van Onder de wapenen blijven dienstplichtigen i SPAAR ONS, HEER D. I UT »AM concours Bestal Sybrigje haar vriend? Internationaal hippique MINISTER ANTWOORDT DE TWEEDE KAMER LS klem s «M. VRIJDAG 9 JUNI 1939 Verdachte ontkent alle schuld H.H. WIJDINGEN TE GEMERT Bij de pater* van den H. Geest van Vervanging van opgeroepenen AMSTERDAM-RIJNKANAAL Het begin Requisitoir Een aardig moment Komst Prins Bernhard Geuite klachten zijn onderzocht De huidige troepensterkte wordt gehandhaafd tot de internatio nale toestand verbeterd is Bij de paters van het Goddelyk Woord ‘V. Of wilde Groningsche veekoop man zijn vrouw en kinderen een hak zetten? Vertrek, en terugkeer mi**ion*n*«en ▼an de laatste schakel gelegd Proeven in dressuur voor ruiters en in geduld voor toeschouwers De kosten opgeroe- uw had de oude Op de tafel voor de rechtbank lagen drie HERMAN KRAMER een zijn het beste en een vervanger Ter gelegenheid van *e komst van Prins rijke dient te handelen al* de rentmeester van God. Als je' het inbeslaggenomen krijgt, voegt de officier Pieter Indien het wetsvoorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet wordt aangenomen, zal onder buitengewone oms^ndigheden als hierboven be- Voorts kan ifog worden medegedeeld, dat de minister reeds eind April bevelen heeft gegeven om slechts die paarden, guto's en vaartuigen in gebruik te behouden, welke voor de uitvoering van den dagelijkschen dienst niet konden wor den gemist. De rentenierende veehouder, die naar zijn zeggen door Subrigje was besloten, wordt danig aan den tand gevoeld. Mr. Van Tuyll: Hebt u er heelemaal niet over gesproken, dat Sybrigje wel wat geld kon krijgen? Getuige: Neen, geen oogenblik. Rechter: Maar u was toch van plan om'later met haar te 'trouwen? Getuige: Ja, dat wel. Rechter, Mr. Langemeyer: In gemeenschap van goederen? Getuige: Ik wist nog niet, wat voor me was. Rechter: Als je van een vrouw houdt, vraag Je je alleen maar af, wat het beste voor de vrouw op haar verzoek had hu de enveloppe afgegeven aan een woning aan de Heerengracnt. Daarna was het drietal teruggereden naar Groningen. Spr. achtte den ten laste gelegden diefstal bewezen. Een zware straf moet aan deze vrouw word^i opgelegd. Spr. vorderde drie jaar gevangenisstraf. Tevens requl- reerde hij teruggave van het geld asm B. legenheid zien van Ook Sybrigje werd toen gearresteerd en ver oordeeld. HerhaaldeliJk verdacht men haar van beroovingen. En thans dit geval. Een echt be- roovingsgeval. Voor een Groninger boer t 45 000 weggeeft, moet er heel wat gebeuren. Hij heeft dan ook hier ter zitting met klem verklaard, dat hu haar hei geld niet hadgegeven. I M. g en Zaterdagmiddag omstreeks half 4 het concours hippique aal kooien bijwonen, wordt de hoofdtribune nog veel grooteeher versierd. Op de gereserveerde tribune woonde oud- burgemeester De Bordes, eere-voorzitter der vereenlging de voorstelling bU. De belangstelling van het publiek was mini maal. Op de eene zütribune zaten slechts drie meisjes -in dolce far niente. op de andere had-i den zich in de hanebalken de persfotografen genesteld. Het drukst had het.... X restaurant, eeheele terrein. Het was vry ..saai" wat het pro gramma betreft. De amateurs reden een dres- suurproef. d.wz. nu en dan verscheen een rui ter of amazone in den ring, wendde zich links en wendde zich rechts, veranderde van „hand", maande een manege volte links, en appuyeerde rechts, kortom deed wat een volleerd ruiter ot amazone moet weten in de vaktaal. welke voor Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en het in werkelyken dienst houden van dienstplichtigen is het volgende ontleend ituur een toevlucht ie, omdat het dreig de weg te waaien..En\wat is een concours zonder een leidend bestuur? Voor de hoofdtribune