WES LAND I De moeilijkheden in het café bedrijf Van dag tot dag Wala corsetten WE BOTMAN EEN HECHTE ORGANI- SATIE BEREIKT VEEL KRING VAN VEILINGEN y I..I VRIJDAG 9 JUNI 1939 HET WIT.GELE KRUIS Westfriesche agenda 9 Juni 1 h 10 Juni BOVEN KARSPEL 13 Juni Vertrouwen op God ENKHUIZEN 15 Juni Gemeenteraads verkiezing N ieuwveen Jaarverslag HOOGKARSPEL MIDDENSTANDSEXAMEN MARKTEN LUTJEBROEK HOOGWOUD HEM-VENHUIZEN GROOTEBROEK ONDERDIJK Vee/ moeilijkheden West-Friesland Aardappelregeling WERVERSHOOF De aardappelregeling op het tapijt De jaarvergadering van de afd. W ettf rietland in Weere Het Centraal Bureau heeft voor de bevordering van den af zet een committie van adviet benoemd PRIMA PASVORM UITSTEKENDE AFWERKING Bijeenkomst van afdeelings-secre- tarissen in Noord-Holland vs. - 5 I 14 Junlf Juni ai HOORN van de debatingclub Dr Sehaepman. van 1 van pro- d. Koog de flnancieele commissie wer- is een uit Bouwt kersen dan kannen we bidden en werken! Giro 135198 om beer heer ,8t JoseT’. 4 Wlcbering, •J* dat St. Joeefkgeeellen Als afgevaardigden naar den Land- en Tuinbouwleidersdag Zondag 11 Juni as., zyn benoemd Nic. Reus Klzn. en Th. Hofland De heer L Verbeem zal, als technisch adviseur dezer afdeellng. de L. T.-dag bewonen. In tegen- gemeente- heer van „Blsschopofonda” H Sandaal, pr. Secr-Penn. Oegstgeest enkele was. Wie •poedl •tand slecht' gertx> vragei van z het K woord tnensc dat Install een w Dit m druk, in on; parort tee- van Debatingclub De Debatingclub ,J>. Schaep- man" houdt heden Vrijdag, haar jaarvergade ring in het R.K. Vereenlglngsgebouw. Alle leden worden verzocht. dese vergadering by te wonen. De de 01 niet stond ijver t eerste een vt heel i Op z'n hi) alji wist h Godsvi ten. Z vasten wy da denkin Bloed; in de een sc velen els eei slaagd, hoe da l|jk nu De I den Na uit Blok, voor zijn Gaaiaagd. Aan de gemeente- unl verat telt te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Wegdam voor het eerste gedeelte arts examen. .De onzichtbare troubadour” en „De zoon vzr, Tarzan" 'in het Wilsontheater te Hoorn (boven ren; D. P. Akerboom. Ch. Jonker, P. van An keren. In het Gezellenhuis te Hoorn de R. K. Staatspartij, S. Botman. Grootebroek; P. Grootebroek. D. Braas, Berkhout; O. gin. Bovenkarspel; T. Bruin, Berk- ÉLls, Hem; G. Bljposc, Sjjbekarspel <*t, Otdam; E. T A. Commandeur. fel; J. J. Dangermond. ckers, Hoorn; K. H. Deen, i. Dekker. Zwaag; A. M. den heer Jb.-Kroeb. alhier. Onmlddeliyk werd met een slang op de waterleiding door de brand weer getracht het vuur, dat in hevigheid toe nam. te blusschen. Aan blusschen viel echter niet te denken, zoodat men zich beperkte tot het nat houden van de smeulende massa. Het mag een geluk genoemd worden dat de wind Noord wis; nu konden het woonhuis en de slagerij gespaard blijven. By afwezigheid van burgemeester Mid- delhoff. was de loco-burgemeester P. Stapel op het terrein aanwezig, onder wiens leiding de brand werd bedwongen. Ook de politie was aan wezig. 8 uur in hotel „De Roskam” algemeene le denvergadering van „De ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken”. vermakelijkheidsbelasting op de heer Stumpel mede, dat gebracht kan worden van K. G. B. De R.K. Voetbalvereenlging KGB houdt op Dinsdag 13 Juni ar een jaarvergade ring voor donateurs en leden in het R.K Veree- nlglngsgebouw, des- avonds om half 8 (oude tijd). i De voorzitter /deelde mede, dat er nog niets van bekend is, hoe de regeling eigenlijk wor den zal. Minimum-prijzen enz. zijn nog niet bekend. Bij het vaststellen van de minimum prijzen schijnen er moeilijkheden te zijn in verband met het besmette gebied van den Coloradokever, dat ongeveer 20 pct. van den oogst schijnt te beslaan. Hoe de oplossing zal zijn is nog niet bekend, een toeslag of een ophoud- en vergoedingsprtjs, maar toegezegd is. dat de tuinders geen schade van de regeling zullen ondervinden. Voor de vroege aardappe len is in het binnenland nog betrekkelijk wei nig belangstelling, in verband met het feit, dat de oude aardappelen nog vrij goed zijn en niet schaarsch Men schijnt van plan een mi- nimum-prijs te stellen, die den kostprijs be nadert en vrijwel vast staat, dat de doorge draaide aardappelen uit de besmette gebieden direct voor veevoer weggaan. Omtrent de maten van de aardappelen ont spon zich eenige discussie. De heer Rustenburg, Opperdoes, vond de maat 3855 te hoog. De voorzitter merkt op. dat de maat verlaagd