NATIONAAL CENTRUM Olijfoli voor een van Uitgaven der gemeenten de volksgezondheid I f „België voert een politiek onafhankelijkheid” /natimhlüke, schoonheids middel Halifax De rede van Bespreking uitgebrachte praeadviezen De groote waarde der prophylaxe sterk beklemtoond o. KLARE UITEENZETTING VAN PIERLOT I 4 van 0 Ten volle toegewezen DE NIEUWE TARIEFWET Boschbrand te Ede Tydelyke voorziening te wachten? Weer de brandende sigaret? militair verbond De 0-16 Apostolisch vicariaat Padang naar Medan? 3% pct. leening Fransche republiek De betrekkingen met Nederland Vliegtuig zet twaalf huizen in vlammen BRAND EISCHT ZES MENSCHEN LEVENS TWEE ARBEIDERSWONINGEN IN DE ASCH GELEGD Almeloosche brandweer kon weinig redden Vluchtelingen om geloof en ras Marsvlieger diefstal beschuldigd W y zullen slechte de wapenen op nemen by een aanval, die recht streek» onze levensbelangen bedreigt BATAVIA, a Juni (Aneta). De 0-18 te gisteren naar Soerabaja vertrokken. Kinderen worden binnenkort in gezinnen ondergebracht Beslissing na Europeesch verlof van Mgr. L. Brans L Het transpireeren van oksels, voeten en andere lichaamsdeelen wordt door Purolpoeder tegengegaan en het stukfoopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdrogend en reukwegnemend. Bussen 40 en 60 cent. Bó Apoth. en Drogisten. De behoefte aan „levensruimte” naar Soerabaja Echter geen VRIJDAG 9 JUNI 1939 12 CT P£e EEN AARDIGE VERRASSING VOOR DE KINDEREN I I bezuiniging. r en ▼an en o vergrooten. belang ▼an H te zón. machine naar ons gegeven zijn politiek Kan onze er. een waarvan uit de inter- zó niet zouden kun- De menschen zón in deze dagen geneigd te zeggen, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik deel dit standpunt niet (toejuichingen). Als het er ooit toe mocht komen, heb Ik niet den minsten twijfel omtrent het eindresultaat. Doch ik kan moeilijk gelooveh, dat met het zekere vooruit zicht van verzet, in het bewustzijn van de vree sdij ke gevolgen en bó het verlangen van alle volken naar vrede en de bereidheid van alle vol ken de zaken door onderhandelingen geregeld te zien, zij die zich geneigd mochten voelen een be slissing door een oorlog te rlskeeren, zoo zjj zich eens wilden vergewissen van de goede trouw van hen, met wie zjj te doen hebben, niet van oordeel zouden zón dat het verstandiger en voor- deeliger is door onderhandeling de moeilijkheden op te lossen, die onvermijdelijk ontstaan bij het regelen van eischen en bó het voldoen aan de behoeften van een voortdurend wijzigende we reld. van den tusschen hoek op De hoofdzaak van de beide praeadvieaen, de kernkwestie, is gelegen in t naar veren brengen van de groete waarde van de pro- phylaze. en op 'R M CM Daarna krijgt Dr. VAN DEN BERG, de eer ste praeadviseur. de gelegenheid den verschil lenden opponenten te antwoorden. Allereerst geeft hij eenige aanvullingen en errata op zijn praeadvies. En wat betreft den doortocht van hulplegers door België, laten wjj ons ervoor onze den Tav de ziekenfondsen betoogt spreker, dat deze inderdaad van groot belang zijn voor de bevordering der Volksgezondheid. het is echter de vraag in hoeverre deze in verband staan met het heden behandelde probleem. Spr. wijst op het prindpleele verschil tus schen ziekenfondsen en zlekenhuisverplegings- verzekeringen. Op dit laatste terrein is door de ST. BRIEUC, 8 Juni. (Havas). Bij een brand in een drukkerij te Chateaudren zijn elf perso nen door uitstroomende gassen bedwelmd. Zes hunner zijn overleden. De toestand der overige vijf is ernstig. (Vervolg van pag. 1) Doch, zoo verklaarde Halifaz als deze pro blemen door onderhandelingen moeten worden cpgelost, moet er aan beide zijden goede wil zjjn eh bereidheid, rekening te houden met het standpunt van den ander en te geven zoowel als te nemen. Er moet