het hemd is nader In drie weken dan de rok geen regen van I Financieele verhouding Rijk' en gemeenten FAVORIET ROYA1ES 10 sigaartjes I Boldoot PUROL a Li r II REDE MR. P. J. OUD „ONS REISSPROOKJE” DONDERDAG 8 JUNI 1939 r Nationaal Centrum - t Vree» voor teelt-mislukking Artillerie-inrichtingen er l. N Auto na botsing te 51 water 4 1 R. K. Banketbakkers in congres Kerkelijk leven PATER F. TER HAAR t PATER EPIPHANIUS t Bosch bij Austerlitz in vlammen Officieele ontvangst ten stadhuize Milaan, DROOGTE EN NIEUWE AARDAPPELEN WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD PRINS BERNHARD NAAR BUSSUM 3 ras 3 «as 1 HBS l Naar de Zwitsersche en sche meren, Como, Padua, Venetië, Boedapest 25 cent Eau de Coloqne Van 7 tot 21 Augustus voor slechts 122 0.1 Er te Ontvangst ten stad huize In de hoofdbestuur ting I en cussel d van Een droogte-record van het warme seizoen Twee inzittenden van den auto liepen lichte verwondingen óp Oud-consulator-generaal der Redemptoristen Ter gelegenheid van het concours-hippique Italiaan- De Ned. RK Bond v. Banketbakkerspatroons heeft by gelegenheid van het eerste lustrum der afdeeling „Oost-Brabant" zyn algemeene jaar vergadering gehouden te Eindhoven. erts wrt- sth- elka den. Op 55-jarigen leeftijd is in het klooster der PassKMiisten te Echt overleden pater Eplpha- nlua. In de wereld M. H. selen. overste van het klooster Maria-Hoop aldaar. van welk Aan nd- k. de loogs ma- d mi ll ee- tictar Ook de militairen van bet derde Regiment Genietroepen, die aan de ..Krakeling" zyn ge legerd. werden gealarmeerd en onder leiding van luitenant Timmer vatten zy. evenals Maan dag by den grooten brand in het Sparren bosch aan den Krakelingschen weg, het blusschings- werk met kracht aan. De veertienjarige dennen, waarin het vuur woedde, werden rondom uitgetrokken, zoodat het vuur «enigermate gelocaliseerd werd. Met takken sloeg men de vlammen uit. Dank zy den geringen wind joegen de vlammen niet ver voort en‘wist men den brand tot één HA. te beperken. ■ot. dia t Indo koer ta i os >tor- <tet die *orden. is katholieken Propaganda-nummer in een millioen exemplaren verspreid der eer- Boven- we een zoo zal Woensdagmorgen om half 10 werd in de boa- schen by Austerlitz langs den ryksweg Utrecht Arnhem brand ontdekt. Zonder dralen werd de brandweer van Austerlitz gewaarschuwd, die het eerst met het blusschingswerk begon. Te De Bilt is thans, naar het K. N M. I. mededeelt, te beginnen met 1» Mei. in een tydvak van 21 dagen geen neerslag geval len. behoudens twee maal een hoeveelheid van 0.1 mm., hetgeen waarschynlyk aan dauw is toe te schrijven. 1929 heeft men getracht goede regeling te komen. De roep over den „vacantiedroom” van ver leden jaar is nog groot. Maar dit jaar hebben we enkele details nog meer verzorgd. dien is het thans het vijfde jaar dat reis naar Boedapest ondernemen en deze tocht tevens een lustrumreis zyn. De rels- leiding biedt in Boedapest den deelnemenden een feestvoorstelllng in het Stadstheater aan. Spr. ontwikkelt vervolgens een denkbeeld, waarbij de gemeenten een bepaald percen tage. een bepaald gedeelte van' haar belas- tingcapaclteit aan werkloosheidszorg be schikbaar stellen en het Ryk het overige by- past. Naar wy vernemen, zal Z K H Prins Bernhartl waarschijnlijk Vrijdagavond een bezoek brenger, aan Bussum ter gelegenheid van het aldaar te houden internationaal con cours-hippique. Aan het slot van zyn inleiding stond spr nog in het kort stil by de Jongste Belastlng-Wets- ontwerpen der regeering, nJ. die tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting enz Hy constateerde, dat deze van een geheel an der beginsel uitgaan cn betoogde voorts, dat de nieuw voorgestelde maatregelen ook van in vloed zullen zyn op de gemeentefinanciën. Er zyn diverse onbiliykheden waardoor het zeer gewenscht is, dat een en ander nog wel nauw keurig onderzocht en nader overwogen dient te worden, in het byzonder ten aanzien van de ge volgen voor de gemeenten individueel. Spr. drong er op aan, dat Ryk en Gemeenten oog hebben voor eikaars moellykheden en dat zij eendrach tig zullen samenwerken om een bevredigende oplossing te vinden. