NATIONAAL CENTRUM Olijloli voor een van Uitgaven der gemeenten de volksgezondheid f „België voert een politiek onafhankelijkheid” /natuuhlük& schoonheids middel Halifax De rede van KLARE UITEENZETTING VAN PIERLOT Bespreking uitgebrachte praeadviezen De groote uxiarde der prophylaxe sterk beklemtoond VRIJDAG 9 JUNI 1939 „levensruimte” in 0 Ten volle toegewezen DE NIEUWE TARIEF WET Boschbrand te Ede Tydelyke voorziening te wachten? Weer de brandende sigaret? De 0-16 naar Soerabaja •«a Kan au» kSTUI,JI Apostolisch vicariaat Padang naar Medan? 3% pct. leening Fransche republiek De betrekkingen met Nederland Vliegtuig zet twaalf huizen in vlammen BRAND E1SCHT ZES MENSCHENLEVENS TWEE ARBEIDERSWONINGEN IN DE ASCH GELEGD Almeloosche brandweer kon weinig redden Vluchtelingen om geloof en ras Kinderen worden binnenkort in gezinnen ondergebracht BATAVIA. Juni (Aneta). Da O-M ia gisteren naar Soerabaja vertrokken. Wy zullen slechts de wapenen op nemen by een aanval, dip recht streeks onze levensbelangen bedreigt Beslissing na Europeesch verlof van Mgr. L. Brans ,Mars vlieger diefstal beschuldigd Het transpireeren van oksels, voeten en andere lichaamsdeelen wordt door Purolpoeder tegengegaan en het stukloopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdrogend en reuk wegnemend. Bussen 40 en 60 cent. By Apoth. en Drogisten. De behoefte aan Echter geen militair verbond Wat een militair verbond aangaat, antwoord ilt in de eerste plaats dat er, om bet te sluiten, twee partijen EEN AARDIGE VERRASSING VOOR DE KINDEREN I bezuiniging. Amsterdam en Schiphol ▼oor en voor van en. e$n vergrooten. om hei volken, gemeenschap te machine naar en ons<iMUiEelUkhrkMpoliti« O l van B M W ST. BRIEUC, 8 Juni. Bij een brand in een drukkerij te Chateaudren zijn elf perso nen door ultstroomende gassen bedwelmd. Zes hunner zijn overleden. De toestand der overig* vijf is ernstig. Tav. de ziekenfondsen betoogt spreker, dat dese Inderdaad van groot belang zijn voor de bevordering der volksgezondheid, het is echter de vraag in hoeverre deze in verband staan met het heden behandelde probleem. 8pr. wijst op het princlpieele verschil tus schen ziekenfondsen en ziekenhuisverpleglngs- venekeringen. Op dit laatste terrein is door do De hoofdvaak van de beide praeadvieaen. de kernkwestie, Is gelegen in <t naar voren brengen van de groote waarde van de pro- phylaxe. van den Ten aanzien van de kwestie van de school artsen Wijst Dr. v. d. Berg erop, hoe de over heid die de kinderen verplicht ter schole te gaan tevens de verplichting op zich deze kinderen tegen ziektengevaren schermen. Daarna krijgt Dr. VAN DEN BERG, de eer ste praeadviseur. de gelegenheid den verschil lenden opponenten te antwoorden. Allereerst geeft hy eenlge aanvullingen en errata op zijn praeadvies. De menschen zijn in deze dagen geneigd te zeggen, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik deel dit standpunt niet (toejuichingen). Als het er ooit toe mocht komen, heb ik niet den minsten twijfel omtrent het eindresultaat. Doch ik kan moeilijk gelooven. dat met het zekere vooruit zicht van verzet, in het bewustzijn van de vree sdij ke gevolgen en bjj het verlangen van alle volken naar vrede en de bereidheid van alle vol ken de zaken door onderhandelingen geregeld te zien, zjj die zich geneigd mochten voelen een be slissing door een oorlog te riskeeren. zoo zy zich eens wilden vergewissen van de goede trouw van hen. met wie zij te doen hebben, niet van oordeel zouden zijn dat het verstandiger en voor- deeliger is door onderhandeling de moeilijkheden op te lossen, die onvermijdelijk ontstaan bjj het regelen van eischen en bjj het voldoen aan de behoeften van een voortdurend wijzigende we reld. BOSTON. 