van beide kanten de overtuiging heerScHSh. dat het woord van den ander zal worden nagekomen. Is het te veel, te hopen, dat ln deze twintigste eeuw, het den volken van Europa en hun leiders mogeljjk zal zjjn, deze vrije omstandigheden tot stand te brengen en aldus het woord .agressie” uit het woordenboek van Europa te schrappen? Een mooie, jeugdige teint is een eerste ver- eischte wanneer men als vrouwewil behagen. Pas daarom ook de Palmolive-schoonheidsbe- handeling toe. Duizenden vrouwen hebben deze raad opgevolgd; zjj zijn er eiken dag nog dank baar voor. Volg haar voorbeeld. Na korten ttjd zult U reeds het resultaat bemerken. Ten aanzien van de mogelijkheid van een internationale conferentie, die als oplossing wordt voorgesteld, veroorloof ik mij, er twij fel over uit te spreken, of zulk een conferentie op zichzelf een middel tot herstel biedt.1 BOSTON. 8 Juni (A.N.P.). Cheston Eshel man, die Woensdag op zee werd opgepikt nadat hij met zijn vliegtuig, waarmede hij ..naar Mars wilde vliegen'' omlaag was gestort, is in staat van beschuldiging gesteld wegens diefstal van het vliegtuig. Wat moet men doen met de werkloozen. die de premies voor de ziekenfondsen niet kunnen betalen,? Wellicht is het beter voor de werkloozen de ziekenfondsen te doen overgaan in gemeente lijke .verzekeringen. De toestand der gebitten is van dien aard, dat tandheelkundige prophylaxe niet alleen wenschelók maar ook geboden is. De invoering van schdoltandheelkunde zal hier vooral ver betering kunnen brengen. De vergadering wordt daarna door burge meester Verdijk gesloten. Na een gemeenschappelijke lunch in Pavil joen Apollo werd des middags een interessante excursie gemaakt naar het nieuwe Boschplan Amsterdam en Schiphol. Donderdagmorgen werd in Krasnapols- ky” te Amsterdam de zeer druk bezochte algemeene jaarljjksche vergadering van de Vereenlging van Ned. Gemeenten voortge zet. De vergadering werd ten deele bijge woond door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland van wij slechts gevaren kunnen zonder eenig nuttig tegenwicht, ons, noch voor onze buren. van het bezoek r Nederlanden. FRANKFORT a.d MAIN, 8 Juni (DNB) Bij een vliegongeluk, dat zich Woensdag Gelnhausen heeft voorgedaan, is het vuur van de brandende machine naar twaalf huizen overgeslagen. Behalve de om het leven gekomen drie leden der bemanning zjjn nog drie bewoners van de in brand geraakte huizen gedood Zes bewoners werden zwaar en honderd licht gewond. MEDAN, 8 Juni (Aneta). De „Sumatra Post" meldt, dat, behoudens goedkeuring door het Vaticaan, het zeer waarschijnlijk is, dat in 1941 het apostolisch vicariaat van Padang naar Me dan wordt verplaatst, zulks in verband met de aanwijzing van Medan als hoofdplaats van hef gouvernement Sumatra en met de toelating der missie in do Bataklanden. Ben definitieve beslissing zal vallen na het Europeesch verlof in 1940 van den apostollsciien vicaris. mgr L. T. Brans O. M“Cap. Opnieuw woedde een hevige brand te Alme- loo. waardoor twee arbeiderswoningen in de Westerstraat vrijwel totaal uitbrandden. Omstreeks kwart voor acht bemerkten om woners. dat het dak brandde Van het perceel Westerstraat 5, bewoond door de familie Roe- lofs. Aanstonds daarop sloegen de vlammen uit het dak. waama ook perceel 7. bewoond door de familie Drosten werd aangetast. In zeer korten tijd stonden beide panden in lichter laaie. De politie was eerst met haar spuit ter plaatse, terwijl later de brandweer verscheen, waarop het vuur van verschillende zijden werd aangetast. Het bleek spoedig, dat van beide per- ceelen weinig te redden was. Uitbreidir^ dreig de naar den margarinehandel van de firma Kui pers. waarvan het dak vlam vatte. De politie forceerde zich toegang tot dit perceel en haalde een gedeelte van den voorraad