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten hield haar jaar lijkse he vergadering in de hoofdstad «UIIIF7ZJ Mogelyk op enkele punten der vergadering voorultloopend waarschuwt de geestelyke advi seur voor te scherpe woorden in het vakblad. In kringen van de aardappelen-telers begint men vrees te koesteren voor mislukking van den vroegen oogst. Indien niet spoedig een einde komt aan de langdurige droogte. Het heeft in de laatste dagen wel heel sterk gedroogd in den grond; zon en wind waren ten deze krachtig samenwerkende, die snel het vocht in den bodem deden verdwynen, en de ontwikkeling van de jonge aardappelen tegen werkten. De vruchten zyn momenteel nog klein; groei is er byna niet Wel is er een flinke vruchtzetting. en over het algemeen zyn er veel knollen aan de planten ge komen. Indien deze week nog regen zou komen, kan dit veel goed maken, anders worden ernstige moeiiykheden gevreesd. Intusschen is de aardappelen-export begon nen. doch deze is niet zoo gunstig als andere jaren. De oogst is in België b v. dit jaar heel wat gunstiger dan in het vorig seizoen, zoodat de export naar dat land, welke het vorig jaar van beteekenis was. thans niet zoo groot is. Als gevolg hiervan zyn aan de veilingen in het Westland de aardappelprijzen dan ook nogal teruggelöopen. Zn het begin van 1939 werd door de Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek de nieuwe .Mercurg t" op de markt gebracht en reeds thans heeft de groote vraag naar dezen automobiel een toename van de productie en een uitbreiding van de fa brieksgebouwen noodzakeltfk gemaakt. Aan de Oostzijde van het gebouw wordt thans een groote hal btjgebouwd. die ca. 2700 M2, zal beslaan. Dinsdagmiddag is de eerste bedonpaal vooi dit werk in den grond geslagen Spr herdacht met enkele woorden den over leden voorzitter der vereeniging. mr. P. Droog- leever Fortuyn. in wien hy den grooten leider en den beminneiyken mensch eerde. Hy heette vervolgens de aanwezige vertegenwoordigers der gemeenten welkom, in de eerste plaats dr. W de Vlugt, den burgemeester van de gemeente, die dit congres ontvangt. Vervolgens werd aan H M. de Koningin een telegram van hulde gezonden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Vryenhoek. wethouder van 's Gravenhage en H. Haitsma. secretaris van Bols ward, ter- wyi de heeren mr. P J. Oud, burgemeester van Rotterdam. H. Botterweg. wethouder van Utrecht en mr. R. M. van Dusseldorp. burge meester van Goes, werden benoemd in de va catures. ontstaan door het overlijden van mr. P. Droogleever Fortuyn, het bedanken van den heer M. Fernhout en het aftreden van den heer mr. J. J. P. C. van Kuyk. die niet herkiesbaar was Dc Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten houdt Woensdag en Donderdag haar jaariyksch congres. Het zeer druk bezocht congres ving om twee uur in „Krasnapolsky" te Amsterdam aan met een huishoudelyke vergadering, die werd ge opend met een rede van den heer A. Ver dyk, burgemeester van Eindhoven, waar nemend voorzitter der vereeniging. Woensdagmiddag omstreeks half vyf te da 41-jarige wielrijder M. Cohen, wonende te Ter Apel. door een auto, welke uit de tegenoverge stelde richting kwam, aangereden en op slag gedood. Tydens de aanryding werd de voorruit van den auto vernield. Twee militairen, die zich in dezen wagen bevonden, liepen snywonden aan hoofd en handen op Zy werden door een ge neesheer uit Ter Apel ter plaatse verbonden Het stoffeiyk overschot te naar de woning van het slachtoffer overgebracht. B h- ‘s Morgens werd in de kerk der St. Catharina - parochie de dag ingezet met een H. Mis voor het welslagen van het