WES Orchideeën bloeien Hoorn D.H.V.B. F Van dag tot dag in i F de beste sigaret voor Uw gezondheid! EEN BEZOEK AAN DE KWEEKERIJ L Gemeenteraad van Bovenkarspel GROOTEBROEK Naar .de 2e klasse Westfriesche agenda V oortplanting 10 Juni 12 Juni Naar de reserve 2e klasse Aan de grens van de 13 Juni wetenschap 14 Juni Promotie le klasse Centrum z II 15 Juni Gemeenteraads verkiezing Enkhuizen Rekening Broekerhaven Verzending I Opmeer vo Verbetering trekking Staatsloterij Vele variëteiten MARKTEN ENKHJJIZEN A.F.C. 1ste klasser? HEM-VENHUIZEN LUTJEBROEK V SPIERDIJK West-Friesland ANDIJK Voor de promotie VIRGINIA CIGARETTES Uiterst zorgvuldige behandeling, waarby met vele factoren rekening moet worden gehouden T IS DE MOEITE WAARD Het verzoek om bijdragen in woningverbetering afgewezen i Promotie en degradatie Water en lucht ZATERDAG 10 JUNI 1939 verga- den aan en in ons De werd en gemeen te- (Gemeente- dat H< in tei van (RAVEN, Zien wjj' Always Forward 3 als gastheer op- -■ 1 les 1 O» RI nu Vervroeging aanvang veiling Te beginnen Maandag as. 11 Juni zal Maandag. Woensdag en Vrijdag de fruitveiling worden gehouden om 1 uur en de aardappelenveiling lederen dag om half twee. Graal wacht Zondag: na de Hoogmis, con tributie afdracht. Maandagavond 7*4 uur zangrepetitie voor alle leden onder leiding van mej. Fluitman. Leuke liedjes worden Ingestudeerd voor het as. zomer feest 25 Juni a s. Wie in ‘t bezit is van de zang bundel ..Wie zingt er mee brenge dit mee. Alle Graalwachten gaan toch mee? Dinsdagavond 7 uur: Trefbal voor aspiranten. 7‘i uur korfbal voor beide clubs. Woensdagmorgen alg. H Communie, allen In uniform. Donderdagavond Missienaaiclub. Vrijdagavond na het Lof volksdans voor het zomerfeest voor acht leden. mist, om behoorlijk uitstappen uit de rijtuigen mogelijk te maken. Na aankomst plechtig Lof in de parochiekerk. de voorplanting van deze zeer merkwaardige plant. 1935) geldige (171). SDA.P. 1434 „De onzichtbare troubadour" en ..De zoon van Tarzan" in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 Jaar). da de 9 werd tr m la w< 5 t B I s d P a U A D Bi V8 dé vc ge to in be ba Sc D be hJ r ee CHIEF WHIP •1 .87 Alb geo boe stei but Bil »tai verl kan Bor Plal Tusschen de vele kassen van den heer Oortman Gerlings aan den Koepoortsweg te Hoorn staat er een, die een schat in zich bergt. Tallooze soorten en variëteiten orchi deeën. de mooie en gedistingeerde bloem bij uitstek, staan hier bjjeen, en vele ervan onder verschillende temperatuur. De groote broeikas is verdeeld in drieën, waarin een verschillende temperatuur heerscht, terwijl er aan den zijkant verschillende kleinere kassen zijn opgesteld, waarvan de tempe ratuur ook sterk uiteenloopt. dat een vergadering zal lx b< d< F te M oi Ji rii Schaakclub „K. T. V." Dinsdag zal de K. T. V. haar laatsten clubavond van seizoen 1938—-1939 houden. het stond met het herstel woningen. De In de lijst der trekking der Staatsloterij van Vrijdag staan twee fouten: 17753 is als .jilet" gegeven; dit moet zijn 19753; 17722, prijs van f 70.—, moet zijn 19732. burger van Enkhuizen en parochiaan van Bo- vencarspel begrepen had dat hier in Enkhuizen een sterk kiezerscorps woont. De heer Stavenui- ter bracht dank aan de R. K. kiezers voor het vertrouwen in hem gesteld. Na nog cenige aardige episoden van dezen dar opgehaald te hebben, sloot de voorzitter deze blij-gestemde bijeenkomst. Op een kruising van een tweetal stalen buizen, die in de kas waren aangebracht, was een or chidee bevestigd, die was opgesteld op wat grondmengsel, en waarvan de wortels om den ijzeren Jsuis grepen, alsof deze plant geen voed sel noodig had. We zagen vele variëteiten, waarvan slechts enkele bloeiden, doch deze zijn den nogal hoogen prjjs zeker waard. De bloem bezit iets eigens, zoowel door prachtige kleurencombinatie als vorm. Zij vertegenwoordigt iets kostbaars, dat moeilijk samen te vatten is, zoodat één bloem in een vaas reeds een prachtigen aanblik op levert. „De onzichtbare troubadour” en De zoon van Tarzan” in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 4 uur in het Dreehterlandsche huis te Hoorn vergadering van de hoofdingelanden van het ambacht van Westfriesland, genaamd Dr echter- land. Het zaad, dat uit microscopisch kleine korrel tjes bestaat, die ten getale van enkele