8 Juni (AJiP.). Cheston Eshel man, die Woensdag op zee werd opgepikt nadat hy met zjjn vliegtuig, waarmede hy „naar Mars wilde vliegen" omlaag was gestort, is in staat van beschuldiging gesteld wegens diefstal van het vliegtuig. Een mooie, jeugdige teint is een eerste ver- eischte wanneer men als vrouw wil behagen. Pas daarom ook de Palmolive-schoonheidabe- handeling toe. Duizenden vrouwen hebben deze raad opgevolgd; zjj zjjn er eiken dag nog dank baar voor. Volg haar voorbeeld. Na korten tjjd zult U reeds het resultaat bemerken. zoo ver- gewicht in regeling te is Hij betoogt vooral het belang van de uitvoe ring van statistische berekeningen op het ge bied der volksgezondheid. Deze sullen van zeer groot belang blijken te zijn. Donderdagmorgen werd In „Krasnapols- ky" te Amsterdam de zeer druk bezochte algemeene jaariyksche vergadering van de Vereeniging van Ned Gemeenten voortge zet. De vergadering werd ten deele bijge woond door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland Ten aanzien van de mogelijkheid van een internationale conferentie, die als oplossing wordt voorgesteld, veroorloof ik mij, er twij fel over uit te spreken, of zulk een conferentie op zichzelf een middel tot herstel biedt. neemt, te- be- Wat moet men doen met de werkloozen. die de premies voor de ziekenfondsen niet kunnen betalen? Wellicht is het beter voor de werklooeen de ziekenfondsen te doen overgaan in gemeente lijke verzekeringen. De toestand der gebitten ia van dien aard, dat tandheelkundige prophylaxe niet alleen wenscheiyk maar ook geboden is De invoering van schooltandheelkunde zal hier vooral ver betering kunnen brengen. De vergadering wordt daarna door burge meester Verdijk gesloten. Na een gemeenschappelijke lunch In Pavil joen Apollo werd des middags een interessante excursie gemaakt naar het nieuwe Boschplan van 1JEDAN, 8 Juni (Aneta). De „Sumatra Post” meldt, dat, behoudens goedkeuring door het Vatlcaan, het neer waarschijnlijk Is. dat in 1M1 het apostolisch vicariaat van Padang naar Me dan wordt verplaatst, zulks In verband met de aanwyring van Medan als hoofdplaats van het gouvernement Sumatra en met de toelating der missie in de RataHanrUn Ben definitieve beslissing val vallen na het ■uropeesch verlof in 1940 van den apostolischen vicaris, mgr. L. T. Brans O- M. Cap. FRANKFORT a.d MAIN, 8 Juni (DUB.) Bjj een vliegongeluk, dat zich Woensdag Gelnhausen heeft voorgedaan. Is het vuur van de brandende machine naar twaalf huizen oveigeslagen. Behalve de om het leven gekomen drie leden der bemanning zijn nog drie bewoners van de In brand geraakte huizen gedood. Zes bewonen werden zwaar en honderd licht gewond. Donderdagavond om acht uur brak brand uit in het Edensche bosch, dat eigendom is van graaf Bentlnck. De brand woedde op 500 meter afstand van het hotel JDe Driesprong.** De krachtige noord-oostenwind deed aanvankelijk het erg ste vreezen, doch door het snel ingrijpen van de boschbrandweer van Ede, die geassisteerd werd door burgen uit den omtrek, kon de brand beperkt worden tot eenlge honderden vierkante meter vliegdennen, welke in vlammen opgingen. De vermoedelyke oorzaak van den brand is het achteloos wegwerpen van een brandende >saret. Ik masseer mjjn gezicht, hals en schou ders. tweemaal daags 's morgens en *a avonds met het donzig schuim van Palmolive, de oltyfolie-zeep. Niets over treft dit natuurlijke middel. Het reinigt de porikn en verzacht de huid, waar door ik de teint der jeugd heb behouden. slaande, gaven te Niet alle Duitsche eischen komen in aan merking voor een bespreking aan de con- ferentietafel en Engeland verlangt slechts om streden eischen geregeld te zien op een basis, die een duurzamen vrede kan verzekeren. Zelfs indien ingezien wordt, aldus vervolgde Halifax, dat aan nieuwe daden van agressie te gen