congres, opgedragen door den bondsadviseur, den weleerw. heer W. Boke- 1 >loh Daarna begon in hotel Du Commerce de al gemeene vergadering. De voorzitter der afdeeling Oost-Brabant. de heer Jos. Martin tilt Helmond, heette de aan wezigen harteiyk welkom. De bondsvoorzitter, de heer A. Arendonk uit Breda, dankte voor de gastvryheid der Oost-B ra - bantsche afdeeling en sprak de hoop uit, dat deze jongste afdeeling. welke hy met haar le lustrum feliciteerde, veel propagandistische waar- oe van dit congres zou mogen ondervinden. Een wensch van de vorige algemeene vergadering was juist, dat ditmaal enkele nieuwe afdeelingen begroet konden worden, hetgeen nu in vervulling ie gegaan. Breedvoerig ging spr. daarna de groote moeiiykheden van den huldigen tyd na. In dezen toestand zag spr een krachtig bewjjs voor de noodzakelykheid der organisatie. De bondsadviseur bracht dank aan de bonds - leiding voor haar uitstekend werd, dat gaat in de richting der actie van de Nieuwe Gemeen- schapsgedachte. Spr wees er op. dat men de algemeene wel vaart dienend, ook de gelukkige gevolgen onder vindt voor zichzelf. Van het onlangs aangekondigde orgaan Stichting ..Nationaal Centrum" is thans het ste propagandanummer verschenen en in een millioen exemplaren verspreid. De redactie geeft in een resumé de bedoelin gen weer, die by deze uitgave hebben voorgeze ten. Vooreerst zal er naar worden gestreefd den Inhoud te vrywaren van polltlekenen onver schillig welken invloed. Wat verband houdt met alles, wat beoogt ons nationaliteitsgevoel te ver sterken en den band met ons Oranjehuis hech ter te maken, zal op populaire wyze worden ver meld. x Kennisnemend van het meer en meer ople vende streven naar moreele en geestelyke her bewapening. wil Nationaal Centrum een mid delpunt vormen, waar al dat loffeiyt pogenden geest van saamhoorigheid en eensgezindheid te versterken, samenkomt. Dit propaganda-nummer opent met een aan moediging van den minister-president, dr. H. Colyn Ook de vice-president van den Raad van Stat, jhr. mr. F. Beelaerts v. Blokland, schreef een waardeerend woord, herinnerend aan de noodzakelykheid te streven naar nationale een heid. Op de voorpagina prykt het uortret van HM. de Koningin, van Wie enkele belangryke uitspraken worden aangehaald. Verder bevat het nummer vele leienswaar- dlge bydragen. die alle opwekken tot eenheid en saamhoorigheid in het huidige moeilyke tijds gewricht. Ook de koloniën zijn niet vergeten. Zeer ad rem is het woord van prof dr H. Th Obblnk. dat het niet de bedoeling te het Ne derlandsche volk te maken tot één kleurlooze massa door alle verschillen te verdoezelen. Het Is de bedoeling by ons volk by alle verschil van inzicht het besef van saamhoorigheid te wek ken als Nederlanders, die hun kosteiyke goede ren van vryheld en vrede tot eiken prys willen bewaren. Het nummer bevat aan het slot een interes sante prijsvraag. Redactie en administratie van het orgaan zyn gevestigd te „Schoonoord”. Zeist. meentefondsbelasting in en nam nog ander» maatregelen Ze zyn alle bekend. De grondge dachte was juist en spr. is er van overtuigd, dat het systeem goed sou hebben gewerkt, wanneer er geen crisis zou zyn gekomen. Maai de crisis is wel gekomen en toen is het systeem vastgeloopen. Het gemeentefonds kon zich niet op het peil van 1929 handhaven enz. Toen heeft men getracht een billyke verdeellng der werkloosheidslasten te krijgen Men stichtte het werkloosheidsaubddiefonds, maar ook dat ging mis. Door redeiyke normen dacht men een billyke verdeellng der lasten te krijgen, maar aldra bleek, dat de subjectieve bydragen een veel te groote plaats innamen. Toen kwamen er tekorten. Het grondbeginsel ging uit van de gedachte, dat een noodlijdende gemeente uitzondering is. maar er kwamen al lengs meer dan 400 van deze gemeenten De uitsondering is als het ware regel geworden. De vergadering werd hierna geschorst tot