In drie weken dan de rok geen regen Financieele verhouding van Rijk en gemeenten Tonnebnmg* PUROL M FAVORIET ROYALE! L iiiJsSS •ZJ HET HEMD IS NADER 11S REDE MR. P. J. OUD Kerkelijk leven I II „ONS REISSPR00KJE” «82^ üsgl t iS» W i /J DONDERDAG 8 JUNI 1939 Nationaal Centrum r Er Artillerie-inrichtingen r Rede mr. P. J. Oud r Auto na botsing te water R. K. Banketbakkers in congres Zondagsheiliging en zakenleven PATER F. TER HAAR t PATER EPIPHANIUS t i Bosch bij Austerlitz in vlammen Officieele ontvangst ten stadhuize Een droogte-record van het .warme seizoen Oud-consulator-generaal der Redemptoristen Vereeniging van Nederlandsche gemeenten hield haar jaar- lyksc he vergadering in de hoofdstad DROOGTE EN NIEUWE AARDAPPELEN WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD Ter gelegenheid van het concours-hippique PRINS BERNHARD NAAR BUSSUM I t f M V" Twee inzittenden van ten auto liepen lichte verwondingen op 10 «igoartjes 25 cent Propaganda-nummer in een millioen exemplaren verspreid Eau de Cologne Boldoot Kosten van het Rijk kunnen'wel licht zeer beperkt worden Vrees voor teelt-mislukking Naar de Zwitsersche en Italiaan sche meren, Como, Milaan, Padua, Venetië, Boedapest Ontvangst ten stadhuize Van 7 tot 21 Augustus voor slechts 122 o W 0.1 te ■X ver- 1 In hoofdbestuur Na een langdurig en smartelijk lijden. I 1 i Wilis - «e» De Ned. R.K. Bond v. Banketbakkerspatroons heeft bij gelegenheid van het eerste lustrum der afdeeling „Oost-Brabant” zijn algemeene jaar vergadering gehouden te Eindhoven. ds rt- DC en Ook de militairen van het derde Regiment Genietroepen, die aan de „Krakeling” zijn ge legerd, werden gealarmeerd en onder leiding van luitenant Timmer vatten zjj. evenals Maan dag bij den grooten brand in het Sparrenbosch aan den Krakelingschen weg, het blusschings- werk met kracht aan. De veertienjarige dennen, waarin het vuur woedde, werden rondom uitgetrokken, zoodat het vuur eenigermate gelocallseerd werd. Met takken sloeg men de vlammen uit. Dank zij den geringen wind joegen de vlammen niet ver voort en wist men den brand tot één HA. te beperken. ae- ni- ee- ier de ar- der eer- a H* I» dia Indo ar te edt »ol van ■Inentenden iter aan. van reik tan ml- da oge li ke m. Zon V.rtxsnd. Huid. ///Il Doonitten bij Wialrijdan an StuMoopan van j Huid an Voatan, verzacht an geneest men mat Dooxco XMO 90 rt. Tube 80 Cl. Be Ompw» Woensdagmorgen om half 10 werd in de bos- schen bjj Austerlitz langs den rijksweg Utrecht Arnhem brand ontdekt. Zonder dralen werd de brandweer van Austerlitz gewaarschuwd, die het eerst met het blusschingswerk begon. zelfs niet, het alge- Want niet noodigheld 1929 heeft men getracht goede regeling te komen. Op 55-jarigen leeftijd Is In het klooster der Passionisten te Echt overleden pater Epipha- nius, In de wereld M. H. 'Beien, overste van tiet klooster Maria-Hoop aldaar. na een langdurig en smartelijk lijden, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, Spr. ontwikkelt vervolgens een denkbeeld, waarbij de gemeenten een bepaald percen-, tage, een bepaald gedeelte van haar be las- tingcapaclteit aan werklooeheidszorg be schikbaar stellen en het Rijk het overige bij past Aan het'slot van zijn Inleiding stond spr. nog in het kort stil bij de jongste Belasting-wets- ontwerpen der regeering, n.l. die tot heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting enz Hij constateerde, dat deze van een geheel an der beginsel uitgaan cn betoogde voorts, dat de nieuw voorgestelde maatregelen ook van in vloed zullen zjjn op de gemeentefinancièn. Er zijn diverse onbillijkheden, waardoor het zeer gewenscht is. dat een en ander nog wel nauw keurig onderzocht en nader overwogen dient te worden, in het bijzonder ten aanzien van de ge volgen voor de gemeenten individueel. Spr. drong er op aan, dat Rijk en Gemeenten oog hebben voor eikaars moeilijkheden en dat zjj eendrach tig zullen samenwerken om een bevredigende oplossing