ONS BLAD Letland en van De overeenstemming tusschen Londen en Moskou De verdragen Estland met Berlijn I ST.WILLIBRORDUS Amerika begroet het Koningspaar Gestapo woedt te Praag Jongen bestal zijn moeder De berging van de Thetis Het nieuws van'heden n.v.nederl.verz.mu. OFFICIEELE TEKST GEPUBLICEERD DE BAROMETER HET TINKLER-INCIDENT WEKT BEROERING I I i I WILLIAM STRANG NAAR RUSLAND „SUMATRA” OVERVAART ONDERZEEËR I DONDERDAG 8 JUNI 1939 Vader wist niets van een spaarpotje Oostzee-staten willen geen garanties Slachtoffers herdacht neutraliteit Zegeltjes plakken De eerste meikersen r w Express Rome—War schau ontspoord Eiken dag vinden terechtstellingen plaats wegens actie tegen nazi-regiem De H. Vader op 1 Juli naar Gastel Gandolfo DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Reeds bevestigde kabels zyn losgeraakt T Duitsch-Poolsche radiostryd neemt scherper vorm aan Veertigduizend S.A.- lieden naar Danzig „W E B E CAFE-RESTAURANT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Weer Koning George en Koningin Elisabeth hedennacht te Niagara aangekomen Groote bedryven mogen stempel- machines gebruiken Tijdelijke tekort aan nieuwe haring? Met ouderen broer en een buurman 1800 gedeeld UTRECHT Politiek van strikte Engelands bereidheid tot pact van volledige wederkeerigheid doet de kansen op een accoord stijgen TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 211 DE PRIJS DER ADVEBTENTIEN bodraogt 20 CL p repel; Ingezonden Mwdadeelingan 40 cl p 1 BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTI Uitvoerig tarief voor advortueron bij abor nament wordt op aanvrage paarne door onr Administratie verstrekt j 1 Geen persoonlijk letsel op beide schepen CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT Britsche kringen achten Japanners schuldig aan zyn dood De tegenvoorstellen van Moskou NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Fabrieksbrand te Tilburg. lichte aan- Men .Ranger" «biU r trein de Stand o* Donderdag 9 oor rai: 7643 Vorige stand: 7674 miiiihtiiiiniiiuHiiiiuiitiuHtmHHi VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: Generaal Franco heeft een monument ingewijd, dat opgericht is ter nagedach tenis aan generaal Mola, die in den bur geroorlog bij een vliegongeval om het leven kwam De uit Madrid gevluchte bevolking keert langzamerhand naar de Spaansche hoofd stad terug. Een tooneeltje, dat men dagelijks in de straten kan zien zullen in geen andere geweid - Van Britsche zijde wordt namrlijk beweerd, dat Tinkler omgekomen zou zijn tengevolge van verwondingen, bekomen na zijn arrestatie. De ..Daily Telegraph" meldt, dat Tinkler tot middernacht werd vastgehouden door de Ja panners. Toen eerst, werd hU op een draagbaar naar het hospitaal gebracht, waar schildwach ten op post stonden voor de operatiezaal, ter wijl Japansche en Duitsche chirurgen hem be handelden. Desalniettemin bezweek hU aan zijn wonden. opstookten. Tevens wees de ambassadeur c: dat de Japansche autoriteiten niets deden orde en rust te handhaven. Hieruit blijkt dus. dat de schepen weinig le ring aan boord hadden en de visschery schaarse'.: is. Tengevolge van den geringen aanvoer zijn ce prijzen sterk opgeloopen en komt er gebrek aan de Hollandse he nieuwe. Wanneer de ge ringe vangsten blijven voortduren is het niet onmogelijk, dat er een tijdelük tekort aan nieu we haring zal komen. In diplomatieke kringen wordt vernomen, dat de algemeene grondslagen van een formule, die zoowel de Britsche. de Fransche als de Ru«- slsche regeerlng bevredigt, reeds zijn vastgesteld. Het zou hierop neerkomen, dat wederkeerig el kanders levensbelangen gegarandeerd worden voor het geval deze door