had men als „versie ring” een zeer oude, fraai bewerkte.... arren slee opgesteld, een museumstuk, dat met een bloementuil versierd was. Donderdag stond Sybrigje V., die op 6 April j.l. uit de safe, welke haar bejaarde vriend, de Groningsche veekoopman B. in een bank te Amsterdam had gehuurd, een bedrag van bijna f 45.000 aan bankpapier, w.o. drie en veertig bankbiljetten van duizend gulden, heeft gestolen, terecht voor de hoofdstede lijke rechtbank, verdacht van diefstal van ruim t 44.000. Subsidiair was haar verduis tering ten laste gelegd. De secretaris van het concours deelde ons mede, dat het concours zeer waarschijnlijk het volgend jaar met een dag verlengd zal moeten worden. Dan komt de oude vriend van Sybrigje voor het getulgenhekje. B. is ruim zes en zestig jaar en hij is een beetje doof. Aan vankelijk antwoordt hij vrijwel fluisterend en hij verstaat herhaaldelülf de vragen van - den president niet. „Dat komt door de zenuwen”, zegt B. „Dat hoeft niet, want uw geld is terecht, hier ligt het.” Inderdaad verstaat get. na een blik op zijn geld, den president veel be ter. Een kranige sprong tijdens het intcmatio naai concours hippique, dat te Bussum gehouden wordt De belangstelling van de deelnemers en deel neemsters was zeer groot. Voor het springcon cours waren niet minder dan honderd dertig inschrijvingen. pier en voorzien van plechtige lakken, waarin zich de gestolen bankbiljetten bevonden. De vrouw, die op 6 April met haar vriend B te Amsterdam logeërde, had zijn safesleutels weggenomen, was naar de bank gegaan en met t 45.000 verdween zij naar Groningen, waar zy wdbnde, in gezelschap van haar jongen vriend M., dien zij in Amsterdam had ontmoet en dien zij ook vanuit Groningen kende. Het geld werd teruggevonden in een safe te Oude Pekela. waar de vader van den jongen vriend M. het op diens verzoek had opgeborgen. Zoowel Sybrigje als haar vriend M. werden Het avondprogramma begon met een aller aardigst nummer carrousselryden voor kinderen beneden de 18 jaar in internationale kleeder- dracht. verzorgd door de Manege „Hillegers- berg”, directeur de heer Joh. Spruyt. Het fleu rige bonte schouwspel kreeg helaas niet die pu blieke belangstelling, die het zoo ruimschoots verdiende. sluisvferken te Rijswijk (Geld.) zijn nage- 1 beton- in Aangezien de normale vredessterkte aan geoefende troepen te gering 1« om bij inter nationale spanningen op voldoende wijze in de grens- en de kustbeveillging te kun nen voorzien, ligt het in de bedoeling de thans tengevolge van de genomen maatre gelen bereikte troepensterkte b$houdens ten aanzien van enkele bijzondere wapens en met toepassing van tegemoetkomingen in zake verloven in aigtmeenen zin te handhaven, totdat de internationale poli tieke verhoudingen in Europa naar het oordeel der regeering genoegzaam zullen zijn verbeterd. De weergoden hadden ongetwijfeld vanwege het Bussumsche internationale concours nip- pique de internationale regendepressies, welke De Bilt ons eenige dagen geleden had toege dacht, nog wat uitgesteld. Het was in ieder ge val prachtig weer en de lichtblauwe hemel toe kende den schilderachtlgen achtergrond van het Bussumsche Sportpark als een schitterend pa norama af: de groene bosschages op de wallen van dit vroegere fort, waarachter roode, blauwe en grijze huizendaken uitkomen, met een kerk toren er boven uit Dit op zichzelf al beziens- waardige schouwspel werd nu verlevendigd door talrijke vlaggen: oranje, rood-wit-blauw, de Belgische kleuren, het Deensche witte kruis op rooden doek en zoowaar ook een in Bussum al thans zeldzame verschijning: de Duitsche ha- kenkrulsvlag. De roodwitte of zwarte kleeding der paardensportbeoefenaars. de diverse uni formen der deelnemende officieren droegen mede tot den bonten kleurenrijkdom bjj. Breeduit wapperden de vele vlaggen in den straffen wind, die het deed zoeken op een zijti Klachten betreffende te hooge vergoedin gen, dié den minister bereikten, heeft hij terstond doen onderzoeken.