stand lan zaken. De minister begon zijn rede met een beschou wing van het werk van Raiffeisen en diens worsteling om de geesten der boeren. Spr. zag in de geslaagde Raiffeisenbeweging de groote gangmaakster van de opleving, welke zich in het agrarisch leven allerwege heeft gemani festeerd. Waardoor, heeft de verwerkelijking dezer ze genrijke gedachte, begonnen onder schijnbaar hopelooze omstandigheden, tot zulk een groot succes kunnen voeren? In de eerste plaats noemde spr. het geloof, dat de promotors zelve hadden èn in de zaak, die ze voorstonden èn in hun roeping. In de tweede plaats wees hjj er op, 'dat bfj den opbouw van het geheele systeem is uitge gaan van de behoeften, de eigenaardigheden en het karakter van het boerenbedrijf eener- van die der boerenbevolking ander- Aan dezen directeur is, toen het onderzoek den omvang der fraudes aan het licht bracht, ontslag verleend. Op de rekening van den wijnhandelaar M. W te Maastricht, die daarop met tonnen gouds Het door de politie ingestelde onderzoek, dat met behulp van deskundigen moet geschieden, heeft uitgemaakt, dat de procuratiehouder zich aan een geheele reeks verduisteringen, boeken- vervalschingen en oplichtingen heeft schuldig gemaakt De aanleiding tot deze frauduleuze handelingen, welke in een tijdsverloop van on geveer drie jaar zijn gepleegd, moet worden ge- F— Verfijnde pepermunt Neem ze in huis. 2 ons voor 25 cent en in fleutige doo- zen van 35 cent Op verzoek van bet bestuur van de coöpera tieve Roermondsche Eiermijn heeft de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, zich bereid verklaard heden in de Peel een weg te openen op het terrein genaamd ..De Klotter- peel", gelegen in de gemeente Bakel. alwaar met subsidie var het departement van Sociale Zaken een groot terrein wordt ontgonnen. De coöperatieve eiermijn zal dit terrein na de ontginning verkavelen en aan jonge boeren in eigendom yltgeven. Hierdoor wordt voldaan »an een wensch. welke allerwege in Noord- Brabant en Limburg leeft, om den jongen boeren de gelegenheid te geven zich op een eigen plaats te vestigen. De minister zal bij deze opening, waaraan wordt vastgeknoopt een bezoek aan de Roer mondsche eiermijn, vergezeld zijn van den heer Meyer de Vries, regeeringacommlssarts voor da werkverruiming. Een oogenblik dreigde er ruzie tusschen de twee verdachten, zij verwijten elkaar meer te hebben meegenomen, dan zij zeggen. Het bewijs is geleverd, dat de boeren stand tot groote dingen in staat Is, wan neer slechts duidelijk is gebleken, wat moet worden bereikt en welke weg moet worden gevolgd. Dit gaf spr. hoop voor de toekomst, want op de medewerking van dien stand aan de oplossing van de tallooze problemen, waar- voor onze tijd ons plaatst, zal nog menig maal een beroep moeten worden gedaan. De commissie van advies voor afzetbelangen stelde zich, in verband met de definitieve in werkingtreding van het zulvel-kwallteitscontrö- le-bureau, in haar advies aan het bestuur in meerderheid op het standpunt, dat alleen eerste klasse boter in aanmerking diende te komen voor export. Ingesteld werd een commissie voor het weke lijks vaststellen eener noteerlng voor Friesche kaassoorten te Leeuwarden. De vanwege de Nederlandsche-zuivel-centrale getroffen regeling, wat betreft eischen voor verpakking en kwaliteit van naar Dultschland uitgevoerde kaas, blijkt meer en meer vooral \an belang te zijn vanwege haar preventieve werking. De regeling van den uitvoer van melkproduc ten naar Engeland blijft groote moeilijkheden opleveren, doordat andere melkproducten ex- porteerende landen niet aan minimumprijzen zijn gebonden, en zich bovendien niet blijken te houden aan de zjg. „standstil", welke voor deze landen vastgesteld is. De geldelijke omzet der afdeellng centrale aankoop steeg van 1.727.000 in 1937 tot bijna ƒ1.856.000 in 1938. terwijl het bedrag der op drachten van den technischen dienst steeg van ƒ480.000 tot ƒ500.290. In