agressie bedreigd moch ten worden. LONDEN, 7 Jani. Chamberlain heeft in bet Lagerhuis verklaard, dat alt de jongste gedachtewisseling met de Sovjet-regeerlng is gebleken, dat er algemeene overeenstem ming beatast ten aanzien van de voornaam ste doeleinden, die bereikt moeten worden. Verder meldt Havas, dat de Poolsche radio baar uitzendingen in de Duitsche taal zal uit breiden. In bet vervolg zal lederen dag wor den geantwoord op de anti-Poolscbe uitzendin gen van de Duitsche radio. zouden hiu krijgen van Zon op 4.46 onder Z1.17 - Lteht op 21.47 Maan op 24.43 onder 11.66 16 Juni L.K. duurden Britsche Ter Tlelsche Fruitveiling zlin Woensdag eerste Meikersen, in de open lucht gegroeid, ge veild. ZU waren afkomstig uit de fnutplantage Duckenburgh te Hatert bij Nijmegen. SS i SS Vredenbarg U I Telefoon 1SZM r William Strang gaat vermoedelijk als vertegenwoordiger der Britsche regeering naar Moskou. WARSCHAU. 7 Juni. (Havas). Naar ver nomen wordt zullen 40.000 8. A.-lieden naar Danzig komen om deel te nemen aan do sportbeesten. welke van 9 tot 13 Juni zullen worden gehouden. Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten hield haar jaarlyksche vergadering te Amsterdam. Hr. Ms. ..Sumatra” heeft een varing gehad met de 0-10. O O Te Berlijn werden de niet-aanvalsverdra- gen met Estland en Letland ondertee- kend. Het verdrag treedt met de uitwisseling der ratiflcatie-documenten in werking en is van dat oogenblik sf voor den tijd van tien jaren geldig. In geval het verdrag niet uiterlljk een jaar voor afloop van dezen termijn door een der partijen wordt opgezegd, wordt de geldig heidsduur met nog 10 jaar verlengd. Hetzelfde geldt voor de volgende perioden. Teneinde het tydroovende plakken van zegels op rentekaarten aan groote Instellingen en be drijven te vermijden, is bij Kon. Besl. een re geling vastgesteld voor premlebetalen met be hulp van zegelstempelmachines. Volgens de berichten der haringschepen uit zee wordt den laatsten tijd weinig haring ge vangen. De hoogste vanger van Woensdagoch tend was de K.W. 151 met 10 kantjes. Van Vlaar- dingen en Scheveningen zijn twee jagers on derweg met' tezamen 230 kantjes haring aan boord, zijnde de vangsten van 17 schepen. RUkskanseüer Hitler heeft in bijzijn van den rijksmlnlster van Bultenlandsche Zaken, von Ribbentrop, den Letlandschen minister Mun ters en den Estlandschen minister Selter in de nieuwe rjjkskanselarij ontvangen voor een lang durige bespreking. De Britsche regeerlng is bereid, aldus Cham berlain, een accoord te sluiten op basis van vol ledige wederkeerigheid. Voorts deelde de premier mede, dat thans een vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van Bultenlandsche Zaken naar Moskou zou vertrekken. LONDEN. 7 Juni De .Daily Telegraph and Morning Poot" meldt uit Praag, dat de Duitsche geheime politie drastischer gaat op treden. lederen dag hebben terechtstellingen plaats. Een Tsjechische postbeambte, die in het bezit werd gevonden van een radiosendappa- raat, werd Maandag gearresteerd onder ver denking berichten naar Moskou te hebben gezonden. HU werd zonder vorm van pieces doodgeschoten. In een afzonderlijke verklaring zou dan ver duidelijkt worden, wat leder land onder zijn levensbelangen verstaat. Zoo derhalve de Sov- toch voort ambassadeur Het station was versierd met Britsche en Amerikaansche vlaggen, en een eerewacht stond opgesteld hestenrwle uit 100 man van de infanterle-garde. Het station werd omgeven door 150 infanteristen met stalen helmen en de bajonet op het geweer, terwijl ook een ge wapende politiemacht aanwezig was** De koninklijke trein vertrok om 2.59 Europ. tijd naar Washington, en passeerde