‘Voor zoover de klachten gegrond werden bevonden, werd aanstonds wijziging in de vergoedingen ge bracht. Anderzijds kwamen tallooze klach ten in betreffende te geringe vergoedingen, die nferden toegekend. Een paar dagen later had het tweetal een kamer in een pension betrokken Op den ochtend van 6 April was Sybrigje vroeg op gestaan en uitgegaan om een boodschap te doen. Weldra miste get zijn sleutels. Er was een briefje bij: „Lieve Piet, ik ga naar Groningen terug; het bevalt me niet langer in Amsterdam; ik heb het geld, dat je me gegeven hebt, opgehaald uit de kluis. Als je meer lnUchttngen*wllt hebben, kom dan maar naar Groningen Verschillende draglines werken op volle kracht: ontelbare kipkarretjes, getrokken door puffen- de en fluitende locomotief jes, voeren duizenden - kubieke meters grond asm. Bjj de uitvoering van dit werk heeft men met enkele plaatselijke moeilijkheden te kampen. Zoo stroomt op zeer korten afstand van de zomerkade de rivier de Waal: vlak achter de kade is het werk in uitvoering. Door middel van krachtige pomp-installaties zal men trach ten aan het kwelwater den noodigen weerstand te bieden. Ook het werk bij het binnenwater de zg. Kil, vrdagt van de Waterstaatsdeskundigen de vol le aandacht. Op deze plaats staat niet minder dan 3 M. water. Bovendien bevindt zich te dier hoogte een modderlaag van eenige meters dik Deze laatsten zullen moeten worden uitgegra ven. wjjl aldaar de voorhaven-dyk zal moeten worden aangelegd, waarvoor een deugdelijke ondergrond noodzakelijk is. Een hulpbrug wordt gemaakt om de materialen noodig voor den sluisbouw binnendijks aan te voeren. Aan den zuidelijken Waaloever, onder de ge meente Warnet, zal ten behoeve van den ka- naal-aanleg de Zomerkade over een lengte van 1200 M. worden verlegd. een leek slechts abracadabra is. Deze dressuurproef had de volgende resulta ten: 1. Ritm. L. C. Cnopius, Amersfoort op Tatjana (677 p); 2. E. Kahn. Scheveningen op Espoir (6753 p.); 3. Mej. E. Pauptit, Schevenin- gen op Brown Ryes (6413 P.)j 4. Mej. H. ten Bos uit Almeloo op Ginger <620 p 5. Mad L. Wittmack uit Denemarken op Heron <6163 P enz. Het behendlgheidsconcours bracht meer lever in de brouwerij. Het parcours was vrij zwaar, hetgeen wel hieruit bleek, dat van de vele deel nemers bijna de helft uitgeschakeld werd door dat de paarden weigerden de hindernissen te nemen of te veel fouten werden gemaakt. Niet temin waren er, vooral onder de deelnemende officieren, die het parcours zonder één enkele Telkens reden twee jongelui het terrein op en het tegelijk gespeelde volkslied duidde aan uit welk land hun kleederdracht afkomstigwas Zoo volgden Engeland, Frankrijk. Hongarije. Ierland. Amerika. Zweden en Holland elkaar op, begroet met applaus en muziek. Holland was natuurlijk weer vertegenwoordigd door een boer en boerinnetjeo leder kent den diepen indruk. Ook gemaakt in Nederland. Door 't bericht der duikbootramp in Amerika en Engeland. Huiveren moet men van ontzetting Bij het zoo dramatisch beeld Van wat daar, diep onder water. Zich moet hebben afgespeeld. Ingekneld door stalen wanden, Waar de zee zich boven sloot. Onontkoombaar aan dien eenen Stillen passagier: den Dood Booten, waarvan de bestrijding Van den vijand werd verwacht. Hebben nu aan d'eigen men-schen Gruwelijken dood gebracht Trots zoo vele rampberichten Heeft men hierbij stil gestaan, Voor wie nadenkt ligt in deze Rampen wil een zwaar vermaan! En een huiv'ring ging bijzonder Ook nog door ons Nederland. Door 't bericht van de Sumatra, Dat men aantrof in de krant, Die een Nederlandsche duikboot. Onlangs aangevaren heeft; Had men bijna in ons land ook Zulk een groote ramp beleefd? 