het slotwoord van het jaarverslag wordt er op gewezen dat, terwijl het Jaar 1937 een ge rechtvaardigde hoop op herstel van het maat schappelijk leven te zien gaf, deze hoop in 1938 weer teloor gegaan is en daarmede tevens üe kans, dat langzamerhand de crisismaatregelen meer en meer vereenvoudigd en afgeschaft zouden kunnen worden. heelen dag •es avonds zich zelf speculeerde en daarvoor geldswaardige stukken van de bank of van rekeninghouders gebruikte? Toen de politie den procuratiehouder onder verdenking van verduisteringen enz wilde ar restee ren. was deze juist naar Amerika vertrok ken, om, zooals hjj zelf heeft verklaard, tot een Het O. M. hield een uitvoerig requisitoir Mr. Fabius toonde aan, dat verdachte ten aanzien van de z.g. rekeninghandels al heel brutaal te werk was gegaan en hij houdt vol, dat deze rekening niet fictief is. Hij beeft van al zjjn manipulaties weinig voordeel gehad. Met den rekeninghouder Weiss, een Pooischen immigrant, die een aartsspeculant was, heeft verdachte blijk baar nauwe relaties onderhouden. Punt voor punt volgde het OM. de dagvaarding en t achtte de verschillende ten laste ge legde verduisteringen, valschheid in ge schrifte en oplichting bewezen Gezien de groote ge dsbedragen welke met de malver saties verband hielden, vroeg het OM. een gevangenisstraf van drie jaar. met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis. Het woord was vervolgens nogmaals aan de verdedigers mr. M. Schorlesheim en mr. W. van Everdingen. Mr Schorlesheim schetste nogmaals het ver derfelijke milieu, waaruit Frans E. voort komt. De opzet om de oude vrouw van het leven te be- rooven blijkt nergens uit. Met klem drong pL op clementie aan. Mr. W. van Everdingen besprak uitvoerig de conclusie van den deskundige a décharge en hij bestreed het sectierapport van de deskundigen A charge. accoord te komen met een der grootste reke ninghouders, den wijnkoopman M. W. te Maas tricht, een Pooischen emigrant, wiens rekening op de bank een debet van tonnen vertoonde. De procuratiehouder kon als gevolg van de door de Nederlandsche justitie ondernomen stappen, in New York niet van "boord gaan. Hij is per zelfde bootgelegenheid naar Europa terug gekomen en van Le Havre naar Maastricht over gebracht waar hij in voorarrest is gesteld. Het onderzoek der malversaties heeft aan het licht gebracht, dat verdachte belangrijke gelds bedragen heeft verduisterd. De dagvaarding maakt slechts melding van eenige bedragen: f 11250. f 5000 en verder van 7000, 10.000 en nog eens 10.000 dollar. Op 5 Mei stonden de twee verdachten te recht, de Officier van Justitie mr. C. J. van Arkel eischte toen tegen Frans E. twin tig jaar gevangenisstraf en tegen Leendert K. twaalf Jaar gevangenisstraf, in beide ge vallen wegens doodslag, voorafgegaan door diefstal en gepleegd om van dat andere strafbare feit de straffeloosheid te verze keren. werkte, zijn zeer ernstige malversaties bedreven. De Nederlandsche Middenstandsbank had eerst een vordering tegen dezen rekeninghouder inge steld. omdat deze naar haar oordeel aan de bank ruim zeven ton schuldig was. terwijl daartegen over slechts een effecten-depot van ongeveer f 250.000 zou staan. Later is echter een minnelijke schikking ge troffen met W., waarna de aanhangig gemaakte civiele procedure is ingetrokken. Verdachte N. heeft toegegeven, een deel van de hem ten laste gelegde verduisteringen, boe ken-vervalschingen en oplichting te hebben ge pleegd. De man is er met zijn frauduleuze practijken niet rijker op geworden. Toen zijn persoonlijk bezit verdwenen was, en zijn speculaties bleven mislukken, kwam hjj tot het vergrijp aan an dermans bezit. Voor de behandeling van de zaak bestond groote belangstelling. Het gefciigenverhoor heeft vele uren in beslag genomen. Een Rotterdamsch en een Haagsch echtpaar “»dden Zondag den geheelen dag op het stille •trand te Scheveningen van het prachtige weer •«noten. Toen zij zich des