de onafhankelijkheid van Europeesche sta ten zoo noodig met wapengeweld tegenstand zal worden geboden, kan niemand veronderstellen, dat het bevredigend of zelfs maar mogelijk zou zijn, dat Europa tot rust komt zoolang de Euro peesche regeeringen verdeeld zijn in groote vjjandig tegenover elkaar staande groepen en dat de landen in een soort van labiel evenwicht zouden blijven, terwijl hun volken langzaam ver armen onder den last der bewapening en de stagnatie in den handel, die er zeker het resul taat van zal zijn. De Britsche regeering wil be slist het punt bereiken, waarop internationale geschillen tot voorwerp kunnen worden gemaakt van kalme, onbevooroordeelde onderhandelingen. Bij de meeste problemen, die regeling behoe ven. is sprake van In strijd met elkaar zijnde eischen. van elk waarvan met een zeker recht gezegd kan worden, dat zjj een zekeren grond slag van billijkheid hebben, en geen waarvan volkomen kan worden ingewilligd als rekening gehouden wordt met een niet minder sterk geval aan den anderen kant. In zulk een geval is het volkomen duidelijk, dat geen rechtvaardige rege ling kan worden bereikt, tenzij beide partijen zulks wenschen. In verband met de vraag, of het moguljjk aal zijn de nieuwe Tarlefwet nog tijdig vóór bef verstrijken van den in het wetsontwerp gestel- den termijn in het Staatsblad te krijgen, over weegt de regeering. naar in parlementaire krin gen verluidt, de indiening van een noodwetje, waarbij de in de Tariefsmachtiglngswet bepaal de termijn van aes maanden zal woeden ver lengd. Binnenkort zal uitvoering worden gegeven aan het voornemen, dat bjj de Regeering reeds eenigen tjjd in overweging was. n 1. om de kinderen beneden de 14 jaar. behoorende tot de vluchtelingen om geloof en ras. welke tot dusver naar kolonies of vacantiehuizen waren gezonden, onder te doen 'irengen in gezinnen by deze gelegenheid aan de verklaringen, die in Februari j.l. heeft (Vervolg van pag. 1) Doch, zoo verklaarde Halifax als deze pro blemen door onderhandelingen moeten worden opgelcst. moet er aan belde zijden goede wii zijn en bereidheid, rekening te houden met het standpunt van den ander en te geven zoowel als te nemen. Er moet van beide kanten de overtuiging heerschen, dat het woord vanyden ander zal worden nagekomen. Is het te'vecl te hopen, dat in deze twintigste eeuw, het den volken van Europa en hun leiders mogelijk zal zijn, deze vrjje omstandigheden tot stand te brengen en aldus het woord .agressie" uit het woordenboek van Europa te schrappen? Naar wy vernemen, zullen de Inschrijvingen op de hier te lande uitgegeven f 25.000.000 obli gation der 3 3/4 pet. 8-jarige buitenlandsche leenlng der Fransche republiek ten volle wor den toegewezen. Het ter Inschrijving aangebo den bedrag is nagenoeg geheel geplaatst. gemeente meer mogelijkheid tot dan op het eerste 8pr betoogt vooral ook hoe men zich steeds moet aan passen bjj regionale en plaatselijke omstandigheden. Een groote differentiatie ia noodig Er zijn vele verschillen tusschen ge meenten en streken onderling, ook ta v. de Volksgezondheid. De verlengde levensduur is te beschouwen als indicator van den beteren ge zondheidstoestand. en deze beteekent op zijn beurt een verlaging der gemeentelijke uitgaven. De tweede praeadviseur Dr Horst krijgt dan het woord. Waar het meerendeel der getnaadrte opmerkingen reeds door zijn voorganger beantwoord, kan spreker kort zijn. dierbaar vaderland." Zelfhandhaving, natio nale eenheid, alles, waarin een klein land groot kan zijn; Nationaal Centrum wil het bevorderen en stimuleeren en propageeren. Vandaar, dat de minister-president Z. Exc. H. Colün op de eerste pagina van het pro- paganda-nummer verklaart, dat het pogen van het „Nationaal Centrum" niet slechts belangstelling, maar