margarine en vet naar buiten, evenals den voornaamsten kan- toor-inventaris. Gelukkig slaagde de brandweer erin het vuur te beperken tot de beid» arbei derswoningen. die vrijwel geheel uitbrandden. Een gedeelte van de meubelen is in veiligheid gebracht. De woningen zijn eigendom van oen heer Evers te De ld en. De Inventaris was ver zekerd. Voor de derde maal op dezen dag had de Almeloosche brandweer dienst gedaan. dierbaar vaderland.” Zelfhandhaving, n»rio- nale eenheid, alles, waarin een klein land groot kan zijn; Nationaal Centrum wil het bevorderen en stimuleeren en propageeren. Vandaar, dat de minister-president Z. Exc. H. Colón op de eerste pagina van het pro paganda-nummer verklaart, dat het pogen van het „Nationaal Centrum” niet slechts belangstelling maar ook daadwerkelijken steun verdieHl Wjj, katholieken, kunnen en moeten ais trouwe vaderlanders, verknocht aan het Huis van Oranje en in het zeer levendig besef van onzen nationalen plicht en nationale verantwoordelijkheid, in den geest van de nieuwte gemeenschap en stre vend naar geestelijke en moreele herbewape ning, onze plaats Innemen temidden der oprechte Nederlanders, die op de bres sprin gen voor het behoud en de versterking van onze volkskracht in den rulmsten zin des woords, van onze meest waardevolle histori sche en cultureele tradities, van onze karak tervaste onafhankelijkheid en zelfstandigheid, ook op geestelijk gebied. Dat bij een derge- Ujk gemeenschappelijk nationaal streven als „Nationaal Centrum” voorstaat zich dingen kunnen voordoen, die grond voor crltlek opleveren, het over geheel ons land Versprei de propaganda-nummer bewijst het. Immers, niet iedereen zal b.v. de volgende dilettantis tische opsomming en rangorde van namen in de volgende zinsnede als bewijs van dat. waarin een klein land groot kan zjjn, voor zijn rekening willen nemen: „Mannen als Vondel, Hooft, Breeroo, Coster, Heinslus, Van Maerlant, Potter, Houwaert, Catz, Huygens, Van Meeteren, Wagenaar en onder de lateren; Van Deyssel, De Genestet, Mui tat uil (Douwes Dekker), Perk, Blok. Bos boom—Toussaipt, Kloos. Top Naeff, Van AmmersKtiUer, enz., enz. blijven onver- getelijk in de herinnering van een leder onzer voortleven en vormen een sieraad van de Nederlandsche dicht- en schrijfkunst". In dezen vollen volzin wordt te veel nationale eer aan Multatull en te veel litteraire eer aan den schilder Paulus Potter gegeven. Weinig gelukkig, ofschoon goed bedoeld, is ook de woordkeuze in het persbericht ter propaganda van het nieuwe orgaan, waarin gezegd wordt, dat de Nationale-Centrum- Beweging ten aanzien van politieke en gods dienstige meenlngen volkomen neu traal staat en zich op het standpunt stelt, dat zijuitsluitend beoogt, iedereen er toe te brengen zich, met terzijdestelling van welke gëzlndheid ook, in de eerste plaats Neder lander en warm aanhanger van het Oranje- Vostenhuis te gevoelen. Juister whre het oj. geweest te verklaren, dat de Nationale Oentrum-Beweging zich volkomen afzijdig wenscht te houden van den strijd van poli tieke en godsdienstige meeningen en zich op het standpunt stelt, dat zij uitsluitend beoogt iedereen er toe te brengen zich Nederlander en warm aanhanger van het Oranje- Vorstenhuis te gevoelen. Maar terwille van zulke bijkomstigheden mag men de groote lijn, die Nationaal Centrum trekken en volgen wil, niet uit het oog verliezen. Zou men dat wël doen, dan zou men blijk geven van een kleinheid, waarin ons kleine land wel eens te groot is geweest. Ik masseer mjjn gezicht, hals en schou ders, tweemaal daags ’s morgens en 's avonds met het donzig schuim van Palmolive, de ol|jfolie-zeep. Niets over treft dit natuurlijke middel. Het reinigt de poriën en verzacht de Huid, waar door ik de teint der jeugd heb behouden. Naar wjj vernemen, zullen