is tot 52.'maar men mag overigens op 50 sor teeren. Bij de rondvraag Informeert de heer Rusten geen ver- i lichte en Buitengewone vergadering L. T. B. In het vereenlglngsgebouw werd een buitengewone ver gadering gehouden van den L. T. B. De voor zitter. de hr. Jos Sjerp», opende de vergadering met een woord van welkom aan leden en asn den geestelijken adviseur, kapelaan Vetstee. Hierna kwam ter sprake de excursie Wierin- germeer door de verbouwers van poters aldaar. De voorzitter, de heer Sjerp». achtte deze ex cursie van zeer groot belang voor de aardappel telers. Er valt altijd iets te leeren. vooral voor de jongeren zal dit van nut kunnen zijn. Spr. spoorde de aanwezigen aan, om hier vooral aan deel te nemen. De reis zal gemaakt worden met den bus van A. de Jong te Hem. Een zestiental leden gaven zich staande de vergadering op. Een belangrijk punt van de agenda was wel de bespreking over den aankoop van goedge- Ho selin tan te w groot All hem jsar ondei bij een He ■et, van i priest onthl rochi bent* Del gen. Als <Bkwi eerst( ten*6 stlfdi Op P»US( •chop in de teure Rengi •tij gei kpmst te be Reng! •ienbe voorgt 18 jaar). 8.15 uur ppganda-bijeenkomst van afd. Hoorn Hierna was het woord aan den heer E. Stum pel, die op de groote moeilijkheden wees, waar onder de caféhouders gebukt gaan. Allereerst is er de algeheele omwenteling op het gebied van verkeer, waardoor vele zaken aan de binnenwegen komen te liggen. De op vattingen der menschen zijn op tal van pun ten gewijzigd: de radio houdt de menschen thuis. Het vereenlglngsleven is zeer gecompli ceerd geworden, omdat d# vrije avonden voor velen zoo goed als geheel vervallen zjjn. Door het meerdere lezen van boeken en tijdschriften en de verspreiding van de krant, waarin ook de belangen van den land- en tuinbouw be handeld worden, blijft men meer thuis. De koopkracht is in belangrijke mate gedaald. Het vereenigtngsleven heeft tot uitwerking gehad, dat er in vele parochies patronaten ontston den. Hierdoor zijn vele moeilijkheden gerezen, die nog niet uit den weg zjjn geruimd De groo te kapitaalskracht heeft zich geworpen op het bedrijf en tenslotte is er het dansvraagstuk dat vele problemen in zich houdt. Er zijn echter toekenen. die er op wijzen, dat er een gunstig verschiet mogelijk geacht kan worden. Het bljjkt, dat het cafébedrijf tot de meest getroffen bedrijven behoort. Ieder die zich wil handhaven moet zich aanpassen aan de be staande omstandigheden. Mopperen helpt niet. Men moet de vraagstukken zoo breed mo gelijk zien en onder het oog zien, wat men zelf voor zijn bedrijf tot stand kan brengen. De eenling vermag echter niets, de organi satie zeer veel. Spr. noemde dan enkele zaken, waarop de organisatie veel invloed kan uit oefenen. zooals op de bestaande wetsontwer pen. Noodzakelljk is onderlinge samenwerking en goede verhouding. Door getrouw vergadering- bezoek en medeleven kweekt men een goeden geest en verdraagzaamheid, zoodat samenwer king in vele bedrijven mogelijk is. Op veler terrein kan de organisatie vee’, goeds tot stand brengen. Het is een feit, dat er in tal van plaatsen te veel café's zijn. Door onderling overleg bij overlijden of overname kan men de café's In een plaats misschien in aantal verminderen. Ook in verband met arti- Opgedragen Aan den heer J. Mulder, tim merman te Onderdijk, is opgedragen het bouwen van een woonhuis, groote tulnbouwschuur met schuitenhuis voor rekening van den heer J Enkhuizen; Groote- de Vries, Zwaag; W. J. Dekker, Obdam; N. B. van Die pen. Hoogwoud; J. Doffer, Grootebroek; G. O Duin, Obdam; M M. R. Egberink. Nibbixwoud; J. Floris. Spierdijk; Floris, Spierdijk; J. Gouda. Nibbixwoud; J. J. Oreuter. O-Blokker; S Groen. Purmerend; J. M Groskamp. Blokker; J Wagemaker. Twisk; N F Weel. Wervershoof; W Groot. Spierdijk; H Groot. Spierdijk; I Groot. Purmer; N. J. Groot. Grootebroek; S. Groot, Purmerend; Th. Th. Groot. Purmerend; P. Haakman. Hem; P. Hollenberg. Otdam; P. v. d. Jagt. Bovenkarspel; C. de Jong. Hem; W. C. Weel, Grootebroek; A. E. Jorritsma, Purmerend; H. Kleppe. Hoorn; J. Kleppe. Hoorn; K. Klysma. Purmerend; J. Kok. Lands meer; W. M. S. Kok. Hoorn; A J. de Konlg Wognum; J. L. Konijn. Beemster; J. Koop man. Venhulaen; S. Koopman. Venhuizen; K. Koper. Wervershoof; A. D. Kramer. Oosthui zen; P. J. Laan. Venhuizen; K. F. Lakeman, Wervershoof; L. T. de Lange. Hem; J. J. Leek. Obdam; A. Willems. Purmerend; A. Leeuw, Vereenigtng „De Tuinbouw”. Het bestuur maakt er de leden opmerkzaam op, dat de volgende punten bij verkoop en levering der producten in acht genomen moeten worden: 1. Iedere aanvoerder is verplicht zijn markt- bon ter afteekening aan te bieden aan den ontvanger zijner producten, waarbij door de handelaars de volle medewerking zal worden verleend. Bij weigering door den ontvanger burg of met den vergoedingsprijs f schil gemaakt kan worden tusschen lit zware afwijkingen. De voorzitter was het er mee eens, dat het soms wel onredelijk is. Maar spr. heeft verleden jaar vernomen, dat de controleurs opdracht hadden soepel te handelen, zoodat men aan spr.'s veiling weinig last heeft ondervonden. De telers kunnen hierbij veel zelf doen door goed sorteeren. Het groote prijsverschil is In derdaad onbillijk voor het afwijkend product. De heer Wlebering was van meenlng. dat de speling in de maat van de bronken te gering is. De voorzitter zei. dat dit In verband staat met den export naar Zuid-Amerika. De heer Broers vroeg of er al iets bekend was van het ondersoek naar de emballage. De heer Nljssen deelde mede, dat men met Zuid-Holland een regeling tot stand wil bren gen. Besloten is. dat belde provincies dezelfde regeling met den handel sullen aangaan, waar aan de verplichting vast zit. dat de velllng- besturen moeten melden waar het fust mis bruikt wordt. De heer Broers merkte op. dat men ook bij overstorten huur moet vorderen en wanneer het fust van een andere veiling is. moet men overstorten verbieden. De heer Syp. Blokker, wees op de betalings regeling te Beverwijk en bepleite invoering over geheel Noordholland. De voorzitter zegde bespreking in comité toe. De heer Nljssen dankte met een kort woord voor de uitnoodiging tot deze vergadering, die voor hem een informatief karakter had om zoo goed mogelijk met geheel Noordholland op de hoogte te komen. Hierna sluiting. Aantal klesger. 1034 (913). Geldige stemmen 800 711). Van onw 17 (34). R.K.8.P. 314 (248). A.R. 152 (J82). C. H. 90 (07). Qem. Belang (in 1935 Vrijheidsb.) 142 (116). Arb. Partij »6 De nieuwe raad bestaat dus uit: R.KS.P. 3 (3). AJt. 1 (2), C. H. 1 (1). Gem. Bel. (In 1935 Vrijheidsbond) 1 (1). Arb Partij 1 Gekona a U no R.K.Ü.FU H. A. Ran. <aftr.), P Spring la !jt VekLJalk h.Jh- HoogervorU 4. R.; J. Vl-eeken (.^ftr.), d.tt If. T. Joha (aftr.). Gem. Belang: Th. Baas. Arb. Partij: K. Koren. In den raad keeren niet meer terug d^ he- In het cafébedrijf, aldus spr., rijzen vandaag den dag als paddestoelen den grond en elschen veel aandacht van de be stuursleden. Er zijn in het afgeloopen jaar verschillende moeilijkheden geweest, enkele er van zijn goed opgelost Spr. vertrouwde op de medewerking van de bestuursleden, ook in het komende jaar. De patronaten zijn de grootste concurrenten Aan het bestuur is de taak we ;gclegd om hier in oplossing te brengen. Doch er zijn vele moei lijkheden. God alleen kan hierin verbetering brengen. Dat allen daarom tot hun devies houden: Ik hoop en vertrouw! (Appl). Na de lezing der notulendeelde de Haakman mede, dat op de laatstgehouden C.V.O.-vergadering een besluit is genomen, waarin het cadeaustelsel verboden is. de mini mumprijs met een maximum van 40 gram ge handhaafd blijft in ons geheele district, met uitzondering van Volendam en Wleringen en de literprjjs is vastgesteld op /3A0 tot ƒ290. De heer Van Velzen wees er op. dat deze re geling ónmogelijk was. Spr kende caféhouders, dia een minimum van 16 cent aanhielden Bjj de te Hoorn gehouden examens voor het Middenstandsdiploma A giemeene Handelsken- nis slaagden de volgende candidaten: P. C. Bessellng. Grojtebroek; A. J Bontje. Berkhout; C. M Boon. Hem; C. G. Boontjes. Oostwoud; M. Boot. Hem; C. Borst, Spierdijk; 8 J. H I Borst, Spierdijk; J H J. Bot, Wer vershoof; J. J. Bot. Wervershoof; K1. H. Bot, Wervershoof; S. Botman. Grootebroek; Vlaming. van Brugt hout; P. 1 N J. Bijv Hoogkarsn M C. Dgc Postduif in het vellingsgebouw Blosmen- lust is een postduif aangekomen waarvan de ringen gemerkt zijn 3 a 8559 B V 609 Het dier Is terug te bekomen bij den heer W Klazes Ad- mlraliteitsweg 24 „De onzichtbare troubadour” en zoon van Tarzan” in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 4 uur in het Drechterlandsche huls te Hoom vergadering van'de hoofdingelanden van het ambacht van Westfrlesland. genaamd Drechter- land. jfl onzichtbare troubadour” en ,JDe zoon