ook daadwerkeiyken steun verdient. Wij. katholieken, kunnen en moeten als trouwe vaderlanders, verknocht aan het Huis van Oranje en In het zeer levendig besef van onzen nationalen plicht en nationale verantwoordelijkheid, in den geest van de nieuw* gemeenschap en stre vend naar geestelijke en moreele herbewape ning. onze plaats Innemen temidden der oprechte Nederlanders, die op de bres sprin gen voor het behoud en de versterking van onze volkskracht In den ruimsten zin des woords. van onze meest waardevolle histori sche en cultureele tradities, van onze karak tervaste onafhankelijkheid en zelfstandigheid, ook op geestelijk gebied. Dat bij een derge- lljk gemeenschappelijk nationaal streven als „Nationaal Centrum" voorstaat zich dingen kunnen voordoen, die grond voor critiek opleveren, het over geheel ons land versprei de propaganda-nummer bewijst het. Immers, niet iedereen zal b.v. de volgende dilettantis tische opsomming en rangorde van namen In de volgende zinsnede als bewijs van dat, waarin een klein land groot kan zijn, voor zjjn rekening willen nemen; „Mannen als Vondel. Hooft, Breeroo. Coster. Helnsius. Van Maerlant, Potter, Houwaert. Catz, Huygens, Van Meeteren. Wagenaar en onder de lateienVan Deyssel, De Genestet, M u 1- tatull (Douwes Dekker), Perk. Blok, Bos boom—Toussaint. Kloos. Top Naeff, Van AmmersKtiller. enz., enz. blijven onver gefelijk In de herinnering van een leder onzer voortieven en vormen een sieraad van de Nederlandsche dicht- en schrijfkunst”. In dezen vollen volzin wordt te veel nationale eer aan Multatuli en te veel litteraire eer aan den schilder Paulus Potter gegeven. Weinig gelukkig, ofschoon goed bedoeld, is ook de woordkeuze In het persbericht ter propaganda van het nieuwe orgaan, waarin gezegd wordt, dat de Nationale-Centrum- Beweging ten aanzien van politieke en gods dienstige meenlngen volkomen neu traal staat en zich op het standpunt stelt, dat zij uitsluitend beoogt, iedereen er toe te brengen zich, met terzijdestelling van welke gezindheid ook, in de eerste plaats Neder lander en warm aanhanger van het Oranje- Vostenhuls te gevoelen. Juister whre het oJ. geweest te verklaren, dat de Nationale Oentrum-Beweglng zich volkomen afzijdig wenscht te houden van den strijd van poli tieke en godsdienstige méeningen en zich op het standpunt stelt, dat zij uitsluitend beoogt iedereen er toe te brengen zich Nederlander en warm aanhanger van het Oranje- Vorstenhuls te gevoelen. Maar terwille van zulke bijkomstigheden mag men de groote lijn, die Nationaal Centrum trekken en volgen wil, niet uit het oog verliezen. Zou men dat wél doen, dan zou men blijk geven van een kleinheid, waarin ons kleine land wel eens te groot is geweest. De geestelijke vaders ervan worden ook geleid door de groote sympathie, die be staat tusschen de beide volken, welke geschapen zijn om elkaar te begrijpen en die door een groote gemeenschap van aspiraties, zoowel als door de vriendschap, die hun dynastieën verbindt, steeds meer tot samenwerking neigen oorlog al of niet vermijden? vroeg Pierlot. De minister zou dit niet durven zeggen, doch het was hem naar hij zeide voldoende, dat zij deze mogelijkheid inhield en een kans bood, die hij niet aarzelde een waarschijnlijkheid te noemen. Het zou, aldus Pierlot, een dwaas heid zijn, ervan af te stappen. In behandeling kwamen de praeadviezen. uit gebracht door dr. C. van den Berg, dlrecteur- generaal van de Volksgezondheid, en dr. M D. Horst, directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te Leiden. De vergadering werd geopend door den wn. voorzitter der vereeniging. den heer Verdijk, waarna diverse opponenten de gelegenheid kre gen den praeadviseur vragen te stellen. Het eerst verkreeg het woord burgemeester KROL, die eenlge