te vinden. Te De Bilt is thans, naar het K. N. M. I. mededeelt, te beginnen met 18 Mei, in een tijdvak van 21 dagen geen neerslag geval len, behoudens twee maal een hoeveelheid van 0.1 m.m., hetgeen waarschijnlijk aan dauw is toe te schrijven. In kringen van de aardappelen-telers begint men vrees te koesteren voor mislukking van den vroegen oogst. Indien niet spoedig' een einde komt aan de langdurige droogte. Het heeft in de laatste dagen wel heel sterk gedroogd in den grond; zon en wind waren ten deze krachtig samenwerkende, die snel het vocht in den bodem deden verdwijnen, en de ontwikkeling van de Jonge aardappelen tegen werkten. De vruchten zijn momenteel nog klein; groei is er bijna niet Wel is er een flinke vruchtzettlng, en over het algemeen zijn er veel knollen aan de planten ge komen. Indien deze week nog regen zou komen, kan dit veel goed maken, anders worden ernstige moeilijkheden gevreesd. Intusschen is de aardappelen-export begon nen. doch deze is niet zoo gunstig als andere jaren. De oogst is in België b.v dit Jaar heel wat gunstiger dan in het vorig seizoen, zoodat de export naar dat land, welke het vorig jaar van beteekenis was, thans niet zoo groot is. Als gevolg hiervan zijn aan de veilingen in het Westland de aardappelprijzen dan ook nogal teruggeloopen. In het begin van 1939 werd door de Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek de nieuwe .Mercury t” op de markt gebracht en reeds thans heeft de groote vraag naar dezen automobiel een toename van de productie en een uitbreiding van de fa brieksgebouwen noodzakejijk gemaakt. Aan de Oostzijde van het gebouw wordt thans een groote hal bijgebouwd, die ca. 2700 M2, zal beslaan. Dinsdagmiddag is de eerste betonpaal voor dit werk in den grond geslagen De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten houdt Woensdag en Donderdag haar jaarlijksch congres. Het zeer druk bezocht congres ving om twee uur in „Krasnapolsky” te Amsterdam aan met een huishoudelijke vergadering, die werd ge opend met een rede van den heer A. Ver dijk, burgemeester van Eindhoven, waar nemend voorzitter der vereeniging. Spr. herdacht met enkele woorden den over leden voorzitter der vereeniging. mr. P. Droog- leever Fortuyn. in wlen hij den grooten leider en den bemlnnelijken mensch eerde. Hij heette vervolgens de aanwezige vertegenwoordigers dei gemeënten welkom, in de eerste piaats dr. W de Vlugt, den burgemeester van de gemeente, die dit congres ontvangt. Vervolgens werd aan H. M. de Koningin een telegram van hulde gezonden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M Vrijenhoek, wethouder van 's Gravenhage en H. Haitsma, secretaris van Bolsward, ter wijl de heeren mr. P. J. Oud. burgemeester van Rotterdam. H. Botterweg, wethouder van Utrecht en mr. R. M. van Dusseldorp. burge meester van Goes, werden benoemd in de va catures. ontstaan door het overlijden van mr! P. Droogleever Fortuyn. het bedanken van den heer M. Fernhout en het aftreden van den heer mr. J. J. P. C. van Kuyk, die niet herkiesbaar was i stop is ge nagegaan, rekening houdende met ’s Rijks financieele oe- langen een aannemelijke oplossing van het onderwerpeljjke vraagstuk zou kunnen worden gevonden. Daar de hieromtrent loopende besprekingen nog niet zijn geëindigd, is thans nog niet vast te stellen, welke de gunstigste oplossing zal zijn en kunnen derhalve de financieele gevol gen nog Piet worden bepaald. Wel kan wor den medegedeeld, dat het waarschijnlijk moge lijk zal blijken, de kosten voor het Rijk zeer tc beperken. Echter ook deze gedachte aldus mr. Oud heeft bezwaren Reeds aanstonds zullen er immers gemeenten zijn, die wel en andere, die geen bepaald percentage kunnen afstaan. Het beginsel van de regeering om het werkloos- beidssubsldiefonds te laten werken naar uit sluitend objectieve normen is goed, maar het is alleen dan uitvoerbaar, wanneer de noodlijden de gemeente weer uitzondering wordt. Met de