van Tarzan” in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 7.30 uur in het vereenlgMlgsgebi$uw te Ven hulaen, algemeene vergadering van den L.TB. De R K. Bond van hotel-, café-, restaurant- hOuders en slijters. ,Bt Joseph”, afd West- friesland hield Donderdagmiddag in café „De drie Weere” te Weere een jaarvergadering, wel ke niet druk bezocht was De dag werd Ingezet met een H. Mis tot in tentie van de leden en hun gezinnen in de parochiekerk te Hoogkarspel. opgedragen door den geestelijk adviseur, den zeereerw heer I. H. Oudejans. De voorzitter de heer Dekker (Blokker» opende de vergadering en deelde mede, dat de geestelijk adviseur en de. Bondsvoorzitter niet aanwezig konden zijn. Spr betreurde het. dat er niet meer leden aanwezig waren, daar op een jaarvergadering vaak, meer intieme zaken be sproken worden. Moeilijkheden De Nieuwe ('ompagniebrug Donderdag aanvang gemaakt iftet den bouw van een nieuwe brug aan de Oosterhaven woordigheid van B en W. eenige ambtenaren en Ir. Bizlen werd door laatstge noemden heer namens de directie v. Zuiderzee werken het woord gevoerd, dat beantwoord werd door wethouder A Sluis Hierna werd de 16 M Isnge paal door het personeel van aannemer Visser uit Lemmer In den grond geheid. keurde poters. De heer T> Laan spoorde de te lers van vroege aardappelen aan om leder jaar frissche poters te nemen Eerste nabouw van eigen geteelde poters kan al niet meer, de kos ten zullen wel iets hooger zijn, maar daar tegen over staat een grootere opbrengst. Is dit een maal een paar jaar volgehouden, dan zullen goe de resultaten bereikt worden. Vervolgens kwam ter sprake de vergadering te Haarlem, waar gesproken zal worden over Bier- teeltaangelegenheden. Als laatste punt van de agenda kwam ter sprake de potersbewaarplaats. De besturen van de verschillende standsorganlsaties hadden met het bestuur van de Zuiderkogge en met B. en W. dit punt besproken De secr. deelde mede, dat, aangezien er nog maar twee biljetten waren ingekotnen. met een aantal van ongeveer 400 bakken, de animo niet groot was. De heer C. Ruyter vroeg, of het de bedoeling is om de aardappelen en de bollen in een afzonderlijke plaats onder te brengen. Vol gens het bestuur Is dit Inderdaad het geval. Vooral voor de kleine tuinden 4a «en bewaar plaats van groot poters éérst in di t»evo len. Het bestuur deelde verder mede, dat de circulaires tot en met 10 Juni kunnen worden Ingezonden. Door de bollenkweekers werd de wensch ge- ult, om de doorgedraaide bloembollen eerder te laten vermalen. Een en ander zal besproken worden op de algemeene vergadering van bloem- bol leak weekers De voorzitter dankte hierna de aanwezigen. waarna de vergadering werd gesloten. L. T. B.-excaraée Zaterdag gaat de L. T. B.- afdeellng alhier op excursie naar de Wlerlnger- meer. Het vertrek is bepaald op 's namiddags 1 uur vanaf de R. K. kerk terwijl de thuiskomst bepaald is op des avonds 9 uur. „De onzichtbare troubadour" en „De zoon Tarzan” In het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). Vergadering L.T.B. De afdeellng van den L.T.B. hield in het lokaal van den heer A. Kaarsemaker een algemeene vergadering, on der voorzitterschap van den heer O. Laan Jbz De voorzitter deelde mede, dat de plannen voor een centrale aardappelpootersbewaarplaats reeds zoover gêvorderd zijn, dat bouwterrein be reids van de wed. v. Velsen aan den Nieuwen weg Is aangekocht. Volgens de exploitatiebe- grootlng zal het bewaarloon bedragen 10 cent per bak, wanneer alleen aardappelen worden ingebracht; wanneer ook bloembollen worden ingebracht, zal het bewaarloon hiervan 121.', cent bedragen, dus gecombineerd. Momenteel zijn 3000 bak opgegeven en mocht dit getal oploopen tot 5000 dan wordt het bewaarloon ook lager. Door de N T.B. zijn reeds bereids 1200 bak ken toegezegd; er kunnen niet meer dan 6000 bakken worden geplaatst. Na ampele bespre king, waarbij werd medegedeeld, dat het ge bouw 30 bij 10 meter groot moet zijn en naar raming f 8100 zal koeten, werd besloten tot stichting over te gaan. Naar aanleiding van de circulaire omtrent sierteeltaangelegenheden werd op voorstel van den voorzitter besloten het geheele bestuur af te vaardigen. Medegedeeld werd dat men zich voor zomer- kunstmest (chlll-kalksalpeter) en pappoeder voor het besproeien van aardappelen kan ver voegen Mj den secretaris, den heer C. Weet, op de bestelavonden Maandag en Vrijdag. Nog