de inschrijvingen op de hier te lande uitgegeven f 25 000 000 obll- gatlën der 3 3/4 pet. 6-jarige buitenlandsche leening der Fransche republiek ten volle wor den toegewezen. Het ter inschrijving aangebo den bedrag is nagenoeg geheel geplaatst. In verband met de vraag, of het mogelijk zal zón de nieuwe Tariefwet nog tijdig vóór het verstrijken van den in het wetsontwerp gestel den termijn in het Staatsblad te krijgen, óver weegt de regeenng. naar in parlementaire krin gen verluidt, de indiening van een noodwetje, waarbij de in de Tariefsmachtiglngzwet bepaal de termijn van zes maanden zal warden ver lengd. Niet alle Duitsche eischen.komen in aan merking voor een bespreking! aan de con- ferentietafel en Engeland verlangt slechts om streden eischen geregeld te zien op een basis, die een duurzamen vrede kan verzekeren. Zelfs indien ingezien wordt, aldus vervolgde Halifax, dat aan nieuwe daden van agressie te gen de onafhankelijkheid van Europeesche sta ten zoo noodig met wapengeweld tegenstand zal worden geboden, kan niemand veronderstellen, dat het bevredigend of zelfs maar mogelijk zou zijn, dat Europa tot rust komt zoolang de Euro peesche regeeringen verdeeld zijn in groote vijandig tegenover elkaar staande groepen en dat de landen in een soort van labiel evenwicht zouden blijven, terwijl hun volken langzaam ver armen onder den last der bewapening en de stagnatie in den handel, die er zeker het resul taat van zal zijn. De Britsche regeering wil be slist het punt bereiken, waarop internationale geschillen tot voorwerp kunnen worden gemaakt van kalme, onbevooroordeelde onderhandelingen. BU de meeste problemen, die regeling behoe ven. is sprake van in strijd met elkaar zijnde eischen, van elk waarvan met een. zeker recty gezegd kan worden, dat zij een zekeren grond slag van billijkheid hebben, en geen waarvan volkomen kan worden ingewilligd als rekening gehouden wordt met een niet minder sterk geval aan den anderen kant. In zulk een geval is het volkomen duidelijk, dat geen rechtvaardige rege ling kan worden bereikt, tenzij beide partóen zulks wenschen. slaande, gaven te Binnenkort zal uitvoering worden gegeven aan het voornemen, dat bij de Regeering reeds eenigen tijd in overweging was. nJ. om de kinderen beneden de 14 jaar. behoorende tot de vluchtelingen om geloof en ras, welke tot dusver naar kolonies of vacantiehuizen waren gezonden, onder te doen brengen in gezinnen De garanties we ke ons gegeven zijn door Frankrijk, Engeland en Dultschland. houden geen wederkeerigheld in. Wü hebben geen po- IlltaUa zwf milDoira Iwnriannrwt cnHo rxnon <sr~i y ationaal Centrum is ontstaan uit den f^kl nood en de gevaren van onzen tijd, •A- v maar het is gefundeerd op de oude historische, cultureele en geestelijke waar den' van ons land en ons volk, waaroen en verworvenheden, die behouden en vermeer derd moeten worden, thans en in de toe komst. Het wil ons volk en ons land van een gezond nationalisme onder de hooge en vereerde leiding van Oranje doordringen om het sterk te maken In fiere zelfbewustheid zander aanmatiging of zelfoverschatting en in een karaktervolle, vrijwillige en vrije eenheid, waarin ieders eerlijke godsdienstige overtuiging ten volle geëerbiedigd en ieders eerlijke godsdienstige overtuiging ten volle recht gedaan wordt. Het wil de uitspraak van H. M de Koningin,' welke op de eerste pagina van het propaganda-nummer staat afgedrukt, als adagium voor zón actie nemen, hl. de uitspraak: „Als één en ondeelbaar volk zullen wfj handhaven, de handen ineen teneinde onze beste krachten en wijden aan het welzijn van ons In behandeling kwamen de praeadviezen. uit gebracht door dr. C. van den Berg, directeur- generaal van de Volksgezondheid, en dr. M. D. Horst, directeur van den