't Is nu nog goed afgeloopen. Daar er piémand is gedeerd; Laat ont Kopen dat zich 't moordtuig Nimmer tigen d’onzen keert. De door de regeering getroffen maatregelen ter beveiliging van de kust en van de grens (tevens mobllisatiedekking), waarbij een groot aantal dienstplichtigen van oudere lichtingen buitengewoon onder de wapenen werd geroe pen. waren sinds 1936 tot in details voorbereid. Dank zij deze voorbereiding konden zij met spoed en op regelmatige wijze worden uitge voerd. Hoezeer het bezwaren ontmoet van socia len en van militairen aard, dat de oudere lich tingen in «ie maatregelen tot grens- en kustbe- VWliging werden betrokken, was het uitgesloten een ander systeem toe te passen, zoolang niet een geheëï- nieuwe voorbereiding zou hebben plaats gehad. In uren van spanning valt geen tijd te -verliezen en fhent te worden uit gevoerd hetgeen is voorbereid. De regeling van 1936 ging uit van de toen aanvaardbare onderstelling, dat op een mobili satie van de troepen, belast met de grens- en kustbeveillging. aanstonds een algemeene mobi lisatie zou volgen, waardoor er gelet op sociale belangen geen reden was de oudere lichtin gen van de grens- en kustbeveillging uit te sluiten. Afgezien van hun eventueel recht op pensioen, kunnen vrijwilligers evenmin als dienstplichti gen, wien een dienstongeval is overkomen, rech tens aanspraak jegens het Rijk doen gelden op een geldelijke tegerqpetkoming in door hen ten gevolge van het ongeval geleden loonderving. Evenwél wordt hun in den regel overeenkom stig de dezerzijds gevolgde gedragslijn terzake van lijdelijke' invaliditeit een onverplichte gelde- Hjke uitkeering toegekend met toepassing van de in de artikelen 15, 16 en 28a der Ongevallenwet neergelegde beginselen. hartelijk applaus verwierven. In de hitte van het gevecht (dubbele hitte!) verloor een ruiter zijn hoed en bovendien nog het parcours. Over hoeden gesproken; sommige dames dachten blijkbaar, dat ze op de beroemde 5-ennen by Parjjs waren verzeild geraakt. Haar modieuze hoofddeksels en kleeding waren een wandelend modemagazijn gelijk! "3 '-I werklooze dienstplichtigen, die voor op roeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni by het vervangingsbureau ingeschreven pijn. 19.000 dienstplichtigen. Echter worden dagelijks mededeelingen ont vangen. waaruit blijkt, dat een belangrijk aantal niet meer als werkloos kan worden aangemerkt. Dit heeft tengevolge, dat de verrichte vervan- Cingswerkzaamheden ten aanzien van deze dienstplichtigen opnieuw moeten worden ver zicht. leefde u honc? Getuige: Er waren wel moeilijkheden. Officier: Dus het was toch niet zoo erg, dat j haar een hak wilde zetten. Getuige: Neen. x Pres.: En nu bent u door uw eigen vrouw weer in genade aangenomen .Ja”, zegt getuige met een zucht. Verdediger. Mr. Pauwels Hoe dacht u vrouw te bewegen om te scheiden? Getuige had dat nog niet nauwkeurig over legd. De verdediger vraagt dan aan ouden Pieter, of hij er nooit aan gedacht heeft de toekomst van Sybrigje te regelen. „U bent diep in de zestig en zij is een jonge vrpjiw...." Neen. Pieter had aan een ouden dag van Sy brigje nooit gedacht. Mr. Pauwels: U hebt een testament, alles zou naar uw wettige vrouw gaan. Voelde u zich niet verplicht Sybrigje te verzorgen? Ook deze moreele verplichting heer niet gevoeld. BÜ benadering kan niet worden opgegeven ho* groot het aantal van hen is, die werkelijk voor vervanging in aanmerking komen. Wel kan ▼orden gezegd, dat het aantal binnengekomen verzoeken ver over de 20.000 bedraagt. Zaterdag zullen twee Nederlandsche missio narissen der Congregatie van den