avonds met de tram ‘“dswaarts begaven, werden alle vier in den onpasselijk. De G. G. D. te Den Haag “«at hen uit de tram gehaald en naar den ven- "len P°®t gebracht, vanwaar zij zich later op t*en gelegenheid naar huis konden begeven. d geveer one jaar zijn gepieegu, iiiuei wvuucu »c- HeUelfde gebeurde een 13-jarig Rotterdamsch’ zocht in het feit, dat de procuratiehouder voor dat des morgens met een vriendin naar *neveningen was gefietst. Toen zij, na den ge- op het strand te hebben gelegen. -naar huls toe ging, werd zjj onwel, "**rom zjj Zich vervoegde aan het politiebureau den Rijswijkscheweg. Zij werd later door tante afgehaald. Overal verkrijgbaar in doosjes van 2 stuks - 2 stuivers kokers van 13 stuks - 12 stuivers Niet al deze geldswaarden zijn verdwenen maar toch heeft de Middenstandsbank een schade gehad van enkele tonnen, welke intus- schen voor het grootste gedeelte door verzeke ring is gedekt De verdediger van Leendert K.. mr. W. van Everdingen maakte van deze gelegen heid gebruik, om de doodsoorzaak die vol gens dr. Hulst, die de sectie op het HJk had verricht, was gelegen in verstikking, te be strijden. Als deskundige A décharge had mr. Van Everdingen gedagvaard dr. J. B. Stolte, die het met de deskundigen A charge, dr. Hulst en dr. Van Leusden niet eens was. Neen, meende dr. J. B. Stolte. de dood behoeft niet te zijn Ingetreden door verstik king. Een onverwachte, natuurlijke dood voor het inbrengen van de prop mag niet alleen niet worden uitgesloten, maar mag zelfs, nw uit verschillende gegevens kan worden opgemaakt, waarschijnlijk worden genoemd. „Ik kon mij bij de lezing der rapporten niet onttrekken aan den Indruk, dat reeds tevoren de conclusie vaststond’’ meende des kundige. Uitvoerig ging hij punt voor punt de argumenten van de A charge deskundi gen na. Naar aanleiding hiervan ontstond een uitvoerig medisch debat. Blijkens het jaarverslag van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) waren 31 December 1938 bij de vereenlglng aangeslo ten acht provinciale bonden met 420 leden-fa- trieken (vorig Jaar 423), verwerkende 2586 281 948 K G. melk, tegen 2.588.349 180 K G. In 1937. De gemiddeld per fabriek verwerkte hoeveelheid melk steeg van 6.1 millioen K G. tot 6.2 millioen K.G. per jaar. De proefnemingen inzake de duurzaamheid der boter werden, na het bereiken van een gun stig resultaat, beëindigd. De desbetreffende commissie werd omgezet in een commissie voor kwaliteitsverbetering. Proefnemingen op practischen grondslag in de bereiding van textielcaseine leidden verkrijgen van volledig inzicht, wat betreft deze bereiding, de benoodigde installatie en de bereidingskosten. De commissie voor coöperatie adviseerde tot het instellen van coöperatiecommissies door de aangesloten bonden, in verband waarmede het bestuur zich ter zake tot de bonden wendde. In zes bonden zijn thans zoodanige commissies Ingesteld. Tevens werd nagegaan, wat in de verschillende bonden tot dusver op het gebied der propaganda werd gedaan. zonder het toen reeds krachtig ontwikkelde bankwezen als model te nemen. De boerenleenbanken hebben de boeren eco nomisch zeer gesterkt en daardoor aan de be drijven vrijheid geschonken zich te ontwik kelen. De organisatie van het landbouwcredietwe- zen leidde vanzelf ook tot de financiering van organisaties, die andere doeleinden nastreven in het belang van het boerenbedrijf. Deze gang van zaken is voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven zeer gelukkkg geweest en kan ook in het toekomst nog zegenrijke ge volgen hebben, mits men blijve vasthouden aan de beproefde gedragslijn, dat ook hier een zui ver zakelfjk standpunt blijve ingenomen. Dit is noodig èn voor de positie der boerenleenban ken als.debiteuren èn voor de organisaties, wel ke zjj helpen. Van den beginne af heeft de overheid de groote beteekenis hiervan begrepen. De verdediger Mr. von Geldem betoogde uit voerig. dat er geen groote schade is geweest voor de bank. Met Weiss is een dading getrof fen. waarbij 70.000 gulden door Weiss is be taald. Overigens twijfelt de verdediger, of het wel zoo vast stond, dat Weiss een groot tekort had. PI. drong aan op de uiterst* clementie. Uitspraak 19 Juni. De Coöperatieve Centrale Boerenleenbank hield Maandag te Eindhoven haar 40ste alge meene jaarvergadering. In de namiddagzitting werd het veertig-jarig bestaan dezer instelling herdacht, waarby mr. dr. L. N. Deckers, oud-mlnlster van Landbouw en Vlsscherij, een rede hield. Treedt 50. 