werd medegedeeld, dat het uurloon van de sorteermachine is verlaagd van 50 op 40 cent. Naar aanleiding van een circulaire van de cpgerlchte keurlngsvereeniglng 8.A.E.V. te War menhulsen besprak de tulnbouw-vakonderwjj- zer; de heer T3i. Bijvoet, de aardappelselec- teerlng en beval aan serieus selecteeren. Toegezegd werd een bijdrage ter gelegenheid van het jubileum van Mgr. Hulbers, waarna rondvraag en sluiting volgde. De heer Der Kinderen bracht hierna het jaarverslag uit. dat in pesslmlstischen toon ge steld was. Evenwel, er zijn ook hoopvolle kenen, zooals het voorstel tot verlaging accijns op bier en gedistilleerd. Gememoreerd werd het aftreden van voorzitter, den heer Dekker uit Obdam neenige strubbeling is de beer Dekki ker gekozen Dezen functionaris we bereidwilligheid van harte dank gebracht. Ver meld werden de excursie naar Amsterdam en de aanwinst van negen nieuwe leden. De blljartcompetitie is uitstekend geslaagd De winnaars. Nibbixwoud en Obdam. werden gefeliciteerd. Ook In ons gewest worden de pa tronaten misbruikt voor doeleinden, waarvoor zij niet bestemd zijn De vereeniging telt 54 leden, het hoogste aantal tot nu toe. Tenslotte werd dank gebracht aan den geestelijken advi seur, den aeereerw heer Oudejans uit Hoog karspel. die een ware leidsman is, en aan den oud-voorzltter. den heer Dekker, die gedu rende zeven jaar den voorzittershamer zwaaide (Appl) De penningmeester, de heer Haakman. Groo tebroek. bracht het financieel verslag uit. Dr ontvangsten bedroegen 447.47, de uitgaven 34597. aldus een batig saldo van 102 20. Het saldo van 1 Mei 1937 bedroeg ƒ6795. zoodat er in kas f 170.15 Is. Er moeten echter nog verschillende gelden betaald worden. De heer Van Velzen bracht rapport uit. Spr. zei. dat er te veel uitgaven waren. Er moet een andere basis voor de uitgaven gelegd worden. De voorzitter wees er op, dat de ledenwerving veel gelden vorderde. Besloten werd, dat het bestuur deze kwestie zou bezien. De algemeene vergadering van den van Veilingen in West-Friesland werd derdag gehouden in café Hoorn. De voorzitter, de heer Th. Roosje te Groote broek. opende de vergadering met een wel komstwoord. Het deed spr. genoegen, dst alle aangesloten vereenlgingen aanwezig waren. Spr. verwelkomde in het bijzonder den voor zitter der provinciale commissie, den heer Nljssen en den waarn. secretaris. Dan her dacht spr. in zeer waardeerende woorden het overlijden van den heer Klant. Spr. constateerde met genoegen, dat het voorstel van het Centraal Bureau om 1 pet. te heffen ter stimuleering van den afset. in vrij wel geheel Noordholland Is aangenomen. (In stemming). Medegedeeld werd, dat het Centraal Bureau voor de bevordering van den afzet een com missie van advies heeft benoemd. Voor Noord holland hebben daarin zitting dc heeren Klef- fen, N.Scharwoude; Groot. Hem. Roosje, Groo tebroek en Nljssen. Santpoort. Naar aanleiding van de berekening van den kostprijs van 1 H A. aardappelen over 1939, Kring Don- Roskam" te De vreemde «eisoenarbeiders Het bestuur der L. T. B.-afdeeling richt tot de leden het volgende dringende verzoek Nu het drukke seizoen van aardappelenroolen aanbreekt en leder zich weer voorziet van eigen of vreemde arbeidskrachten, vertrouwt het be stuur, dat de leden vreemde arbeiders alléén zullen betrekken via de organisatie. Voor vol doende en goede krachten wordt ingestaan. Het loon is bepaald op f 25 per week, mits men Inhuurt voor 4 weken. Voor korteren arbeids duur dient de helft der reiskosten vergoed te worden. Ernstig ongeval Donderdagavond streeks 7 uur geraakte het zevenjarig soontje van den heer Vis. wonende Torenstraat, spelenderwijs op den hoek Melkmarkt onder een aldaar jMsseerenden auto Met ernstige been - en armbreuken werd de kleine opgenomen en naar het Sn. v Loosen ziekenhuis overgebracht. Waarschuwing. In onze gemeente wordt momenteel propaganda-lectuur aangeboden door een tweetal dames, die zich aanbieden met „een zeer ernstige boodschap, komende van Jehova.” Wij meenen goed te doen, te waarschuwen voor deze propaganda met Christelijk cachet, daar zü uitgaat van den bekenden Wachttoren te Heemstede, waartegen in het bekende vraag- uurtje van professor Otten meermalen stelling werd genomen, daar deze beweging rechtstreeks tegen de Katholieken en Protestanten is ge richt. Men zij gewaarschuwd. Burgerlijke Stand Gebogen: Petronella O M d. van P. G. Karremans en E