morgenochtend, waarna de circa vierhonderd deelnemers zich naar het Amsterdamsche stad huis begaven. waar zy door het gemeentebe stuur officieel werden ontvangen, met de rede van den burgemeester, dr. W de Vlugt. Amsterdam stelt het lidmaatschap der ver eeniging van Nederlandsche gemeente op hoogen prijs De moellykheden stapelen zich voor de ge meenten op. En ook al missen wy het recht, pessimist te zyn. groote aorg vervult ons, wan neer wy het oog richten op het feit, dat het voortduren der ongunstige internationale om standigheden schier elke verbetering van betee kenis in ons economisch leven belemmert. Hoe alles ook zy. uw vereeniging staat voor de Nederlandsche gemeenten, zy vervult voor vele de functie van vraagbaak op een moeilyk te overtreffen wyze. Van harte hoopte spr. niet slechts dat Amsterdam den deelnemers aan het congres zal brengen, wat zy er van verwachten, maar ook. dat de vereeniging van lïederland- sche Gemeenten in de komende jaren de haar toegewezen taak op even waardige wyze zal ver vullen als dit in het verleden het geval is ge weest. De waarnemende voorzitter van de vereeni ging. de heer A. Verdyk. burgemeester van Eindhoven, heeft het gemeentebestuur vervol gens met enkele hartelijke woorden voor de vriendelyke ontvangst dank gebracht, waarna ververschingen werden rondgediend. Des avonds zat men in Carlton aan een ge meenschappeiyk diner aan. Echter ook deze gedachte aldus mr. Oud heeft bezwaren Reeds aanstonds zullen er immers gemeenten zyn. die wel en andere, dteg geen bepaald percentage kunnen afstaan. hJN beginsel van de regeering om het werkloos-^ heidssubsid ie fonds te laten werken naar uit sluitend objectieve normen is goed, maar het is alleen dan uitvoerbaar, wanneer de noodlyden- de gemeente weer uitzondering wordt Met de subjectieve bydragen over te hevelen naar Bin- nenlandsche Zaken komt men geen stap verder Woensdagnacht .omstreeks één uur te onder Deventer naby Snippeimg een auto, komende uit de richting Almeloo, in botsing gekomen met een .aapje”, welke uit Deventer kwam en te water gereden. Deze .aapjes" zyn ter gelegenheid van de kermis weer te voorschyn gehaald en vertoonen zich in groot getal op straat. Een seinwachter der NS. naby de Snlppe- ling waarschuwde de politie. Toen deze zich onverwyld naar de opgegeven plaats begaf bleek, dat de Inzittenden Van D„ Van de L>. en W allen uit Utrecht, zich uit het water hadden weten te redden. Van D. had namelyk gezegd eerst den wagen te laten volloopen en dan de portieren te openen. De inzittenden, die tot schouderhoogte in het water zaten, hebben aan dezen goede)» raad gevolg gegeven. Uit het onderzoek bleek, dat het autospoor links van den weg lag en dat de bestuurder waarschynlyk de bocht /leeft willen afsnyden. Het .aapje” was geheel vernield. De bestuurder en het paard waren er zonder letsel af gekomen De politie heeft den auto vrijgegeven. et hemd te nader dan de rok en *EJ daarom is het te begrypen, dat door J X den doorsnee-kiezer de geaneente- M «Asverkiezingen van meer direct belang tOor hem «elf worden geacht dan de ver- riezingen voor de provinciale staten. Te- l(Cht zchryft de voorzitter van de R. K. staatsparty in het maandblad ter voorllch- t,ng van de leden en de organen der party: *In allerlei zaken grypt de gemeente zóó diep in, dat men lederen dag in handel en „sndel het bestaan van de gemeente voelt. Op onze belastingbiljetten heeft de gemeen te zich met de noodlge ..opcenten" warm pjes genesteld. Al betalen wy die met ge noegen. de voorwaarde te, dat wy omtrent bet gemeentebeleid gerusfr-' kunnen zyn." Wij gelooven niet, dat iedereen met evenveel als de party-voortetter de op- zelfs nlët, het alge- Want niet noodlgheid In een nota naar aanleiding van bet eindver slag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van de begrooting van het staats- bedryf der artillerie-inrichtingen voor net