subjectieve bijdragen over te hevelen naar Bln- nenlandsche Zaken komt men geen stap verder Woensdagmiddag omstreeks half vijf is de 41-jarige wielrijder M. Cohen, wonende te Ter A pel, door een auto, welke uit de tegenoverge stelde richting kwam, aangereden en op slag gedood. Tijdens de aanrijding werd de vqprruit van den auto vernield. Twee militairen, die zich in dezen wagen bevonden, liepen snjjwonden' aan hoofd en handen op. Zij werden door een ge neesheer uit Ter Apel ter plaatse verbonden Het stoffelijk overschot is naar de woning van het slachtoffer overgebracht. I is Woensdag in t Gcneraalshuis der Redemp toristen te Rome overleden de Nederlander, pater F. ter Haar C.ss.R. Hij bereikte den leefi tijd van 82 jaar. Pater ter Haar, die vele Jaren, van 1911 af, een der naaste medewerkers was van den gene raal der Redemptoristen te Rome, heeft zich vele verdiensten verworven voor de congregatie, waartoe hij nu bij zijn dood ongeveer 64 Jaar behoorde. In het bijzonder heeft hij zich steeds beijverd voor de provincies Nederland, België en Canada. Trots zijn hoogen leeftijd vond hjj bulten zijn ambtsbezigheden nog tijd voor zijn studies en publicaties op moraal-theologisch gebied. Mogelijk op enkele punten der vergadering vooruit loopend waarschuwt de geestelijke advi seur voor te scherpe woorden in- het vakblad. meentefondsbelasting in en nam nog ander* maatregelen. Ze zjjn alle bekend. De grondge dachte was Juist en spr. is er van overtuigd, dat het systeem goed zou hebben gewerkt, wanneer er geen crisis zou zijn gekomen. Maai de crisis is wel gekomen en toen is het systeem vastgeloopen. Het gemeentefonds kon zich niet op het peil van 1929 handhaven enz. Toen heeft men getracht een billijke verdeeling der werkloosheidslasten te krijgen. Men stichtte het werkloosheidssubsidlefonds, maar ook dat ging mis. Door redelijke normen dacht men een billijke verdeeling der lasten te krijgen, maar aldra bleek, dat de subjectieve bijdragen een veel te groote plaats innamen. Toen kwamen er tekorten. Het grondbeginsel ging uit Van de gedachte, dat een noodlijdende gemeente uitzondering is, maar er kwamen al lengs meer dan 400 van deze gemeenten. De uitzondering is als het ware regel geworden. bestaat groote belangstelling voor onze wel zeldzame reis naar Zwitserland. Italië, Hongarije. Nu de internationale atmosfeer verbeterd is o.a. blijkens de woorden des Pausen tot de Kardinalen, nu kan ieder in vreedzaam vertrouwen op een won- derschoone vacantiereis zjjn reisplan samenstellen. Wie zonder zorgen reizen wil. ter wijl alles voor u wordt gedaan zelfs voor geen pas of visum hebt u te zorgen! -reize met ons mede. Van het onlangs aangekondigde orgaan Stichting „Nationaal Centrum” is thans het ste propagandanummer verschenen en in een millioen exemplaren verspreid. De redactie geeft in een resumé de bedoelin gen weer, die bij deze uitgave hebben voorgeze ten. Vooreerst zal er naar worden gestreefd den inhoud te vrijwaren van politleken en onver schillig welken invloed. Wat verband houdt met alles, wat beoogt ons nationaliteitsgevoel t» ver sterken en den band met ons Oranjehuis hech ter te maken, zal op populaire wijze worden ver meld. Kennisnemend van het meer en meer ople vende streven naar moreele en geestelijke her bewapening, wil Nationaal Centrum een mid delpunt vormen, waar al dat loffelijk, pogen: den geest van saamhoorigheid en eensgezindheid te versterken, samenkomt. Dit propaganda-nummer opent met eer* aan moediging van den mlnister-pjesident. dr. H. Colijn. Ook de vice-president van den Raad van Stat, jhr. mr. F. Beelaerts v. Blokland, schreef een waardeerend woord, herinnerend aan de noodzakelijkheid te streven naar nationale een heid. Op de voorpagina prijkt het portret van H.M. de Koningin, van Wie enkele belangrijke uitspraken worden aangehaald. Verder bevat het nummer vele lezenswaar- dige bijdragen, die alle opwekken tot eenheid en