Koed'oder. Hermanus H„ z van F. J. Tuin en H H. Hooy- man. Greta, d. van en Leo, z. van S. Komalljn- slilpcr en T. Rjjnders. Jan. z. van J. Tonkes en W J. Meurs. Pieter KL. z. van P. Kooijman en Z. Kistemaker. Getrouwd: C. Valenteyn en M aH. J. Waker en D Langendijk belang, omdat deze, veelal ^e --Jen kuil bewaren en dit. is niet vorderiljk voor de kwaliteit van de aardappe'-' Huldiging StedelUk Musiekkorps Donder dagavond had een muzikale rondgang van dit orkest plaats in vertiand met de behaalde 1ste prijzen op het muziekconcours te Soest. Met volle bezetting trok onder de vrooljjke tonen de muziek door de stad, wat vanzelfsprekend veel publiek trok. Na afloop van den niarsch trok men naar het stadhuis waar het corps door B en W ontvangen werd. Burgemeester Haspels zeide om het volgende: Onwillekeurig komt de vraag op waarom uw corps officieel op het stad huis wordt ontvangen. Dit is veelal gebruike lijk bij congressen! Maar hiertoe is een ge gronde reden. Na de schooit resultaten op Hemelvaartsdag in Soestdljk behaald, hebt u dezen rondgang door de stad willen doen. Uw corps heeft in Nederland een goeden naam, vandaar willen wjj u van harte gelukwenschen Bovendien stelt gij steeds uw diensten be schikbaar aan het gemeentebestuur. Mr Bomans heeft om verrast gestaan bij de ope ning van de Koepoortsbrug dat Enkhuizen zulk een goed corps bezit. Na nog even aan. het as. gouden jubileum herinnerd te hebben, eindigde de burgemeester zijn toespraak. Namens het Stedelijk Muziekkorps dankt de heer Vingerhoed, voorzitter, voor de officieele ontvangst Wij hebben de laatste maanden vele moeilijkheden gehad bjj de voorbereiding voor het concours Maar niettegenstaande dat. moch ten wjj 3 eerste prijzen behalen. En door deze ontvangst is de kroon op het werk gezet. Na de dirigent, den heer Fr. v. Diepenbeek ten volle, hulde toegezwaatd te hebben besloot spr. diens rede. Hierna sprak de burgemeester har telijke woorden van gelukwensch tot den heer v. Diepenbeek. Tenslotte werd aan de leden van het corps een koelen dronk aangeboden. wordt men verzocht hiervan het bestuur in kennis te stellen. Het afteekenen der markt- bonnen is noodlg ter voorkoming van moeilijk heden bij uitbetaling. 2. Bij aanvoer van aardappelen dienen de soorten duidelijk aangegeven te worden. G*l- dersche Schotschen mogen niet voor Emtelingen verkocht worden, tevens wordt gewaarschuwd tegen het „opmaken” der aardappelen. Het is aan te bevelen goed toe te zien, dat zich geen groene, halve of te kleine aardappelen in de partij bevinden, daar de U. C B.-contróle streng zal worden toegepast en afkeuring en boete het gevolg zouden zijn. 3 Met Ingang van heden. 9 Juni, is de maat voor geelvleezlge aardappelen voorlooplg vast gesteld: Drielingen van 26 tot 36 m M Groote van 34 tot 50 c.M Bonken van 45 en daarbo ven. Kriel beneden 26 m.M Alles vierkante maat Hoewel heb voorlooplg niet verjtllchtena is de Bonken er uit te houden, wordt een ieder die mooie partijen kan aanvoeren, aangeraden de Bonken afzonderlijk te verkoopen. doch dan ook op maat sorteeren, dit In "t belang van den blnnenlandschen handel. Door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale is de verplichting opgelegd, de aangevoerde pro ducten vóór den verkoop te doen keuren, het geen zoo practlsch mogelijk zal uitgevoerd wor den. De eventueel doorgedraaide aardajjpelen dienen voor de kulling gekeurd te worden op gewicht en kwaliteit. 4. Drielingen, welke by aanvoer blijken ge rold te zijn, in plaats van met de hand gesor teerd, moeten als afwijkend verkocht worden. Kriel moet op de maat van centsrol aangevoero worden, anders blijven deze onverkocht. 5 81aboonen: Van iedere partij zal een zak voor monster worden uitgestort De aanvoer geschiedt gesorteerd, met dien verstande, dat In de le soort geen te kleine, te dikke of roes tige mogen voorkomen. Partijen, welke door slechte sorteerlng of verwaarlooelng niet aan de gestelde kwalitelta- eischen voldoen en sis „stek" geveild moeten sorden en daardoor niet den gestelden mini mumprijs kunnen opbrengen, moeten volgens voorschrift door de veiling worden ingenomen en vernietigd en er mag geen uitbetaling voor geschieden Eigenheimers, niet geteeld op een Tuinbouw- teeltvergunnlng, mogen tot nadere aankondi ging niet geveild worden, ook de soort Bintje niet. Het is verboden aardappelen bulten de veiling te verkoopen. Iedere aanvoerder Is verplicht