bezwaren, over de ziekenhuls en gestichtsverpleglng naar voren bracht en speciaal wees op de bezwaren voor de werkloo zen. om de premies voor de ziekenfondsen te betalen. Dr FREIJSTER. dir van den G. O D. te Rotterdam, bracht de waarde van de prophy laxe naar voren. Hij waarschuwt tegen een te vergaande zuinigheid, die ook hier de wijsheid zal bedriegen. Uitgaven ter bevordering van de volksgezondheid eischen weliswaar kosten, doch blijven zij achterwege, dan zal later de curatieve verzorging blijken nog meer kosten met zich te brengen. Spreker onderschrijft het pleidooi van dr. v. d. Berg voor schoolartsen en preventieve tand heelkundige zorg volkomen. Hij wijst op de gunstige ervaringen met gemeente-artsen Vrije artsenkeuze Is volgens hem niet veel meer dan een leuze De heer BEAUMONT, burgemeester van Oen- dringen, wijst op de belangstelling allerwege de volksgezondheid. Ook hy brengt het groote belang van een schoolartsendienst naar voren. De Opnieuw woedde een hevige brand te Alme- loo. waardoor twee arbeiderswoningen in de Westerstraat vrijwel totaal uitbrandden. Omstreeks kwart voor acht bemerkten woners, dat het dak brandde van het perceel Westerstraat 5. bewoond door de familie Roe- lofs. Aanstonds daarop sloegen de vlammen uit het dak, waarna ook perceel 7. bewoond door de familie Drosten werd aangetest. In zeer korten tijd stonden beide panden In lichter laaie De politie was eerst met haar spuit ter plaatse, terwijl later de brandweer verscheen, waarop het vuur van verschillende zijden werd aangetast. Het bleek spoedig, dat van beide per- ceelen weinig te redden was. Uitbreiding dreig de naar den margarinehandel van de firma Kui pers. waarvan het dak vlam vatte. De politie forceerde zich toegang tot dit perceel en haalde een gedeelte ’in den voorraad margarine en vet naar bulten, evenals den voomaamsten kan- toor-lnventaris. Gelukkig slaagde de brandweer erin het vuur te beperken tot de belde arbei derswoningen, die vrijwel geheel uitbrandden. Een gedeelte van de meubelen te in veiligheid gebracht. De woningen zijn eigendom van den heer Evers te Delden. De Inventaris was ver zekerd Voor de derde maal op dezen dag tad de Almelooache brandweer dienst gedaan. De garanties we.ke ons gegeven zijn door Frankrijk, Engeland en Duitschland. houden geen wederkeerigheld in. Wij hebben geen po litieke of militaire bondgenootschappen geen andere contractueele verplichtingen op dit gebied, dan die welke op ons rusten als lid van den Volkenbond. Wat artikel 16 van het Volkenbondspact betreft, kan niet betwist worden, dat ieder lid van den Volkenbond in elk bepaald geval zelf kan beslissen, of door gang door zijn grondgebied al of niet moet worden verleend ationaal Centrum is ontstaan uit den [XI nood en de gevaren van onzen tijd, A 1 maar het is gefundeerd op de oude historische, cultureele en geestelijke waar den van ons land en ons volk, waaroen en verworvenheden, die behouden en vermeer derd moeten worden, thans en in de toe komst. Het wil ons volk en ons land van een gezond nationalisme onder de hooge en vereerde leiding van Oranje doordringen om het sterk te maken in fiere zelfbewustheid zonder aanmatiging of zelfoverschatting en in een karaktervolle, vrijwillige en vrije eenheid, waarin Ieders eerlijke godsdienstige overtuiging ten volle geëerbiedigd en ieders eerlijke godsdienstige overtuiging ten volle •recht gedaan wordt. Het wil de uitspraak van H. M. de Koningin, welke op de eerste pagina van het propaganda-nummer staat afgedrukt, als adagium voor zijn actie nemen, *J. de uitspraak; „Als één en ondeelbaar volk zullen wy handhaven, de handen ineen teneinde onze beste krachten en wyden aan het welzijn van ons „Onze eenige wenach," volgde Halifax, „is al ons schaal van vreedzame werpen. Doch de tijd is voorbij, waarin de onafhankelijkheid Europeesche naties kan worden ver nietigd door eenzijdig optreden en het is duidelijk, dat iedere poging, dit toch te doen, op uitgebreiden en vastberaden tegenstand zal stuiten. Doch, mits de onafhankelijkheid der naties erkend wordt, is de Britsche regeering niet alleen bereid, doch ook verlangend, het geheele vraagstuk van den economischen „Lebensraum” onder de oogen te zien, niet slechts voor Duitschland, doch voor alle Europeesche naties.'