H. Geest te Bordeaux scheep gaan: pater Chr Laurent uit Amsterdam, met bestemming Loango. (West Afrika) en broeder Wilfrldus Kuster. uit Arn hem. met bestemming Oost-Kameroun (West- Afrika). Uit Katanga 'Belg. Congo) repatrieerde broe der. Bemulphus Heemskerk uit Reeuwyk. In de middagzitting van de Amster- damsche lechtbank stond de 36-jahge vriend, dc veehandelaar, terecht, die jaren lang een verhouding met Sybrigje heeft gehad en die zich thans heeft te verant woorden wegens het uit winstbejag vervoe ren van het door Sybrigje gestolen geld. zich tot 1 Juni vrijwillig aangemeld pl.m. 2750 dienstplichtigen. - Thans zyn pijn. 2580 buitengewoon pen dienstplichtigen vervangen. Dit getal geeft echter geen beeld van het aan tal dienstplichtigen, dat reeds met verlof is ver trokken; door de hierbovengenoemde 10 pet. en de regeling, welke werd getroffen ten aanzien van de dienstplichtigen behoorende tot de lucht verdediging en de kustartlllerie, bedraagt dit aantal thans tegen de 10.000. De vraag van sommige leden of het niet aanbeveling zou verdienen je vrijwillige in diensttreding van dienstplichtigen aantrekke lijker te maken door hun een toelage in het uitzicht te stellen, moet ontkennend worden beantwoord. Hierdoor toch zou de ongelijkheid in het leven worden geroepen. ten van van den H. Geest te Gemert. aldaar de Priesterwijding ontvangen uit de handen Z. H. Exc. mgr. dr. Le Hunsec. generaal Congregatie: .Antonius Rijnen uit Tilburg; tonlus Koslan. uit Beek-en-Donk Ruiter, uit Pannerden; Hermanus Vloet. MH1: Petrus Scholten, uit Zaandam; Martinus Aarts, uit Liessel; Hubertus Steur, uit Eind hoven; Albertus van den Berg, uit Amsterdam; Joannes Stas, uit Geldrop; Jacobus van der Lubbe, uit Amsterdam; Wilhelmus Verheul, uit Utt echt; Martinus Sillekens. uit Neer; Alber tus van Lieshout, uit Helmond; Antonius de Winter, uit Heemstede; Theodorus Roojjakkers. uit Beek-en-Donk; Henrlcus Lammers, uit Bu- del; Petrus van Doom, uit Someren en Fran- ciscus Soontiëns. uit Ginneken. De officier van Justitie, mr L. de Blécourt. schetste de omgeving waaruit Sybrigje voort komt. Uitvoerig beschreef spr. het beroovers- milieu en In dit „charmante en intelligente" gezelschap verkeerde ook Sybrigje. is toen reeds jaren geleden een einde gemaakt aan de practjjken van deze oendc. die Ingerekend werd toen spr. officier van Justitie te Leeuwar den was. Het denkbeeld om, naast de bestaande leger- commissie een vaste commissie uit de Kamer in te stellen, die dan in nauw contact met den minister, regelmatig nauwlettend zou nagaan, welke ihtgaven wel en welke niet verantwoord zijn, komt den minister niet voor uitvoering vat baar voor. Zondag 16 Juli zullen de volgende theologan- eenvoudige sigarenkistjes, verpakt in bruin pa- het Groot-Scholastikaat der Paters H. van der An- Jacobus de uit Zondag zal Z. H. Exc Mgr. Hopmans in de kapel van de Paters van het (goddelijk Woord i aan De officier van justitie, mr. L de Blécourt. achtte het bewijs tegen verd. geleverd. Plet B. heeft des middags opnieuw verklaard, dat er geen sprake van een schenking is. Deze verdachte had de bedoeling met Sybrig je te trouwen, wanneer het geld eenmaal bin nen was en de kust weer veilig zou zijn. Uit verschillende uitlatingen van verd. blijkt, dat hij wel degelijk wist, dat er iets met het geld niet in orde was. Zoo schreef hjj Immers aan zijn vader, dat hij heelemaal niets van het geld wist. Spr. Is van oordeel, dat ook het winstbe jag bewezen Is. hij vervoerde het geld in ieder geval om S. voordeel te bezorgen. Spr. requlreerde twee Jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr F A. Kokosky. sprak In zijn pleidooi zijn verbazing uit over het requi sitoir. dat op twee gedachten hinkt, eenig be wijs tegen