honderd duizenden uit den zaadbol komen, heeft geen groeikracht, maar is afhankelijk van schimmel. De schimmel werkt.in den begintijd samen met het zaad. Het zaad bevat alleen vetten, de schimmel echter eiwit en vetten, die tezamen het ontstaan van een nieuwe plant mogelijk maken. De groei kan op drie wijzen geschieden. Aller eerst natuurlijk, dan symbiotisch (met schim mel) en tenslotte asymbiotisch of laboraal (zon der schimmel). Als het zaad bevrucht Is, duurt het een jaar voor de vrucht rijp is. Na het zaaien gaat er vijf jaar mee heen voor de eerste bloem komt en zes jaar voor er van productie gesproken kan worden. De asymblotische of laborale groeiwijze ge schiedt in reageerbuisjes, die van te voren ste riel gemaakt zijn. De behandeling, vochtgehalte, temperatuur enz. zijn slechts bij weinigen be kend, reden waarom zij het niet verder rond bazuinen. Deze kennis is verkregen door vele practische ervaring en door speclallseerlng' van studie. Het vak is beiden heeren wel toever trouwd! 8 uur tn hotel „De Roskam’" algemeene le denvergadering van „De ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken”. H. S. V. 2 ontvangt hiervoor I. E. V. 2. In de vorige ontmoeting moest H 8. V. 2 met 41 het onderspit delven. Indien I. E. V. er morgen wederom in mocht slagen op beide punten beslag te leggem dan is voor haar de promotie een feit geworden. Maar de thuisclub zou daar mede tevens zoo gced 'als haar laatste kans verspelen, zoodat wij mogen aannemen, dat H. S. V. 2 alles zal probeeren om dat te voorko men. Een gelijk spel ligt toch zeker wel bin nen haar bereik Race-boot gezonken Toen de. heer Th Roosje, in gezelschap van den heer L. Verbeem. zich in zijn race-boot bevond, kwam de boot terwijl juist met groote snelheid gevaren werd, tengevolge van het huidige waterpeil, in aanra king met een onder water staande paal. De schok was zoo hevig, dat de boot dwars tegen den walkant werd geslagen. Beide heeren wisten nog vlug op het droge te komen. De boot be kwam ernstige schade en zonk onmiddellijk Na eenigen tijd werd 'de boot gelicht. Dckteradienst Zondag heeft dr. Bekkering dienst en is de apotheek van den heer Riensk geopend. treden tegenover Wilskracht 2. Den bezoekers wacht hier voorzekeé een zware opgaaf Wy ge- looven wel, dat de thuisclub op revanche be lust is. Maar van den anderen kant hebben de Amsterdammers een te mooie kans om deze zoo maar In Hoorn achter te laten. Nadat de plantjes uit deze fleschjes zijn ge haald volgt eenige terugslag, doch spoedig ko men zij er weer boven op. We zagen plantjes van 2 4 3 jaar op laborale wijze verkregen. Na 5 46 jaar zijn zij groeibaar. Het blad(!) scheurt, waarmee de bloem zich in al haar schoon heid ontvouwt. De uitspraak, dat deze cultuur aan de grens der wetenschap staat kan geenszins als over dreven beschouwd worden. Het spreekt vanzelf dat bij deze cultuur, die zich niet alleen ophoudt met het verkrijgen van nieuwe planten, maar die ook kruisingen be oogt, waarvoor vele dure ultheemsche plan ten aangekocht moeten worden, groote aan dacht besteed moet worden én aan de cultuur- voorwaarden, licht en vochtigheid, én aan de afstamming, waarom alle planten een stam- boeknummer hebben. „De onzichtbare troubadour” en ,J> zoon van Tarzan” in het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 7.30 uur In het vereeniglngsgetouw te Ven huizen. algemeene vergadering van den LTB. Winkelhuis afgebrand. Vrijdag is het woon huis met kruidenierswinkel van den heer Reins- ma te Andijk-Oost tot den grond toe afgebrand. Niets kon uit het groote perceel worden gered. De belendende perceelen beliepen veel water schade. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Naar wjj vernemen dekt de verzekering de schade. ON Zit 8ORTBZRINO NTEUWB RADIO-APPARATEN TE ZTEN ER 18 BESLIST IETS VOOR U BW PHILIPS TRLEFUNKEN N.8.F. Prtjven vanaf f 89.- Ook op termijn JOH. DE HAAN Ksifalwg is Tel. 2W Hier vindt men de eerste orchldeeënkweekerij in het Noorden van ons land. Geruimen tijd geleden heeft men deze planten aangekocht, en als men nagaat, dat één bloem varieert van 0.75 tot 3.50, dan krijgt men wellicht eenig denkbeeld van de waarde van de honderden planten, die bij zorgvuldige behandeling en nauwgezet volgen van de cultuurvoorwaarden, leder jaar bloemen kunnen dragen. Er staan zeer vele soorten orchideeën in deze kas; om onze lezers niet met veel vreemde namen te vermoeien zullen wjj de verschillende variëteiten niet opnoemen. Er zijn er uit alle streken der aarde, voornamelijk van tusschen de keerkringen. 