* De minister besprak vervolgens de betrek kingen met Nederland en ging hierbij uit van de vrees, die de openbare meerling sedert eenigen tyd koestert voor een mogeiyken in val in Nederland. Indachtig aan de overeen komst tusschen de gevaren en belangen, zeide Pierlot, zouden sommige onzer medeburgers gaarne hebben gezien, dat wjj een militair verbond met onze Noorderburen sloten, in dier voege, dat, zoo één der beide landen wordt aangevallen, bet andere te hulp sou moeten komen. Ook zou men willen, dat de regeering verklaarde, dat zjj in een dergelyk geval doortocht over Belgisch grondgebied zou verleenen aan buitenlandsche troepen, die dezen doortocht zouden verlangen om Neder land hulp te bieden. Deze voorstellen worden niet alleen Inge geven door de zorg voor het belang van België. noodig zjjn herinner ik de heer Patjjn afgelegd. De houding van de regeering van Nederland is verstandig en zij wordt ingegeven door dezelfde zorgen als die welke ons bezig houden. Laten wjj ons ook hier ervan weerhouden, vooruit te loopen op de toekomst wellicht onnoodig, de kansen om conflict te worden betrokken, te heer DE KONING, burgemeester Zwartsluis, prijst de ruime opvatting der prae- adviseurs. Hy vraagt zich af. hoe de gemeen ten op dit moment kunnen komen aan de gel den, noodig om de uitgaven voor de bevorde ring der volksgezondheid te kunnen doen. De heer KELDERMAN, wethouder van De venter. wyst op de belangrijke plaats die de ziekenfondsen In het kader der sociale maatre gelen Innemen. De heer BERKMEYER. burgemeester Onstwedde, ziet in een bevordering van schoolartsendlenst gevaar voor een ongewensch- te versteviging van den Invloed van de overheid. De burgemeester van Assen, de heer LOO- MAN, acht de praeadviezen geboren uit den nood der tyden. Hy acht de verleening van subsidie aan sanatoria hetzelfde als de steun- verleenlng aan armlastigen. Hy vraagt zich af, welk belang de gemeenten hebben by verlen ging van den gemiddeld bereikten leeftijd door bevordering van de volksgezondheid. De heer DEELEN. referendaris der gemeente Eindhoven, Is voorstander van het medewerken van de gemeenten Inzake de ziekenfondsen. 8pr. bepleit een difterentieering van de sub sidie aan ziekenfondsen evenredig aan het kin deraantal der aangesloten gezinnen. Mr. KLEIN, burgemeester van TweUoo, vraagt zich af. of wellicht door samenwerking van ge meenten op het besproken gebied iets kan wor den bereikt. Mr Dr VAN ZANTEN, de bekende statisti cus. lector aan de unlversitelt. besluit de rij met eenlge opmerkingen over de voeding en de tandheelkundige verzorging. intte bet eerste steunpunt van de Stich- 0 ting Nationaal Centrum op huize O .Schoonoord" te Zeist in tegenwoordlg- jjeld van Z. K. H. Prins Bernhard en tal militaire en civiele autoriteiten by ont stentenis van den minister-president door X. Exc. minister Romme luisterrijk werd ge opend. heeft het groote piAllek van het bestaan en het werk dier stichting nog slechts sporadisch een en ander vernomen? yopr de meesten. die er wel eens van ge boord hadden, en deze meesten vormden op de massa een geringe minderheid. aWs deze stichting niet veel meer dan een zaak van sen aantal adeliyke kasteelheeren. die hun fiscaal onbewoonbaar geworden goederen