Gemeentelóken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te Leiden. De vergadering werd geopend door den wn. voorzitter der vereenlging, den heer Verdók. waarna diverse opponenten de gelegenheid kre gen den praeadviseur vragen te stellen. Het eerst verkreeg het woord burgemeester KROL, die eenige bezwaren over de ziekenhuls en gestichtsverpleging naar voren bracht en speciaal wees op de bezwaren voor de werkloo zen. om de premies voor de ziekenfondsen te betalen. Dr. FREIJSTER, dir. van den O. G. D. te Rotterdam, bracht de waarde van de prophy laxe naar voren. Hó waarschuwt tegen een te vergaande zuinigheid, die ook hier de wijsheid zal bedriegen. Uitgaven ter bevordering van de volksgezondheid eischen weliswaar kosten, doch blóven zó achterwege, dan zal later de curatieve verzorging blóken nog meer kosten met zich te brengen. Spreker onderschróft het pleidooi van dr. v. d. Berg voor schoolartsen en preventieve tand heelkundige zorg volkomen. Hó wóst op de gunstige ervaringen met gemeente-artsen. Vróe artsenkeuze is volgens hem niet veel meer dan een leuze. De heer BEAUMONT, burgemeester vanGen- dringen, wóst op de belangstelling allerwege voor de volksgezondheid. Ook hó brengt het groote belang van een schoolartsendienst naar voren. De België, laten wó ons ervoor wachten, verlangens voor werkelókheden te hou- en ons door willekeurige veronderstel lingen te laten meesleepen op een weg. waar- verwachten. □och voor s Na nog verklaard te hebben, dat België me', al zón buren correcte en vreedzame betrek kingen wil onderhouden, besloot Pierlot met erop te wózen van hoe groot belang een goede voorbereiding van het leger voor de onafhan- kelókheidspolitlek is „Onze eenige wenach," zoo ver volgde Halifax, „is al ons gewicht in de schaal van vreedzame regeling te werpen. Doch de tijd is voorbij. waarin de onafhankelijkheid van Europeesche naties kan worden ver nietigd door eenzijdig optreden het is duidelijk, dat iedere poging, dit toch te doen, op uitgebreiden en vastberaden tegenstand zal stuiten. Doch, mits de onafhankelijkheid der naties erkend wordt, is de Britsche regeering niet alleen bereid, doch ook verlangend, het geheele vraagstuk van den economischen „Lebensraum" onder de oogen te zien, niet slechts voor Duitschland, doch voor alle Europeesche naties." oorlog al of niet vermijden? vroeg Pierlot. De minister zou dit niet durven zeggen, doch het was hem naar hó zeide voldoende, dat zó deze mogelókheid inhield en een kans bood, die hó niet aarzelde een waarschónlókheid te noemen. Het zou. aldus Pierlot, een dwaas heid zjjn. ervan af te stappen. gemeente meer mogelókheid tot dan op het eerste. Spr betoogt vooral ook hoe men zich steeds moet aanpassen bó regionale en plaatselóke omstandigheden. Een groote differentiatie ia noodig. Er zón vele verschillen tusschen ge meenten en streken onderling, ook ta.v. de Volksgezondheid. De verlengde levensduur is te beschouwen als indicator van den beteren ge zondheidstoestand. en deze beteekent op zón beurt een verlaging der gemeentelijke uitgaven. De tweede praeadviseur Dr. Horst krijgt dan hettwoord. Waar het meerendeel der gemaakte opmnfkingen reeds door zón voorganger is beantwoord, kan spreker kort zón. Hó betoogt vooral het belang van de uitvoe ring van statistische berekeningen op het ge bied der volksgezondheid. Deze zullen van zeer groot belang blijken te zón. Donderdagavond om acht uur brak brand uit in het Edensche bosch. dat eigendom is van »raaf Bentinck. De brand woedde op 500 meter afstand van het hotel JDe Driesprong.” De krachtige noord-oostenwlnd deed aanvankelók het erg- »te vreezen. doch door het snel ingrijpen van de bosch brand weer van Ede. die geassisteerd werd door burgers uit den omtrek, kon de brand beperkt worden tot eenige honderden rierkante