85 pCt. van deze planten groeit tusschen deze twee denkbeeldige cirkels om onzen aardbol, terwijl ze voor een deel ook aan den voet der eindmorenes voorkomen. De plan ten loopen sterk uiteen; er zjjn slechts bepaalde geslachten voor den handel. Van de 15.000 soorten kunnen slechts 12 tot 13 geslachten tot de snijsoort gerekend worden. Deze planten groeien met hooge wortels, die voor een deel in den grond zitten en voor een ander deel er boven uitsteken in de meest schilderachtige tropische gebieden, in Mexico en Zuid-Amerika (in het Amazonegebied), op de Zuidzee-eilanden, in Centraal Azië, Indië en Achter-Indië en in Australië. Ook komt een -enkele soort in onze gematigde gebieden voor, maar dat is niet de fraaiste ■jL, Hier hadden wij gedacht dat het vorigen Zondag al tot een'beslissing was gekomen. Maar Z. A. P. dacht er anders over en stuurde Union met een nederlaag naar huis. Door dezen uit slag is er nog van alles mogeljjk; maar of 8t. Victor in staat zal zjjn morgen van Union te winnen, dat gelooven wjj niet. Temeer niet, daar Union in eigen huis is. Indien het zoo af komt, dan is de degradatie van St. Victor een feit en zullen zjj het volgend jaar in de 3e klasse moeten probeeren. De rekening 1938 van de Broekerhaven werd op een nadeelig saldo van heeft practise!) niet veel aan dit douceurtje, daar R. E. O. kans heeft gezien om van E. S. V. te winnen en hiermede haar pun- i tenaantal op 23 heeft gebracht. Ook voor H. S. V. is het wel jammer, dat zjj zich in Bovenkarspel niet kon handhaven, want zelfs bjj een geljjk spel had deze club met R. E O. Gelijk gekomen. Nu is het kampioen schap terecht gekomen in De Rijp. Hier is ze- j ker het spreekwoord van toepassing: twee hon den enz. Daar de zaken er nu aldus voorstaan, willen wj) R. E. O. onze harteljjke gglukwen- schen aanbieden Het is zeker een mooie' pres tatie om na een verblijf van een jaar in de 1ste klas reeds met den eere-palm te gaan strijken. En nu maar geprobeerd in den I. V. C. B. te komen. Wjj spreken den wensch uit, dat het moge gelukken het Noorden op waardige wijze te vertegenwoordigen. Zoo is dan vorigen Zondag de competitie geëindigd. Over het algemeen is alles bevredi gend verloopen. Het is daarom jammer, dat Juist op het einde er een paar kwesties zijn voorgekomen, welke vooral in de 1ste klasse wat pijnlijk aandoen. Het betreft hier de kwestie welke is ontstaan tusschen L. 8. V. V. en den Bond. Het is juist daarom zoo jammer, omdat L. 8. V. V., dat er steeds zoo goed heeft voorgestaan, zich nu het kampioenschap zag ontgaan. Misschien is hier het laatste woord nog niet gesproken, doch wij hebben ons op het oogenblik te houden aan de officleele mededeelingen uit Zaandam. Als wy dan zien, dat in de laatste Sport-Illustratie staat, dat de wedstrijd L. 8. V. V.KGB. door de laatste is gewonnen met 50, dan be- teekent dit dat de competitie hiermede ten einde is. K O B VOORZITTER antwoordde dat de ge- meente-archltect en de Inspecteur der Volks huisvesting de huizen hebben bekeken en dat afdoende restauratie ongeveer ƒ5500 zal vor deren. Hierna sluiting. Q Mannelijke Jeugdbeweging Zaterdag, ont- sparmingsbijeenkomst van de 8t. Joseph-Gezel- lén. Zondag, thuiswedstrijden van K. G. B A— Valken A en K. G. B. O—N V W. C. Ontspan ning van de Gezellen. Om 8 uur Congregatie voor de K. J. C. Maandag, om half 8 Don-Bosco- en St. Bonl- facius-ban. Dinsdag, om half 8 Dr. Schaepman- en St. Tarclslus-ban. Op denzelfden tijd ledenvergade ring van K. G. B. Woensdag, ontspanning voor de Gezellen. Donderdag, om half 8 bestuursvergadering van Jongens, vernieuwt in deze Sacraméntsweek nog eens je trouw en aanhankelijkheid aan Christus in zijn H. Sacrament en toont je eer bied in Zijn' tegenwoordigheid. Een Kruisvaar der. een K. G. B -er. een Gezel zonder liefde tot onzen God-Mensch in het H. Sacrament des Al taars heeft de 100 procent nog niet bereikt om iets moois van zijn leven te maken. goedgekeurd ƒ2879.07. De begrooting 1940 van de Broekerhaven. die sluit op een nadeelig saldo van 2400, d.i. 600 per