saamhoorigheid in het huidige moeilijke tijds gewricht. Ook de koloniën zijn niet vergeten. Zeer ad rem is het woord van prof dr. H. Th. Obblnk. dat het niet de bedoeling is het Ne derlandsche volk te maken tot één kleurlooze massa door alle verschillen te verdoezelen. Het Is de bedoeling bif ons volk bij alle verschil van inzicht het besef van saamhoorigheid te wek ken als Nederlanders, die hun kostelijke goede ren van vrijheid en vrede tot eiken prijs willen bewaren. Het nummer bevat aan het slot een interes sante prijsvraag. g- Redactie en administratie van het orgaan zijn gevestigd te „Schoonoord”. Zeist. Woensdagnacht omstreeks één uur is onder Deventer nabij Snippeling een auto, komende uit de richting Almeloo, in botsing gekomen met een .aapje”, welke uit Deventer kwam en te water gereden. Deze „aapjes” zijn ter gelegenheid van de kermis weer te voorschijn gehaald en vertoonen zich in groot getal op straat. Een seinwachter der N.S. nabij de Snippe ling waarschuwde de politie. Toen deze zich onverwijld naar de opgegeven plaats begaf bleek, dat de inzittenden Van D„ Van de L. en W allen uit Utrecht, zich uit het water hadden weten te redden. Van D. had namelijk gezegd eerst den wagen te laten volloopen en dan de portieren te openen De inzittenden, die tot schouderhoogte in het water zaten, hebben aan dezen goeden raad gevolg gegeven. Uit het onderzoek bleek, dat het autospoor links van den weg lag en dat de bestuurder waarschijnlijk de bocht heeft willen afsnijden. Het „aapje” was geheel vernield. De bestuurder en het paard waren er zonder letsel afgekomen. De politie heeft den auto vrijgegeven. In een nota naar aanleiding van het eindver slag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van de begrooting van het staats bedrijf der artillerie-lnrlchtingen voor net dienstjaar 1938 deelt de minister van Defensie mede, dat het thans nog niet mogelUk is, op geven, hoeveel de kosten zullen bedragen, welke een gevolg zijn van het votum der Twee de Kamer. Nadat als gevolg van dit votum het werk .is door den minister aanstonds welke wijze in het bijzonder Sedert het begin der waarnemingen in 1897 is dit een droogterecord voor het wanne sei zoen. Het wordt echter overtroffen door*twee tijdvakken in October tot December, namelijk een van 26 dagen (9 November tot 4 December 1921) en een van 25 dagen (18 October tot 9 November 1920) belde ook met twee dagen met 0.1 m.m. neerslag. Verder is er in den zomer van 1916 een tijd vak van 25 dagen geweest (20 Juli tot 13 Au gustus), waarin twee maal 0.2 en vier maal m.m. is genoteerd. Daarna heeft de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, een inleiding gehouden over het onderwezp: „De gemeentefinancièn als on derdeel van de overheidsfinanciën”. S0r. begon zijn rede met de opmerking, dat, wanneer -men het heeft over de moeilijkheden van de gemeenteflnanciën, men niet de oogen mag sluiten voor de moeilijkheden, waarvoor de overheid staat ten opzichte van haar financiën. De oplossing van het vraagstuk der finan cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is hetzelfde als het antwoord op de vraag op welke wjjze de belastingdruk kan worden deeld. jedeukt. En wat de Zondagswinkelslulting betreft, wilde spr. geen prlnclpleele kwestie beslissen, maar enkel wijzen op de richting, waarin deze gaan moet. In principe moeten wij katholieken zijn vóór Zondagsrust en Zondagsheiliging. Spr weet, dat velen een zwaren strijd voor hun be staan voeren Wanneer de Zondagssluitlng een wezenlijke schade beteekent voor bedrijf en in komsten is men gedispenseerd. Maar men moet r.let alleen den winke] open willen hebben al leen en uitsluitend voor meer gewin. Het open moeten zjjn blijft altijd een ongezonde toestand. Men moet er naar heen, dat alle zaken 's Zon dags gesloten zjjn. Op voorstel van het hoofdbestuur werden huldetelegrammen verzonden aan H. M. de Ko ningin en Mgr. Diepen. Een schrijven was