dienstjaar 1938 deelt de minister van Defensie mede, dat het thans nog niet mogelyk te, op geven, hoeveel de kosten zullen bedragen, welke een gevolg zijn van het votum der Twee de Kamer. Nadat als gevolg van dit votum het werk stop te gezet, is door den minister aanstonds nagegaan, op welke wyze in het byzonder rekening houdende met 's Rijks financieele be langen een aannemelyke oplossing van het onderwerpeiyke vraagstuk zou kunnen worden gevonden. Daar de hieromtrent loopende besprekingen nog niet zyn geëindigd, te thans nog niet vast te stellen, welke de gunstigste oplossing zal zyn en kunnen derhalve de financieele gevol gen nog niet worden bepaald. Wel kan wor den medegedeeld, dat het waarschynlyk moge lyk zal blyken, de kosten voor het Ryk zeer tr beperken. Sedert het begin der waarnemingen in 189" te dit een droogterecord voor het warme sei zoen. Het wordt echter overtroffen door twee tydvakken in October tot December, namelyk een van 28 dagen <9 November tot 4 December 1921) en een van 25 dagen (If October tot 9 Novemtjer 1920) belde ook met twee dagen met 0.1 m.m. neerslag. Verder te er in den zomer van 1918 een tyd vak van 25 dagen geweest (20 Juli tot 13 Au gustus). waarin twee maal 0.2 en vier maal m.m. te genoteerd. Daarna heeft de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud. een inleiding gehouden over het onderwerp: ,J)e gemeenteflnanclën als on derdeel van de overheidsfinanciën". Spr. begon zyn rede met de opmerking, dat, wanneer men het heeft over de moeiiykheden van de gemeenteflnanclën, men niet de oogen mag sluiten voor de moeiiykheden. waarvoor de overheid staat ten opzichte van haar financiën. De oplossing van het vraagstuk der finan cieele verhouding tusschen ryk en gemeenten te hetzelfde als het antwoord op de vraag op welke wyze de belastingdruk kan worden ver deeld. o en Dona u-Paradijs een halve doen we ook nog We bezoeken Bazel, Luzern, maken een boottocht op het Vierwoudstedenmeer. logeeren in Como en bevaren het Comomeer. Dan lokt ons de stad van den machtigsten Dom. Ml aan. Na Milaan bezoeken we de stad van Sint An- tonlus.' Padua en verbiyven vervolgens enkele dagen in de gondelstad Venetië welke met geen andere stad vergeleken kan worden fn athoon- heid en eigenaardig karaktereen plaats zon der auto’s, trams of paarden! Van Venetië reizen we naar Boedapest verbiyven in dit week. Op onze terugreis Keulen aan. Deze reis is mogelyk geworden door de sa menwerking van de „Vereenigde Katholieke Pers” en de .Jiederl. Reisvereen. voor Katho lieken” met medewerking vöbr Italië van het officieele Italiaansche Verkeersbureau C. I. T. De technische verzorging te wedérom evenals vorige jaren in handen van dr. K. Marffy uit Boedapest. bestaat groote belangstelling Voor onze wel zeldzame reis naar Zwitserland. Italië, Hongarije. Nu de internationale atmosfeer verbeterd is o.a. blykens de woorden des Pausen tot de Kardinalen, nu kan ieder in vreedzaam vértrouwen op een won- derschoone vacantiereis zyn reisplan samenstellen. Wie zonder zorgen reizen wil. ter wijl alles voor u wordt gedaan zelfs voor geen pas of visum hebt u te zorgen! -reize met ons mede. Maandag 7 Aligns tas vertrekken we van Nymegen waar de reis aanvangt. Zondagavond 20 Augustus keeren we in Arnhem terug waar de reis eindigt. Wie tweede klasse wil reizen betaalt een toeslag van 23 en wie heel de reis een één-persoons-kamer wenacht betaalt 8 extra. (De reis is berekend op logies in eerste klasse hotels met kamers voor twee per sonen). Alles te in den prys begrepen, treinen, booten, autobussen, fooien enz. zelfs een plaats in den slaapwagen op de terugreis. om tot een Men stelde de ge- genoegen centen der gemeente betaalt, wanneer hy gerust ia omtrent meen beleid m zyn gemeente, iedereen te Overtuigd van de van elk der gemeënteiyke opcenten en be talen van zelfs het noodlge te voor velen güesbehalve een