gemeente, werd eveneens goedgekeurd. Het kohier hondenbelasting 1939 werd vast gesteld. waarna het kohier 1938 werd gewijzigd. F<esloten werd B. en W. machtiging te ver- leenen om de gelden, voor B-steun beschikbaar gesteld, uit te keeren. Het tulnderscrediet van P. de Haas werd vervolgens afgeschreven, waarna een onthef fing van de bepaling van de bouwverordening ten bate van C. Rood werd verleend nieuwe regeling van de Broekerhaven. die dezelfde is als die van vorig Jaar, goedgekeurd. BIJ de rondvraag vroeg de heer REIJN hoe der De Cattleya's zjjn van een prachtig paarse tint tot violetkleurig toe, en hebben een dor blad. Een levendig geteekend blad heeft het Venusschoentje of damesmulltje ook al van wege zfjn vorm dat gegarandeerd een maand op water leeft. Wij zouden zoo kunnen doorgaan, want de compagnon van den heer Oortman Gerlings, de heer T. H. yan der Ven, die samen met hem de kweekerij „Anggrek". genoemd met den alge- meenen naam, dien men in Indië aan de Orchi dee geeft, beheert, vertelde ons zooveel interes sants. doch ook zooveel ingewikkelds, dat het niet geheel na te vertellen is. maar wij zouden toch wel even de aandacht willen vestigen op Er bestaat bij velen nog een verkeerd idee over de orchidee. Zjj wordt over het algemeen beschouwd als een bloem voor de élite, en niet voor den gewonen man. Nu is het wel waar, dat zjj nogal duur is, maar men dient niet bui ten beschouwing te laten, dat zij van een zeld zame schoonheid is. en dat zij volletwee we ken achtereen blijft bloeien. De hooge prijs duldt niet op onwil van de kweekers, maar het is noodzakelijk om den prijs op peil te houden, vanwege de vele kosten, die voor het kweeken van deze bloem gemaakt moeten worden. Plan ten uit Brazilië en Australië moeten geïmpor teerd worden om de beste variëteiten aan de markt te brengen eri om de kruisingen te ver richten. Kiesgerechtigden 271. geldige stemmen 247, van onwaarde 7. R.KS.P 144, VD. en 8 D.A.P. belang) 103. De zetelverdeellng Is als volgt- R.KBJ’. 4, VD. 2. S.DA.P. 1. De gekozenen zijn voor: R.K8P de heeren K. Groen. G. Klaver. N. Laan. P. Wester; V.D.: K. Bos. C. Glas; S.D.AJ?.: J, de Rooy Zy leeft slechts van water en lucht, reden waarom de temperatuur van de kas, waarin zij staat, steeds onder contröle moet staan. De wortels, die pm den pot heengroeien, alsof deze te klein is om ze te bevatten, bestaan uit twee deelen, een sponsachtig gedeelte, dat de water damp van de lucht tot zich trekt en opneemt en de kern. Meststoffen worden in het algemeen niet gebruikt; als een jonge plant in een pot gezet wordt, worden eerst eenige scherven in den pot gedaan, waarna een mengsel van va renwortel, beukenwortel of mos in den pot wordt „geramd" zoodat alles stevig in elkaar zit en zeer hard wordt. Met den vinger kan men geen gaatje in dit grondmengsel maken. Even verder zagen wij een vleeschetende orchidee^ de Duitsche pijp, geïmporteerd uit Sumatra, waarvan de nerf zich verwijdt tot een bolvormig geheel, dat veel overeenkomst vertoont met een ouderwetsche Duitsche pijp. Buigt men deze vleeschachtig aanvoelende pijp wat opzij, dan ziet men hierin een vloeistof, die de vliegjes etc. verteert. Toe vallig zagen wjj in deze vloeistof een torretje drijven Dat zjjn wonderen der natuur. <De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van de gemeenteraadsverkiezing in Aantal kiesgerechtigden 5526 5159). stemmen 4927 4636), van onwaarde R. K. Staatspartij 619 (490); (1194); Alt. 976 945); CH 714 (745); V.B. en Lib. 1090 SGP. 94 82). De nieuwe raad bestaat dus uit: R.K.8.P. 2 (2); SD AP 4 (4); A R. 2 (3); C.H 2 (2)V B en Lib. 3 (2); SGP 0 (0). Gekozen zijn: R K.S.P G. J. Stavënut- ter Jr„ R. Dodeman; S.D.A.P.: P. Rodenburg. J. Posthumus, J. Mourik. N. 3waan; AB A, Sluis, N. 8. Groot; C.H.: J. Kofman, j. K. Kou- wenhoven; VB en Lib.: Chr. Roosendaal. Jb. Bakker, J. Veldmeyer. In den raad keeren niet meer terug de leden D. Vis (A.R.); B Binnerts geb. Scherstra S. Visser (beiden SD.AJ*.). De verzending geschiedt vanuit Hoorn rechtstreeks naar de bekende groote zaken in ons land, die reeds vaste afnemers van deze nog jonge kweekerij zijn. De exporf geschiedt per vliegtuig vla Aalsmeer. Vooral "s winters geeft dit vervoer extra moeilijkheden, die niet onderschat moeten worden. De verpakking is op