te aorgen. dat het getal balen, op het marktbord aangegeven, juist is; het meerdere getal wordt niet door den kooper af genomen en voor het tekort zal 1 boete per baal geheven worden. Witvleezige aardappelen mogen tot nadere aankondiging niet worden aangevoerd. Den laden wordt in eigen en algemeen be lang ten sterkste gangeraden. indien via Pers en Radio bekend gemaakt wordt, dat sproeien der aardappelen noodzakelijk ts. hieraan direct gevolg te geven. deelde spr. mede, dat een nieuw onderzoek is Ingesteld. waarvan de resultaten nog niet be kend zijn, welke dus den productieprijs kun nen verlagen of verhoogen. Van de opgeheven veiling „Tuindersbe- lang" te Wijdenes was een bericht van bedan ken als lid ingekomen. De secretaris-pennlngmeester. de heer D. Koolhaas. Twisk, bracht verslag uit van de rekening over 1938. De ontvanssten bedroegen 23593 met Inbegrip van het saldo van 159.14. Het eindsaldo over 38 was 136,79. De rekening werd op advies van de heeren Heering. Zwaay en Wlebering, Medembllk, goedgekeurd. De contributie voor 1939 werd bepaald op 10,per mlllioen omzet over 1938 met een minimum van 5, In het bestuur trad de heer A. W v. d. Deure af en werd met op een na algemeene stem men herkozen. Vervolgens was aan de orde de bespreking van de ENKHUIZEN. 8 Juni. Veiling Bioemenlust Aardappslsn: Schotsche groote 5 506 50. kleine Schotsche 5—5.50. kriel 3.50—4.10, Sla 70—80 et. per Ï00 krop. ■NKHUIZKN. 8 Juni. Aan den Gem. Vloehef- slag werd aangevoerd door 32 vaartuigen met 4800 pond Koraal 2023 5 cent, door 22 vaar tuigen 2600 pond Ltjnaal 2438.5 cent per pond. MEDEMBLIK. Juni Velllngever „8t. Joref”. Aardappelen: Groote Muizen 3 353.75, kleine Muizen 3.353.55 kriel 2.40—2.75. BOVENKARSPEL. 8 Juni .De Tuinbouw” 3700 baal aardappelen: Schotsche fijne 335 3.70. kleine 3 153 55. kriel 2-503 10 per baal. HEM (Zulder-Kogge). 8 Juni. Aardappelenvel- Ilng. 30 aanvoerders. Schotsche grof 6 106.60. middelbaar «60—740. kleine 550 -8 70. kriel 4.80- -5.70. AMSTERDAM. 9 Juni Aardappelmarkt. Groote Muizen 758. kleine Muizen 67. Malta’s 10.5 13 cent per kg Overige prijzen onveranderd. Aanvoer totaal 145000 kg. UITHOORN. 8 Juni. Op de kaasmarkt werden aangevoerd 18 partijen (930 stuks) Ooudache kaas: le soort met R M. 21 5023 2e soort met R M. 19.0021. Handel matig. TER AAR. 8 Juni. Centrale Veiling Peulen 0 60— 1 «5. Doperwten 0 90160. CajTucljnera 1552. Tulnboonen 1951.80, Snijboonen 290 3.80, Dubb. Stamboonen 5 40 HOOFDDCRP, 8 Juni. Granen en Zaden. (Boe- rennoteertnggnRogge 7.758 20, Chevalier Gerst 8.258.50. Wlntergerst 7.758, Haver 7 7.30. Dulvenboonen 13.0014, Paardenboonen —9.25. Groene Erwten 9.7610 25. Gele Moeterd 18 0020. Kanarlezaad 77 50. Karwijzaad 33 00 33. Blauwmaanzaad 25 0026. Per 100 kg. HAARLEM. 7 Juni. Groentenmarkt. Spinazie 2535 cent. Sla 2535 cent. Andijvie 2050 ct., Postelein 1015 cent per klat. Bloemkool 1026. Komkommers 48 cent per stuk. Wortelen Il ls. Prei 1017. Rabarber 8—11. Radijs 1.5—2., cent per bos. Heerenboopen 6070. Snijboonen 50—60, Aardbeien 110140. nieuwe aardappelen 714. Malta-asrdappelen 1020 cent per kg. Te Amsterdam Is onder leiding van den secre taris van den Noord-Hollandschen Bond van „het Wlt-Gele Kruis", burgemeester Butman Meyer, een bijeenkomst gehouden van de secre tarissen der plaataeltjke Wlt-Gele Kruisvereent gingen in Noordholland. waarbij verschillende onderdeden van het Wlt-Gele Kruiswerk In be spreking kwamen en over eenige vraagpunten van gedachten werd gewisseld. Bijzonder punt vair bespreking maakte uit de plaatselijke actie, inzonderheid de ledenwerving. Uit de besprekingen bleek, dat doeltreffende propaganda onder de katholieken, dle-nog niet bij het Wlt-Gele Kruis zijn aangesloten, veel succes oplevert. Zoo steeg in Volendam het ledental In 1 jaar tijds met 233, In Heemstede met 60, in Ouderkerk met 85. De aandacht werd gevestigd op de z.g. Wlt- Gele Kruls-Zondagen, waarop onder alle H.H. Missen een predikatie wordt gehouden over de principieele beteekenis van de katholieke ge zondheidszorg, het verspreiden van vlugschrift- jes, propaganda-circulalres met huisbezoek en het benutten van overig propaganda-materlaal, hetwelk bij het bondssecretartaat verkrijg baar is. Besloten werd, behoudens goedkeuring der betrokken instanties, in het tijdvak van Zondag 17 Sept, tot Zondag 1 October een gezamenlijke actie in alle afdeelingen te voeren tot vermeer dering van het ledental. Vanwege den bond zullen propaganda-rijmpjes en teekeningetjes, die bepaalde onderdeden van het werk belichten, zooals' wijkverpleging, kraamverzorglng, t.b.c.