verd. Is door den officier niet aan gevoerd. hjj heeft slechts Insinuaties naar voren gebracht. Zelfs wanneer de rechtbank aanneemt, dat Sybrigje het geld heeft gestolen, moet verd. nog worden vrijgesproken, want uit niets bljjkt, dat verd. van dat misdrijf afwist. Piet B Is door de rechtbank aan een heel lang verhoor onderworpen, waaruit heel dui delijk bleek, dat men twijfelt: „Is het geld ge geven of gestolen.” Vervolgens neemt mr. Kokosky de dagvaar ding onder de loupe. Sybrigje had het geld in haar taschje. Kan men nu zeggen, dat verd. die den auto bestuurde. 1 geld vervoerde? Neen. HU vervoerde Sybrigje en niet het geld. Wegens het primair ten laste gelegde ..het uit winstbe jag vervoeren" zal dus geen veroordeeling kun nen volgen. Evenmin zal hij veroordeeld kun nen worden wegens het bewaren of doen be waren. Pleiter besluit zijn klemmend betoog met een verzoek tot onmiddeHyke invrijheid stelling. waartegen de officier van justitie zich tevergeefs verzet, want de rechtbank, die zich slechts enkele minuten in raadskamer terug trekt. willigt, na heropeniiM v*n de zitting, het verzoek tot invrijheidstelling in en bepaalt net Voorts kKn vervanging door vrijwillige dienstplichtigen, die een toelage genieten ook al blijft die toelage beneden het bedrag van een kostwinnersvergoeding niet goed- kooper zjjn dan de huidige toestand, omdat thans by vervanging de geheele kostwinners vergoeding van den met verlof vertrekkende ten bate van het Ryk vervalt. Aan het departement van defensie zijn op gericht een „Verk>fbureau" en een „Vervan gingsbureau”. Het eerstgenoemde behandelt de eigenlijke verlofaanvragen. Wanneer bljjkt, dat het verlof kan worden verleend waarbij een zpo ruim mogeljjk* maatstaf wordt aangelegd moet worden aangewezen,' zorgt daarha het bureau „Vervanging” voor het onder de wa penen roepen van een ander dienstplichtige, waafbjj in de eerste plaats wordt gezocht on der hen, die zich vrijwillig aanmeldden. Het is verklaarbaar, dat binnen korten tijd vele duizenden verzoeken binnenkwamen, zoo- dat vertraging bij de behandeling niet was te vei blijden. Ten einde aan dit bezwaar zooveel moge ’Uk tegemoet te komen, heeft de minis ter daarna aan compagnies- en overeenkom- ztige commandanten machtiging verleend om •an io pct. van de sterkte klein verlof te verleenen. Met betrekking tot de dienstpUch- i behoorende tot de kustartlllerie en de luchtverdediging, kon. in verband met de sa menstelling van deze oorlogsonderdeelen. geen vervanging plaats hebben, maar kan een vrU ruime verlofregeling worden toegepast. Ter beantwoording van de met betrekking tot de „vervanging" gestelde vragen moge het vol- gende dienen: te Teteringen het Subdlakonaat toedienen de eerw. fraters Ant. Jos. Aarts; J. Corn. Aarts; van der Linden; P. Adr. Bern. Daarna begonnen weer de talryke deelnemers aan hun pogingen om de diverse hindernissen (niet) om te gooien. Thans deden ook vele amazones ‘daaraan mede en buitenlanders, voornamelijk Duitschers en Belgen, alsmede de onvermoeide Deensche mej. L. Wittmack. die telkens op andere paarden over dezelfde hin dernissen moest springen, doch tenslotte strui kelde. hetgeen gelukkig nog goed afliep. Deze hoogspringerU werd onderbroken door het hoogeschoolrjjden van kinderen beneden de 18 jaar. Hierby sleepten de Rotterdamsche de voornaamste prijzen in de 1. Aadje van Kuyk. De regeering heeft maatregelen gdtroffen om hen, die in de burgermaatschappij noodt kunnen worden gemist, te vervangen bij voor keur door dienstplichtigen, die zich daartoe vrijwillig aanmelden en zoo dit niet moge- Ujk blijkt doqr werklooze dienstplichtigen, die tot opkomst onder de wapenen worden verplicht. De minister ziet in het oproepen van werklooze dienstplichtigen te