zich zelf al vernuftig en moet door een kenner gedaan worden; houtwol speelt hierbij een overwegende rol: - De afzet vindt hoofdzakeljjk plaats eigen land. Morgen kan hier reeds de beslissing vallen. A. F. C. ontvangt Geel-Wlt, van welke vereenl- ging vorigen Zondag In Haarlem met 41 werd gewonnen. Wjj zien dan ook de Alkmaarders morgen de kroon op het werk zetten, door een tweede overwinning en daarmede tevens promoveeren naar de 1ste klas. Zelfs een gelijk spel is al voldoende. Geel-Wlt zien wy dan ook als 2en klasser de kaasstad verlaten. Banne GroolebroekLutjcbroek. Deze ver gadering was het gevolg van een verzoek van den heer J. Groot. Lutjebroek. en had plaats ten raadhuize onder leiding van den voorzlttei van het college, den heer KI. Bakker Rzn. Na de opening wordt den heer Groot gelegen heid geboden zyn verzoek te motlveeren. Spr wenscht een byzondere bespreking over de uit voering van verschillende werkobjecten. door de werkverschaffing In het komende najaar. Allereerst wachten op uitvoering de werkzaam heden aan de Bannescheiding Lutjebroek— Hoogkarspel. Vervolgens ontvouwt spr. een door hem ontworpen werkplan, om geen specie meer op «het land te werpen, doch weg te varen om nieuw land te maken. Eventueel zou dit nieuw gevormde land kun nen worden aangekocht. Bedoeld wordt de vaart vanaf de brug geb. Ligthart. Zuidwaarts tot de spoorbrug, op zelfde wyze uit te diepen, alsmede een gedeelte Bannemeter bewesten het land C. Broersen. bezuiden „de Tocht”. De ver worven specie op „de Bosch" te werpen en als het noodig zou biyken ook de rletbosschen Oost waarts van „de Tocht" tot land te maken. Dit door den heer Groot ontworpen plan biedt inderdaad een zeer geschikt werkobject, waar mede het algemeen belang gediend wordt en geruimen tyd arbeid zal geschonken worden aan werkloozen. Na enkele gedachtenwisseling gaat het college met de plannen accoord. De heer Groot spreekt nu den wensch uit, dat zoo spoedig mogelyk met B. en W. over dit besluit geconfereerd zal worden en hoopt dat het dagelyksch bestuur van het banne-college alles in het werk zal stellen ter bespoediging van een en ander De voorzitter deelde hierna mede, dat in to taal 1810 takkenbosschen zyn gebruikt. De ver huring van damhout aan particulieren zal ge schieden tegen f 8 per week. Accoord. Doonden heer P. Ligthart. Hoogkarspel, werd z.g, kwade grond in de sloot geworpen, teh gevolge waarvan een proces-verbaal werd op gemaakt. P. L. heeft medegedeeld, de sloot te zullen uitbaggeren, op grond waarvan de voor zitter voorstelde de banneboete milder toe te passen. Het college is van andere meening en besluit tot een boete van f 15. daar door de overtreding van het „kwade grond”-verbod aan sommigen groot nadeel wordt berokkend. Een higeland werd beboet met f 3 wegens het laten dryven van blezen. Tot gevolmachtigde der banne bij het hoog heemraadschap werd benoemd de heer KI. Bak ker Rzn., voorzitter. J. Buurman Informeert naar de goede door vaart tot de Ratjessloot. Deze zal worden" ver zorgd. Vervolgens merkt de heer J. Buurman op, dat het materiaal by de Patsloot boven water ligt, hetgeen zeer nadeelig is Hier zal geschouwd worden. Het college besluit een inventarisatie te hou den van damhout, planken en kruiwagens. Overeengekomen wordt te onderhandelen over den aankoop van een perceel aan „de Tocht” eigenaar C. Botman, Lutjebroek. J. Groot uit ten slotte zyn voldoening ovei deze vergadering en hoopt dat de werkzaam heden spoedig zullen worden uitgevoerd, zoodat er geen eigen werkloozen meer buiten de ge meente te werk gesteld zullen worden. In het slotwoord wordt medegedeeld, vóór Augustus as. nog plaats hebben. Optocht. Ten behoeve van medewerkenden en belangstellenden herinneren wy er aan. dat het inhaler, binnen de parochie van den Neo mist Fr. M. Mes op heden. Zaterdagavond, 10 Juni zal geschieden als volgt: De rytuigen, auto's en de leden van „Accordando" komen te 6 uur (o. t.) op het Kerkplein byeen. ten einde ge- zameniyk te vertrekken naar de Noordgrens der parochie aan den hoek van den Kagerdijk. van waar de Neomist zal worden afgehaald te 6.30 uur (o.t.). De volgorde van den optocht, die zich langs Noord-Spierdyk naar de kerk zal begeven, is deze: heraut met ruiters, wielryders, fanfare corps. Graal. Gezellen, Neomist en diens familie, de eerw Geestelyken. eere-comlté en volgauto's. De ruiters kunnen zich voor het benoodigde materiaal vervoegen by den heer H. Blauw. Het publiek wordt verzocht, hat Kerkplein on- I bezet te laten tot na de aankomst van den Neo-1 St. Joiefgezellen naar Luik! In de laatst gehouden bestuursvergadering der St. Josephs- gezellenvereeniging. werd het aangekondlgde reisplan besproken. Besloten werd een bezoek te brengen aan de veelbesproken internationale watertentoonstel- ling te Luik! Liefhebbers worden as. Zondag na de Hoog mis in het Patronaatsgebouw verwacht, waar nadere mededeelingen zullen verstrekt worden. o MEDEMBLIK. 