-bestrijding e.d. worden gepubliceerd De secretaris-generaal. mr. J. de Vree ze te Utrecht, besprak vervolgens nog de opleiding van katholieke vrouwen en meisjes tot helpsters by het Roode Kruis in oorlogstijd. In verschei dene grootere plaatsen, waar katholieke zieken inrichtingen gevestigd zijn, is het Wtt-Gele Kruis reeds met de organisatie van de opleiding begonnen. Het ontstellend tekort, dat speciaal In de vesting Holland bestaat aan Roode Kruis helpsters, maakt het noodlg. dat ook in andere plaatsen de opleiding ter hand wordt genomen. Ten slotte wedden ter bijeenkomst nog mede- deelingen gedaan omtrent bepaalde onderdeelen van het bondswerk en werden eenige plaatee- lyke aangelegenheden besproken. Zwaag; C Ligthart. Hem; J. J Lutterot, Blok ker; C. Mak. W.-Blokkïr; 8. Kramer, Warder. C de Moei, Hem; H de Moei, Hem; J. A. de Moei, Venhuizen; Th. J. Mo. Wervershoof; H Molkenboer. Purmerend; N L Mooy, Beem ster; J. W v d Nes. Ursem; C. Obdam. Hem; J Ootjers. Berkhout; P. 8 Oudejans. Beem ster; C Peerdeman, Wervershoof; J. Peerde- man. Bovenkarspel; P. Potveer. Obdam; W. Potveer. Obdam; A Pronk. W.-Blokker; M. M. Winkeler, Hoorn; N Renekens. Hoorn; A Reu’. Grootebroek; F Roffel. Andyk; C. J. Rood Grootebroek; A D Ruiter, Enkhuisen; J. Ruy ter. Zwaagdyk; G. B J Schermer. Hoorn; J. Schipper. Venhuizen; Th J. Schouten. Zwaag, J N Smit. Grootebroek; P. N Smit, Bplerdyk; A. A 8tad*gaard. Obdam; J P Stam. Hoorn: J. Struik. Enkhuisen; L. Takken. Boven- carspel; J. G. Wyte, Splerdyk; P. N WUte, Spierdijk. ,X>e onzichtbare troubadour" en „De zoon van Tarzan” in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 Jaar). 8 uur: Raad Bovenkarspel. Na het Lof te Bovenkarspel, jaarvergaderiiw in ri* rltaha flncmltih Tkr flAhaAnreari kelen van meer bykomstlgen aard Is door over leg en begrip veel te bereiken. Gezamenlijke reclame en bestellingen zijn inogelyk. Op de vergaderingen kan men leeren van elkanders ervaringen Men kan het ultei- lyk der zaken bespreken en het inrienten vur. toiletten, waaraan in ons gewest een en ander mankeert, onder het oog zien. In en door orgamsa* le kan enkel en alleen oplossing gevonden worden om de bedrliven zxx> veilig mogeiyk te stellen Fovenal Is voor de leden noodlg de katholieke organisatie. Katholieke organisatie levert ons de gele genheid ons te bekwamen in de rechtvaardig heid en liefde Het gemis aan samenwerking moet voorgoed verdwijnen Dat uw organisatie, aldus spr. het dubbele doel, het dienen van dc stoffelijke en geestelyke belangen, op goede wijze mag behartigen Na het dankwoord maakte de heer Haakman een opmerking over de vaste lasten, die op het bedryf drukken. Bil de verdere besprekingen werd gewezen op de onrechtvaardigheid van het heffen van vermakelykheidsbelastlng op radio In café's. Gevrssgd werd ook wsarom het wedersijd- sche lidmaatschap nog niet verplicht was. Geantwoord werd, dat de tyd niet ver meer is. dat het consequent zal worden doorgevoerd Betreffende de de radios deelde hierin wUzlging overheidswege. Tot leden van i den benoemd de heeren Stam en Boon Het voorstel tot aanvulling van het huishou- deiyk reglement met het artikel: Dé werk zaamheden van secretaris en (of.) jjennlng- meester kunnen worden verricht door een door de algemeene vergadering aan te stellen per soon. werd vervolgens aangenomen. Besloten werd dat de heer Der Kinderen als secretaris biyft optreden BU de bestuursverkiezing werd de heer A. Haakman, die periodiek aftrad, herokzen. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering werd na een tweetal stemmingen benoemd de heer Der Kinderen. Na eenige bespreking vonden de voorstellen om een gezameniyk bezoek te brengen aan de Bondsvergadering te Eindhoven en/of een ex cursie te houden, geen by val. De volgende vergadering zal gehouden wor den by den heer Stadegaard. Obdam. Nadat de 'rondvraag, waarin nog kwesties werden aangeroerd gehouden volgde sluiting. Hierna vereenlgden de aanwezigen enkele leden hadden hun dames meegenomen zich aan een gezameniyke .koffietafel, waarna het Lof in de parochiekerk te Weere werd by ge woond. 's Avonds bleef men nog geruimen tyd gé- telllg bUeen. Neuvel alhier.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2