om 4 uur Buffalo in New-York. De trein werd toege juicht door kleinere groepen van belangstellen den langs de spoorbaan, en de souverelnen ver schenen herhaaldelijk op het balcon van een ••r rijtuigen. I DAAR BET U GOED DAAR DRINKT l’ EEN FUN GLAS BIER DAAR BITTERT U GEZECUQ SJANGHAI, 7 Juni. De dood van den Engelschman Tinkler, die. zooals wjj reeds in ons blad mededeelden, na zijn arrestatie door de Japanners Woensdagmorgen is overleden aan de gevolgen van een hoofd wonde, die hem met een geweerkolf was toegebracht, drie steken in den buik en een wond aan' den voet, heeft in Britsche kringen groote beroering verwekt. Koning George en Koningin Elisabeth hebben te' Niagara den Amerikaanechen bodem betreden. e O BERLIJN. 7 Juni (DNB) De niet- aanvalsverdragen, welke Woensdagmorgen in de Wilhelmstrasse tusschen Berlijn en onderscheidenlük Estland en Letland wer den onderteekend, hebben een gelijkluiden- den inhoud en komen tevens overeen met het tusschen Denemarken en Duitachland gesloten verdrag. Een officieel verslag van het incident, aldus Reuter, waarbij Tinkler is omgekomen, is nog niet te Londen ontvangen. Tinkler heeft vroe ger deel uitgemaakt van de politie van Sjanghai, hij was geheel op de hoogte van de plaatseiyke toestanden en sprak uitmuntend het plaatselijk dialect. In de fabriek, waar hij werkte hebben zich herhaalde malen ongeregeldheden voorgedaan onder Chlneesche arbeiders. Na protesten werd 25 Mei JJ. besloten een afdeellng Britsche mariniers te zenden, doch eenige dagen later werd deze wacht teruggeroepen, aangezien van Japansche zijde werd verzekerd, dat leven en onderdanen beschermd Het officieele Sovjet-orgaan „Prawda" be vat thans nadere gegevens over de laatste voor stellen. die de Sovjet-regeerlng aan Engeland en Frankrijk heeft gedaan en die, volgens bet Mad, de minimumvoorwaarden zijn voor de or ganisatie van het verdedigingsfront in Euro pa. Deze voorstellen werden, zooals bekend, op 31 Mei JJ. aan de Britsche en Fransche ambas sadeurs te Moskou, na de redevoering van Mo- lotof, overhandigd. Volgens de ..Prawda" vraagt de Sovjet-Unle: Ten eerste: het sluiten van een doeltreffeno verdrag van wederkeeiigen bijstand tusschen Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. tegen een aanvat Ten tweede: het sluiten van een overeenkomst, waarbij de Sovjet-Unle steun zal verleenen aan de vijf landen, welke reeds door Frankrijk en Engeland zijn gegarandeerd, n.l. België, Polen. Roemenië, Griekenland en Turkije. Ten derde: het verleenen van hulp aan de Oostzee landen. door Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unle, indien hun neutraliteit door een aanval wordt geschonden. Ten vierde: het sluiten van een concreet ver drag inzake de methode, vorm en afmeting van de te verleenen hulp. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt thana, dat William Strang, het hoofd van de afdeeling Midden-Europa van het Foreign Office, naar Mookou zal gaan. LONDEN, 7 Juni (Reuter). Engeland heeft vandaag de slachtoffers van de „TTieUs" ner- dacht. Aan boord van den mijnenveger „Hebe" werden de vaders en moeders, echtgenooten en andere nagelaten betrekkingen van de 99 slacht offers naar de plek, waar het vaartuig is gezon ken gebracht, terwijl anderen, die zich niet sterk genoeg achtten om desen dienst aan boord mee te maken, de herdenkingsdiensten aan den wal bijwoonden. Boven <ie plaats, waar het wrak ligt, werd de herdenkingsdienst gehouden, welke bestond uit het zingen van een kerkelijk ge zang, het lossen van saluutschoten, het blazen van den „laatste post" en de réveille en het Bin gen van het volkslied. Aan boord van de oorlogsschepen in de om