9 Juni. Velllngsver. ,8t Joaef” Aardappelen: groote Muizen 3.453.75, kleine Muizen 3 453.75. kriel 2 903.10. HEM (Zulder-Kogge). 9 Juni. Bloemkool I 14.90—17.30. II 11.50—14.50. III 7.70—11 20 per 100 atpks. Wortelen 3.306 40 per 100 bos. Spi nazie 5 50. Schotsche aardappelen grot 6.40— 6.80. middelbaar 6 807.40. kleine 6.807.20. kriel 5 906 40 per 100 kg. Roode Ster aardappe len 0.90 per 100 kg Rabarber 4 705.30 per 100 bos. Peulen 1724. Doperwten 16. Slaboonen 49 54. aardbeien 1ste 65115. 2de 4283. Andy- vle 2.302 80 per 100 kg. ENKHUIZEN. 9 Juni. Vlsch. Aan den Gem. Vlschatslag werd heden aangevoerd door 34 vaartuigen 5600 pond Koraal 19.523.5 cent per pond, door 22 vaartuigen 2200 pond Lynaal 25.5 37 cent per pond. ENKHUIZEN, 9 Juni. Veiling Bloemenlust. AardappelenSchotsche groote 7.20—8. kleine 6.306.80. kriel 4.605.20. Sla 60—70 cent. DEn HELDER. 9 Juni. Bern Vlschatslag. Aan gebracht door Korders: Tongen 5063 cent. Slips 4144 cent per kg. Schol I 55.80, II 33 75, Schar 22 20 per kist. ALKMAAR, 9 Juni. Oraan- en Zaadmarkt Aangevoerd werden In totaal 168 H.L., t.w.: 64 gerst 8 00. chev gerst 8 408 50. 72 haver 5 7.70. 17 boonen: bruine 32.00. citroen 26.0029. duiven 11.0015. witte 22.00—28. 5 blauwmaan. zaad 22 50. 10 erwten: groene kleine 9 00. groene groote 15.00. grauwe 30.0037. Per 100 kg. Han del stug. BODEGRAVEN. 9 Juni. Kleren veiling Aange voerd werden 12568 stuks eieren. Klpeieren: wit 3.203 30, bruin 3.203.50. eendeleren 2.502.70 per 100 stuks. WOGNUM. 9 Juni. Komkommers 3.205. Sla boonen 4750 cent. Doperwten 1718 cent. Peu len 1937 cent. Wortelen 5.407.80, Sla 0.50 0 80. Aardbeien 44—96 cent. Rabarber 4.204 40 deren. 463 kalveren. 3809 schapen. 663 varkens. 10 stieren 200.00270 per stuk, 5258 cent per kg. schoon gewicht, mstlg. 124 kalf- en melk koeien 190 00385. Iets vlugger. 57 varekoelen 90.00170. zeer matig. 166 vette ossen en koelen 180 00 290 per stuk. 48 74 cent per kg. schoon gewicht, tamelyk. 45 vette kalveren 50.00100 per stuk. 6090 cent per kg. schoon gew„ ta melijk 418 nuchtere kalveren 4.008. matig 400 vette schapen 14.00—21 per stuk. 3244 ct. per kg. schoon gewicht, zeer matig. 483 weldescha- pen 9 0013. zeer matig. 2826 lammeren 4.009. tamelyk. 100 zuiglammeren 9.0014. tamelyk. 267 mestvarkens 20.0040, matig. 381 biggen 9.0014. matig. 15 zeugen 40.0060. matig LEIDEN. 9 Juni Kaasmarkt. 75 partyen Goud- sche kaas: I 2224.50. n 20.0021. 33 partyen Leldsche kaas: I 3023.50. II 18.0019 per 50 kg Handel matig. WESTLAND. 9 Juni. Middenprys v. d. Wastl veilingen. Aalbessen roode 5080. aardbeien 55 100. doperwten 1)16, dubb. ^oonen 4654. enkele 77. groote boonen 2133. mij boon en 34 43. frambozen 70. postelein 45. peulen 14, prui men 110 cent por kg Aardappelen 190310, poters 165210, kriel 30110 cent per 25 kg. Kruisbessen 912 cent per kg. Sla 1J0 -170. Peen 350— 800, Rabarber 570—670. Selderie 70— 150. Bloemkool 713. Eieren 380—460, Komkom mers 5.006 per 100. fiomaten: A 460525. B 415—435. C 475—545. CX 435—485. Bonken 370 385 cent per bak. Asperges 3335 cent per bos. K. J. C. Zondagmorgen na tic Hoogmis con- tributiebetalen. des middags van 3 tot 4'i uur ontspanning, van 5 tot 6 uur St Tarcisiusban. Dinsdagavond 7.15 uur St Aloysiusban. Woensdagavond 7 15 uur adspiranten byeen- komst Donderdagavond 7.15 uud Dr. Ariënsban. geeft Ven. Op een vraag van den heer HANFF deelde de VOORZITTER mede, dat de hoogere in stanties dit besluit ongeldig kunnen maken, omdat zy een uitbreidingsplan willen hebben, en liever geen huizen willen laten bouwen doodloopende straten. Het verzoek van den R. K. Volksbond den R. K. Bond voor groote gezinnen om by- dragen In de