hunnen op zichte geen enkele onbillijkheid. De opmer king, dat werklooze dienstplichtigen, voor zoo lang als hun verb’ijf onder de wapenen duurt, »Un uitgesloten van de mogelijkheid werkge- ta vinden, geldt evenzeer ten aan- zrerkloozen, die arbeid verrichten bij cultuur-technische werken e.d. Het) aange voerde nadeel weegt zeker niet op tégen het voordeel, dat voor den werklooze. die tot nut tigen arbeid wordt bestemd, in den ge|roffen maatregel ligt opgesloten. Bijna twee jaar wordt thans gewerkt aan X Betuwepand van het Amsterdam-RUnkanaal. GeleidelUk' komt de lang begeerde kortere ver binding te water tusschen Amsterdam en de Duitsche RUnhavens tot stand. Dei npeg voltooid. De Linge-duiker. een zeer bijzondere constructie, waardoor de Linge onder het aanleg zijnde kanaal zal worden gevoerd bereids opgeleverd, eveneens de duiker bij Mauriksche Wetering. Thans is te Tlel het begin van de laatste schakel gelegd en zijn de graaf-werkzaamheden begonnen. t Het nieuwe kanaal zal ten Oostep van Tlel -in de rivier de Waal uitmonden. De sluizen zul len lï/2 KM. binnendijks worden aangelegd en zullen van enorme afmeting zjjn. Men spreekt van de grootste van Europa. Op het terrein tus&chen het Weerdenhuls en het Poldergemaal fceerscht groote bedrijvigheid. Van des morgens vier uur tot des avonds tien uur wordt hier onafgebroken doorgewerkt. De werkzaamheden bepalen zich hoofdzake- Hjk tot het afgraven van de uiterwaarden voor de totstandkoming van de voorhaven. Dit werk wordt uitgevoerd door de firma Bil len en Roozen te Amsterdam en staat onder dagelijksch toezicht van den heer Eykelenboom. Verdachte wordt verdedigd door mr. F. A Kokosky. sw Verd. vertelt dan. dat de vrouw uit Gronin gen plotseling naar Amsterdam was gegaMt. Verdachte had Sybrigje daar weer ontmoet, den volgenden dag waren ze samen naar Gro ningen terug gekeerd. In haar huis had zjj hem verteld, dat zjj ruim 44 000 van den ouden heer Pieter B. had gekregen. Samen hadden zij het geld na geteld. Daarna hadden zy de bankbiljetten in een geldkistje gedaan en de vader van verd. had het kistje naar een safe te Oude Pekela ge bracht. Pres.: „En waarom hebt U aanvankelijk ge zegd. dat U heelemaal niet wist, waar het geld was?" Verd.: Ik wilde mijn vader niet in ongelegen heid brengen. Liever ging ik levenslang de ge vangenis is. Officier: Wanneer u tegen de pclltie ronduit gepraat had, zou uw vader absoluut buiten ieder gevaar zijn gebleven. Vanuit het Huls van Bewaring schreef u zelfs aan uw ouders, dat u niets van het geld af wist. Pres.: En leefde u van het geld van Sybrigje? Neen, zegt verd. „Ik had een zeer behoorlijk inkomen uit een grooten schapenhandel." De Of/icier (terugkomende op den brief); U wilde natuurlijk aan uw vader suggereeren, dat' hU zijn mond moest hbuden. Verd.: Ik wilde alleen m<jn vader sparen. Bjj het natellen van het geld had Sybrigje ge zegd: Ze maken me niets want tegen den bank directeur heeft Plet ook gezegd, dat ik recht op het geld had.” En ik geloofde dit grif want ik wist dat B. al lang het geld voor haar had losgemaakt. De getuigen uit de zaak tegen Sybrigje ko men opnieuw voor het hekje en hun verkla- jingen komen overeen met die in de ochtend zitting afgelegd. geld terug- B. toe. dan moet je maar zoo gauw mogelyk naar Gro ningen teruggaan. Er «Dn hier ook meisjes, die dol op geld zijn en dan moeten we het maar weer opzoeken Bjj het slotverhoor vertelt Sybrigje. dat zü haar vriend M. toevallig in een lunchroom had ontmoet. Zy was ook met dezen M reeds ge- rulmen tijd bevriend. Eerst wilde zy niet met M. terug naar Groningen, maar den volgenden dag was zfj van idee verandefd. President: En waarom verdween -tf^poo stil letjes? Vf Verd.: Ik vond het voor Piet zoo sneu Pres.: HU was