geving werd eveneens een herdenkingsdienst ge houden. Gedurende den dienst werden talrijke kransen over boord geworpen. Een duizendtal employé’! van de Cammei- Laird-werf woonde een dienst bij voor het ge meentehuis van Birkenhead. Op veje openbare gebouwen was vandaag de vlag halfstok ge- heschen. LONDEN, 8 Juni. (Reuter). Tengevolge van het slechte weer is men er nog niet in ge slaagd de Thetis" te lichten. Een Lloydsbe- richt van Houlake meldt: Gisteravond te half tien waren de pontons bevestigd. Het weer werd „evenwel slechter en omstreeks midder nacht dwong de hevige deining tot teruktrek- ken. nadat de kabels, waarmede de onderzeeër bevestigd was. waren losgeraakt. wordt, aldus vervolgt de correspondent, een spel van kat en muls gespeeld met die menschen, die naar het buitenland wenschen te gaan. Zij worden daartoe aangemoedlgd in het geloof dat paspoorten zuilen worden toegestaan. Zij moeten dan twaalf uur en langer in de rij staan. Wan neer dan verschillende formaliteiten zijn ver vuld worden zij toegelaten en hun papieren voor hun eigen oogen in stukken gescheurd. De autoriteiten geven openlijk toe, dat zij er geen belang bij hebben het vertrek te vergemakke lijken en dat het land der aanvragers hun on verschillig is. Ook worden huiszoekingen gedaan bu beter- gesltdeerde Joden. Alle juweelen en geldswaar den welke worden aangetroffen worden verbeurd verklaard. Daartegenover werd de belofte gedaan dat wekelijks een uitkeerir.g zal worden gegeven. Omstreeks Paschen deed de vrouw van een groentehandelaar te Lelden bij de politie aan gifte. dat te haren nadeele uit een gesloten trommel, staande in een gesloten kast, jen be drag van 1800 gulden was ontvreemd. Elk spoor omtrent deh dader ontbrak evenwel. In de sindsdien verloopen weken verzamelde de re cherche echter voldoende gegevens, om te kun nen overgaan tot de arrestatie van den 15- jarlgen zoon des huizes. jet-regeering mocht verklaren, dat zij de ter ritoriale onschendbaarheid en de politieke on afhankelijkheid van de Oostzeestaten als een levensbelang beschouwt, zou de kwestie van een garantie aan die staten vermeden worden en bezwaren tegen het opgedrongen en garantie omzeild worden. In de inleiding wordt verklaard, dat de Duitsche RykskanseUer en de president van de republiek Letland (reap. Estland), sloten, den vrede tusschen hun landen onder alle omstandigheden te handhaven, overeen zijn gekomen, dit besluit dopr een staatsver drag te bekrachtigen. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd of As- geboden, geplaatst onder de Omroepe rubriek 10 cl por regel Woensdagmiddag Is tijdens oefeningen de onderzeeboot O 10 in lichte aanvaring geweest met Hr. Ms. ..Sumatra." Van de onderzeeboot werd de bovenbouw lichtelijk beschadigd. De boot is op eigen kracht in Nleuwedtep teruggekeerd. De .Sumatra" had geen beschadiging. Op geen der beide schepen kwam persoonlijk letsel voor. Na de onderteekening van het DuitschLet- landsche en Dultsch-Estlandsche nlet-aanvals- pact is op het ministerie van Bultenlandsche Zaken, tusschen den rijksmlnlster van Buiten- landsche Zaken, den Letlandschen en den Est landschen minister van Buitatflandsche Zaken, een openhartige gedachtenwisseling gehouden. Daarbij kwam algemeen de wensch tot uit drukking de Duitsch-Letlandsche en de Duitsch- Estlandsche betrekkingen op vriendschappe lijke wjjze verder te verdiepen. ^iiiiiiiiiiHiimiiHmiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ WARSCHAU, 7 Juni. (Havas). De expreas- Rome—WeenenPraagWarschau is Woensdagmiddag nabij het station Pruszkow. op 10 KM. ten Z.W. van Warschau, ontspoord. «ouden vier personen gedood en talrijke ge jond