genoegen. Maar juist dege nen. die van minder goedmoedigheid en ge noeglijk' vlotheid zyn dan de party-voor- sitter ten aanzien van de gemeente, heb ben een reden te meer om het belang van bet gemeentebeleid niet te onderschatten en zich er warm voor te maken De party- voorzitter achryft om.; „Zeker zyn de za gen, welke plaatselyk beslist worden. In principieel gehalte de mindere van wat de Kamers der Staten-Generaal behandelen. Ichter maakt het beleid der gemeenten pas tdt. wat de principes der wetten in het le ven zélf zullen beduiden. Want zy hebben oe toepassing van allerlei belangrijke wet ten te verzorgen. Wat kan een gemeente al niet maken van het onderwys? In de wet ligt de financieele gelykstelling van openbaar en byzonder onderwys verankerd. Slechts op de practische uitvoering komt het aan. Als hoegere Overheid daarby riet waakzaam toezag. zou er menigmaal van de gelijkstelling practtech niet veel terecht kernen Dat beginsel van gelykstelling en van erkenning van het vrye particulier» initiatief speelt over alle terreinen van het leven een groote rol. Telkens kan de ge meente toonen. of zy officieele. neutrale, zielloore geiykschakellng dan wel het leven ds particuliere initiatief in zyn volle prin- cipieele karakter begeert. Als voorbeeld noemen wy het terrein van de volksgezond heid, waar de gemeenten meer bereiken en goedkooper uit zijn, als zy de instellin gen en vereenlgingen der particulieren er kennen. Inschakelen en steunen. Hoeveel dc gemeenten vermogen op het gebied van de openbar# wedelykheid heeft een katho liek congres verleden jaar aangetoond. Daar bleek, als vrij te klagen hebben, dat dan dikwyis de gemeente bevoegdheid ge noeg bezit. Voor de samenleving en de christelijke volkskracht is voorts van be lang. hoe de Overheid staat tegenover het gezin. Denk aan sommige belastingen, aan de tarieven der gemeentebedryven, aan de loonpolitiek. Wat dicht by ons is en de prsetyk van allen dag, vermag ons meer te interesseeren, dan wat verre staat, hoe ver heven dan ook. Voor een goed deel terecht. Daarom leeft er by de gemeenteraadsver kiezingen zulk een heel eigen sfeer. Helaas komt dat ook wel eens uit in het persoon lijk karakter van de mededinging naar ver kiesbare plaatsen. In den boezem der Farty-afdeellngen kan het daarom juist soms onsmakelyk toegaan. Juist by ge meenteraadsverkiezingen is de ambitie naar een zetel soms Sterker dan het eenvoudig ste eergevoel, sterker dan de simpele mora liteit, welke gebieden het gegeven woord <b.v. genoegen te nemen met de plaats- cp-de-iyst, welke de stemming in de afdee ling zal uitwyzen) gestand te doen. Op öe basis van zulk een karakterlooze en in vezen immoreele woordbreuk ontplooit zich dan gaarne de hartstochtelyke stryd in den figen boezem onzer afdeelingen. Moge dat thans overal anders zyn. Wy staan allen menigmaal in ons leven voor den twee sprong: eigen zin, eigen belangen dan wel offer voor bestwil. Hoe wy als christenen hebben te kiezen, laat geen twyfel.” Zondagsheiliging en zakenleven Kosten van het Ryk kunnen wel licht zeer beperkt worden Je deugd der naastenliefde wordt zoo spoedig ••deukt. En wat de Zondagswlnkelsluiting betreft, wilde spr. geen prlncipieele kwestie beslissen maar enkel wyzen op de richting, waarin deze gaan moet. In principe moeten wy katholieken zyn vóór Zondagsrust en Zondagsheiliging. Spr weet, dat velen een zwaren strijd voor hun be staan voeren Wanneer de Zondagsslultlng een wezeniyke schade beteekent voor bedryf en in komsten is men gedispenseerd. Maar men moet r iet alleen den winkej open willen hebben al leen en uitsluitend voor meer gewin. Het open moeten zyn tiyft altyd een ongezonde toestand. Men moet er naar heen, dat alle zaken 's Zon dags gesloten zyn. Op voorstel van het hoofdbestuur werden huldetelegrammen verzonden aan H. M. de Ko ningin en Mgr. Diepen. Een schryven was ingekomen van den