Tneter vliegdennen welke in vlammen opgingen. De vermoedelóke oorzaak het achteloos wegwerpen sigaret. tnds het eerste steunpunt van de Stich- ting Nationaal Centrum op huize k_z „schoonoord” te Zeist in tegenwoordig heid van Z. K. H. Prins Bernhard e^ tal van militaire en civiele autoriteiten bó ont stentenis van den minister-president door 2. Esc. minister Romme luisterrijk werd ge opend. heeft het groote publiek van het bestaan en het werk dier stichting nog slechts sporadisch een en ander vernomen. Voor de meesten, die er wel eens van ge hoord hadden, en deze meesten vormden op de massa een geringe minderheid, wus deze stichting niet veel meer dan een zaak van een aantal adellóke kasteelheeren, die hun fiscaal onbewoonbaar geworden goederen ter beschikking hadden gesteld voor propaganda van de nationale gedachte, de nationale waarden en de nationale eenheid door mid del van tentoonstellingen, schoolexcursles enz. Beter gelnformeerden wisten, dat de Stichtuig Nationaal Centrum veel breeder en wóder van opeet en bedoelen was en dat het publiek toegankelók stellen van zoo noo dig door werkloozen gerestaureerde landgoe deren en kasteelen slechts een der vele mid delen was, w'aarmee de Stichting de natio nale taak, welke zó zelve ziëh had opgelegd, succesvol hoopte te vervullen. Onder die beter gelnformeerden waren er, die, hoezeer zó ook van harte Instemden met het streven der Stichting om de nationale eenheid boven alle verdeeldheid in ons volk te bevorderen en alles, wat aan die eenheid afbreuk en schade zou kunnen doen te bestróoen, ten zeerste gereserveerd stonden tegenover de mogelókheid van succes. Thans echter, nu de stichting een propaganda-nummer van haar officieel orgaan. dat als veertien- daagsch periodiek zal verschónen, in een mlllioen exemplaren over geheel hel land onder ons volk heeft verspreid, een propa ganda-nummer, dat door inhoud, opmaak en vorm blók geeft van een streven naar populariteit, zullen waarschónlók de reser ves voor een deel in een zekere verwachting veranderen. lltieke of militaire bondgenootschappen geen andere contractueele verplichtingen dit gebied, dan die welke op ons rusten als lid van den Volkenbond Wat artikel 16 van het Volkenbondspact betreft, kan niet betwist worden, dat ieder lid van den Volkenbond in elk bepaa’d geval zelf kan beslissen, of door gang door zón grondgebied al of niet moet worden v»r1r<—J Ik ken de kracht dezer gevoelens. De re geering deëlt ze. Hun levendigheid is eenige dagen geleden op Indrukwekkende wóze ge bleken ter gelegenheid van het bezoek van M. de Koningin der Nederlanden. Wó wenschen dat in de zoo gunstige omstandig heden. welke aldus geschapen zón. steeds naar een gelegenheid tot toenadering tusschen Nederland en België gezocht wordt en dat de belde zusternaties steeds meer bódragen tot de werken van den vrede: op economisch ge bied, op dat der cultureele betrekkingen, bó de verdediging van de juridische en moree'e beginselen, waaraan zó ten zeerste verknocht zón en in eliminatie nationale betrekkingen nen berusten verbond aangaat, antwoord ik in de eerste plaats dat om het te sluiten, twee partijen BRUSSEL, 8 Juni (Belgal. BU de be handeling van de Belgische begroeting van Buitenlandsche Zaken in de Kamer heeft minister-president en minister van Bui- minister-president Pierlot een rede ge houden, waarin hU duidelók de buiten landsche politiek van België, die niet een neutraliteitspolitiek, doch een politiek onafhankelijkheid Is. uiteense^e. Wat een militair van den brand is van een brandende België, dat bezield is met den vasten wil, den vrede te bewaren, aldus Pierlot, is vast- besloten slechts de wapens op te nemen bó een aanval, die rechtstreeks zón levensbelan gen bedreigt. Wó zón vastbesloten, al onze grenzen