verbetering van woningen, werd afgewezen, omdat dit verzoek niet uitging van een belanghebbende. Nadat de begrootingen 1938 en 1939 gewij zigd waren, werd de burgemeester tot gemach tigde voor verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsvervangers van het Hoog heemraadschap aangewezen. De heeren C. Hoogland en F. Appelman ver- ■ochten om steun voor hun woningen. Deze aanvrage zal In comité behandeld wor den. In verband met de benoeming van twee amb tenaren op arbeidsovereenkomst werd besloten een algemeene regeling vast te stellen. Den le den zal deze regeling worden toegezonden; in dien men opmerkingen of bezwaren heeft, kan men deze In de volgende vergadering te berde brengen. s wy vernemen nog. dat excursies welkom zyn mits van te voren wordt aangevraagd. Men doet goed zich niet al te warm te kleeden. want In de kassen heerscht een tropische tempera tuur en men kan er zeker enkele aangename uren onder leiding van de beide Kweekers doorbrengen. BOVENKARSPia.. 9 Juni „De Tuinbouw" 4800 baal aardappelen: Schotsche grof 3 303 55. fUne 345—3.80. kleine 3 30—3 65. kriel 2.80— 3M per- baal 5000 stuks Melrapen 3 00 per 1000 stuks BEVERWIJK 9 Juni. Bloemenveiling "t Cen trum Duizendschoon 46. Violieren 917, dlv. Kasrozen 3684. Gladiolen 3552. Koom- bloemen 68. Klaproos 46. Anjers 3—5. Impe rator 3660. Papavers 817 Ixla's 4—8. Mar grieten 5—9. Anemonen 1736. Pioenrozen 15— 28 Lathyrus In diverse kleuren 3—7. Ranoncel romano 3362. Hercules 1834. Mathilda 20- 45. Tygerlelles 1128. Llllum Longlflorum 80 140. Snygroen 530 Pythrum 7—14. Tenulto- llum 610. BLOKKER. 9 Juni „Op Hoop van Zegen’ Komkommers 5.008. Postelein 4.009. Rabar ber 55 50. Sla 5070 cent, Slaboonen 47.00— 50 Wortelen 5 105.70. Blndsla 22.60. Bloem kool 7 0014. Peulen 23 0029. vroege aardap pelen 7.408.50. Aardbeien 74.0094. Roode bessen 2 60 per kg Druiven 81 91 0096. Per ziken 37 60. Tomaten 350042. Kruisbessen 8.00—10 s-HERTOGENBOSCH. 9 Juni, N Q. B. ^oaach^. Veiling van Land- en Tuinbouwproducten Spi nazie 3677 cent per 10 kg. Kropsla 8*—16 ct-j per 10 krop. Bloemkool I 1014. II 59. Hl 34 cent per stuk. Savoye kool 5361. Spits kool 4970 cent per 10 kg Doperwten 13—17. Peulen 13 18. Dubb Spercieboonen 43 ^-44. Wa genaars 3233. Tulnboonen 1930. Bospeen 3345 cent per kg Postelein 152336 cent p 10 kg. Komkommers witte 37. Idem groene 2— 6 cent per stuk Aardappelen nieuwe 610 cent per kg Rabarber 3851 cent per 10 kg Druiven 2436 cent per pond Andyvle 38 cent per kg. Tomaten 2022 cent per pond Juin 58. Prei 6075 cent per 10 kg Asperges wit I 23 32. II 1425. Ill 13 (17. blauw I 13—24. II 13—17. III 78 cent Per kg Roode bessen 16 - 17 cent per j4-ponds doosje Aardbeien I 23 33. II 13—23 cent Der pond Perziken 3—14 cent per stuk. TER AAR 9 Juni Centrale Veiling Splnszie lö— 23. Andyvle 815. Slavellen 7 cent. Peulen 0.701 60. Doperwten 0 801 35 Csoucyners 140 175. Tulnboonen 1-5O2.30. Snljboonen 3 60 4.20. Dubb. Stamboonen 5 40 6. Postelein 1.50— 2 60. Waschpeen 4 60 Prei 2 50— 3 20 Zuring 15 cent. Rabarber 3.50 -6.20. Peen 36.70. Selderie 0.302 90. Sla 0.60—1 20. Bloemkool 150—18. Komkommers 3.00—7. Aardbeien 1017 cent. Tomaten 1719 cent. NIEUWVEEN. 9 Juni Blervelllng Totaal-aan- voer 2916 stuks klpeieren Prijzen: 3 303 55 per 100 stuks BEVERWIJK. 9 Juni. Vereen. Veilingen „Ken- nemerland en Vrye Veiling”. Spinazie 1630 ct. per groote kist Postelein 2530 cent per kleins kist. Sla 0.501.90 per 100 krop Wortelen 7— 15 5, Rabarber 47.5. Raapstelen 0.81. Radijs 1.52. Selderie 2.53. Asperges dik wit 2636. idem dik blauw 1623. Idem II 1318 cent per bos. Tomaten 1620 cent per kg. Uien 34 cent per bos Rapen 14 cent. Waschpeen 912 cent per kg Bloemkool: I 1422. II 610 Komkom mers I 56. II 34 cent per stuk. Snyboonen 5058. Dubb. Boonen 6264. Doppers 2430, Peulen 1524 cent per kg Aardbeien 1834 ct. per doosle. Aardbeien 1 151.80 per slof. LEEUWARDEN 9 Juni D* F. N Z-noteerlng voor Frlesche kaassoorten Is heden als volgt vast gesteld (In centen per ke.)Goudsche 20 plus 1516. Idem 40 plus 2930. Idem volvet 3839, Edammer 20 plus 16—17. Idem 40 plus 29—30. Broodkaas 40 plus 2930 Leldsche kaas 20 plus 1718 Stemming kalm. LEEUWARDEN. 