ingekomen van den burge meester Verdijk, van Eindhoven, waarin deze zijn spijt er over betuigde niet persoonlijk te genwoordig te kunnen zijn. De twee aftredende bestuursleden, secretaris H. A. de Wijs en penningmeester Chr. v. Efjck. werden met algemeene stemmen herkozen ver klaard. Na de bestuursverkiezing werd de vergadering geschorst en zat men aan een Brabantsche kof fietafel aan. Terwijl de heeren s middags wederom verga derden. maakten de dames een uitstapje per autobus naar de Tweka-fabrieken te Geldrop alwaar de Tricotfabrieken onder de speciale lei ding der directie werden bezichtigd. Op de middagvergadering der heeren werden üc afdeelingsvoorstellen breedvoerig behandeld? waarbij vooial de contrlbutie-afdracht en de Zondagssluitlng ter sprake kwameh. Ir. C. v. Turenhout, controleur en administra teur van het Nijverheidsonderwijs afd. Leerlin genstelsel hield een inleiding over „Vakopleiding in verband met het leerlingenstelsel.” Van de rondvraag werd een druk gebruik ge maakt. waarna een aardige feestavond dezen eersten geslaagden congresdag besloot. Vandaag werden de centrale demonstratiezalen en fabrieken der N V. Philips bezichtigd, terwjjk 's middags een tocht door Oost-Brabant werd gemaakt. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Bernhard waarschijnlijk Vrijdagavond een bezoek bretlgen aan Bussum ter gelegenheid van het aldaar te houden internationaal con cours-hippique. et hemd is nader dan de rok en T_J daarom is het te begrijpen, dat door X X den doorsnee-kiezer de geeneente- „adsverkiezingen van meer direct belang voor hem zelf worden geacht dan de ver kiezingen voor de provinciale staten. Te- lecht schrijft de voorzitter van de R. K. staatspartij in het maandblad ter voorlich- Ung van de leden en de organen der partij; allerlei zaken grijpt de gemeente zóó diep In, dat men lederen dag in handel en wandel het bestaan van de gemeente voelt. Op onze belastingbiljetten heeft de gemeen te zich met de noodlge „opcenten” warm pjes genesteld. Al betalen wij die met ge noegen, de voorwaarde Is, dat wij omtrent het gemeentebeleid gerust kunnen zijn.” Wjj gelooven niet, dat iedereen met evenveel genoegen als de partij-voorzitter de op centen der gemeente betaalt, wanneer hjj gerust is omtrent meen beleid in zijn gemeente, iedereen is overtuigd van de van elk der gemeentelijke opcenten en be talen van zelfs het noodlge is voor velen allesbehalve een genoegen. Maar juist dege nen, die van minder goedmoedigheid en ge noeglijke vlotheid zijn dan de partfj-voor- zltter ten aanzien van de gemeente, heb ben een reden te meer om het belang van het gemeentebeleid niet te onderschatten en zich er warm voor te maken. De partij voorzitter schrijft o.m.: „Zeker zijn de za ken, welke plaatselijk beslist worden, in principieel gehalte de mindere van wat de Kamers der Staten-Generaal behandelen. Echter maakt het beleid der gemeenten pas uit, wat de principes der wetten in het le ven zélf zullen beduiden. Want zjj hebben oe toepassing van allerlei belangrijke wet ten te verzorgen. Wat kan een gemeente al niet maken van het onderwijs? In de wet ligt de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs verankerd. Slechts op de practische uitvoering komt het aan. Als hoogere Overheid daarbjj niet waakzaam toezag. zou er menigmaal van de gelijkstelling practlsch niet veel terecht komen Dat beginsel van gelijkstelling en van^rkenning van het vrije particuliere initiatief speelt over alle terreinen van het leven een groote rol. Telkens kan de ge meente toonen, of zij officieele, neutrale, ziellooze gelijkschakeling dan wel het leven- ce particuliere initiatief in zijn volle prin- cipieele karakter begeert. Als voorbeeld noemen wij het terrein van de volksgezond heid, waar de gemeenten meer bereiken en goedkooper uit zijn, als zij de instellin gen en vereenigingen der particulieren er kennen, inschakelen en steunen. Hoeveel dc gemeenten vermogen