60 jaar terug in de geschiedenis en ge vindt, aldus spr., een boerenstand, die gebukt gaat onder de gevolgen van de crisis der tachtiger jaren. Vergeleken $jj het tijdvak 1872 tot 1879 deed die crisis het Nederlandsche land- bouwland een waardevermindering ondergaan van 700 millioen gulden. Tegenover de gevol gen van deze geweldige ramp want dat was het stond een vrijwel onbeschermde niet ge steunde boerenstand, die de zedelijke en stof felijke kracht, welke uit het vereeniglngsleven valt te putten, nog niet had leeren kennen. De overtuiging zette ztch vast, dat zonder .een behoorlijk geregeld landbouw-credietwezen de boerenstand gedeeltelijk ten onder zou gaan. Bij onze Oosterburen was men op dit gebied een heel stuk voor. Spr. schetste het prachtige werk van Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Vervolgens releveerde hij, wat in Nederland te dezer zake de maatsclj^ppy van landbouw heeft verricht en wees hjj op de bekwame ad viezen ten behoeve van den landbouw van wij len den heer P. van Hoek, aan wiens nagedach tenis spreker woorden van hulde bracht. De geestelijken waren het, die voor het mach tige gebouw van de boerenleenbanken met haar 75.000 leden, van welks toren thans de feestvlag wappert, den hefhten grondslag hebben ge legd. De eerste boerenleenbank werd 18 Augus tus 1897 te Geldrop opgericht en reeds op 5 De cember 1898 waren er 22 boerenleenbanken In Brabant en Limburg, op welken datum zij tot de oprichting van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank besloten. Een van de wegbe reiders van het eerste uur, lid van den eersten raad van toezicht en eerste Inspecteur is nog in ons midden, aldus spr.: de hoogeerwaarde deken Bouren Spreker gaf hierna een schets van het werk der boerenleenbanken en bracht in het bijzon der dank aan kanunnik Van der Marek, die wel de Nederlandsche Raiffeisen mag worden genoemd en van zijn 70 levensjaren er reeds 38 aan de boerenleenbank heeft gegeven, als adviseur dezer centrale. Met den wensch. dat men met goeden moed trouw aan zijn beginselen en vol liefde voor den boerenstand, voorwaarts zal gaan, besloot spre ker zijn rede. et is merkwaardig, hoe populair minister De Wilde plotseling ge worden is, nu hij is heengegaan. Zij, die hem steeds verketterd hebben als een blijkbaar onoverkomelijken hinder paal voor een ruime en inzichtige, aan de eischen en de nooden des tljds aan gepaste flnancieele politiek of als den al te toegefelijken organisator van een schrikbarend op handen zijnd staats bankroet, weenen nu zilte krokodillen tranen over zjjn ministerieele afscheid, vermoedelijk om te maskeeren, hoe blij zij in hun hart er over zjjn, dat er een kink in den kabel van de christelijke coalitie scheen gekomen. Zij, die zichzelf steeds hebben gesierd met een martel- palm van kunstgroen om zich voor weer- looze slachtoffers van de allesbehalve wilde de-Wilde-poiitiek uit te geven, smelten thans van waardeering en deer nis voor De Wilde, dien zij het nieuwste slachtoffer noemen van de kongsie der wreede katholieke ministers. Zelfs zjj, die van den nood des volks een verkie zingsleuze maakten en thans om vier slagschepen van niet minder dan 35.000 ton elk krijschen, vinden nu nog goede woorden om de ministerieele nagedach tenis van De Wilde te eeren,’ terwijl zij hem tijdens zijn ministerieele leven slechts verguisden. Dit zou allemaal heel aandoénlijk zijn, indien het niet zoo weergaloos politiek onsmakelijk was. Intusschen de regeering zwijgt en blijft zwijgen, en oud-minister De Wilde even zeer. Wil de regeering haar afgetreden lid bij wijze van laatste eer en gunst in het onverdeelde genot laten van deze «nel gegroeide populariteit en zou oud- minister De Wilde, die heusch niet zoo gebrand leek op populariteit, de^e i niet geheel onbedenkelijke populari teit een onverdeeld genoegen vinden?