9 Juni. Vereeniging van Zul- velmaatachappiten. Edammer kaas 20 plus 8.509, idem 40 plu» 14.5015. Goudsche kaas 20 plus 8—8 50. idem 40 plus 14.50—15 50. vol vette 40 plu» 1920. Broodkaas 40 plu» 14 50— 15. Leldsche kaas 20 plus 88.50 per 100 kg. Stemming kalm. UTRECHT. 9 Juni. Boter en kaas (Groothan del). Aanvoer 84 wagens met 29500 kg. kaas. Prijzen: le kw. met rlfksmerk 2021. idem 2e kw. 1819. zwaardere 23.per 50 kg. Handel redeiyk LEEUWARDEN. 9 Juni. Veemarkt. 64 Enter- stleren 100 00225. 158 Twenterstteren 225.00 355, 280 vette koeien 125.00—255 per stuk. 40 64 cent per kg. 401 melk- en kalfkoelen 115.00 250. 37 pinken 60.00140. 20 vette kalveren 20 0080. 50 graskalveren 15 0040. 879 nuch tere kalveren 3.005. 261 vette schapen 10 00 22. 102 weideschapen 7.0014. 345 lammeren 3— 6.50. 173 vette varkens 45 00-140 per stuk. 38 46 cent per kg. 38 magere varkens 22 00 —45, 221 kleine blagen 613.50. 42 bokken en’geiten. 77 paarden. Totaal-aanvoer 3148 stuks. Overzicht. Nu de hooi-oog»t Is begonnen, neemt de aanvoer af. Ook het bezoek was klei ner. ,De handel in melk- kalf- en vette koeien was lusteloos: In de pryzen kwam echter wei nig verandaring vanwege het korte aanbod. Goede soort «tieren redelijk en ongeveer prU«- houdend te plaatsen, lichtere soort stug: pin ken zeer kalm: vette kalveren en graskalveren handel en stemming iets minder: nuchtere kalveren groote aanvoer, slechte handel en prijzen laser. Slachtvsrkens met moeite of niet geheel Prijshoudend: biggen prijshoudend: scha pen iets minder: lammeren lusteloos. Donder dag nam de N V C. 137 varken» over: vandaag geen overname. J)e onzichtbare troubadour” en „De zoon van Tarzan” In het Wilsontheater te Hoorn (boven 18 jaar). 8 15 uur In het Gezellenhuis te Hoorn pro- paganda-byeenkomst van de R. K. Staatsparty, afd. Hoorn. R. K. S. F. Vrydagavond werd in het St. Oomarusgebouw een byeenkomst voor de leden der R.KB.P. gehouden In verband met de raads verkiezingen. De voorzitter, de heer H. F. Fluit- t man. sprak een welkomstwoord. Spr. zeide: „Er is een pak van mhn hart, nu de beslissing ge vallen is! wy wisten vanmorgen niet of wü juichen of treuren moesten, maar wij hebben onze 2 zetels behouden!” Een hartelijk woord van gelukwensch w*rd gesproken tot de raadsleden, de heeren G. J Stavenuiter Gzn. en R. Dodeman. die, dank zy de trouwe opkomst der kiezers (byna zonder uitzondering hebben allen gestemd) zyn herko zen. wy hebben ons aantal stemmen opgeVoerd tot 619. een cyfer nog nimmer in Enkhuizen behaald. Wat nog nooit is gebeurd, kiezers uit Limburg zijn naar hier gekomen om te stem men Want het had een haartje gescheeld of wy waren onzen tweeden zetel k»*ytgeraakt, al dus spr. Spr. bracht dank aan de trouwe helpers van dezen dag. klein en grootEen speciaal woord van dank werd gebracht aan mej. J. Woesten- burg, die zich gedurende vele dagen buitenge woon verdiensteiyk heeft gemaakt. Nu is <k raad llnksch geworden. Ieder heeft daarover zyn eigen oordeel, maar in de komende 4 jaar zal er in Enkhuizen heusch niet zooveel veranderen De voorzitter laakte de schandeiyke papieren van de C.D.U„ die Donderdagavond laat nog bij de kiezers in de bus werden gedeponeerd. Een party die niet eens hier in deze plaats een lyst had. De voorzitter zeide dat wanneer de AR 23 stemmen meer hadden gehad, dan hadden de katholieken een zetel verloren. De algemeene Indruk was. dat óf de R. K. Of de S.D.A.P. een zetel zou verliezen, maar de uitkomst was an ders en de AR. verloren een zetel. Vervolgens sprak de heer Dodeman, die als De raad der gemeente Bovenkarspel derde Vrydagavond onder leiding van burge meester J. Elders. Besloten werd de rente van de kasgeldlee- nlng te bepalen op 1 pCt. boven het promesse- dlsconto van de Nederlandsche Bank, evenals die van de Broekerhaven. De woningen van C. Leek en F Appelman Werden onbewoonbaar verklaard, waarna een perceeltje van het pleintje aan de St. MarU- nusstraat in principe aan den heer J. Baas Werd verkocht. Besloten werd in principe te besluiten heer J. Baas hypothecair crediet te verleenen. Het is mogeiyk, aldus de VOORZITTER, dat het door hoogere instanties afgewezen wordt. Waarom een principe-besluit genomen werd. Als het hypothecaire crediet niet wordt aan genomen. vervalt de verkoop van den grond te- geiykertyd. zoodat de kooper niet zyn geld voor grond, waarop hy niet mag bou-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2