op het gebied van de openbare zedelijkheid heeft een katho liek congres verleden jaar aangetoond. Daar bleek, als wij te klagen hebben, dat dan dikwijls de gemeente bevoegdheid ge noeg bezit. Voor de samenleving en de christelijke volkskracht is vobrts van be lang, hoe de Overheid staat tegenover het gezin. Denk aan sommige belastingen, aan de tarieven der gemeentebedrijven, aan de loonpolitiek. Wat dicht bij ons is en de practijk van allen dag, vermag ons meer te interesseeren, dan wat verre staat, hoe ver heven dan ook. Voor een goed deel terecht. Daarom leeft er bij de gemeenteraadsver kiezingen zulk een heel eigen sfeer. Helaas- komt dat ook wel eens uit in het persoon lijk karakter van de mededinging naar ver kiesbare plaatsen. In den boezem der PartU-afdeellngen kan het daarom juist zoms onsmakelijk toegaan. Juist bij ge meenteraadsverkiezingen is de ambitie naar een zetel soms sterker dan het eenvoudig- «te eergevoel^sterker dan de simpele mora liteit, welke gebieden het gegeven woord (b.v. genoegen te nemen met de plaats- cp-de-lljst. welke de stemming in de afdee ling zal uitwijzen) gestand te doen. Op de basis van zulk een karakterlooze en in wezen immoreele woordbreuk ontplooit zich dan gaarne de hartstochtelijke strijd in den eigen boezem onzer afdeelingen. Moge dat thans overal anders zijn. Wij staan allen menigmaal in ons leven voor den twee sprong: eigen zin. eigen belangen dan wel offer voor bestwil. Hoe wij als christenen hebben te kiezen, laat geen twijfel.” om tot een Men stelde de ge- De roep over den „vacantiedroom” van ver leden jaar is nog groot. Maar dit jaar hebben we enkele details nog meer verzorgd. Boven dien is het thans het vijfde jaar dat we een reis naar Boedapest ondernemen en zoo zal deze tocht tevens een lustrumreis zijn. De reis- leiding biedt in Boedapest den *el een feestvoorstelling in het StadstWeal Maandag 7 Augustus vertrekken we van Nijmegen waar de reis aanvangt. Zondagavond 20 Augustus keeren we In Arnhem terug waar de reis eindigt. Wie tweede klasse wil reizen betaalt een toeslag van 23 en wie heel de reis een één-persoons-kamer wenscht betaalt 8 extra. (De reis is berekend op logies in eerste klasse hotels met kamers voor twee per sonen). Alles is in den prijs begrepen, treinen, booten, autobussen, fooien enz. zelfs een plaats in den slaapwagen op de terugreis. We bezoeken Bazel, Luzern, maken een boottocht op het Vierwoudstedenmeer. logeeren in Como en bevaren het Comomeer. Dati lokt ons de stad van den machtigsten Dom, Milaan. Na Milaan bezoeken we de stad van Sint An tonins, Padua en verblijven vervolgens enkele dagen in de gondelstad Venetië welke met geen andere stad vergeleken kan worden in schoon- 1 held en eigenaardig karakter: een plaats zon der auto's, trams of paarden! Van Venetië reizen we naar Boedapest en verblijven in dit Donau-Paradljs een halve week. Op onze terugreis doen we ook nog Keulen aan. Deze reis is mogelijk geworden dóór de sa menwerking vae de „Vereenigde Katholieke Pers" en de, .Jfederl Reis'vereen. voor Katho lieken” metmedewerking voor Italië van het officieele Italiaansche Verkeersbureau C. I. T. De technische verzorging is wederom evenals vorige jaren in handen vat» dr. K. Marffy uit Boedapest. De vergadering werd hierna geschorst tot morgenochtend, waarna de circa vierhonderd deelnemers zich naar het Amsterdamsche stad huis begaven, waar zU door het gemeentebe stuur officieel werden ontvangen, met de rede van den burgemeester, dr. W. de Vlugt. Amsterdam stelt het lidmaatschap der ver eeniging van Nederlandsche gemeente op hoogen prijs. - e De moeilijkheden stapelen zich voor de ge meenten op. En ook al missen wij het recht, □e deugd der naastenliefde wordt zoo spoedig pessimist te zijn, groote zorg vervult ons, wan neer wjj het oog richten op het feit, dat het voortduren der ongunstige internationale om standigheden schier elke verbetering van betee kenis In