zjjn. Volgens de eerste berichten zouden “C vier eerste rijtuigen omgeslagen zjjn en «»arz over de sporen liggen. De minister van Verkeer. Ulrych, is met den onderminister Plasecki naar de plaste des on- hrils vertrokken om bet onderzoek te leiden. juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet >*kend. Volgens later ontvangen berichten zou het ■•ntal dooden bij de treinontsporing zes be wogen. nj_: machinist, een stoker en een oontroteur van den slaapwagen, Stefan Btein- "**00- oon bekend Poolsch industrieel, een Pool- dokter en een jonge vrouw. Kr zouden der tig ernstig gewonden zijn. Het ongeluk heeft ■eb voorgedaan bij een wissel. Op dat oogen- “Uk reed de trein met een snelheid van 80 K M het is hieraan, dat de oorzaak van het onge- ™k algemeen wordt toegeschreven vf Blf N TOT fl« BtOBAG VATICAANSTAD, 7 Juni (Havas) De H. Vader vertrekt 1 Juli uit Rome naar Caste 1 Gandolfo, waar Hu tot half September zal bljjven. Hierbd Is gebleken, dat het aanwezige ma terieel niet voldoende is en krachtiger installa ties worden verelscht om het schip te lichten, heeft zich derhalve tijdelijk teruggetrok ken om dit materieel te halen. Vanochtend zal het bergingsschip .Ranger” naar Liverpool s toornen. van een -derde In elk geval kan de kwestie van het vinden van een formule, die alle tegenstrijdige gezichts punten met elkaar in overeenstemming brengt, naar het oordeel van officieele kringen thans geen groote moeilijkheden meer opleveren, nu voldaan is aan den Russischen eisch Inzake vol ledige wederkeerigheid. Strang, die waarschijnlijk Vrijdag per vliegtuig uit Londen zal vertrekken, zal dus Zaterdag of Zondag te Moskou zijn. Er is dan ook, naar men gelooft, een redelijke kans, dat In den loop der volgende week volledige overeenstemming wordt bereikt. Strang zal aLs technisch adviseur van den Britschen ambassadeur Seeds optreden. Een eventueele overeenkomst zou natuurlijk door Seeds onderteekend worden. Intusschen wordt te Londen vernomen, dat Seeds griep heeft. De artikelen van dit verdrag luiden als volgt; Artikel 1; Het Duitsche Rijk en de repu bliek Letland Tresp Estland) enkel geval tot oorlog of een daad tegen elkaar overgaan. In geval het van dc zijde mogendheid tot een actie van den in alinea 1 bedoelden aard tegen een der verdragsluitende partijen mocht komen, zal de andere partij een dergelijke actie op geener lei wijze steunen. Artikel 2: Dit verdrag zal geratificeerd worden en de ratiflcatie-documenten zullen zoo spoedig mogelijk te Berlijn ultgewisseld worden. Dit geschiedde Dinsdag. Bjj zijn verhoor be kende de jongen al spoedig het geld te heb ben weggenomen op aandrang van zijn 27- jarlgen broer, die deswege eveneens werd aangehouden. De jongen wist zelf niet, hoe veel geld hu gestolen had. Hjj had willekeurig een hand vol bankbiljetten in zijn zak gesto ken en gaf 300 gulden daarvan aan zijn broer en de rest aan een overbuurman, zekeren 8 die het geld voor hem zou bewaren en daar voor vanzelfsprekend ook zijn deel van den bult kreeg. De politie heeft ten huize van 8. een huis zoeking verricht, en daarbij kwam op de vreemdste plaatsen het geld te voorschijn. De jeugdige dief, die reeds eerder wegens diefstal tot een voorwaardelijke hechtenisstraf was ver oordeeld. had zelf een bedrag van ongeveer 100 gulden versnoept. Zijn broer had de ontvangen 300 gulden in den handel gestoken terwijl 8., voor zijn aan deel eenige costuums. een regenjas, een horloge en andere zaken had gekocht. Van de 1800 gulden is 1160 aan contanten teruggevonden Het drietal is voorloopig in het politiebureau te Leiden ingesloten en zal ter beschikking van den officier van justitie wor