- Of verwacht men van een naar waarheid meer gepreciseerde mededeeling over de oorzaken van het heengaan van den minister van Financiën nóg meer onge- wenschte reacties dan nu reeds het geval Is? In dat geval zou de betrachte ge heimzinnigheid gemotiveerd zijn, maar dan zou er ook gegronde reden zijn voor ernstige bedenkingen. Vervolgens stond de broer van Frans. Simon E.. terecht verdacht van heling. Hjj had by de verdeeitng van den butt in de waning, van „Opoe P.” een klein bedrag gekregen van het geroofde geld. In den nacht van 7 op 8 Mei werd hjj ge- arresteerd. Op 20 Januari, op zjjn verjaardag, vertelde h(j. trof hy ’s avonds zyn broer Frans en Leendert K. aan in de keuken van grootmoe der P. Zy waren bezig met het tellen var. bank papier. Frans had tegen Leendert gezegd: „Geef m’n broer maar een tientje.” President: Kreeg je niet meer? .hebberig” geweest zijn. Verd.: Eerlijk niet. Ik kreeg twee rijksdaalders en vyf gulden. Direct nadat hy het geld ontvangen had, was hy weggegaan. Later had zyn grootmoeder hem verteld dat het geld in de schoorsteen verborgen was. Pres.: En heb je er toen nog wat afgenomen? Verd.: Neen. Pres.: Nu, je grootmoeder wel. Frans E.. die als getuige tegen zyn broer Simon was gedagvaard, beriep zich op zijn verschoo- ningsrecht. Het reclasseeringsrapport, dat over Simon K. is ultgebracnt, luidde zeer gunstig. Hy staat be kend als een goed arbeider en mag weer in zijn betrekking terugkomen. De Officier van Justitie vorderde tegen ver dachte acht maanden gevangenisstraf waarvan vyf maanden voorwaardelyk en met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger mr. P. A. F. van Vloten bepleitte de uiterste clementie, mede op grond van het gunstige reclasseeringsrapport en het blanco strafregister van verd. Vonnis 16 Juni. zijds en zyds. In de derde plaats memoreerde de minister de groote durf, die men toonde te bezitten door deze groote credlet-organisatie op te zetten Tot blydschap van het comité, dat de St. Willibrordtentoonstelling Inricht, is thans uit Parys ontvangen het kalendarium van Echter- nach, een boekje, beroemd door de geheele wereld, omdat het de eenige regels handschrift van St. Willlbrord bevat, die tot heden zyn gevonden. Eigenhandig heeft de Apostel daarin den datum vermeld van zijn aankomst in het land der Friezen eq ook dien van zyn bisschopswy- ding. Verder is uit Parys van de Nationale Biblio theek in bruikleen ontvangen het beroemde Evangelie-boek van St. Willlbrord. een boek met miniaturen voorzien, dat als een spiegel wordt beschouwd van het cultureele leven uit het midden, waarin St. Willlbrord leefde. Enkele dagen na dezen zwaren eisch tegen de verdachten legden zy in het Huls van Bewa ring een nadere bekentenis af. Zy hadden niet 400,— doch ruim 2400,gestolen. Het geld hadden zy gebracht naar de woning van de andere grootmoeder van Frans, de weduwe P., aan de 'Lynbaansgracht. Deze 72-jarige vrouw, die volgens de verdachten wist, waar het geld vandaan kwam, had 100,— gekregen. Zelf hadden zy een deel genomen en een broer van Frans, die by de verdeeling aanwezig was, had een klein bedrag gekregen. De rechtbank wees in de strafzaak tegen de beide hoofdverdachten Frans en Leendert naar aanleiding van deze nadere bekentenis een in terlocutoir vonnis, waarby bepaald werd, dat de zaak naar de Instructie terug diende te worden gestuurd voor het instellen van een nader on derzoek. De Amsterdamsche rechtbank, gepresi deerd door mr. J. Boon, zette