zonder uitzondering en zonder voor behoud te verdedigen, zoowel In Europa als in Afrika. Wó willen niet, dat men voor moel- lókheden, die gerezen zón tusschen twee vreemde mogendheden, in welken hoek van Europa ook, een beroep kan doen op onze medewerking, door zich, te beroepen op juri dische verplichtingen, dik tn strijd met onzen wil zotglen zitn De minister besprak vervolgens pe betrek kingen met Nederland en ging hierbó uit van de vrees, die de openbare meening sedert eenigen tód koestert voor een mogelóken in val in Nederland. Indachtig aan de overeen komst tusschen de gevaren en belangen, zeide Pierlot, zouden sommige onzer medeburgers gaarne hebben gezien, dat wó een militair verbond met onze Noorderburen sloten, in dier voege, dat, zoo één der beide landen wordt aangevallen, het andere te hulp zou moeten komen. Ook zou men willen, dat de regeering verklaarde, dat zó In een dergelók geval doortocht over Belgisch grondgebied zou verleenen aan buitenlandsche troepen, die dezen doortocht zouden verlangen om Neder land hulp te bieden. Deze voorstellen worden niet alleen inge geven door de zorg voor het belang van België. heer DE KONING, burgemeester van Zwartsluis, próst de ruime opvatting der prae- adviseurs. Hó vraagt zich af, hoe de gemeen ten op dit moment kunnen komen aan de gel den, noodig om de uitgaven voor de bevorde ring der volksgezondheid te kunnen doen. De heer KELDERMAN, wethouder van De venter, wóst op de belangrijke plaats die de ziekenfondsen in het kader der sociale maatre gelen innemen. De heer BERKMEYER. burgemeester Onstwedde. ziet in een bevordering van schoolartsendienst gevaar voor een ongewensch- te versteviging van den invloed van de overheid. De burgemeester van Assen, de heer LOO- MAN, acht de praeadviezen geboren uit den nood der tóden. Hó acht de verleenlng van subsidie aan sanatoria hetzelfde als de steun- verleenlng aan armlastigen. Hó vraagt zich af, welk belang de gemeenten hebben bó verlen ging van den gemiddeld bereikten leeftód door bevordering van de volksgezondheid. De heer DEELEN referendaris der gemeente Eindhoven, is voorstander van het medewerken van de gemeenten inzake de ziekenfondsen. Spr. bepleit een differentieering van de sub sidie aan ziekenfondsen evenredig aan het kin deraantal der aangesloten gezinnen. Mr. KLEIN, burgemeester van Twelloo, vraagt zich af, of wellicht door samenwerking van ge meenten op het besproken gebied iets kan wor den bereikt. Mr Dr. VAN ZANTEN, de bekende statisti cus, lector aan de unlverslteit, besluit de ró met eenige opmerkingen over de voeding en de tandheelkundige verzorging. noodig zjjn en bjj deze gelegenheid herinner ik aan de verklaringen, die de heer Patjjn in Februari j.l. heeft afgelegd. De houding van de regeering van Nederland is verstandig en zjj wordt ingegeven door dezelfde zorgen als die welke ons bezig houden. Laten wjj ons ook hier ervan weerhouden, vooruit te loopen op de toekomst en, wellicht onnoodig. de kansen om in een conflict te worden betrokken, te Ten aanzien van de kwestie van de school artsen wóst Dr. v. d. Berg erop, hoe de over heid die de kinderen verplicht ter schole te gaan tevens de verplichting op zich neemt, deze kinderen tegen ziektengevaren te be schermen. De geestelóke vaders ervan worden ook geleid door de groote sympathie, die be staat tusschen de beide volken, welke gpschapen zón om elkaar te begrópen en die door een groote gemeenschap van aspiraties, zoowel als door de vriendschap, die hun dynastieën verbindt, steeds meer tot samenwerking neigen Omd»< fanderwi xoo Qf—g Ptimclhtg Z—p gp~ franco fo«9«xondan fe^en Hztndinj van 3 f 2 post- van 5 et aan PalmolFva. 13 Po»tbu* 635. A'<fam>O Md loeit. J D.vwy /JMK Msckey Movie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17