zyn geld kwUL dat was sneu. doeld de vredessterkte op andere wtlze belang rijk kunnen worden opgevoerd, waarmede de thans bestaande bezwaren in belangrijke mate sallen worden ondervangen. Sybrigje had gezegd: neem je geld maar mee. dan huur je in Amsterdam een safe, dat is vei liger. Pres.: Waarom veiliger? Get. (aarzelend): Dan konden mlin vrouw en kinderen er geen beslag op leggen, want ik wil de later met Sybrigje trouwen. Er werd inderdaad een safe gehuurd. Get. had veen stuk geteekend. waarmede Sybrigje ook in de safe kon komen. Pres En hebt u' toen tegen Sybrigje gezegd die f 45.000 zjjn voor jou? Getuige: Geen sprake van. Pres.: Neen, dat doet een Groninger niet zoo gauw. Getuige vertelt dan. dat hü nog een kapi taaltje aan effecten bezit en een boerderij, waarvan hU f 5500 huur trekt. Pres.: Dus U kon ook zonder de f45.000 con tanten leven. Ja, dat is allemaal wel waar, maar ik heb haar geen t 45.000 gegeven. De sleutasls van dc safe had get. aan sleutelring gedaan. Pres.: En niet aan Sybrigje gegeven? ■'Getuige (kort en bondig): In m’n eigen zak gestoken 1 Het is niet mogeljjk thans reeds een volledige berekening samen te stellen van de kosten, welke gemoeid zyn met het buitengewoon oproepen en buitengewoon onder de wapenen houden van dienstplichtigen. Deze uitgaven zullen worden gedekt uit het buitengewoon krediet van 100 millioen.. Boven de bedoelde, rechtstreeks door dfc by de grens- en kustbeveillging betrokken korpsen ge dane uitgaven, komen voorts de uitgaven voor het in staat van verdediging brengen van het grens- en kustgebied en voor noodzakelUke ma- terieelaanschaffingen. welke eveneens uit het buitengewoon krediet dienen te worden gekwe ten. Wat betreft de opmerking, dat in geldeUjk opzicht de vereischte soberheid en voorzichtig heid niet in acht werd genomen, in het bUzon- der in zake het vorderen van auto's, schepen cn paarden, moge op het volgende de aandacht wor den gevestigd. Officier Mr. De Blécourt: Getuige B„ hoe Gul. Eggenkamp; Corn. Peters; Al. de Rechter; Paul, van Riel; Schouten; Ger. Smits; Adr SnUders; Sonnemans; P. Verharren; Hub. van Wees. deelnemers wacht. De uitslag was: Rotterdam, op Blue Sky; 2 W de Vlaming. Huizen op Kislany; 3. Thilly Reyners. Bussum op Mariska; 4. G. Brand, Rotterdam op Glo- rieux; 5. Fred. Oehnert, Roterdam op Jolie met uw eigen vrouw; als kat en gearresteerd. En bekent u het ten laste gelegde?, wilde de president van Bybrigje weten. Geen sprake van, zegt de vrouw met klem. De vader van haar vriend M. had het geld op haar verzoek naar de bank te Oude Pekela ge bracht. Sybrigje had hem het kistje gegeven' en gezegd: „We gaan naar een voetbalwedstrijd en we willen ons goud en zilverwerk* niet in huls laten en ook niet meenemen. Wil JU het voor ons naar de bank brengen?” De man had dit gedaan, zonder te weten, dat het kistje ruim f 44.000 aan bankpapier be vatte. Een bejaarde man, die met den vriend van Sybrigje per auto naar Amsterdam was gereisd, verklaart thans, dat M. hem over Sybrigje ver telde: _Ik ga naar Amsterdam omdat Sybrigje er zit. Ik kan zonder haar niet leven. Ze is naar Amsterdam gegaan, met B. (den ouden boer, die de f 45.000 is kwytgeraakt). Getuige was met M. naar Amsterdam ge reden en 's avonds hadden zü Sybrigje in een lunchroom ontmoet. Pres.: En zei ie niet, dat ze den volgenden dag weer terug naar Groningen zou gaan? Getuige: Ja, zoo iets vertelde ze wel. Den volgenden middag hadden get. en zijn vriend M. Sybrigje weer ontmoet. Ditmaal za gen zü elkaar op het Thorbeckepleln. Sybrigje had gezegd: Nu heb ik een sleutel van de men- schen waar ik logeer. De vrouw had aan ge tuige een sleutel in een enveloppe gegeven en im »r» ra J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 21