Maandag de behandeling voort van de strafzaak tegen de belde jongemannen, verdacht van moord op de bejaarde weduwe Storck in haar wo ning aan de Llndengvacht te Amsterdam op 21 Januari j-L den 19-jaren kleinzoon Frans E. en z|jn vriend den 25-Jarigen Leendert K. en behoeft niet alles aan elkan- 1\/| ders neus te hangen en elke J.A- nieuwsgierige, die graag van alles en nog wat het naadje van de kous wil wefcen, heeft op grond van die nieuwsgie righeid alleen geen recht om opening van alle voor hem min of meer gesloten raken te eischen. Het kan zelfs plicht gijn zulk een nieuwsgierige de kous op den kop te geven in plaats van hem bet naadje daarvan te laten zien. Geldt dit in het algemeen in het prlvé- leven der burgers onderling, het geldt in zekere mate ook voor de regeering ten opzichte van het volk. In een landals het onze, waar men In tegenstelling met andere landen nog prat gaat op een sterk levenden vrijheidszin en op open baarheid ook van'officieele zaken, dient de regeering echter voorzichtig te zijn met het betrachten van een al te groote geheimzinnigheid, welke slechts wan trouwen wekt of aan de meest wilde en niet altijd gevaarlooze fantasieën ruim baan geeft. Het wil ons voorkomen, dat bij hM aftreden van Z. Exc. de Wilde als minister van Financiën door het doen van al te spaarzame officieele me- dedéelingen niet verstandig is gehandeld en weer te weinig rekening is gehouden met de psychologie van ons volk. Offi cieel weten wij, dat minister de Wilde het nationale huishoudboekje neerlegde, omdat hij het met enkele nieuwe uitga ven, door zijn collega’s voor de begroe ting van 1940 gevraagd, niet eens kon syn, maar o/flcieel weten wij niet, welke collega’s te veeleischend waren naar De Wilde’s smaak en welke die zijns inziens financieel niet te rechtvaardigen uitga ven waren. Noch minister De Wilde zelf, noch de regeering heeft het noodig of enkel maar wenschelijk geoordeeld iets meer over dit toch niet geheel onbelang rijke heengaan van een zoo zorgzame nationale huismoeder aan het groote gezin van het Nederlandsche volk mede te deelen en het; gevolg is geweest, dat in de daardoor óritstane troebelheid door velen dapper politiek wordt gevischt. Volgens den een was het De Wilde’s par tijgenoot, de minister van de Defensie, die meer vroeg dan De Wilde toe wilde staan, volgens den ander was het minister Rom me, die voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid te diep in de door De Wilde angstvallig op een smallen kier gehouden nationale knip wilde tasten. Wij hopen, dat dit laatste overeenkomt met de waarhfeid, want dan zou Colijn, die het departement van Financiën van De Wilde tijdelijk overnam, wél kans zien om aan de jeugdwerkloosheidsbe- strijdlng de middelen te verschaffen, welke Z. Exc. minister Romme ook onder de huidige financieel en economisch moeilijke omstandigheden onontbeerlijk acht. Een der verschijnselen, door de lijkschouwers aangenomen als die van verstikkingsdood, kun nen. aldus de tegendeskundige. ook het gevolg zijn van ouderdoms-emphyseem, een toestand van verminderde elasticiteit van het longweef- sel. by oude menschen niet zeldzaam. Deskundige Stolte bleef by zyn meenlng. dat de doodsoorzaak niet met zekerheid vastgesteld kon worden. Vervolgens herhaalden de belde verdachten hun bekentenis nog eens. Er «ras ruim 12400. aan bankpapier en nog wat zilvergeld gestolen. Aan broer Simon had Frans t 10.gegeven. Zelf had Frans dien avond f 21 meegenomen en ook Leendert had wat geld genomen. Frans was den volgenden dag (Zaterdagochtend) te ruggekomen. Hy had toen f 300 meegenomen. De rest was verborgen In den schoorsteen. Rechter mr. Lamers (tot Frans): Je wilde zeggen, dat je grootmoeder je er eigenlijk toe heeft aangespoord om je andere grootmoeder te berooven. Verdachte: Ja. meneer. Leendert verklaarde nog, dat Simon veel meer geld heeft gekregen dan f 10.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5