burge meester Verdyk. van Eindhoven, waarin deze ryn spyt er over betuigde niet peraoonlyk te genwoordig te kunnen zyn. De twee aftredende bestuursleden, secretaris H. A. de Wys en penningmeester Chr. v. Eyck. werden met algemeene stemmen herkozen ver klaard. Na de bestuursverkiezing werd de vergadering geschorst en zat men aan een Brabantache kof fietafel aan. Terwyl de heeren 's middags wederom verga derden. maakten de dames een uitstapje per autobus naar de Tweka-fabrieken te Geldrop alwaar de Tricotfabrieken onder de speciale lei ding der directie werden bezichtigd. Op de middagvergadering der heeren werden dc afdeelingsvoorstellen breedvoerig behandeld, waarby vooial de contributie-afdracht en de Zondagssluiting ter sprake kwamen. Ir. C. v. Turenhout. controleur en administra teur van het Nyverheidsonderwys aM. Leerlin genstelsel hield een inleiding over „Vakopleiding in verband met het leerlingenstelsel Van de rondvraag werd een druk gebruik ge maakt. waarna een aardige feestavond dezen eersten geslaagden congresdag besloot. Vandaag werden de centrale demonstratlesalen en fabrieken der N V. Philips bezichtigd terwijl 's middags een tocht door Oost-Brabant werd gemaakt. Rede mr. P. J. Oud Na een langdurig en smartelyk lijden, voor zien van de H H Sacramenten der Stervenden, is Woensdag in X Generaalshuis der Redemp toristen te Rome overleden de Nederlander, pater F. ter Haar Css.R. Hy bereikte den leef tijd van 82 jaar. Pater ter Haar, die vele jaren, van 1911 af. een der naaste medewerkers was van den gene raal der Redemptoristen te Rome, heeft zich vele verdiensten verworven voor de congregatie, waartoe hy nu by zyn dood ongeveer 64 jaar behoorde. In het byzonder heeft hy zich steeds beyverd voor de provincies Nederland, België en Canada. Trots zyn hoogen leeftyd vond hy bulten zyn ambtsbezigheden nog tyd voor zyn studies en publicaties op moraal-theologisch gebied. Tk w- evenveel openhartigheid als l^yi werkelykheidszin wyst de party- ■4-7-8- voorzitter op een ernstig euvel, dat zich soms by de candidaatstelling en het cpmaken van de ranglyst voor de gemeen teraadsverkiezingen (en heusch niet enkel Ui gemeenteraadsverkiezingen alleen) voor voet en dat in strijd is met de noodzake- UJke party „discipline en ook met den geest, Vie thans welgeorganiseerd aangeblazen aordt om tot een nieuwe gemeenschap ge fundeerd op en bebeerscht door rechtvaar digheid en liefde te komen. Het persooniyk geharrewar waar de party-voorzitter op d°elt ij echter niet altyd te wyten aan al te Cteote persooniyke ambitie van een zich «•lakend of gedupeerd voelenden candidaat, 004 de perty-discipline prikkelt wel eens tet oppositie door te weinig rekening te houden met den uitdrukkeiyken en ge- itchtvaardtgden wensch van een njet te Veronachtzamen deel der kiezers, ja soms Zelfs van een geheele afdeeling. Intusschen l*'g8*n wy het den party-voorzitter van «"«her harte na: .Moge dat thans over- anders zyn" en wy voegen daaraan toe: "4*°Se het anders worden, voor zoover het ®°8 niet anders mocht zyn gebleken." De *°°rieekenen. gegeven door het succes der tetenverkiezingen, doen het beste verwach ten voor de katholieken by de gemeente- ’••dssverkiezingen. Er aan mee te werken verwachtingen niet beschaamd de taak en de plicht van eiken I kleaer persooniyk. I Ooorz.tl.» bij Wi»lrijd»n Stukloop»" Huid Vo»t»n. v»rzacht g»n»»»t m»n m»t I Doo»e» KM>0 90 cv T«bc 80 cv KpeA ess Droyax» Men melde zich spoedig aan bij het centraal adres der Vereen. Kath. Pers. N. Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, telef. 46878. met stor ting der reissom op postgiro 22884. Voor de leden der Ned. Reisvereen. v. Katholieken is het adres Keizers gracht 229, Amsterdam. Een reis met de V. K. P. is een droomreis - een sprookje! En alle denkbare comfort voor een onge looflijk lagen prys!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15