den gesteld. De echtgenoot van de bestolen vrouw was onkundig van het bestaan van dit spaarpotje. Nadat de diefstal gepleegd was. durfde de vrouw^haar man nog niet de volle waarheid te seggen zoodat zij voorgaf, dat slechts een bedrag van 800 gulden was gestolen. Van Duitsche zijde werd er daarbij de na druk op gelegd dat de rUksregeering in de handhaving van de politieke onafhankelijkheid van Letland en Estland een belangrijk element ziet voor de verzekering van den vrede in Oost- Europa en dat zjj daarom bereid is harer- zijds deze politieke onafhankelijkheid steeds te respecteeren. In denzelfden geest werd van Letlandsche en Estlandsche zijde ook bij dese gelegenheid op het reeds vroeger tot uitdrukking gebrachte standpunt gsweoen, dat da Letlandsche en Bst- vastbe" f IRhdsche regeerlngen vastbesloten zijn voor de handhaving der politieke onafhankelijkheid van hun landen zelfstandig zorg te dragen en vast te houden aan een politiek van strikte neu traliteit. NIAGARA, 8 Juhi. (Reuter). Voor de eerste maal in de geschiedenis der Vereeaigde Staten heeft een re- geerende Britsche souverein den voet op Amerikaanachen bodem gezet. De trein waarin zich Koning George en Koningin Elisabeth bevonden kwam uit Canada te Niagara aan om 2.40 Europ. tijd. De Britsche ambassadeur. Sir Ro nald Lindsay, stelde aan minister Huil het Koningspaar voor, die op zyn beurt de leden voorstelde der com missie van ontvangst, benevens de militaire adjudanten die door Roose velt werden aangewezen. gepaald is allereerst, dat voor arbeiders, werk zaam in dienst van een werkgever, aan wien de Raad van Arbeid vergunning heeft verleend tot het voldoen der. Ingevolge de Invaliditeits wet verschuldigde premie met behulp van een zegelstempelmachine. in afwijking van hetgeen omtrent de premiebetaling in zegels in genoem de wet is voorgeschreven, premie wordt betaald op de navolgende wijze: De premie, over eenig tijdvak Ingevolge de Invaliditeitswet verschuldigd, wordt geacht te zijn voldaan door het koopen door den werk gever van premie-waardekaarten. benevens door op het tijdstip, waarop bij betaling van de premie door middel van zegels die betaling zou moeten geschieden en op de plaats, waar even tueel een zegel zou moeten worden geplakt, op de rentekaart van den verzekerde, door middel van een machine een stempelafdruk aan te brengen. De aldus op -de rentekaart aange brachte stempelafdruk wordt voor de toepas sing van de Invaliditeitswet beschouwd als be taling onderscheidenlijk van een premie over een dag of meer dan een dag. een week of meer dan een week. De Raad van Arbeid kan een vergunning als de bovenbedoelde verleenen. Indien de werkgever zich verbindt een zegelstempelmachine In ge bruik te nemen, welke voldoet aan. door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, geboord de Rtjkskantoormachine-Centrale. gestelde eischen. De vergunning geldt alleen voor de daarin ver melde machine. Bu weigering eener gevraagde vergunning is de Raad van Arbeid niet gehou den de reden van weigering aan den aanvrager mede te deelen. Tal van maatregelen zyn voorts vastgesteld voor gebruik en contrble dezer ma chines. koeler dan gisteren, helder tot licht be wolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richting. eigendom van Britsche zouden worden. De ongeregeldheden en 6 Juni bracht de te Tokio een bezoek aan den Japanschen vice- minister van Bultenlandsche Zaken en ver zocht een einde te maken aan het optreden van .Aekere" Japanners, die de stakers steunden en opstookten. Tevens wees de ambassadeur er op. dat de Japansche autoriteiten niets deden om

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1