ons economisch leven belemmert. Hoe alles ook zjj. uw vereeniging staat voor de Nederlandsche gemeenten, zij vervult voor vele de functie van vraagbaak op een moeilijk te overtreffen wijze. Van harte hoopte spr. niet slechts dat Amsterdam den deelnemers aan het congres zal brengen, wat zfj er van verwachten, maar ook. dat de vereeniging van Nederland sche Gemeenten In de komende jaren de haar t toegewezen taak op even waardige wijze zal ver vullen als dit in het verleden het geval is ge weest. De waarnemende voorzitter van de vereeni ging. de heer A. Verdijk, burgemeester van Eindhoven, beeft het gemeentebestuur vervol gens met enkele hartelijke woorden voor de vriendelijke ontvangst dank gebracht, waarna ververschingen werden rondgediend. Des avonds zat men in Carlton aan een ge meenschappelijk din^aan. 1 r et evenveel openhartigheid als 1^/1 werkelijkheidszin wijst de partij- voorzitter op een ernstig euvel, dat zich soms bjj de candidaatstelling en het cpmaken van de ranglijst voor de gemeen teraadsverkiezingen (en heusch niet enkel bij gemeenteraadsverkiezingen alleen) voor voet en dat in strijd is met de noodzake- lijke partij-discipline en ook met den geest, Vie thans welgeorganiseerd aangeblazen wordt om tot een nieuwe gemeenschap ge fundeerd op en beheerscht door rechtvaar digheid en liefde te komen. Het persoonlijk geharrewar waar de partij-voorzitter op Voelt is echter niet altjjd'te wijten aan al te groote persoonlijke ambitie van een zich miskend of gedupeerd voelenden candidaat, o°k de party-discipline prikkelt wel eens tot oppositie door te weinig rekening te houden met den uitdrukkelljken en ge- rechtvaardigden wensch van een niet te 'eronachtzamen deel der kiezers, ja soms van een geheele afdeeling. Intusschen den partij-voorzitter van na: „Moge dat thans over- en wjj voegen daaraan toe: 3 worden, voor zoover het mocht zijn gebleken.” De gegeven door het succes der 's Morgens werd in de kerk der St. Catharina- parochie de dag ingezet met een H. Mis voor het welslagen van het congres, opgedragen door den bondsadviseur, den weleerw. heer W. Boke- loh. Daarna begon in hotel Du Commerce de al gemeene vergadering. De voorzitter der afdeeling Oost-Brabant, de heer Jos. Martin uit Helmond, heette de aan wezigen hartelijk welkom. De bondsvoorzitter, de heer A. Arendonk uit Breda, dankte voor de gastvrijheid der Oost-Bra- bantsche afdeeling en sprak de hoop uit, dat deze jongste afdeeling, welke hij met haar le lustrum feliciteerde, veel propagandistische waar de van dit congres zou mogen ondervinden. Een wensch van de vorige algemeene vergadering was Juist, dat ditmaal enkele nieuwe afdeelingen begroet konden worden, hetgeen nu in vervulling is gegaan. Breedvoerig ging spr. daarna de groote moeilijkheden van den huldigen tijd na. In dezen toestand zag spr. een krachtig bewijs voor de noodzakelijkheid der organisatie. De bondsadviseur bracht dank aan de bonds- leiding voor haar uitstekend werd, dat gaat in de richting der actie van de Nieuwe Gerneen- schapsgedachte. Spr. wees er op, dat men de algemeens wel vaart dienend, ook de gelukkige gevolgen onder vindt voor zichzelf. Men melde zich spoedig aan bij het centraal adres der Vereen. Kath. Pers, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, telef. 46878, met stor ting der reissom op postgiro 22884. Voor de leden der Ned. Reisvereen. v. Katholieken is'het adres Keizers gracht 229, Amsterdam. Een reis met de V. K. P. is een droomreis een sprookje! En alle denkbare comfort voor een onge looflijk lagen prijs! zelfs “ggen wij het Kanscher harte t! anders zijn” ■Moge het anders bog niet anders voorteekenen, Statenverkiezingen, doen hefbeste verwach- voor de katholieken bjj de gemeepte- taadssverkiezingen. Er aan mee te werken *»t die verwachtingen niet beschaamd en, is de taak en de plicht van eiken «tholieken kiezer persoonlijk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5