ter beschikking hadden gesteld voor propaganda san de nationale gedachte, de nationale waarden en de nationale eenheid door mid del van tentoonstellingen, schoolexcursies enz. Beter geinformeerden wisten, dat de Stichting Nationaal Centrum veel breeder en wijder van opzet ‘en bedoelen was en dat bet publiek toegankelijk stellen van zoo noo dig door werkloozen gerestaureerde landgoe deren en kasteelen slechts een der vele mid delen was. waarmee de Stichting de natio nale taak, welke zy zelve zich had opgelegd, succesvol hoopte te vervullen. Onder die beter geïnformeerden waren er, die, hoezeer sjj ook van harte instemden met het streven der Stichting om de nationale eenheid boven alle verdeeldheid in ons volk te bevorderen en alles, wat aan die eenheid afbreuk en schade zou kunnen doen te bestryoen, ten zeerste gereserveerd stonden tegenover de mogelykheid van succes. Thans echter, nu de Stichting een propaganda-nummer van baar officieel orgaan, dat als veertien- daagsch periodiek zal verachynen, in een millioen exemplaren over geheel het land onder ons volk beeft verspreid, een propa ganda-nummer. dat door inhoud, opmaak en vorm blyk geeft van een streven naar populariteit, zullen waarschynlyk de reser ves voor een deel in een zekere verwachting veranderen En wat betreft den doortocht van hulplegers door België, laten wy ons ervoor wachten, onze verlangens voor werkelykheden te hou den en ons door willekeurige veronderstel lingen te laten meesleepen op een weg, waar van wy slechts gevaren kunnen verwachten, zonder eenlg nuttig tegenwicht, noch voor ons, noch voor onze buren. Na nog verklaard te hebben, dat België met al zyn buren correcte en vreedzame betrek kingen wil onderhouden, besloot Pierlot met erop te wyzen van hoe groot belang een goede voorbereiding van het leger voor de onafhan- keiykheidspolitiek te. BKUSSEL. 8 Jani (Belga). By de be handeling van de Belgische begroeting van Bnitenlandsche Zaken in de Kamer heeft minister-president en minister van Bni- minteter-president Pierlot een rede ge houden. waarin hjj duidelijk de buiten- landsche politiek van België, die niet een neutraliteitepoUtfek, doeh een poUtiek wan onafhankelijkheid Is, uiteenzette. België, dat bezield te met den vasten wil, den vrede te bewaren, aldus Pierlot, te vast besloten slechts de wapens op te nemen by een aanval, die rechtstreeks zyn levensbelan gen bedreigt, wy zyn vastbesloten, al onze grenzen zonder» uitzondering en zonder voor behoud te verdedigen, zoowel In Europa als in Afrika. Wy willen niet, dat men voor moel- lykbeden, die gerezen zyn tusschen twee vreemde mogendheden, in welken boek van Europa ook, een beroep kan doen op onze medewerking, door rich te beroepen op juri dische verplichtingen, die in strijd met onzen wil zouden zyn Ik ken de kracht dezer gevoelens. De re geering deelt ze. Hun levendigheid te eenlge dagen geleden op indrukwekkende wijze ge bleken ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin der Nederlanden, wy wenschen dat in de zoo gunstige omstandig heden, welke aldus geschapen zyn. steeds naar een gelegenheid tot toenadering tusschen Nederland en België gezocht wordt en dat de beide zusternaties steeds meer bydragen tot de werken van den vrede: op economisch ge bied, op dat der cultureele betrekkingen, by de verdediging van de juridische en moreele beginselen, waaraan zy ten zeerste verknocht zyn en In eliminatie waarvan uit de inter nationale betrekkingen zy niet zouden kun nen berusten. 7 rfwrfn (if toteal 32 Apwwt) jpedw/ door Wolf Disney voor PflmoHv* fgiookgnd, «on. •rordoo Ironco toeooxondon foQoo von 3 «worfo q P«lmol*vo-b«ndios on 2 post- 71 ropols von 5 et Polmollvo. y AAdoeÜnp 13» Poitbvs 635.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5